Nummer 36. Donderdag 6 Mei 1897. 20e Jaargang. Tbegewyd aan Hande!, Industrie en Gemeentebelangea Proteeiie-beweging\ FEUILLETON Staatkundig overzicht. UITGEVER: ANTOON TIELEN Waalwijk. De Echo van het Zuiden, failwyhscle en Lagstraatsclic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden 1" 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Op uitnoodigiiig van het bestuur der 11. C. Kiesvereeniging te Waalwijk zullen de volgende lezingen gehouden worden Te Waalwijk op Donderdag 13 Mei a.s., des namiddags half zeven, in de zaal //Musis Sacrum" bij Mej. de wed. Y. Gerris, door den HoogEdel Gestr. Heer Mr. B. M. Bahlmann, lid der Tweede Kamer. Onderwerp: PROTECTIE VAN NIJ VERHEID EN LANDBOUW, Toegang vrij voor iedereen mits boven 18 jaar. Gereserveerde plaatsen tot een beperkt getal zijn te bespreken bij Mej. wed, V. Gerris tot Woensdagavond 12 Mei, tegen vooruitbetaling van 25 cent. Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Te Udenhout op Dinsdag 18 Mei a.s des namiddags half zeven, in bet koffiehuis van den heer Jan Cornells Sweens, door den Hoog Edel Gestr. Heer B. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer. OnderwerpONZE POLITIEK. Comité tot Bescherming van den na- tionalen Arbeid, Landbouw en Nijverheid. Op persoonlijke uitnoodiging van de hee- ren P. van Loon Gzn. eu H. Witlox-Bres- sers betuigden adbaesie aan bovengenoemd comité en traden toe tot de contributie van f 2.50. WAALWIJK. Jonkli. Aug. van Grotenhuis, Burgemeester. J. B. Timmermans Wzn., President der K. v. K. S. Fano vice-president der K. v. K., handel in schuenfournituron. 53 Even over vijven xerliet ze met Amelia 't huis Het was reeds donker, doch de vroege winter avond werd verhelderd door het stralende maan licht, hetwelk de straatlantaarns van Alalliscombe bleek en mat deed schijnen. Eenige personen merk I en Madeline op en ver wonderden er zich mogelijk over, dat ze op dit uur te voet de stad doorging in de richting van liet station. Ds. Purkiss, die op weg naar huis was om thee te drinken, ontmoette haar en scheen om een praatje verlegen. Kort en haastig vertelde zij hem van haar voorgenomen reis, hem op liet hart drukkende het stilzwijgen er ovei te bewaren en liet hem toen verbaasd staan, terwijl zij en het gejaagde meisje haar weg vervolgden, op eenigen afstand gevolgd door de voetstappen van Trimball. De kleine kapper gat' geen teeken van leven, tot dat Madeline en Amelia in den Londenschen trein waren overgestapt, welke in Leaiuouth Station stilhield. Toen kwam hij uit een derde klas coupé te voorschijn. Het meisje, hem terstond herkennende, slaakte een kunstigen uitroep van verbazingen de jonge meesteres, haar oogen opslaande, zag de vlugge gestalte van Amelia's verloofde aan haar zijde. Zijn gezond, opgewekt gelaat was rooder dan gewoonlijk. Pardon, miss, stamelde hij verlegen, haar verwondering en schijnbaren twijfel omtrent zijn beweegredenen, bemerkende. Ik waagde het mee te gi-un, omdat, ik dach*, dat ik u wellicht van dienst zou kunnen zijn. Ik ben reeds eens in Kingstown geweest en ken de plaats. Het is geen geschikte plaats voor een dame alleen. En er zullen dingen te doen zijn, die ik beter voor u doen kan, dan gij zelf. Het was niet mijn be doeling u te beleedigen, miss Iiarvey, ot' mij voor iets ter wereld op uw weg te plaatsen; iudien u het verlangt zal ik met den eerstvol- A. J. Bink, Notaris en Lid der Staten van N.-Br. C. A. Witlox en Zn., kassiers. Ant. Ch. Ie Blanc, kassier. W. Timmermans en Zn. II. Witlox - Bressers, leerlooier. P. van Loon Gzn., lid der K. v. K. Corn. Gragtmans, J. A. Ie Blanc. Jacq. van ltiel, O. v. d. Heijden-Wakkers, J.Timmermans-v.Turenhout„ lid der K. v. K. L. Mombers, A. van Iersel, Jac. Gragtmans. W. L. II. van Hilst. P. F. van Mierop. J. van Doorn-de Greeff, Gebrs. Zcckendorf, leerlooiers. Gebrs. van Delft, Paardenleerfabiielc. H. Janssen, Van Delft-van ürunen C. R. M. Ficq, huiden- en schors-handel. Rubbens-Kievits, handel in schoenfournitnren. Chr. de Kort, schoenfabrikant. A. van Iersel en Zn. Adr. Nieuwenhuijzen A. van de Ven-Van Heijst, J. B. van Oudheusden, v l'ullens-van Gerven, Johannes Leijtens, u E. W. Kleijberg-Pernot, Jan Trimbach, A. H. van Schijndel. A. F. Verhoeven-Pullens, Joseph lvleijberg-Leijtens, N. G. Orie, handel in chemicaliën. H. Zeegers, ,v Firma H. Baijens, vernisstokerij Hofleverancier. BEZOOIEN. C. Ver wiel Burgemeester en industriëel. Gebrs. Kievits, leerlooiers. L. v. d. Hammen, leerlooier. J. Broeders-Leppers, Jos. Groenen, schoenfabrikant. Gebrs. de Bakker, N. v. d. Hammen Lzn., u J. Benjaminse,, Alph. van Delft, J. van der Heijden, Verwiel Van Loon, handel in schoenfournituren. Gebrs. B. H. Wemmers, Belanghebbenden of belangstellenden, die onwillekeurig gepasseerd zijn, worden beleefd verzocht zich voor Zaterdag a.s. te willen opgeven aan den heer II. Witlox-Bressers. genden trein terugkeeren. Doch ik kan niet nalaten te zeggen, dat voor gij hier enkele uren geweest zult zijn, ge blij zult wezen, dat ik mijn diensten aanbood. Ik had mij niet, vóór we in Kingstown waren, willen laten zien. Doch ik dacht, dat ik u wellicht nu reeds van dienst zou kunnen zijn. Indien ge gekomen zijt om mij te helpen uit eigen vrijen wil en niet door kapitein Roper gezonden wordt, ben ik zeer blij en u hartelijk dankbaar, zei ze op een toon, die van ontroering trilde. In het kille, grijze licht van den morgen want de geheele nacht was in den trein op de schijnbaar eindelooze reis doorgebracht zagen ze den blos, welke langzaam van haar wangen geweken was, wederkeeren. Er speelde een glimlach om haar lippen. Ik geloof, dat ge gelijk hebt met te gelooven, dat uw ondervinding ons van nut kan zijn, voegde ze er aan toe. Doch hoe kunt ge dit alles bekostigen? Ik zal hier veie dagen wellicht enkele weken moeten blijven. Ik heb besloten niet heen te gaan vóór ik op de een of andere manier met mr. Anson van gedachten heb gewisseld. En ge weet zelf hoe moeilijk dat gaan zal. Trimball keek ernstig. Bij de gedachte aan Johan, die zoo lang geheel alleen de zaak zou moeten drijven en de klanten bedienen ontstelde hij'. Doch terstond overwon hij die vrees. Daar heb ik ook al over gedacht, antwoord de hij op een toon, die bewees, dat hij vastbe sloten was, ofschoon ik niet aan de mogelijkheid van zoo'n lang verblijf gedacht had. Enfin, we zuilen zien; bekommer u niet over mij. Ik zal in „De Gevlekte Hond" mijn tenten opslaan, zoo lang als gij in Kingstown zijt, en altijd bereid zijn u te helpen. Wanneer u mij niet noodig hebt, zult ge niet weten dat ik er ben. Madeline glimlachte toestemmend en keek het ledige' station rond. Er gaat geen trein naar Kingstown is het wel? vroeg ze. We zullen dus moeten loopen. Ja, zei de kleine kapper. En zelfs loopen gaat niet zoo gemakkelijk daar alles bergop waarts is, verscheidene mijlen gaans. Doch zoo ge hier een oogenblik wilt waciuen, miss, zal ik naar buiten gaan en trachten het een of ander vervoermiddel te bekomen. Ik denk wel dat er In toongevende kringen wordt het bezoek van den oosteurijkschen keizer aan den Rus- sischen ééne der vele pogingen genoemd, door welke Middel-Europa en vooral het Duitsche keizerrijk, den band hoopt los te maken, die tusschen Rusland en Frankrijk bestaat, en tevens Engeland meer en meer hoopt te isoleeren en te verzwakken. Of middel Europa baat zou vinden bij het welslagen dier po gingen, blijft een vraag; want er zou eene toenadering uit moeten volgen tusschen En geland en Frankrijk, en niet ongegrond is de meening, dat deze beide te zamen eene ge duchte macht zouden vormen. Het Fransch-Russische verbond zal intus- schen nog zoo gemakkelijk niet worden ver broken. Of het moest wezen dat le Parijs de radicale partij en haar sterke sympathie voor het panhellenistische streven van Athene, een doorslaand overwicht verkregen Dan zou Rusland allicht weder neigen tot het herstel van den Drie-Keizersbond. Hoe zal het gaan met de coalitie tegen Engeland Frankrijk, zegt een der voornaamste bladen, kan er slechts belang bij hebben. John Buil heeft onder Elisabeth, Pitt, Palmerston, Salisbury en Chamberlain, en altijd in ster keren graad, zijn stelsel ontwikkeld Europa of te veroveren öf nauw aan zich teverbin- d:n. Daarvoor heeft het niet geschroomd en helaas met al te goed gevolg in dat vasteland tweedracht en bloed te zaaien, ja, zelfs de kiemen van schadelijke stelsels, als liberalisme en socialisme, tot bederving van 1 Europa en tot gevolgiijke ontwikkeling en verrijking van zich-zelf. Frankrijk vooral is in dit opzicht het slachtoffer en tevens de hand langer geworden der Engelsche poliliejc. Het moet daarom sympathiseeren met de anti- Engelschen van het overige Europa. Engeland heeft zijn zwakke plaats in Egypte, en de mogendheden gebruiken den Turk om een rijtuig te krijgen zal zijn. Hij ging en Ma deline zette zich op een bank. Haar blik was angstig, gejaagd en haar wangen bloosden en verbleekten om beurten. Ze had zich voor deze reis in de donkerste kleeren, die ze bezat, gehuld, doch de somberheid en eenvoud van hoed en mantel maakten haar schoonheid nog merkwaardiger. Bijna ieder, die haar voorbijging, zag nog eens naar haar om. Misschien was het niet de regelmatigheid harer trekken, welke hen aantrok, noch haar mooie geklaatskleur wellicht was het de diepe droef heid harer uildrukking en de wanhopige blik in haar zachte oogen. Na vijf minuten zag ze Tri a. ball aankomen en ging hem tegemoet. En nog eenige minuten later was hun tocht naar Kingstown ondernomen. Het ging bijna geregeld over heuvelen, zooals de kapper haar vooruit gezegd had, daar Grantmoor en de eentonige groep huizen en winkels, be titeld met den naam van Kingstown, verschei dene honderden voet boven de oppervlakte der zee lag. Madeline's hart kromp ineen, toen ze in deze afgelegen, onvruchtbare streek kwam; toen plot seling zich herinnerende, dat ze de plaats, waar de man, die ze beminde, leefde, werkte en leed, naderde, helderde haar gelaat op. Gedurende een jaar bijna had ze hem niet ge zien, was ze niet in zijn nabijheid geweest, had ze geen letter van zijn hand gelezen en nu was zc de muren naderende, welke hem omvatten, ademde ze de lucht in, welke hij inademde en zou ze spoedig het tooneel zien, dat zijn droevige oogen steeds moesten aanschouwen, wanneer hij vun de groote gevangenis naar zijn dwangarbeid op de heide toog. Haar hart bonsde, krampachtig sloot zc de handen ineen, wanneer ze dacht aan dien arbeid, aan de bitterheid er van, de verschrikkelijke eentonigheid, de onverdiende verachting. Doch nu zou het spoedig gedaan zijn. Ze was gekomen om hem voor eeuwig vaar wel te zeggen en dat vaarwel zou het voor teeken zijr. van zijn bevrijding. Aan het begin van Kingstown liield 't voertuig stil en stegen de reizigers uit. Amelia huiverde bij het aanschouwen van de woeste plaats, waarover een koude wind loeide pijlen te richten op dien hiel van Achilles. Maar Engeland weet altijd nog raad. Het heeft nog onlangs de Armenische quaestie opgeworpen, en het is nu verantwoordelijk, zegt de Gaulois ronduit, voor het Grieksche krijgskundige treurspel. En wie weet hoeveel omwentelingen, stoffelijke, verstandelijke en zedelijke, het nog ten nadeele van Europa zal bewerken, om zijne wereldpolitiek te kunnen handhaven Zeker is dat het nu weer beroeringen brouwt in Zuid-Afrika. Voor Frankrijk bestaat te dezer zake de moeilijkheid, niet slechts in zijne inwendige ongeregeldheden, maar ook in het gevaar dat het van den Piemontees en den Brandenbur ger vreest, indien Rusland de Fransche zijde zou verlaten, om in den Ürie-Keizersbond met behulp van den Turk den Eugelschman te vernederen. Men mag aannemen, dat een verschrikkelijk tijdperk op handen is, even zeker als dat zoowel de Earopeesche als de Oostersche quaestie voorshands sphinxen blijven en hare naaste, toekomstige geschiedenis een boek met zeven sloten. In de Grieksche Kamer heeft de nieuwe minister-president Rallis Zaterdag verklaard-, dat de eerste zorg der regeering zal zijn, het leger weder in orde te brengen. Wij kunnen op het leger blijver» vertrouwen, zoo voegde hij er zalvend bij, daar het wel materieel maar niet moreel heeft geleden. Maar de regeering vraagt ook den steun der Kamer en der Natie en verzoekt daarom de Kamer in de eerste plaats, haren arbeid te schorsen. Hij bevestigde de Grieksche overwinning bij Velastino van den vorige dag. Delyannis, de afgetreden premier, was geheel van zijne te rughoudendheid hersteld en ging Rallis de hand drukken. Hij beloofde zijnen steun aan het nieuwe kabinet ten minste zoolang de Turken zich nog op Griekschen grondzuilen bevinden, 't Was onnoodig voor de Kamer, om door een votum van vertrouwen hare meeniug te zeggen de verlangde schorsing toe te staan, zal het duidelijkste bewijs wezen. Angstig zag ze naar haar meesteres, alsof ze haar wilde vragen of het niet beter was nu nog terug te keeren. Doch Madeline glimlachte slechts. Liefde maakte deze wildernis in haar oog schoon. Nog eenige honderden meters en ze zou zoo dicht bij Frank zijn, dat wanneer ze een vogeltje in haar nabijheid hoorde zingen hij het ook stellig nooren zou. Ze trad met Amelia een van de winkeltjes binnen en wachtte daar, terwijl Trimball zich verwijderde om een geschikt verblijf voor haar te zoeken. Het was op een tijd, dat de donkere straten betrekkelijk stil waren. Buiten eenige vrouwen en kinderen, want de mannen waren allen in dienst in de gevangenis, was niemand te zien. Het geheele plein was stil en het verlangen van het ongelukkige meisje dreef haar op straat naar het groote steenen ge bouw, hetwelk zijn schaduw op het omliggende land wierp. Niettegenstaande Amelia's schuchtere beden kingen hield ze haar lluweelen japon vaster om zich heen en ging alleen in de richting van de grijze muren, welke het liefste wat zij bezat, ge vangen hielden. Terwijl ze de huisjes van Kingstown voorbij ging bonsde haar hart hevig. Ze had drie of vier ploegen gevangenen op een afstand aan het werk gezien. Ze spoedde zioh sneller voort, en vergetende, dat zij alleen was en dat het vreemd moest zijn wanneer een vrouw gelijk zij, een vreemde verschijning in de nabijheid van een strafko lonie kwam, snelde zij over de heide verder. Haar eenig verlangen was om te zien of onder een der ploegen arbeiders, zich Frank bevond. Eenige miuuten later was ze den eersten kring van schildwachten genaderd. Een rilling beving haar bij de gedachte, dat de wapens, aie zij droegen, soms dienst deden voor muiters en vluchtelingen. De groep gebouwen, door kolossale muren om ringd, vormden de gevangenis Grantmoor. Ken eileridig gevoel bekroop Madeline, toen zij naderbijkwam. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1