Enslein Klein pakkisten. ANTOON HELEN. Advertentién, Schoenfournituren. Johan van Aalst, TE KOOP Ons feuilleton. BINNENLAND. Handelsberichten. Telegrammen. MEM GEL WERK. de Twee ringen! Karolingering 17 flinke Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende Hummers GRATIS. Ons tegenwoordig feuilleton loopt ten einde. In 't begin van 't volgend kwartaal maken wi een aanvang met een ander, dat, als wij ons niet enorm vergissen, in alle opzichten aan onze leze ressen en lezers zal bevallen. Wij raden dus iedereen aan tegen Juli een abonnement te nemen op de Echo van het Zuiden. Jaarmarkt Waalwijk op Woensdag 16 Juni a.s. UITVOERINGEN. WAALWIJK. CORESPONDENTIE. Bereiding van CHEMISCH-TECH N1SCHE ARTIKELEN Was, Apprêturen Lakken, Kid— crèmeZwartnat enz. hooien zijn er Chineezen van Formoza ver trokken, alleen te Amoi landden er 30,000. Aan .de overgeblevenen en niet ingeschreven Chineezen is nog een termijn van enkele weken toegestaan om te kiezeu tusschen heengaan, Japaansch onderdaan worden of als Chinees ingedeeld worden bij de vreemde nederzettingen. Zondag 13 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Nachtzauber. Storch. 2. De Martelaars. Rillé. 3. De Rots in Zee. Hol. Zondag 13 Juui, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de Erven van Riel worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. BEZOOIEN. Zondag 13 Juni, nam. 6 uur, Groot Concert, te geven door de harmonie l'Espérance, in den Theetuin van Constans van Dongen. Zie programma's. WAALWIJK, 12 Juni 1897. Benoemingen enz. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend bij de d.d. schutterij te Waalwijk aan S. P. L. Coolen, als 2e luitenant, wegens verandering van woonplaats. Aan H. Wiesmao als 1ste luitenant. Aan A. G. Rubbens als 2de Benoemd bij de d.d. schutterij te Waalwijk: Tot 1ste luitenant A. J. M. van Iersel thans 2de luitenant a la suite. Tot 2de luitenantP. J. Mombers en J. A. C. M. Zijlmans, thans schutter. Aanbesteding. Bij de door den architect Jos. van Ree, alhier gehouden aanbesteding van huis, met kantoor en magazijn, voor rekening van den heer G. van Loonwaren ingekumen de volgende inschrijvingen A. Michael, Capelle f 15983 H. C. van der Meijs, Bezooien 15065 Ant. Treffers, Waalwijk 15050 G. van Dijck15000 H. van Stokkum Vlijmen 14533 A. de BontNieuwkuik 14499 J. Koeken Tilburg 14427 Trckkingslijst van de Jaeobs' Hum. Prem. Kalender. Op onderstaande nommers zijn prijzen ge vallen. In de le klasse der Staatsl. No. 7060 dientafels. 9853 nikkel koffiekannen met komforen. 2e klasse. 1542 Standaards met Bloempotten. 915 diaphanieen. 3e klasse. 5937 waschtafels met toebehooren. 9452 Chineesche vazen. 4e klasse. 2960 fraaie schilderijen. 18939 prachtwerken. 5e klasse. 127C2 piëdestallen met Bustes. 610 Amstd. premieloten. De uitgever Juni 1897. B. Jacobs, Groningen. 8 weken na dagteekening dezes de prijzen niet afgehaald zijnde, worden dezelve niet meer afgegeven. Zijdie nadere inlichtingen verlangen voegen postzegel voor antwoord bij. Art. 90 der kieswet. Het is van belang er op te wijzen, dat elke voorzitter van een stembureau, volgens art. 90 der kieswet, verplicht is, Dinsdagavond 15 Juni, terstond nadat alle bij zijn bureau in gekomen stembiljetten zijn geopend en voordat die vergezeld worden of proces-verbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend te maken het getal der geldig uitgebrachte stemmen dat in het geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. Candidaten tweede kamer. De langeofficieele lijst van candidaten voor de tweede kamer bevat 358 namen. Een hunner, dr. Schaepman, is allen de baas: hij is in 9 districten candidaat gesteld. De eandidaatlijst—Vliegen Uit Maastricht wordt gemeld Dat een dag na de candidaatstelling (2 Juni) een paar politieagenten zich vervoegden ten huize van spoorwegmannen, die de candida- tnur Vliegen hadden onderteekend. Daar alleen de vrouwen thuis waren, schrikten deze niet weinig van dit bezoek, temeer nu slechts werd gezegd dat men de mannen zocht, zonder mee te deelen om welke reden. Den volgenden morgen om 4 uur waren de beide agenten aan het station, waar zij de spoorwegbeambten opwachtten. Dezeu stel den zij de volgende vragen „Hebt u een lijst geteekend Weet ge wel wat ge geteekend hebt?" Toen hierop be vestigend werd geantwoord ging de politie agent voort „De burgemeester kan zich niet begrijpen, dat u dien socialist Vliegen can didaat kunt stellen. Misschien hebt ge dit met een dollen kop gedaan. Als ge er spijt van hebt en alsnog van de lijst wilt worden geschrapt hebt ge slechts dit briefje te teekenen Indien men weet, dat de burgemeester commissaris is van de Staatsspoorwegmaat schappij, behoeft het niet te verwonderen, dat sommigen, bevreesd hun betrekking te zullen verliezen, het briefje teekenden. De volgende dagen, op 3 en 4 Juni, bracht de politie voor dag en dauw een bezoek bij andere onderteekenaren, die zelfs uit hun bed werden opgeklopt. Vksdbl. Naar aanleiding van het in het Volksdagbl. voorkomend verhaal omtrent de candidaatlijst Vliegen schrijft het Centrum „Wanneer er te Maastricht dingen gebeurd waren, als waarvan het blad spreekt, zou het er aldaar zeer treurig uitzien. Want dan zou den cr zeer domme spoorwegniannen, zeer domme dienders en zelfs een domme burge meester wonen. Het stukje draagt evenwel zoo kennelijk het stempel van een verkiezings- grap, dat het onuoodig schijnt er verder op in te gaau. Dat het blad spreken kan van „feiten" en nog wel van „zeer ernstige" feilen is alleen hieiuit te verklaren, dat het nog jong is en niet gewoon aan Limburgschen verkiezings humor, die hier, twee dagen na de candidaatstelling, nog namen van de aanbevelingslijst wil geschrapt hebben, en nog wel in onderling overleg met burgemeester, dienders en onderteekenaars In tegenstelling met het voorgaande wordt uit Maastricht uit goede bron gemeld Dat het verhaal omtrent de candidaatlijst Vliegen, zooals dit door het Volksblad wordt gegeven, onjuist is. Er is wel nazoek gedaan naar de echtheid der handteekeningen op die lijst voorkomende; ook heeft dit nazoek in den vroegen ochtend plaats gehad vóór dat de spoorwegbeambten op reis waren; doch van het ter onderteekening aanbieden van een briefje, waarbij verzocht wordt de handteekening door te halen is niets anders waar, dan dat eenige onderteekenaren, be vreesd voor de gevolgen,die de onderteekening voor hen zou kunnen hebben, uit eigen be weging een briefje hebben geschreven, waarin om doorhaling van hun handteekening verzocht werd. Hieraan kon natuurlijk geen gevolg worden gegeven. De lijst, waarop de candidaat Vliegen aan het stadhuis te Maastricht is aangeplakt, is in een der vorige nachten onleesbaar gemaakt, zoodat men verplicht was, een nieuw afschrift te vervaardigen, dat hooger aangeplakt is en niet zoo gemakkelijk te bereiken is. Het Loo. Het koninklijke paleis Het Loo komt lang zamerhand weder gereed om H H. M.M. de Koninginnen waardig te ontvangen. Den tijd, dien H.H. M.M. elders vertoefden, heeft men zich ten nutte gemaakt om o. a. de vertrekken, indertijd door wijlen koning Willem III bewoond, te .vernieuwen en op koninklijke wijze te stoffeeren voor de jonge Koningin, die deze thans zal gebruiken. Ook het Basse-Cour is geheel veranderd. Al de bloemperken zijn veranderd en tot prachtige mozaïk-vakken uitgebreid. Gedurende de Pinksterdagen werd zoowel het Park als het Paleis druk bezocht. Diefstal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een brutale inbraak gepleegd in het huis van den heer Bannenberg, Binnen-Amstel, Am sterdam. De inbreker kwam door verbreking van een glasruit en van de daarachter bevestigde blin den in het sous-terrain het huis binnen en opende daar eenige kasten. Op de voorkamer stal hij eenige zilveren theelepeltjes en wat geld. Hij zette daarna zijn onderzoekingstocht tot in de slaapkamer van de dochter des huizes voort. Deze jonge dame werd wakker, en iemand op den vloer ziende kruipen meende zij in het schemerlicht het was ongeveeer 4 uur dat 't een jonger broertje was. Zij vroeg hem de reden van zijn vroegtijdig op-zijn, doch ontstelde niet weinig toen zij ontwaarde niet haar broertje doch een vreemden man voor zich te zien, die plotseling oprees, op haar toekwam met een mes en dreigde haar dood te steken indien ze om hulp riep. De kerel, naar haar uitduiden een nog jonge man, achtte 't evenwel niet geraden langer te blijven en vertrok door de voordeur een breekijzer achterlatende. De politie heeft reeds een deel van het gestolene bij een zilversmid teruggevonden en zij hoopt ook weldra den dader in handen te krijgen. In de Rozenstraat 96 te Amsterdam is door een of meer inbrekers een bezoek gebracht bij de familie L. Alles werd nagesnuffeld en de bestolene vermiste eerst f 40. Een muntje van f 10 vond hij echter later terug. In de binnenkamer op tafel lag een briefje waarop stond geschreven j,Als jij nog meer hebt „Komen wij terug." Mishandeling. Een troep dronken visschersuit Woudrichem hebben op Pinkstermaandag te Gorichem een tienjarigen jongen zoodanig mishandeld, dat meu voor zijn leven vreest. Een der belhamels is in hechtenis genomen. Breinaald in het oor Een vrouw te Stolwijk, die gelijk breisters wel meer doen, de onvoorzichtigheid had een breinaald in het oor te steken en in die houding haar arm stootte, kreeg de naald zóó diep in het oor, dat ze waarschijnlijk aan dien kant doof zal blijven. Daarnaar gesolliciteerd Te Dieden (Noord-Brabant) is de betrekking van gemeente-ontvanger vacant. Jaarwedde ...,f 95. WAALWIJK11 Juni 1897. Bij flinken aanvoer ter veemarkt was de handel tamelijk vlug en de prijzen hooger vooral voor melkbeesten. Kalfbeesten golden f 90 5 f 195. Dito vaarzen f 75 f 160. Jonge varkens aangevoerd 85 stuks, ver kocht van f7.— ii f 11.50 f— Weilammeren f 4,a f 7.25 bij geringen aanvoer. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 197 kg., van f 0,73 5 f 0.97 per kg. Eieren 1 3 it 4,per 100 stuks. De huidenmarkt blijft vast gestemd. De gisteren te Antwerpen bij inschrijving aan geboden beschadigde huiden zijn alle boven taxaat afgegaan. Er werden bovendien nog verschillende partijen gezouten huiden uit de hand verkocht ook gedeeltelijk met bestem ming voor deze streek. Voor goed prima zwaar en licht leder komt meer vraag maar de prijzen laten nog veel te wenscheu over. Op de schorscampagne is het weder zeer gunstig. Men verwacht flinken voorraad, goede qualiteit, met veel looigehalte en lagere prijzen dan verleden jaar. De Fransche schors, die reeds volop aan de markt komt, wordt ook aan veel lager prijs verhandeld dan vorig jaar. LONDEN10 Juni. Naar eergisteren uit Konstantinopel aan de Morniug Post wordt geseind zal Tewfik pasja in de volgende bijeenkomst van de vredesconferentie deze concession aanbieden: Turkije staat Thessalie af behalve het district ten noorden van de Salamvria (Pinios); geeft in beginsel toe op het stuk vau de capitulation, maar verzoekt een deskundige te benoemen en stemt er in toe dat de draagkracht van Griekenland wordt onderzocht en daarnaar de oorlogsschatting geregeld. De correspondent van de Daily News be vestigt het bovenstaande. SIMLA, 11 Juui. Een afdeeling Indische troepen van 300 man, die met 2 kanonnen den Engelschen politieken commissaris Gee tot geleide strekte, is in de vallei van Torhi, bij de Afgaansche grens, gedurende een rusttijd verraderlijk overvallen. 3 Engelsche officieren, onder wie een kolonel, en 25 man werden gedood en een gelijk getal officieren en manschappen gewond. Het ingezonden stuk over het toezicht in den den Binnenpolder hoort niet in ons blad te huis, maar bij het bestuur van den polder. Carson, zeide ik onwillekeurig, terwijl ik de asch van mijne sigaar deed, misschien moest ik het niet vragen, ofschoon ik je nu al bijna drie jaar ken, maar is het gewoonte, dat een vrouw twee trouwringen draagt Doodclijke stilte. Hij had juist zijn viool neer gezet, na een heel zacht gespeeld nummer, want het was al lang na middernacht, toen ik deze vreemde vraag waagde te doen. Er was een avondpartijtje geweest, en daar ik in Carson's huis zou blijven slapen, had zijn vrouw ons goeden nacht* gewenscht en ons alleen ge laten om nog een sigaartje te rooken en wat te praten. Zijn mond deed een zenuwachtige trek king zien, maar het duurde eenigen tijd voor hij op gedempten toon autwoordde Is het gewoonte, dat een man beneden de veer tig, haar heeft zoo wit als het mijne. Ik geloof het niet doch ik dacht, dat ge dat aan een of andere droevige oorzaak toe- schreeft. Maar wat heeft dat nu te maken met de twee ringen? Alles. Hij luisterde een oogenblik aan de deur, draaide het lamplicht wat lager, en ging daarop bij mij zitten met zijn vingers uitgespreid op zijn knieën. Twee ringen? Juist, den eenen deed ik aan haar vinger, toen ik haar trouwde, den tweeden deed oen andere man daaraan en zal er even lang aanblijven als de eerste. Och, wat geei't het ook eigenlijk, zei ik. Zijn stein klonk vreeselijk treurig. Ik ver moedde niet, dat er een droevige geschiedenis aan die ringen verbonden was. - Droevig? Goede hemel! Het was meer dan dat, Atliur, fluisterde hij, terwijl hij zijn doods bleek gelaat tot mij ophief. Ik was niet van plan de geschiedenis ooit weder aan te roeren, maar toen gij er van spraakt, kwam alles mij weder voor den geest, zoo le vendig alsof ik nog stond aan den mond der oude noordelijke schacht. En dit is nu zes jaar geleden Je hebt me toch wel eens liooren spreken van de mijn zelf de Langleymijn in Derby shire. Ik was maar assistent-opzichter van de groeven daar geweest, voor ongeveer 9 maanden, toen het gebeurde. Om negen uur dien morgen, Arthur, stapten drie onzer in de mand de ouwe Jim Hallyday, de voorman, zijn zoon Jira, en ikzelf, het volk was naar beneden gegaan, een uur te voren. Ik zal nooit vergeten, dat het meisje van den jongen Jim hem tot aan de groeve gebracht had, zooals zij nu en dan wel meer deed. Zij zouden binnen twee weken trouwen, en zij en zij had aan haar vinger den ring, dien hij voor haar gekocht had in Derby, den dag te voren. Ik herinner mij, dat, juist "toen het dag licht voor ons verdween, hij, bij het afdalen in de mijn, haar voor de derde maal een vaarwel toeriep weinig vermoedende, dat het voor de laatste maal zou zijn. En weinig dachten de oude Hallyday en ik er aan, dat dagen voorbij zouden gaan, voor wij Gods zonlicht terug zouden zien. Een nieuwe ader was het jaar te voren geboord, doch toen verlaten, omdat zij liep in de richting der rivier. Wij drieën hadden instructies ontvangen, haar over een lengte van driehonderd, yards te verb reeden een werk waarmee wij bijna een maand reeds bezig waren. De oude Jira hakte, en de jonge Jim kruide de kolen weg naar de naaste gang, van waar zij over rails vervoerd wei'd naar het begin vau de hoofd schacht. Het was ongeveer vier uur in dien middag, toen wij berekenden de grens, tot welke wij gaan moesten, bereikt te hebben. Ik denk, dat we er haast zijn, mijnheer Carson, zei de oude Hallyday. Jim, kijk het nog eens goed na, het is niet noodig, dat het water inkomt. Jim ging. Wij hoorden hem zingend de afstan den meten, welgemoed en luchthartig als hij was, en de echo plantte het geluid zijner stem voort door de lange gangen. „Tweehonderd acht en zeventig 1 Nog op geen mijlen na!" Hij was er echter nog maar een klein aantal meters van af. //Tweehonderd negen en zestig... tweehonderd vier en zeventig. Nog een kleine twintig, re ken ik*. Hij had juist zijn telling geëindigd, toen neen niemand kan dat beschrijven, wat toen gebeurde. Dat moet men hebben bijgewoond om iets te be grijpen van den plolselingen schrik, die het bloed uit onze lippen joeg, en ons hart deed stilstaan. Uit een van de ver verwijderde gangen kwam een dof gerommel tot ons, en wij voelden den grond onder ons dreunen dan dan volgde het akeligste geluid, dat ooit op deze wereld kan vernomen zijn. Hoe of waar het gebeurde, was is een mysteriemaar daar was één knarsend scherp geluid, alsof de aarde in tweeën werd ge spleten. ,Vóór wij een hand of voet konden bewegen, om ons zeiven te iedden, voor wij ons rekenschap konden geven van wat er gebeurde een ontplof fing, of een andere ramp, waartegen wij ts wa ken hadden, stortte een ontzettende massa kolen in, in eens den weg versperrend, die naar de schacht leidde. En de jonge Jim was er juist onder Wij hoorden zijn kreten van angst en pijn van onder uit de kolen... zwakke kreten van een in doodsangst, en bedolven ondereen enormen last... Vijf seconden lang hield het gerommel aan, en scheen de aarde zich in een chaos te willen veranderen dan werd het stil als in het graf. //Het graf? We haddeD onze lampen oude Jim en ik keken, en we zagen, met hef angstzweet op het gelaat, dat we van de overige wereldwa ren afgesloten. »Wat toen gebeurde weet ik nauwelijks, ik was suf van den schrik, wezenloos van angst, dat ik levend begraven was. Hij en ik staarden elkaar zwijgend aan. Dit herrinner ik me nog, dat zijn gelaat zoo wit was als marmer, en dat het schuim op zijn lippen stond. Wordt vervolgd. Vertegenwoordiger

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6