Hooilanden. Notaris LOEF F KIEVITS, Advertentiën, verpachting WAALWIJK. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Griekenland. Turkije. Kreta. BINNENLAND. V VERPACHTEN Groen Glacéleder. Groene Lak. Groene lcnoopen. Groene Haakringen. Groene Ringen f Alles ook in diverse kleuren. De Verpachting voor de ge meente Drunen zal nader worden aangekondigd. ONTVANGEN De Temps deelt mee, dat de president van de republiek werkelijk naar Rusland gaat en meent, dat de reis vastgesteld is op 25 Juli» De presidenten van kamer en senaat zullen Felix Faure nier vergezellen. Er gaan mee generaal Boisdeffre, admiraal Gervais generaal Hagron, de heereu Crozier en Moi- lard, directeur en adjunct-directeur van het protocol, kolonel Ménótrez en verschillende andere officieren alsmede de minister van buitenlandsche zaken. De reis geschiedt over zee aan boord van een kruiser eerste klas, begeleid door pantserschepen. De pre sident zal te Peterhof ontvangen worden, waar hij zijn intrek neemt. De kamervergadering van Zaterdag mag meetellen onder de rumoerigste. De interpellatie van Basly over de werk staking in de mijn n de Grand' Combe was aau de orde. Men herinnert zich dat wegens achteruitgang van het bedrijf de direcfojfefre- sloot vijfhonderd werklieden weg te zere$t\. waarmee in Maart naar het schijnt niet zeer oordeelkundig begonnen werd. De werklieden stelden een andere wijze van afdanken voorwelke de directeur echter verwierp. Daarop is de werkstaking en zijn de ongeregeldheden ontstaan. Basly verweet aan de mijnmaatschappij verder dal zij de gedwongen winkelnering toepaste en dat zij wel zekere sommen op het loon der werklieden inhield om een pen sioenfonds te vormenmaar zelf niet de gelden daarin stortte waartoe zij verplicht was. Hij eindigde met de woorden dat het gouvernement, door troepen naar de Grand' Combe te zenden, de dieven ter hulp was gekomen waarvoor hij een aaumaning van den president kreeg. De socialist Lamendin ondersteunde de redevoering van Basly, waarna de minister van openbare werken Turrel aan het woord kwam. Hij toonde aan dat de concurrentie van Engelsche kolen op de markt te Marseille inkrimping van het bedrijf noodig gemaakt had. Van verhooging der douanetarieven wachtte hij niet veel heil, maar de regeering zou dien maatregel bewaren als uiterste red middel Intusschen waren nu reeds de tarieven voor het vervoer van kolen verlaagd. Wat de werkstaking van Graud' Combe betrefter was daar inbreuk gemaakt op de vrijheid om te arbeiden. De regeering had al haar best gedaan om voor de afgedankte werklieden werk te zoeken en bijna allen waren geplaatst. De députés van Losère vroe gen reeds lang dit men zou voortwerken aan den weg van Saint Séverin; daarmee is nu begonneu. Op het incident in de kamer is allereerst een manifest van de socialisten gevolgd verschenen in den Intrausigeant van Zondag ochtend en door 44 hunner onderteekend. Het is in opruiende taal gesteld en geeft een verdraaide voorstelling van de gebeurtenissen, zooals die zich volgens de 'verslagen voor gedaan hebben. Gérault-Richard heeft getuigen naar den minister van justitie gezondeu, die hem voor: ontsnapte gevangene zou hebben uitgeschol den. De getuigen van den minister hebben verklaard dat het niet waar was, waarop uitgemaakt werd dat er geen reden bestond om te duelleeren. Niettemin is er Zondag ochtend een violent artikel verschenen in Gérault's blad de Petite République, waarin meegedeeld wordt dat zeker twintig députés gezegd hebben dat zij het miuistérieele scheldwoord wèl gehoord hadden. Te Voiron bij Grenoble heeft Zaterdag nacht een stortvloed het stroompje de Morge zoodanig doen zwellen dat het ziju dijken heeft doorgebroken en het stadje overstroomd. De treinverbinding met Valence is afgebroken. De gasleiding werd afgesneden en alles in diepe duisternis gehuld. Huizen zijn ingestort of middendoor gesneden; de schade zal vele millioenen beloopen. Papier- en zijdefabrieken en magazijnen zijn totaal vernield. Drie van de vier steenen bruggen zijn verdwenen, evenals de kaden. Het riviertje is weer in zijn bedding teruggekeerd. Pontonniers zijn gezonden om te helpen. Eerst meende men dat ook vele meuschen verdronken waren. Er blijkt echter slechts één vrouw en een kind gedood te zijn door het instorten van een huis. Tal van gezinnen hebben elk middel van bestaan verloren. Ook in de buurt, te Miribel, is de oogst geheel vernield. MADRID6 Juni. De regentes heeft Canovas als hoofd van het kabinet bevestigd. Dit blijft samengesteld als tot nog toe en zal dezelfde staatkunde blijven volgen. De ministers zullen heden in rade vergaderen. HAVANA, 7 Juni. De Staatscouiant bevat heden het besluit tot invoering der hervor mingen op (een gedeelte van) Cuba. uur 30 min. 24 mijlen van het Galloper licht schip, met het stoomschip IJstroom, komende van Amsterdam, in aanvaring geweest, ten gevolge waarvan laatstgenoemd is gezonken en eerstgenoemd zwaar beschadigd werd. Het stoomschip Bittern passeerde terugkeerende Gravesend op weg naar Deptford; 2 passagiers van de IJstroom zijn verdronken en de overige opvarenden bevinden zich aan boord van de Bittern. Van de Bittern zijn de 2e stuurman en de timmerman verdronken. Een Lloydstelegram uit Gravesend van 6 dezer meldt Het stoomschip Bittern, bestemd vau hier naar Amsterdamis Maandagochtend te 2 ATHENE, 6 Juni, (11 uur 's av.) De regeering heeft het vertrek van gewapende benden vrijwilligers naar Kreta verhinderd. Paralos is belast met hetzelfde doel de zee bij Kythera te bewaken. Men beschouwt bevelen van de regeering als gegeven ter uitvoeiing van beloften, tegenover de mogend heden afgelegd. ATHENE, 7 Juni, (2 uur 's nachts). De regeering heeft officieele berichten onty- yen nopens de ongehoorde barbaarschhe^j de Turksche soldaten in Epirusi Zij verkrachten de vrouwen en nf haar echtgenooten en broeders trachten te beschermen wreedaai] schenden de kerken en plunderen amwat zij vinden. De officieele telegrammen Jbemen de namen der menschen die de mislJbdelin- gen ondergaan hebben en de ddy^in die geplunderd zijn en spreken van den onuit- sprekelijkeu angst dien deze berichten te Arta teweegbrengen. Ook bij Lamia b'egaan de ongeregelde troepen allerlei soort van plunderingen tegen de dorpen in den omtrek. KONSTANTINOPEL, 7 Juni. De bijeen komst voor de vredesonderhandelingen welke op heden gesteld was, was tot morgen ver daagd. durende het zomerseizoen, nog meermalen van dergelijke uitvoeringen te kunnen pro fiteered Uit Breda schrijft men ons nader Het concert gegeven op Maandag 2e Pinksterdag in den tuin van den heer Besier, bij gelegenheid van de opening zijner nieuwe Concerzaal, door de zoo gunstig bekende Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk én Besoijen, was zeer druk bezocht. De verschillende, waaronder zeer mooie nummers, werden verdienstelijk uitgevoerd. Hulde dan ook aau den bekwamen directeur, den heer Frans de Cortie, alsmede aan de werkende léden, die toonen, dat door eens gezindheid veel goeds kan gedaan worden. Ook den heer B. uit Breda, die zoo wel willend was, de baryton solo in no. 3 te vervullen, onzen dank en hopen ZEd. alhier meermalen te mogen hooren. Door den bouw dezer zaal heeft de heer Besier aan eene groote behoefte voldaan, daar het nu gebleken is, dat deze zaal niet alleen goed geschikt is voor zang- en mu ziekuitvoering' maar tevens ook voor de verschillende festiviteiten bij gelegenheid der a. s. kermis. Wielerwedstrijden te Tilburg op 7 Juni 1897. Hoewel het weer niet al te gunstig uitzag, waren toch itóe Hollandsche, Belgische en Fransche reun^^^an onze wedstrijden komen deelnemen. baan alhier reden de Belgische rijdei^ÏHTw.ns uit Brussel, Justa uit Antwerpen en Anbekende Fransche renner en nor andère 'goede rijders, tegen de HollandscDy Verbruggen en Brouwers uit 's Bosch. Verbruggen met 6 punt-n, iuntenJusta 8 punter en n. Inummer van 2 K. M. lippens in 4 min. 42 CHANIA7 Juni. Kolonel Manos, die als hoofd van een troep vrijwilligers hierheen terugkwam om de Kretenzen aan te raden de vijandelijkheden voort te zetten en de autonomie te weigeren, is, voor hij aan land kon gaan, met veertien vrijwilligers gevangen genomen. WAALWIJK, 9 Juni 1897. Verslag kamer van koophandel. Dezer dagen hebben wij onze lezers in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van den belangrijken inhoud van het verslag der Waal- wijksche kamer van koophandel over 1896. Eene jarenlange ondervinding heeft ons geleerd welk gewicht door verschillende au toriteiten gehecht wordt aan dat verslag. Ook de pers maakt er zich van meester, zoodra het is verschenen eu niet alleen de lokale bladen maar zelfs de grootste van ons land. Zoo lezen wij in de N. R. Ct. van heden die bijna 2 kolommen vult met een uittreksel uit het verslag over 1896, het volgende Sinds jaar en dag is de Kamer van koop handel en fabrieken te Waalwijk eene ijverige voorstandster van eene herziening onzer ta- riefwetgeving in protectionistischen zin. Wij staan dus niet rp haar standpunt. De con- clusien tot welke de door haar opgemerkte verschijnselen op het gebied van handel en nijverheid haar leiden, zijn niet de onze. Toch vestigen wij op hare jaarlijksche verslagen gaarne de aandacht door er enkele der voor naamste gedeelten uit over te nemen. Want het is onmiskenbaar dat er veel uit te leeren valt ook voor de vrijhandelsgezinden. Concerten l'Espéranec. Zondag 13 Juni denkt de harmonie l'Es- pérauce bij gunstig weder haar eerste zomer- concert te geven in den prachtigen tuin van den heer Const, van Dongen te Bezooien. Donderdag 17 Juni concert voor de leden Recht door Zee. Zondag 20 Juni feestelijke opening van den prachtig aangelegden tuiu van den heer Chr. Appels, tegenover het Station. Teneinde te gemoet te komen aan reeds meermalen geuite klachten van executanten en toehoorders heeft de heer Chr. Appels in zijn tuin voor de uitvoeringen laten daar stellen eene overdekte kiosk met klankbord, zoodat de, trouwens reeds mooie muziek van l'Espérance meer dan anders zal tot haar recht komen. Concert Besier. Maandag namiddag, bij gelegenheid der feestelijke opening van de Nieuwe Concert zaal in den tuin van den heer Besier, gaf de Liedertafel „Oefening en Vermaak" een concert, dat zeer druk bezocht werd, zoowel door personeu van buiten de gemeente als door de inwoners zeiven. De Liedertafel voerde een achttal der schoonste nummers van haar répertoir uit en had, als altijd, weer veel en wel verdiend succes. Een woord van lof mag vooral niet onthouden worden aan de heereu P. Snijders eu P. van Ree voor de schoone soli, waarop zij het talrijke publiek vergastten. Nu Waalwijk weder met zulk eene goed ingerichte zaal verrijkt is, hopen wij, ge- min. irv.4 min. 422/jj 4 min. 42 uramer van 1 sec. (zonder ec. (met 15 Mi§ Brouwers In i;en behaal le sec. 1 50. 2e K/is sec. f *5». 3 e pms sec. f 20. In een ander K.M. met handicap le prijs Impens voorgift) f 40. 2e prijs HofraK meter voorgift) Wa\ 3e prijs Van der Knoop 1 min. 28 sec. (25 meter voorgift) f 15. Voorts werd gprwjen een amateur nummer van 25 K.M. met gangmaking. le prijs H. Engbersen, Breda, in 40 min. 53/s sec. 2e prijs Th. Ofterman, Schiedam, 41 min. 74/s sec. 3e prijs A. Koopman, Dordrecht, 42 min. 584/s sec. le prijs groote zilveren lauwerkrans ter waarde van t 75. 2e prijs kunstvoorwerp van f 40. 3e prijs kunstvoorwerp f 30. De Match werd door den heer Engbersen prachtig gewonnen. En nog "een woord tot eer komt aan de gangmakers toe die, op een tandem na, allen amateurs waren, prachtig gereden hebben, vooral de triplet Eras, Em- men en Zuurhout. Wedstrijden. Verleden week hadden te Heusden de wedstrijden plaats, uitgeschreven vanwege de afdeeling Heusden der Noordbrantsche Maat schappij van Landbouw. De uitslag was als vólgt a. Van volbloedafstammelingen (hengsten of merriënvan in het Nederlandsche Paar denstamboek ingeschreven paarden, geboren in 1896 en ingeschreven in het veulensboek van dat stamboek le prijs van f 45, Adr. Straver Jzn. te Babiloniénbroekmet een merrie, genaamd Betsy, afstammende van den hengst Appollo Ned. Paardenstamb., no. 82 eu van de merrie Vos, Ned. Paardenst. no. 81; 2e prijs van f 30, Wed. Adr. Millenaar te Drongelen met een bruinen hengst, ge naamd Azat afstammende van den hengst Waltram, Ned. Paardenst. no. 328 en van de merrie Jana, Ned. Paardenst. no. 1064. b. Van stieren van 1 jaar of ouder, opge nomen in het Ned. Rundveestamboek, le prijs van t 40, B. van Bnuren te Meeuwen, met een donkerzwartbonten, genaamd Johannes II; 2e prijs van f 25, :'G. Branderhorsl Jzn., met een zwartbonten, genaamd Adam. In 't geheel werd slechts met 4 paarden en 12 stieren aan den wedstrijd deelgenumen. tiasprijs. Door den gemeenteraad te Breda is de gasprijs van 6 op 5 ct. per Ms gebracht. Ook werd besloten om het borstbeeld van wijlen den geueraal Van Ham in eigendom te aan vaarden en voor het onderhoud te zorgen. De plaatsing in den gevel van het geboorte huis zal nu zeer spoedig volgen. Park tc Tilburg. In de Zaterdagochtend gehouden raadsver gadering te Tilburg werd besloten tot den aanleg van een park op het plein de Veld hoven, hetwelk den naam zal krijgen van Wilhelminapark. Het plan tot oprichting van eene industrie- en ambachtschool werd in handen gesteld van een vroegere daartoe benoemde commissie. Den raad van beheer der Tilburgsche wa terleiding werd, op zijn verzoek, uitstel tot voltooiing der waterleiding verleend tot 15 April 1898. Snelle treinen. Men spreekt dikwijls van de snelheid der treinen in Amerika. Deze heeft niets verba zingwekkends voor dengene, die de lange rails heeft gezien, die zich door de Ameri- kaansche prairies uitstrekken, mijlen achtereen, zonder een enkele kromming. Maar meer moet men zich verwonderen over de snelheid, die men ook weet te verkrijgen in bergachtige streken, te midden v,?n ravijnen en afgronden. Een voorbeeld van in zulke streken verkregen snelheid, die men alleen aantreft in de Ver- eenigde Staten. Onlangs werd een rijk koopman van Chicago Henry J. Mayaam, per telegram bij zijn stervenden zoon geroepen te Denver in Colo rado. De afstand langs de spoorrails tusschen deze beide steden is 1026 mijlen, en zelts de snelste treinen leggen dien afstand ge woonlijk in niet minder dan 32 uren af. Wat nu te doen De inillionnair, die zoo spoedig mogelijk bij ziju zoon wilde wezen, huurde van de maatschappij een exprestrein, en hij vroeg daarbij de snelste locomotief. De maatschappij nam op zich om hem naar Denver te brengen in 24 uur, maar zij ver klaarde het niet eerder te kunnen doen in aanmerking nemende de talrijke oneffenheden op den weg. De trein vertrok, alleen bestaande uit een locomotief me t tender en een waggon om uur 'smorgens en kwam reeds den vol genden morgen om drie uur 52 minuten precies, zonder ongeluk in het station te Denver aan; de trein had dus maar 17 uren noodig gehad en dus meer dan 14 uren gewonnen. Het was een onvergelijkelijk woeste rit, die ongelukkig voor niets diende, want toen de vader in Denver aankwam, vond hij zijn zoon dood. VAN te Drunen, zal in JUNI 1897 Vrijdag 11, voorm. 11 ure, op het Wild onder Maren, bij A. WELTEN. 45 perceelen op den Middelwaard. Vrijdag 11; nam. 1 ure, bij HAGELAAR te Engelen. Hooiland op Hensenkamp, Batekampje, Sluiskamp en Steenbeemden. Zaterdag 12, voorm. 10 ure, in het „Wapen van Amsterdamte Heusden. Hooiland onder Neder—Hemert, Herpt en Berne en het Pompveld te Veen. Maandag 14, voorm. 9 ure, in de Veld tent te Baardwijk. 70 hectaren onder Baardwijk. Dinsdag 15, voorm. 11 ure, bij A. MULDERS te Baardwijk. 25 perceelen in den Overlaat, Rijksge deelte. Woendag 16, nam, 2 ure, bij II. DAEL- MANS te Vlijmen. 40 hectaren Vlijmensch Veld. Vrijdag 18, voorm. 10 ure, Hotel VER- WIEL te Waalwijk. Hooiland onder Waalwijk en Besoijen. Vrijdag 18, nam. 3 ure, bij H. DAEL- MANS te Vlijmen. 40 perceelen in de Engelsche Slagen. Zaterdag 19, voorm. 10 ure, in het „Wapen van Amsterdam" te Heusden. Hooiland ouder Heesbeen op de Vloeden en Elseweide. Maandag 21, nam. 2 ure, bij H. DAEL- MANS te Vlijmen. 70 perceelen onder Vlijmen, Engelen en Bokhoven, waaronder de Meerheuvels. Dinsdag 22, voorm. 11 ure, bij F. WAGENBERG te Haarsteeg. Den Hoogen- en Lagen Waard, den Aal- schen Waard, den Boerenbrugkamp en ver schillende perceelen in de Geer, Sompen en Maashoeven. S

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3