Nummer 31. Zondag 18 April 189T; Staatkuluiig overzicht. Frankrijk. Spanje. Griekenland. Duitschland. Turkije. BÜiTENL A JN L>. Belgie. BINNENLAND. SS M M fl tAmm ;fe§ Vervolg Nieuwsberichten. UITYOE RINGEN. rïA<-& V. Uit Spanje komen weer slechte berichten. Door den kolonialen oorlog op Cuba en de Philippijnen worden zoovele jeugdige krachten aan hei moederland onttrokken, dat landbouw en nijverheid daarvan ernstige schade onder vinden. Vooral in de groote nijverheidspro vincie Caialonie moeten de toestanden zeer veel te wenschen overlaten. Hare weverijen, zoo luidt het in het rapport van dep Engel- schen consul te Barcelona, werken slechts met de helft van het personeel, soms met een derde en dan r.og voor hel grootste deel slechts de helft van den gewonen tijd. En het gebrek zou zelfs nog grooter zijn dan het al is als niet juist de krachtigste mannen waren weggezonden en de gezinnen dienten gevolge minder noodig hadden. In verschil lende dorpen zijn er slechts grijsaards over, met wie de vrouwen en kinderen wonen en die gezamenlijk het werk dat in de gemeente gedaan moet worden, verrichten. Catalonie is voornamelijk var. de koloniale markt af hankelijk en deze is voor het ©ogenblik zoo goed als verdwenen. Tot overmaat van ramp komen nu ook nog Carlisnsche en andere woelingen he: land verontrusten. In een zijner organen, de Correo Espanol, heeft don Carlos een proclamatie of verklaring doen opnemen van den volgenden inhoud: „Ik vertegenwoordig in Spanje de groote nationale kracht. Rondom mijn vlag cn mijne rechten zijn alle elementen der waarlijk conservatieve traditie» geschaard. Geheele provinciën zouden opstaan of zich rustig houden op het teeken van mijn eenvoudig telegrafisch bevel; ik zou honderdduizend man onder de wapens kunnen brengen, bereid om hun leven voor mijne zaak ie geven. Mijn plicht in Spanje is aciief en strijdvaardig te zijn.» l)e overheid heeft het blad, waarin deze gevaarlijke grootspraak voorkwam, in beslag doen nemen. De twee kolonnes trokken na de vermees tering van den Turkschen post naar Valtimo, een klein dorpje van een dertig huizen. Zij werden onderweg voortdurend beschoten. Valtino werd door eenige honderden Turken zoo dapper verdedigd, dat Milonas ten slotte besloot het dorp 's nachts in de lucht te laten vliegen. Dit mislukte echter, en hij wilde nu de bezetting uithongeren. Hoe het verder gegaan is weet de correspondent niet te vertellen, want 's Zaterdagsochtends is hij naar Lalampaka en Larissa teruggegaan. Alleen weet hij nog dat Davelis eenige Turksche grensstations had bestormd en hun bezettingen naar Valtino had gedreven. Volgens een bericht uit.Trikala viel Valtino ten laatste in handen van de vrijbuiters. Desondanks schijnen de vrijbuiters later weer over de Grieksche grens te zijn gejaagd. Van den tocht van de andere benden ont breken vertrouwbare beschrijvingen. de graaf en de gravin van Vlaanderen, prins Albert, prins Karei van Hohenzollern en prinses Josephine zullen de plechtigheid bij wonen. Voor 1600 gasten worden plaatsen gereserveerd. Yoïgens een telegram uit Athene hebben een aantal insurgenten (een „zeer sterke troep" naar men zegt), opnieuw een inval gedaan op Turksch grondgebied. De Grieksche prinsessen Sophie en Marie zouden zich naar de grens begeven ten einde het bestuur over de ambulances op zich te nemen. De geestdrift der Grieken is nog altijd buitengewoon groot, en de „insurgenten" zijn uitstekend toegerust. Dit bleek reeds terstond bij den eersten inval in Macedonië. De vrijbuiters waren niet slechts goed georgani seerd en voortreffelijk geoefend, maat boven dien beschikten zij over een modern inge- richten ambulance dienst en waren zij ruim voorzien van schietvoorraad en dynamiet, alsmede van wissels, die uitgegeven waren door het nationale comité en op zicht be taalbaar waren bij de geheime agenten van dat comité in Epirus en Macedonië. Alvorens de troep zich op weg begaf, hield een advocaat uit Volo een redevoering, waarin hij aan de roemrijke wapenteiten der oude Grieken herinnerde Marathon, Salamis, de Thermopylae en zelfs gewaagde van onzen grooten wereldveroveraar Alexander." Maandag den 5en rukte de troep op naar Maritsa, een dorpje dicht bij de 'lurksche grens. Dinsdag bleef hij daar, omdat die dag als een ongeluksdag wordt beschouwd. Woens dag trok hij weer voort in Noord-westelijke richting en overnachtte bij den bergpas Ka kopelvri. 's Nachts verkende dc Macedoniër Davelis, die de voorhoede aanvoerde, als boer verkleed, den omtrek. Na zijn terugkomst in het kamp 's middags trok men nog iets verder en hield halt op een uur van de Grieksche grens, 's Nachts trokken Davelis en een ander met zeshonderd man den bergpas door en de grens over, en bezetten zonder tegenstand te ondervinden sterke stellingen bij Spo'io en Thinas. Vrijdagochtend om zeven uur volgde de hoofdmacht met vlie gende vaandels en splitste zich op de grens in twee kolonnes, een onder Milonaseen gewezen Griekschen officier en een ouder Kapsalopoelos, een kapitein. Milonas werd alras hevig beschoten door den Turkschen post Finika, waarop hij dezen bestormde en nam. Twee Turken sneuvelden en negen werden gevangen genomen en later naar Trikala gezonden. Een grieksch sergeant van den naasten Griekschen post, die kwam kijken wat er aan de hand was. kreeg een kogel in zijn arm. maar de Grieksche troepen schijnen zich niet verder met de zaak bemoeid te hebben. Het schijnt onwaar te zijn, dat de groot hertog van Mecklenburg zich zelf van het leven heeft beroofd. Thans is over de laatste oogenblikken van Friedrich Franz III het juiste licht opgegaan. De vorstelijke patient heeft 't zeer benauwd gehad, heett in een onbewaakt oogenblik de ziekekamer verlaten en bui'en den ongeluk kigen val gedaan op den straatweg, waar hij spoedig gevonden werd. De inhoud der officieèle rapporten onderieekend door de artsen en dienaren die na het ongeluk ter plaatse zijn geweest, vernietigt het zoo voor barig verspreid gerucht Hat de groothertog zelfmoord heeft gepleegd, maar tevens het daarop gevolgd bericht der Berlijnsche bladen dat de groothertog het ziekbed in de laatste dagen vóór zijn dood niet heeft verlaten en onder gewone omstandigheden aan zijn kwaal is bezweken. Overigens niemand is bij het ongeval tegenwoordig geweest, en de bewering van de artsen en den adjudant is slechts een vermoeden. Een feit is dat de groothertog tot den tuinman die hem vond de woorden sprak: „j'ai voulu prendre l'airet suis tombé par le mur"; tot een kamerdienaar zei de groothertog: „Gagzow, wie komme ich hier- her Het overlijden van den groothertog doet weder de aandacht vestigen op de verouderde toestanden in zijne staten. De beide hertog dommen Mecklenburg, eigenlijk Meklenburg, worden nog geregeerd volgens een regeling van het jaar' 1755, een erfverdrag tusschen de vorsten der beide deelen (Schwerin en Strelitz) en de standen des lands. Sedert 1523 hebben beide landen een gezamenlijke vertegenwoordiging der standen namelijk de ridderschap en de „landschap". Tot de ridderschap behooren alle (700) bezitters van riddergoederen die tevens de landlieden vertegenwoordigen. De Landschap omvat 47 steden, die door haar burgemees:ers worden vertegenwoordigd. Deze grondbezitters cn steden hebben alleen stemrecht voor den landdag, en zelfs staan de steden Wismar Ludwigslust en Neustrelitz er buiten. Stem recht van eenige beteekenis beslaat in Mec klenburg dus alleen voor de eigen aangele genheden des lands; in de steden kiest de burgerij echter een eigen gemeenteraad. Alle pogingen om aan die verouderde toestanden een eind te maken, waartoe herhaaldelijk in den rijksdag moties zijn aangenomen, zijn tot dusver misluktomdat de ridderschap haar voorrechten niet wil prijsgeven. De hertog Johan Albrecht, die tijdens de minderjarigheid van den 15jarigen groothertog nog voor drie jaren als regent is opgetreden, heett de re- geering aanvaard met een proclamatie aan „alle onderdanen, dienaren en vazallen." In de Grieksche kamer hield minister Delyannis weer een' viij oorlogszuchtige rede al verklaarde hij ook de hoop te koesteren, dat de mogendheden een vredelievende oplossing zullen toelaten. De tegenwoordige toestand aan de Thes- salische grens, zeide spreker, is niet geschapen door Griekenland, maar door de politiek van den aangrenzenden staat, die door overhaaste krijgstoerustingen Griekenland noodzaakte een leger te vormen dat in staat was aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden en de belangen en de eer van het vaderland te verdedigen. De regeering is bezig om hetgeen bij de overhaaste concentratie niet voltooid werd te verbeteren, en zij hoopt dat over eenige dagen alle leemten zullen aangevuld zijn. Het leger zal dan in staat wezen, zijn plicht te ver-vullen. In het Gard-departement hebben 2000 mijnwerkers van de Grand' Combe maat schappij wegens het wegzenden van 500 werklieden den arbeid gestaakt. Woensdag zijn benden werkstakers van de Grand' Combe naar Allais :n Bessèges getrokken, om daar de mijnwerkers mee te troonen. Een mijnop- zichter werd door de stakers mishandeld en vier mijnwerkers, die hiervan verdacht worden, zijn gearresteerd. Er zijn troepen naar de streek gezonden. Eergisteren voer lar.gs de Seine-kaden te Parijs een r >eibootje, waarin twee stu denten en een meisje. Het is gevaarlijk varen tusschen de vele stoombooten door en in den snellen stroom. Door een sterke dei ning sloeg het bootje om. De twee jongelui grepen het meisje en zwommen naar den kant, toen er een bateau omnibus aankwam, die niet tijdig genoeg kon stoppen. Een van de studenten g^eep den houten rand van de stoombootmaar de andere student en het meisje raakten er onder. Het water werd roodgekleurd.en na eenige minuten werden twee lijken, afgrijselijk verminkt door de schroef, opgehaald. De aldus om het leven gekomen jonge man was een student in de medicijnen die juist zijn eindexamen achter den rug had en Parijs en het meisje dat hem gedurende zijn studiejaren gezelschap gehouden had, zou verlaten. Men was over eengekomen nog eens samen een watertochtje te maken; de laatste tocht! Nu moest de vriend het ongeluk gaan mededeelen aan de moeder, die haar zoon uit de hoofdstad kwam afhalen. de ander van een vrij aanzienlijk, doch op 't moment schijnt de beslissing over de vraag oorlog of vrede" weer meer te Athene en te Konstantinopel te liggen. LONDEN 15 April De Daily News ver neemt uit Tabris: Vele Armeniërs zijn tijdens de jongste onlusten in het Russische en het Fransche consulaat gevlucht. De Russsiche consul gen :raal heeft last gekregen van de Perzische regeering volle schadevergoeding le vragen voor de aangerande Armeniërs en bestraffing der aanranders, cn wa-.rborg dat zulke dingen zich niet zullen herhalen, en Russiche troepen aan te bieden als de re geering zich niet in staat acht, de orde te herstellen. ATHENE, 15 April. Men meldt' dat er opnieuw talrijke benden vrijbuiters aan den kant van Kalampaka in Turkije zijn gevallen. Matinée, te geven door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum, op Maandag 19 April (2de Paaschdag.) Aan vang 12 uur. (Zie programma's.) Maandag 2de Paaschdag zal door de Harmonie l'Espérance op de Harmoniezaal van de Erven van Riel, te Waalwijk, worden uitgevoerd Marche Militaire Bouman. Dichter und Bauer Ouverture Polidora, Polka pour Piston. Tack. Grande Fantaisie de l'opéra Carmen. Bizet. Maandag 2de Paaschdag zullen door de Harmonie St. Crispijn, in de zaal van den heer Ant. Gerris, worden uitgevoerd Unter dem Dobbel-Adler marsch. Wagner. La Belle Argentière Fantaisie. G. Tack. Suspiual Valse roumaine. J. Ivanovici. La Speranza. Fantaisie. A. Boscolli. Er wordt gezegd, dat de Spaansche regeering bij de binnenlandsche bankiers een leening van 100 millioen met de douane opbrengsten als onderpand ten bate van de schatkist der Philippijnen wil aangaan. Volgens een bericht uit Manilla hebben zich weder 6500 opstandelingen onderworpen. De regee ring moet voornemeus zijn vóór het regensei zoen alle soldaten uit Cuba te laten repa- triëeren, wier gezondheidstoestand niet tegen het klimaat bestand is. Keizer Wilhelm komt Woensdag 21 April a.s. te Weenen. 's Avonds om 6 uur wordt een galadiner gegeven en later een bezoek aan de opera gebracht. Donderdag word. de voorjaarsparade gehouden, waartoe 46 bataljons, 23 escadrons en 96 stukken geschut uitdrukken. Donderdagavond vertrekt keizer Wilhelm. arï*.<ïfTO*-smis De Brusselsc^é 'tehtoonsteliing wordt Zater dag over acht dagen officieel geopend. De koning en de koningin, [prinses Clementine, 't Komt er maar op aan van welken kant men de zaken bekijkt Het laatste nieuws aangaande het doen van de gezanten der mogendheden te Konstantinopel was het menu van een feestmaal ten huize van baron Calice den Oostenrijkschen vertegenwoordi ger; van Kreta wordt nu bericht dat cr Don derdag eene groote parade is gehouden voorde admiraals, door de internationale krijgsmacht en wel op een plein buiten Kanea en de gezant van Turkije te Athene is nog opzijn post evenals de vertegenwoordiger van Grie kenland te Konstantinopel. En bij dergelijke ideale toestanden zou men willen spreken van acuut gevaar voor oorlog, van een bijna onvermijdelijke breuk tusschen Griekenland en Tuikije. En toch moet ge sproken worden over den hachelijken staat van zakeD toch moet er wel degelijk rekening gehouden worden met het uit het Oosten dreigende gevaar. Zekerheid over wat er vaadaag of morgen gebeuren zal, heeft nie mand, elk uur kan verrassing brengen en in elk geval kan de huidige staat van zaken niet lang meer voortduren. Terwijl de Grieksche gezant te Konstantinopel prins Maurocordato namens zijD regeering eischte dat de Porte maatregelen zou nemen ter voorkoming van incidenten gelijk aan de beschieting van eón Grieksche stelling aan de Tnessalische grens door een Turksche post en Azim bey is te Athene in den zelfden geest aangemannd) schijnt'taan de Grieksch-Turksche grens toch maar niet in den haak te zijn, des sultans pompeuse verklaring van de definitieve op lossing van het conflipt ten spijt. Hoeveel insurgenten er op Turksch grondgebied zijn achtergebleven, valt niet te zeggen de een spreekt van een betrekkelijk klein aantal WAALWIJK, 17 April 1897. Vergadering Langstraatsclic exposanten. Men vestigt er onze aandacht op, dat wij zouden vergeten hebben in ons verslag der laatste vergadering van exposanten te ver melden als lid der regelingscommissie voor Kaatsheuvel den heer A. Sprangers-Verhagen. Voor zoover noodig rectificeeren wij onze mededeeling, hoewel wij zeker meenden, dat de heer Sprangers het niet had aangenomen; wel is hij door den voorzitter der vergadering dringend aanbevolen als werkelijk de man, die zich zeer veel moeite voor deze zaak ge geven heeft en zooreel als in zijn vermogen was, heeft bevorderd. De heer Sprangers vond toen echter, dat er een lid moest zijn uii Kaatsheuvel (als zoodanig was reeds gehozen de heer J. A. van Boxtel en een uit Loonopzand (als zoodanig beval hij zelf ten zeerste aan den heer J. B. F. van den Heuvel. Bij die gelegenheid hield de heer Sprangers nog eene uitweiding over het drukken van handen, en wij dachten vast, dat benoemd waren de heeren van Boxtel en van den Heu vel, zooals we meldden. Mochten wij ons hièrin echter vergist hebben, dan nog zal niemand dit ons ten kwade duiden, die de verga dering heeft bijgewoond. Volgens ons thans gedane mededeeling zijn dus gekozen voor Kaatsheuvel de heeren J. A. van Boxtel en A. Sprangers-Verhagen Voor Loonopzand de heerJ. B. F. van den Heuvel Ondcrwijzcrsvcrgaderiug. Dinsdag 27 April a. s. zullen de onderwij zers uit het arrondissement Waalwijk op de zaal Musis Sacrum hun eerste jaarlijksche vergadering houden! Behandeld zullen worden a. De rekencursus van Van Pelt door den heer Ebels van sprang. b. Harmonische zielsontwikkeling door den heer Aug. v. d. Heijden alhier. Gered. Gisteren viel een jongetje van den schoenmaker van E. alhier in een openstaand moosputje, met het gevolg, dat het met het hoofd op den bodem van het putje kwam. Gelukkig haalde een vrouw het er nog tijdig uit, was zij een halve minuut later gekomen dan zou het knaapje zeker gestikt zijn. Tram. Het leggen van de rails voor den tram Drunen Waalwijk is de laatste dagen goed gevorderd. Gisteren was men reeds aan den Blanken wiel. Er ontstond echter verschil van gevoelen tusschen de concessionarissen en het hoofd der gemeente Baardwijk, die hun verbood daar ter plaatse door den straat weg naar den anderen kant te breken, zoodat

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5