Nummer 60. Zondag 1 Augustus 1897. Tweede Blad. """binnenland.' BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. "uitvoeringen. Vervolg Nieuwsberichten. Men weet mee te deelen dat in het paleis te Brussel groote maatregelen genomen worden voor den ontvangst van keizer Wilhelm II, die iu September a.s. het bezoek zou be antwoorden, dat koning Leopold hem in Kiel gebracht heeft. Dit berichi wordt echter stellig tegengesproken. Er is van Woensdag uit de Borinage een niet geringe vooruitgang te constateeren. Op verschillende plaatsen hebben stakers het werk hervat, zooals bij Boussu, in het westen van Mons en bij Dour. Alles tezamen zijn er wel 2000 mijnwerkers Woensdagmorgen opnieuw afgedaald.Het aantal stakers bedraagt op dit oogenblik nog ongeveer 10.500; doch in de mijnen waar gewerkt wordt zijn de ploegen voltallig. In de gisteren gehouden vergaderingen van stakers zijn nieuwe toezendingen van geld aangekondigd, waardoor men den strijd nog wel wat vol kan houden; er is echter tot heden niets ontvangen en de ellende is algemeen. Overal ziet men groepen stakers bedelen. Hulp vau de Fransche collega's is ook niet te verwachten. Hier en daar hadden wanordelijkheden plaats te Dour heeft men voor de deur van een herberg een dynamiet- patroon gelegd. De patroon is ontploft en heelt groote gelukkig alleen stoffelijke schade veroorzaakt. Het parket van Mons stelt eeu onderzoek in. Dezer dagen kwam de republikeinsche Imparcial met onrustbarende berichten over de uitbreiding van den opstand in de provincie Cavite, op Luzon. Thans wordt officieel uit Manilla gemeld dat de aanvoerder van de opstandelingen Aguinardo nog aan 't hoofd staat van duizend gewapende mannen Hoewel er ter geruststelling wordt bijvoegd dat ds kleine benden die naar <le provincie Laguna waren opgerukt, verslagen zijn, kan men toch uit het een met het ander opmaken dat de opstand op de Filippijnen nog niet gedempt is. Men herinnert zich wellicht, dat voor eeni- gen tijd te Ambatondramama twee Fransche predikanten zijn vermoord de h.h. Escaude en Minault. Dertien inlanders zijn den löen Juni door de rechtbank van Arivouimamo veroordeeldzes hunner tot de doodstraf. Twee aanbrengers tot lichte straf. Zonder dezen toch zouden de schuldigen zeker niet zoo makkelijk gevonden zijn. Merkwaardig is primo dat de voornaamste schuldige een protestantsch (inlandsch) on derwijzer is, die de predikanten ten zijneut ontvangen heett, en toen de andere inlanders is gaan verwittigen van de schooue gelegen heid tot moord en roof; waarom deze gedoopte zoo gehandeld heeft, is onbekend; opgemerkt is alleen, dat hij een kweekeling is van de Engelsche zendingscboleu. Een tweede merk waardigheid is dat het district, waar de mis daad is gepleegd, na in November '95 onder de eerste te zijn geweest die in opstand kwamen, thans, sinds eeu geduchte bestraffiug, beschouwd werd als een der veiligste streken van het geheele eiland Zoo althans verze kert de correspondent te Tananariva van de Temps; maar de bewering klopt niet met de verontschuldiging »door den gouverneur-ge neraal na den moord aangeboden. Immers, deze rapporteerde toen, dat de predikanten de slachtoffers hunner onvoorzichtigheid waren geworden. Zij haddeu zeer goed geweten, dat de streek waarheen zij zich zonder escorte begaven, onveilig was, en men had hen nog gewaarschuwd bovendien Nu is er ook werkstaking uitgebroken onder de mijnwerkers in het Pas de Calais. Er zijn 1200 stakers. Na een langdurige vergadering is een liist van eischen vastgesteld, die door een commissie van zes Belgische en zes Fransche mijnwerkers aan den directeur is aangeboden. De hoofdzaak van de staking is de aanneming der 134 mijnwerkers van de stakende Borinagemijnen. Er zijn al genoeg Belgen in onze mijnen, zeggen de Franschen, als er nog meer bijkomen, staken wij. Nu zijn de Belgen wel verplicht mee te doen. De toestand is volmaakt rustig. Men meldt later De werkstaking in het Pas de Calais heeft in korten tijd groote afmetingen aangenomen. De directeur heeft geweigerd de Belgische mijnwerkers van de Borinage op stel en sprong te ontslaan, omdat het reglement acht dagen waarschinvtijd voorschrijft. Het aantal stakers bedraagt 1500, waaronder ongeveer 800 Belgen. Inmiddels hebben de 134 man van de Borinage zelf hun ontslag gevraagd en als dit aangenomen wordt wat waarschijnlijk is vervalt de reden tol staking. Zeven en twintig, die voor drie dagen aangenomen waren voor mijn No. I, hebben reeds hun ontslag en ziju naar Belgie teruggekeerd. Woensdag had de algemeene werkstaking van postbeambten in Groot Brittannie en Ierland moeten worden uitgesproken. Door tusschenkomst van enkele leden van het lagerhuis is de datum van 't begin der staking echter op later bepaald. De postbeambten willenzooals men weet, betaling voor de uren, die boven het wettelijk vastgesteld aantal op de bureaux worden doorgebracht. Men verwacht nu dat de algemeene chet, de hertog van Norfolk, eeu postcommissie een onder houd zal toestaan, met de parlementsleden, door wier tusschenkomst de staking verdaagd is. De staking aan de Engelsche machine fabrieken is zeer ernstig. Er zijn niet minder dan 30,000 stakers, en voor de volgende week verwacht men, dat nog eens 30000 het werk zullen neerleggen. De patroons in het district Londen hebben vergaderd en na langdurige discussie is deze motie aangenomen „De patroons van het district Londen, gehoord het rapport van hun commissie, zijn meer dan ooit besloten den strijd vol te houden." Het ziet er dus treurig uit. Een en twintig firma's in Nottingham ziju tot den patroonsbond toegetreden. Zij begonnen 25 procent van hun personeel te- ontslaan, die lid waren van den algemeenen bond. Het gevolg was, dat de overigen 75 procent, het werk neerlegden en dat er weer 6000 stakers, meest in de rijwielindustrie, zijn bijgekomen. Keir Hardie en Tom Man van de onaf hankelijke werkliedenpartij hebben zich aan het hoofd gesteld van een beweging om financieelen steun voor de stakers en tot het algemeen maken van de beweging voor den achturendag. Alle Engelsche werklieden worden tot medewerking opgeroepen. Tengevolge van den met enkele woorden vermelden opstand in de Swat-vallei (Britsch Indie) zijn op groote schaal maatregelen genomen. De opperbevelhebber in Pandzjab heeft vier regimenten infanterie, een batterij berggeschut, en drie eskadrons Bengaalsche lansiers naar de bedreigde punten gezonden: Tsjakdara en Malakan. Deze twee posten liggen negen Eng. mijlen van elkaar en worden beide als onneembaar beschouwd. De bezet tingen moeten echter versterkt worden om de Swat-vallei van oproerlingen te zuiveren, en Tsjakdara, dat feitelijk belegerd wordt, moet spoedig ontzet worden, daar men voor de rust in Waziristan vreest. Bij de overrompeling van het kamp te Malakand zijn een officier gedood en vier gewond het verlies aan minderen is nog onbekend maar wordt onbeteekeneud geacht. Om den indruk van den aanval op het Malakadkamp te verzwakken geeft men in Engeland te verstaan dat het feit te wijten is aan de godsdienstige geestdrijverij van een gekken mollah, dat het geen vooraf beraamde oproer is en dat de rust dus wel spoedig her steld zal zijn. Wie zal men echter wijsmaken, dat één individu een aanval op een kamp kan improviseeren, de noodige troepen bijeen brengen en wegen afsluiten? Volgens de latere berichten uit Simla had die „gek" trouwens 40000 man onder zijn bevelen. De Daily Graphie, op de woelingen in Indië zinspelen de, meent, dat alle ontwikkelde en verstandige Indiërs heel goed weten, dat, welke ook de fouten van de Britsche regeering mogen wezen, de verdwijning van de Engelsche heerschappij het begin van een tijdperk van regeeringloos- heid zou zijn, dat duren zou tot een andere Euroopeesche mogendheid het schiereiland heroverd had. Wanneer een Engelsch blad ook maar zoon onderstelling waagt te maken, moet de toestand in Britsch-Indië wel ern stiger zijn dan men tot heden wilde toegeven. In Poona is de opgewondenheid ten top ge stegen en de meest onrustbarende geruchten over de aanleiding tot de arrestaties en de nadere bedoelingen der autoriteiten doen er de ronde. Ook heeft er weder een aanhouding plaats gehad. Vishwanoth Kelkar, de uitgever van het inlandsch blad Vaibhan is wegens het schrijven van oproerige artikelen te Tal- legand gevangen genomen en naar Bombay gebracht. Uit Simla wordt gemeld De gemeenschap met Malakand is hersteld. Hardnekkige ge vechten hadden op 27 en 28 dezer plaats; de Engelschen hadden daarbij 10 dooden en 43 gewonden. In het Hoogerhuis deelde lord Hamilton, de minister voor Indie, 't volgende mede over den opstand. De Engelsche troepen zijn Dinsdag den geheeleudag in actie geweest in het dal van de Swat. De algemeene aanval der opstandelingen had plaats tusschen des avonds half negen en het aanbreken van den dag; Woensdag duurde de schermutselingen den geheele» dag voort, maar de aanvallers werden overal teruggeslagen. De Engelschen hadden aan dooden II Sepoys en 43 ge wonden, waaronder een luitenant. Er worden nog meer aanvallen verwacht. Op 31 Juli zal keizer Wilhelm die Woensdag behouden in Bergen is aangekomen te Wilhelmshafen afstappen, om tegen woordig te zijn bij het vanstapelloopen van den kruiser eerste klasse „Frederik de Groote». Op den 6den Augustus gaat het keizerpaar op de „Hohenzollern" scheep te Kiel, naar Rusland. Twee dagen later zal het dan in de haven van Peterhof zijn, waar de czaar en zijn gemalin hen opwachten op de „Alex andria." Te Dauzig heeft Dinsdag een militaire patrouille in het drukste gedeelte der stad een 21jarigeo werkman Albert Zarewki doodgeschoten. De arme jongen moest naar de hoofdwacht gebracht worden, doch ont vluchtte. Grootte verbittering heerscht onder de burgerij. Den vluchtenden werkman werd driemaal „halt" nageroepen, als hij dan nog niet stilstond, legde de scherpschutter Satz- kowski aan en verbrijzelde hem, op 100 M afstand, met een geweerkogel het hoofd. Men wijst terecht op het onverantwoordelijke van een geweerschot, midden in een druk begane straat en men eifcht met verontwaardiging maatregelen tegen herhaling. Baratieri heeft de belangwekkende mede- deeling de wereld ingezonden, dat hij zijn boek over den Afrikaanschen oorlog af heeft. Hij zal in dat boek ook de verantwoorde lijkheid van Crispi bewijzen en verklaren. De getuigen van generaal Albertone in het ophanden zijnd duel met prins Henri van Orleans, hebben van den minister van oorlog verlot ontvangen om naar Frankrijk te gaan. Op het Moskousc'ne goederenstation van den spoorweg naar Kazan zijn driehonderd wagens met graan, vijl wagens met petroleum, vijftien wagens met andere goederen,een loods met manufacturen en honderd lecge wageus verbrand. De sultan heeft Zondag de arrestatie be volen van vier officieren van dienst in het paleis. Sedert hebben meer dan 100 arrestaties plaats gehad. Zondag, terwijl de sultan in de moskee was, werd hem een papier aan geboden waarvan de inhoud den sultan aanleiding gat tot het bevel. Zondag 1 Aug., 12 uur. Door de harmonie l'Espérance, op de zaal. Program ad fibitum. BEZOOIEN. Zondag 1 Aug. a.s., uam. 6 uur, Concert, te geven door de harmonie „l'Espérance", in den Theetuin van Constans van Dongen. (Zie programma's) WAALWIJK, 31 Juli 1897. Men schrijft ons uit Brussel, dd. 30 Juli: Op de Brusselsche Tentoonstelling is de Nederlandsche leerlooierij weinig vertegen woordigd. Het geen er is mag echter gezien worden en mocht tevredenheid van de Internationale Juryleden in hooge mate weg dragen. De heeren F. E. van Siebergen te Breda, exposeeren eene mooie hoeveelheid leer soorten van verschillende procedees. Zoomede eenige soorten inlandsche en 'ouitenlandsche looimiddelen, waarvan vooral de aandacht trekt het tentoongestelde gemalen en onge- malen Quibrachshout, waarin deze energieke firma als specialiteiten een gunstigen naam heeft gemaakt, Ook de gunstig bekende firma T. H. Haa- gen, stoomleder-drijfriemen fabriek te Rotter dam, exposeert hare verschillende drijfriemen. Deze étalage is voor deskundigen, zeer interessant. De firma Haagen heeft hare sporen ver diend, de Jury's toch op verschillende Wereld Tentoonstellingen kenden haar reeds zeer hooge bekroningen toe. Van harte wenschen wij dat dit nu weer het geval zal zijn. Ten slotte vinden wij door de firma W, Tijnmerinans Zonen, leerlooiers te Waal wijk, een paar mooi, beleerde, puik gelooide zoolleer huiden tentoongesteld. Boven de étalage vindt men eene kaart waarop vermeld slaat „Hors Concours, Membre du Jury." Kolen gevonden. Twee maanden geleden werd te Oirsbeek (Limburg) met het boren naar steenkolen een aanvang gemaakt. Maandagnacht werd de eerste kolenlaag aangetroffen op 300 a 500 meter diepte. Een brug ingestort. Woensdagavond omstreeks 10 uur geraakte te Wateriugeu een wagen met paard te water. Weldra waren personen genoeg bijeen om de behulpzame hand te bieden. Het aantal toe schouwers, die zich op een nabijzijnde brug hadden verzameld, was echter nog grooter. Eensklaps kraakt de brug en zonder, dat men zich nog bijtijds kou redden, zakte deze in en een 30-tal personen geraakte te water. Niettegenstaande de groote paniek, welke ontstond, werden allen gered. Het draina te Kozcndaal Omtrent het tragisch voorval te Rozendaal, waarvan wij in 't kort melding hebben ge maakt, deelt De Grondwet nadere bijzonder heden mede Zaterdagavond omstreeks 9 uur kwam bij den heer C. Van E.. hotelhouder in de Sta tionsstraat te Rozendaal, eene juffrouw uit Amsterdam aan, die volgens haar spoorkaartje naar Antwerpen moest, doch te Rozendaal wilde blijven overnachten. Haar werd een kamer aangewezen, doch door hare zonder linge manieren trok zij de aandacht van Van E. en diens vrouw, hetgeen nog verergerde toen zij bij het ter ruste gaan, de bewuste dame in nachtgewaad op hunne eigen slaapkamer aantroffen. Dit nog niet alleen, doch bij het licht zag men dat de. armen van de juffrouw bont en blauw waren, hetgeen dadelijk aan een ruwe behandeling deed denken. De echtgenoote van Van E bevreesd ge worden, sloot haar op, in hare kamer. Weinig later hoorde men haar op de deur bonzen, tot alles stil werd. Toen Zondagmorgen, omstreeks 6 uur, het dochtertje van den eigenaar van 't hotel door de restaurant giog zag ze, tot haar grooten schrik, de bewuste dame, ontdaan en bebloed, voor de deur van de gang naast het huis staan. Doodverschnkt riep zij om hulp en toen men daarop kwam toesnellen, was de dame in dien tusschentijd achterover in de gang gevallen. Een kleine wonde vertoonde zich aar. de slapen. Oogenbliklcelijk na de vei schrikkelijke ont dekking werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch na ruim een half uur is zij overleden. Per brancard is zij toen naar het dooden huisje op de algemeene begraafplaats vervoerd, waarna de lijkschouwing plaats had. Onder getuigen heeft zij zelve nog verklaard, dat zij niet uit het raam gevallen, is, doch er zich zelve heeft laten uitglijden volgens de meening van personen, die geheel met haar toestand op de hoogte waren, zou dit niet gedaan hebben om zelfmoord te plegen, maar wel om te ontvluchten, daar zij den vorigen dag van haar man was heengegaan, na zooveel mogelijk alles medegenomen te hebben. Een vrij groot bedrag aan geld, bestaande uit zilvergeld, bankpapier en effecten, onge veer ter waarde van f 1200, is in haar valies, dat ook in de gang lag, aangetroffen en bij de rijkspolitie gedeponeerd. Het lijk is naar Amsterdam vervoerd om daar begraven te worden. Uit Amsterdam meldt men nader: De vrouw die dezer dagen te Roosendaal uit het raam van een hotel sprong, blijkt de tweede vrouw te zijn geweest van een Am- sterdamschen koetsier. Het lijk is hier reeds ter aarde besteld. Ouders in doodsangst. Te Roermond werden deze week en 3 tal huisgezinnen in beroering gebracht, doordat eenige kinderen werden vermist. Drie kinderen, een van den heer Bongaerts, een van den heer Veth en een van den heer Seerden wa ren na schoolijd gaan spelen en des avonds om tien uur nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Alle zoeken was tevergeefs en men kwam toen op het idéé om eenige fiets rijders er op uit te zenden, ten einde in de omstreken informaties in te winnen. Een twintigtal wielrijders boden zich daartoe aan en na veel en lang zoeken mocht het aan twee hunner gelukken de vermiste kinderen

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5