^alië. BINNENLAND. Telegrammen, Burgerlijke stand. Handelsberichten. MENGELWERK. Jaarmarkt en botermijn te Waalwijk op Donderdag 29 April a. s. De botermijn zal voortaan 'a mor gens om 9 ure beginnen. EEN ZANGERES. .'pril. Terwijl de koning zich flijke Derby-wedrennen be/ai, «ag 0|) hem gepleegd, die echter ejjer van den aanslag is een vroegere 'nacht, Acciaii'o genaamd. Hij heeft igd den koning met een dolk te steken, ïiterst opgewonden toes'and heeft hij ver- ard yeene medeplichtigen te hebben. De koning is in de stad teruggekeerd, en het voorwerp van hartelijke huldebetoon geweest. Tal van vlaggen zijn uitgestoken, Tweemaal verscheen de koning met de ko ningin op het balcon van het paleis om de juichende menigte dank te zeggen. Tegen den avond wer^l een groote befooging ter eere van Z. M. gehouden. Van alle kanten hoorde men het volk lied. WAALWIJK 24 April 1897. Concert licdertafel. Met zekerheid kunnen wij melden, dat het concert van de liedertafel Oefening en Ver maak", waarin de heer H. Venverloo zou medewerken, door onvoorziene omstandighe den uitgesteld is. Volharding- in den Strijd. Maandagavond zal de tooneelverceniging Volharding in den Strijd met den ijvervollen president de heer Frits Mtlllers aan 't hoofd, haar eerste Zomeruitvoering geven. 't Zal voor de bezoekers een hoogst ge notvolle avond zijn, daar de werkende leden geen moeite geschroomd hebben om de mooiste en lachwekkendste stukken welke niet minder dan drie in aantal zullen zijn, te besiudeerenen die zoo netjes en flink mogelijk op te voeren. Ook hare eigene muzikanten zullen niet achterwege blijven. Dezen zullen tusschen de verschillende klucht en blijspelen de uitge- zochtste stukken ten gehoore brengen. Aan bezoekers zal het dien avond dan ook zeker niet ontbreken. Tram. De tramlijn Heusden 's Bosch en verder tot Waalwijk is voltooid. Naar wij vernemen zullen Maandag de -erste proefritten van Driinen naas Waalwijk gehouden worden. De waarschijnlijk feestelijke pening zal plaats hebben op 1 Mei a.s. !2 !»ct Oosten. Op last van zijne excellentie, gr&arPïccöio, luitenant-generaal in de Orde der Militie van zus Christus, en van den weled. gestr. heer Tos. Demelinne, ridder en prior in bovenge- noemde orde, hebben de ondergeteekenden Bzich bereid verklaard, begaan als zij zijn met het treurig lot der duizenden Christenen op Ci tazich tot eene commissie te vormen orn door het inzamelen van gelden, die diep L- beklagen Christenen te ondersteunen. Wij zijn overtuigd, dat reeds dikwerf veel van uwe milddadigheid gevraagd werd, maar |Êfzeker zeldzaam voor een edeler doel, dan dat waa 'oor wij thans uwe hulp inroepen. Daar aau alle beschaafde Christenen het treurig lot der Cretensers bekend is, en bij allen het [verdrukte i'ot dier Oostersche Christeuen de groc:ste meewarigheid heeft opgewekt, ver trouwen wij dat onze bede om hulp niet te vergeefsch tot het Nederlandsche volk zal gericht zijn. Ons aanbevolen houdende voor uwe zeer gewaardeerde bijdragen (zelfs het kleinste penningske zal niet versmaad worden) hebben wij de eer te zijn Uw dienstw dienaren, J. J. KüPPERS, Voorzitter van den Nederl. Zouavenbond, Ridder in de Militaire Orde van den H. Sylvester en van den H. Gregorius den Groote. J. CILLEKENS, Secretaris van den »Limb. Zouavenbond." Begiftigd met de zilveren en bronzen medaille »Bene Merenti.» Roermond, 23 April 1897. Men gelieve de bijdragen aan laatstonder- geteeker.de toe te zenden, terwijl in verschil lende Nederlandsche bladen opgaven van het ontvangene zal geschieden. Graanprijzen. De Grieksch-Turksche oorlog doet reeds aanstonds zijn invloed gelden op de graan prijzen, zegt de Ned. Bakkers Courant. Terwijl die der tarwe pl.m. f 14 is gestegen, steeg die der rogge reeds f 7. Verschillende inlandsche soorten noteeren t 1 hooger terwijl enkele andere nog hooger liepen Amerikaansche merken waren f 1/25 hooger. De krentenprijzen stegen tot f 0.50, Reis der koninginnen. HH. MM. de kouinginnen zullen 30 dezer van Amsterdam rechtstreeks naar het buiten land vertrekken. Na een oponthoud van twee dagen te Stuttgart, alwaar Hare Majesteiten incognito een familiebezoek zullen brengen, er een verblijf van 10 a 12 dagen te Weenen, zullen de koninginnen een verblijf maken te Alt Aussee in het Salzkammergut, en omstreeks half Juni in het vaderland terugkeeren. Tentoonstelling- te Brussel. Bij gelegenheid van de internationale ten toonstelling te Brussel worden door de Maat schappij tot Exploitatie de volgende maat regelen genomen lo. zijn, van 1 Mei af, de bestaande re- tourbiljetten naar Brussel zonder onderscheid den dagen geldig 2o. worden van genoemde datum af tot nader order op de stations, die iu rechtstreeksch verkeer met" Brussel zijn opgenomen, twee maal 's weeks en wel 's Woerdags en Zaterdags, speciale re'.ourkaarten afgegeven, geldig vier -dagen, tegen de enkele reisvracht. Deze zijn voor de heenreis uitsluitend geldig op de treinen 1, 5 en 7, resp. op de op die treinen aansluitende treinen, en voor de terugreis op alle treinen 3o worden van 1 Mei af door verschillende stations zoogenaamde carnet-combinés ver kocht. Elk carnet-combine kost f 1.80 en bevat a. een bon recht gevende op eene vermin dering van vracht voor de reis tot Brussel en terug, ten bedrage van 30 pCc. iu de le, 40 pCt. in de 2e en 50 pCt. in de 3e klasse telkens van de dubbele, enkele reisvracht b. tien toegangsbewijzen tot de tentoonstel ling (de vijf laatste daarvan kunnen desver- langd te Brussel worden ingewisseld tegen even zooveele loten in de te organiseeren loterij) c. tien bewijzeu, recht gevende op vermin dering van toegangsprijs tot de op het ten toonstellingsterrein aanwezige vermakelijk heden. Alvorens een carnet-combiné wordt verkocht, wordt op den bon, door het station van uitgifte, de stations-datumstempel afgedrukt Het is niet noodig, dal bij het koopen van een carnetcombiné tegelijkertijd eene retour- kaart tegen verminderden prijs naar Brussel wordt genomen zulks kan ook later geschie den, doch in elk geval slechts op hetzelfde station, waar het carnet-combiné is gekocht. Aangehouden. Door den inspecteur van politie te Tilburg is gearresteerd een 20 jarig persoon, die ver dacht wordt zich aan verschillende diefstallen te Helvoirt en te Breda te hebben schuldig gemaakt. Bij zijne aanhouding was hij in 't bezit van een pak, inhoudende een aantal kleeren, een partij sleutels en breekwerktuigen en een pistool. Heden wordt de verdachte naar Breda overgebracht. Bloedvergiftiging. Ie Westelaar bij Rosendaal (N. B.)' kreeg de landbouwer Van G., die buiten eenig werk verrichte, daarbij een doorn in den vinger, die hij met een speld verwijderde. Kort daarop zwollen zijn hand en arm ge weldig op, en de ontboden geneesheer ver klaarde bloedvergiftiging in den hoogsten graad. De man is onder een vreeselijk lijden be zweken. Dusseii. Alhier heeft eene koe van den heer A. v. H. drie kalveren voortgebracht welke door haar goed verzorgd worden, dit behoort toch zeker onder de zeldzaamheden. LARISSA, 21 April. (R. B. D.) Vierhonderd vreemde vrijwilligers, w. aronder 26 Engelsch ;n, zijn gisteren aangekomen. Zij werden met groot betoon van geestdrift ontvangen en vertrokken gisteravond laat naar het front. De Engelschen zongen vaderlandslievende en oorlogsliederen. l)e Grieken hebben Gritsovali heroverd. Een troep évzoni had de bergen ten oosten van het klooster Sint Joris beklommen en de Turken in flank getast. De Turken, die Maandag de Grieken uit Mati en Ligaria hadden verdreven, brachten 380 man Tsjerkessische ruiterij uit Elasson in het veld. Deze macht trok gisteren voorwaarts in de vlakte, maar kreeg een lievig vuur van een Grieksche batterij en de geweren van de évzoni. De Tsjerkessen waren genoodzaakt met zware verliezen naar Ligaria terug te trekken, en slechts een gering overblijfsel trok den Meloena-pas weer door naar Elasson. De Grieksche infanterie werd goed bediend in deze dagen van hard vechten. De inwoners van alle dorpen aan de grens vluchten naar Larissa; de wegen krioelen bepaald van vluchtelingen met kudden schapen en run deren; wagens met paarden, ezels en ossen be spannen en allerlei andere voertuigen worden gebruikt voor het vervoer van huisraad. De stad Larissa is boordevol, en voedsel is er schaarsch. De hospitalen zijn vol. Er is gevraagd om zieken verpleegsters en heelkundige hulp, daar er elk oogenblik gekwetste soldaten worden aangevoerd en de chirurgische operaties zonder chloioform moeten geschieden. WEENEN, 22 April. (R.B.D.) De Neue Freie Presse verneemt dat Izzet bei in ongenade zou zijn gevallen en aan een bijzonder toezicht zou zijn onderworpen, daar hij beschuldigd wordt een millioen francs van Griekenland te hebben ontvangen voor het mogelijk maken der annexa tie van Kreta. ATHENE, 22 April. Een telegram uit Arta meldt dat de Turken voortgaan met zich terug te trekken naar de Pigadia-helling. Het getal gewonden wordt voor de gcechten yeraamd op 700; dat der dooden is nog onbekend. Het Grieksche eskader bombardeert Agia en Taranfa op de ku.-t van Epirus. LONDEN, 23 April. Volgens hetgeen de Times gisteren uit Chania vernam, vreest men daar voor een aanval van de opstandelingen met. geschut op Kandia, waar nu 50,000 mohammedanen zijn opgesloten met een klein Turksch garnizoen, dat geen veldkanonnen heeft. Riciotti Garibaldi is met verscheiden Italian n- sche vrijwilligers op Korfoe aangekomen. Zij werden mot geestdrift ontvangen. De telegia.nmen van hedenochtend spreken van verscleiden voordeelen, door de Grieken in Epirus behaad. Daar moeten o. a. een aantal anti-Turk- sche o standen plaats hebben gehad. Elders begroet te de levolking, naar het heet, de op Janina aan rukkende Grieken als verlosser?,©. a.teSalagorn, dat di grieken stormenderhand namen en waar zij vie stukken geschut, ammunitie en proviand buit naakten. Daarentegen wordt de val van het zeer sterke Nezerós een zwaar verlies voor de Grieken ge- noemiii De tocht van Edhem pasja van den Meloena-pas uit wordt erdoor gedekt. Hier werden de Gijtkeu door de met groote dapperheid vech tende rnrlcen overmand. De 'ïrieksche vloot heeft met goed gevolg het Turkslhe kustfort Moerto in Albanië beschoten. Verscheiden artilleristen in de Turksche batterijen werden gedood. PA 1:1 JS, 23 April. Het Grieksche gezantschap alhier heeft een telegram uit Larissa ontvangen van Indei:, 4 uur in den morgen, meldende dat de Griiken op Turksch grondgebied zijn doorge- droiigeji en naar Damasi voorttrekken. Alle aan vallen van de Turken zijn afgeslagen. Wij hebben, zegt hjt telegram, van Nezerós moeten terugwij ken uur Dereli. Wij hebben (aan de Westgrens) het foil Ismaret genomen, alsook Filippiades en Kalabri en hebben drie kanonnen, benevens ge weren, leeftocht en krijgsvoorraad buitgemaakt. Men heeft Duitsche officieren in Duitsch uniform met lurken zien vechten. BAARDWIJK. GEBOREN Hendrikus Johannes Josephus, z. van Hendrik Klerkx en Anna Maria Dekkers. Adrianus Cornelis, z. van Johannes Oornelis Vermeer en Johanna Pullens. Josephina Johanna, d. van Cornelis Pullens en Adri- ana van Huiten. Marinus, z. van Adriaan Leijtens en Johanna Papenhoven. Jo sephus, z. van Josephus Laurentius Slaats en Johanna van Delft. OVERLEDENJohanna Maria Laros, 10 m. Johanna Maria van den Heuvel, 2 j. Johanna Weterings, 3 weken. ONDERTROUWD: Leonardus van Bers, 37 j. en Maria Klerkx, 33 j. Hij zei niets. Ik ben zoo bevreesd. Mijn echtgenoot zingt in een schouwburg en... hij is sukkelende. De dokter heelt hem de zeelucht aanbevolen en... wij kunnen dat niet betalen. Hij verdient juist genoeg voor ons beiden en... wanneer hij ziek wordt, zou ik niet weten wat te doen. Ik wilde zoo gaarne weten of ik ook iels verdiénen kon. De professor sloeg haar gade. WAALWIJK, 23 April 1897. Op de markt was ook heden weer veel aanvoer en de handel in weivee zeer vli>g-, Er werd veel verkocht aan betere prijzen, in kalfbeesten daaren tegen besf-,at .wegens den belemmerenden uitvoer maar weinig vraag tegen flauwe prijzen. kalfbeesten golden f145 k f195. Dito vaarzen f 135 f 165. Jonge varkens aangevoerd 70 stuks, ver kocht van f7.— a f 13.f Weilammeren 91 stuks verkocht voor f 2,25 a f 5.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 377 kg., van 10,78 k f 1.02 per kg. Eieren f 2 50 a 3,50 per 100 stuks. In den handel in ruwe huiden was weer meer animo te bespeuren. De voorraad is nog altijd ver beneden het normale cijfer. In de looierijen bestaat nog veel behoefte daar men in den afgeloopen winter tengevolge, van de hooge prijzen in de betrekkelijk kleine keuze weinig heeft ingewerkt. Daar de slachtingen in La Plata, Rio Grande en andere productie plaatsen weer veel zijn toegenomen verwacht men op alle Europeesche markten meer voor raad. Op de prijzen zal dit echter geen groot verschil maken in de naaste toekomst daar de looierij om tot haar gewoon cijfer te komen nog heel wat zal te koopen hebben. Ondanks al deze factoren die eene veel hoogere markt voor het leder wettigen, blijven de prijzen nog laag. En dat is het geval met alle soor ten zoolleder maar vooral in de midden en lichtere prima en secundaire qualileiten. Fran- sche schors wordt veel aaugeboden tegen lagere prijzen. Omtrent het Inlandsche product hoort men nog weinig. De nieuwe campagne is aanstaande, men veronderstelt met recht, dat de prijzen heel wat lager zullen loopen dan verleden jaar. De schoenenfabrieken blijven ook na de Paaschdagen nog zeer druk doorwerken. Een drukke zomer schijnt wel in uitzicht te zijn. Dit wenschen wij onze werkgevers en wakkere schoenmakers gezellen gaarne toe. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 14.0 K.G. Prijs van f0.94 a 0,markt gezet op f 0. Eieren f0.70 per 26 stuks. Ze hield voor een groot huis met een koperen bord stil en aarzelde een oogenblik voor ze aan schelde. Binnen schrikte de professor openvloog naar het raam. Ach hemel 1 merkte hij aan, wie zal daar nu weer zijn Er werd een .jonge dame aangediend Nelly kwam zenuwachtig binnen, staarde den langen man voor zich aan en had reeds half berouw dat ze gekomen was. Verlegen stamelde ze Ik... ik wilde u wat vragen, begon ze,... of u mijn stem wilt beoordeclen. De proffessor glimlachte. O... ik weet, dat het vreemd is om het te vragen, zei ze gejaagd, maar ik dacht... ik dacnt.... Wel, zei hij barsch, ga u zitten. O, neen, antwoordde ze opgewonden, ik blijf liever staan, ik ben te beangst. Ik wilde wat van mijn stem hooren. Ik wilde weten of ik.... of ik er eenig geld mee zou kunnen verdienen. Ze hield verschrikt op en dacht na. Ze werd doodsbleek. Ik had. geloof ik, niet moeten komen, zei ze bedeesd. Ik ben zeer arm. Ik zou geen geld hebben om u voor uw oordeel te betalen, en... en ik had daar in het geheel niet aan gedacht. Ik vergat het geheel, ik dacht slechts aan Ralph en aan mij zelf. Ze hield weer op en zag zijn oogen op haar gericht. Welmmzei hij niet onvriendelijk, laat eens hooren. Zingx'cns wal. Ze r>laatste zich zenuw achtig aan de piano er» dacht. na. Plotseling viel haar oog op een muziekstuk, Grootvadertje" geiitcM. Ze nam liet op en begon te spelen en terwijl ze zong, verbeeldde de professor zich, dat hij droon.de. Nog eens! nog eens! zei hij hcesch. Zing het nog eens 1 /e zong het nog eens door en toen ze opzag staarde de professor het venster uit en zijn blik joeg haar «en rilling door de leden. Ik dacht liet wel zei ze half snikkende, terwijl ze haar handschoenen opnam. Het spijt mij erg. Hij keerde zich naar haar toe. Ze wist niet, dat zijn oogen vol tranen stonden. Zing iets anders, zei hij kort en Nelly ge hoorzaamde Uw stem is goed ontwikkeld, was al wat hij zeide. Ik had een goeden onderwijzer, zei Nelly bevende, en ik heb altijd goed gestudeerd, zelfs toen ik getrouwd was. Goed zoo, zei de professor plotseling, zeer goed wanneer zich iets voordoet zal ik om u denken. Nelly hield den adem in. Zult. ge om mij denken, kreet ze. Dus ge looft ge, dat ik iets zal kunnen verdienen PI Ik geloof, zei hij afgetrokken, dat ge eeu prachtige stem hebt een prachtige stem. Dien raiddag wachtte Nelly ongeduldig den komst van haar echtgenoot af. Ze brandde van verlangen om hem het groote nieuws te vertellen en de toestemming van hem te verkrijgen naar het een of andere engagement uit te zien. Maar Ralph kwam niet en de middag ging voorbij. Angstig luisterde ze naar ieder geluid. Eindelijk daar was hij voetstappen, zware voetstappen als van mannen, die een last droegen.... Ze hoorde grove mannenstemmen fluisteren en- met een wilden kreet sprong ze op. ""«"/jje agenten traden binnen en tracht*? haar te weg houden. Eenige andere maiiuen volgden en de kamer schee/ o'otseling gevuld met raenschen maar ze onderscheidde niets ze zag slechts één man een beweginglooze massa op een baar uitgestrekt. Het volgende oogenblik boog ze zich over een doodsbleek gelaat heen en staarde op een roode streep bloeddie langzaam van Ralph's kleurlooze lippen vlood. Iemand sprak tot haar. Hij is gevaarlijk ziek, zóó ziek, zei de dok ter, het armoedig gemeubileerd vertrek rondziende, dat ik het raadzaam oordeel, dat hij naar een hospitaal wordt vervoerd. Zijn toestand vereischt veel zorg. Hij moet een verpleegster hebben, en, wil zijn leven gespaard worden dan mag het hem aan niets ontbreken. Nelly zag hulpeloos rond. Ja> Ja> hij zal een verpleegster hebben alles wat hij noodig heeft, stamelde ze. Tien dagen gingen voorbij. Er was geen hoop meer. De dokter had het gezegd, maar Nelly weigerde het te gelooven. Ze zat naast ziju legerstede en trachtte tevergeels eenig teeken van hoop op zijn kleurloos gelaat te ontdekken, ze moest zich op het ergste voor bereid houden. Het was onmogelijk, ze kon ze wilde het niet gelooven, dat haar Ralph ster ven ging. Terwijl ze peinzend terneer zat, bracht de zuster haar een brief. Ze bezag hem onverschillig. Wat gingen haar brieven thans aan Bevend# scheurde ze het couvert open. Plotseling kleurden haar wangen zich rood en begonnen haar oogen te schitteren. De letters dansten haar voor de oogen, doch na een minuut werd het schrift duidelijk en begon ze de beteekenis ervan te begrijpen. Madame Lschreef de professor, was niet in staat dien avond te zingen en noodigde baar uit haar plaats in te nemen. Ze zag naar Ralph doodziek, stervende wellicht en vestigde dan haar aandacht weer op ^den brief. De weg was haar geopend, wat Dan barstte ze in een hardenonwelluidenden lach los en verwijderde zich. Madame L's plaats werd dien avond door een bleekjong meisje ingenomen. Het publiek mompelde ongeduldig. Nelly slapte bedeesd naar voren. Ze was in het wit gekleed een ouder- wetseh, vei flenst toilet zonder eenigen tooi om sloot haar tengere gestalte. Zelf geen bloem was in haar kapsel aangebracht. De dames fluisterden achter hare waaiers. De pianist zette zich voor de piano en speelde het voorspel van een oud, beroemd lied. Het was de kreet van een meisje om haar verloofde, dien ze nooit zou weerzien. De pianist speelde voortlangzamer, steeds langzamer, dan hield hij op en wachtte. Maar Nelly hoorde het niet. De muziek was haar uit de handen gevallen en met doodsbleek gelaat en doffe oogen staarde ze over de menigte heen. Som i.igen zagen haar koel aan, anderen hieven de binocles op en monsterden haar, maar geen enkele wist, vermoedde, wat zij zag: een man, een stervende op een bed uitgestrekt....; geen enkele voelde wat zij ondervond, toen ze met angstig kloppend hart, zielsbedroefd, voor het voetlicht stond om de menigte te behagen door haar lied Dan gaf ze den pianist een wenk en ze zong... Het werd doodstil in de zaal, diep bewogen luisterde men toe en met starenden blik zong ze voort, 't Was alsof Ralph haar verwijtend aanzag en haar wenkte met de hand. VaarwelV a-a-r-w-e-1. Nog een paar krachtige slotaccoordendan was het stil in de zaal, ademloos stil en Nelly wankelde achteruit. Dan daverde het door de zaal, een stormachtig applaus zonder ophouden, maar Nelly keerde niet weer En toen ze terugkeerde in de ziekenkamer klonk Ralph's stem haar tegen en snikkende legde ze haar hoofd op zijn kussen en schreidde.. Ralph herstelde en Nelly werd een gevierde zangeres.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6