Nu in SB er 53. Zondag 4 Juli 1897. 20e Jaargang, Eerste Blad. Het Geïllustreerd Zondagsblad, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER- Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wiialwijlischc ra Langstraalsche Coirant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk 11,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamborg. Reclames 15 cent per'regel. Voortdurende premie voor de lezers van ons blad. Aan onze Abonné's. Velen onzer abonné's kennen liet Geïllu streerd Zondagsblad en verreweg de meesten ontvangen het geregeld bij ons blad. Toch zijn er nog, die tot nu toe ver zuimden te profiteeren van de gunstige ge legenheid, welke hun als abonné op onze Courant wordt geboden om deze fraaie illustratie als premie op ons blad te bekomen. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht op dit uitmuntende Weekblad, ook omdat de lezerskring van eene Courant zioli voortdurend wijzigt en nieuwe abonné's niet weten dat zulk eene premie daaraan is ver bonden. Wie eenmaal het Geïllustreerd Zondagsblad ontving, wie eenmaal kennis nam van de artistieke gravures en den boeienden text, welke week aan week dit tijdschrift tot een welkomen gast in het huisgezin ma ken, wil het blijvend ontvangen. De uiterst geringe prijs van 30 ets. per kwartaal, franco per post 37" ets., wordt het tegen zooveel geringeren prijs verkrijgbaar gesteld. Wij vestigen d,e bijzondere aandacht op de verloting van 200. {in twee prijzen ieder van f 100) welke inde maand Augustus e.Jc. onder de abonné's zal worden gehouden. Alle lezers zonder onderscheid noodigen wij uit om kennis te maken met deze Illu stratie, we'ke op het einde van een jaar, een prachtwerk vormt van 416 groot folio bladzijden, bezaaid met honderden gravures en inhoudende zoowel hoogst boeiende novellen van letterkundige waarde als een schat van gezonden humor. De Administratie. De ondergeteekende wenscht geregeld bij zijne Courant te ontvangen het kan voor niemand een beletsel zijn. Als Nederlandsche Illustratie kost het blad f 5. Voor de abonné's op onze Courant 64 Daarom ben ik, na alles goed overdacht te hébben, besloten mijn netten bij den ouden rech ter uit te werpen.| Het zekere bewijs van zijns zoons onschuld zal hem wel een vier of vijf duizend pond waard zijn. En het zal beter zijn dan een zaakje op te zetten dan maar te wachten op een honderd pond of wat van de schuldige partij. i i Buitendien een geheim, dat in het bezit van drie verschillende personen is, is geen geheim meer. Daarom zal het zeker het beste zijn er zooveel mogelijk uit te slaan. Jonge Anson zal er natuurlijk het voordeel van hebben, doch dat is niet te voorkomen. Ik denk maar hier in eens toe te besluiten. Zend in ij s. v.p. zoo spoedig mogelijk 20 pond, ik be t-uil Z'- u terstond terug, zoodra ik de 5000 pond binnen heb. Met een vloek verscheurde Rutherford lloper den brief en wierp hem in het vuur. Zijn voorhoofd was bewolkt en zijn oogen hadden een verslagen uitdrukking. Vóór dezen had hij niet kunnen vermoeden, dat zijn vader in de geheimen van Andley Court was ingewijd. Hoe was de oude man er in betrokken ge- worde er zjc]lzeif altijd op beroemd, dat iiij een goed opmerker was en toch met al zijn scherpzinnigheid was hij nooit in staat ge weest tot op den bodem van de geheimzinnigheid van Williams Talbots moord door te dringen. Om hem te rechtvaardigen: hij had nooit voor slechts één oogenblik Frank Anson aan den moord «chuldig geloofd. Doch het ergste wat de brief bevatte, was de toekomstige vrijheid van zijn gehaten mede minnaar. Sedert Madeline's bezoek aan Grantmoor, haar onderhond met den geliefde en de verbreking van hun engagement, was hij Frank Anson met een vreeselijk haat gaan haten. Gedurende zijn geheele leven had hij heimelijk u 30 ets. per kwartaal, franco per post375 ets. Naam Woonplaats Canovas, de minister-president, kent het Spaapsche volk wonder wel, in al zijn zwak heden en dwaze neigingen, in zijn gebrek aan ernst en degelijkheid, in zijn belachelijken trots en Dor.-Quichotterie en daarom kon hij, zonder vrees fiasco te lijden, Dinsdag de verblijdende mededeeling doen, dat er waar schijnlijk na den regentijd maar weer eens 15000 mannetjes naar Cuba zullen gezonden worden om de wegens ziekte geëlimineerden (dal zijn er zoowat 10 op elke 100!) te ver vangen En er moet zelfs met vernieuwde kracht worden opgetreden aldus heeft de regeering gedecreteerd en in dezen zin zijn ook instructiën gezonden aan generaal Weyler. En de dubbeltjes voor deze nieuwe zen ding Er zijn nu op Cuba 140.000 man, waarvan er 20000 in de hospitalen liggen en reeds vóór eenige maanden had Weyler, die toen geen nieuwe versterkingen meer wilde toege zonden hebben, te verstaan gegeven, dat hij tegen 'c laatst van September gaarne een 15000 25000 man zou zien komen, wat niet eens zoo heel veel is als men weet, dal sinds Februari 1895, toen de oorlog begon, 60.000 (zegge zestig duizeud) man öf gedood öf gerepatrieerd zijn! Sinds een jaar werden er maandelijks 1000 gerepatreerd en dat zal nog veel erger worden nu, ondanks het regensei zoen, met de operation wordt voortgegaan. En de oorlog kost per maand reeds 40 a 50 millioen, terwijl in Januari 1.1. voor 't laatst soldij aan de soldaten en traktement aan de ambtenaren is uitbetaald De Pall Mall Gazette bevat een interessant staatje van de verschillende Cubaansche leeningen, welke in slechts veertien jaar tijds (1882—1896) geplaatst zijn. Zij zijn de volgende „Gamazo'Meening van 1896 24,800,000 „Fabie"-leening van 1890 35,000,000 Ter voldoening van verschillende schulden5,200,000 Leening van 1896 10,000,000 Overige leeningen, ongeveer 5,000,000 tegen hem gestreden had hij getracht zijn naam te bekladden langzamerhand, stap voor stap was hij genaderd en had hij ten laatste het vaderhart vergiftigd en door het noodlot gehol pen in de misdaad op Andley Court had hij hem uit de wereld verdreven en zelf zijn plaats in genomen. Toen had het noodlot gewild, dat hij en zijn neef dezelfde vrouw zouden beminnen, en hij, die Frank van alles wat hij bezat had weten te berooven, stond machteloos, nu het 't bezit betrof de oprechte liefde dezer vrouw. En indien zijn vader handelde volgens zijn voornemens, in zijn brief uitgedrukt zou Frank Anson zijn vrijheid herwinnen, en te gelijkertijd de liefde en het vertrouwen van zijn bedroefden vader Het testament, dat hem, Rutherford Roper tot eenigen erfgenaam benoemde, zou vernietigd worden en de zoon zou erfgenaam von Hol combe Park zijn En hij zou slechts de neef zijn en al de strijd zijns levens zou vergeefsch geweest zijn. De sland der zaken was hopeloos en in een kort oogenblik hud hij zijn "besluit genomen. Hij liet zijn paard zadelen, rende naar liet telegraafkantoor en verzond een telegram naar zijn vader, waarin hij hem meer dan het geld, dut hij vroeg, beloofde en hem smeekte met zijn onderhandeling met den rechter te wachten. En indien die onderhandeling reeds begonnen was Indien de rechter reeds toegestemd had Hij holde voort in de richting van Holcombe Park. Sir Edmund Anson was ziele, stervende. Tot eiken prijs moest hij verhinderd worden zijn testament te vernietigen. Zijn kooi tsachtige angst nam toe en er kwa men krankzinnige gedachten in zijn hoofd op. De gedachte, dat hij alles zou moeten verliezen maakte hem bijna waanzinnig. Was het niet reeds genoeg, dat hij Madeline verloren had Door zijn wraak had hij haar inden pijnlijken toestand, waarin ze zich thans bevond, gebracht en haar daardoor uit zijn leven verbannen. Want hij kon haar niet bevrijden dan door zichzelf een meineedige te t ionen, een boosaar dige, ongevoelige samenzweerder tegen haar rust Totaal der Cu'oaausche schuld 80.,000,000 Deze kolosale schuld vordert een jaarlijk- sche rente-betaling van ongeveer 4,000,000 per jaar (f 48,000,000). Dat is bijna f 30 per hoofd der bevolking, alleen aau jaarlijksche rente-betaling der koloniale schuld. Voor de zooveelste maal gaat 't nu om de algeheele onderdrukking van den opstand generaal Weyler wil den genadeslag toebren gen en den autoriteiteiten te Santiago heeft hij medegedeeld, dat hij de twee oostelijke provinsies zou behandelen evenals de vier westelijke m. a. w. dat hij, indien 't verzet voortduurt, alles zal vernielen, wat den in- surgenten van dienst kan zijn, welk loffelijk plan hij zal ten uitvoer brengen met behulp van 40 bataljons uit de westelijke provin- en goeden naam. Haar uit de gevangenis door middel van een list te bevrijden scheen hem onmogelijk toe, te meer daar zij er nooit in toe zou stemmen hem in de uitvoering van zulk een plan behulp zaam te zijn. Hij wi9t dat ze liever voor eeuwig in de gevan genis zou blijven dan haar vrijheid uit zijn han den aannemen. De hoop haar ooit terug te winnen was dus vervlogen. Dood als Frank Anson nu was voor de wereld, hij was toch sterk genoeg gebleven na lange afwezigheid en volslagen ellende zijn invloed op de vrouw, die hij lief,had, uit te oefenen en haar voor den man, die hem benadeeld had, te be waren. Daarin had hij de overwinning behaald. En Rutherford lloper dacht, dat hij over niets anders zou triorafeeren. Zijn vaders titel zou hij krijgen en zeer spoedig ook, naar het scheen. Doch niets anders zou hij ervenhier zou Rutherford Roper wel voor zorgen. En terwijl hij voortreed vroeg de toekomstige erfgenaam van Holcombe Park zich af, wat hem te doen zou staan, wanneer zijns vaders brief den rechter reeds bereikt had en deze reeds bezig was zijn testament te veranderen En terwijl hij zich die vraag stelde waarvan zijn gansche toekomst afhing verrees een demon in hem.... welke hem een voorstel deed.... een voorstel om een moord te begaan Sir Edmund was stervendemen zei dat de schok van lady Melbury's dood zijn toestand ver ergerd had.... Waarom kon hij het dus niet wagen zijn einde te verhaasten.... Er stonden wel twaalf verschillende wegen voor hem open, indien hij slechts bij hem werd toegelaten.... Het toedienen van een verkeerd medicijn de kleinste veronachtzaming zou in zijn tegenwoor- digen toestand onmiddelijk den dood tengevolge hebben. Rutherford Roper verbleekte. Hij maakte zichzelf wijs, dat het geen moord kon genoemd worden, dat het alles goed be schouwd, slechts een vergissing zou zijneen ongeluk.... ciëo. Oodertusschen wordt generaal Woodford, de nieuwe vertegenwoordiger van de Veree- nigde StateD te Madrid verwacht en zijn eerste werk zal zijn een verzoek om schade loosstelling voor den dood van d. Ruiz, den Amerikaanschen buger, die overleden is in een gevangenis op Cuba, gedood naar het heet door zijn oppassers. In elk geval was zijn gevangenhouding onwettig of juister in strijd niet het Spaansch-Amerikaanschlractraat, waarom schadeloosstelling zal worden ge vraagd. Dit zal zijn de inleiding. Later komt Wood ford met een bepaald voorstel om Cuba vrij te maken. Eigenaardig is dat de insurgenten op Cuba en de autoriteiten te Madrid, precies 't zelfde niet willenover de autonomie willen de eersten, volgens hun leider Gomez, zelts niet onderhandelen en de regeering van Spanje wil er evenmin aan het verschil is alleen, dat de insurgenten de autonomie veel te weinig, de regeering haar daarentegen veel te veel vinden Wat de verderen plannen van de Veree- uigde Staten aangaat, zal in rustige kalmte afgewacht moeten worden, doch de regeering der Unie en de president moeten wel dege lijk rekening houden met de openbare mee ning, die reeds zoolang en steeds dringender aanhoudt om tusschenkomst ten gunste van Cuba. 't Heet dat, bij weigering door Spanje om Cuba autonomie ^te geven en de troepen terug te trekken, de Vereenigde Staten ge weld zouden gebruiken. v Het officieuse Turksche orgaan Ikdam vertelt, dat de vredesonderhandelingen te Konstantinopel op een eind loopen en de minister van oorlog van sultan Abdul Hamid moet de autoriteiten van Salonika hebben bericht, dat van heden, 1 Juli af, geen nieuwe contracten moeten worden gesloten met le gerleveranciers volgens de Engelsche Stan dard heeft Tewfiik pacha in last gekregen Zeker, voor het oog van (le wereld zou het slechts een ongeluk zijn. Hoe zou ieraond iets anders kunnen vermoeden, wetende op welk een vertrouwelijken voet hij met zijn oom geleefd had De menschen zouden het jammer vinden, dat de rechter gestorven was voor hij van de onschuld van zijn zoon gehoord had of ten minste in staat was geweest zijn zoon in ziin eer te hersiellen. Ieaer die de Ansons gekend of van hen gelezen had zou hetzêltde zeggen ze zouden het voort durend met medelijden herhalen drie weken lang en dan zou het plaats maken voor de vraag met wie toch de erfgenaau van Holcombe Park wel zou huwen. Dat hij waarschijnlijk de hand in zijns ooms dood gehad had zou niemand in het hoofd komen. Zijn polsen joegen ongeregeld terwijl hij de poorten van Holcombe Park naderde. Om hem eenigszins te rechtvaardigen een karige rechtvaardiging moet gezegd, dat hij hoopte, dat de noodzakelijkheid van een misdaad zich niet voor zou doen. Waarschijnlijk had zijn vader nog niet geschre ven, had hij wellicht de belofte van de vijf dui zend pond nog niet verkregen. Wie de schuldige wa9 kon Rutherford Roper zich nog geen begrip vormen. Onder andere omstandigheden zou hij nieuws gierig geweest zijn, doch nu zijn eigen toekomst hem zoo druk bezig hield, had hij geen lijd over andere zaken na te denken. Hij giste, terwijl hij Holcombe park binnenreed, dat sir Edmund zijn testament niet veranderd zou hebben voor hij het duidelijke bewijs van zijn zoons onschuld in handen had, gelijk met dat van den naam van den werkelijk schuldige. En ook al zou hij in zijn haast geseind hebben, dat de verlangde som gelds gereed lag. dan nog kon het antwoord van zijn vader, waarin hij alles bekendmaaakte, hem niet bereikt hebben. In dat geval, verzekerde Roper zichzelf, zou het hem nooit bereiken. tiij zelf zou op Holcombe Park blijven een on- genoode gast schijnbaar zijn oom bewakende, aoch in werkelijkheid een wacht voor de brie venbus om alle belangrijke brieven in ontvangst te nemen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1