Ja, voor de freetraders zou ze misschien gevaarlijk, zeer gevaarlijk zelfs zijn. Want verbeeld u, dat de ondervinding kwam leeren, dat de theorie der voorstanders steekhoudend bleek te zijn. Wat een échec voor de vrijhandelaars! 'i Is om het niet te overleven ylk zeg, de vrijhandelaars zijn bang voor een proef met bescherming in de praktijk. Er is nog heel wat anders In April 1891 benoemde de toenmalige minister van financien de heer Godin de Beaufort, eene commissie, samengesteld uit evenveel vrijhandelaars als .uit voorstanders van bescherming, om een uitvoerig verslag uit te brengen, welke maatregelen er genomen moesten worden, om een beter en billijker tarief van invoerrecht te verkrijgen. Letwel, er werd nog niet eens gesproken van een verhoogd tarief. Die commissie heeft rap; ort uitgebracht en curieus genoeg, niemand, behalve de minister en misschien enkele ingewijden, heeft dat rapport ooit onder de oogen kunnen krijgen. Onwillekeurig kwam het iemand in de gedachte of dat rapport door den minister Pierson, die in 't jaar 1891 aan 't bewind kwam, soms ter wille van den Amsterdamschen en Rotterpamschen groothandel in de doos was geduwd. En ik behoef u niet te zeggen dat wij nieuwsgierig waren naar hetgeen erin staat. Spr. bespreekt hierna ook nog het aan dringen van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen. Bij de aanstaande verkiezingen^ hebben de kiezers het in hun macht een proefje te nemen. Want weet wel. arbeiders, onze wetgeving houdt zich thans bezig met wetten van so cialen aard: wetten tegen kinderarbeid en te langen arbeidstijd en ook al met de verzekeringswet. Dat is alles zeer loffelijk, maar komt weer tei> laste van de industrie. Sociale hervormingen Zij zijn wenschclijk en noodzakelijk, maar nog eens, werklieden weet het wel, hoe hooger minimum loon, hoe grooter arbeidstijd, „zonder bescherming der nationale nijverheid, hoe meer werkeloosheid*! Duur brood, dure kleeren, dure schoenen: de vrijhandelaars zijn zoo bezorgd voor de portemonnaie van den werkman, och, zou er ook niet eenige bezorgdheid voor de eigene portmonnaie bijkomen De vrijhandelaars zeggen, 'tjs een veel te dure proef om die te nemen, t zou ons ver armen. Och en de industrieelen verarmen toch met ieder jaar meer, als gevolg daarvan werkeloosheid onder de arbeiders ten platte lande, werkeloosheid onder de arbeiders in de steden, onder zulke omstandighdeu is, dunkt mij, de inzet het nemen van de proef wel waard. Wilt gij helpen, kiezers Welnu, het aftredend kamerlid voor dit district, de heer Mutsaers, wil onze pogingen Fteunen. Wie, beter dan hij, is op de hoogte van den toestand Heeft hij niet krachtig de pogingen van den heer Dobbelman tot herziening van ons ongelukkig tarief van invoerrechten, gesteund? En ik geloof hier de reeening van de ge- heele katholieke kamerclub (die op één lid na) zich voor beschermende rechten ten behoede van landbouw en industrie heeft verklaard, weer te geven; als ik u toeroep >Geeft ons in 's lands en in uw eigen belang den heer Mutsaers weer. (Daverend applaus) Na eenige minuten pauze, gaf de voorzitter het woord aan de heer BAHLMANN. Deze sprak als volgt. Mijneheeren Alvorens ik tot het tweede gedeelte dezer lezing overga, breng ik mijnen har telijken dank aan de R. K. Kiesvereeniging, voor de uitnoodiging, om hier voor u te komen spre ken, tot mij gericht. Toen ik zeventien jaar geleden voor het eerst optrad, als vertegenwoordiger van het distrct Tilburg, hoorde daar ook bij Waalwijk en Oisterwijk. Toen was ik dus ook ver tegenwoordiger voor Waalwijk. Doch siuds langen tijd, na -ie Grondswetherziening ben ik dat niet meer, en uu zie ik en het ver heugt mij, dat ge naast den tegenwoordigen nog sympathie gevoelt, voor uw vroegeren afgevaardigde die gij getoond hebt door mij hier uit te noodigen; hiervoor dan ook mijnen hartelijkcn dank. (Applaus) Het was eerst bepaald, dat ik twee uren hier voor u zou spreken, maar mijn collega heeft een deel der taak van mij overgeno men en ik zie er nu werkelijk tegen op, omdat mijn voorgauger het op zoo'n degelijke en bevattelijke manier heeft gezegd. Wat is de oorzaak van de tegenwoordige malaise: Dat is de aclueele toestand van onze handelspolitiek. Het buitenland verdient aan ontwel, maar wij verdienen niet aan het buitenland. Alle goederen komen hier vrij in, of na genoeg vrij; maar in tegenstelling daarmede sturen wij en rembours weinig of niets naar het buitenland. Onze export artikelen waren hoofdzakelijk boter, kaas, vet vee, ienever, aardappelenmeel, turfstrooisel en niet te vergeten kunstboter, - eD nu gaat er bijna niets meer uit. Hoe komt het, dat we het in dien toestand nog zoo lang hebben kunnen volhouden Dat komt omdat er nog zoovelen effecten De boeren vooral in Zuid-Holland hebben ook verstand van effecten. Als zoo'n boer vroeger in Rotterdam op de markt kwam en had zijn boter en kaas, of vee verkocht, dan ging hij naar een commissionair in effecten, en kocht papier van allerlei soort. Maar dat is nu geheel anders. Het is tegenwoordig al mooi, als ze houden.wat ze hebben laat staan van nieuwe papieren te koopen. Zoo was ik laatst of een effectenkantoor, toen er ook juist zoo'n boer kwam, om zijn couponnetjes in te wisselen, en toevallig was er ook een free trader. Toen zeide de commissionnair, hoe komt dat toch dat ge geen nieuwe papiertjes meer koopt. Zeker hebben ze u zoo'n hoop van die Amerikaansche papieren in de maag gestopt? Neen, zeide dat boertje, bijkoopen, dat gaat tegenwoordig niet meer meneer, en waarom dan niet? Wel dat zal ik u zeggen: een fatsoenlijk man, met 10 kinderen mag niet in Amerikaantjes scharrelen maar, maakt gij eens dat de grenzen van Belgie en Duitsch- land voor ons vee opengaan, en wij meer voor kaas en vee krijgen, en dat kunt ge. als ge hetgeen in ons land komt maar belast, dan zal ik wel meer papieren koopen. De toestand van vroeger moet terugkomen, er moet welvaart heerschen zoowel bij den bij den boer als bij den neringdoenden stand. Hoe is men nu eigenlijk in dien toesland gekomen? er heerscht tegenwoordig te veel bijgeloof, ik geloot het gaarne ik ben ge- loovig katholiek, ik geloof aan de onfeil baarheid van den Paus. De vrijhandelaars beroepen zich op het volgende spreekwoord „Les prodicts ne 's achtent qui avec des produits." Als gij den invoer vermindert dan vei mindert gij ook den uitvoer. Dit is eene zeer betwistbare stelling, die verheven wordt tot axioma, ja zelfs tot d'og- ma; en als men daaraan niet wil gelooven, dan is men in den ban; met andere woorden, dan zijt gij bekrompen en niet wetenschap pelijk of niet academisch onderlegd. Deze stelling is genoegzaam weerlegd door de heer en Armand Diepen, Mr. Harte, Mr. Schölvink, maar dat helpt uiet, de liberalen komen cr telkens mede tetug. Dompers zijn wij nu eenmaal, rpaar we bevinden ons dan toch in goed gezelschap, als van Napoleon I, czaar Peter, Metternich, Washington, Bis marckLodewijk XIV enz. Dat waren volbloed protectionisten en met zoo'n ge zelschap ben ik wel tevreden. En hoe is de opheffing van die malaise mogelijk Alleen daardoor dat de prijzen van alle artikelen naar de hoogte gaan zooals in het jaar '80 plaats had. En hoe kan dit geschieden. Op twee wijzen. Ten eerste Internationaal" door wederin voering van het bimetakisme; ten tweede „nationaal», door herziening van onze tarieven van invoer, zoowel hier als in Nederlaudsch- Indie. Ik voor mij had graag gezien dat de zil verpartij in Amerika had gezegevierd. Maar, zegt men. daardoor wordt het brood, kleederen, levensmiddelen enz., nu allemaal duurder. Waaraan ontleent ge het recht om dat te doen. Daarop antwoord ik u, ten eerste Op den duur aan zal toch alles niet duurder blijven. Want als er minder van het buitenland in komt, dan wordt er veel meer in het binnen land geproduceerd en dan ontstaat er veel meer binnenlandsche concurentie en daardoor wordt alles weer goedkooper. Ten tweede :Is de staat verplicht te zorgen voor de algemeene welvaart van 't volk en dan zeg ik met Dr. Windhorst „Das billigste Brot ist noch zu theuer, wenn ich kein Geld habe, es zu kaufen." Het goedkoopste brood is nog te duur, als men geen geld heeft om het te koopen. „Dure landen zijn welvarende landen, want waar bijvoorbeeld het brood duur is moet ook veel geld zij» om het te koopen eD dus moeten die lauden rijk zijn. Wij moeten ook trachten om in ons landje werk en veel werk te krijgen; want waar werk is, daar is ook geld en waar geld is, daar is ook zeker brood, en of dat biood nu al wat duurder is, het is toch zeker beter duur brood, dan geen brood. „Beter duur brood, dan geen brood." Deze waarheid moeten we vooral voor oogen houden. Welk volk is eigenlijk rijk Een volk dat vele stoffelijke goederen bezit? Ja zeker da; is rijk. Maar een volk, dat werkt en dus werk heett is veel rijker. Maar wat zijn die vrijhandelaars toch vreeselijk inconsequent. Zij hebben het altijd over dat duur brood, dat is voor hen eene schrikbeeld. Maar tegen dure visch, dure boter en duur vleesch, daartegen hebben zij geen bezwaar. Maar of goedkoope artikelen nu absolut altijd in het belang zijn van ons volk; dat staat nu nog te bezien. Zoo ja, dan moeten de vrijhandelaars ook bij alle artikelen consequent blijven. «Wat niet kan bestaan, moet maar vergaan* zegt het spreekwoord. Jaren lang werd er rondgetrompetterd dat „Nederland» moest worden een „vrijhaven» toen Mr. N. G. Pierson, een van de hooge- priesters van het vrijhandels dogma aan het roer kwam, hield ik mijn hart vast, en dacht: Nu worden de 5pCt. invoerrechten op manu facturen lederwerk kleeren en modewaren ook afgeschalt. erd. Io de plaats heffing van die Het ging juist omgek van afgeschaft, werd d< rechten verscherpt. Mr. N. G. Pierson daarover geïnterpelleerd, antwoordde vrij cynisch, „that is not for dis cussion but for execution». Uitbreiding van ons tarief van invoerrechten is alleszins mogelijk en wenschelijk. De anomalieën in en de onredelijkheden welke in ons tarief liggen, zijn ontelbaar, maar nog meer onbegrijpelijk. Bijv de" laatste herzieniug van ons tarief in 1877 was men door den voorspoed, die ook in Nederland heerschte, van opinie, dat deze voorspoed een gevolg was van het zooge naamde vrijhandelstelsel en men zou alles bij den invoer vrijgesteld hebben als de over geblevene millioenen, maar te missen waren geweest. En de ijver was zoo groot, dat cr werkelijk dwaze handelingen hebben plaats gehad; zoo zelfs, dat ZEx. de minister van financiën destijds resolveerde dat wel is waar alle gereedschappen» en „werktuigen" vrij waren gesteld, maai- dat het artikel „aambeelden" door de leden der tweede kamer over het hoofd was gezien, en dus onderworpen moest blijven aan het iuvoeirecht van 5pCt. der waarde (zoo staat letterlijk in de Min.Resolutie) In 1S91 b.v. is aan kuip- en vaatwerken vrij van invoerrechten, ingevoerd voor eene waarde van f 1,265,54-9,00. Alle die kleine en zwakke fabrikanten of beter gezegd ambachtslieden als kuipers touwslagers, teen- en mandemakers enz. zijn opgeofferd. Bij het heffen van invoerrechten zou de handel achteruitgaan. Praatjes. Belgie helt hoogere rechten dan Nederland en toch bloeit de handel te Antwerpen, 't Zelfde is 't geval in Duitschland met Hamburg en Breinen. Als het zilver weder in zijn vorige waarde wordt hersteld zou alles weer terecht komen. Hieraan echter kunnen wij niets doen, maar wel kunnen we onze tarieven herzien en wel in de berste plaats de graanrechten, die den landbouw, de voornaamste nijverheid beschermen. Men zege dat hierdoor het brood duurder zal worden, maar dit is nog niet uitgemaakt. Oordeelkuudige heffing van rechten z d integendeel welvaart aanbrengen; niet de invoerrechten alleen verhoogen den prijs van het graan, maar daarvoor zijn an dere factoren: de beursmannen, Rings, Trusts en dergelijke. Invoerrechten kannen de prijzen verhoo gen, neen M. tl., de prijzen van granen worden geregeld door de beursmannen, //door personen" niet door staten. Spreker zette hier uiteen, waarom de groote graanhandelaars zoo'n hekel hebben aan het nemen van een proef met het invoeren van graanrechten. Verder geeft hij liet antwoord van een lid der Amsterdainsche kamer van koophandel en graanhandelaar, den heer I. L. A. Plai ner. Deze, ondervraagd door den minister Tak van Poortvliet of hij bevreesd was voor de gevolgen der protectionistische richting n de Duitsche regeering, antwoordde Het is een zeer treurig maar niet te ontkennen feit, dat de handel meer en meer ontaard is in speculatie, waardoor de prijzen van den eenen op den anderen dag zoo verschillen, dat ingaande rechten daarop hun invloed niet meer kunneD doen gelden. „Als men deze waarheid vasthoudt, ver dwijnt de vrees voor die rechten. Heden staat de. tarwe bijv. 11 ."300 per last en mor gen krijgt men een telegram uit Amerika dat de Schwindel ineen stort, dan zullen onze prijzen in een dag fl 20 stijgen en de in voerrechten bedragen slechts fl 14< per last. Er wordt over die rechten veel geschreeuwd, maar in werkelijkheid doen zij zooveel kwaad niet. Het is een bekend feit dat in tijden wan neer de landbouwer flinke prijzen voor zijn producten kan bedingen, ook de overige be volking in welvaart verkeerde. In 1891 was 't een strenge winter in geheel Europa. Rusland vaardigde uit een verbod van uitvoer; tarwe per II.L.; rogge steeg tot fl 7 per H L. Wie heeft er iets van gemerkt De broodsprijs is niet gestegen. Vrijdom van invoerrecht is een groote onbillijkheid, zegt spreker. De eigen geërfde boer moet zorgen voor het betalen zijner lasten, terwijl de buiten lander vrij invoert. Hij moet betalen f 4* grondbelasting, doch dit kan verschillen, personeel en dienstboden f 3, vermogensbe lasting f 2, gemeentebelasting f 1.50, Vleesch- accijns f 1.50, polderlasten f 4-, 6 tot f 8 waterwerken en wegen f 3, tollen, in deze provincie niet, doch daarvoor krijgt men de paarden belastingzoodat er per bunder bijkomt ongeveer f 23.50. De opbrengst per bunder reken ik van 20 tot 25 II.L.. misschien is het iels meer, mij is dit echter niet bekend. Dan zijn de vrachtprijzen zeer verschil lend zoo wordt b.v. van Maastricht naar Rotterdam evenveelbetaald als van Chicago naar Rotterdam. Bovendien pleegt de buitenlander, met name de Amerikaan, roofbouw, terwijl hier het land goed gemest en om de 7 jaar braak moet blijven liggen. Dat moeten zij doen willen "zij den grond niet geheel uitputten. Een tweede gevolg der lage prijzen is het omleggen van bouw— in weiland. Een 30 tal jaren geleden had Zuid-Hol land onder de ploeg ruim 20000 H.A. Als men dat getal nu eens vermenigvul digt met f 50 werkloon dan zal men zien dat er heel wat arbeinsloon is verloren ge gaan De Amerikaansche boer bewerkt steeds een maagdeiijken bodemhaalt er uit wit er uittehalen is, en zoodra het land uitgeput schijnt, trekt hij een eind verder. En wat ik u vragen wilwat denkt u over 't verschil van loonen. De concurrent in Argentinië en Britsch-Indie werkt veel goed kooper, tegen een loon waar wij geen ge dachte van hebben. In Polen heeft men Chineescho Koelies laten overkomen, en zoudt gij dan u enschen dat zulks ook hier ge beurde Ik wensch er u geluk mede, en de opium er bij. Proffesor d'Aulnis de Bourouil heeft eens van ons land een groote vleeschfabriek willen maken, maar als dan eens die baccil van mond- en klauwzeer kwam opdagen en tie grenzen voor uitvoer gesloten werden dan zou dit gevaarlijk kunnen worden Door den aan fok en het mesten vai vee heeft men getracht, ten koste van inzeil veestapel, een voordeeltje te behalen. Men is thans genoodzaakt premien lit te loven voor den aanfok, en nu wil ik i vra gen, Is dit dan ook reeds geen erkeining van beschermeede recten Wijlen Willem III was goed op de hoogte van den veestapel, en ik zou wel eens wil len, dat die weer opstond, dan zou hi op de Rotterdamsche markt kunnen getligqi dat juist dat vetmesten de zaak achteruit- zet. Het hoofdargument tegen het heffen vai g,aanrechten, is dat deze het brood voor dei werkman duurder maken; die verhooging be teekent echter niet veel; een invoerrecht van 11 3 per H.L. tarwe geeft een verhooging van 1 cent voor elk 1/3 kilo brood. De vrij handelstheorie, loopt daarentegen uit op lage loonen en men kan de voorstanders er van niet woedend r maken dan door te zeg gen dat 't hun enkel te doen is om lage loonen, ten einde zoo de concurrentie te kunnen volhouden. Natuurlijk zullen eenige industriëele on dernemingen door het heffen van graan rechten eenige schade lijden maar daaren tegen znllen de werklieden meer verdienen, door dat het verbouwen van vlas, boekweit en beeten weer als vroeger kunnen geschieden. Daarbij zullen die industrieën gemakkelijk te helpen zijn b.v. met uitvoerpremien. Ook zal men dan kunnen overgaan tot het droogleggen van meren en plassen. Want de uitvoering van den lang ge- koesterden wensch, om de Zuiderzee droog te leggen, is alleen mogelijk als er graan rech ten worden gehevenwant wie zal land koopen, dat zijn rente niet kan afwerpen. Das fatterland mussgröszer zijn, zoo hebben de Duitschers 't zich voorgehouden, en 't zelfde moet hier gelden. De oppervlakte van Nederland is grooter dan van Belgie. Nederland moet grooter zijn, de bevolking moet ook grooter zijn, daar is nog geen plaats voor Malthusianisnfe op den Neder- landschen bodem. Door droogmaking van de Zuider Zee winnen we 192.000 H.A., doch bedenkt wel, kiezerszonder invoerrecht voor granen nooit droogmaking van de Zuider Zee. (Aplaus). De voorzitter der Kath. Kiesvereeniging het woord nememende achtte zich de tolk van alle aanwezigen als hij dank zegt !ian de beide sprekers. Het gehoorde zal de be- schermingsgezinden in het district heiben gesterkt in hunne overtuiging en den vrijlan delaars stof hebben gegeven tot nadeixen. Verder dankt hij den heer Mutsaers Voor zijne tegenwoordigheid en verder alle an- wezigen niet alleen zijne vrienden ader hen, maar ook aan de geachte tegenstandrs zij hebben bewezen dat zij het voor en tgen durven ouder de oogen zien, en dat zijniet instemmen met den oorlogskreet' van van Houten. Ik kan me goed begrijpen da die heeren geen algeheele instemming, geenad- haesie zuilen betuigen aan het hier ge^ro- kene. Maar iu alle geval ontzeg ik nu en ten alle tijde van den minister van Haten, den grooten aanhanger van den Malhuaan- schen bond het recht om zijn antitris- telijken kreet aan te heffen. De heer Mutsaers verklaarde dat debor- zitter hem niet behoefde te danken'oor

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2