Nummer 33. Zondag 25 April 18 20" Jaargan Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. PROTECTIE! Dit nummer bestaat uit twee bladen. ^FEUILLETON. O UITGEVER- ANTOON TIELEN Waalwijk. Lezingen te houden in het hoofd kiesdistrict voor de tweede kamer Waalwijk Te Drunen op Woensdag 28 April a.s.,door den HoogEdelgestr. Heer J. Truyen te Meyel, lid van de tweede kamer. Onderwerp Protectie en Land bouw. Te Waalwijk op Donderdag 13 Mei a.s., door den HoogEdelgestr. Heer Mr. B. M. Bahlmann, lid dei- tweede kamer. Onderwerp Protectie en In dustrie. Het Bestuur der R. K. Kies- vereeniging is nog met andere heeren in onderhandeling. Comité tot bescherming van den Nationalen ArbeidLandbouw en Nijverheid. Naar men ons mededeelt heeft genoemd Comité in onze provincie reeds adhaesie- betuigingen ontvangen van nagenoemde per sonen C. Aarden, lid prov. staten. Standdaarbuiten. M. Aeler., industr. Tilburg. Bovengenoemd Comité verzoekt alle be langstellenden en belanghebbenden, die met haar eens zijndat het eenige middel om het vaderland van een gewissen ondergang te redden iseen herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten te verkrijgen, om alsnog te willen toetreden tot een con tributie van f 2,50 en hunne namen te willen opgeven aan den heer Mr. Th. Smits van Oijenlid van de gedeputeerde staten te Eindhoven. Uit bovenstaande lijst, zal onzen lezers blijken op hoeveel steun het Comité reeds rekenen kan. Tot heden bleef Waalwijk nog achterwegemaar tot ons genoegen kunnen we thans mededeelen dat de heeren P. van Loon Gzn. en II. Witlox-Bressers, na overleg met andere vakgenootenzich welwillend bereid verklaarden de zaak door De Echo van het Zuiden, Waalwijltselie en Laiigslraalstiie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiabureau vau Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 50. Ik was een kiankzinnigc. Drank was er de oorzaak van. "i*- De biina zwijgende voetstappen van den bewaker weiden flauw' hoorbaar, gedempt, eentonig in de stille uren van den nacht. Frank Anson lag zwijgend op het harde bed. Drank Wat had hij niet gedurende de laatste vier jaren van zijn bittere vogelvrijverklaring van den laffen ondergang, die daar het gevolg van is, gezien Hier was de plaats van de ten ondergang ge doemde zielen hier, waar thans met de eerste, grijze streep van den. komenden dageraad het boosaardig gefluister en gelach weer begon. De hemel helpe hem helpe alle eerlijke zie len, die door één enkele fout hierheen gedreven, zich noodzakelijkerwijs moeten vereenigen met boosaardige geesten in menschelijke gedaanten I Hoe die drie weken van zijn verblijf in het ziekenhuis voorbijgingen zou hij naderhand niet hebben kunnen vertellen. Innerlijk verteerd door een smachtende liefde en tegelijkertijd door een haat, welken hij niet kon onderdrukken, vervloekt en bespot door de veroordeelden in wier slechte gewoonten en stui tende taal hij geen deel wilde nernen, had hij noo" twee vertroostingen de tegenwoordigheid van den teringlijder, wiens trouw en ernsligen strijd voor het goede hij aanmoedigde en versterkte, en de afwezigheid van Shackletord. Hij dacht zichzeli tijdelijk buiten bereik van den vei- volger. Doch hij zou spoedig zien, dat dit niet het ge val was. De laatste dag was gekomenden dag waar op hij het ziekenhuis zou mogen verlaten en zijn plaats onder de arbeidende veroordeelden weer innemen. Zijn plan was gevormd. Een koorsachtig ongeduld brandde in hem vandaag, morgen, iederen dag kon het gevreesde J. P. Asselberghs, lid prov. st., Bei genopzoom. Mathijs van Alphen, meubelmaker, Eindhoven. Van Besouw Co., fabrikanten, Geldrop. Jos. Bolsius, bierbrouwer, Geldrop. C. Bressers, lid prov. st„ Dongen. A. Bolsius, lid prov. staten, Schijndel. J. Boex Fz., lid prov. staten, Eindhoven. Jules de Beer, industr., Tilburg. Fr. v. d. Biclielaer, industr., Eindhoven. J. Brouwers, industr., Tilburg. C. Bienders, burgemeester, Berkel. P. A. de Bont, industr Breda. Thomas de Beer, industr. Tilburg. G. Bogaers Zoon, fabrik. Tilburg. N. van Beurden v. Mol, industr. Tilburg. C. van Breda Zonen, fabrik. Tilburg. C. van Baal, industr. Tilburg. P. Crul, gemeente secretaris, Dongen. M. van Coll, leerlooier, Woensel. Mr. Max van Dam, lid prov. staten, Breda. Ant. Dijkhoff, notaris, Helmond. Henri Domen, industr. Dongen. B. C. van Dongen, voorzitter K. van K. Breda. Pieter van Dooren, industr. Tilburg. Van Doren Dams, fabrik. Tilburg. Gebrs. Diepen, fabrik. Tilburg. J. L. Donders Zonen, fabrik. Tilburg. H. Engelbregts, uitgever, lid K. van K. Breda. H. Eras Zonen, fabrik. Tilburg. H. F. C. Enneking, industr. Tilburg. P. C. Fick, industr. Oosterhout. A. L. Fick, industr. Oosterhout. L. Festers Luijckx, grondeigen. Halsteren. W. A. Fick, lid prov. staten, Oosterhout. A. Franken Zonen, fabrik. Tilburg. Gebrs. Franken, fabrik. Tilburg. II. A. Grollenberg, notaris, Gassel. Van Gorp de Wijs, industr. Tilburg. H. Glaudemans, leerlooier, Eindhoven. J. Gerrits, leerlooier, Gestel. A. E. A. Baron van Golstein van Helkenburg, Oosterhout. Chrs. Hermans, Cuik a/d. Maas. Vincent v. d. Heuvel, lid der prov. staten, firma A. v. d. Heuvel Zonen, Geldrop. A. v. d. Heijden Zonen, fabrik. Geldrop. Van Hoven Co., fabrikanten, Geldrop. Corn. v. d. Heijden, grondeigenaar, Dinteloord. Mr. G. Heere, lid provinc. staten, Raamsdonk. P. L. Honcoop, lid provinc. staten, Heusden. A. Baron van Hugenpoth totAerdt, burgemeester Boxtel. A. P. F. M. van Hasselt, lid prov. st. Bergenopzoom. C. J. Houben, fabrik. Tilburg. W. Hoffmann, leerlooier, Eindhoven. Jan A. G. Juten, uitgever Bergenopzoom. Arn. Jurgensvan Woerkom, Oss. wniijr.mii w* imamniiMai— huwelijk van Madeline plaats hebben. Indien de gelegenheid tot ontsnapping zich deze week niet voordeed, zou hij waarschijnlijk te laat zijn. Te laat? Zelfs de gedachte aan de mogelijkheid ervan kwelde hem buiten mate. Toen hij het ziekenhuis verliet en de plaats van de gevangenis overging, zag hij naar den hemel op. De lucht was helder. Ofschoon het reeds laat in het jaar was scheen er dezen dag geen hoop op mist. Hij had gehoord dat. er soms in den herfst of in den winter plot seling zware misten boven Grantmoor hingen, welke het woeste landichap binnen weinige mi nuten geheel verduisterden. Op zulke tijden floten de bewaarders de overal verspreidde gevangenen bijeen om ze, na ze nauwkeurig geteld te hebben, naar huis te drij ven. En eens of tweemaal was het gebeurd, dat er bij die gelegenheid één schaap van de zwarte kudde vermist werd. Bijna altijd was de vluchteling, verwond door de geweerschoten, teruggebracht of op twee, drie mijlen afstand van de plaats, waarvan hij gevlo den was, gevat. Frank Anson bad, dat hij niet gevat zou wor den, vóór hij de plaats zijner bestemming be reikt zou hebben en het doel van zijn vlucht voleind. Daarna zouden ze hem terug mogen brengen, zooals ze verkozen, hij zou zich dan niet langer verzetten. De vrijheid, welke hij nu zocht, was slechts een tijdelijke vrijheid. Te ontvluchten, zijn liefste te bereiken, en haar te aanschouwen zonder een schaduw van verdenking op zijn vader te werpen, was alles wat hij zocht. Zijn krachten waren grootendecls teruggekeerd. Zijn schoone gelaatstrekken waren vervallen als voorheen, doch de bleekheid ervan was meer het gevolg van zielenangst dan van lichamelijke ■zwakte. In zijn oogen lag een kalme vastbeslotenheid, welke aan ieder, die hem kende, verraden moest hebben, dat het een of ander stoutmoedige, wan hopige plan in zijn brein bezig was te rijpen, J. JnrgensBijvoet, cand.-notaris, Oss. Janssen van Buren, industr. Tilburg. Gebrs. Janssen, fabrik. Tilburg. Kemps»& Franken, fabrikant, Tilburg. J. Keurien, leerlooier, Eindhoven. H. Keunen, leerlooier, Eindhoven. F. Kuijpers, leerlooier, llilvarenbeek. Ernst Laane, bankier, Roosendaal. E. A. Lombarts Junr.. industr., Tilburg. Pol. Lombarts, industr., Tilburg. A. van de Laak, leerlooier, Gestel. A. de Leijer, leerlooier, Vught. Hub. v. Leeuwen, lid prov. staten, Boxtel. Mr. A. F. X. Luijben, staatsraad i. b. d., 's Bosch. F. W. Manders, lid prov. staten, Veghel, II. Mol, lid ged. staten, Gilze. J. B. M. Merkelbach van Enkhuizen, ondervoor zitter K. van K., Breda. J. F. Maesen, lid prov. staten, Ginneken. W. Merkelbach, lid der eerste kamer, Breda. A. J. Meeuwesen, lid K. v. K., Breda. C. Mommers Cie., fabrik. Tilburg. Gebr. Mutsaers, fabrik., Tilburg. H. Mommers Zonen, fabrik., Tilburg. Joh. Meulesteen, industr., Tilburg. A. N. Mutsaerts, fabrikant, Ti'burg. A. F. van Moorselvoorzitter K. van K., Eind hoven. J. Maas, leerlooier, Woensel. J. Moonen, leerlooier, Gestel. J. v. d. Nieuwenhof, leerlooier, Gestel. C. van Nieuwkuik, industr., Dongen. D. van Ophoven, directeur princepeel, voorzitter Nooraorab. Christ. Boerenbond te Mil. P. J. Offeciers, industr., Dongen. W. Prinzen, lid eerste kamer, Helmond. Ant. Prinzen, industr. Helmond. A. Pessers Azn.. industr. Tilburg. Mr. Alphons v. Rijckevorsel, lid prov. st. Boxtel. Hubert Smits, Eindhoven. J. T Smits van Oijen, oud-lid der eerste kamer, Eindhoven. Mr. Th. G. M. Smits van Oijen, lid ged. staten Eindhoven. Alphons Schellens, industr. Eindhoven. J. A. Schellens, ondervoorzitter kamer van K. Eindhoven. Mr. A. li. Sassen, lid der eerst? kamer, Breda. G. L. Smits, industr., Dongen. Jos. T. M. Smits van Oijen, lid der tweede kamer, Eindhoven. F. Strater Bogaers, industr. Tilburg. Swagemakers Bogaerts, industr. Tilburg. Swageraakers Caesar, industr. Tilburg. W. Schoenmakers Zonen, fabrik. Tilburg. B. E. Strater, industr. Tilburg. P. van Stratum Zoon, fabrik. Geldrop. slehts het uur afwachtende van zijn vervul ling. Soms wanneer hij zich onbespied dacht, scheen er een teeder, liefelijk licht en een diep, droevig verlangen in die stormachtige oogen, doch hij liet niemand iets merken, behalverden armen jon gen veroordeelde, die gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis zijn buurman geweest was, en wien hij zooveel als hij durfde verteld had van de ongelukkige geschiedenis zijns levens. De zwakke jongeling zou binnen twee dagen vrij zijn. Vrij man I Hij was hersteld; hij zou krachtig genoeg zijn om te reizen, had de docter gezegd, doch hij zou mogelijk niet langer dan drie of vier maanden te leven hebben. Deze twee dagen zou hij slechts licht werk te verrichten hebben. Zijn haar had weer de gewone lengte. Sedert het niet meer geknipt was geworden, met het oog op zijn naderende bevrijding, waren de mooie krullende lokken snel gegroeid, zooals altijd bij teringlijders. Hij had Frank Anson de belofte gedaan, dat, indien hij wel genoeg was, hij naar Malliscombe zou gaan en trachten miss Harvey te zien. Hij zou haar zeggen, dat het hart van den geliefde haar nog steeds toebehoorde en dat of schoon Frank Anson om harentwil alle aanspraak op haar trouw verworpen had, hij haar toch smeekte zichzelf niet aan zijn neef te geven. Zonder zijn plan om te ontsnappen op te geven, had Frank van hem deze belofte verkregen bij geval dat zijn poging tot vluchten mislukken zou. Beiden werden tegelijkertijd op de gevangenis plaats doorzocht. Het gelaat van den berouwvollen jongeling was schoon in de klaarheid van den vroegen morgen een wonderlijk contrast met de af zichtelijke gelaatstrekken van de veroordeelden om hem heen. Wat gaf hij er om, dat de dood zoo nabij was? Hij zou sterven als vrij man, gezegend door zijn moeders glimlach, vergeven door haar laat- sten kus. Meer dan dit verlangde hij niet. Hè? zei de gevangenbewaarder, die hem doorzocht, met een plotseling beteekenisvolle M. G. van Son, Waspik. W. Vissers, fabrikant, Geldrop. Mr. A.J. M.Smits, lid prev. staten, Oosterhout. Johs. J. Smits, industrieel, Oosterhout. M. J. J. Stieger, ambten, gem.-secretarie. Dopgen. F. A. Swagemakers Zonen, fabrik. Tilburg. Ferd. Schroder, industr. Eindhoven. G. Sehellekens, leerlooier, Eindhoven. H. M. Thijssen, hoofdredacteur Noord-Brabantsch j Dagblad, 's Bosch. J. B. Timmermans, voorzitter kamer van kooph. Waalwijk. (Visser Eijcken, fabrikanten. Geldrop. ,Johan de Vlam, industrieel. Eindhoven. C. J. Verheijen, lid der prov. staten, Roosendaal. :Joh. de Vroom, heemraad van Mark en Dintel, Etten. ;H. Verstraaten, lid prov. staten, Mill. :B. Verhagen, lid der K. van K Eindhoven. E. Vosters, leerlooier, Woensel. G. Versluis, Fijn aart, W. Vissers, fabrikant. Geldrop. J. Wegen, directeur N. V. Vereenigde Nederlands. lucifers-fabrieken. Eindhoven. Henri Witlox-Bressers, industr. Waalwijk. Louis de Wijs, industr. Tilburg. J. de Wijs van Loon, industr. Tilburg. Wed. F. de Wijs Zonen, fabrik. Tilburg. Gebrs. de Wijs, fabrik. Tilburg. Frans Wouters, kassier, Tilburg. uitdrukking op zijn gelaat. Wat is dit? Frank Anson was doorzocht geworden en doorgeloopen; doch toen de zakken van den jongenman doorzocht werden kwamen er eenige koperen gewichten, die bij de weegschalen van het ziekenhuis behoorden, uit te voorschijn. De wangen van den jongenman werden plot seling geestachtig wit. Ik nam ze niet I riep hij wild. God is mijn getuige, ik nam ze nietIk heb ze nooit aan geraakt. Ik wist niet, dat ze daar waren. Iemand moet ze er in gestopt hebben 1 O, om der wille van den hemel, geloof mijOntferm u over mij. Hij kan voor mij getuigen. Hij wees naar Frank Anson. Hij weet dat ik ze niet nam I De bewaarders rondom hem grinnikten. De gedachte, dat het woord van een gevangene van eenige waarde was tegenover een duidelijk feit of'tegenover het woord van een bewaar der, was al te belachelijk. Een hoofdoppasser, die juist voorbijkwam, ge bood Frank, die bleek van ontwaardiging op het punt was te spreken, te zwijgen. Zich tot den bevenden veroordeelde wendende, sprak hij op koelen toon Ik vrees, dat ge hier niet binnen de twee dagen uit zult komen, mooie jongeheer. Nu komen er op zijn minst nog drie maanden bij. Een gekreun, verschrikkelijk om aan te hooren, kwam van zijn droge, kleurlooze lippen. Men beval hem zich naar zijne cel te begeven en blindelings stommelde hij over de plaats, de steenen gangen en de trap op. Frank liep met bezwaard hart, als door lood terneergedrukt, naast hem voort. De cel van den jongeman bevond zich een verdieping lager dan de zijne en boven aan de trap scheidden ze. Zijn gelaatstrekken waren doodsbleek en in zijn oogen lag een vreemde, akelige uitdrukking. Hij scheen zich niet bewust, dat zijn vriend hem verlaten ging en hoorde niet de woorden van troost en hoop, welke Frank Anson tot hem sprak. Frank ging naar boven. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1