Nummer 50. Donderdag 24 Juni 1897. 20e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PROTECTIE. Ons feuilleton. FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: ANTOON TXELEN, Waalwijk. fSWSSÊZij die ziek voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Ons tegenwoordig feuilleton loopt ten einde. In 't begin van 't volgend kwartaal maken wij een aanvang met een ander, dat, als wij ons niet enorm vergissen, in alle opzichten aan onze leze ressen en lezers zal bevallen. Wij raden dus iedereen aan tegen 1 Juli een abonnement te nemen op de Echo van het Zuiden. Waalwpscle en Laigstraatsck Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fl, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. (INGEZONDEN). Alweder moet de Theorie der vrijhande- Inren zwichten voor de nuchtere praktijk. Schering en inslag is tegenwoordig Het dure brood als gevolg van graanrechten." Met de Rotterdammer aan het hoofd gebruiken de vrijhandelsvrienden dat „dure brood" als boeman voor alle niet ontwikkelde kiezers en met de donkerste kleuren wordt de toe komst nu geschetstals de protectionisten bij a.s. herstemmingen voor de tweede kamer mochten zegevieren. Katheden wijsheid houdt echter geen stand tegen de naakte werkelijkheid. Attentie Yoor de mannen van het vak. Het Hoofdbestuur van de Ned. Brood-, 61 Binnen weinige dagen zou hij zich ongetwijfeld haar woorden beter herinneren en ook de betee- kenis van ieder woord. Nu reeds-besefte hij twee zaken ten volle. De eerste was haar belofte Rutherford Roper niet te huwen en de tweede dat hun onderhoud afge broken werd toen nog verscheidene zaken van groot belang moesten worden afgehandeld. Wat was er van die vijftig brieven, die ze hem gezonden had, geworden Aan wien had ze die ter bezorging gegeven Indien ze tijd gehad had om haar uitroep*We zijn bedrogen geworden' nader toe te lichten zou hij voortaan tegen hun verraders gewapend ge weest zijn. Hij zou haar ook voor Shackleford gewaarschuwd hebben in wiens handen ook zijn eigen brief aan haar verloren gegaan was. Hij verweet zichzelf bitter, dat hij aan haar getwijfeld had. Gedurende al die lange maanden, dat hij op een antwoord op zijn langen brief wachtte, haa zij een huwelijk met zijn vijand aan willen gaan, alleen met het doel hem te helpen en mogelijk zijn invrijheidstelling te bewerken. Plotseling voelde liij een machtelooze woede tegen haar vader opkomen. Welk een schaamteloosheid haar tot een zelfop offering te dwingen, door een verklaring, die toch stellig een leugen moest, zijn en door een belofte, die hij niet vervullen kon. Was het noodzakelijk een leugen? In de duisternis van de cel waaraan hij langzamerhand gewende begon het koude bloed sneller door zijn aderen te vloeien en hij vroeg zich at of het mogelijk was, dat iemand anders dan zijn vader William Talbot vermoord zou hebben. Was de moord door vergif gepleegd, dan kon er nog twijfel bestaan maar er was geschoten. Hij zelf had het schot gehoord en hij was naar de kamer gesneld en had zelf gezien, dat het zijn Koek- en Banketbakkersbond had aan de afdeelingen de vraag voorgelegd „Heeft stijging of daling van meel- prijzenstijging of daling van broodprijzen ten gevolge gehad en in welke mate Het antwoord der liberalen vrijhandelaars zou zeer zeker luidenMo'et natuurlijk Zonder twijfelals de graanprijzen stijgen moet hel brood omhoog Be mannen van het vakde menschen van ondervinding spreken zeker anders en als volgt', Amsterdam meldde „Er heeft in de laat ste maanden van het jaar groote prijsver- hooging plaats gehad, welke niet altijd met de broodprijzen overeenkwam." Alfen: „Dat de stijging van Broodprij zen niet was naar evenredigheid van de stij ging der graan en meelprijzen." Bolsward„De verhoogde graan- en meelprijzen hebben door de sterke concur- reutie geen verhooging van broodprijzen tot stand kunnen brengen.''-' Boskoop „De geringe daling der meel prijzen heeft tot heden toe geen verandering gebracht in prijzen van het brood." Deventer„Dat de lage meel- en graan prijzen niet zijn in het belang der bakkerij, omdat hierdoor een concurrentie is geopend zeer nadeelig voor den gezeten bakker." Kampen „De stijging der producten gaf in den beginne wel hooger broodprijzen maar door den voorraad en concurrentiën was de daling aan de orde van den dag." Bummer end„De Vereeniging heeft po gingen in het werk gesteld de broodprijzen te verhoogenmaar stuitte terug bij enkele bakkersdie niet genegen waren hiertoe over te gaanalzoo geen verhouding tegen over de graanprijzen." Vlaardingen„Meel- en bloeinprijzen stegendoch de bloemprijzen bleven de zelfde enkele bakkers verhoogden een cent vader was, die geschoten had. Hoe kon hij dan andeis denken aan dat zijn vader de moordenaar was En toch, hijzelf had slechts het schot liooren lossen, terwijl Madeline's vader het gezien had. Daarin lag een groot verschil. En Harvey stond bekend als een leugenaar, zelfs zijn eed was niet geloofwaardig. Had hij haar voorgelogen.... Hij dankte God, dat hij Madeline ontmoet had. De ontmoeting was ook een afscheid geweest misschien de laatste ontmoeting, het laatste afscheid in deze wereld. Niettegenstaande alle droevige herinneringen eraan verbonden was het toch heerlijk er aan te denken. Ze hadden ondervonden, dat beiden elkander trouw gebleven waren en zouden blijven. Ook wist hij, dat Madeline nooit een liefdelcus aan dien anderen man zou geven. Ze wist nu, dat hij niet geheel gezonken was zooals men haar verteld had. Wie kon haar dat voorgelogen hebben Kon hij maar zekerheid op dit punt krijgen Kon hij haar nog maar slecht een half uur één enkel half uurtje spreken 1 Hoe zwaar was de strijd in hem geweest, toen ze hem smeekte zijn vlucht voort te zetten. Zij was de liefde zelve. Weinig vermoedde hij welk een leven haar wachtte. Wat had zij bedoeld met het gezegde, dat ze niemands liefde waardig was Wie had haar in den val gelokt Ongetwijfeld had Roger Harvey laf genoeg iets uitgevonden om haar in zijn macht te krijgen. Zijn bloed kookte toen hij aan de mogelijkheid daarvan dacht. Hij wrong zich zenuwachtig dc handen. Tegen den middag werd de celdeur weer ge opend en deelde een gevangenbewaarder hem stroef mede, dat hij voor den directeur gebracht zou worden. Ontkleed u eerst, sprak hij. Ontkleeden vroeg Frank verwonderd. Hier in deze cel Ja en gauw ook, kom. Uit uw jas I Ik kan hier niet wachten. Ik heb nog meer te doen. De cel was ijskoud. hun broodlater deden de overigen, na de lezing Sutersook een cent er bij, doch de heer E. J. van Tienen bleef denzelfden prijs handhaven en staat nu het laagste met zijn prijzen Waterbrood 9 cent en melkbrood 11 cent, nagenoeg een Kilo." Alle comentaar overbodig De studie van Dr. Hirscliberg staaft dit alles, ja zelfs vond deze navorsclier verlaging van broodprijzen bij verhooging van graan prijzen. Hoe meer de protectie beweging zich doet gelden hoe beter De dwaalleer van den vrijhandelaar moet eenvoudig overal waar het mogelijk is tegenover de praktijk ge plaatst en daaraan worden getoetst Wij protectionisten vreezen de gevolgen niet. Hel getal kiezers. De heer Borgesius heeft in de vergadering der liberale kiezers van district III te Am sterdam er op gewezen, dat het getal kiezers in de verschillende districten des lands zoo zeer uiteenloopt. District II te Amsterdam heeft slechts 2255 kiezers, het Brabantsch district Waalwijk ongeveer 9600. Inderdaad loopen de getallen der kiezers in de 100 districten, die elk 45 ff 50.000 inwoners tellen, evenals vroeger, zeer uiteen. Gemiddeld over het geheele land heeft 12 pCt. der bevolking thans het kiesrecht, tegen ongeveer 6 pCt. onder de vroegere wet. De percentage van Waalwijk bedraagt echter 21 pCt., te Deutichem en Enschede 18, te Haarlemmermeer 17, te Alkmaar, Ameloo, Enkhuizen, Lochem, Hilversum en Zaandam 16 pCt. Daarentegen te Rotterdam slechts even boven 7 pCc., te Amsterdam bijna 77j> te 'sGravenhage en Haarlem ruim 9 pCt., te Arnhem en 'sBosch nog geen 10 pCt. In sommige districten is het getal kiezers verdrievoudigd, in Enschede zelfs vervier- Frank Anson was door het lange vasten ver zwakt en zijn leden deden pijn van het liggen op hout. Langzaam terwijl de kettingen zijn bewe gingen tegenhielden ontdeed hij zich van zijn kleeren en stond ten laatste, onbeschut tegen de hevige koude, blootsvoets op den steenen grond. De gevangenbewaarder monsterde hem bij het licht van zijn lantaarn en liet hem staan terwijl hij zijn kleeren onderzocht. Hij haastte zich niet met het onderzoek, niet tegenstaande hij weinig tijd had. 8tuk voor stuk onderzocht hij om te zien of er niets in de voering verborgen was. Toen hij hiermede gereed was, liet hij ze Frank weder aantrekken. Door en door koud gehoorzaamde deze en volg de toen zijn geleider naar de kamer van den directeur. Deze kamer bevond zich op de eerste verdie ping en was door ijzeren tralies in twee deelen verdeeld. Deze verdeeling maakte twee deuren noodzakelijk, een voor den directeur en een voor de gevangenen. Toen Frank Anson met vasten tred binnen kwam zag hij den directeur met zijn klerk aan het andere eind van de kamer zitten. Achter hem stond de hoofdcipier een persoon bijna even machtig als de directeur en voor hem op de tafel lagen de verschillende rappor ten, die over de gevangenen uitgebracht waren, alsmede een dik boek. Een blik in dat boek bx'engt den directeur in een oogenblik op de hoogte van 's mans misdaad, gedrag en verleden. In zijn boeien, dicht bij het traliehek staande, vlak tegenover den directeur, luisterde Frank naar hetgeen de cipier uit het boek voorlas. Alles was waar. De gevangene had gepoogd te ontvluchten. De bijzonderheden van de vlucht waren den directeur bekend, daar hij zelf den vluchteling nagegaan was en hem zelf gegrepen had. Alleen moest hij in het boek nazien hoe het gedrag van den gevangene tot nu toe geweest was. Hum, zei hij onvoldaan, toen hij het gele zen had. Het verslag van Anson's gedrag was zeer voudigd; vermoedelijk grootendeels door het medetellen van alle betaalde aanslagen in de personeele belasting. Men mag bij die uiteenloopsnde cijfers echter niet vergeten, zegt het Hbl., dat de reden van de lage percentage in de genoemde gemeenten voor een groot gedeelte te vinden is in nalatigheid en onverschilligheid. Wij hebben er reeds op gewezen dat in Amster dam onder 37157 kiezers slechts ongeveer 2700 voorkomen, die zich aangegeven hebben wegens huur, loon, spaarboekje of diploma. Toch zijn er zeker ten minste 5maal zoo- velen, die op die gronden kiesrecht hadden kunnen erlangen, als zij zich hadden aan gemeld. Bij sommigen daarvan bestond de belem mering, dat zij hun aanslag in de personeele belasting niet ten volle hadden af betaald. Zij waren de slachtoffers van het uitstel der in voering dier belasting volgens de nieuwe regeling, welke velen van hen zou hebben vrijgesteld of veel lager getroffen. Maar de hoofdreden is, dat o.a. in district IIvan Amsterdam zoovele werklieden verzuimd hebben zich aan te melden. Na die ervaring vermoeden wij, dat het kiezerstal onder de regeling van minister-Tak feitelijk niet grooter zou zijn geweest, wellicht nog geringer. Volgens die regeling werd nie mand kiezer dan krachtens aangitte. Velen die nu wegens aanslag in een directe belas ting op de lijst zijn gekomen, zouden dan vermoedelijk ook nagelaten hebben zich aan te melden. Er zijn weder nadere berichten gekomen, die de vrees bevestigen voor de opwekking van het Turksche fanatisme. Wegens de jongste overwinningen hebben de Muzelmannen hunne gelukwenschen aan den Sultan gezonden. In antwoord daarop haalt deze talrijke plaatsen uit den Koran aan, betreffende de verplichtingen van ieder ongunstig. Het was slechts een lauge lijst van vergrijpen en straffen. Rapporten overbrengen, praten onder verboden uren, wegens luiheid, in het bezit van tabak overvallen, ongehoorzaamheid het slaan en beleedigen van een cipier. Mishandeling van medegevangenen. Alles volgde elkander op, zoodat de directeur tot de overtuiging moest komen, dat hij den onverbeterlijkste aller gevangenen voor zich had. En zijn gelaat altijd streng, onverbiddelijk stond nog strenger. Hebt ge iets tot uw verontschuldiging te zeggen vroeg hij den gevangene. Neen, mijnheer, antwoordde Frank. De directeur zag hem even aan. Mogelijk verwonderde hij er zich over dat het gelaat van dezen man dien hij overigens kende als den zoon van rechter Anson geheel niet in overeenstemming was met het ongunstig rapport dat over hem was uitgebracht. Het was een droevig gelaat vol wilskracht, doch het gaf geen kwaad te kennen, integendeel het sprak van innerlijken moed, openhartigheid en eergevoel. Maar de directeur, wiens lange ondervinding hem alle gevangenen als onverbeterlijk deed beschouwen, liet zich niet door een gelaat mis leiden. Feiten spraken beter. Daarom behandelde hij de zaak na een kort beraad, met den hoofdcipier af. De gevangene werd veroordeeld de boeien te blijven dragen en gedeeltelijk in het grijs en gedeeltelijk in het geel gekleed te gaan een onderscheiding welke vluchtelingen te beurt viel. Verder werd hij, veroordeeld steenen te klop pen en in een strafcel verblijven. Wat de geeseling betrof deze werd nog in bedenking gehouden. Dank u, mijnheer, zei de gevangene. Hij sprak kalm, op een toon die vreemd klonk uit den mond van een gevangene. Toch zijn hart bonsde en een gevoel van machtelooze woede kwam over hem. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1