Nummer 49. Zondag 20 Juni 1897. 20* Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PROTECTIE. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ons feuilleton FEUILLETON. DE PERS UITGEVER: Waalwijk. jjgBjSGBj^» Zij die ziek voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen Je nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Ons tegenwoordig feuilleton loopt ten einde. In 't begin van 't volgend kwartaal maken wij een aanvang met een ander, dat, als wij ons niet enorm vergissen, in alle opzichten aan onze leze ressen en lezers zal bevallen. Wij raden dus iedereen aan tegen 1 Juli een abonnement te nemen op de Echo van het Zuiden. Niets anders dan vermomde pro tectie in dat land van aeogenaamden vrijhandel Dat percentage alcohol bewijst den Engelschman denzelfden dienst als het mond- en klauwzeer aan den Belg. over de verkiezing van 15 Juni. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsche Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. (Ingezonden.) De gisthandelaars te Schiedam hebben uit Engeland eene mededeeling ontvangen, dat het üigelsch gouvernement besloten heeft op de ingevoerde gist aldaar een recht te heffen van 4 shilling (f 2.40) per 100 En ge Ische ponden gist omdat deze eene percen tage alcohol hemt en alcohol belast moet worden. De sociale positie van den gevangene en zijn firailie en de groote, publieke belangstelling in uisdaad, waarvoor hij veroordeeld was, had er toe geleid, dat meer notitie van de ontvluchting gsnomen werd, dan gewoonlijk het geval bij zilke zaken is. Er werd verteld, dat lord Melbury's nicht, die net den gevangene verloofd was vóór diens ee- viogeneming, met haar kamenier van Andley Court vermist werd eenige dagen voor de ont- v.nchting en dat haar vader een brief uit Kingstown ontvangen had, waarin zij schreef ebt zij daar bleef tot dat het haar gelukt zou zjn haar verloofde een brief te bezorgen. De verslaggevers gingen zelfs zoover te ver luien hoe vier of vijf uur na zijn vlucht de Vluchteling op de heide gevonden was, ongeveer tvee mijlen van de gevangenis af, in gesprek met een voornaam gekleede dame, terwijl een in bont gekleede man daarbij de wacht hield. Die dame bleek later miss Harvey geweest te zijn, de vroegere verloofde van den gevangene, die nu op het punt was in het huwelijk te tre den met kapitein Rutherford Roper, den neef van den gevangene. Zij weende bitter, toen ze van hem scheiden moest en overlaadde den directeur der gevan genis met verwijten, terwijl de kerel iu het bont de politie beschimpte. .Men voegde er nog aan toe, dat wanneer de gevangene voor goed had willen vluchten, hij zulks best had kunnen doen; maar zijn doel om te vluchten was niet geweest om voortdurend vrijheid te verkrijgen, doch alleen om een ge sprek met die dame te hebben, die geheel toe vallig (zooals de man in het bont bevestigde) hem op zijn vlucht ontmoet had. Vele weken ca zijn terugkomst was Triraball eai belangrijk persoon in Maliscombe. Het werd ah een voorrecht beschouwd met hem te spreken en zijn zaak werd zoo druk bezocht, dat hij gan hulp genoeg had om al zijn klanten te Voor den Schiedamschen gisthandel welke reeds door België bedreigd wordt, is deze nieuwe heffing van rechten een groote schade. Hel Centrum vindt dat de dag zeer goed is geweest. Zes zetels zijn aan de tegen partij reeds ontrukt, en voor de herstemming staan de kansen van katholieken en anti revolutionairen lang niet slecht. De herstemmingen zullen den doorslag geven ten gunste eener christelijke meerder heid, wanneer onzerzijds met denzelfden ijver als tot dusver wordt gewerkt. Verschillende zetels, als Gouda, Bodegraven Dordrecht e.a. kunnen worden gewonnen. De katholieken moeten daar de antirevo lutionairen blijven steunen en aldus de overwinning voltooien, waarvan gisteren reeds het eerste gedeelte werd behaald. Gebleken isdat het liberalisme aan de vereenigde pogingen van katholieken en antirevolutionairen onder het nieuwe kiesrecht geen weerstand kan bieden; dat de socialisten slechts over een geringen invloed beschikken; en dat de christ.—historischen niet anders dan in—den—weg-loopers zijn. Daarom met eensgezindheid, met moed, met kracht op 25 Juni aangestuurd! Uit de Tijd: De uitslag der gisteren gehouden verkie zingen geeft reden tot levendige voldoening. bedienen en hij gedwongen was een tweeden bediende te nemen. Omtrent eenige zaken hield hij den mond. Men dacht, dat hij het voornaamste verzweeg en dat hij, wanneer hij wilde alles tot in de kleinste bijzonderheden zou kunnen verhalen, b.v. wat de geliefden tot elkander gezegd hadden en wat kapitein Roper en lord Melbury tot miss Harvey gesproken hadden, toen ze naar Kings town gegaan waren om haar te halen. Men wist, dat kapitein Roper buiten zichzelve van woede geweest was en algemeen veronder stelde men, zoo als Trimball gezegd had, dat hij het was, die door boosaardigheid bezield Ma deline beschuldigd had van heigcen, waarvoor ze nu terecht stond. Het korte onderhoud tusschen Trimball en Crafter had plaats op het trottoir in Bridge Street juist toen de barbier zijn winkel verliet om zich naar de gerechtszaal te begeven. Voor het geding begon was de publieke mee ning op de hand van het arme meisje, niet op die van den vader, men meende algemeen, dat Roger iiarvey een onverbeterlijk, verachtelijk wezen was en hoe meer die aan het licht ge bracht werd, hoe beter, Madeline had meer het karakter harer moeder en in deze stad, waar haar verschijning gelijk zonneschijn was, en haar goed hart algemeen bekend was, geloofde men niet spoedig iets kwaads van haar. Doch toen later de beschuldiging duidelijk geformuleerd werd, begon het geloof in haar onschuld te verzwakken. Het bleek, dat ze haar vader geholpen had bij zijn schurkenstreken, dat ze gestolen goederen heelde en dikwijls menschen bij zich aan huis noodde met het doel haar vader gelegenheid te geven in hun afwezigheid zijn slag te slaan. Zij had mooi praten, dat ze steeds onbewust geweest was van het kwaad, dat ze deed; dat ze, niet meer dan een kind, slechts haar vader gehoorzaamd had, En toen de zon over Malliscou.be onderging, had kapitein Roper zijn bedreiging vervuld. Men had haar schuldig bevonden en haar ver oordeeld tot 5 jaar dwangarbeid. HOOFDSTUK LIV. Tijdelijk in een cel geworpen, nadat hij onder Weliswaar is de begeerde overwinning nog niet behaald, doch zij is mogelijk, ja waar schijnlijk gemaakt bij de herstemmingen. Wi men de stemming van gisteren beschouwen als een plebisciet over de vraag, of het Nederlandsche volk al of niet christelijk wi' geregeerd worden, dan kan reeds nu gecon stateerd worden, dat het antwoord in beves tigenden zin met verpletterende meerderheic gegeven is. De onmacht der partijen, die hetzij maat schappelijke revolutiehetzij godsdienstige onverdraagzaamheid in haar vaandel schreven is op schitterende wijze aan het licht ge treden. Het blad heeft het oog op de sociaal democratische arbeiderspartij en de christelijk historische partij. In het allerongunstigste geval zouden door een volledige nederlaag van de antirevoluti onairen bij de herstemmingen vier zetels voor de rechterzijde knnnen verloren gaan; daar entegen komen met zeer verschillende kansen vau slagen in niet minder dan drie-en-twintig districten, welke tot dusver door liberalen werden vertegenwoordigd, antirevolutionaire candidaten in herstemming. Dan gaat De Tijd na wat noodig is, om de rechterzijde de meerderheid te verschaffen. Gekozen werden tot heden 22 katholieken en 13 antirevolutionairen samen 35, terwijl in vier districten leden der rechterzijde met elkander in herstemming komen en dus de verkiezing van een auti-liberalen afgevaar digde in elk geval verzekerd is: maakt te zamen 39. Er moeten dus bij de herstem mingen gewonnen minstens 51 39 12 zetels. Nemen wij aan, dat de katholieken Be verwijk en Enschede, de eenige hunner tegenwoordige districten waar zij met een liberaal in herstemming komenbehouden sterk geleide naar de gevangenis was terugge voerd, wachtte Frank Anson gedurende een nalf uur iu de duisternis. Toen hij de gevangenis binnengekomen was, bevond deze zich in in een staat van groote op schudding. De terugkomst van den vluchteling vermeer derde de drukte, terwijl zijn kalm voorkom n verwondering wekte. Zijn gelaat stond droevig. Niets van hetgeen men tot hem zeide verwarde hem; geen ruw verwijt vertoornde hem. De directeur was ook verwonderd, doch hij beschouwde die kalmte niet als een teekeo van onderwerping, maar van stille uittarting, een houding die volgens zijn oordeel even gevaarlijk was als openlijk verzet. De gevangene dacht eigenlijk aan geen verzet. Hij bewoog zich werktuiglijk, blindelings, terwijl zijn vurige geest nog eens de afgeloopen uren doorleefde. Nog vertoefden zelfs in deze cel zijn gedachten bij Madeline. Hij was zoo geheel van die gedachten vervuld, dat geen lichamelijke kwelling, noch het voor uitzicht van een vreeselijke straf eenigen invloed op hem kon uitoefenen. Plotsteling werd hij door een geluid in den gang opgeschrikt en begon hij zijn kerker eens te verkennen. De duisternis werd slechts vei broken door een lichtstraal, die door een opening boven de deur binnendrong. Hij taste met de handen langs de wanden, Er bevond zich geen tafel, slechts een houten stoel in een hoek en een breede plank op den vochtigen vloer. Deze moest als bed dienst doen. Terwijl hij voortstrompelde, hoorde hij weer een rammelend geluid, dat nader en nader 1 wam. Het was het geluid van een zwaren ketting, die door iemand voortgesleept werd. Toen het geluid tot voor zijn cel genaderd was, hoorde hij fluisterende stemmen. Een sleutel werd in het slot gestoken en toen de deur geopend werd, was hij voor een oogen- blik verblind door het licht van een lantaarn. Twee bewaarders stonden op den drempel. Een van hen bracht den ketting en wierp die op den grond. dat eveneens de antirevolutionairen zich in hun stellingen te Zwolle, Middelburg, Sneek en Den Helder weten te handhaven, dan moeten minstens in nog 12 6 6 andere districten de liberalen door katholieke of antirevolutionaire candidaten geslagen worden. De verwachting, dat dit in werkelijkheid geschieden zal, mag zeer stellig gegrond heeten. Maar dan moeten ook alle krachten inge spannen worden. De Residentiebode stelt ook vast, dat de liberalen geduchte verliezen hebben geleden, in leiders en in zetels. En de katholieken en antirevolutionairen hebben voor de meer derheid nog slechts 12 zetels te winnen, waarop zeer goede kans is. De Standard zegt onder meer Kennelijk loopt onder de velerlei liberale fracties de stroom met snelle vaart en sterke zuiging, van de oud-liberale partij naar de meer sociale groepen om. In mr. Vau Houten is het individualistisch liberalisme reeds nu feitelijk op wear naar zijn graf. Evenzoo mag geconstateerd, dat het pro beersel om een da capo van 1853 te levreen, zoo al geen doodgeboren kindeke, dan toch een kindeke van uiterst zwak levensgestel bleek. Hier eu daar is, onder sterke pressie van enkele predikanten, zeker niet onbeduidend stemmental gehaald. In één district (Rott. I) brachten de mannen van dit da capo het zelfs met een eigen, principieelen candidaat tot herstemming. Maar over heel het land genomen, maakte hun toeleg volkomen fiasco. En niet dan met moeite zullen ze tot aan de eerstvolgende stembus hun quasi-politiek in nog zeer primitief-journalistisch leven rekken. Frank begreep wat hem te wachten stond. Dat is hij dusP zeide de lantaarndrager tot zijn kameraad. Hij is een van Shacklefords bende, is het niet Ja, antwoordde de ander. Houd het licht wat lager, anders kan ik hem den ketting niet aandoen. Nu, mannetje, zei hij tot den gevangene bij wijze van waarschuwing, als ge mij soms grappen gaat verkoopeu krijgt ge met de zweep. Houd u dus maar kalm. Hij knielde en begon hem den ketting aan beide beenen te bevestigen, Frank wist wel, dat wanneer een gevangene veroordeeld is zoo'n ketting te dragen hem deze onder geen omstandigheden —zelf niet bij ziekte- afgedaan wordt. Hij moet dag en nacht het gewicht er van gevoelen. Ziedaar beste jongen, zei de gevangenbe waarder, toen hij klaar was. Pas op, dat ge niet ontvlucht terwijl ge de ketting aan hebt. Gedurende den geheelen nacht rinkelde de ketting bij de minste beweging, die Frank maakte, terwijl hij op het houten bed lag met een blok hout tot hoofdkussen. Zelfs al ware zijn geest rustig geweest hij had niet kunnen slapen. De nacht was verschrikkelijk. Aan niets kon hij zien of het morgen of avond was, hij wist slechts door instinct, wanneer er een nieuwe dag aanbrak. Toen het volgens zijn berekening morgen moest zijn begon hii honger te krijgen. Gedurende zesendertig uur had hij niets ge geten, doch gedurende de laatste twaalf uur hadden gemoedsbewegingen liera zijn behoefte aan voedsel doen vergeten. Hij stond op en strekte de hand naar het brood, dat eiken avond om zeven uur in zijn cel werd gebracht, uit, Doch er was geen brood, Een kwartier later werd hem zijn gewoon ontbijt, dat uit soep bestond gebracht. Toen hij het karige maal genuttigd had, was hij weder aan zijn gedachten overgelaten. Hij ging weder liggen en trachtte te begrijpen wat er gedurende de laatste vierentwintig uren was voorgevallen. Wat had hij gedaan Hij had Madeline gezien, Wat had ze tot hem gezegd P Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1