BUITENLAND. Frankrijk. Enge i and. Griekenland. Britsch-indie. BINNENLAND. V Muzelman jegens den Khalifde financi- eele, zedelijke, stoffelijke en lijdelijke ge hoorzaamheid aan alle bevelen, die de sultan geett. Hij eindigt met de verklaring, dat de kracht van het Islamisme gelegen is in de eenheid en de eendracht en dat de dwalingen, die tot de verzwakking van het Turksche rijk hebben geleid, niet meer moeten worden vernieuwd. Dit antwoord zal door bizondere gezanten worden bezorgd aan alle cheiks en uléma's in Indie, Egypte en Arabie. Eene order vau tweehonderd duizend uni formen is aan de keizerlijke ateliers opge dragen, De wapenfabrieken werken dag en nacht aan de vervaardiging van kanonnen en van kruit. De wegen van het binnenland van Klein Azie zijn verbeterd. Het 4e korps, dat is opgesteld aan de grenzen van Albanië, is versterkt met ver scheidene kanonnen van groot kaliber. Deze oorlogszuchtige houding van Turkije zal er waarschijnlijk wel niet op verbeteren, nu de commissie voor de oorlogsschatting heeft verklaard, dat Griekenlaud er onmogelijk eene kan betalen en de regeering aan de mogendheden heeft gevraagd, het denkbeeld van zulk eene schatting uit het hoofd te zetten, onder bewernig dat het Turkije is geweest, hetwelk tot den oorlog uitdaagde, en dat buitendien, naar de eigen verklaring van den Russischen minister van buitenland zaken, geene der beide oorlogvoerende par tijen voordeel zou mogen trekken (wel nadeel?) van hare overwinningen. Op het eiland Kreta hebben de zonen van St. Franciscus bewonderenswaardige be wijzen van hunnen ijver gegeven. Te midden van de bepioevingen van dat ongelukkig eiland en in de uiterste ellende, die zich daar openbaarde, hebben zij standvastig voorzien in de dagelijksche hulp van iwee honderd vijftig armen, die zonder dat zouden zijn gestorven van honger. Volgeus de „Voce della verita," waaraan dit bericht is ontleend, hebben de commandanten der buitenlandsche schepen, vooral de Franschen, hen in dat liefdewerk mildelijk terzijde gestaan. Hoewel Dinsdag de groote feestviering, speciaal de groote koninklijke optocht begon, was het toch Maandag de eigenlijke dag van het zestigjarige Koninginneschap van Enge- land's grijze koningin Victoria, over wier regeering wij hierna eenige bizonderheden in herinnering brengen. Er werd Maandag te Londen een bizondere dankdienst gehouden in de Anglikaansche St. Pauluskerk, en eene plechtige hoogmis in de Roomsch Katholieke kerk Brompton Oratory. Bij laatstgenoemde waren tegen woordig de katholieke vorstelijke personen en gezanten; bij de eerste de prins en prinses van Wales en andere leden der koninklijke lamilie, pairs eu vreemde protestantsche vorsten en gezanten, o. a. de Nederlandsche gezant. Het Nederlandsch pantserdekschip, uameus H. M. de Koningin der Nederlanden ter eere van het feest door den commandant schout bij nacht F. H. Engelbrecht naar Engeland gevoerd, is Maandag te Portsmouth aange komen. De hertog van Cambridge presideerde Zaterdag een Zuid Afrika feestmaaltijd en hield daarbij een politieke rede. Hij bepleitte eene staatkunde van geven en nemen tuschen het Engelsche en het Hollandsche element. De beide nationaliteiten, die zonder een dracht veel minder zijn, behooren de harte lijkste vriendschap ouder elkaar aan te kweeken. De heer Escombe, de eerste minister van Natal, zeide dat, wanneer de nood aan den man komt, niemand eerder dan de Hollanders gereed zullen zijn, het Britsche rijk te helpen en dat de bewegingdie tot een vasten bond moest leiden, slechts tijdelijk was onderbroken. Wie verteert in Italië het eigendom der armen? vroeg dezer dagen in de Italiaansche kamer de republikeinsche afgevaardigde Ira- briani. En hij antwoordde dat tegenwoordig het grootste deel van de inkomsten der liefdadige stichtingen wordt besteed aan de kostbare voorbereiding van politieke ver kiezingen en dat de rest nog voor een deel door gewetenlooze beheerders en beambten wordt misbruikt. Om niet mee te spreken van de Napelsche schandalen, haalt hij als nieuw bewijs voor zijn antwoord het proces aan, dat in Frosinone op de rol is gebracht' Met valsche bescheiden werden gestorven kinderen nog als in leven vermeld om de uitkeeringeu, voor hen bestemd, ten eigen bate te behouden en aan te wenden. De aankomst te Madrid van den nieuwen vertegenwoordiger der Vereenigde Staten bij Spanje, kan het begin zijn van een peoride van moeielijkheden. President Mac-Kinley heeft den nieuwen titularis generaal Woodford persoonlijk instructien gegeven en mag men de lezingen hieromtrent gelooven, dan zou den die uitloopen op inmenging van Amerika in de Cubaansche aangelegenheden. De generaal zou moeten aandringen op genoeg doening en schadeloosstelling in zake den dood van dr. Ruiz en hij zou Spanjes regeering zelfs moeten voorbereiden op het verlies van Cuba als Spaansche kolonie, terwijl hij tevens aan de regeering zou moeten over brengen een formeel voorstel van de Unie inzake Cuba. Mocht de Spaansche regeering zich niet coulant toonen, dan zou de gezant den heeren aan 't verstand moeten brengen, dat niets de Vereenigde Staten zou kunnen weerhouden, tusschen beide te treden en dat verzet tegen den wil der Amerikaansche natie in deze. Spanje duur te staan zou komen. Wel wil de Unie geen gebruik maken van Spanjes moeie lijkheden, door Cuba te bemachtigen, doch weigert Spanje Cuba waarlijk vrij te maken, dan zal de Unie tusschenbeiden treden en dan kan 't wel tot een annexatie komen. In elk geval verkiest men te Washington een vreedzame schikking. Dat is vrij ernstig als 't waar is Het hof te Nancy heeft een herbergier, die door soldaten en onder-officieren in het bezit wist te komen van kaarten en plannen van mobilisatie, om ze daarna aan Duitsch- land over te leveren en die de namen oer Franschen, die in Elzas-Lotharingen voor Frankrijk spionr.eeren, had trachten uit te vorschen, om ze insgelijks aan Duitschland te verraden, wegcus spionnage tot drie jaar gevangenisstraf en 500 frs. boete veroordeeld. Saltier zoo heet de man is oud-soldaat hij heeft den oorlog van 1870 meegemaakt en is daarna Fransch gendarme geweest. De vrees van sommige Italianen dat hun kroonprins te Parijs niet goed ontvangen zou worden, is ons vrij overdreven voorgekomen. De Franschen zijn, het is waar, op het huis van Savoye niet erg gesteld en vooral het bijwonen van de Duitsche manoeuvres bij Metz door den prins van Napels eenige jaren geleden, heelt velen van hen woedend ge maakt. Maar dat er te Parijs een volkshaat tegen den jongen Victor Emanuel zou bestaan, daarvan is geen sprake. De Figaro wijst in een vcderarlikel op de beleefdheid, een der laatste superieure karak tertrekken van Frankrijk en schijnt de komst van den prins van Napels aan te grijpen om tusschen de regels door alweer voor de komst van den Duitschen keizer in 1900 te pleiten. Jubileum der koningin. De jubileumsfeesten zijn Zaterdag ingewijd door een militaire taptoe op Windsor. De militaire muziek, tamboers, hoornblazers en pijpers, stonden in een kring van loortsdra- gende soldaten eu voerden voor de hooge toeschouwers op het kasteel allerlei bewegin gen uit, al blazende en roffelende. Zaterdagmiddag kreeg het East-End een militairen optocht te zien. Een groote twee duizend man, met een paar honderd koloni alen, deden aan den marsch mee. Het volk, in honderdduizenden verzameld, juichten de troepen, de kolonialen vooral, met geestdrift toe. Zaterdag werd er van Battersea Park uit een reuzenoptocht van wielrijders gehouden. De orde werd echter niet te best gehand haafd en het volk drong belemmerend op. Te Aldershot inspecteerde de hertog van Connaught de troepen. Dit was een repetitie op kleine schaal van hetgeen den ln Juli te Aldershot zal gebeuren. In de 50 steden worden ziekenhnizen geopend, die gebouwd zijn met de opbrengst der inzamelingen, gehouden naar aanleiding van het jubilee der koningin in 18 steden zijn openbare leesinrichtingen geopend, in 62 zijn pompen geplaatst, in 7 gemeentehuizen, en 34 gymuastiekscholen, in 5 markten. Te Londen zelf worden in Blackburn, Hammers mith en Islington ziekenhuizen geopend: De jubileumfeesten zullen fabelachtige som men kosten. Alleen de uitgaven voor de verlichting van de stad Londen worden op minstens drie millioen gulden berekend. Het aantal gaspitten of electrische lampen beloopt 18 of 30 millioen. De koepel van de St pauls- kerk wordt verlicht door zeventig projectie- toestellen met een lichtsterkte van honderd veertig duizend kaarsen, Om de twintig minuten veranderen de lichten van kleur deze illuminatie kost 3000 gulden per uur. Voor de versiering van de straten wordt 7 millioen gulden uitgegeven en voor het vuurwerk te Londen en elders 5 millioen. Het verhuren van plaatsen word berekend op 25 millioen, de reiskosten op 22 millioen, hótels en restaurants 25 millioen, gedenktee- kens, liefdadige werken, enz. 40 millioen, uitgaven van de koloniën 125 millioen totaal ongeveer 300 millioen gulden. De Grieksche regeeriug heeft weer een nota gezonden aan de vertegenwoordigers var» de groote mogendheden te Athene, waarin zij het volgende te hunner keonis brengt „Toen de wapenstilstand geteekend werd, stond het Turksche leger vier uur van de dorpen Alavrisi, Loetzo en Palioeri. Nader- hand den 6en Juni bezette het ook die j dorpen, en den 7en ook Rendna. De soldaten hebben alle kudden geroofd. De Turken dwingen door bedreigingen de inwoners om j verzoekschriften te teekenen waarin zij den j sultan bedanken voor de bevrijding van Thessalië en verzoeken dat Thessalië weer bij Turkije zal worden ingelijfd. De Turken stellen de onderteekenaars voor als Walachen. In verscheidene districten hebben zij een volkstelling ondernomen, om van de inwoners belasting te heffen." Bij de nota is gevoegd een verslag van den burgemeester van Tirnavos waarin deze een opsomming geeft van de moorden en de brandstichtingen waaraan de Tui ken zich in verschillende dorpen zouden hebben schuldig gemaakt. De regeering beklaagt zich ook over eenige flankbewegingen van het Turksche leger, om dat zulke bewegingen bij het bestand uitdruk kelijk verboden waren. De mogelijkheid bestaat dat de Turken zich aan overtredingen en misdrijven hebben schuldig gemaakt, maar het gaat de Grieken als den herdersjongen die zoo dikwijls zonder reden „De wolf!" tad geroepen, dat de her ders hem ten slotte niet meer geloofden, en hem in den steek lieten tocti de wolf zich werkelijk vertoonde. En de wolf verscheurde de schapen en hun hoeder. De Times-correspondent te Chanut meld1 dat vijf-en-dertig afgevaardigden ter nationa le vergadering uit het midden en oosten van Kreta op Akrotiri zijn aangekomen. De plaats en het tijdstip van de vergadering zijn nog niet bepaald. Al die afgevaardigden zijn ge negen om de voorgestelde autonomie aan te nemen, maar de mannen uit het westen konden wel eens een spaak in wiel steken, en de aanwezigheid van de Turksche troepen zal misschien een onoverkomelijke hinderpaal wezen. Het minste wat van de mogendheden verwacht wordt, is een stellige belofte dat die troepen spoedig zullen verdwijnen. Nu de gemeenschap hersteld is, worden er treurige bijzonderheden bericht omtrent de aardbeving. Min vreest, dat in Assam meer dan zesduizend personen omgekomen zijn. Het paleis van justitie, het belastingkantoor, de gevangenissen en ziekenhuizen liggen te Assam in puin. De oogst is bijna geheel vernield, de levensmiddelen zijn schaarsch en de wegen vrijwel onbegaanbaar. Hevige re gens verergeren nog den toestand. Heliossen van saluutschoten ter gelegenheid van het jubilé blijft morgen te Calcutta en op alle andere plaatsen, waar de gebouwen door de aardbeving beschadigd zijn, achterwege. Ook de buitengewone godsdienstoefening in de kathedraal gaat niet door. Koningin Victoria heeft haar deelneming betuigd met de slacht offers van de aardbeving. Een expeditiecorps sterk 6000 man wordt naar het Thochidal gezonden om den stam te tuchtigen, welke onlangs Britsche troepen verraderlijk overvallen heeft. De leiding van de expeditie is opgedragen aan generaal majoor Corrie Bird. WAALWIJK, 23 Juni 1897 De herstemmingen Het hoofdbestuur van den Christ. Histo* rjschen Kiezersbond heeft volgend manifest openbaar gemaakt Het is thans bij de herstemming de vraag nietwat wij hebben willeu maar wat wij krijgen kunnen. De Christelijk Historischen geven thaus in de meeste districten den doorslag. Zij dus zijn aansprakelijk voor de meerder heid, die er komen zal. Slechts tweeërlei meerderheid is er in de tweede kamer mogelijk. Of eene meerderheid van Roomschen *en antirevolutionairen te zamen of eene meer derheid van liberalen van allerlei schakeering, en de keuze tusschen die twee meerderheden is niet twijfelachtig. Het geldt hier niet elk district op zichzelf te beoordeelen maar den geheelen toestand te oveizien en in de gegeven omstandig heden, hebben wij van een liberale meerder heid het minst te vreezen. Van menig antirevolutionair kan worden gezegd dat hij dichter bij ons staat dan iemand anders maar het is de schuld van de antirevolutionairen zelf, dat het stemmen op antirevolutionairen nu hetzelfde is als stemmen op Roomschen en stemmen op Roomschen is ons in elk geval onmogelijk. Wij moeten dus het wachtwoord geven om, bij de aanstaande herstemming, in geen geval een Roomsche of een antirevolutionair te steunen, maar liever een liberaal en liever ook een radicaalals hij tegenover een Roomsche staat. Staan evenwel een antirevolutionair en eeu radicaal tegenover elkander, dan willen wij in zoover inconsequent zijn, dat wij onthouding aanbevelen. Vanwege de commissie van advies der antirevolutionaire partij (fractie-Lohman) wordt de volgende gedragslijn aanbevolen le. dat met den meesten ijver de verkiezing moet worden bevorderd van de heeren A. baron van Dedem, district Zwolle; mr. F. D. graaf Simmèlpenninrk district Amersfoort; J. D. 1)3ron Van Wassenaer van Rosande, district 's Giavenhage 2e. dat ook bij de oveiige herstemmingen de vooikeur behoort te worden gegeven aan die candidaten, die staan op hel program van beginselen van 1&78 De commissie onthoudt zich van het geven van advies voor die districten, waar van zulke candidaten geen sprake is, van oordcel zijnde dat de kiezers het best zullen doen in elk dier districten naar omstandigheden te han delen. Waarschuwing. Ter waarschuwing tegen Vrijdag den 25en dezer O. a. in het district Winschoten is te"en onderscheidene personen proces verbaal op gemaakt, omdat zij in hunne werkplaatsen geen lijst had opgehangen van de uren, waarop de kiezers onder hunne arbeiders van hun stemrecht gebruik konden gaan maken. Naar men weet, is tegen deze overtreding met 14 dagen hechiei is of f 75 boeic bedreigd, en moet die kennisgeving ook weer Woensdag' Donderdag eu Vrijdag van de volgende weeTc' in de werkplaatsen aanwezig zijn. Atjch. Bij koninkhjk besluit is de luitenant-gene raal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch- Indie A. J. Vetter, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen, een en ander met bepaling, dat het ;alrlus eervol verleende ontslag zal ingaan op den dag in de maand September e.k., waarop genoemde opperofficier zijne betrekking zal nederleggen. Op 14 Juni heeft een nieuwe excursie legen Gliëng plaats gehad. Polio (Polim?) had 5 nieuwe bentiugs opgericht, welke door de onzen genomen werden. Een kanon werd buit gemaakt. Een mindere werd gedood9 minderen gewond. Bij het vervolgen van den vijand werden 6 minderen gewond. Bij koninklijk besluit is de generaal-majoor, chef van den generalen staf van het leger in Nederlandsch Indie, L, Swart, benoemd tot luitenant-generaal en tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog aldaar; een en ander ingaande op den dag in de maand September e.k. waarop de luitenant generaal A. J. Vetter het bevel over het genoemde leger zal nederleggen. Storm vau II Zaterdag-. Tengevolge van den verschrikkelijken storm werden de buitenpolders ten Zuiden van den Maasmond onder Waalwijk, Baardwijk, Be- soijen enz. gedeeltelijk geïnundeerd. Ver schillende perceelen reeds gemaaid hooiland en het grasland op struik hadden veel te lijden. Paarden en vee zijn huiswaarts gehaald. Men meldt uit Raamsdonk De wipd, die gedurende den afgeloopen nacht met een ontembare woede uit het West Noord Westen was gekomen had het water tot eene voor dit jaargetijde ongekende hoogte opgevoerd; het geleek veel op den Pinksterstorm van het jaar 1860, toen de Capelsche boot vergaan is. Alle buitenpolders in den omtrek, zoowel waar gebouwd, gehooid als geweid wordt, stonden geheel en al onder water; van alles kwam hier langs- en aangedreven o. a. een geheele zinkstnk, bestemd om aan de Jaco- mi-iaplaat tegenover de haven van Lage Zwaluwe gezonken te worden; al het rijsthout ongeveer tweehonderd duizend bos is daar weggedreven. Kisten en bedden van werk lieden, hout, hooigras, hekkens, sleden enz. alles werd door het water medegesleept, en in den regel komt van datgene wat gaat drijven, al komt het in handen van den eigenaar, niet veel terecht. Honderde en nogmaals honderde hectaren zijn ondergevloeid, en niet alleen het gemaaide gras doch ook dat hetwelk nog vaststaat zal bedorven zijn door de slib die er overvloeit. Ofschoon dit nog nadere bevestiging ver dient, word: gezegd dat er veel vee en schapen verdronken zijn. Van enkele plaatsen is het reeds zeker dat er schapen zijn omgekomen. Bij hoog water teekende de peiischaal 2,51 M. boveo A.P. Meu zegt dat op het hierboven vermelde zinkstuk zes personen zaten, die echter, daar het stuk heel gebleven is, er goed zijn afgekomen. Ook wordt nog gemeld dat in den Dom- bosch een jongen, aldaar werkzaam in het hooiveld, verdronken is. Alle uitei waarden en de meeste polders in den Biesbosch onder Werkendam stonden blank. De arme kleine huurboeren, waarvan som migen reeds een paar weken veel arbeidsloon hebben betaald om hun hooi te winnen, missen in één dag den ganschen oogst en moeien natuurlijk toch de pacht betalen. Velen zijn daardoor uog beroofd van het laatste wat ze te missen hadden. Hun toe stand is diep te betreuren. Als een feit, dat in wijden kring ver melding verdiend, kan gemeld worden, dat vier Hardingsvelden, genaamd Aheleijer en Egas (alle vier neveu), toen de storm op 't hevigst was, zich door de ontstuimige zeeën niet lieten weerhouden, maar ook ter reddin* uitgingen, zonder op eigen lijfsbehoud bedacht

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2