Windmolen. Notaris RANT, publiek verkoopen voor afbraaJc Advertentiën, AFBRAAK T elegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. J0I1A1A MARIA WAGEMAKERS te WAALWIJK zal voor de heeren Gebr. Kemperman te WAALWIJK, op Woensdag 5 Mei 1897 Kijkdag daags vóór en op den dag van de verkooping. 1 eigenaar van een schommel Flaschen - trager. Voor stoomcarroussels werd het hoogste bod gedaan door Panhuizen te Tilburg f 300. Voor gewonen draaimolen f 8t) door Ber- nardus Marinus Giezen Wageningen. Voor een schommel bood Flaschentrager, die verleden jaar f 22 50 betaalde uit eigen beweging nu f 40. Sluitingsuur 's avonds 11 uur. Weer eeu gouden bruiloft. Heden is onze gemeente weder getuige van een gouden bruiloft. Ditmaal geldt het de echtelieden Josephus van Bxvel en Johanna van Disseldorp. Om 9 uur begaven zich de jubilarissen gevolgd door kinderen, behuwd en kleinkin deren en verdere bloed- en aanverwanten, kerkwaartswaar te hunner intentie eene plechtige H. Mis werd opgedragen; onder de H. Mis ontvingen zij de H. Communie. Aan de woning der feestvierenden is door de goede zorgen der buren een nette ver siering aangebracht van groen en bloemen en van vele huizen wappert de nationale driekleur. Na den H. Dienst ontvingen jubilarissen de familie en andere belangstellenden, die in grooten getale het gouden paar kwamen feiiciteeren. Vanavond Q1/2 komt l'Espérance en l1/2 uur Crispijn eene serenade brengen. Tentoonstelling- Brussel 1897. Deze gioote onderneming heeft van 't begin af, de grootste genegenheden en de kostbaarste ondersteuningen bekomen. De bijzonderste mogendheden hebben on middellijk hunneofficieele deelneming verleend en de andere volkeren hebben hun voorbeeld gevolgd. Alles voorspelt den grootsten bijval aan deze Wereldtentoonstelling. Onder de talrijke aantrekkelijkheden van 't .,Park van den Vijttigsten Verjaardag" en dat van den koninklijken eigendom van Ter- vueren is er eene, die bijzonderlijk geroepen is, denken wij, om de aandacht te lokken door hare eigenaardigheid en het groot belang dat zij hebben zal voor de bezoekers uit alle werelddeelen. Wij beoogen eene grooie leeszaal, waar men al de bladen en couranten der aarde vereenigd zal vinden. Ook onze medewerking is gevraagd en gaarne hebben wij die verleend, zoodat de Echo van het Zuiden geregeld in bedoelde Leeszaal ter beschikking der bezoekers zal zijn. Mond- en klauwzeer. Te Baardwijk is mond en klauwzeer ge constateerd onder liet vee van H. Dekkers. Onmiddellijk zijn de maatregelen genomen bij de wet voorgeschreven. Kindermoord Elsiiout. De Hooge Raad verwierp Maandag het cassatieberoep van den landbouwer J. v. L. te Elshout, gemeente Oudfleusden, door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot G jaar gevangenisslrat wegens kinderdood slag. Bloedvergiftiging. Te 's Gravemoer kreeg eene jonge viouw vau 22 jaren een klein zweertje aan de kin. In overleg met haren echtgenoot, die schoen maker is, werd het wondje besmeerd met pek en petroleum. Plet hooid werd daar op geheel bevlekt en binnen een dag reeds overleed de vrouw aan bloedvergiftiging. De echtgenoot blijft zitten met 2 kleine kinderen. Diefstal. Te Kaatsheuvel werd Zondagnacht ten nadeele van den horlogemaker v. B. door middel van ir.kiimming ontvreemd bijna een 50 stuks horlogien zoo goud, zilver als nikkel, de daders die door overkliinming op het erf hadden weten te komen, drukten een ruit in in het achterhiiis en kregen daardoor toegang; uit een kast naast de bedstede, waar de bewoners sliepenn, wisten zij een lade te verwijderen en daarmede en met de klee deren der slapenden, gingen zij het erf op, doorzochten het een en ander op hun gemak, dronken, zoo het schijnt, daarbij nog een tas koffie, namen de waarden die zij vonden mede en lieten de rest ter opruiming aan andereu (de eigenaars) over. Daders onbekend. Onzedelijke handelingen. Te Loonopzand wordt door de politie een onderzoek ingesteld tegen een persoon, ver dacht van onzedelijke handelingen met kin deren. Proecdecren is duur. Een rijtuigverhuurder te Oud Vosmeer kocht voor ruim twee jaren van een landbouwer een paard voor ongeveer f 400; nadat de eerste het eenigen tijd gereden had, bleek het geheel ongeschikt voor hem, daar het nu en dan alles kort en klein sloeg. Nu beweerde de rijtuigverhuurder: „Het paaid is als mak verkocht en blijkt kolderig" en de landbouwer beweerde: „Gij hebt er door uw behandeling een kolderig dier van gemaakt". Het slot was een proces, sedert 2 April 1895 aanhan gig; dat thans zijn beslissing schijnt te naderen. Intusschen is het paard op kosten van „on gelijk" gestald zonder dat het iets heeft gewerkt. Voor eiker, dag wordt f0.80 in rekening gebracht zoodat de verliezende partij van nu af reeds 750 X f 0 80 f600 aan onderhoudskosten kwijt is. Met de proces kosten kan het een aardig sommetje worden. Een vuurbol. Te Berlikum (Noordbrabant) kwam Douder- dag, tijdens het hevig onweder, een vuurbol neder in de nabijheid der R. K. kerk. Bij het vallen op de klinkers spatte de bol met zooveel geweld uiteen, dat de stukken vuur iu de keuken van een nabijgelegen woning neerkwamen zonder echter ongelukken te veroorzaken. Betoovcrd. Te Oud Beierland werd een meisje onge steld, en er deden zich verschijnselen voor, die de menschen deden denken, dat het meisje „betooverd" was. De „tooverkol" was spoedig gevonden, en deze nie'.s kwaads vermoedende vrouw werd in huis geroepen en werd daar door eenige personen zwaar mishandeld. Door de politie is procesverbaal opgemaakt en reeds zijn eenige personen door den rechtercom missaris gehoord. Aangevaren. Een treurig bericht is te Scheveningen ontvangen. De bomschuit Sch. 283, reeder A. de Niet, is in open zee overzeild door een Engelschen kotteren dientengevolge gezonken. Vijf man van de equipage zijn door schipper Jop Mos, gered en te Scheveningen aange bracht. Nog moeten de twee overige mannen der equipage gered zijn duor een ander, tot dusver onbekenden schipper. Zij waren intusschen nog niet aangekomen. De gezonken bomschuit was nog geen twee jaar oud en het verlies is dientengevolge groot, ook voor de bemanning. Treurige ongelukken. Bij Bergen op Zoom is een stier met de horens aangevallen op den knecht en heeft hem in het onderlijf h; ogst gevaarlijk verwond. De getroffene is nog in leven, maar de boer, die het ongeval zag gebeuren, verschrikte zoo hevig, dat hij op de plaats dood bleef. Zaterdagnamiddag is aan het Hollandsch Diep, nabij Lage Zwaluwe, het 12jarig doch tertje van den brugwachter aldaar, door een van Rotterdam komenden trein overreden en onmiddellijk gedood. Een 16jarig meisje te Tilburg is zoodanig van het onweer van Donderdag geschrokken, dat zij bewusteloos tegen den grond sloeg en Zondag het bewustzijn en het gezichts vermogen nog niet had teruggekregen. De schatten van Lombok. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. deelt mede, wat de eerste kamer deze week afdeed en wat ze onatgedaan liet en vervolgt dan Ook de interpellatie van den heer Muller over de suikerrechten in Indie bleef onafge daan, maar in ruil daarvoor kregen we een interpellatie van den heer Rohusen over de in Lombok-buit gemaakte sieraden, waaronder circa 400000 duim- en handringen moeten zijn. Uit de mededeelingen van den minister van koloniën bleek, dat al die mooie zaken zullen worden ten gelde gemaakt, met uit zondering van datgene wat voor onze musea waarde blijkt te hebben uit een oogpunt van kunst, geschiedenis of ethnographie. Bij deze gelegenheid heeft de heer Van de Putte nog eens aangedrongen op het verkoopen van den reuzendiamant van 3 Ion Waarde, die, uit Bandjirmassing meegebracht, sedert 34 jaren in de Ned. Bank wordt bewaard. Inderdaad is het verwonderlijk dat men zoo'n kostbare steen zoolang renteloos heeft laten liggen. Maar als men er nu toch kleingeld van maken wil -- terwijl we op die paar ton heusch toch niet wachten zou het in mijn oog wel aanbeveling verdienen om die kostbare brillant te laten slijpen en in een diadeem, overigens vervaardigd uit 't goud en de preciosa van de Lombok-expeditie, aan de kroonjuweelen van onze jonge koningin toe te voegen bij haar troonsbeklimming. Baardwijk 4 Mei. Met bet concert van Zondagavond sloot de liedertatel alhier de rij harer winterconcerten. Zij deed dit uit stekend. Alle koren getuigden van flinke studie en wij zouden moeielijk kunnen zeggen, welk nummer het meest. Het matrozenlied van Hol en ons Hollandsch van Zweers, beide voor 't eerst op 't programma, waren goed opgevat en werden rnet het noodige animo gezongen. De solist voor bas pakte weer eens uit met zijn Aria uit Mozarts Figaro. Wij weten niet,wat meer te bewonderen: zijn krachtig orgaan, zijn juiste uitvoering, zijn zuiveren toon. De heer directeur zong een paar lieve stukjes; hij stal ieders hart er mee. De heer Burmanje zorgde met eene aardige scène voor de noodige afwisseling. De heeren van Beurden en van Bokstel, beiden uit Kaats heuvel vergastten het publiek op eene prachtige 4 mains ouverture, die Stumme von Portici. De eerste liet zien met zijn Rapsodie hon- groise van Fr. List, hoe hij de piauo meester is; bovendien accompagneerde de heer van Beurden de koren, zoodat de goede uitslag van d t concert voor een groot deel aan hem te danken is. De beschermheer sprak naar aanleiding van de aanwezigheid van vele vreemde belangstellenden hun een hartig woord van welkom toe en hoopte, dat spoedig de tram hun gelegenheid zou geven na afloop der concerten hun gemeenten gemakkelijk te bereiken. De heer van der Heijden bracht lof aan directeur en zangers voor het goede werk, dat ze leverden en beantwoordde den be schermheer naar aanleiding van diens wen- schen over den tram. PARIJS, 4 Mei. Een vrecselijke brand heeft ii een grooten liefdadigheidsbazaar in de rue Jean Goujon vernield. Er zijn ongeveer 30 dooden en j 35 zwaar gewonden. Velen ontbreken op't appèl. J liet aantal slachtoffers is onmogelijk te schat- j ten. Onder de verbrande massa is het een opeen- hooping van onherkenbare lijken. Voorloopig zijn er 150 gekwetsten gevonden. Op het oogenblik van de ramp waren er 1800 menschen in den bazaar. Iedereen stormde naar de uitgangen en verstopte ze. In tien minuten stond alles in de vlam en de kleeren van de menschen vatten mee vuur. De bazaar was geheel van hout. Op de plaats der ontzettende ramp is niets meer te zien. Het vuur heeft verteerd wat er stond, en de gevonden overblijfselen der slacht offers zijn alle neergelegd ineen gedeelte van den half gesloopten rechtervleugel van het Industrie- paleis. Ilicr liggen de lijken in dubbele rij langs ae drie zijden. Sommige er onder onkenbare overblijfselen zijn onder lijklakens verzameld, de meeste zijn op den planken vloer geplaatst zooals zij zijn gevonden. De houdingen zijn vree- selijk verwrongen uitgespreide armen opgetrok ken beener.hier is het lijf gezwollen, daar pui len ingewanden naar buiten. Slechts een enkel gezicht heeft iets van het menschelijke behouden. Alle lichamen zijn zwart en verkoold. Een ring, een schoeisel, een Jzijden japon, een corset zijn teekenen van herkenning. Agenten met fakkels lichten de belanghebbenden bij, die, bij groepjes toegelaten, de rijen langs gaan of al bukkende het eene na het andere overschot bekijken. In het midden der ruimte staan de doodkisten opgesta peld, en uit verhuiswagens worden nieuwe voor raden uitgeladen. De verklaringen van hen, die meenen te herkennen, worden terstond door ambtenaren op het papier gesteld. Het schouwspel, dat deze ruimte aanbiedt, is vreeselijk. Men heeft moeite te gelooven dat wat hier ligt in lijken of menschelijke brokstukken, een paar uur eerder het omhulsel van levende menschen is geweest. LONDEN, 4 Mei. (R. B. D.) De correspondent van de Daily Telegraph te Volo seinde den len Mei dat bij Velestino, van waar hij juist terug kwam, den vorigen dag van het krieken van den ochtend tot het vallen van den avond gevochten was. De Grieken hadden langs de geheele linie gewonnen, hoewel de Turken 12,000 man in het vuur hadden gebracht, en in alle wapenen iets sterker waren geweest dan de Grieken. De slag strekte zich uit over een wijde oppervlakte. Zes honderd Turken waren gesneuveld, waarvan den volgenden dag drie honderd waren gevonden en op de heuvelen van het Pelion gebergte waren begraven. De Grieken hadden honderd dooden en driehonderd gewonden. Zij hadden van hun voor deel niet teil volle gebruik gemaakt, maar con centreerden zich den dag na het gevecht bij Velestino. De berichtgever van de Daily News seinde den 30 April dat het blijkbaar de bedoeling van de Turken was, de verbinding tussehen Farsalos en Volo te verbreken. De Turken hadden niet ge rekend op hardnekkigen tegenstand van de Grie ken. Donderdag en Vrijdag deden de Turken met infanterie en artillerie herhaaldelijk aanvallen, maar werden telkens met zware verliezen terug geslagen. De Turksche cavalerie deed Vrijdag een wanhopigen aanval op den Griekschen lin kervleugel ten westen van Velestino en trachtten een lange, steile helling af te dalen onder het vuur van tweehonderd man Grieksche infanterie. Enkelen naderden de Grieksche linien tot op tweehonderd Engelsche ellen. De tarwevelden waren bezaaid met gesneuvelden en paarden. De Grieken zijn tengevolge van hun overwinning weer vol goeden moed. Den 3en werd uit Athene aan de Standard gemeld dat er een vijandige betooging tegen het koningshuis was voorgevallen in een dorp in Achaje, waar de hertog van Sparta een groot landgoed bezit, hem door de natie geschonken. Het volk was bij klokgelui opgeroepen, en trok daarop in massa naar het buitenverblijf van den prins. Zij namen de wapenen, die gewoonlijk door de koninklijke wachters werden gebruikt, in be slag, smeten de meubelen stuk en verbrandden allen papieren, die ze konden vinden. AT lENE, 30 April, 12 u. 's nachts (R. B. D.) Ziehier eenige bijzonderheden over het gevecht bij Velestino Een Turksch legerkorps van 8000 voetknechten 600 ruiters en 13 kanonnen viel de brigade van Sraolenits op verscheiden punten aan, maar werd met geweldige verliezen teruggeslagen, 's Morgens voerde de ruiterij charges uit op ae heuvels van den Kara Dag, welke echter door de évzoni flink werden doorstaan en niet het minste succes hadden. Een Turksch regiment is gedecimeerd. Ettelijke honderden vrijschutters steunden de operation van het Grieksche leger. Vijftig Griek sche soldaten zijn gesneuveld, en een majoor en vijf lagere officieren gewond. ATHENE, 4 Mei. De terugroeping van kolonel Vassos wordt officieel bevestigd. Er is geen en kele officier aangewezen om hem te vervangen. De maatregel wordt uitgelegd als een voorspel van de terugroeping van de Grieksche troepen van Kreta en een bewijs van de vredelievende voornemens van het nieuwe kabinet. DRUNEN. Over de maand April. GEHUWD: Cornelia van Helvoirt, weduwnaar van Theodora Petronella Hendrina van der Heijden, 41 jaren, met Maria van Drunen, 46 jaren. Johannes van Rooij, 37 jaren met Wilhelmina van Leijden, 28 jaren. Johannes van Balkom, weduwnaar van Johanna Pullen, 36 jaren, met Johanna van Pinsteren, 33 jaren. Nicolaas van de Wiel, weduwnaar van Pieternella Stokker- mans, 42 jaren met Joanna Paaijmans. 32 j. GEBORENMaria Cornelia, d. van Cornelis Koks en Johanna Antonia van de Leur. Ja cobus, z. van Willem Bergmans en Eliza beth van de Wiel. Adriana, d. van Norbertus Mimpen en Cornelia Boelen. Johannes Leonardus Franciscus, z. van Joannes Tielemans en Allegonda Adriana van Huiten. OVERLEDEN Johanna Schalken, 15 dagen Petrus Joseph van der Meijden, 3 weken. Andries van den Hoven, weduwnaar van Elisabeth Smits, 78 jaren. Adrian us Schalken, 19 dagen. GORINCHEM 3 Mei. De aanvoer van granen was heden gering,met gewonen handel. Men besteedde voor Ris tarwe <"7,a 7,25, roode dito f6,50 a 6,75 witte dito f 6.50 k 6,75, inl. rogge f4,25 a 4,50, buitenl. dito f4,20 a 4,60, gerst f 4,10 a 4,25, haver f3,a 3,2>, dniveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0.alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 389 runderen le qua]. Kalfkoeien f 140 160 Kalf vaarzen f130 a 140 Melkkoeien 1120 130 lVs jsriffe ossen f 80 h 90 Guiste vaarzen f 70 a 80 Pinken f 50 k 60 Graskalveren f 30 40 Nuchtere kalv. f 8 a 9 Aangevoerd 2 vette varkens van 18 a 19 ct., per half kilo, 785 biggen van 16,a 10.per stuk. Eieren 1 0.65 a 0.70 per 26 stuks. Boter 45 a 48 ct. per 7s kilo. ROTTERDAM, 3 Mei. Binnenlandsche granen. Tarwe verkeerde van meet at in gedrukte stemmingen waien verkoo- pers dan ook dra verplicht zich voor de beste 10 en voor de overige soorten 25 ct. verlaging te laten welgevallen. Naar qaal. verkocht van f 5.50 tot 6.50 per heet. en een enkel extra puik par tijtje nog iets daarboven en per 100 kilo f 7,50 a 8. Canada-'f 5 a 5.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 3.80 k 4.30. Dito mindere f0,è0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f3,a 3.75; mindere f0,n 0,beste Zomer f3,a 3 50 mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.50 k 3.75. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f4.50 ft 5 30. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste 1' 4,a 7, Mindere f 0.ft 0. Witte boonen. De beste f6.ft 8.50. Mindere f 0.ft 0. Blauwe erwten. De beste f5.50 a 6.50 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f0.afO,Zomerzaad f0,af 0. Xanariezaad f4.tot f6.75 ROTTERDAM, 4 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 72 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 650 vette runderen, 1/77 magere dito, 250 vette en graskalveren, 459 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, 2 varkens, 263 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 28 act. 2e kw. 25a ct 3e kw. 21 a ct. Kalveren le kw. 4272 ct., 2de kw. 3272 ct.3de kw. 25 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f22,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f 31,f blanke Bergertraan f36, u Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L Maaslevertraan f p. ton Nat. Med. levertr Ie soort f p. ton. (stroogeel) 2e u f 73.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 85.p. ton. 11 h 2e f p. ton. Tot onze diepe droefheid overleed heden onze geliefde Echtgenoote Moeder, Behuwd- en Grootmoeder na een langdurig en geduldig lijden, I voorzien van de H.H. Sacramenten der stervendenin den ouderdom 1 van 72 jaren. Waalwijk, 1 Mei 1897. L. B. VAN HILST, Kinderen en Behuwdkinderen. 's namiddags 3 uur, ter herberge van H. N. B E S IE R in de Stationsstraat te W a a 1 w ij k een goed onderhouden achtkanten wind molen geheel ijzeren kruis, met 3 koppel maalsteenen, en een verplaatsbare stoom machine van 6 paardenkrachten, op den dag der verkooping in werking te zien. De te verkoopen zaken worden gelijkgronds geleverd en liggen in de onmiddellijke na bijheid van het spoorwegstation Waalwijk Besoijen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3