miner 47 Zondag 13 Juni 1897. 2(4 Jaargang, Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* Dit nummer bestaat uit twee bladen. ANTOON TIELEN UITGEVER Waalwijk. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken alhier. Vervolg. Handel. Inlandsche huiden en vellen. Het jaar 1896 was voor den handel in huiden en vellen een betrekkelijk stil tijdperk en dat was na dé schommelingen, die dit artikel in 189o had ondergaan, wel te verwachten. Inlandsche koehuiden en vellen zijn waren, die in de laatste 30 jaar meer dan vele andere Hollandsche productenbij uitstek speculatie- artikelen kunnen genoemd worden juist omdat de^e evenveelwellicht nog meerin het buitenland dan in ons land verwerkt worden. Tengevolge der enorme speculatie in 189o liet men ons met den betrekkelijk grooten voorraad zitten. Van einde October 1895 tot Februari 1896 was de handel onbeduidend. Eerst medio Februari kwam er eenig leven en wat meer vertrouwen in zaken. Vooral klank rijk kocht beduidende pytijen koehuiden tot pl.m. ets waarop de markt een stijgende beweging aannam, zoodat de prijzen opliepen tot 18 a 187. per h. k. In den zomer was het zeer slap. Er kwam geen vraag noch voor 't binnenland noch voor t buitenland. In het najaar trad Amerika weer als kooper op en waar schijnlijk zou men voor die bestemming, nog langer aan de markt zijn gebleven maar de verkoopers werden zeer bemoeilijkt door overdreven formaliteiten ten op-W zichte der desinfectie der huiden. Het is althans in het vooruitzicht van eenige margebijna onmogelijk om met Amerikain inlandsche huiden zaken te doen. Men noemt dezen maatregel terecht, eene vermomde P* Ossehuiden werden voor Engelsche rekening gekocht tot den gemiddelden prijs van 20 tot 22 ets Stier huiden met geregelden handel, °ok meestal voor t buitenland tegen 16 a 17 ets. per halve K.G Vette vellen schijnen niet meer tot hun recht te kunnen komen De lederfabrikanten, die dit artikel vroeger met zooveel succes bereidden en aan de markt wisten te brengen werken sedert lang met verlies. Het is nu reeds zoover o-ekomen dat de prijzen van gezouten zuigers of vette vellen ongeveer gelijk staan met die der koehuiden n.l. 18 a 20 ets. per h. K. En nuchtere vellen, die anders in 't najaar gewoonlijk gezocht worden bleven geheel Paardenhuiden, die in October 1895 f 13 per stuk o-olden zijn gevallen in den loop van t jaar 1896 tot f8.— af 9 om in December te sluiten met 19.— a f 9.50 per stuk. Handel in Oost-Indische runder- en buffelhuiden. Voor deze artikelen hebben Amsterdam en Rotter dam eene goede markt. In de eerste helft van het jaar 1896 ging er wel niet veel om maar toch was de vraag tamelijk bevredigend. Zoowel voor Hollandsche rekenino- als voor 't buitenland. In den nazomer en verder &o*edurende het najaar echter kwam er flinke vraao- van Duitschland, vooral voor Java runderhuiden zoodat alle aangevoerde partijen bij inschrijving vlug werden verkocht en zelfs realiseerde men enkele la dingen zeilend tegen goede prijzen. Ook buffelhuiden werden toen meer gevraagd en de goede transparante merken werden coulant van de markt genomen. Handel in West-Indische, Hoofdzakelijk in La Plata huiden. De resultaten voor deze belangrijke branche in den huidenhandel zijn alles behalve gunstig geweest. Na de snelle en buitensporige pnjsverhooging van 1895 moest er eene kolosale reactie komen. Maar zij kwam buiten verwachting spoedig en ge weldig zoodat de gevolgen in veel opzichten bedroe vend en voor enkele speculanten onherstelbaar waren. Groote partijen 2e en 3e qualiteits goed waren op de hoofdmarkten vooral te Havre en Liverpool en in enkele Duitsche stapelplaatsen opgeslagen, die men met verlies van vele tonnen gouds heeft moeten realiseeren. He is o.a. een bekend feitdat gezouten huiden die bij inkoop frs. 85 a frs. 90 zijn betaald S-worden, later werden opgeruimd voor frs. 52 tot 43 "-ej^^kilogram. In de zomermaanden van 1896 kwaiT^^gggken weer eenigszins tot hun recht tengevolge vai» te kort in de slachting op La Plata. Zware^BjJW* echter bleven nog altijd min of meer verwaarloosd voor lichte daarentegendie zeer schaarsch waren bedong men hooge prijzen. Het is gedeeltelijk daaraan toe te schrijven dat onze Javahuidenwaarvan g-eluk- kig nog steeds Amsterdam en Rotterdam de hootf0 markten zijn hare volle prijzen konden behouden en zelfs nog veel hooger liepen. De Kamer heeft getracht vertrouwbare opgaven te verzamelen van den invoer van huiden in Nederland uit de voornaamste Europeesche stapelplaatsen. Zij heeft dit werk echter moeten opgeven uithoofde van de weinige gegevens die haar ten dienste staan en vooral om de ge ringe medewerking, die zij bij dit werk van de zijde der exporteurs ondervond. Alleen van Antwerpen, welke markt voor den Nederlandschen looier toch de voor naamste iskunnen wij het navolgende omtrent den uitvoer naar Holland mededeelen. De uitvoer naar Nederland bedroeg in 1896 ruim 135.000 stuks huiden; meestal gezouten en voor het meerendeel goede cou lante waar. Hieruit blijktdat het aantal pl.m. lo.OOO meer be droeg dan in het dure jaar 1895. De Kamer schrijft dit toe aan de omstandigheiddat de Hollandsche huidenhandelaars en looiers in 1895 meer huiden hebben betrokken uit HavreLondenLiverpool en van de looierij al sedert vele jaren op een enjcel gelukkig jaar naonvoordeelig heeft gewerkt. Hierover beklaagt men zich ook zoowel in Engeland als op het vaste land, zelfs in Amerika. Men komt derhalve tot de natuurlijke gevolgtrekkingdat of wel de huidenprijzen moeten dalen of de lederprijzen moeten klimmen om tot een gezonden stand van zaken zoowel op het gebied van handel als van industrie te komen. Het algemeen gevoelen is om op den duur zoowel voor huiden als voor leder tot flinke zaken te komendat de huidenprijzen op een niveau vallen waardoor de looierij eene behoorlijke marge kan be rekenen. Zonder buitengewone omstandighedenvan groote oorlogen b.v. twijfelt men ook niet of het zal daar vroeg of laat toe moeten komen. De prijzen van leder waren gemiddeld als volgt Binnenzoolleder van 7a 9 kilo f0.80 a fl.perK. Licht zoolleder Idem prima zwaar Midden wicht Zwaar zoolleder Inl. ruggen 1.- Idem 1.10 1.15 1.35 1.20 1.40 1.50 1.70 1.70 1.65 1.75 1.30 1.50 1.50 1.50 1.60 Duitsche en wellicht ook van andere buitenlandscne markten zoomede een zeer groot aantal uit Nederl. en Engelsch Tndie. Van af de maand Januari tot in October 1896 bleven de zaken in West-Indische, hoofdzakelijk La Plata en Rio Grande huiden enz. een sleependen gang volgen en daar men met goede reden geen vertrouwen had in de prijzen werd er gedurende al dien tijd slechts voor onmiddellijke behoefte gekocht. De noteeiingen van einde 1895 en begin 1896 voor goede Uruguay ossehuiden van 25 a 32 kilo waren nog ongeveer frs. 75 en bij de trage verkoopen vielen ze in het voorjaar en gedurende de zomermaanden langzamerhand op frs. 73 tot frs. 68 en frs. 64einde September op frs. 68 en fr. 64 en eindelijk in de maand October op frs. 62 a frs. 60. Bij deze concessie op de prijzen werd er dan ook aanzienlijk gekocht vooral voor Engeland en Duitsch land terwijl Holland zich niet onbetuigd liet en de markt werd dan ook door beduidende zaken wederom enkele francs in de hoogte gedreven zoodat het jaar sloot met noteeringen van fr. 62 a fr. 65 voor goede Uruguay ossehuiden van 25/32 k. wat er ook heden nog ongeveer de waarde van is. Plet bekende deficit van 500.000 stuks huiden in de slachtingen van 1895- 1896 heeft de prijzen wellicht lang hooger gehouden tot dat het geconstateerde surplus voor het seizoen 1896-97 bekend werd. Leerhandel. De lederprijzen hebben nog in meerdere mate eene dalende richting aangenomen dan die der huiden. Op de snelle verhooging is eene even snelle daling gevolgd. Dat de geheele hausse-beweging van huiden en leder in hoofdzaak is geweest eene overdreven speculatie, blijkt duidelijk uit den loop der zaken van de schoenmakerij. Deze toch is de verbruikster van de meeste soorten leder en toch kon men voor het schoeisel geen ver hooging van eenige beteekenis verkrijgen, hoe gerecht vaardigd eene flinke prijsverbetering ook zou geweest zijnzelfs werd er later nog goedkooper afgeleverd dan ooit te voren. De wanverhouding tusschen de prijzen van ledei en huiden is behalve 'het nadeelige tarieven-stelsel voor den Nederlandschen looier een groote oorzaakdat de 10 12 10 12 14 16 .16 18 18 20 21 23 14 16 - 17 22 Handel in schors en andere looimiddeien. De opening van de schors-campagne in 1895 coïncideerde met de bekende stijging in de huiden- en Meerprijzen, en tengevolge daarvan liep de markt in schors en alle andere looimiddeien destijds hooger. In 1896 had juist het tegenovergestelde plaats, daar toen de slechte verhouding tusschen huiden en leder ten nadeele van het leder viel waar te nemen; en deze omstandigheid influenceerde onmiddellijk op de schors- markt. Het gevolg was dat de schorshandelaars en looiers met recht bij de boschkoopers op mindere prijzen aandrongen. Aangezien echter de meeste bosch koopers aan betrekkelijk hoogen prijs de bosschen hadden gepacht, hielden zij zich in het begin van de campagne zooveel mogelijk aan dien van 't vorige jaar. De schorshandelaars en looiers daarentegen, overtuigd als zij waren van den slechten stand der zaken in de looierij, stelden den prijs op 30 en 25 ets. minder, waartegen dan ook de beste partijen in de Graafschap wer den opgeruimd. De afwijkende soorten leden meer onder den invloed van bovengenoemde wanverhouding in de looierij en liepen veel lager, sommige partijen zelfs tot f 1.minder dan vorig jaar; zoodat men een groot verschil van prijs verkreeg. Graafschapper f4.20 a f 4.30. Afwijkende soorten f 3.20 tot f 3.30 per 65 K.G. vrijstroom. Met afwijkende soort bedoelen wij hier mindere qua- liteit schors uit Gelderland en Overijsel, om niet te spreken van Friesche en Drentsche schors, die natuurlijk, met het oog op het mindere looigehalte, gemiddeld veel minder wordt verkocht. Deze prijzen hielden zich tamelijk goed staande voor de Graafschapper en goede Veluwer schors tot einde November met geregelden verkoop. Voor de inferieure qualiteit evenwel was volstrekt geen vraag noch handel. Dat looiers en schorshandelaars goed gezien hadden, bleek dus alreeds op 't einde van het jaar 1896 en vooral in het voorjaar van 1897. Er kwamen uit het Noorden aanbiedingen voor on gekend lage prijzen, zoodat wij met recht kunnen verwachten, dat de prijzen in 1897 veel lager zullen loopen. Dit hebben de boschkoopers nu goed begrepen, zij hebben hunne inkoopen er naar geregeld. De bosschen zijn dan ook aanmerkelijk goedkooper gepacht dan verleden jaar; zoodat men ongetwijfeld zeer billijk zal kunnen inkoopen, terwijl de boschkoopers toch nog in de gelegenheid zullen zijn eene behoorlijke winst te maken. Granen. Tengevolge van het veelal in gebruik nemen der landerijen voor de beetwortel-cultuur, was de graan oogst over 1896 in deze streek buitengewoon klein; de kwaliteit was echter zeer goed. De verkoop ging zeer moeielijk. De landbouwers hadden dus ook in dit opzicht een kwaad jaar. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsclw Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden 11, Franco per post door het geheele rijk tv®- Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den __l_L_ inr~n Advertentiën 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, eroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscn- land worden alleen aangenomen door^ het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. yerj 1 11* i i id KnïfpnlotiH^rnp to* DeuOKK.cn uil iwviL, i IctllU LG1 Wijl - O

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1