BUITENLAND. Relgie. Frankrijk, Spanje. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Servie. Rijkspostspaarbank BINNEN LAN D Jaarmarkt en botermijn te Waalwijk op Donderdag 6 Mei a. s. De botermijn zal voortaan 's mor gens om 9 uren beginnen. En de Kamer besloot nu onmiddelijk, hare zittingen te verdagen. De tegenwoordige zitting werd natuurlijk ook onmiddellijk op geheven. De nieuwe regeering werd toege juicht. Enkele toejuichingen weerklonken ook nog op de openbare tribune bij een klein incident, toen nl. Phalaritos verlangde dat de kroonprins zou worden teruggeroepen. Of ook aan dit verlangen werd voldaan, wordt niet gemeld. In diplomatieke kringen gelooft men in- tussrhen, dat het kabinet-Rallis weer spoedig zal verdwijnen, en dat Delyannis dan weder aan het bewind zal komen, nog voordat de vrede met Turkije zal zijn gesiotcn. Wat den vrede betrell, cr wordt uit Weenen bericht, dat de noodzakelijkheid van een be middeling meer en meer aan het licht treedt. De hulpbronnen van Griekenland zijn uitge put en verovering van Arta door de Turken wordt verwacht. In Thessaiie is de toestand onhoudbaar. Men gelooft dat het nieuwe kabinet den toestand niet lang genoeg zal kunnen rekken om te beletten dat een be middeling zich doet gelden, tenzij het recht streeks met Turkije wil gaan onderhandelen. Engeland blijft nog altijd eene conferentie verlangen, maar dat schijnt niet in den smaak te vallen. Wel zijn de mogeodgeden het eens over de bemiddeling en wisselen nog slechts van gedachten over de voorwaarden. Giste ren berichtte men zelfs uit Athene, dat be middeling een leit is. Intusschen staan de vijandelijke legers nog tegenover elkander, waarschijnlijk omdat de oorlogsschatting nog moet worden geregeld. Buitendien zijn acht duizend Grieken naar Pentepigadia gezonden, waar de Turken zich bevinden. De Grieken hebben voor de derde maal Philippiades in Epirus bezet Kolonel Manos berichtte dat hij weldra de brug bij Arta zou overtrekken. De be woners verlaten die stad. De spoorwegverbinding tusschen Dedeagatch en Saloniki is verbroken; tien militaire treinen zijn opgehouden. Men gelooft dat de spoor staven weggenomen zijn door ongeregelde benden. De Turken hebben een karavanserai ge nomen. De Grieken wierpen de kanonnen in de rivier en vluchtten naar Koumtschadis. Kolonel Manos moet ingesloten zijn tusschen de karavanserai en Eouaosdat door de Grieken ontruimd is. In de gevechten om Velestino hebben de Turken drie versterkingen genomen. Vau Kreta worclt gemeld dat kolonel Vassos is teruggeroepen. De gouverneur van Kanea heeft geprotesteerd tegen de provian deering van het binnenland; hij verzocht dat de blokkade weer in alle gesti engheid zou worden toegepast. De Gaulois vermeldt een gerucht, dat de kroonprins Constantijn van Griekenland op het slagveld is gedood. Zelfs wordt er ver moed, dat hij zou zijn vermoord. Wij deelen dit bericht slechts onder alle voorbehoud mede. Het onvermijdelijk gevolg van de oorlog is dat de Turken weer in de mode komen. De eerste vorst die den sultan zijn geluk- wer.schen heeft gezonden met de overwinningen van het Turksche leger en zijn voortreffelijke houding, is de Duitsche keizer geweest (de ambassadeur von Sauma-Jeltsch had daartoe opzettelijk een audiëntie aangevraagd,) en verschijnt in het Militaire Wochenblatt een artikel van von der Goltz pasja, dat een doorloopend lofdicht is op de voortreffelijk heid van hel Tuiksche leger, en een geest driftige berchrijving bevat van de snelheid waarmee in den jare 1886 een leger van driehonderd duizend man uit den grond ge stampt werd. Uit Transvaal wordt gemeld, dat F.loff, de kleinzoon van president Kruger; weder bij de politie is aangesteld en zelfs is be noemd tot hoofdofficier van' politie te Pretoria, en dat de bladenzelfs de oflicieuse, die benoeming afkeuren. Het is zeer moeiehjk zich een juist denk beeld te vormen van de bedoelingen, die Engeland tegen den Transvaal koestert en in de geruchten, die daaromtrent loopen, waarheid van dichting te onderscheiden. Zeker is het, dat een uit groole oorlogsschepen be staand Engelsch eskader plotseling aan de Delagoabaai opgedoken is, hetgeen het ver moeden heeft gewekt, dat Engeland 't eiland Inyak wilde bezetten, hetwelk de invaart naar die baai beheerscht. In de Duitsche pers heeft die bijeentrekking van een Engelsch eskader in de Delagoabaai veel achterdocht opgewekt, die zich in scherpe bewoordingen lucht geeft. Rust Engeland zich soms uit tot een oorlog legen Transvaal en heeft het zich in het geheim met Portugal omtrent de Delagoabaai verstaan? Dit wordt door Portugal tegengesproken, dat trouwens wel weet, dat Frankri'k en Duitschland een woordje zouden meespreken, indien die baai in het bezit van Engeland overging. Koning Humbert en koningin Margerita van Italië hebben meer dan tienduizend telegrammen van gelukwensching ontvangen met het mislukken van den aanslag van Acciarito, wiens dolk slechts de koninklijke uniform geraakt heeft. l)e oppositie wacht af, of di Rudini en zijn collega's zullen af treden, evenals het ministerie Cairoli na den eersten aanslag in 1878 deed. De officieele openingsplechtigheid der Brusselsche tentoonstelling is thans overeen komstig het verlangen van den koning op 8 dezer vastgesteld, te twee uur in den middag. Hatelijk. Het Par ijsch oppositieblad Libre Parole bevat een zeer hatelijk rijmpje op den mi nister van buitenlandsche zaken van Frankrijk. On voit en République Jouer au Richelieu Un »Ane auto« matique, Serf de Guillaume Deux. De aangehaalde woorden bevatten een woordspeling op den naam des ministers Hanotaux, die zich vooral door z;jn werk over kardinaal de Richelieu verdienstelijk heeft gemaakt. Verschrikkelijk drama. Een verschrikkelijk drama is te Neuilly afgespeeld. Daar woonde een rijke grond bezitter, Huot de jGrandcourt zeer geluk kig getrouwd en in het bezit van twee kleine meisjes. Verleden jaar ging de man aan het speculeeren en verspeelde langza merhand zijn heele fortuin. Eindelijk moest hij het aan zijn vrouw vertellen en het gezin verhuisde naar een kleine woning. Maar ook daarvan kon de huur niet betaald worden en den 15 April zou het gezin op straat gezet worden. Tot overmaat van ramp werd de man ziek en tot wanhoop gedreven, gaf nu Zaterdagnacht mevrouw Huot eerst aan haar 4jarig, toen aan haar 2jarig dochtertje blauwzuur in. De kinderen stierven dadelijk. Toen vergiftigde ile rampzalige moeder zich zelf, sleepte zich nog naar het bed van haar man en stierf daar. De ministerraad heeft de uitspraak van het hoog millitair gerechtshof te Madrid goedge keurd, waarbij slechts vijf anarchisten ter dood zijn veroordeeld, die op de wallen van het fort Monjuich bij Barcelona worden gefusileerd. Twintig andere anarchisten zijn tot zeven A twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De vrijgesproken anarchisten worden waarschijn lijk naar de Goudkust van Guinea overge bracht en daar in vrijheid gesteld. Te Zurich is Zaterdag morgen te kwart voor achten de directeur van de Reishauer- sche fabriek van weiktuigen, Robert Landolt, door een vroegeren meesterknecht met een cavalerie karabijn doodgeschoten. De moor denaar, Peter, had zich op den weg, waar langs de directeur naar de fabriek ging, in hinderlaag gelegd. Hij schoot hem in den rug; de heer Landolt was dadelijk dood. De dader werd door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Wat hem tot de misdaad geleid heeft begrijpt men Diet; alleen weet men, dat hij den directeur oulangs schriftelijk om geld' had gevraagd. De heer Landolt was een uiterst bekwaam ingenieur. Een conespondent te Weenen schrijft om trent den dader van den aanslag op koning Umberto het volgende Acciarito is uit Artena afkomstig. Een Italiaansch collega heeft nu mijn aandacht gevestigd op een artikel van prof. Scipio Sighele in te tijdschrift Mondo Criminale, waarin hij het dorpje Artena als een voor beeld aanhaalt van misdadige overerving, hier niet alleeu van vader op zoon, maar van het heele dorp. Inderdaad schijnt Artena het bewijs van zulk misdadig atavisme te leveren. In de kronieken der elfde eeuw staat na melijk te lezen dat. Artena, toenmaals Mon- tefortino geheeten, een verblijfplaats was van roovers, dieven en moordenaars. In den loop der eeuwen werd die plaats zoo berucht en gevaarlijk voor hare omgeving, dat paus Paulus IV het bevel gaf haar te verwoesten en de bevolking wegens hare talrijke misdaden vogelvrij te verklaren. Maar ook dit hielp niets en het dorp werd zoo berucht, dat Victor Emanuel op verzoek der inwoners toestond den naam Montefortino in dien van Artena te veranderen. Die nieuwe naam bracht echter ook al niet veel geluk aan. Zoo volgden van 1879 tot 1886 vier burgemeesters elkaar op en alle vier werden op klaarlichten dag op de markt van Artena doodgeschoten. Prof. Sighele laat tot verduidelijking zijn studie vergezeld gaan van een criminalistische statistiek in Italië, waaruit blijkt dat in Artena vijfmaal meer diefstallen, zesmaal meer moord aanslagen, zevenmaal meer moorden en negen en dertigmaal meer rooverijen plaats hebbeu dan in eenige andere stad van Italië. Prof. Sighele maakte een uitstapje naar die inte ressante plaats en bleef er eenige dagen. Hij zegt dat zij allerschilderachtigst op een hoogte in de nabijheid van Velletri gelegen is; maar hij voegt er bij dat er van elke familie die er woont, één is die wegens misdaad in de gevangenis zit. De bevolking bij welke nog bloedwraak in zwang is, staat onder streng toezicht der politie. Bij dc politie vernam Sighele dat vele families, uil drie en vier personen bestaande, wegens moord en roof veroordeeld zijn, In dit fraaie milieu is Acciarito opgegroeid. Paus Paulus IV placht te zeggen dat hij de bewoners van Artena tot elke misdaad in slaat achtte. Uit Zëilag wordt gemeld, dat majoor Nerazzini van Menelik het bericht heeft ontvangen, dat een Italiaansche expeditie op Ethiopisch grondgebied heeft willen binnen dringen. Bij het daaruit gevolgde gevecht zijn aan weerszijden dood.en gevallen, o. a. kapitein Bottego. Twee Italianen werden gevangen genomen. Volgens de Esercito is de Italiaansche regeering voornemens na den terugkeer van alle gevangenen uit Sjoa een grondig onder zoek in te stellen naar de oorzaken van de nederlaag bij Adoea. Verblijf der koninginnen. Het dorp Alt-Aussee, waar de koningin eenige werken vertoeven zal, behoort tot de mooiste punten van het aan natuurschoon zoo overrijke Salzkammergut, Het plaatsje ligt aan een meer, dat door de kenners tot de mooiste partijen in die streek gerekend wordt, wat veel zeggen wil, als men den Gmundener See en den Grundlsee kent. Even als vele van die Alpenmeren heeft dat van Alt-Aussee aan den eenen kant geen hooge oevers, zoodat de blik rust op een golvend terrein, dat met sappig gioen bedekt is en door mooie ahornboomen wordt overschaduwd. Maar de andere oever is door hemelhooge bergen omgeven, en wel door den Triffelwand niet zijn witte rotsen en den steilen Seewand. Dit gedeelte van het meer is bijkans altijd in schaduw gehuld, zoodat de liefhebbers van romantische indrukken dit deel boven de liefelijker partijen verkiezen. Het groene wa ter is er op sommige plekken glashelder, en van Fischerndorf, waar het door de koningin nen te betrekken hotel Seewirth staat, heeft men een prachtig uitzicht op den bijkans oOOU meter hoogen, en inet eeuwige sneew bedekten Dachstein. Het dorpje is door een goeden straatweg verbonden met Aussee, een veel grooter dorp, eveneens prachtig gelegen, en bekend wegens zijn zacht klimaat zoodat het 's zomers door de Weeners druk bezocht wordt. Het geldt voor een vau de mooiste punten in Stier marken, eu dal is niet alleen een gevolg van de majestueuse Alpen die Aussee omringen, zooals de Loser en de blinkende Triffelwand, de mooie inham van het meer in Alt-Aussee, de eeuwige sneeuw op den Dachsleiu, de snelvlietende Traun, maar vooral om den Grundlsee, waar de tooneelisten van het Burg theater en die van andere comedies bij voor keur vertoeven, om in de groene wateren te baden, er op te varen, en er heerlijke forel len te vangen. Aan zijn oevers staan tal van villa's. Ik herrinner me nog den diepen indruk, toen ik aan het einde van den schaduwrijken straatweg van Aussee het door hemelhooge bergen omsloten groene meer voor het eerst zag blinken. Die heele streek is verrukkelijk mooi, want, behalve de beide hiergenoemde meren, is meu niet ver van den Hallst&dter See. Dit is ook al een parel van het zuiverste water, met het eigenaardige Hallstadt en zijn typisch knekelhuis, waar de doodskoppen dei- overledenen bewaard worden. Deze worden na tien jaar in de schoot der aarde gerust te hebben, weer opgedolven en gereinigd. En dan komt de kladverver, die een paar groene palmtakjes op het gebeente schildert, en er den naam van den overledene opschrijft zoodat op die wijze elkeen in de gelegenheid is om met de schedels van ouders, bloed verwanten en vrienden bekend te zijn. Een eigenaardig gebruik, dat vooral in het melan- koliek romantische Hallstadt in zwang is. Wandelende door de bosschen langs de Soolenleitung (d. i. den houten koker waar langs het zou: van de bergen naar het kook huis wordt geleid), koint meu langs het rijke en uilsluitend protestanlsche dorp Gosau in Tchl, welks natuur nog even mooi, maar welks welvaart als badplaats aan het tauen is, al breugt de Keizer er nog elk jaar zijn vacaulie door. Van Alt-Aussee zijn al die plaatsen, deels per spoor, deels per rijtuig of te voet, te bereiken. De bevolking dier streken leeft van de zout-industrie, van den öoschaankap eu vooral van het vreemdelingenverkeer, want in het goede seizoen zijn de prijzen in al die plaatsen zohoog, dat de bevolking er na genoeg het heele jaar van leven kan. De prachtige natuur, de heerlijke berglucht, de poezie der ve'e meren, dat alles laat de biedere Lanemann zich duur betalen, maar de stede ling grijpt gaarne in zijn zak, getuige de vele hotels, villa's en gezondheidsinrichtingen, die op alle punten van het Salzkammergut ver rijzen. Nu is het er nog stil, en de koninginnen kunnen ongestoord van het hotel Seewirth den Dachstein bewonderen, langs de Franz Carl Promenade oin het meer wandelen en uitstapjes maken maar den door het Todte Gebirge zoo woest afgesloten Grundlsee en naar den wild romantischen Röplitzee. Aan dat meer beeft aartshertog Johann frl. Anna Plochl, de dochter van den postmeester uit Aussee, leere i kennen, die hij later trouwde en tol gravin van Meran verhief. Zoo veree nigen zich landschappelijke schoonheid en romantiek om de streek, waar de koninginnen vertoeven, aanlo: kelijk en interessant »e maken.(N, R. C.) Vorstelijke Verloving Alexander van Servie werd dezer dagen te Antivan, de Montenc-grijnsche zeehaven verwacht, waar de erfprins Danilo hem zou ontvangen. Van daar wordt de reis naar de hoofdplaats Cettiuje voortgezet. Naar aanlei ding zijner verwachte verloving met de 16 jarige prinses Xenia geeft het Berl. Tgbl. het volgende rijmpje ten beste Nun soli der manchen Korb bekara, Die Xenia in Cettinje frein Ich höre schon den Brautigam Frohlocken „Endlich nicht allein TT" LLi L1.1 __l!5 Aan het postkantoor te Waal w ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April: ingelegd f 5033 1 n- terugbetaald f 4185,48L Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2443. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 3499.01 terugbetaald f 2242.52 liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1328. rn-rjirwn WAALWIJK, 5 Mei 1897. Raadsvergadering. Gisteren avond ten 7 ure hield de gemeen teraad van Waalwijk eene openbare verga dering. De orcle van den dag luidde 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding kohier hoofdelijken omslag 1897 en benoeming commissie van onderzoek. 3. Benoeming van een stembureau met plaatsvervangende ledeu. 4. Conceptadres aan de provinciale staten om subsidie in de kosten van verbe tering der haven. Tegenwoordig waren alle leden met uit zondering van -den heer Van Schijndel. De vergadering werd voorgezeten door den burgemeester. Na voorlezing cn vaststelling van de notulen der vorige vergadering werd mededeeliug gedaan van verschillende ingekomen stukken, alle besluiten van gedeputeerde staten, hou dende goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluiten. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1897 werd den raad aangeboden én tot onderzoek gesteld in handen eener commissie, tot leden waarvan werden gekozen de heeren Quirijnsdie echter bedankte en in wiens plaats alsnu werd benoemd de heer Gragt- mans, verder de heeren Timmermans van Turenhout en Van Dooren. Tot leden van het stembureau werden gekozen de heeren Timmermans van Turen hout eu Momberstot plaatsvervangers de heeren Van Tilburg en Gragtmans. Voorgelezen werd een concept adres aan provinciale staten tot bekoming van een subsidie in de kosten van verbetering der haven, met memorie van toelichting. Beide werden goedgekeurd. Over de concessie aanvraag van de Vici- naux werd slechts incidenteel gesproken nadat de heer Timmermans van Turenhout gevraagd had of er bijzondere redenen be stonden om de afdoening dier zaak te ver schuiven. De voorzitter herinnerde, dat hij de vorige vergadering de leden verzocht had de stukken nog eens in te zien. Niemand had daaraan gevolg gegeven, zoodat de voorzitter meende dat de leden geen belang stelden in de afdoening; daar ook de maatschappij zelf niet het minste blijk gaf van belaugstelliug, meende hij dat de zaak geen haast had. Daar niemand meer 't woord verlangde sloot de voorzitter de openbare vergadering en werd overgegaan tot eene geheime. 't Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Staanplaatsen kermis. Maandag voormiddag heeft ten raidhuize alhier plaats gehad de verpachting bij opbod van staanplaatsen op het kermisterrein alhier in 1897. Opgekomen waren 3 eigenaars van stoomcarroussels: Panhuizen, Vinke en Dobbelaar. 2 eigenaars van van gewone draaimolens: Giezen en Janvier.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2