Nummer 41. Zondag 28 Mei 1897 Tweede Blad. Staatkundig- overzicht. BUITENLAND. Belgie. BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. Noorwegen. Vervolg Nieuwsberichten. a' UITVOERINGEN. ^n*riseraK»f*z^!7iG^^?-i>r.>di£K.,aiT-.rciKiMC>rzK''3.9id»«mitexxr:r^z De onderhandelingen tusschcn Griekenland en Turkije. De Zieke Man schijnt toch zoo erg niet te dansen naar de pijpen van de groote mogendheden, of het moest wezen achter de schermen naar de pijpen van den Duitschen keizer. Op de nadere betoogen in zake den wa penstilstand heeft h:j wel verklaard, iu nadere ouderhandelingen te willen treden over de grenzen van Thessalie en ook wel wat willen iaten afdingen op de som der oorlogsschatting; marr hij handhaaft in het algemeen de „onbetwistbare rechtvaardigheid" van zijne vredesvoorwaarden en iu het bijzonder blijft hij bij zijn plan, om de voorrechten der Grieken in het Turksche rijk voorgoed af te schaffen. Voor dezen laatsten eisch vindt hij steen bij Rusland. Ook in Epirus, waar hij nu juist niet het gelukkigst was, schrijft hij toch de wet voor. De Grieken hadden bij hunnen terugtocht in Arta de sterke brug. die daar voor ligt, bezet gehouden; deze moet worden ontruimd, an ders geen wapenstilstand; en wat erger is, heel Epirus moet door de Grieken worden ontruimd, Intusschen zorgt men nog voor aardige verrassingen. De Grieksche torpedoboot Ka- naris hield gisteren in de golf van Volo eene stoomboot aan met 72 Turksche soldaten en bracht haar op naar Skyathos. Het aardigste nu van deze zaak is, dat die slimme Minerva eene Oosrenrijksche Lloydstoomboot is. Een ander gevolg van den oorlog is het herleven van den ItaÜaanschen krijgsroem. In de laatste dagen zijn er in de Grieksche gelederen acht Garibaldisten en daaronder de afgevaardigde Fratti gesneuveld en 72 waaronder de afgevaardigde Cipriani, gewond. Eene schitterende lofrede werd door den voorzitter in de kamer op den gesneuvelden Fratti gehouden, waarvan verder wordt ge meld dat èn kamer èn regeering zich bij die rede „aansloten®. Omtrent den veldslag bij Domokos vinden wfi nog de volgende bizonderheden: "Het was de gewichtigste slag van den geheelen veldtocht. Drie divisiön van het Turksche leger namen er aan deel, maar de divisie onder bevel van Nescha-pacha had het leeuwendeel. Hij vertrok met het aan breken van den dag uit Pharsalos. Te elf uur wisselden de voorposten eenige schoten met een escadron Grieksche ruiters, dat op Do mokos terugtrok. De Turksche legerafdee- Iingen die zich in de vlakte ontplooiden, leverden een prachtig schouwspel op Men kon de Grieksche stellingen duidelijk zien; ze waren klaarblijkelijk zeer steik. Domokos zelf ligt zeer hoog te midden der bergen. Op die hoogten hadden de Grieken verscheidene zware kanonnen opgesteld, die toen ze vuur openden aan de Turken zware verliezen toebrachten. Ie twee uur hadden de Turksche troepen van het centrum zich in slagorde gesteld, maar ze waren genoodzaakt, nog een uur te wachten op den linker- en rechtervleugel, die eerst te drie uur even ver gekomen waren. Toen opende de Turksche artillerie het vuur; de Grieksche antwoordde met groote juist heid. Even voor vier uur gaf Nesscha aan de infanterie last tot den aanval over te gaan ze trok in goede orde over de vlakte vooruit 't geleek een mierenzwerm. De Grieksche artillerie vuurde met granaten. Weldra hiel den de voorposten voeling met de Grieksche voorposten; de Grieksche infanterie had daar eene breede rij versterkingen bezet, die de eerste hellingen bestreken. Een wauhopige strijd ontstond. Tien batterijen artillerie dekten de voorvvaartsche beweging van het Turksche voetvolk. Aan alle kanten suisden de gra naten en de kogels door de lucht. De Turksche troepen rukten met hunne gewone onversaagdheid verder en slaagden erin, de Grieken uit verscheidene vooruitgeschoven stellingen te verdrijven. Het schieten werd van oogenblik tot oogen- blik heftiger, naarmate men zich aan beide zijden rekenschap gaf vae het groote belang van een beslisesnden uitslag vóór het vallen van den nacht. Toen de zon tegen zeven uur ten ondergang neigde, duurde de strijd nog met onverminderde hevigheid voort; men kon zien hoe lange rijen gewonden naar de achterhoede gevoerd werden. Tegen 8 uur verminderde het schieten langzamerhand, om eindelijk geheel op te houden. De Grieken hadden hun voornaamste stellingen behouden en gedurende den geheelen veldslag schit- terende bewijzen gegeven van hunnen moed. Intusschen had de Turksche rechtervleugel een wijde omtrekkende beweging willen uit voeren, maar ze geschiedde te langzaam, zoodat de geheele divisie werd tegengehou den door enkele Grieksche bataljons met artillerie. De Turksche linkervleugel was gelukkiger, en had de Grieken gedwongen tot op korten afstand van Domokos terug te trekken. De wapenstilstand Heel duidelijk is de staat vau zaken in het Oosten nog altijd niet: er hebben allerlei formalieiten plaa's gevonden tusschen de le gers van Turkije en Griekenland; er zijn voorwaarden gesteld en aangenomen; er is gemanoeuvreerd met witte vlaggen, doch het resultaat van dat alles wordt gegeven in vrij onbestemde termen. Volgens bericht uil Athene zou voor Thessalie een wapenstilstand zijn vastgesteld voor den tijd van 1/ dagen doch in Epirus heeft men klaarblijkelijk geen duur bepaald: om 1 uur'in den namiddag is de staking der vijanddlijkheden ingetreden zonder dat er bekend werd voor hoe lang. 't Schijnt dat de Grieksche legeraanvoerders zich eetst van de dommen hebben gehouden: van de pogingen van den Turkschen bevel hebber in Epirus om met de Grieken in connectie te komen ter staking der vijande lijkheden, werd eerst geen notitie genomen. Integendeel beproefden de Grieken Woensdag- nog een nieuwen inval op Turksch gebied met 2 bataljons van Arta uit en begonnen zij zelf een schietpartij op de positie der Turken. Dat was lang niet correct en de Turken verroeiden dan ook geen vin wel luidt hun parool steeds ten strijde gereee te blijven tijdens den wapenstilstand, doch niets vijandigs mag gedurende deze periode onder nomen worden. In een vergadering van liberale oud-minis ters te Madrid heelt Sagasta verklaard.dat de wapenstilstand, welke de liberalen de regeeiing hadden toegestaan, geëindigd is. Hij voegde erbij, dat de regeering een ge vaarlijke politiek volgde, die krachtig bestre den moest worden. Bij de discussie over de Afrikaansche aan gelegenheden in de Italiaansche kamer heeft de afgevaardigde Dal Verme voorgesteld, de geheeie beraadslaging over de toekomst van Erythraea te verdagen, tot de uitslag der zending van majoor Nerazzini naar Sjoa en van de Engelsch-Egyptische operaties aan den Nijl bekend zijn: intusschen kan de re geering de militaire uitgaven voor Erythraea zooveel mogelijk beperken. Te Antwerpen hebben een duizendtal metaalwerkers den arbeid gestaakt; alle fa brieken op een na zijn gesloten. In een fa briek, waar dringende bestellingen afgewerkt moesten worden, is de staking bezworen, doordat de door werklieden getiischte loons- verhooging werd ingewilligd. De andere pa troons hebben verklaard van geen concessie te willen weten. Patroons en werklieden vergaderen druk over de te nemen maat regelen. Te Vervi rs verlangen de metselaars per week en niet meet om de veertien dagen hun loon te ontvangen. Wordt dit verlangen Zaterdag niet ingewilligd, dan zullen ze het werk neerleggen. Groot opzien heeft de verklaring van den minister van oorlog ad interim Van den Pcereboom verwekt, dat de Antwerpsche vestingwerken niet meer voldoen aan de eichen des tijds. de trein een helling afreed. Waarschijnlijk is het ongeluk nog verergerd door de om standigheid dat de remmer van een der achterste waggons (die waren blijven staan,) aan den machinist het sein gaf om te slop pen de remmer schijnt niet bemerkt te heb ben dat de wagon waarop hij zich bevond reeds aan het glijden was; kort daarna .stootten de achterste wagens met volle vaart op de stilstaande voorste, waarvan er ver scheidene verbrijzeld werden. Het ongeluk had te halt twaalf p'aats het duurde tot in den ochtend voor alle gekwetsten uit hun treurige posilie bevrijd waren. Een geneesheer bevond zich naar 't schijnt, niet in den trein. Negen s'ldaten en een remmer waren dood. twee leden van het treinpersoneel en 25 soldaten gekwetst. Een amateur rooverbende' Door het lezen van sensatie-romans verleid, hebben zich te Schwelm tien jonge boertjes in den ouderdom van 16 20 jaren tot een rooverbende verbonden en in den laatsten tijd aldaar zoowel als in de omstreken een menigte inbraakdiefslallen uitgevoerd. Als aanleidende oorzaak tot hun verbond heeft de roman iSchinderhannes" gediend. De bende had haren hoofdman en ieder lid voerde een roovemaam, zooals „Zwarte Wolf", „Auton Boerenhart", „Valkenoog", „IJzeren- vuist", „de Sluwe Vos", „José", enz. Tot spreuk hadden zij zich gekozen „Vereend maakt sterk". Ieder lid werd door een eed np mes en revolver aan den hoofdman ver bonden. Het formulier van den eed luidde 1 Alle verraad of ongehoorzaamheid jegens den hoofdman wordt met den dood gestraft. 2 Iedere roover is verplicht, zijn karnaraad als broeder te beschouwen. Overtredingen dienaangaande wordeu als verzet tegen de discipline aangemerkt. 8 Wanneer een kameraad buit gemaakt heeft en alles niet volledig afgeeft zoo moet hij het bedrag uit eigen middelen bijbetalen. 4 Diegene, die bij hel kaartspel wint (sic en diegene die bedriegt, moet de gewonnen som dub bel terugbetalen. 5 Wanneer iemand zijn kameraden door voorspiegeling van valsche daadzaken van geld of van een goede gele genheid om buil te maken, berooft, zoo wordt hij tot 20 ct 30 mark geldboete veroordeeld. Hoewel dit eedsformulier eenigermate verward en comisch is, zoo mag men de heele historie toch niet als al te gering be schouwen. De snaken hadden zich niet min der dan vier revolvers en scherpe patronen aangeschaft. Een der knapen merkte bij zijne gevang nn rairg op, dat zij bij eventueele ontdekking der bende door de politie voor deze 24 schoten hadden. Den buit brachten de roovers in een hol, dat zij zelf aangelegd hadden. In hun bezit vond men niet minder dan 70 sleutels. gewaarschuwd, en aangespoord om in een voorkomend geval aan de expeditie hulp te verleenen. WAALWIJK Zondag 23 Mei, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de Erven van Riel worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Zondag namidd. 6 uur concert in den tuin van den heer H. Appels, door de harmonie l'Espérane. WAALWIJK, 22 Mei 1897. ExnincH L O. Voor het examen L. O. is o. a. geslaagd J. Snijders le Sprang, kweekeling op de De Panama-zaak' schijnt nu weer voorgoed in de doos Je zijn gestopt. De rechter van instructie Le Poittevin verklaart dat hij geen aanvragen lot vervolging meer zal instellen. Van een militairen trein met reservisten, die van Barmen over Keulen en Trier naar Metz was vertrokken, is Dinsdagnacht het eer ste gedeelte ontspoord, zoodat eenige wagons door het nakomende gedeelte van den trein vernield werden Negen soldaten werden ge dood, 35 gewond, eenige ernstig. Over dit spoorwegongeluk werd nog gemeld De trein bestond uit 32 waggons, waarin zich bevonden 5 officieren en 1124 reservis ten. De oorzaak van de ramp is inderdaad die welke hedenochtend reeds medegedeeld is: het losraken van een koppeling juist toen Andrée's noordpool expeditie is Dinsdag' aan boord van de Zweedscche kanonneerboot Swensksund, uit Gotenburg naar Spitsbergen vertrokken. Daar zal, zooals men weet, een tweede poging gedaan worden om den ballon te laten opstijgen. Door de offervaardigheid van hen, die de kosten van Andrée's expeditie van verleden jaar gedragen hebben, zijn ook de gelden voor den nieuwen tocht bijeengebracht, en ook de staat heeft een deel er van voor zijn rekening genomen door een kauonneerboot uit te rusten en deze voor drie en een halve maand tot Andrée's beschikking te stellen. Dit oorlogsschip heeft al meer dienst gedaan bij wetenschappelijke tochten, en het is ook als ijsbrekêr ingericht, maar daar het geen groote laadruimte heeft, is het meeste mate riaal van de expeditie vooruitgezonden met de Virgo. Men heeft o. a. ook hout naar Spitsbergen gezonden om een nieuw ballonhuis te bouwen, daar het niet zeker is of de loods, die verleden jaar gebouwd is, weerstand heett kunnen bieden aan de winterstormen. De Virgo kan dadelijk na haar lading gelost te hebben terugkeeren, de Swensksund blijft bij Spitsbergen wachten tot de ballon opgestegen is mocht de uitvoering van het plan opnieuw door de ongunstige weersgesteldheid of om andere redenen verijdeld worden, dan zal de kauonneerboot de expeditie naar het vader land terugbrengen. De kosten van het uitrus ten en verzekeren van de Swensksund bedra gen ongeveer 25,000 kr. Met Atidrée vertrekken, zooals bekend is, Strindberg en de ingenieur Frankel, nu dr. Ekholta het slagen van de onderneming erger dan problematiek vindt. Ook luitenant Swe den borg gaat mede naar Spitsbergen, om zoo noodig voor een van de andere leden der expeditie in te springen. De half-wilde stammen in het noorden van Azië en Amerika zijn, evenals verleden jaar, door de Russische en Engelsche regeeringen Mej normaalschool alhier. Baldadigheid. Dezer dagen werden op zeker punt onzer gemeente 't nachts bij een inwoner ruiten ingeworpen en een volgende nacht de dak pannen met steenen gebombardeerd. Het is de eenige bewoner van die buurt, die eenigen overlast ondervindt. Waarschijnlijk is hier het spreekwoord van toepassing „ze haten me, maar ik maak het er naar.c Tentoonstelling 's Bosch. Mister Joe Grimes, de beroemdheid van den dag, de Amerikaansche kolos, die op zijn rijwiel thans het land afreist, zal stellig gewaand hebben, toen hij Donderdag te 's I-Iertogenbosch arriveerde, in een der als uit den grond rijzende steden van zijn vader land te zijn aangekomen. Links en rechts aan het station één en al bedrijvigheid. Niet het minst brengen de werkzaamheden voor de aanstaande tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid daar toe bij. Er wordt op de terreinen gespit, gegraven, geplant, verhoogd, verlaagd, hersteld, ver ruimd, getimmerd, gemetseld en geverfd. Vooral in den grooten feesttuin, die door den bekwamen ontwerper, den heer Maréchal, wordt aangelegd, is een opwekkende leven digheid. Hij is circa een en een halve hectare groot en wordt als park sierlijk ingericht. Er komen groote gewassen, prachtige planten, o. m. tachtig groote kroonlaurieren in, terwijl het park door zeven sproeikranen, die door de waterleiding worden gevoed, bij het dorste weder in een frisschen staat kan gehouden worden. Te midden van dit fraaie park, waarin bij heerlijk weder, gedurende de vijftig tentoonsteliingsdagen, het publiek zich aan genaam zal kunnen verpoozen, verrijst een kiosk, verlicht door een overvloed van elec- trische gloeilampen. Met het opnieuw beschilderen van alle gebouwen, zoo van binnen als van buiten, is men druk in de weer en het voormalige stationsgebouw, het hoofdgebouw, aan wiens ingang een prachtige marquise komt, is reeds zoo goed als geheel opgeverfd en ziet er waarlijk, zóó verhelderd, uitstekend uit. Onder de groote overkapping, die als veranda zal dienst doen, worden glazen schotten geplaatst, waordoor de gezelligheid bevorderd en tocht vermeden wordt. Eerlang zal met de sierlijke en slanke facade aan den ingang van het terrein, naar het mooie ontwerp van den ingenieur Donv, be gonnen worden. De inzendingen zijn talrijker dan men had mogen verwachten, zóo talrijk zelfs, dat circa 1000 M2 expositielokalen moeten worden bijgebouwd, hetgeen gevonden wordt door uitbouwt'ng van de kolossale goederenloods. De landbouwtentoonstelling mag zich in een ruime deelneming verheugen. Verschilleu- de mannen van invloed in verschillende deelen der provincie hebben hunne gewaardeerde medewerking toegezegd. Ten slotte doet het ons genoegen te kunnneu melden, dat hel H. M. behaagd heeft ten behoeve der paarden- en veetentoonstelling twee groote, prachtige medailles beschikbaar te stellen, versierd met de beeldtenissen van HII. MM. de koningin en koningin-regentes.. Comité tot bescherming van den nationalcn» arbeid, nijverheid cn landbouw. Op de bovenzaal van het Café Oppermans op den Heuvel te Tilburg waren Dinsdag zeer vele leden van bovengenoemd comité samengekomen. De heer mr. Th. G. M. Smits van Oijen, lid van gedeputeerde staten, opende de ver gadering met een woord van welkom, hij dankie de aanwezigen voor hunne toetreding als lid van het comité, 't Is u bekend in welk een onhoudbaren toestand en nijverheid en landbouw gekomen zijn, zeide hij. Het eenig middel om de economische toestanden te verbeteren wordt geacht een wijziging vaa ons tarief van invoerrechten.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5