Nummer 53. Zondag 4 Juli 1897, I Tweede Blad. Turkije. Kreta. Britsch-lndie. Rijkspostspaarbank. Vervolg Nieuwsberichten. KONSTANTINOPEL, 30 Juni. Tenge volge van een aanvaring tusschen de Duitsche booten Beithilde en Reinbeck is het laatste gezonken met de 41 koppen van zijn be manning. Allen zijn verdronken behalve de kapitein die gered werd. Een sloep van eeu Oosteririjksch wachtschip, die ter hulp kwam, sloeg om, waardoor twee man omkwamen. Volgens de Politische Correspondenz heeft Nuraa Droz van den Zwitserschen Bondsraad voor een jaar verlof gevraagd en verkregen, met het recht z:jn tegenwoordige betrekking, voorzitter van hel bureau van internationaal spoorwegvervoerrecht, in alle gevalle weer te aanvaarden. De toekomstige voorloopige landvoogd van Kreta is vijfenvijftig jaar. Hij is een autodidact, is begonnen als leeraar in het gymnasium te Neufchatel en als redacteur van een radicale krant, en is van 1869 tot 1893 in verschillende hoedanigheden den staat en den lande van nut geweest, van lid van den Grooten Raad van Neufchatel af tot president van den Bond toe. Dit laatste ambt heeft hij tweemaal bekleedt, in;1881 en 1887. Als lid van den Bondsraad, van 1875 tot 1893, heeft hij verschillende departementen bestierd, eerst binnenlandsche zaken, toen handel en landbouw, eindelijk buitenlandsche zaken. Sedert 1893 bekleedt hij zijn tegenwoor dige betrekking. Als schrijver is hij onder anderen bekend door veel artikelen in het Journal de Droit international privé. Bij Kani Kastelli op Kreta moeten een vijftigtal christenen door de Basjibozoeks ingesloten en vermoord zijn. Uit Athene komt het bericht dat twee schepen met Turksche vrijbuiters in den omtrek van Amergos gezien zijn. In geheel Indie houdt men zich nog druk bezig met den overval te Poona en den daarop gevolgden aanslag op den detective Alle Engelsche bladen wijden er artikelen aan. Zij vestigen vooral de aandacht op den slechten invloed van opruiende geschriften en de vijandelijkheid van de inlandsche pers. Daar de moord van luitenant Ayerst en de aanslag op rnr. Rand zeer zeker het gevolg zijn van oproerige geschriften, achten zij voor het gouvernement den lijd gekomen om de censuur in te voeren. Te Pooua wordt beweerd dat de koetsiers ran de rijtuigeu waarmede de leden der pestcommissie, Rand, Lewis en Barry, van de receptie van den gouverneur van Bombay terugkeerden, met de samenzweerders in be trekking stonden, daar zij het zoo hadden ingericht dat die rijtuigen elkaar zouden opvolgen. Maar toevallige werd die volgorde gewijzigd, vandaar dat luitenant Ayerst bij vergissing doodgeschoten is. Er schijuen ook verschillende voorteekenen geweest te zijn dat er op den nacht van den aauslag iets bijzonders zou gebeuren. In den morgen zijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen te Sjitpoer, waar men beweerde da: een moskee ontheiligd was. De politie kon de saamgeschoolde menigte niet uiteendrijven en moest de hulp der troepen inroepen. De ongeregeldheden herhaalden zich in den loop van den dag. Eenige Europeanen werden gewond. Tegen den avond heeft cavalerie gepatrouilleerd door de stad. Alle versterkingen zijn nu in de Lange Bergen (Betsjoeanaland) aangekomen, en de algemeene aanval op de opstandelingen zal beginnen, onder bevel vau kolonel Dagety. Aan het postkantoor te W a a 1 w ij k en de daaronder ressorteerendc hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 6040,50 terugbetaald f3145.86 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2471. WAALWIJK, 30 Juni 1897 Raadsvergadering. Openbare vergadering van den gemeenteraad alhier op Maandag 5 Juli, des namiddags ten 7 ure. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing, ook voor de herstemming, zoo die noodig is. 3. Aanwijzing stemlokaal. Kermis matinee. Naar wij vernemen heeft de liedertafel voor hare kerraismalinée op Maandag 19 Juli a.s. geëngageerd den heer Michel van Oisterwijk. Deze uitstekende couplelzanger en tevens gevierde komiek, behaalde waar hij ook optrad, het meeste succes. Voegen wij hier nog bij, dat de liedertafel zelve weer verschei dene nieuwe stukken ten hoore zal brengen, o. a. het goote toonwerk„Werkmanslied" van J. Coenen dan kan het niet anders, of deze matinée zal even als andere jaren, weer druk bezocht worden. Brand. Bij den slager. H. M. alhier ontstond eer gister een begin van brand, doordat de bewoner het ongeluk had een petroleumstel om te stooten. Met vereende krachten slaag de men er echter nog in het vuur te blusschen. Men verzoekt ons de 2 volgende stukjes op te nemen Censuur opgeheven. Men verzoekt ons mede te deelen dat de Eerw. Heer Snoeks is afgetreden als censor van het hier ter stede (Bergenopzoom) ver schijuend dagblad „de Avondster." Herroeping. De ondergeteekenden verklaren hunne vroe ger gegevene aanbeveling van het dagblad „de Avondster" te hebben teruggeroepen. Bergenopzoom, 30 Juni 1897. Ph. Jac. Muskens, Deken en Pastoor. M. Smits. Rector St. Jozers-hulpkerk. De vorst van Siam in Nederland. De koning van Siam, die thans door Europa reistzal ook Nederland bezoeken en daartoe in het Hotel des Indes te 's Gravenhage zijn verblijf houden, en wel in September a.s. Ongeluk. Dezer dagen overkwam den kapitein van de stoomboot „Metta", welke dienst doet tusschen Rotterdam en Hcusden, een ernstig ongeluk. Behulpzaam bij het vastmeeren aan de aanlegplaats te Heusden, wilde het geval dat V. met een zijner beenen tusschen den ijzeren staaldraad zoodanig beklemd raakte, dat het even boven den enkel a. h. w. afge knepen werd. De ongelukkige, die, zooals men denken kan, hevige pijnen moest uitstaan, werd terstond naar zijne woning gebracht waar inmiddels geneeskundige hulp was in- gero pen. Talrijke tramverbindingen Iets wat opmerkelijk is, zijn de talrijke tramverbindingen die, bij de reeds bestaande, in aantocht zijn. Verbinding bestaat reeds over Oosterhout naar Geertruidenberg; met de Staatsspoorwegen over Oudenbosch naar Roosendaal en Steenbergen, vanwaar weer aansluiting zal komen naar Zeelandover Rijsbergen naar Belgie en nu is weer concessie gevraagd voor een lijn Breda—Terheijden KlundertWillemstad; deze communicaties, gevoegd bij den bestaanden spoorwegdienst, zullen Breda maken en gedeeltelijk is dit reeds zoo tot een centrum van verkeer en het bezoek zeker nog grooter maken dan het reeds is. Dit jaar belooft dit al zeer groot te zullen zijn, veel logies is reeds besproken; de omstandigheid, dat sommige hotels geen Kneipp-gasten logeeren, heeft waarschijnlijk daarop invloed uitgeoefend, niet iedereen toch wil aan tafel zitten met gasten, die met de eene of andere ziekte of kwaal behept zijn Een nieuwe vogelverschrikker Te Lieshout heeft de eigenaar van een kerseboomgaard, ten einde raad wat te doen om de musschen uit zijne boomen te houden, daarop het volgende verzonnen In een der boomen werd een mand gehan gen, waarin een haan werd geplaatst. Over de mand werd een doek gespannen om te voorkomen, dat de haan er uitvliegt. Door het heen en weer loopen van den haan, is de mand in een voortdurend schommelende beweging en schrikt daardoor de vogels af. Bovendien kan de haan zijn volk niet hooren kakelen ol hij begint met alle macht te kraaien. Deze nieuwe vogelverschrikker moet beter voldoen, dan alle tot nog toe beproefde. Indische vorsten ter kroning Behalve door de prinsen van Solo en Koetei zal de kroning van H. M, de koningin worden bijgewoond door den sultan van Siak, die voor deze gelegenheid een costuum besteld heeft bij de firma Van Kempen te 's Graven hage van f 16.000. Een kind vermoord. Dinsdagavond tegen 8 uur ontstond te Uithuizen (in Groningen) een groote opschud ding eensklaps klonk de mare er is een kind vermoord Helaas, dit gerucht bleek al te waar te zijn. Het slachtoffer, zoontje van den koopman J. v. d. Hoek en ongeveer 10 jaar oud, werd met diepe messneden aan den hals levenloos opgehaald uit een moddersloot. Deze treurige geschiedenis wordt aldus verhaald: Genoemde jongen bevond zich in de z.g. „Wilgenbosch" (een tuinbouwinrichting bij het dorp), om op den akker van zijn vader met een broodmes eenig onkruid te verwijde ren. Daar trof hij een drie jaar ouderen knaap, L. v. d. L met wien hij nestjes ging uithalen. Volgeus het verhaal van dezen knaap werden zij daar overvallen door eeu persoon met witte broek, blauwe jas en pet zonder klep- waarop v. d. L. het hazenpad koos en het dorp inging. Een goed uur later hoorende, dat v. d. H. vermist werd ging hij met eenige anderen naar de plek, waar zij samen geweest waren, waarop het lijk weldra in eene sloot gevonden werd. Het onderzoek van de politiezoo uit Uithuizen als uit de omliggende gemeenten, waar men onmiddellijk per vélocipède met het feit in kennis gesteld werd. heeft naar het schijnt nog geene resultaten opgeleverd. Een zoodanig gekleed persoon schijnt hier niet opgemerkt te zijn. Ook het brooodmes is nog niet terecht. 't Is te hopen dat de dader spoedig ontdekt wordt. Aangaande den moord te Uithuizen ver neemt men nader, dat twee jongens, vogel nesten zoekende, twist kregen om de eieren en dat de oudste den jongste daarbij doodde. Eerst werd de schuld op een ander geworpen, doch de dader moet reeds aan de bevoegde macht volledige bekentenis hebben afgelegd. De dader is een wees, die voor rekening der gemeente opgeleid wordt in het slagers vak. Hij is gevankelijk naar Groniugen gevoerd. Omtrent den moord, Dinsdag avond te Uithuizen gepleegd, valt nog het volgende te vermelden De dader is bekend en niemand anders dan de 12jarige L. v. d. L. Met den vermo >rde, den öjarigen Albertus van den Hoek, had hij een nestje uitgehaald waarin één ei. Bij het strooijetrekken, de gewone handeling om te beslissen, wien dit ei zou toebehooren, viel het lot ten gunste van den vermoorde uit. Verstoord over dezen uitslag, schijnt v. d L. daarop twist gezocht te hebben, waarin zijn kameraad het onderspit dolf en met een mes vermoord, ja, letterlijk geslacht werd. Na deze verschrikkelijke daad bedreven te hebben, wierp hij het lijk in de zich on middellijk daarbij bevindende sloot en ging daarop, alsof er niets gebeurd was, naar het andere einde van het dorp, om eens te kijken, wat er bij de haven voorviel. Een uur later terugkeerende, verneemt hij, dat men den jongen v. d. H. vermist en nu discht hij een verhaal op van een man, zoo en zoo gekleed, die hem en zijn kameraad met een lang voorwerp had achtervolgd. Hij biedt zich aan mee te helpen zoeken en noodigt zelfs andere jongens daartoe uit. Weldra „vindt" hij het vreeselijk verminkte lichaam. De mare hier van verspreidt zich als een loopend vuur door het dorp; men gaat een klopjacht houden op den „man met de witte broek, blauwe jas en pet zonder klep," die zich waarschijnlijk in het hooge koren verborgen heeft, doch natuurlijk nergens te vinden is. Men zet posten uit op de wegen, waarlangs dit on - mensch des nachts waarschijnlijk ontvluchten zal. Ja, wie weet, of hij zich niet reeds ver van het dorp bevindt en men zendt fiets- boden naar Warfum, naar Middelstum, naar Roode School. Bij het verhoor, dat de moordenaar dien avond onderging, schijnen geen termen ge vonden te zijn, om hem in bewaring te hou den. Hij werd althans op vrije voeten gesteld; doch den volgenden morgen vroegtijdig weer gewekt, om opnieuw een verhoor te onder gaan, want langzamerhand waren er sterker vermoedens tegen hem gerezen. Deze vermoedens werden meer en meer tot zekerheid en tegen den middag kreeg men er uit, dat hij den moord bedreven had. Noch bij het verhoor, dat hij onderging op het terrein, waar hij de wandaad had bedreven, noch bij de confrontatie met het lijk. liet hij ook maar een traan vallen. Hij toonde zich geheel onverschillig, zong of floot bijwijlen een deuntje en antwoordde vrijmoedig, soms zelfs brutaal op de vragen die hem gedaan werden. Des namiddags werd hij gevankelijk naar Groningen overgebracht. Moord. Donderdagnacht zijn te Groningen een paar personen verwondwaarvan één levensge vaarlijk. Te D/i uur n.l. kwamen Jan Vo renhout, scharenslijper, wonende op de Nieuw- stad, en Klaas Niekamp, milicien aldaar in garnizoeniu de Heerestraat twee Duit- schers tegen, waarmee ze ruzie kregen. Het gevolg was, dat beiden door bedoelde Duit- schers werden gewond. Vorenhout werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij dienzelfden ochtend reeds overleedde andere is in de Infirmerie opgenomen. Nader verhaalt men nog omtrent deze treurige geschiedenis, dat de hoofddader Rein Weber heet, 31 jaar oud, en van Rems- dorf afkomstig is. Hij is thans in voorloopige hechtenis. De man moet overigens zeer gunstig bekend staan, en is o. a. ruim 14 jaar als monteur werkzaam in de fabriek van den heer T. Tillmann te Remsdorf. Hij was hier met zijn collega, Carel YVendel, sedert eenige dagen bezig met de nieuwe ijzeren barak aan het Academisch Ziekenhuis. Ze waren hedenuacht samen uitgeweest, en zijn toen in aanraking gekomen met bovenge noemde personen, slecht ter naam bekend en veelal in verbinding met zekere vrouwen handelend, om de vogels, die in hunne handen vallen, geheel te plukken. (P. G. C.) Verzet tegen de politie. De politie heeft Donderdagavond tegen half 10 te Haarlem de handen vol gehad. De rechercheurs Verkerk en Van Halst moesten een onderzoek instellen bij zekeren Snijders in de Tuijnderslaan. Die Snijders is een individu, algemeen zoowel hier als in de omstreken gevreesd. In plaats van naar behooren te antwoorden, begon hij met de politiebeambten te beleedigen en daarop eenige kornuiten te mishandelen. De flinke rechecheurs lieten zich dit na tuurlijk niet welgevalleu. Zij trokken hun gummi protectors en nu ontstond een worste ling die wel een kwartier duurde en zeker in het nadeel van de politiebeambten zou zijn afgeloopen, als niet eeu goedgezinde den politiepost aan de Houtbrug had gewaar schuwd. Vandaar gingen toen twee agenten met den looppas ter hulp, doch nu trof het, dot er juist muziek was in het Brongebouw en het buitenpubliek,de hardloopende agenten ziende, mede naar de Tuijnderslaan toog. Een deel van dat publiek trok partij voor Snijders en zijn kornuiten, waardoor de politie genoodzaakt was de sabel te trekken en er flinke klappen werden uitgedeeld. Toch zou ook dit niet hebben geholpen als niet de inspecteur Nolthenius was toege sneld en eenige militairen ter assistentie van de politie waren opgetreden. Toen eerst gelukte het een beetje ruim baan te maken, en hiervan werd partij ge trokken om Snijders beet te grijpen en mee te nemen. Omringd door dreigend publiek, steeds den protector en de sabel gereed, werd de lange weg van den Hout naar het politiebureau in de Zijlstraat afgelegd. Snijders werd daar voorloopig gehouden. Tegen zijn kornuiten is proces-verbaal op gemaakt. Daad van een krankzinnige Woensdagmorgen te half zes heeft de huis vrouw van J. Stolk, aan den Krommen Elle boog te Dordrecht, die een paar weken geleden getracht heeft door verdrinking een einde aan haar leven te maken, weder een poging daartoe aangewend. Nadat haar man even de deur uit was, heeft ze zich met petroleum iugesmeerd, waarna ze zich zelve in brand stak. Door den rook die uit het huis kwam opmerkzaam gemaakt, gingen een paar buren naar bin en die de vrouw op den grond uitgestrekt vonden. Hare kleeren waren reeds verbrand zij zelf van buiten gedeeltelijk verkoold, gedeeltelijk met brandwonden over dekt. Niettegenstaande leefde ze nog. De ontboden geneesheer dr. A. v. Bruggen, later bijgestaan door dr. D. J. Admiraal, heeft haar zoo goed mogelijk geholpen waarna de on gelukkige onder politietoezicht naar het zie kenhuis is vervoerd. Ze is na eeu hevig lijden gistermorgen tegen half twaalf uur overleden. Zeker mag het een wonder heeten dat het huisraad geen vlam gevat heeft. Omvedcr. Uit Lisse wordt gemeld Onder Lisse (bij Haarlemmermeer) waren diie jeugdige metselaars voor het noodweer in een schuur gaan schuilen. De 18-jarige W. Link, wonende aan de Pieterskerkgracht te Leiden, alsmede Smits, aan den Heerensingel, eveneens dus te Leiden woonachtig, werden door den bliksem gedood, terwijl Links 13

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5