Notaris RANT, löli TURKIJE 187Öl Gasthof Neuen Weinberg, W. RISTIG. HOUTWEG BIER-MS YV. G. VAAGS, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, inmaakflesscheninmaakbussen W.G. Vaags. YV IJ N E N. Van Gool-Van h Schoot, Wed, j, B.v.d.Heijden-De Leeuw, Advertentiën, AMSTERDAM. BLIKWERK E M A I L 1 E, Gegoten Ijzerwaren, aan sterk concurreerende prijzen. B O E D E A U X-, Witte- en Rijnwijnen, v Prijzen van Guldens 167,000, 16,700, 5565, 1670, 835, 275 en 110. BARENDS Co. 1 n h. P. H U H N R. In het magazijn van met toebehooren. Steeds verkrijgbaar: Frambozen- en Citroen- Limonade f 1,20 p. flesch. Beckers Boerenjongens Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad. Toeslag op 10 Augustus 1897, Trekking 2 Augustus 1897. Amsterdam, 187 Warmoesstraat. Gute Deutsche Ktiche. KEGELB AHN. §5^+- Warmoesstraat 21, Vaste, goedkoope prijzen. Diverse merken Rijn— en Moezel- wijnen, Roode en Witte wijnen Champagne PortMadera Cherry LIKEUREN. DIVERSEN. treurige grappenmakerij, die met den vveid- schen naam van enquete in zake het bestuur en de handelingen der Zuid Afrikaatische Maatschappij, gezegd Chartered Company is bestempeld. Het charter van deze maatschappij is gebleken in zekeren zin ook eert vrijbrief voer vrijbuiterstochten te ziju en iu de Engel sche taal zal voortaan Jamesonisme synoniem zijn met officieele gauvvdieverij. De taak van de enquete commissie is ge weest de ware geschiedenis van Jameson's inval op het gebied van den Transvaal na te vorschen, de bestuurspraktijken van de Char tered Company in Rhodesia aan 't daglicht te brengen en de regeering te adviseeren, wat er in Rhodesia te doen is. Op geen dezer drie punten mag het rapport van de enquete commissie atdoeud genoemd worden. Vandaar dat door den radicalen afgevaardigde Stanhope in het Lagerhuis eeu motie is voorgesteld, waarin betreurd werd, dat het onderzoek en 't rapport der commissie niet afdoende zijn; in het bijzonder, dat de commissie heeft nagelaten bijzondere maat regelen ten aanzien van Rhodes aan te bevelen en onmiddellijk aan het Huis te rapporteeren, dat de heer iiawsky heeft geweigerd 't bevel der commissie op te volgen om zekere tele grammen over te leggen, die hij reeds in Juli 1896 aan minister Chamberlain op diens verzoek had neergelegd; en besluit, dat den heer Hawskley worde gelast op een bepaalden dag te verschijnen voor het Lagerhuis om daar de bedoelde telegrammen over te leggen. Het Lagerhuis heeft niets besloten en niets gelast, doch de motie Stanhope, die met kracht en vuur door het radicale lidLabouchère werd gesteund, met een overweldigende meer derheid vau 277 stemmen verworpen. Daar mede is de misdaad door Rhodes en Jameson en consorten aan 't internationaal volkenrecht gepleegd, zoo niet gesanctionneerd, dan toch met den mantel van belangzuchtige liefde bedekt. De Chartered Company kan bij ge legenheid haar heldendaden herhalen en de Boeren moeten er maar voor zorgen, dat hun kruid goed droog blijft. Er is in de wereldgeschiedenis geen tweede voorbeeld te noemen, dat een mislukte vrij buitersonderneming als die van Jameson door de hoogste macht in een land, door de ver tegenwoordiging van een hartstochtelijk aan zijn vrijheid gehecht volk, op zoodanige wijze wordt schoongewassen. De logica der poli tieke zaken wil, dat opstanden en revoluties slechts door één ding goed te maken zijn succès. Slaag bij het opzetten van een om wenteling en de wereld zal u groot prijzen, u aanhangen en tot volksheld, bevrijder of keizer uitroepen; bezwijk in den strijd en gevangenschap, verbanning, bespotting of dood zullen u deel zijn Voor het minst wordt ge uitgeworpen als oproermaker, vredeverstoor der, bandiet of vrijbuiter. Dat is de les der geschiedenis Hoe is 't dan mogelijk, dat gespaard blijft Rhodes, die volgens de commissie zelve ernstig schuldig is aau samenzwering tegen eeu be- vrienden staat, terwijl èn rooftocht èn samen zwering op jammerlijke wijze zijn mislukt? Hoe is het mogelijk, dal in het rapport der commissie wel de schuldigen worden aange wezen, doch, dat het „inconclusive" zooals de afgevaardigde Stanhope in zijn resolutie zeide niet afdoende is, daar het nalaat voor de schuldigen de hun toekomende wel verdiende straf te eischen Dit laat zich verklaren door het fei% dat de verijdelde revolutie van Johannesburg is geweest een poging tot revolutie van bovenaf. Ik ben in den regel den revolutionnairen gunstig gezind, maar ik wil revoluties voor de rechten van het volk en niet ten gunste van enkele kapitalisten, zeide Labouchère in het Lagerhuis, en hij voegde er bij Het Eugelsche volk zal denken, dat de eene wet is voor de rijken en machtigen, en een andere voor het mindere volk en de incirak in het buitenland zal zijn, dat de Engelschen een volk van huichelaars zijn. Wat het Engelsche volk over de uitspraak van hel Lagerhuis denkt, doet weinig ter zake het keurt, althans lijdelijk en stilzwijgend, zoovele ongerechtigheden goed, die in zijn naam geschieden en bestendig worden doch de indruk in het buitenland zal zijn, dat kapitalisten hier over kapitalistische misdrijven de spons hebben willen halen. Men kan gerust gelooven, dat de in de commissie gelezen telegrammmen, gelijk sir William Harcourt getuigde, niets bevatten, waaruit blijkt, dat het ministerie van koloniën eenige voorkennis van een voorgenomen rooftocht had; men kan ook de hoop deelen, door minister Chamberlain uitgesproken, dat zelfs zijn politieke tegenstanders overtuigd zijn, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen niet gerechtvaardigd waren. Maar met den heer Labrouchère zal net buitenland de meening deelen, dat het onder zoek naar de betrekkingen van het departe ment van koloniën met Rhodes en anderen, die betrokken waren bij den rooftocht, niet conservatieve leden van de commissie hun best hebben gedaan, al was Chamberlain niet met de plannen van Rhodes in kennis ge steld, om te beletten, dat deze diugen werden onderzocht. Men zal zich herinneren, dat de schoonzoon van den troonopvolger, den prins van Wales, de hertog van Fife, en de hertog van Aber corn in het bestuur der Chartered-Company zitting hebben dat kort na het mislukken van Jameson's tocht de prins van Wales aan de deur van het ministerie van koloniën ij die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den WelEerw. Heer A. Th. Hoos, overleden te Waalwijk 1 Juni 1897, ge lieven hiervan voor 1 Augustus aanstaande opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. J. BINK, te Waalwijk. klopte en later met den bewerker van den inval handdrukken wisselde. Men zal daarom vermoeden, dat én commis sie èn Lagerhuis de dingen niet tot op den bodem doorzocht hebben, omdat zij vreesden er namen te vinden, die tot vóór en naast den troon van koningin Victoria moesten voereu L Reeds in het begin van de week wist een vlugge Engelsche correspondent mede te dee len, dat Donderdag, te Konstantioopel het vredesverdrag zou geteekend worden. Bedoeld werden natuurlijk de vredespreliminairen, die den grondslag zullen moeten vormen, waarop door de vertegenwoordigers van Turkije en Griekenland de ouderhandelingen worden voortgezet. Op het laatste oogenblik schijnt er echter te Konstantinopel weer een kink in den kabel gekomen te zijn; ditmaal is het niet de grens- quaestie of de ontruiming van Thessalié, die moeilijkheden oplevert, doch de betaling van de oorlogsschatting is het struikelblok, wat in den groud op hetzelfde Deerkomt. Duitscliland maakt er zich namelijk bezorgd over en men moet erkennen deze bezorgdheid is niet hersenschimmig dat Turkije, als een maal Thessalië ontruimd en de vrede beklon ken is, wel eens naar die oorlogsschatting zou kunnen fluiten,gelet op den gerooiden staat der Grieksche financien. Met veel gewichtigheid werd daarbij door de Duitsche bladen be toogd, dat Duitschland zich in deze op het standpunt der gerechtigheid plaatst en in de lijn blijft, die keizer Wilhelm aangegeven heeft, toen hij den inval der Grieken op Kreta met de blokkade van deu Piraeus wilde be antwoorden. De Grieken zijn de bewerkers van de huidige verwikkelingen. Turkije stond tegenover hen in staat van wettige zelfver dediging en heeft in den strijd de overhand gehad. Duitscliland heeft met de andere mo gendheden in gemeeu overleg gehandeld, doch het verkiest niet, dat Turkije de prijs voor zijn zegepraal afhandig wordt gemaakt. Der halve behoort de ontruiming van Thessalie eerst te volgen, wanneer de oorlogsschatting betaald is of de afdoening ervan althans als zeker kan beschouwd worden. De Hongaarsche kamer heeft met groote meerderheid het voorstel van den minister president Banfby tot verlenging der zittingen aangenomen. Op voorstel van Chöry begonnen de verlengde zittingen Donderdag. De Portugeescheregeering heeft uit vrees, dat de republikeinen onlusten verwekken, in de voornaamste steden militaire maatregelen geuomen. Zaterdagnacht trokken patrouilles door de straten van Lissabon en de wachten waren versterkt. Zondag is een ministerraad gehouden, waarin maatregelen ter onderdruk king van wanordelijkheden zijn vastgesteld. De portugeesche bladen melden, dat verschei dene generaals en officiers ontslagen en in staat van beschuldiging gesteld zijn. De aanval van inlandsche troepen op het Engelsche kamp vaD Malakand in Chitral wordt bevestigd. De toestand is zeer ernstig. De weg tusseheu Mardan en Malakand is door vijandelijke stammen afgesloten en de telegraafllijn is doorgesneden. Ér zijn in allerijl versterkingen aangevraagd, doch de gemeen schap met het fort Chakdara, dat door twee compagnien infanterie verdedigd wordt, is afgesloten. Uit Bombay wordt gemeld, dat te Poonah eenige aanzienlijke inlanders in hechtenis genomen zijn wegens ontrouw aan de Britsche regeering. Onder hen zijn een lid van de wetgevende raad van Bombay, Gangahar Tilak geheeten, en een zekere Coboo Madow Bal, die met Tilak het Inlandsche blad Kesari uitgeeft. De drukkerij van het blad werd doorzocht, de boeken en papieren werden in beslag genomen. Men verwacht vedere in hechtenisnemingen. De New York Herald heeft een tele gram uit Washington ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de heer Sewall, vertegenwoordiger der Vereenigde Staten te Honolulu, heeft bericht, dat de Britten bezit hebben genomen van het eiland Palmyraliggende duizend mijlen ten Zuid Westen van Hawai. Volgens de regcering van Hawai is dit eiland van Hawai afhankelijk. Dit bericht berust eigenlijk op een dwaling, daar het eiland Palmyra reeds sedert 1888 in het bezit van Engeland is. De de te Parijs vertoevende markies Ito heeft in een interview verklaard, dat hij niet inziet, hoe het plan tot aunexatie van Hawai bij de Vereenigde Staten tot een breuk lusschen dit rijk en Japan moet leiden. Uit New York wordt aan de Morningpost geseind, dat volgens een te Los Angeles (Californie) ontvangen schrijven 1500 Japan- sche soldaten, als landverhuizers gekleed, uit Japan naarHonolulu zullen vertrekken.Met een zouden er drie kruisers in Hawai arriveereu »ia uiiwwbMiIM| te WAALWIJK, maakt bekend, dat de VASTE GOEDEREN behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer A. C. VOS $z., overleden te Drongelendoor inzet en verhooging staan als volgt Koop 1. Huis, erf en weiland te Dron gelen, groot 1,59,00 heet. f1300. Koop 2. Weiland aldaar, groot 2,05,90 heet. - 2900. Koop 3. Weiland aldaar, groot 1,70.00 heet. -2100. Koop 4. Bouwland aldaar, groot 1,18,40 heet. - 900. Koop 5. Bouwland aldaar, groot 1,28,80 heet. - 1200. Koop 6. Weiland te Eethen, groot 1,65,90 heet. - 1550. Koop 7. Weiland aldaar, groot 1,43,70 heet. - 1050. Koop 8. Bouwland te Wijk (Aal burg) groot 0,83,30 heet. -1100. Koop 9. Weiland te Wijk, groot 2,72,90 heet. -4000. des namiddags 3 uurter herberge van PIET NIEUWKOOP op den Dijk te Drongelen. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. Een geheel aandeel geldig voor deze trekking met het r^cht op de volle prijs die er op valt, verkrijgbaar a EEN GULDEN Wissel- en Effectenkantoor, Ook verkrijgbaar bij AN- 'lll&asy TOON TIELENboekhandelaar te Waalwijk. WAALWIJK, bij de haven, is steeds voorradig een flinke sorteering als Trommels. Emmers, Gieters, Presenteer trommeltjes, Presenteerbladen enz. alsPotten en Pannen in alle modellen en g'rootte Waterketels Koffiekannen, Thee potten, Melkkokers, Botervlootjes, Vergieten enz.alsookPetroleumstellen in groote keuzeKoffiemolens, Familieschalen, 'Toon bankbascules en gewichten, Messen, Lepels, Vorken enz. Verder Kleer- en ParapluiestandaardsMangels en vele soorten Bouwartikelen, Varkensbakken Runovens en Huivenruim voorzien van: Vlechtwerk, Heiningdraad, Asphaltdakpapier, HANDEL in LAMPEN. Aanbevelend, GEDISTILLEERD. Cognac fine Champagne p. fl f2.00 1.80 Cognac Vieux 1.60 1.40 Cognac 1,25 Jamaica Rhum 1,25 1,50 Barcelona Brandewijn 1,60 1,40 Fransche Brandewijn H 1,25 Brandewijn 0,70 Jenever 0,60 Aalbessen jenever 0,65 Hulskamp's Oude Jenever per L. kruik 1,20 Advokaat per flesch 1,25 1,40 Cooyraans advocaat 1,60 BITTERS. Van Gils Elixer f 1,00 0,25 Cooyinans, Cats en Bonekamp p. flacon f 0,30 Minervabitter 0,60 Bisschop 0,40 Pommeranz spiritus 0,25 Citroen- en Frambozenlimonade per fl. f 1,10 1,25 Anisette Pepermunt Frambozen likeur Kersenlikeur Citroenlikeur Curasao Persico Parfait Amour Jufl'. in 't Groen Roosjes z. doorns. Bruidstranen Guldenwater Zilverwater Half en Half Kummel Vanille O O <33 >ra CM Aanbevelend, <33 d. WAALWIJK. ALLE MERKEN W Triple Sec f4, Chartreuse (groene f3,25 gele -2.75 Kischwasser - 2.60 Kummel Cristallisé f 1.50 - 2.-— Marasquin - 2. Cooijmans Advocaat - 1.60 Groene Annisette - 1.80 Crème de Vanille -1.60 Elixir d'An vers -1.50 Annisette Rosé -1.50 Annisette 1 1,50, 1,20, 1,—, 0.75 Persico -1.50 Curasao f 1,50, 1.20 Citroen Likeur -1.20 Parfait Amour -1.20 Pepermunt fl.— -0.75 Oranje Likeur Oude Genever, per liter f 1.30, halve liter - 0.70 f 1.80, 1.50 - 1.30 - 1.35 Cognac Cognac per liter Barcelona Brandewijn per flesch f 0.80 Brandewijn, puik voor inmaak, p. liter - 0.83 h u p. flesch - 0.73 Genever, per liter f 0.76 -0.80 Roode Bessen Genever, per liter - 0.85 Jamaica Rum, per flesch Fijne Genua Tafelolie Bordeaux Wijnazijn -1.80 - 1.— f 0.15 -0.25 SPECIALITEIT per liter f 1.30, per halve liter f0.65 Standaard Lemon's Squash 75 cent.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2