Nummer 37. Zondag 9 Mei 1897. 20e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: "Waalwijk. >,n^T)Hniwimn en Langstraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Op Dinsdag 4 Mei, 's namiddags ten 7 ure. Aan de orde: I Ingekomeu stukken. II. Aanbieding kohier van den hoofde- lijken omslag over 1897 en benoeming eener commissie van onderzoek. III. Benoeming van een stembureau met plaatsvervangende leden. IV. Concept adres aan de provinciale staten, om eene subsidie, te verkrijgen uit de provinciale kas, in de kosten tot verbetering der haven. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van de heer van Schijndel. Nadat de vergadering door den voorzitter ge.yFcnd is, leest de secretaris de notulen der vorige en deze worden ongewijzigd vast gesteld. Aan de orde: I. Ingekomen stukken. Drie brieven van de gedeputeerde staten houdende de goedkeuring van wijzigingen der begrooting over '96. De voorzitter deelt het volgende mede: De kas bij den gemeenteontvanger is in orde bevonden door het dagelijksch bestuur en er is een batig saldo van f 1491,64. Dan verder nog een schrijven van gedeputeerde staten behelzende goedkeuring der rekening over 1896 behoudens eeoige kleine aanmerkingen. II. Aanbieding kohier van den hoofdelijken omslag 1897 en benoeming van eene comissie van onderzoek. Er moet nu gestemd worden voor drie leden van genoemde comissie. Bij de eerste stemming wordt de heer Qui- rijns gekozen. Deze zegt daarop: Om bijzondere redenen verzoek ik voor deze comissie dit jaar niet in aanmerking te komen. Dus moeten er nog drie leden gekozen worden. Nu wordt bij de eerste stemming gekozen de heer Gragtmans met 6 stemmen. Bij de tweede, de heer Timmermans van Turenhout met 8 stemmen. Bij de rlerde is 't eerst nog herstemming tusschen de heeren Baijens en van Dooren, waarbij de laatste met 6 stemmen gekozen wordt. Dus de comissie bestaat uit de heeren Gragt mans, Timmermans van Turenhout en van Dooren. III. Benoeming van een stembureau met twee plaatsvervangende leden. Voor het eerste lid is er herslemming tus schen de heeren Mombers, van Tilburg en Timmermans van Turenhout. Gekozen de heer Mombers met 4 stemmen. Voor 't tweede lid herstemming tusschen de heeren van Tilburg en Timmermans van Turenhout. De laatste gekozen met 6 stemmen. Nu nog twee plaatsvervangende leden. Gekozen de heer van Tilburg met 9 stemmen. Bij herstemming tusschen de heeren Gragt mans en van Dooren werd eerstgenoemde tot ander plaatsvervangend ild gekozen. Het stembureau is dus saamgesteld uit de heeren: Mombers en Timmermans van Tu renhout. Plaatsvervangende leden: de heeren van Tilburg en Gragtmans. IV. Concept-adres aan de provinciale stalen om subsidie uit de provinciale kaste verkrijgen, in de kosten ter verbetering der haven. Het adres en ook de toelichting van den ingenieur wordt door den secretaris voorge lezen en daarna goedgekeurd. In die toelichting komt o. a. voor: dat de schoeiing der haven lang zal worden 120 M. en breed 22M. en dat ze aanmerkelijk ver diept zal worden, zoodanig dat er bij ebbe het grootste Rijnschip gemakkelijk op kan varen. Dan wordt daarin gewezen, dat de scheepvaart hier daardoor eene veel grootere vlucht zal nemen en dit alles heel wat geld en voorspoed in de gemeente zal aanbiengen. Voorzitter: Ik wilde nog iets vragen, dat ik vergeten heb op 't convocatie biljet te zetten. Of de raad f 30 zou willen toestaan voor de teekenschool, want die gaat exposeeren in den Bosch en daar zulleu eenige kleine kosten aan verbonden zijn, en daarom heb ik het geringe cijfer van 30 daarvoor genomen, en ik geloof, dat dit wel goed zal zijn. Toegestaan. Daarna vroeg de voorzitter of een van de heeren nog iets te zeggen had, geschikt voor eene publieke vergadering en nam de heer Timmermans van Turenhout het woord. Wij hebben, zegt hij, eene concessieaan vraag voor den tram gehad van de Vicinaux" en ik dacht, dat we daar toch wel eens wat van zouden gehoord hebben. Maar tot dus verre is dit niet 't geval. Heeft het dag. bestuur redenen om de beslissing maar te verschuiven. Voorzitter In de laatste openbare verga dering heb ik de leden verzocht de stukken, die ter visie lagen, iu te zien, maar nu toonden de heeren zeer weinig belangstelling; niemand is er komen kijken, dan de heer Baijens. De heer Timmermans van Turenhout: Dus is daarvoor de eenige reden, dat niemand is komön kijken. De voorzitter: Neen, omdat er zoo weinig belangstelling werd getoond en ook „de Vicinaux» schijnt er niets geen haast mede te hebben, anders had ze nog wel eens ge vraagd. Vroeger kwamen die heeren dat hier zelf vragen en uitleggen en dat doen ze ook al niet meer, dus van dien kant is ook zeer weinig belangstelling te bespeuren en nu dacht het dag. bestuur daar ook maar mede te wachten totdat er nog eens om gevraagd werd. De heer Timmermans van Turenhout: Maar „de Vicinaux» heeft het toch eens officieel gevraagd dus moet er toch iets mede ge beuren. De voorzitter: Dus mijnheer Timmermans wil afdoening der zaak; doet u dan een voorstel. De heer Timmerarans van Turenhout: Neen neen, dit ligt niet op mijn weg, als zoo'n gewichtig punt, hier ter tafel komt, moet er eerst eens door het dag. bestuur over ge sproken en beraadslaagd worden en het was mijn plan dan ook alleen maar om het eens even aan te roeren. De voorzitter: Een lid is, zo'oals ik gezegd heb, komen kijken en als wij nu hier met die aanvraag ter tafel kwamen, dan zou het eene verlegenheid voor de leden zijn, als ze moesten zeggen „daar weten wij niets vaD» daar hebben wij nog niet over gedacht. De heer Timmermans van Turenhout: Die verlegenheid dunkt mij, zal zoo heel groot wel niet zijn en dat moet ieder lid dan ook voor zichzelf weten. De voorzitterAls ik iets voor moest stellen, dan zou dat zijn of ten 1ste: Heele- maal geen concessie geven; zooals 't nu is zijn wij uitstekend gebaat't gemak hebben we en niet den lastot ten 2de, door de Nieuwstraat, Putsteeg, Parallelweg; maar uit 't dorp zou ik hem zeker weren. Nu moeten de heeren maar eens over dit voorstel denken, veranderen wat ze er aan willen, en dan zullen we er later over spreken. Daarna sloot de voorzitter de publieke vergadering en ging men over tot eene ge heime. Turkseli Grickschc oorlog. In den vroegen ochtend van den 4den Mei besloot de Grieksche ministerraad den oorlog voort te zetten en geen vreemde bemiddeling in te roepen. Dat besluit was genomen op grond van het gunstig rapport dat de ministers Tsarnados en Theotokis hadden uitgebracht over den toestand van het Grieksche leger bij Farsalos en Velestfno, en het schijnt voor- loopig dat dat leger in staat is om zijn sterke positien tegen de Turken te verdedigen. Sedert een week ongeveer zijn de troepen van Edhem pasja talrijk genoeg om een grooten aanval op Farsalos en Velestfno te wagen, maar eerst gisteren is de ernstige strijd begonnen, zoowel bij Velestfno als bij Farsalos. Waarom Edhem pasja zoo lang gedraald heeft, is niet moeilijk te raden hij heeft de aankomst van hulptroepen willen afwachten zoodra het hem gebleken was dat de Grieken ditmaal vastbesloten waren om niet op den loop te gaan, zooals bij Mati. Maar zelfs na de aankomst van zijn hulp troepen is hij er niet dadelijk in geslaagd, de Grieken te verslaan, noch bij Farsalos noch bij VelestiDO. We hebben wel nog alleen Atheensche berichten, maar er kan toch be zwaarlijk aan getwijfeld worden of de Grieken zijn gisteren aan de winnende hand geweest. Tusschen al de onwaarschijnlijkheden en overdrijvingen welke de berichten behelzen door loopt als een roode draad de tijding van een Grieksche overwinning, ten minste niet van een Grieksche nederlaag. Maar op eenige malligheden willen we toch nu al even de aandacht vestigen, in afwachting van vertrouw baarder berichten. Ten eerste op de lichtvaar digheid waarmee de correspondenten en andere berichtgevers de getalsterkte van de vijandelijke korpsen opgeven. Plet is geenszins verstandig dergelijke din gen te verkondigen, want als de Grieken werkelijk een goed figuur hebben gemaakt (en dat schijnt wel), dan zijn de Daakte feiten indrukwekkender dan deze opgeschroefde bijvoegsels, die niets doen dan twijfel verwek ken aan dé waarheid van het geheele ver haal. Het is te hopen dat de Grieken nu langzamerhand de eer van de Grieksche wapenen voldoende hersteld zullen achten en op de eene of andere manier zullen mee werken om aan den oorlog een eind te maken. Indien het bericht dat Moerawjóf hun de bemiddeling van de mogendheden heeft aan geboden, waarheid bevat, is er niets wat ze zou kunnen beletten dat aanbod aan te nemen. Meer dan de Turken ophouden in het zuiden van Thessalie kunnen ze toch niet, en nu ze dat eenigen tijd hebben gedaan, kunnen ze met een gerust geweten het oor leenen aan verzoenende voorstellen. Ze voorkomen dan tevens dat de sterke stellingen niet onneem baar blijken, en dat de thans heerschende geestdrift voor de prinsen verdoofd wordt door latere uederlagen. Ze hebben wel Vassos maar niet zijn troepen terug laten komen, en zich dus ook op Kreta niet vernederd, in één woord ze kunnen moeilijk onder gunstiger omstandigheden vredesonderhandelingen aan- knoopen. Ut Epirus komen altijd verwarde berichten zooals we al lang gewend zijn. Belangrijk is enkel de tijding dat de Grieksche regeering besloten heeft, het bombardement van Préveza te staken. Een verstandig besluit, want de beschieting is volmaakt zonder resultaat ge bleven, en beloofde dat te blijven ook. De regeering, zoo wordt met eenigen ophef verteld, schijnt een heel nieuw plan voor de werkzaamheid van de vloot te overwegen. Dat plan al komt het tot stand, zal echter o. i. nooit ten uitvoer worden gelegd. Als een bewijs van haar ontevredenheid over de operatiën in Epirus, heeft de regee ring niet alleen kolonel Manos maar ook zijn geheelen staf afgezet- Vassos zal Manos verrangen, gelijk men weet, althans indien hij gelegenheid vindt om Kreta te verlaten. Op Kreta blijft de toestand ongeveer dezelf de. De Kretenzen schieten nu en dan op fort Izzedin (op het schiereiland Akrotfri), op Kis- samo Kastéli, wat de vreemde troepen evenwel niet belet heeft Dinsdag een parade te houden, tot groote ontsteltenis van de inwoners. Ten slotte nog eenige geruststellende mee- deelingen van de Times-correspondenten te Athene en te Konstantinopel. De eerste acht het niet twijfelachtig dat het verlangen naar vrede in de Grieksche hoofdstad toeneemt de menschen beginnen in te zien dat er weiuig kans op is dat de Turken uit Thes- salië zullen worden verdreven, en het oordeel over de koninklijke familie wordt wat zachter. De correspondent te Konstantinopel gelooft dat de Sultan heel blij zou zijn als hij op een behoorlijke manier van den oorlog kon afkomen, die hem veel bekommering bezorgt en de schatkist op zware offers komt te staan alleen de toebereidselen in de eerste week van de vijandelijkheden hebben een buiten gewone uitgaaf van f 42,000,000 vereischt. Er is dus alle hoop dat de bemiddeling van Europa gretig zal worden aavaard. De president van de Belgische kamer heeft aan het einde van de zitting van Donderdag medegedeeld, dat de plechtige opening van de Bru6selsche tentoonstelling uitgesteld is wegens de ramp te Parijs en het verlies, dat de koninklijke familie dientengevolge heeft getroffen. Uit Montpellier wordt geseind, dat aldaar Maandagmorgen een halfgeslonken luchtballon, behoorende tot het tweede regiment genie, in snelle vaart op aanzienlijke hoogte over de stad drijvende gezien werd. De vijf personen die er in zaten, maakten wanhopige gebaren. De ballon bewoog zich iu snelle vaart in de richting der zee, die op 12 kilometers afstand van Montpellier is. Dadelijk zijn telegrammen naar alle havens gezouden en- zijn boden te paard naar de kleine visschersplaatsen gesneld om te waarschuwen. Hoe het afgeloopen is verneemt men nog niet. Gelijk gemeld is zijn de vijf door het hoog militair gerechtshof veroordeelde anarchisten van Barcelona gefusilleerd. Het zijn Ascheri, Molas, Noguès Mas en Alsina. De laatste alleen bezwoer zijn onschuld. Ascheri legde in een der als kapellen ingerichte kamers waarin de veroordeelden gebracht werden de biecht af en liet zijn kerkelijk huwelijk voltrekken met zijn maltresse, de weduwe van den anarchist Borras; terwijl Mas eveneens in extremis verbonden werd met de dochter van laatstgenoemde. Noguès gedroeg zich cynisch kalm; hij en de beide andereu wei gerden allen priesterlijken bijstand. Zij aten, rookten en zoDgen het anarchistische lied Ascheri moe$t hun zelts verzoeken daarmee op te houden. De citadel van Monjuich werd sterk bewaakt. In Barcelona waren plakkaten aangeplakt met wraakbedreigingen, maar de politie scheurde die af. 's Morgens vroeg werden de veroordeelden de handen op den rug gebonden, buiten ge bracht. Zij lachten tegen het publiek. Mas zeide tegen het executie-peloton Komt wat dichter bij. Noguès riep 't Is de Inquisitie. Ik ben onschuldigMolas commandeerde zelf: vuur! waarna allen uitriepen: Leve de anarchie

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1