Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Portugal. Duitschland. Transvaal. Kreta. Telegrammen, B. H. Egberts, fabrikant, raadslid te Dalfsen. Mr. J. H. A. M. Essink, lid der prov. Staten, te Oldenzaal. G. Eliug Tichelaar, landbouwer, lid der prov. staten, te Loppersum. "VV. A. Kick, industrieel, lid der prov. staten, te Oosterhout. Jhr. Mr. W. Th. Geverts Deynoot, secretaris der lloll. landbouwmaatschappij te 's Hage. W. A. Geerts, veehouder te Ruinerwold. H. M. Hartog, secretaris der Ambulante Zui- velschool, te Barneveld. E, Hombach, te Hulst, in Zeeland. J. Hopman, industrieel te Amsterdam. Hoogeveen Dros, fabrikanten te Delft. Mr. G. Iieere, lid dor prov. staten, te Raains- donk. A. 11. Jannink, fabrikant te Enschede. J. T. Jansensteenfabrikant, lid der prov. staten, te Tuskwerd. X. D. Kemink, industrieel, lid der prov. sta ten, te Alfen a/d Rijn. X. Kwakernaak, landbouwer te Alfen. Em. Koechlin, fabrikant te 's Hage. A. van Leeuwen, veehouder te Leiderdorp. A. Ten Klooster leerlooier, lid der prov. sta ten, te Meppel. J. Korver, lid van den raad, te Helder. F. Koomen At,., directeur der Plattelandsche Bank te Wieringerwaard. 1). Keet, particulier te Schagen. 11. Kompier, landbomver te Hooge Rijndijk. Mr. .J. T. A Baron Mulert, advocaat te Zwolle. IJ. W. J. Mol, lid van ged. staten, te Gilse. J. B. M. Merkelbach Van Enkhuizen, onder voorzitter van de kamer van koophandel te Breda. W. Meijer, particulier te 's Hage. P. T. Nijhof, scheepsreederwethouder te Delfzijl. D. van Ophoveu, ditecteiir van de Princepeel te Mil. A. F. Graaf van Recht eren Limpurg, te Almelo. Mr. Alphons van Rijckevorssel, lid der prov. staten, te Boxtel. J. Rooda, veehouder te Middelstum. VV. Reyenga, fabrikant te Amsterdam. A. P. Staalmanlid der tweede kamer, te Den Helder. A. W. Schippers, fabrikant te Vlaardingen. N. Sluis, handelaar te Enkhuizen. Hubert Smits, particulier te Eindhoven. Ji. A. J. van Sonsbeeck, burgemeester, lid der prov. staten, te lleino. A. W. Scholten, zuivelconsulent te Nijbroek. 11. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid te 's Hage. J. T. Smits Van Oxen, oud-lid der eerste ka mer, te Eindhoven. W. Schermer, burgemeester te Sint Maarten. J>. Ij. Tijdens, lid der tweede kamer, te Beerta. J. B. Timmermans W'z., voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Hs. Timmer, houthandelaar te Meppel. II. M. Thijssen, hoofdredacteur van het Noord- brabautéch Dagblad, te 's Bosch. M. Übbens, veehouder te IJuisiuge. J. M. Baron Van Voorst tot Voorst, lid der prov. staten, te Zwolle. Ij. Vliegenthart, fabrikant te Delft. Joh. de Vlam, industrieel te Eindhoven. Mr. G. WicherJink, oud-notaris, lid der prov. staten, te Zwolle. S. M. van Wijck, steenfabrikant, lid der prov. staten, te Renkum. Turkije en Griekenland. De mogendheden die te zamen het zoo hoog geroemde .Europeesche concert vormen, kunnen nog maar altijd niet op dreef komen, 't wil met den juisten toon maar niet recht vlotten en zoo wordt er dan, ten aan'noore doch waarlijk niet ten genoege, van het ver zamelde publiek doorgegaan met „stemmen". Tot wanueer Tot men op toon is gekomen natuurlijk, maar dat kan evengoed over vele weken en maanden eerst wezen als heden of morgen en 'tis reeds zoo dikwijls gezegd elke dag verwijl kan de zoo geducht gevreesde uitbarsting brengen in 't Oosten. Zondag of uiterlijk Maandag zou met de gemeenschappelijke blokkadevoorloopig alleen van den Pireus een aanvang worden gemaakt, doch 't lijkt wel weer mis te zullen loopen Zaterdagavond werd uit Weenen ge meld dat de blokkade van Athene waartoe reeds definitief was besloten, opnieuw zou vertraagd worden er waren moeielijkheden gerezen Zou dit nu geen stof voor een kostelijk kluchtspel kuunen heeten als er niet zoo veel kans was, dat er plotseling een drama, een tragedie uit geboren kan wordeu Volo, Arta en Korinihe zouden voor 't moment van dc blokkade worden uitgesloten, zoo heette 't, doch aan de tenuitvoerlegging van het blokkadefjlan zij 't dan ook op kleinere schaal, viel niet meer te twijfelen Eu nu schijnt men weer even ver te zijn als twee, drie weken geleden. De jongste berichten uil het Oosten luiden iets minder onrustbarend: direct gevaar voor een Grieksch-Turkschen oorlog zou er zelfs niet zijn. Zooals men zich herinnert, werd Griekenland of juister Griekenlands koning, het voornemen toegedicht de afkondigrng der blokkade van een of meer der Grieksche havens, te beantwoorden met de oorlogsver klaring aan Turkije en zelfs werd de natio nale feestdag (gisteren Dinsdag 25 Maart volgens den ouden stijl) genoemd als de datum van deze zoolang reeds gevreesde daad. Dan zou kroonprinsKonstantijn kortweg bevolen worden tegen de Turken op te trekken. Natuurlijk zit men te Athene daarom niet in stille afwachting bijeen men rekent er met de waarschijnlijkheid van een directe pressie door de mogendheden en mei de mogelijkheid van een bie.ik met Turkije, doch men zal 't een al evenmin provoceeren als 't andere En te Konstantinopel is 'l van hetzelfde laken een pak men wenscht er vóór alles en boven alles den vrede en als de regeering 't al noodig heeft geoordeeld in een nota aan de mogendheden nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen op den min gunstigen staat van zaken dan is dit geschied niet zoozeer om offensief te kunnen optreden tegen Griekenland, dan wel om de mogeud- hedeu nog eens goed op het hart te drukken dat er iets moet geschieden in 't belang van Turkije's aangetaste rechten een soort van pressie dus In 't bijzonder de aandacht getrokken heb ben des sultans persoonlijke vriendelijkheden jegens de Balkaustaten, vooral Bulgarije en Servie. Bulgarije's vorst heeft hij met diens eemalin uitgenoodigd tot een bezoek aan Konstantinopel de Bulgaarsche onderdanen, betrokken in de Macedonische gebeurtenissen van 1895 en op Rhodes geinterneerd, zijn in vrijheid gesteld Vodena en Monastir krijgen Servische scholen en naar aanleiding van minister Georgewitsch' nota heeft de sultan den gouverneur-generaal van Uskub nadruk kelijk bevolen tegen de schending der Ser vische grens door gewapende Albaneezen te waken, wordende hij zelf voor elke overtre ding van het bevel verantwoordelijk gesteld. Enkele gezanten hebben op de nota der Porte geantwoord met de vrij vage verzeke ring dal zij doende waren maatregelen te nemen en 't schijnt, dat sultan Abdul Hamid wel gaarne een accoord zou willen treffen met Griekenland ter zake van Kreta, welk pogen Engelands vollen steun zou vinden. Zelfs zou een ministerraad gewijd zijn aan des sultans persoonlijk voorstel, om de au tonomie voor Kreta te doen afkondigen en dan eer. Eir.opeesch gouverneur te doen kiezen. Wat de terugtrekking der Turksche troepen van Kreta betreft, wordt niets ver trouwbaars gemeld alleen zou Engelands gezant er een appelije van opgegooid hebben. Terwijl nu paus Leo XIII weer bereid wordt geheeten tusschen de mogendheden en Griekenland bemiddelend op te treden, komt uit Kopenhagen het bericht, dat de keizerin - weduwe van Rusland die aldaar bij haar vader den koning van Denemarken vertoeft, trachten zal met behulp van haar zuster de prinses van Wales, de Kretensische quaestie in 't reine te brengen, zóó dat haar broeder koning George vau Griekenland, de Kreten- sers en de mogendheden tevreden zijn. 't Zou werkelijk heel mooi zijn en om vele redenen ten zeerste te wenschen -* Met haar oude geestige brutaliteit heeft de Porte de mogendheden de honende bood schap toegezonden dat zij zelf wel voor het beredderen van de zaken op Kreta zou zorgen als de mogendheden het met hun zessen niet afkonden. Dit is werkelijk de verrukkelijkste bespotting van de houding van het vermaarde concert, die ons tot nog toe onder de oogen is gekomen. Eenige mogendheden hebben met groote deftigheid geantwoord dat zij beraadslaagden over de noodige maatregelen. We denken dat het paleis zal gedaverd heb ben van het gelach van den su'tau toen hij die boodschap ontving. De mogendheden hebben zeer scherpe nota's naar Konstaulinopel gezonden, waarin aan de Porte gezegd wordt dat er als zich voor den tweeden keer zulke moordtooneelen als die in Tokad vooidoen zeer strenge maatregelen niet alleen tegen de Turksche regeering maar ook tegen den persoon des sulta-s zullen genomen worden. Om den ernst van dit besluit beter te laten uitkomen hebben de mogendheden die waarschuwingen niet alleen rechtstreeks naar Konstantinopel gezonden, inaar tevens de bij hen geaccredi teerde Turksche gezanten daarvan in kennis gesteld. In verband hiermede wordt uit Konstauli nopel aan de Politische Correspondenz ge schreven dat de troebelen in Tokad een allerongunstigsten indruk gemaakt hebben op de ambassadeurs. Dit begrijpen dan ook de sultan en re Turksche regeerders zeer goed. Die gebeurtenissen zijn zeer van onpas op een tijdstip dat Europa, om de onschendbaarheid van het Turksche rijk te kunnen handhaven zich de moeilijkheden met Kreta en Griekenland op den hals heeft gehaald. Om die reden zijn eenige bedrijvers dier gruwelen met een bij de Turken anders zeldzame spoed en gestrengheid bestraft. Toch waren de ambassadeurs niet heelemaal tevreden omdat men den hoofddader, den bevelhebber der landweer Hakki bei, heeft laten loopen. De ambassadeurs hebben toen gezamenlijk op de strenge bestraffing van dien persoon aangedrongen en weten gedaan te krijgen dat hij afgezet wordt. De diplo maten maakten van die gelegenheid ook gebruik om de Porte opmerkzaam te maken op de gevaarlijke stemming in het district Siwas, waar de mohammedanen op de loer liggen om de christenen te overvallen. De gezanten verlangen daarom dat twee hooge ambtenaren, Noeri bei en Mehemed bei, die schuld zijn aan de opgewonden stemming der mohammedanen, zullen worden afgezet. Ook nog uit andere berichten blijkt dat de moslems in verschillende streken van Armenië zeer tegen de christenen zijn ingenomen en deze willen vermoorden. De gevolgen daarvan zouden voor den sultan zeer gevaarlijk wezen daar men er dan ernstig over zou gaan denken om het beginsel van tie onschendbaarheid van het Turksche grondgebied te laten varen. De bekende generaal Briarriont laat het bericht tegenspreken dat hem het aanbod is gedaan, gouverneur van Kreta te worden, of dat h\i eventueel de benoeming daartoe zou aannemen. Het Panama opkooksel schijnt hen die er tegen hun zin van proeven moeten, ziek te maker.. Nacquet ligt ziek te Londen, kan onmogelijk overkomen. Maret is op vrije voeten gesteld wegens zijn zwakke gezondheid. Boyer is in vrijheid gesteld, omdat hij ongesteld begon te wordeu. En nu heeft waarlijk de senator Leviey, tegen wien de senaat juist machtiging tot vervolging heeft verleend, den rechter van instructie laten weten dat hij om gezondheidsredenen onmo gelijk op diens vragen kan komen antwoorden. Geen wonder dat de betrokken personen ziek worden. De toeschouwers worden het bijna Te Parijs heeft eene geruchtmakende arrestatie plaats gehad (niet in verband met Panama 1) Bijna een jaar geleden betrok de GOjarige gravin de Chaléon appartementen van frs. 1000 per maand in de Champs Elysées. Zij kwam van Nice en wilde zich, naar zij zeide, alvorens naar haar goederen in Norrnandië te begeven, eenigen tijd in de hoofdstad op houden, waar haar kinderen in den omtrek op school waren. Zij bracht een'secretaris, Briant mede, die haar zaken beheerde. De gravin richtte zich prachtig in. De leveranciersin den omtrek hadden het druk met hare bestellingen van fijne wijneu en spijzen. Zij huurde twee keukenmeiden, een kamenier, een koetsier en een knecht, welke laatsten in prachtige livreien gestoken werden. Twee maauden geleden liet zij haar kin deren komen en stelde voor dezen een gou verneur aan. Daarna leefden de kinderen het vroolijke leventje mee. Nog op den dag van den optocht huurde zij een raam in het Grand Hotel voor frs. 100<> eti strooiden de kinderen voor ruim frs. 300 aan kleingeld op straat onder de grabbelende menigte. Maar Woensdag waren de gravin en de secretaris Briaut eensklaps verdwenen en weldra bleek het dat beiden gearresteerd wareD op aangifte van baron Arthur Oppen- heim. Want ook van dezen was de heer Briant secretaris en nu had de baron her haaldelijk leemten in zijn kas ontdekt, tot een gezamenlijk bedrag van frs. 350,Of 0. Briant, daarover aangesproken, had erkend de dief te zijn, maar beloofd dat hij weldra zou bijpassen. Nu de som echter al aardig naar het half millioen begon te loopen, ver loor de baron zijn geduld en zoo werden Briant en de gravin gepakt. Nauwelijks was dit gebeurd, ot de onbe taalde leveranciers stroomden toe. De gravin blijkt geen gravin te zijn en heeft alweer bewezen, dat het voor brutale tnenschen zonder geweten mogelijk is te Parijs aan den kost te komen. De krijgsoperatiën op de Filippijneu hebben werkelijk tot verplettereude nederlagen voor de opstandelingen geleid. Den 31sten Maart trok generaal Lachambre om de versterkte posities van de rebellen te Binacayan, Cavite- Viejo en Noveleta heen en sloot de verbin dingen tusschen die drie centra af. Daarna wierp hij zich den lsten April plotseling met zijn geheele macht op Noveleta. Tot in de straten dier stad werd het gevecht voortgezet en daarna werden ook de andere genoemde plaatsen, onder het bombardement van het Spaansche eskaderdoor de Spanjaarden genomen. De regentes heeft generaal Polavieja het grootkruis van San Fernando en een pensioen van 10000 pesetas verleend, terwijl Lachambre tot luitenant generaal is bevorderd. Generaal Weyler heeft der Spaansche regeering een zeer rptimistisch rapport ge zonden over den militairen toestand op Cuba. Men zegtdat de Cubaanschc separatisten zeer getroffen zijn door de welwillende houding van de Vereenigde Staten tegenover Spanje en zich bereid toonen den strijd op te geven, als er een ruime amnestie verleend en de beloofde hervormingen toegepast worden. LISSABON, 3 April. Regeeringstelegram- men uit Bolama maken melding van een nederlaag, aan de Portugeesche troepen toe gebracht door de inboorlingen van Guinea. Drie officieren en tal van soldaten werden gedood. De Portugeezen vochten acht uur achtereen en slaagden er in hun vlag te be houden. Versterking wordt gewacht van kaap Verde en uit Angola. Oisiuarcks Verjaardag. Volgens de Bismarckiaansche Berliner Neueste Nachrichten heett Bis.narek den len April b'jna 3000 telegrammen van gelukwensch ontvangen de keizer heeft geen telegram gezonden en den oudkanselier ook niet op andere wijze gelukwenscht Het bericht van Wolfs bureau zou dus ongegrond zijn geweest. Volgens een telegram van Central News schreef Ons I/ind, het Afrikaner hoofdorgaan te Kaapstad, over de betrekkingen tusschen Engeland en Transvaal Vrijdag o. a. het vol gende „Wij hebben inderdaad goeden grond te gelooven, dat de komende storm slechts tijdelijk door twee omstandigheden opge houden wordt. In de eerste plaats hebben de gebeurtenissen op Kreta de aandacht der rijksregeering van Zuid - Afrika afgewend, maar dit kan spoedig veranderen als Zuid-Afrika weer op den voorgrond treedt. Vervolgens heeft de koningin haar wensch te kennen gegeven, dat er in haar jubileumsjaar hier geen oorlog zij. Ware dit niet zoo, aldus vernemeu wij, 22,000 man Britsche troepen zouden op weg naar Zuid-Afrika zijn. De toestand is ernstig, al zijn de berichten mis schien overdreven." De koning van Griekenland heeft verklaard, dat, als de mogendheden Griekenlaud blok- keeren, dit eene onmiddelijkc oorlogsverkla ring aan Turkije tengevolge zal hebbeu. CHANIA, 9 April. De admiraals hebben een brief die op pooten stond gericht aan deo gouverneur-generaal, waarin zij catego rische ophelderingen vorderen van de wapening der Basjibozoeks en dc uitlevering eischeu van de uvaalf leiders der zaak van Akrotiri en van de twaalt weder gewapende vluchte lingen van Selino. Kolonel Vassos heeft de generaals doen weten dat de opstandelingen die op de Europeesche troepeu schoten g fulsilleerd zouden worden. Er zijn 500 geweren ingeleverd en 4000 verdeeld. De Grieksche troepen denken er echter niet over om Kreta te verlaten. Volgens de Atheensche pers zou kolonel Vassos, als de mogendheden hem met geweld verjageu wilden, zich in de ontoegankelijke bergen van Sfakia terugtrekken en met de opstan delingen weerstand bieden tot het uiterste, maar met geweld verjagen willen de mogend heden nog nieteerst zal de blokkade van Athene worden beproefd. Er is zelts al een bericht dat deze begonnen is, maar officieel is er nog niets van bekend. De Basjibozoeks die uit Chania trokken, werden duidelijk gezien op de oorlogsschepen in de Soeda-baai, terwijl ze'tot op 150 meter van de stelliingen der opstandelingen nader den; dezen lieten hen begaan daar zij hen geen vijandelijke bedoelingen toeschreven. Maar de Turken openden weldra den strijd, en het schieten duurde drie uren. Eindelijk trokken de Turken af met een verlies van omstreeks 15 doodeu en verscheidene gewon den (volgens een ander bericht waren hun verliezen drie of vier maal zoo groot). De Porte heett aan haar vertegenwoordi gers bij de vreemde hoven geschreven dat zij den tegenwoordigen toestand op Kreta onhoudbaar acht. Stellen de mogendheden de beslissing nog langer uit, dan zal de Ot- tomansche regeering aan de mogendhedeu voorstellen om zelf de zaak ter hand te nemen. Eugeland heeft zich tot den Sultan gewend om aan te dringen op het terugroepen van de Turksche legermacht op Kreta. Lord Salisbury, die eenige weken geleden het blijven van de Turken voor de rust noodza kelijk achtte, is tot inkeer gekomen nu hij gezien heeft welke voortreffelijke uitwerking de aanwezigheid van die lurken op de rust van Kreta heeft gehad en nog altijd heeft. Het schijnt dat Engeland dezen stap heeft gedaan ondanks den eisch van Rusland dat eerst de Grieksche troepen zich zouden te rugtrekken ten minste Rusland blijft bij dien eisch. Maar Engelands handelwijze be hoeft geen aanleiding te geven tot onaange naamheden, aangezien ook Rusland en die het met hem eens zijn de terugroeping van de Turksche troepen noodzakelijk achten. De Porte heett geantwoord dat eerst Grie kenland zijn troepen terug moet laten komen, een' antwoord dat haar door de houding van de meeste mogendheden ia den mond is gegeven. De opstandelingen klagen er over dat Turk sche troepen de Europeesche troepen verge zellen. Zonder de Turken zouden zij de Europeanen goed ontvangen. KONSTANTINOPEL 6 April. Het wordt bevestigd, dat aan de Porte door de ambas sadeurs eene nota is overhandigd, waarin zij voor de gevolgen van een oorlog verantwoor delijk wordt gehouden. De mogendheden zullen niet toelaten zoo heet het verder, dat Turkije van een oorlog eenig voordeel behale. Een gelijkluidende nota is te Athene aange boden. ATHENE, 6 April. Er is hier een betooging gehouden ten gunste van den oorlog. Dc

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2