Nummer 56. Donderdag 15 Juli 1897. 20' Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELBN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Zweden en Noorwegen. UITGEVER- Waalwijk. Laiigstraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ininnnnmiimnwnrwHi■run—f LIJST VAN BRIEVBNgeadresseerd aan on bekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Juni. Van Waalwijk A. Vughts Kaatsheuvel. Het internationaal congres voor de Zon dagsrust te Brussel heeft zijn beide laatste bijeenkomsten gehouden, en die gewijd aan het vraagstuk van de staatsbemoeiing. De meeste afgevaardigden waren tot op zekere hoogte voor staatsbemoeiing maar enkele andere wilden daarvan niet weten en zouden alles willen overlaten aan de menschen, wien het in de eerste plaats aangaat. Een voorstel om het invoeren van Zon dagsrust over te laten aan het particulier initiatief werd verworpen met algemeene stemmen op vier na. Aangenomen werd met algemeene stemmen op een na, het volgende voorstel„Zonder iets te bepalen omtrent de mate en den omvang van de bemoeiing van de openbare macht, acht het congres het wenschelijk, dat din bemoeiing eventueel wordt aangewend ten behoeve van alle per sonen, die krachtens het arbeidscontract dienstbaar zijn." Wat minder algemeen was de instemming met een ander voorstel, dat inzonderheid de winkelbedienden betrofde Fransche afge vaardigden stemden blanco. Maar toch werd het voorstel nog met twee derden van de stemmeD aangenomen. Het luidde Zonder iets te bepalen omtrent de mate en den om vang van de bemoeiing van de openbare 67 Ja, hij had reeds gedreigd, dat hij het doen zou en hij heeft het gedaan. 't Was een oude geschiedenis van valschheidin geschrifte. Hij heeft zelf veel aan zulke zaakjes meegedaan, doch ik heb geen bewijzen tegen hein, dat wist hij. Ik heb 12 jaar gekregen en Madeline 5. Een mooi geneesmiddel en dat voor een meisje als zij, dat altijd voor een engel doorging. Om haar te rechtvaardigen, ze wist niets van al die.... Vijfjaar! herhaalde de jorige veroordeelde vol ontzetting en angst. Zeidet ge, dat Madeline vijf jaren dwangarbeid heeft? Schuldig bevonden eri tot 5 jaren dwangarbeid verooordeeld Bedoelt ge dat Harvey kreunde. Ik kan het niet helpen. Ze had de dingen waarvan ze beschuldigd werd, gedaan, dat was het ergste van alles. Ze was mijn werktuig. l)och ik zweer u bij den hemel, dat ze niet wist wat ze deed. Ik beval haar dit en dat te doen, heel eenvoudig en ze gehoorzaamde en deed het. Doch niemand wilde het gelooven, daar Koper met een hoop leugenachtige valsche bewijzen aankwam. O God, barstte de ongelukkige jongen half waanzinnig in zijn machtelooze wanhoop uit. Indien ge daar niet ziek en hulpeloos terneer lag, zou ik u kunnen slaan ik zou u kunnen vermoorden. Wreedaard! wreedaard! Wat voor een soort vader waart ge 1 dat ge uw onschuldige dochter, een kind nog bijna, medeplichtige maakte aan het bedrog, dat ge pleegdet. Wat voor een vader waart ge om van haar schoonheid ge bruik te maken om menschen bij haar te lok ken, terwijl gij uw voordeel deedt in hun af wezigheid mijn God Hij klampte de handen saam. Ge moest te beschaamd zijd om te leven. Te beschaamd om hier te midden van deze mannen het hoofd op te houden, wetende, dat macht acht het kongres het wenschelijk, dat die bemoeiing eveutueel ook aangewend wordt ten behoeve van het sluiten van de winkels op Zondag." Er waren nog andere voorstellen, maar die werden, als een te kleinen kring omvattende, niet in stemming gebracht. Behalve door den oud-majoor G. de Wijs, chef van de Haagsche brandweer, is Neder land op het congres vertegenwoordigd geweest door den heer H. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid. In zake den Grieksch Turkschen oorlog, hebben de gezanten na hun bijeenkomst van Vrijdag aan de Porte eene collectieve nota gezonden, in strenge bewoordingen vervat. Daarin wordt aangedrongen op 't aannemen van de grenslijn, gelijk door de militaire attaché's is getrokken en wordt verzekerd, dat er eenstemmigheid heerschl onder de mogendheden. Men meldt dan ook uit Constantinopel, dat de antwoorden van de keizers van Rus land, Duitschland en Oostenrijk, den koüing van Italië en den president der Fransche republiek, op het telegram van den Sultan, in den grond der zaak overeenstemmen en de aanbeveling inhouden om den vrede te sluiten op de voorwaarden door de gezanten vastgesteld. In de Fransche kamer heeft Zaterdag de afgevaardigde Paul Deschanel geantwoord op de lange rede van Jaurès over de landbouw crisis. Hij ontkende, dat de toestand van de Fransche landbouwers zoo treurig was, als Jaurès beschreven had. Het aantal eigenaren was sedert eeue eeuw meer dau verdubbeld. Nergens anders vindt men zooveel kleine eigendommen. Het staat vast, dat tegenwoor dig het groot grondbezit wordt omgezet in klein grondbezit. Het neerbuigend medelijden van Jaurès voor de boeren grensde aan ver achting. Deschanel trachtte vervolgens aan te toonen, dat het socialistisch systeem on uitvoerbaar was. De redenaar besloot met zij, de reinste vrouw, die leeft, lijdt, wordt ver acht, voor de wereld verloren om u om u En ik ben machteloos haar te helpen, voegde hij er op zulk een toon van bittere smart aan toe, dat de veroordeelde aan zijn zijde in zijn bed opschrikte en op nieuw begon te kreunen. Machtelooshulpeloos 1 hier als een wild beest in mijn hok geketend. Waarom zijt ge hier? vroeg Harvey zwak met een blik om zich heen. Zijt ge ziek? Ja, ze straften mij, omdat ik trachtte te ontvluchten, maar de straf en de ellenden maak ten mij te zwak om het op te houden. Ik heb nog meer straf te wachten, vijf dozijn geeselslagen, wanneer ik weer hersteld ben. Ik zou liever sterven. En wellicht ontierratGod zich over mij. Steiker mannen dan ik kunnen het verdragen. Wellicht zou ik het ook doorstaan indien ik die koortsen in Amerika niet had gehad, doch toch thans niet. En toch geloof ik niet, dat het alleen gebrek en ellende is, die mij hiertoe gebracht hebben. Het is de wanhoop. Ik ben zonder hoop, zonder vrienden, zonder liefde Het is uw eigen schuld, verzekerde Roger Iiarvey hem op zachten toon. Dat Madeline zooveel geleden heeft, is even goed uw schuld als de mijne. Ik ga sterven en het scheelt mij geen zier ot men er mij om laakt, doch ik nioet u zeggen dat ge een dwaas zijt de schuld van Talbot's moord op uw schouders te nemen. Ik weet dat ge niet de schuldige zijt. Ik weet wie de misdaad beging. De hemel alleen weet, wie het is, dien gij denkt te beschermen, doch ik zou er de laatste ure»1 van mijn leven op het spel durven zetten, dat het niet de juiste persoon is. Ge hebt al die jaren voor niets geleden 1 Zwijg kermde de jonge veroordeelde. Ge weet niet, ge weet niet. Ik weet, zei Roger Iiarvey op vasten toon. Vanaf dat de misdaad bedreven werd, heb ik er geld mede gemaakt. Denkt ge dat iemand mij betalen zou om te zwijgen, wanneer hij niet schuldig was Ik zag het schot vallen. Ik zag het, ik zweer het u 1 En nu ik sterven ga, zal ik het geheim be kend maken. Ik zal u vrijmaken, en uw vrijheid zal mijn wraak op Roper zijn. Luister I een lofrede op de boeren. De kamer gaf last de rede in alle gemeenten te laten aan plakken. De Spaansche troepen hebben de verschan singen der Cubanen in de Sierra Madura van de provincie Santa Clara ingenomen. De opstandelingen leden zware verliezen; de Spanjaarden hebben 23 gewonden, waaronder zes officieren en twee dooden. Uit Havana worde aan de Heraldo gemeld, dat het den opstandelingen gelukt is de Ha- nabanarivier over te trekken en de provincie Havana binnen te dringen. In Santa Cruz bij kaap San Antonio en op andere plaatsen zijn vrijbuiters met wapenen en schietvoorraad geland. Maximo Gomez heeft bevolen dat de opstandelingen, om de partijgangers in de Vereenigde Staten aan te moedigen, wel beraamde overvallen moeten ondernemen. Niet minder dan 25000 Spaansche soldaten zijn ziek; te Havana liggen er 7000 in de hospitalen. Tengevolge van nalatigheid in het betalen der leveranciers heerscht op verscheidene plaatsen gebrek aan levensmid delen. Dit klinkt anders dan de gekleurde officieele berichten Het heetdat te San Sebastian tusschen den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, den hertog van Tetuan en den Ja- panschen gezant Ito een geheime overeen komst betreffende Hawaï en Cuba gesloten is. Er wordt zelfs van een formeel offensief en defensief verbond gesproken. Generaal Kitchener, de sirdar van het Engelsch-Egyptische legerzal eerlang een zeer ernstige expeditie tegen Obdurman, de hoofdstad van den Khalief ondernemen. Uit Laboean (Borneo) wordt gemeld dat het rebellenhoofd Mat Salley, met zestig volgelingen, den Engelschen regeerinsgpost te Gaya heeft aangetast. De stad werd ge plunderd en verbrand, de regeeringskas leeg gestolen en de dienstdoende ambtenaar ge vangen genomen. Twee andere personen werden nog gevangen genomen en een politie- #5P! HOOFDSTUK LX. Op den avond van den vierden dag na Roger Harvey's terugkomst op Grantmoor, verscheen een man, die alle uiterlijke teekeneD van den gevangenbewaarder Peter Shackleford droeg, uit een van de nevengebouwen der gevangenpoort door. Zijn manieren waren bedaard, zijn stap regel matig en zijn stem toen hij tot een van de portiers sprak flink en natuurlijk. Toen hij de poort door was, verhaastte hij zijn schreden, eerst in de richting van Kingstown loopend. Plotseling echter sloeg hij linksaf en ging de heide over. Hij had nog niet veel meters ge'oopen, toen twee gestalten in de duisternis omhoog rezen en zich op zijn weg plaatsten. Zijt gij het Anson vroeg een van hen op zachten toon. Is alles in orde? Ik ben het, ja. En alles is naar wensch gegaan. Ging het niet bezwaarlijk Neen. Zou het veilig zijn het licht eren op u te laten schijnen Voor een oogenblik, ja. De lantaarn werd opgeheven en de drie per sonen zagen elkander aan. George Taxter droeg de lantaarn en zijn met gezel was Trimball; de man in de uniform, dien ze op de heide hadden opgewacht, Frank Anson. P achtigl riep Taxter uit. Shackleford heeft zijn werk goed verricht, Eerst durfde hij het niet aan, voor eenig geld, weet ge doch toen ik hem eens het een en ander van miss Blake vertelde en hem bewees, hoe ze hem bedrogen had en hoe onwaarschijn- liik het was, dat hij nog eenig geld van haar zou krijgen, stemde hij in eens toe. Ik zeide hem, dat zij er volstrekt niet aan dacht hem te huwen en hij werd woedend en schaarde zich aan mijne zijde. Het was de moeite dan ook wel waard, want hij kan nu zijn baantje neerleggen en stil gaan leven. Het is vreemd, doch hij zocht de grootste moeilijkheid bij u. Hij zei, dat hij niet geloofde, dat ge zoudt toestemmen, want hij vreesde dat, daar er nu geen jonge dame te ontmoeten korporaal gedood. De kas hield naar men vermoedt, ongeveer 9000 dollars in. De Engelsche resident in Laboean is met een troepje Dayaks naar Gaya getrokken. De gouverneur van Henegouwen heeft aan gedelegeerden van de werkstakers medege deeld, dat hij zich moest houden aan de ministerieele verklaringen en niet tusschenbei- den mocht komen, Dit besluit heetl in de Borinage groote verbittering verwekt. Giste ren is het echter overal zeer kalm gebleven, hier en daar woonden de stakers meetings bij. De Spanjaarden moeten op Cuba weer groote overwinningen hebben behaald en Maxi mo Gomez, Ouintile Banderas en andere aanvoerders verslagen en op de vlucht ge dreven hebben. Vier-en-vijftig opstandelingen sneuvelden, onder anderen een paar aanvoer ders 347 opstandelingen gaven zich over, en 440 paarden werden buitgemaakt. Het is maar jammer, dat niet vermeld wordt waar ergens al die gelukkige gebeurtenissen zijn voorgevallen, en of de Spaansche troepen ook verliezen hadden. Uit Odde ten zuidoosten van Bergen in Noorwegen wordt berichtNa afloop van de godsdienstoefening bij een wandeling op het dek van het jacht „Hohenzollern« werd keizer Wilhelm getroffen door de tros van een neer vallend blok. De tros sloeg zoo heftig tegen het linkeroog, dat een lichte bloeduitstorting in de voorste oogkamer plaats greep. Er werd onmiddellijk een verband gelegd. Z.M. heelt geen pijn. was, ge weigeren zoudt te komer.. Ge hadt tegen hem gezegd, dat ge niet voor een tweeden keer zoudt pogen te ontsnappen, doch dat ge besloten waart in de gevangenis te sterven. Ik wist toen niet, wat ik nu weet zei Frank Anson ernstig bedaard met iets in zijn stem dat de harten der toehoorders met schrik vervulde. Ik heb de laatste dagen iets verschrikkelijks vernomen. Wat? vroeg Taxter angstig. Het geheim van Andley Court George Taxter en Trimball sidderden. Hier in den nacht, in het uur der beslissing, in de eenzaamheid van de heide en iü de scha duw bijna van de groote gevangenis scheen deze misdaad verlevendigd te Morden. Plotseling greep de kleine kapper de hand van den jongen veroordeelde. Ik dank God om uwentwil, sir. Ik dank God, doch kom mee, tnr. Ar.son, kom mee. Er is geen tijd te verliezen, wanneer ge veilig weg wilt komen, Hoe leizen we verder? We wandelen naar Learaouth, verklaarde laxter. En in de duisternis met deu trein verder. Van Learaouth met den trein? riep de vluchteling verbleekend uit. Wagen we niet te veel Indien ee in uw eigen uniform waart, ja. Doch gekleed zooals ge nu zijt, zijt ge veilig. Niemand zal n verdenken. De vermomming is volmaakt. Hoevele menschen zagen u niet vóór ge de gevangenis verliet? Verscheidene, zeker. En geen enkele had argwaan, riep Taxter voldaan uit. Ge zijt veilig er. kunt overal heen gaan, tot dat het feit dat ge ontvlucht zijt, be kend wordt. Ik veronderstel, dat Shackleford zorg draagt, dat ge niet te vroeg vermist wordt. Frank Anson knikte vertrouwelijk. Hij heeft mijn plaats in de cel ingenomen, mijn uniform aangetrokken en zul den nacht wacht antwoorden, wanneer deze tot hem spreekt en mijn stem zoo natuurlijk mogelijk nabootsen. Hij heeft zijn baard afgeschoren en het hoofd kaal geknipt. Ik heb de schaar in den zak. De cel is een strafcel en slechts half verlicht en zeer afgelegen, dus is het niet gezegd dat hij voor den morgen ontdekt zal worden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3