BliWlSENVELOPPEN Antoon Tielen Advertentién, modellen kaarten, Burgerlijke stand. Handelsberichten. MENGELWERK. Ontvangen EENE GROOTE SORTEERING als huwelijkskaartenvisitekaar ten overlijdensberichten met bij passende Enveloppenalles aan SCHERP CONCURREERENDE P R IJ Z E N. WAALWIJK. |flarige broer een brandwond aan den vinger ■bekwam en nog een vierde persoon het ge il; 'aar is ootloopen, door zich bij het opkomen ■i'van het onweer naar zijn kosthuis te be- Hxeven. De 13-jarige Link had nog de tegenwoor- ■nigheid van geest om de beide lijken uil het Rebouw naar buiten te bréngen, anders waren fljdeze misschien 10.; verbrand bovendien, Hoordat de door den bliksem getroffen klee- Ben in brand geraakten. Het is mogelijk, dr lat Link daarbij de brandwond aan den winger bekwam. De lijken zijn naar Leiden vervoerd. Te Raamsdonksveer sloeg de bliksem ten scheepsbouwmeester J Van Syelekom en neerdere personen tegen den grond zonder en te deren. Verder sloeg hij in de woning an den heer Fijoeman,. en trof diens echt- B enoote aan den rechterarm en het rechter- reen, welke deerlijk verbrand werden. Hoewel tie bliksem in de woning nog schade aanrichtte, ■eroorzaakte hij toch geen braud. nj Een groote vuurbal werd door verschillende 1 lersonen gezien. Het onweder ging gepaard .iet een wolkbreuk. Men kon vanwege het .eerstroomende water geen pas voor zich itzieu. De straten waren in meereu her- chapen. In het westen van Noord-Brabant heeft iet onweder vreeselijk gewoed. Te Oudenbosch loeg de bliksem in de hotstede van M. Buys, ie geheel in asch is gelegd. Niets werd ;ered. In de Borgerhoutsche straat te Rozendaal iel een groote vuurbol neêr, die een gat q den grond boorde, doch geen ongelukken ■eroorzaakte. Te Nispen en Rukfen was het onweder 't? ergezeld van hagel. Al de boekweitvelden Stijn daar vernield en voor duizenden guldens ■Schade werd in een uur tijds aangericht. Het hevig onweder, dat Dinsdag te Zevenbergen woedde, ging gepaard met ha- 1 .elslag. Er vieleu hagelsieeneu ter grootte an knikkers. De vlasakkers moeten veel eleden hebben. Dinsdagavond 8 uur sloeg de bliksem n de stoomwiudpapierfabriek van den heer Y.. W. Van Lange aan de Gouwekade te Vaddingsveeu, een der grootste iurichtingen .an dien aard uit ons land. Daar er gewoonlijk tot 9 uur gearbeid Hvordt was alles nog in volle werking. Waarschijnlijk nam de bliksem den weg angs de leidingen der electrische verlichting. waarvan alle lampen op eens werden ge- Hloofd. Nog was overigens beneden niets 'erdachts te zien, toen de molen boven reeds V' n volle vlam stond. Ieder was in de eerste plaats bedacht op ■tedding van zijn leven persoonlijke ongluk- Bpcen zijn gelukkig niet te betreuren. Vóór 't ■gevaar op zijn grootst was had men den noed den stoom üit den ketel te laten oot- nappen. De vier spuiten der gemeente waren poedig aanwezig, doch de vooruitgang van iet vuur was niet meer te stuiten. Met donderend geraas stortte weldra de nolen naar beneden, en de enorme hoeveel heid lompen, de magazijnen, hangschuren en vArbeiderswoningen stonden daarop in vollen Brloed. De brandweer moest zich bepaleu tot iet beschermen der aangrenzende perceelen, i: vaarin men slaagde. !j Hoewel nog niet berekend, moet de schade intzettend groot zijn, die echter naar men jjjsj'.egt door assurantie gedekt wordt. Tentoonstelling van Noordbrabantsehe Nijver heid te 's Hertogenbosch. Groot Concours van Noord-Brabaritsche Handboogschutterijen op Zondag 8 en Maan- lag 9 Augustus a. s. De volgende circulaire is aan de besturen Ier Handboogschutterijen vei zonden: Aangemoedigd door het groote succes niet minder dan 140 vereenigingen gaven eeds hunne toestemming) besloot de Feest commissie van de Tentoonstelling van Noord- Trabantsche Nijverheid het uitgeschreven concours van Haudboogschutterijen al grooter ;n grooter te doen zijn. Ten einde de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken, vormde zij een uitvoerend :omité, bestaande uit de heeren A. J. Stokvis, Fr. Hoenselaars, G.Schopmeijer en G. Noijons, Dm in overleg met hen, maatregelen te nemen /oor het welslagen van het concours en besloot :ij in gemeenschappelijk overleg, den termijn /an aanmelding alsnog open te stellen tot ïiterlijk 15 Juli e. k Terwijl de commissie het voornemen heeft IJ te gelegener lijd een uitgebreide Feestgids ïan te bieden, kan zij U nu reeds de ver zekering geven, dat niets -onbeproefd zal gelaten worden om U het hierziju zoo aan genaam mogelijk te maken en zullen muziek- jitvoeringen, groot vuurwerk en prachtige lluminatie tot dit doel in de eerste plaats nedewerken. li Voorts zullen tal van goudenverguld zilveren en zilveren medailles, benevens ver schillende kunstvoorwerpen beschikbaar ge- iteld worden en zal ieder lid eener corporatie, lie op het mandaat vermeld wordt, in dezelfde echten deelen van de aan den wedstrijd ieelnemende ledenen is ook voor die, zvenals voor de deelnemende schutters, de ;ntrée tot al de gebouwen en bezienswaar- ligheden der tentoonstelling alsmede de oegang tot de muziekuitvoeringen, vuurwerk ;n illuminatie slechts op 25 ets. per persoon /oor beide dagen vastgesteld. Teneinde den geregelden gang van zaken in de hand te werken, verzoekt de commissie U beleefd aan het adres van den laatst ondergeteekende te willen opgeven de namen van het zestal, i resident, vaandrig en koning, benevens van allen, die uwe corporatie zullen vergezellen. Ook kwam het der commissie wenschelijk voor, met het oog op de te verwachten groote drukte, bij de toezending van het mandaat, tevens de entréegelden in postwissel of post zegels over te maken, waarna onmiddellijk de entréekaarten U zu'len worden toegezonden Met ware hoogachting, Namens de Feestc. van de Tentoonstelling van N.-B. Nijverheid, Het Uitvoerend Comité, A. Stokvis, president. Fr. Hoenselaars. G. Schopmeijer. G. Noijons, secretaris. NB. Mochten in uwe gemeente ol in uwe omstreken Handboogschutterijen bestaan, die geen uitnoodiging ontvangen hebben, ver zoeken wij beleefd, dat gezelschap daarvan kennis te geven. Druilen. Alhier zijn voor de periodieke raadsverkiezing de volgende candidaten ge proclameerd: 1. H. C. Brok Antz. 2. J. Elshout. 3. J. H. Janssen. 4. A. A. Klein. 5. P. van Rooij Johz. 6. H van Son Robertz. 7. J. IJpclaar Petrusz. no's 2, 4 en 7 aftredende leden, Stemming 13 Juli e. k. Sprang, 2 Juli. Heden morgen omstreeks half twee brak alhier brand uit in de aan de woning gebouwde werkplaats van den huisschilder F. Maas. De brand werd echter nog tijdig in zijn loop gestuit, zoodat alleen de werkplaats is uitgebrand doch de woning is behouden gebleven. De vermoedelijke oorzaak was broeiing van droge verfstoften. Zoowel huis als inboedel zijn verzekerd. Kaatsheuvel. In den nacht van 27 Juni brak te Kaatsheuvel brand uit in een door drie gezinnen bewoond huis. Omtrent de oorzaak is niets bekend en was het gebouw alsmede de roerende goederen vau een der bewoners legeu brandschade verzekerd. Het gebouw met stroo gedekt lag weldra in puin daar door gebrek aan water door de brandweer niets kon worden gedaan. Oostcrhout, 2 Juli. De heer F. M. Gesher heeft eervol ontslag aangevraagd als burge meester dezer gemeente. Eindhoven, 30 Juni. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, waaronder de commis saris der koningin in Noord-Brabant, leden vau de Provinciale Staten, gemeentebesturen enz. eu andere genoodigden had heden de feestelijke opening plaats van den tramweg van hier naar de Belgische grens, gem. Reusel, waar de trein aansluit aan de tramlijn naar Turnhout en Antwerpen. Wordt binnen enkele weken het tweede deel der lijn van hier over St. Oedenrode naar Vechel geopend, dan heeft men in het Zuid-Oosten van Noord- Brabant eene i.ieuwe verbindingslijn gekregen, die groote waarde heeft, eensdeels omdat zij tot heden een twaalftal volkomen afgesloten gemeenten met de I oofdplaats van het district en met het spoorwegbet zal verbinden en anderdeels om dat zij de bestaande tramwegen in Noord- Brabant in directe verbinding zal brengen met het belangrijke net der Vicinaux Beiges, dat Antwerpen tot middelpunt heeft. Wordt het plan der Maatschappij volvoerd om nog dit jaar een lijn aan te leggen van St. Oedenrode naar Den Bosch, dan zullen de belangrijke landstreken van de Kempen en van de Meierij ook rechtstreeks met de hoofstad der provincie verbonden zijn. SPRANG. Van 1530 Juni. GEBORENJohannes Maurits, z. van Antonie Vos en Josijna Konings. Dingena Pie- ternella, d. van Johannes Werther en Adriana Bogers. Cornelia Adrianus, z. \an Reinier Willem van der Esch en Anna Geertruida Vos. GEHUWD: Hendrik Ludolf Rolffs, weduwnaar van Janneke Maria van Dongen, 37 j. met Cornelia Vos, jd., 31 j. CAPELLE. Over de maand Juni. GEBOREN Huiberdina Cornelia, d. van Pieter Heurter en Adriana Johanna Vos.Wil helmus, z. van Adriaan Vissers en Huiber dina Johanna Klootwijk. Maria Cornelia, d. van Adriaan de Jong en Gerdina Boeser. Antonetta Sievelina, d. vau Adriaan Marinus van Peer en Adriana Rosenbrand. Arie, z. van Hendrik Korsten en Susanna Konings. OVERLEDEN Johanna de Roon, 32 j. echtge- noote van Nicolaas Vos. Marinus de Rooij, 1 j. Geertrui Knaap, 83 j. weduwe van Huibert Adriaan Eleiuans. Pieter iluijsman, 53 j. echtgenoot van Johanmi Adriana van Pelt. Johannes Koenen, 13 j. Dingen^ van Alphen, 64 j. weduwe van Marinus Boeser.Jacoba van Campen, 57 j. echtgenoote van Cornelis Hoefnagel. GEHUYVD: Gerrit van Peer, 26 j. en lieridrika Gen uit, 33 j Nicolaas van den Hoven, 25 j. en Hendrina Rosenbrand, 19 j. Adriaan de Kroon, 24 j. en Josijna van Gampen, 32 j. DRUNEN. Over de maand Juni. GEHUWD: Hendrik van Huiten, 34 jaar met Petronella Adriana de Gouw, 30 j. Andries Pulles, 23 j. met YVilhelmina van Bladel, 20 j. Johannes van Ilulten 29 j. met Elisabeth van Drunen, 24 j. GEBORENJohannes, z. van Leo nardus van Dommelen en Pietemella van Balen. flendrika Maria, d. van Jacob de Brauwer en Helena Johanna van Mastbergen. Bartha, <1. van Hendrikus van Noord en Helena Maria Brok. OVERLEDENHerrnanus Josephus Leopoldus Brok, weduwenaar van Anthonetta Brands, 85 j. Cornelia Fabrie, echtgenoote van Johannes van den Hoven. WAALWIJK, 1 Juli 1897. Wegens den hooibouw werd de jaarmarkt niet overdruk bezocht. l)e handel ter veemarkt was veel vlugger. Bij redelijken aanvoer bedong men betere prijzen voor alle soorten. Kalfbeesten golden f 95 it f 180. Dito vaarzen f 75 f 150. Jonge varkens aangevoerd 160 stuks, ver kocht van f6.25 a f 12.75 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 273 kg., van 10,89 f 1.05 per kg. Eieren f 3 a 4,— per 100 stuks. Ter graanmarkt werden geen inl. granen aan geboden. Door graanhandelaars wordt in navol ging van hetgeen aan de hoofdmarkten plaats vindt iets hooger prijs gevraagd, die door de koopers ook word ingewilligd. Er werd gedaan Prima Helena rogge f4.50 a 4.70. Secunda H f4.30 4.50. Donau rogge f4.20 4.40. Zeeuwsche witte tarwe f7.50 a 7-70 per 80 KG. Ristarwe f7.30 a 7.60 80 Roode tarwe f 6 50 a 6.75 80 lnlandsche haver 1'7.25 a 7.50 per 100 KG. Buitenlandsche haver f6.75 a 7.100 Amerikaansche mais f3.20 3.50 per 80 KG. Geele erwten f4.90 5.10 per 80 KG. Overige artikelen onveranderd. De huidenmarkt blijft voortdurend in vaste stemming De slachting van La Plata vau zomerhuiden is afgeloopen. De voorraad is zeer gering op alle voorname hoofdmarkten van Europa. Men zegt, dat Amerika aan de markt is voor zware ossehuiden. Het gevolg daarvan is dat deze soorten dagelijks worden opgekocht aan terme prijzen. De hausse-beweging in lichte huiden schijnt, tot stilstand te zijn gekomen, hoewel de prijzen tengevolge van den geringen aanvoer nog hoog blijven. De looiersbeurs werd niet druk bezocht. Voor zwaar leder komt meer vraag. De prijzen schijnen ook wel iets beter te zullen worden. Licht leder in tusschenwichten vindt koopers voor dadelijke behoeften. In schors gaat ondanks het seizoen voor den aankoop zeer weinig om. Men hoort nog zeer weinig van de prijzen voor het nieuwe product. In vreemde looimiddelen gaat bijna niets om. Dc dag der Vergelding. Zeg niet dat het onmogelijk is, pleitte hij. Verwoest mijn leven niet! Uw leven! weergalmde ze spottend, ge hebt reeds de helft achter u 1 Zijn blik verduisterde. Een man is nog jong op zijn veertigste jaar, antwoordde hij licht geraakt. Dat stem ik niet toe, hernam ze. Over twee jaar heb ik bevel over een heel regiment en als mijn vrouw zoudt ge een leventje hebben, dat de meeste officiersvrouwen u benijden zouden. Ge zoudt macht hebben ik weet dat ge daarop gesteld zijt en onmetelijken rijk dom, want zooals ik, je reeds vertelde, heb ik een privé vermogen, 't welk mij onafhankelijk maakt van mijn betrekking. De voordeelen zijn ongetwijfeld zeer groot, viel het meisje hem ongeduldig in de rede, maar het is onnoodig het telkens te herhalen. Ik kan u niet huwen, majoor Coburn. Ge hebt mij vijf maal gevraagd en indien ge mij nog vijftigmaal zoudt vragen, zou ik u hetzelfde antwoord geven. Ik zou u in het geheel niet gevraagd heb ben, zoo ge mij niet aangemoedigd hadt, zei hij trotsch. Hélène zag hem lier in de oogen. Hoe durft ge zoo iets zeggen, riep ze uit Wat bedoeld ge Ik bedoel dit. Ge hebt mij harteloos behan deld. Ge ziet u gaarne omringd door bewonde raars het behaagt u hun naijver te zien, het streelt uw ijdelheid. Ge moedigt hen aan Hoe durft ge Ja, ik herhaal het; maar ik ben geen nederig aanbidder. Ik bood u mijn hart niet aan als speelbal maar in doodelijken ernst. Ge hebt mij wreed onrecht gedaan, 't welk ik nooit zal vergeten noch vergeven. Eens zal de dag der vergelding komen en wanneer hij daar is, zal ik met u afrekenen tot den laatsten stuiver toe. Ze antwoordde niet en ze wandelden zwijgend voort, toen keerde hij zich om en verliet haar. II. 't Is verschrikkelijk, Hélène, vreeselijk. Ze sterven als vee. De hemel beware ons, dat het de rivier niet oversteekt. Helène zag naar haar echtgenoot op. Ik vrees niet zei zijn vrouw. Ze zeggen, dat cholera nooit over het water heen komt. Neen, hernam kapitein Maurice maar ik heb zooeven vernomen, dat Warren dood en... Wel? Dat Wills alleen is Overgebleven en dat, wanneer hij sterft een van ons zijn plaats moet innemen. Hélène verbleekte. De kolonel haat mij, vervolgde haar echt genoot en ik voel, dat wanneer er een gaan moet, ik de aangewezen persoon zal zijn, Hélène was op het punt van te antwoorden, toen het geluid van naderende hoefslagen hun aan dacht trok en een jong officier in gestrekten galop kwam aanrijden. Wills is gisterenavond, twee uur na de an dere overleden, zei hij kort. En de kolonel wenscht u terstond te zien. Man en vrouw wisselden een blik. Dan keerde kapitein Maurice zich op zijn hielen om en ging zonder een woordt te spreken heen. Hot is schande, mevrouw, barstte de jonge officier uit. Tien van ons hebben aangeboden in zijn plaats te gaan. Dirk L. heeft gebedeld, ge smeekt Maurice's plaats in te mogen nemen,maar te vergeefs de kolonel weigert beslist. Hij is een ellendeling Helene zat diep verslagen in haar stoel, toen hief ze zich langzaam up en stak den jongen officii r bewogen de hand roe. Heb dank voor uw sympathie, luitenant. Dank allen uit mijn naam. ïlc zal niet licht ver geten hoe gij allen Maurice genegen zijt. Mijn man... zal zijn plicht doen. llij is soldaat. Vaarwel Laat in den namiddag liet mevrouw Maurice haar pony zadelen en reed naar den kolonel. Reeds van verre zag ze hem staan. Hij stond met den rug naar haar toe in de voorgalerij terooken. Toen hij voetstappen hoorde, keerde hij zich om en schrikte, toen hij in de bezoekster Hélène herkende, doch hij herstelde zich terstond en ging haar tegemoet. Ge zendt mijn echtgenoot r.aar het cholera- kamp.. kolonel Coburn, zei ze plotseling. Hij boog toestemmend. Niettegenstaande veler verzoek zijn plaats in te mogen nemen. Zendt uw echtgenoot u hierheen om zijn zaak te bepleiten, vroeg hij koel. Neen, ik ben hier zonder zijn voorkennis. O, kolonel Coburn, heb medelijden. Breek mijQ hart niet I Ze bedekte het gelaat met de kanden en snikte het uit. Mevrouw Maurice, srrak hij langzaam, drie jaar geleden stonden wc ook tegenover elkander maar in een andere verhouding. Toen was ik sineekeling en bad u mijn leven niet te verwoes ten. Ge lachtet, herinnert ge u Ik zei u toen, dat, wanneer de dag der vergelding komen zou, ik tot den laatsten stuiver toe met u afrekenen zou. Herinnert ge u? Welnu, de dag der vergelding is gekomen. Het was doodstil. Kent ge geen erbarmen, snikte ze ten laatste. We zijn pas drie maanden getrouwd en ik heb hem zoo lief... zoo lief. Mijn waarde mevrouw, zei de kolonel, ge schijnt het een uitgemaakte zaak te vinden, dat uw echtgenoot sterven zal. Ik wil u geruststellen, hij kan immers, evenals ieder ander, de proef doorstaan. Een soldaat moet gaan, waar zijn plicht gebiedt en gij als de vrouw van een soldaat diendet dat te weten. Indien hij sterft, hebt gij zijn dood op uw geweten I Ge zijt een dier, zóó spreekt geen man, kreet ze. Bij de deur bleef ze staan. Thans triomfeert ge maar de hemel zal u straffen I Hij boog beleefd en Hélène besteeg haar pony en reed zielsbedroefd naar haar echtgenoot terug. III. Langzaam kropen de maanden voort. Hélène ontving geen brieven van haar echtgenoot. Hij wilde haar geen schrittelijke berichten vanuit het besmette kamp zenden, maar ze hoorde dik wijls van hem. Hij gevoelde zich goed en de chulera nam af. Ze moest zich maar flink houden, want hij zou spoedig wederkeeren. Ze kon het nauwelijks gelooven, toen op zekeren dag de heugelijke tijding kwam, dat hij terug zou komen. Den volgenden morgen zou hij de rivier over steken en dan na enkele uren bij haar zijn. Den volgenden dag kwam hij, iets bleekerdan vroeger, doch volkomen gezond. Hebt ge den kolonel gezien vroeg Hélène. Ja, zooeven. Hij zei«Ik wensch u geluk, kapitein Maurice, met uw behouden terugkeer,* maar zijn oogen weerspraken hetgeen hij zeide. Hélène rilde. Zou hij zich thans gewroken voelen of zou zijn haat nog verder drijven? Ze dineerden samen dien middag en maakten des avonds een wandeling door den tuin, Jnist voor zij in huis zonden gaan, kwam een jong officier aanrijden. Hij hield voor de brug stil en Maurice wilde hem tegemoet gaan, doch de ruiter wenkte met de hand niet te naderen. Nader mij niet, riep hij. De cholera is de rivier overgestoken, kolonel Coburn is aangetast, en hij reed verder, de twee voor de brug ver wonderd, verschrikt achterlatende. Toen kapitein Maurice den volgenden morgen van de kazerne thuis kwam, ontmoette hij zijn vrouw bij het hek. Kolonel Coburn is vaD nacht om vier uur gestorven, zei hij ernstig haar vragenden blik beantwoordende. De dag der vergelding was ten laatste gekomen en kolonel Coburn had afgerekend met het leven. in nieuwe KLEUREN en verschillende kwa liteit alsook de nieuwste Aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6