Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Handelsberichten name wordt veroorzaakt door inheemsche cholera NEW YORK, 26 Juli. Volgens de New- York Herald houdt Japan's antwoord op de nota van Sherman in zake Hawai het vol gende in Japan zal in dezen den diploma- tiekeu oorlog voortzetten en misschien verder gaan om de inlijving te beletten. Het is toch voor Japan oumogelijk om te berusten in de waarschijnlijke gevolgen van de opheffing van Hawai's zelfstandigheid. «ar.*at WAALWIJK, 28 Juli 1897 St. Crispijn. Aan de harmonie, „Su Crispijn" van Waal wijk en Besoijen, die verleden Zondag aan 't concours te 's Bosch deel nam werd om dat zij volgens de bepalingen van het Regle ment voor een prijs niet kon in aanmerking komen, door de jury met algemeene stemmen voor hare buitengewone verdienste een eer volle vermelding toegekend. Aan „St. Crispijn" onze hartelijke felicitaties. Uitstapje naar Dordrecht. Maandag j.l. maakten een veertigtal onder wijzers uit het arrondisement Waalwijk een uitstapje naar Dordrecht. Nadat eene korte vergadering aldaar gehouden was werd de voormiddag besteed tot het bezichtigen der Oude Merwede stad. In den namiddag vereenigden zich allen aan een gemeenschap- pelijken maaltijd, waarvoor de restaurateur, de heer Hendriks alle aanbeveling verdient. Hierna werd en corps een bezoek gebracht aan de nationale tentoonstelling. (Predikant en kamerlid! De Synode der Ned. Herv. kerk sprak als haar gevoelen uitdat zij de gelijktijdige waarneming van het herders- en leeraarsambt met die van het lidmaatschap der tweede kamer in ieder geval bezwaarlijk en in menig geval onuitvoerbaar acht. Nieuw kabinet. Het heeft harer majesteit, de koningin weduwe-regentesbehaagd, bij besluit van 25 Juli 1897, no. 29, met ingang van 26 Juli 1897: lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek den heer meester J. P. Sprenger van Eyk eervol ontslag te verleenen als minister van financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan hare majesteit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van finan ciën den heer N. G. Piersun, oud-minister van financiën, lid van de tweede kamer der staten-generaal alsmede bij besluit van 26 Juli 1897 no. 30 lo. met ingang van 27 Juli 1897, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren jonkheer meester J. Roëll, als minister van buitenlandschc zaken meester W. van der Kaay, als minister van justitie meester S. van Houtenals minister van binnenlandsche zaken jonkheer H. M. van der Wijck, als minister van marine; C. I). H. Schneider, adjudant in buiten gewonen dienst van hare majesteit de ko ningin, als minister van oorlog; Ph. W. van der Sleyden, als minister van waterstaat, handel en nijverheiden meester J. H. Bergsma, als minister van koloniën met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hen aan hare ma jesteit en aan den lande bewezen lo. te benoemen met ingang van 27 Juli 1897: tot minister van buitenlandsche zaken meester W. H. de Beaufort, lid van de tweede kamer der staten-generaal tot minister van justitie, meester P. W. A. Cort van der Linden raad-adviseur bij het departement van justitie; tot minister van binnenlandsche zaken meester H. Goeman Borges.us, lid van de tweede kamer der staten-generaal tot minister van marine, J. C. Jansen oud-minister van marine; tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, C. Lely, oud-minister van water staat, handel en nijverheid, lid van de tweede kamer der staten-generaal; tot minister van koloniën, J. T. Cremer, lid van de tweede kamer der staten-generaal; 3o. met ingang van 27 Juli 1897, tijdens de ontstentenis van een minister van oorlog, het beheer van het departement van oorlog, ad interim, op te dragen aan den minister van marine, den heer J. C. Jansen 4o. te benoemen, met ingang van 31 Juli 1897 tot minister van oorlog, generaal— majoor IC. Eland, commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de lste militaire afdeeling. (Stct.) Welke richting is het nieuwe ministerie toegedaan Uit de namen der ministers valt dit op te maken L ely P i erson Goeman b orgesius Jans en Creme r De Be a ufort El a nd Cort v. d. 1 inden. De horoscoop laat zich echter van dit Kabinet veel geprononceerder trekken na melijk Pie r son J a nsen Cort van <1 er Linden Goeman Borges i us c renter De Be a ufort El a nd Le 1 y Pessimistisch is volgend anagram De B e aufert Cort van der 1 inden Le 1 y Cr e mer Ja ii sen Elan (I P i erson Goeman Borgesius Zonder generaal Eland is het Ministerie P ierson Lcly Bo r gesius Beau f ort Jans c n c remer Cor t van der Linden. En zal het lang aan het bewind blijven Ook hierop geven de namen zelf een ant woord Pierso n Cort v. d. L i uden Cr e mer De Beaufort 1 ely J a nsen Ela n d g oeman Börgesius. Men kan echter ook lezen Cort v an der Linden P i erson Le ly Bo r gesius j ansen El a nd De Be a ufort C r emer. 't Kan vreemd loopeu in de wereld De heer mr. P. J. Troelstra, die enkele jaren geleden Leeuwarden moest verlaten omdat men hem er serenades met ketelmuziek bracht, is onlangs in het district Leeuwarden waardig geacht een kamerzetel le bekleeden. Tusschen 1 Februari eu 28 Juni hield hij 105 redevoeringen. Goede vangst Een „Ontvang- en Betaalkas", in de Doe lenstraat te Amsterdam nam 1 Mei een nieuwen correspondent in haren dienst. De getuigschriften waren puik in orde, eu de bekwaamheid van den nieuweling, hij heette Strabbé van Rienstliet niets te wenschen over. Reeds den eersten dag van zijn aanwezig heid op het kantoor werd ontdekt, dat op een zeer geheimzinnige wijze f 200 aan bankpapier verdweueu was. Later herhaalde zich hetzelfde met een bedrag van f 100 en nog later met een van f 32.50 aan zilvergeld. Men kon echter den diet maar niet be trappen, doch zocht, gelijk te begrijpen is verband tusschen de diefstallen en het in dienst treden van den nieuwen correspondent. De directie waarschuwde de politie. De heer Batelthoofdinspecteur der recherche, begaf zich naar het kantoor, sprak eens met Strabbékeek hem daarbij met zijn door dringenden speurdersblik voortdurend aan en verklaarde al heel spoedig dat hij alleszins termen aanwezig achtte om den verdachte mede naar het bureau te nemeu. Zonneklaar bleek aldaar dat het vei moeden van den scherpzinnigen politieman juist was geweest en dat zich achter den vlekkeloozen naam Strabbé van Rienst een zeer gevaarlijk heerschap verborg. Men herrinnert zich waarschijnlijk dat eeh zestal jaren geleden een man gevonnisd werd, die, vermomd, en van een valschen baard voorzien, de woning zijner tante op de Bloem gracht was binnengedrongenhet mensch mishandeld had en toen met haar effecten trommel naar Antwerpen gevlucht was. Deze man, die reeds wegens het maken van valsche wissels en diefstal langdurige gevangenissiraf had ondergaan heette H. F. Strubbe. Hij werd tot 5 jaren gevangenisstraf ver oordeeld en heeft in Maart van het vorige jaar de gevangenis verlaten. 't Was deze zelfde Strubbe, die zich thans met valsche getuigschriften en onder valschen naam bij de Ontvang- en Betaalkas» de betrekking ran correspondent had weten te verschaffen. Hij moest ten slotte bekennen en is naar hel huis van bewaring overgebracht. Nws. Iloe zit dut in elkaar? Uit Eindhoven wordt aan de Tel. geschre ven Wanneer men aan het spoorwegstation Eindhoven een kaartje enkele reis derde klas naar Rotterdam Beurs neemt, betaalt men f 2,50, welke prijs ook op de kaartjes vermeld staat. Nu zou men meenen, en dat is ook zoo, dat een kaartje in omgekeerde richting denzelfden prijs kost. Dit ondervond echter een reiziger anders. Deze was begin dezer week van Eindhoven naar Rotterdam ver trokken en vroeg nu aan het loket op het station Beurs een kaartje naar Eindhoven. Hierop stond als prijs f 2,70 gedrukt en werd hem ook gevraagd. Op zijn gegronde aanmerking, waarom hij van R. naar E. 20 cent meer moest betalen 'dan bij het begin dezer week op zijn heenreis, werd hem het kaartje verstrekt voor f 2,50. Nu was deze reiziger toevallig met den prijs bekend, indien dit echter niet het geval ware geweest, was voor deze reis 20 cent te veel betaald, en is dit misschien reeds meermalen geschied. Gauw verdiend Voor het lichten van de torpedoboot »Et- na» die onlangs tengevolge eener aanvaring met de torpedoboot „Nobo", om zinken te verhoeden bij Nieuw Helvoet op 't strand moest worden gezet, en het vervoer naar 's Rijks werf te Hellevoet is door de „Nieuwe Bergingsmaatschappij" te Maassluis f 7000 in rekening gebracht. Het zaakte vereischte ternauwernood één dag! Treurige ongelukken. Zondagmorgen had te Amsterdam een treffend ongeluk plaats. Een 14jarig meisje ging haar broer bezoeken, die dienst had op een sleepboot in de haven aan den Overtoom. Bij het afloopen van de loopplank gleed zij uit in de haven en verdween onmiddellijk onder de boot. Eerst na 20 minuten dreggens mocht het gelukken het meisje op te halen. De levensgeesten waren echter reeds geweken, hoewel ruim een uur de bekende voorschriften werden toegepast. Drunen, 27 Juli '97. Bij de op heden ge houden herstemming voor een lid van den gemeeuteraad zijn uitgebracht 376 stemmen. Van onwaarde 9 stemmen. Hiervan bekwam J. Elshout 214 en P. van Rooij 153 Wederom zijn twee jongens, een van 15 en een van 16 jaar, het slachtoffer geworden van hunne roekeloosheid om tusschen de hoofden van het Ververschingskanaal te Scheveningen te zwemmen. Beide knapen waren vrij goede zwemmers, doch zij werden door de sterke strooming naar zee gedreven en konden den kant niet meer bereiken Vier kameraden, die met hen te water waren, trachtten vruchteloos hulp te bieden. Na ruim tien minuten slaagde men er in de :ougens op te halen. Zij bleken toen echter reeds overleden te zijn. Atjeh. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgend van 26 dezer gedagtee- kend telegram van den den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch Indie betreffende de gebeurtenissen in Atjeh „Een patrouille v.an Kroeng Raja streed met een bende in het oostelijk gebergte. Gesneuveld een inlandsch fuselier; gewond negen militairen beneden den rang van officier.» Verccnigiiig tot verbetering van den Volkszang. De Vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, wil trachten, met het oog op't aanstaande Kroningsfeest eenheid te brengen in de keuze der liederen, welke zon der twijfel ook dan weder uiting moeten geven aan de feestvreugde. Zij heeft daartoe uit haar midden eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Stamperius, voorzitter, P. van den Ent, W. H. de Groot Wzn., F. J. Ha verkamp, G. Kappenberg Pzu., G. S. van Krieken, H. van Voorthuysen, A. H. Wes tendorp en A. P. de Wild, secretaris. Deze commissie zal een keurbundeltje lie deren samenstellen, welke geschikt zijn om door klein en groot te worden gezongen. Het boekje zal tot een getingen prijs verkrijgbaar gesteld worden en zoo mogelijk door het geheele land verspreid. Reeds riep de commissie de medewerking in van alle onderwijzers en onderwijzeressen van Nederland, maar behalve die kunnen nog velen tot het goede doel, dat de commissie beoogt medewerken, en alle medewerking zal hoogst welkom zijn. Wij denken hier aan Feestcommissie's en Zanggezelschappen, die de liederen kunnen instudeeren, aan particu lieren, die genegen zijn de goede zaak financieel te steunen en alzoo de commissie in de gehghéid te stellen present exemplaren in grooten getale te verspreiden. In de tweede plaats strekt de arbeid der commissie tot het in het leven roepen van een Kroningslied. Zij heeft daartoe een wed strijd uitgeschreven, waartoe alle musici van Nederland ter deelneming zijn uitgenoodigd. De Jury bestaat uit de heeren Richard Hol, Dan. de Lange en Bern. Zweers. Aan de best gekeurde compositie zal een prijs worden toegekend van f 100, of een gouden medaille van gelijke waarde. Nadere inlichtingen verschaft de secretaris der commissie de heer A. P. de Wild, Marnixstraat 372, Amsterdam. Baardwijk27 Juli. Bij de gisteren ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad waren de stemmen als volgt verdeeld L. Leijtens 62. A. Pullens 53. J. van Huken 33. H. Krol 13. Dus herstemming tusschen L Leijtens en A. Pullens. Vreesclijke schouwburgbrand. Het zomerthenter in het llamonapark te Paducnh, een stad van 1215000 inwoners in den staat Kentucky is Zondagavond een prooi der vlammen geworden Met was bij het slottooneel, waarin een luisterlijk vuurwerk wordt afgestoken, dat plotseling de kloeren van een der vertoonsters in brand geraakten. Een paniek op liet tooneel ontstond en een nog vreeselijker in- de zaal. De ongeveer 600 toeschouwers drongen naar de uitgangen in ontzettend geweld. Vrouwen en kinderen werden vertrapt. Het geheele gebouw stond inmiddels in volle vlam, want toen het vuurwerk niet langer gecontroleerd werd, had het de coulissen aangestoken. Eer allen buiten konden wezen, viel het dak in. De eerste naspeuringen geven de overtui ging, dat er minsten 150 menschen zijn omgekomen 1 Smartelijk feit. Twee achtbare families der 8e wijk van Brussel zijn door een smartelijk feit diep bedroefd. In beide huisgezinnen was een dochter van 15 jaar, de eene Eugenie X. de andere Marie Z. De eerste was een paar maanden ouder dan de tweede. Sedert eenigen tijd hadden de twee meisjes elkander leeren kennen. Woensdagavond nu, te half 9 ging Marie Z. eene boodschap doen. Van dan af, zag men haar noch Eu genie X. meer weder. Deze laatste had een briefje achtergelaten, waarin zij van zelfmoord door verdrinking gewaagde. Zeker is het dat gedurende twee dagen vruchteloos overal opzoekingen werden ge daan. Zaterdagmorgen nu, te 8 ure, zag zekere Janssens, tusschen fortips 6 en 7, op de hoogte der IJzerhoekstraai twee hoofden boven het water uitsteken. Weldra werden twee lijken bovengehaald en de politie ver wittigd. Deze deed de lijken naar het doodenliuis van het Kiel voeren. Aldaar werden zij spoedig herkendhet waren inderdaad de twee meisjes, welke Woensdagavond ver dwenen waren. Op Marie Z. vond men eenen geldbeugel bevattende vijftig centiemen en eenen ring. Onmogelijk de smart der ouders te be schrijven. 't Is ook een al te zwaren slag die hen treft. Bedwelming. In La Tour, (kanton bij Bevey (kanton Waadt), was Dinsdag een werkman bezig, een beerput te leegen plotseling raakte hij door het inademen van vergiftige gassen bewusteloos en hij viel in den put. De koet sier van het heerenhuis snelde hem te hulp, raakte ook bedwelmd en viel er eveneens in. Hetzelfde geschiedde met een dienst meisje, dat wilde komen helpen, en met een étaliaanschen arbeider, die juist passeerde. Eindelijk na veel moeite, gelukte het een twintigtal mannen, van wie er enkelen zich aan touwen aflieten, de drie eersten bewus teloos boven te brengen zij kwamen in het hospitaal weer tot bewustzijn doch de koet sier stierf weldra, de Italiaan werd dood opgehaald, de beide anderen hoopt men in het leven te houden. GORINCHEM 26 Juli. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f7.10 a 7,25, roode dito f6,50 a 6,75 witte dito f 6,75 7,ihl. rogge f4,30 a 4,50, buitenl. dito f4,20 a 4,50, gerst t 4,50 a 4,75, haver f3,75 3,85, duiveboonen f6,75 a 7.—, blauwe erwten f0,— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 69 runderen le qual. Kalfkoeien f 150 k 160 Kalfvaarzen f120 a 140 Melkkoeien 1120 k 130 l'/« .i^rige ossen f 60 k 90 Guiste vaarzen f 70 a Pinken f 40 i Graskalveren f 15 Nuchtere kalv. f 5 A Aangevoerd 2 vette varkens van 18 a 20 per half kilo, 550 biggen van 17,— all.— per stuk. Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per kido. ROTTERDAM, 26 Juli. Binnenlandsche granen. Tarwe waarvan de aanvoer heden veelbeteekenend was, werd aan vankelijk voor een gedeelte tot 10 u 15 ct. ver hooging uitgezocht. Daarna was men echter ver plicht tot vorige prijzen af te geven doch bleef van den ruimen aanvoer nog een deel onverkocht, 80 50 20 8 ct.,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3