S ummer 34. Donderdag 29 April 1897. 20" Jaargang. -^smmrosr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Protectie-beweging. De Brusselsche Tentoonstelling, ANTQON TIELEN, UITGEVER: Op uitnoodiging van het bestuur der R. C. kiesvereeniging zullen de volgende lezingen gehouden worden in het hoofdkiesdistric Waalwijk Te DRUNEN op HEDEN Woens dag 28 April des namiddags half zeven in de zaal der Mannen-Con gregatie; door den hoogedelgestr. heer Truijen lid der tweede kamer. Onderwerp PROTECTIE - LANDBOUW en INDUSTRIE. OPRICHTING BOERENBOND. Te Waalwijk op Donderdag 13 Mei a.s., in de zaal Musis Sacrum door den hoogedelgestr. heer Mr. B. M. Bahlmann lid der tweede kamer. OnderwerpPROTECTIE. (Ten gerieve van de belangstellenden en belanghebbenden van buiten zal bij het vaststellen van het uur, rekening worden gehouden met liet vertrek der laatste treinen. Te Udenhout op Dinsdag 18 Mei a. s., des namiddags half zeven in het koffiehuis van den heer Jan Cornelis Sweens, door den hoog edelgestr. heer B. van Vlijmen lid der tweede kamer. Onderwerp nader te bepalen. "Waalwijk. Comité tot bescherming van den Nationalen arbeid, Landbouw en Nijverheid. De heeren P. van Loon Gz. en H. Wit- lox-Bressers dcelen ons mede, dat hunne pogingen om het comité steun te geven, naar wensch slagen. Reeds 35 looiers en schoenfabrikanten traden toe en schonken de contributie van f 2.50. Dezer dagen hopen beide voornoemde heeren verder te kunnen afwerken, waarna wij de. lijst der toegetre- denen zullen kunnen publiceeren. Wij ver onderstellen dat de velen, die overtuigd zijn dat protectie het redmiddel is voor onze industrie, niet voor het kleine offertje zullen terugdeinzen. Tot heden één enkel looier weigerde slechts Het groote nieuws, dat in de laatste dagen heel veel penneu en nog meer tongen in beweging heeft gebracht, is dat de officieele en plechtige opening van onze tentoonstelling eenige dagen is uitgesteld. Sedert geruimen tijd beweerde de ,/vox populi" dat deze enorme en kolossale wereld- bazaar onmogelijk op den gestelden openings dag kon gereed zijn, al verzekerde ook het zoogenaamd //comité exécutif" dat bij de plechtige inhuldiging, die Zaterdag 24 April moest plaats hebben, alles kant en klaar zou vrezen. Zelfs de vreemde correspondenten lieten zich door de zoetsappige woorden der hoofden van de tentoonstelling verleiden en seinden dapper naar hun bladen, dat de tentoonstelling met haar vele ab- en depen denties verleden Zaterdag geheel zou zijn afgewerkt. Wij, die door ons langdurig verblijf in Belgie den bedaarden en kalmen hollandschen gelegd en was naar buiten gegaan om den uit slag te bewonderen. aard nog uiet geheel en al vergeten nebben, meenden goed te doen, het hollandsche pu bliek te waarschuwen, den voet vooreerst nog niet te zetten op het ongereede brus selsche tentoonstellings-terrein. //Uitgesteld is daarom nog niet afgesteld7', zegt het bekende hollandsche spreekwoord naar onze bescheiden meening zal dit hier wel terdege van toepassing zijn. Want zulk een buitengewone plechtigheid lokt altijd een groote meuigte vreemdelingen. Nu reeds waren de hotels ruim met reizigers bezet, en voor hen is het zeker allesbehalve ple zierig, in plaats van een grooten wereldwed strijd van handel, kunst en nijverheid te zien, een plechtige inhuldiging van gesloten kisten en manden te moeten bijwonen. Zeker mogen zij voor de gegeven moeite en voor de financieele offers, die zij gebracht hebben, wel een beetje beter beloond worden; boven dien zou zulk een mislukte openingsplech tigheid voor het verder welslagen van deze grootsche onderneming minder aangename gevolgen kunnen hebben. Nu is men ten minste zeker, bij de plechtige inhuldiging toch wat te zien te krijgen en zich een denkbeeld te kunnen vormen wat het zal zijn, als deze kolossale wereldbazaar eenmaal op en top klaar is. Want kolossaal zal zij wezen, dat is stellig en vast. Het tentoonstellingsterrein heeft een oppervlakte van niet minder dan 49 hectaren. Menige boer in Nederland, wien het tegenwoordig, dank zij het zegenrijk(PP) vrijhandelstelsel, toch niet al te best gaat, zal beginnen te watertanden, als hij van zulk een enorm terrein hoort spreken. Oud-Brussel, dat belooft zeer interessant te zullen zijnheeft hiervan niet minder dan 81/o hectaren ingenomen. Volgens de aanplakbiljetten, die men te Brussel en ook elders niet onder de korenmaat heeft ge- plaatst", belieft men dit gedeelte onzer tentoonstelling Bruxelles-Kermesse te noemen. Die naam alleen zegt reeds genoeg wat daar vooral voor den bezoeker zal te zien, te hooren en te genieten zijn. Een tentoon stelling zonder een kermispretje schijnt in onzen wuften en genotzuchtigen tijd niet ineer mogelijk te wezen. Men moet zelfs bij de meest ernstige zakeu onzer beschaafde eeuw kunnen genieten, lol en pret maken al is die pret ook niet altijd overeenkomstig de regelen der betamelijkheid en zedelijkheid. De deelneming en belangstelling in de brusselsche tentoonstelling is grooter er. be langrijker dan men aanvankelijk had kunnen verwachten Immers tot nu toe zijn er reeds meer dan 20,000 abonnementskaarten afgegeven. Al zijn er dm ook veel met 50 pCt. korting verstrekt, d. w. z. 10 frank per abonne ment, toch maakt de gebeurde som nogal een aardig cijfer op de tentoonstellings-re- kening. Zelfs zijn er nu reeds dagen geweest, waarop men 3000 a 4000 frank heeft gebeurd aan entréegelden van personen, die het ten- toonstellings terrein hebben bezocht en de onuitgepakte kisten en koffers wilden zien. 't Is wel jammerdat gouvernement en stad direct van deze belangrijke deelneming weinig zullen profiteeren. Want het zoo genaamde comité exécutif heeft goedgevonden, al de voordeelen, aan entréegelden en aan de verschillende loterijen verblinden, te ver- koopen aan zekere brusselsche bank voor de respectable som van 3 millioen frank. Nu deze onderneming zich onder de beste auspi ciën vertoont, wordt de maatregel door het brusselsche publiek niet weinig gecritiseerd; ware de voorloopige uitslag minder gunstig geweest, dan zou er, natuurlijk geen critiek gevolgd zijn. Het oude spreekwoord wordt dus hier alweer bewaarheid//De beste Gaat ge mee cd Langstraatsche Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag' en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever 51. Doch hij en de bewaarder, die hem begeleidde hadden nauwelijks een voet op den gang gezet of er klonk een doordriugende, wilde kreet door de gewelven, gevolgd door een doffen slag, die plotseling uit de diepte opsteeg. Frank sprong naar de leuning van de trap om naar beneden te kijker., doch de gevangenbe waarder greep hem bij den arm en voerde hem mee. Het volgende oogenblik werd er verteld, dat de jonge veroordeelde, dien men juist op diefstal betrapt had, over de leuning van de trap in de groote, donkere, ledige ruimte gesprongen was en dood van de steenen opgenomen werd, vijf enveertig voet diep. En zijn geduldige moeder, die waarschijnlijk op dat oogenblik bezig was het huis voor zijn ontvangst in orde te brengen, zou nooit weten hoe oprecht berouw hij had gehad en hoe bitter hij er naar verlangd had als vrij man in de vrije wereld te sterven en heen te gaan, gesterkt door hare liefde en trouw om voor den grootsten aller rechters, wiens hoofdeigenschap genade is, te verschijnen. Vervloekt 1 De gewichten waren in den zak van den verkeerden man 1 hoorde. Frank Anson Shackleford in zichzelf zeggen, terwijl hij hem haastig voorbij snelde, in zijn verwarring Franks aanwezigheid niet opmerkende. Frank {dacht over deze woorden na en een plotselinge verdenking wierp een nieuw en somber licht over dit drama. HOOFDSTUK XLVIII. Charles Trimball was bezig zijn winkelkast ie etaleeren, een bezigheid waarop hij trotseh was. Tal van pommadedoosjes, reukflacons, doozen zeep, scheermessen, borstels, friseertangetjes en andere toiletbenoodigdheden maakten het meu bilair van de winkelkast uit. Trimball had de laatste hand aan zijn werk Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Midden op de straat staande, keek hij met voldoening naar zijn raam, half onbewust van de drukte op straat. Nu dat gaat een mooi gangetje daarl zei iemand achter hem. Met het hoofd opzij gebogen in stille bewon dering voor dien wassen kop en ik hier ik, Charlie Trimball, achter uw elleboog. Wildet ge mij jaloersch maken Genadige hemel, Amelia, riep hij zich ora- keerende een weinig verlegen uit. Hoe kon ik weten, dat ge hier waart? Ik heb geen oogen op der, rug, is wel Neen, bekende het kleine kameniertje on willig, maar ge kondt het geweten hebben. In de romannetjes weten ze altijd wanneer hun verloofde in aantocht is. Han hart zegt het hun. Zegt uw hart u nooit iets van dit alles, Charlie? Trimbal's schitterende kleine oogen zagen in de eerlijke kijkers vau het meisje en hij glim lachte. Wel natuurlijk, zei hij vroolijlt. Het trilt soms van opgewondenheid juist als een leeuwerik in een kooitje. Doch ik schonk er geen aandacht aan voor dot gij Spraakt. Waar gaat ge op al', de stad in Amelia knikte er, volgde hem in den winkel. Ik kan niet langer dan een minuut blijven, Charlie, zei ze. Ik moet voor 12 uur weer op Andley Court terugzijn. Wat denkt ge dat er gebeurd is? Ge kunt het nooit raden. Nu de oude heer Iiarvey Roger Ilarvey de vader van mijn jonge meesteres is teruggekeerd. Miss Madeline dacht, dat hij dood was, evenals ik, en dat dacht iedereen, geloof ik; doch gisteravond is hij op komen dagen, er zeer vervallen en ver ouderd uitziende, zoodat ik nauwelijks mijn oogen gelooven kon. Ze boog zich over de toonbank, waar achter Trim bail stond, heen en haar stem dempende, voegde ze er aan toe Hij is in de gevangenis geweest, Charlie. Verbeeld u eens, twee jaren lang. Trimball begon van verbazing te fluiten. Dat meent ge toch niet? riep hij. Miss Ma deline's vader? Amelia knikte. Langzaam vervolgde hij wi""" BP Nu, dat ziet er mooi uit, dat moet ik zeg gen. Ze zullen haar stellig niet op Andley Court willen houden, als dat bekend wordt. Ze zonden een arme bloedverwante, een alleenstaande wees herbergen, doch geen, wier vader zich op die wijze misdragen heeft. Lord Melbury is altijd een ijveraar voor de eer geweest. Ja, daar hebt ge gelijk in, stemde Amelia toe. Doch hij schijnt het niet zoo nauw met mr. Harvey te nemen, want gedurende den halven nacht hebben ze samen opgezeten en met elkan der gebabbeld, alsof ze de beste vrienden waren. Natuurlijk maakt het cuet miss Madeline in vele opzichten verschil en ge kunt er verzekerd van zijn dat ze gisteravond volstrekt niet verrast was hem te ontmoeten. Zij en ik waren juist op weg naar het station, toen hij zich in eens voor ons plaatste. Eerst dacht ik aan een geest en later, dat hij een dief was. Zijn onverwachte terugkomst maakte een eind aan miss Madeline's plan. In plaats van gisteren vertrekt ze hedenavond. Vertrekt ze, herhaalde de kappér ontsteld. Waarheen Naar Grantraoor. Ze zei mij, dat ik het u vertellen mocht. Ze zal trachten mr. Anson te zien. Trimball verschrikte* Waarvoor? vroeg hij angstig. Ze verwacht toch niet, dat ze hem haar zullen laten zien Amelia knikte. Ze gaat het probeeren. En hebt ge haar beloofd met haar mee te gaan Ja. Ze vroeg het mij. En al had ze het mij niet gevraagd, dan zou ik haar niet alleen heb ben gaan. Th meer daar noch de lord noch de lady er iets van weten. We vertrekken met den trein van zessen, geloot ik. Miss Madeline lijdt verschrikkelijk. Ze zegt, dat ze alleen naar mr. Anson wil om afscheid van hem te nemen. Trimball zag haar ontsteld aan. Hij deed een paar passen op en neer en sprak toen onverwachts: Ik zal haar vergezellen. Ik ken den weg en ben er zeker van, dat ik haar van dienst kan zijn. En buitendien, ze kan mij op een andere wijze ook noodig hebben. Amelia staarde hem aan. Toen helderden haar levendige bruine oogen op. O Charlie, ik zou zoo blij zijn zoo blij. Maar wat zou miss Madeline ervan zeggen Ze mag het niet weten voor we Kingstown be i'eikt hebben. En dan zal het te laat zijn. Hij lachte bij het zien van Amelia's verlegen gelaat. Ge zult mij waarschijnlijk van avond op het perron zien, zei hij, doch neem geen notitie van mij voor we op het perron in Kingstown zijn. Ik zal den winkel aan Johan moeten over laten, voegde hij er aan toe rusteloos rondziende. En dat, nu de zaak drukker loopt. Doch het kan niet anders. Er zijn' belangrijker zaken dan geld verdienen op de wereld. En ik zou u en miss Madeline niet alleen naar die vreeselijke plaats willen laten gaan. Het is een leelijke plaats voor een man, laat staan voor een vrouw. Er wonen bijna geen andere menschen dan gevangenbewaarders met hunne vrouwen en huisgezinnen. Na een oogenblik stilzwijgen zei hij met be wolkt voorhoofd Is het waar, dat kapitein Roper gaat huwen? Amelia knikte. Tot gisteravond toe was het niet waar. Doch nu is het volkomen waar en ze breekt er het hoofd bijna over. Waarom huwt ze hem dan? Ik weet het niet, hernam Amelia. Ik kan het niet begrijpen. Doch ik denk, dat het iets met haar vader te maken heeft. Hij was het, die er haar gisteravond toe overhaalde, of liever toe dreef. Ze heeft den geheelen nacht wakker gelegen en van morgen zag ze zoo wit als eer. lelie. Het kost haar gezondheid, dat ze mr. Anson vaarwel moet zeggen. Naar alles wat men hoort is hij haar lietdè niet waardig. Dat is gelogen, riep Trimball warm. Het is alles verdicht, gelogen door die Harriet Blake en dien ellendeling van een Shackleford. Het zal een harde toer zijn achter de waarheid te komen, doch het zal mij in *de Gevlekte hond" wel gelukken. De Gevlekte Hond Amelia zag verbaasd op. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1