Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Portugal. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Griekenland. kenende portefeuille zijn afgescheept en waarvan de leden zich zeer zeker niet zullen vergenoegen met //den boel gaande' te houden. Een schitterende^aureool om den Troon in het aanstaande kroningsjaar zal dit achttal zeker niet vormen, en de invloed der kroon zal met zijn medewerking zeker niet stijgen. -x- Insulinde zegt over het optreden van den heer Cremer z/Wij wenschen Indie geluk met de be noeming van dezen minister van koloniën. yVoor vele industrieele en wetenschappe lijke koloniale ondernemingenwaarin de heer Cremer een moeielijk te vervaugen kracht wasis deze benoeming een zwaar verlies. Wij herinneren er slechts aan dat de heer Cremer president-commissaris was van de wDeli Spoorweg-Mij.president van den raad van bestuur der //Kon. Paketvaart- Mij." commissaris van de //Deli-Mij." de yMedan Tabak Mij." en de „Senembah-Mij.", directeur van de ^Nederl. Indische Land bouw-Mij.", en voorzitter van het //Kolo niaal Museum" te Haarlem." „Een scherpe tarieven-oorlog in 't zicht" „Engeland, brekende niet het vrijhandelbe ginsel, neemt een proef met het beschermings stelsel" ziedaar een tweetal der meest frappante conclusiën naar aanleiding van het door Engelands regeering genomen besluit tot opzegging van het handelstractaat met den Duitschen Zollverein van 1865. Een douane- oorlog, een gevecht op economisch terrein tusschen de beide machtige staten behoort niet ganscli en al tot de onmogelijkheden, doch waarschijnlijk is zulk een in zijn soort ernstig conflict toch geenszins. Bij de jubileumsfeesten te Londen is voor de zooveelste maal gebleken hoe scherpe concurrentie Duitschland der Engelsche in dustrie aandoetde groote c'nromolitografie van de Times, welke bij millioenen exempla ren door het Vereenigde Koninkrijk werd verspreid, was made in Germauy, wel een opvallende hulde van Engeland aan de Duiische prentkunstZoo was 't ook met de jubileumscocardesdie in Engeland vervaar digde werden oumiddelijk voor de helft van den kostendeu prijs door Duitschland nage maakt en van Neurenburg en Frankfort uit bij duizendtallen in het vereenigd koninkrijk ingevoerd, met het gevolg dat de Eugelsche fabrieken met een groot deel van 'naar voor - raad bleven zitten. En wat 't mooist is van van allesde koliouiale troepen, uit Nieuw- Zeeland overgekomen ter gelegenheid van het Diamanten Jubileum, arriveerden teLonden met een Duitschen steamer Dat was nu toch waarlijk al te erg voor John Buli's eer en waardigheid er werd veel over gesproken en geschreven en er volgde een geweldige enquête. Het besluit evenwel, genomen door Enge lands regeering, staat niet rechtstreeks in verband met dit alles, is er tenminste niet het onmiddelijk uitvloeisel van Canada's nieuwe tariefwet bevat bijzohder gunstige bepalingen voor de producten van Groot- Brittannie, waarbij dit rijk natuurlijk 't zelfde moet toestaan aan Canada's voortbrengselen het begin van de vorming van een Brit- schen Zolleverein, waarbij de handelsverdra gen met Belgie (van 1862) en met Duitschland (van 1865) onoverkomelijke hinderpalen waren. Waar nu Engelands regeeriag stond voor de keus van een douane-bond met de kolo niën en de handhaving der bestaande verdra gen met Belgie en Duitschland, koos zij het beste en gaf Duischland kennis van haar beschikking. Het opzeggen van het tegenwoordige han delstractaat is dus geen breukhet is alleen een kennisgeving van de zijde der Engelsche regeering, dal het tractaat niet meer aan de eischen van den hedendaagschen tijd voldoet. In het handelsverdrag met Duitschland en België worden Groot-Brittanië en de koloniën als één geheel genomen, aan welke rijken als geheel het recht van den meest begunstigde werd verleend. De opzegging van het Duitsche handelsver drag wordt in de hoofdorganen der Engelsche pers goedgekeurd. De Times o.a. stelt op den voorgrond, dat men den koloniën de vrijheid moet geven om zelf te zorgen voor den goeden staat harer financiën, wat tot dusver haar niet af te gemakkelijk werd ge maakt. Het opzeggen van het handelsverdrag zal ergenis verwekken in de Dilitsche pers, welke misschien zoover zal gaan om te ver kondigen dat Engeland niet op een nieuw verdrag behoeft te rekenen. De Times hoopt, dat de Duitsche regeering zoo ver niet zal gaan en doet zij het wel, welnu, zal Enge land met zijn gewone gelatenheid zich het ontbreken van zulk een verdrag ook getroos ten. De Daily News, anders in den regel met de Times overhoop liggend, is het ditmaal met het City-orgaau eens. Het mogelijke ver lies, dat geleden kan worden, is niet zoo groot als velen vermoeden en de waarde der handelsverdragen wordt dikwijls overdreven, za.gt het libeiaal hoofdorgaan. Bovendien zal volgens dit blad de grootste schade niet geleden worden door Engeland, maar door Duitschland, hetwelk in het Britsche rijk een zijner beste klanten heeft. Het hoofdorgaan der Duitsche liberale partij maakt zich evenmin ongerust aldat der En gelsche liberalen. De Kölnische Zeitung schrijft n.l. „Er bestaat bij ons geen reden om ons ongerust te maken." En er op wijzende, dat de Duitsche uitvoer naar de Engelsche koloniën in het jaar 1895 rond 100 mihoen bedroeg, waarvan 16 millioen viel op Cauada, maakt zij de opmerking: „Daaibij moet niet uit het oog worden verloren, dat onze uitvoer nog aauzienlijk in de hoogte gebracht kan worden." In elk geval zal het heel wal voeten in de aarde hebben eer de bepalingen van eeu nieuw tractaat tusschen Engeland en Duitsch land zijn vastgesteld bij wederzijdsch goed vinden er gaat door Duitschland een sterke protectionistische strooming en het zal een proefstuk voor de nieuwe ministers zijn al laveerende de gevaarlijke klippen te omzeilen. Feitelijk is 't Duitschlarids industrie, die moet boeten voor de agrarische politiek, waardoor het vee, het vleesch, het graan en het hout zwaar belast werden bij invoer in Duitschland. In aanmerking genomen het feit, dat de agrariërs getroffen worden door hun eigen wapenen (de uitvoer van graan, peul vruchten en suiker naar Engeland is zeer aanzienlijk) mag men hopen, dat de beeren wat water in hun wijn doen. Nadat alle regeeringen haar gezanten te Konstantiuopel hadden aangeschreven inte- stemmen met Duitschlands voorstel rakende een buiteulandsche controle op Griekenlands financien; nadat Griekenlands regeering den schijn heett aangenomen vrede te nemen met de haar opgelegde verplichtingen, mocht men met meer recht dan tot dusver althans, hopen op de onderteekening der vredespriliminairen, Zaterdag moest de tekst worden vastgesteld van artikel 2, regelende de controle op Grie kenlands financien en van artikel 6, rakende de ontruiming van Thessalie en in werke lijkheid zijn de heeren dan ook in de kiosk van Toplane saamgekomen. Doch het resultaat dier beraadslagingen in aansluiting met de samensprekingeu onderling tusschen de gezanten ten huize van Philip Currie »De gezanten behandelden de rest van het ontwerp van het vredesverdrag; Tewfik pacha diende verschillende amendementen in, waarop de ambassadeurs onmiddellijk schriftelijk ant woordden; de discussie duurde bijna 3 uur." Ziedaar wat uit Konstantinopel wordt bericht, Wal beduidt dat nu? Blijft Tewfik pacha de gezanten en de kabinetten voor 't lapje houden of is 't misschien toch Turkrje's ern stig voornemen vrede te nemen met het door de mogendheden voorgestelde, zij 't ook wat heel laat De vorige week hoorde wij de Figaro over den Japanscheu markies Ito, dat deze de annexatie van Hawai door Amerika afkeurde; en de Herald, dat hij er zooveel kwaad niet in zag en Japan en Amerika als de beste maatjes beschouwde. Thaus heeft die Japansche oud-minister van buitenlaudsche zaken de Daily Mail er aan herinnerd, hoe hij vóór twee jaar in Canada had gezegd, dat hij Hawai niet cadeau zou willen hebben, maar dat hij de neutrali teit van den Archipel verlangde; en heeft de heer Ito er nog bijgevoegd„Ik ben volstrekt afkeerig van den oorlog; maar als Amerika ons ertoe dwingt, zullen wij niet nalaten te vechten." Mocht het tot dezen oorlog komen, en mocht dan naar den uitslag worden gevraagd, dan zou het antwoord twijfelachtig moeten luiden, daar alles afhangt van de strijdvaar digheid van de zeeschepen. Japan is op het oogenblik bezig met den bouw van zes oor logsschepen, ieder van vijftienduizend ton, en met dien van zes snelvarende kruisers. Iu vijf jaar zal de tonneninhoud der Japansche oorlogsschepen het cijfer bedragen van twee maal honderd duizend. Zaterdag hebben niet veel werklieden in de Borinage den arbeid hervat; men verwachtte dat er Zondag meer zouden zijn, 't welk niet 't geval geweest is. Veel mijnwerkers zijn uit het Fransche departement Pas de Calais teruggekeerd. Het onderzoek inzake de dynamietaanslagen te Douv, Warquiquies en P&turages wordt voortgezet, doch tot heden zonder resultaat De geponsioneerde officieren en onder officieren van het leger hebben besloten, dat geen hunner een rang in de burgerwacht zal aannemen, zoolang de persoonlijke dienstplicht niet ingevoerd is. De correspondent van den Temps te Alexandrië heeft prins Henri van Orleans gesproken, die gisteren ochtend om 6 uur met Leontjef aldaar is aangekomen. Zij kwa men uit Port-Said naar Ismaïlla terug. De Chedive liet den prins, die een goede reis gehad had, begroeten, hij verwacht van hem mededeelingen omtrent zijn reis, waarover hij aldus de Franschman verrukt is. Vrijdag gaat prins Henri naar Marseille. Hij blijft slechts korten tijd in Frankrijk en gaat in het najaar naar Abessynie terug, waar hij „zaken van groot gewicht" te doen heelt, samen met Leontjèfdie thans definitief door Menelik benoemd is tot gouverneur der equatoriale provinciën, Van den graaf van Turijn heeft prins Henri niets vernomen hij houdt de duelberichten voor praaties maar bevestigt al wat hij in den Figaro geschreven heeft en noemt dat nog zeer gematigd voorzoover het de Itali- aansche officieren betreft. Dat de zending van Renneli Rodd van den Negus het verbod van andere missiën zou verkregen hebben, noemt hij een puur verzin sel. Dit klinkt dan ook al te onwaarschijnlijk Uit een andere brou komt het bericht dat de prins aan de secondanten van generaal Albertone geseind heett dat hij het duel met den generaal aanneemt. Er zal in Zwitserland gevochten worden, waarschijnlijk met pistolen. Het verhaal, dat te Romans, een plaats, waar president Faure door moet komen, een anarchistisch complot is ontdekt, is uit de lucht gegrepen. De gearresteerde personen hielden zich bezig met de fabricage van smokkellucifers en jachtkruid. De Heraldo meldt dat een voorstad van Havaua, Mariano, door de opstandelingen overvallen is en houdt de waarheid van dat bericht ondanks officieele tegenspraak vol. Den 30 Juli om tieu uur des avonds viel een opstandelingenhoofd met 500 man 't rustige buiteustadje binnen, vernielden vele villa's, o.a. een van een Engelschman, doodden een kapitein van de vrijwilligers en namen met hun buit op het naderen van Spaansche troepen haastig te vlucht. De beurt is nu weer aan Canovas om te constateeren dat alles in de provincie Havaua onder het zegenrijk bestuur van generaal Weyler volkomen rustig is. Het is thans betrekkelijk rustig te Lissabon en Oporto. Er beviudt zich in die twee steden voor zoover men te weten kan komen uit de weinige berichten een re volutionair hoofdbestuur dat met enkele militairen een staatsgreep voor den léden Juli voorbereidde. De toeleg mislukte door de voorzorgen van de regeering die de ver dachte officieren bewaakte en de garnizoenen van enkele steden verplaatste. Thans zou de beweging gedempt zijn, ook doordat het kabinet zijn voornaamste financieele ontwerpen moet hebben ingetrokken. Dit alles is echter noch duidelijk noch betrouwbaar. Op de overwinuingen van niajoor Albu- queique in Gazaland schijnt een ernstige Dederlaag voor de Portugeezen gevolgd te zijn in het Bileui district ten Noorden van Delagoabaai, Van een troep soldaten (hoe groot wordt niet gemeld) bleef er geen en kele in leven. De arrestaties van hooggeplaatste en in vloedrijke inlanders maakt in Indie diepen indruk. De regeering maakt daarbij gebruik van een besluit van 1827, dat den onderko ning recht geeft zonder vorm van proces ontrouwe burgers gevangen te lateu nemen en te verbannen. Onder de gearresteerden is ook een Mohamedaan die onlangs ge sproken heeft op een vergadering van ge- loofsgenooten bijeengekomen o. a. om den sultan geluk te wenschen met zijne overwinning op de Grieken. Bij die gelegenheid het gebeurde te Lucknow, in de Noordwestelijke provinciën, wel een bewijs hoe verspreid de onrust is had de Moslem zeer oneerbiedig over de koningin gesproken. De sultan als hij gewild had zeide hij o. a. zou de oude vrouw allang de ribben gebroken hebben. Uit vorige berichten weten onze lezers reeds, dat er bij den Malakaud-pas hevig gevochten is. De aanvallen duurden den geheclen nacht door, en ook over dag werden de bezetting van het kamp en de buitenposten bestookt. De Engelsche troepen waren dus uitgeput en konden daardoor niet zelf aan vallend optreden. De leider der Waziri's, Mad Moellah, schijnt gewond te zijn. Het belangwekkende punt in de Swat— vallei was sedert Zaterdag van Malakand verlegd naar Tsjakdara. Malakand is niet noemenswaardig meer beschoten, maar 10 tot 12000 oproerlingen trokken naar Tsjakdara en bezetten den weg van daar naar Malakand. Kolonel Meiklejohn de bevelhebber in laatstgenoemde sterkte, had zijn ruiterij een verkenning laten maken in de richting van het bedreigde punt, maar er was geen sprake van doordringen. Men weet intusschen uit telegrammen van Dinsdagmiddag dat Tsjak dara door de aanrukkende troepen ontzet is. Het kleine fort werd slechts door een 300 man verdedigd met slechts 4 officieren. Kapi tein Wright voerde er het bevel. De positie was zoo sterk dat het aanhoudend beschieten door de oproerlingen de bezetting bijna geen verliezen bezorgd heeftbij een 18 uren achtereen durenden aanval op Vrijdag werd slechts één sepoy doodelijk getroffen. Ook had men overvloed van ammuntie. De eeuige vrees was, dat de kleine bezetting door de met korte tusscheupoozen herhaalde aanvallen van elkaar steeds aflossende benden opstan delingen op 't laatst weerloos zou worden van uitputting. De troepen die tot ontzet aanrukten, hebben zich dan ook gehaast, in weerwil van de vreeselijke warmte, die op den marsch alleen in één regiment aan 7 man het leven kostte. Maandag kon sir Bindon Blood, de opper bevelhebber van de expeditie te Malakand reed* over 4000 man infanterie en 500 tot 600 ruiters beschikkenmaar hij had nog slechts één batterij berggeschut. Zaterdag ging het garnizoen van Malakand aanvallen- derwijs te werk. De opstandelingen werdeu uit hun gedekte stellingen gelokt en met succes aangevallen, waarbij zij 100 man ver loren, terwijl de Engelsche slechts enkele gewonden hadden. De Engelschen hebben Vrijdagmorgen de stellingen der opstandelingen in de Lange Bergen (Britsch Betsjoeanaland) op vijf pun ten aangevallen. Na eenig gevecht werden Gamasiep en Gamaloes genomen, de eerste stelling met de bajonet, zegt het bericht. Twee Europeesche en drie inlandsche tnindereu zijn ernstig gewond. Men verwachtte dat de opstandelingen nog voor 't laatst stand zouden houden te Poe- doehoes, en zich dan zouden overgeven. De Barcelonasche ballingen vertellen uit hun gevangenisleven o. a. dat hun een week lang zoutevisch te eten werd gegeven maar water werd hun onthouden, en men zeide hun, dat zij eerst te drinken zouden krijgen, als zij bekenden. Een van de gevan genen werd krankzinnig en toen in zijn cel doodgeschoten. Ook vertellen zij van brand merken en het uittrekken van nagels. Eeu hooggeplaatst Spanjaard in Engeland noemt dit alles vertelsels, die nog in de gevangenissen zijn blijven hangen van twee, drie eeuwen her. De verhalen van die anarchisten zeide hij verder, zijn geheel in strijd met het goed hartige en medelijdende Spaansche karakter. Men vergete ook niet, dat deze maunen, die zich zoo argeloos voordoen, jverbannen zijn in verband met zulke afschuwelijke mis drijven als die van Barcelona en van Madrid, eenigen tijd geleden. Aldus de diplomaat. Wij meeneu echter, dat in zijn betoog het zwakke punt is, waar hij de ballingschap „in verband" stelt met de bekende dynamietaanslagen. De mannen, die nu te Liverpool geland zijn, zouden er met geen verbanning afgekomen zijn, als zij wer kelijk met die aanslagen „in verband" stonden. Men heeft nog altoos zelfs geen goed overzicht van de verliezen, zoo aan men- schenlevens als aan goederen, door het nood weer van de laatste dagen in de Silezische Boheemsche en Saksische gebergten geleden. Alleen iu het armoedige Silezische berggebied wordt het verlies, voor zoover het te schatten is, nu reeds op meer dan twaalf millioen mark begrootterwijl men tot nu in de overstroomde streken 183 dooden heett geteld. Hiervan alleen in het Saksische Weistritz dal 63. Maar uit vele door het water van hef verkeer afgesneden plaatsen ontbreekt nog alle nader bericht. Aan de zuiderhelling der Schneekoppe bv. is het vaak door toeristen bezochte hotel Bergschmiede met al de menschen die er in waren ten gevolge van bergstorting en hoog water, geheel verdwenen, zonder dat men weet hoevele menschen en wie daarbij verongelukt zijn. In de onder- geloopen Saksische kolenmijnen staat veertig voet water, en maanden lang zal het duren eer dit water verwijderd is. Men kan gerust spreken van de vreeselijkste catastrofe, sedert eeuwen aan deze bergstreken overkomen. De algemeen voorgestelde en begonnen inzame- liugen van geld zullen niet voldoende zijn zoodat hulp vau staatswege te verwachten is. Akelige bijzonderheden worden thans be kend aaügaande de regenbuien en overstroo mingen in Oostenrijk. Het ergste was het in Noord Bohemeu. Daar zijn tal van plaatsen menschen onder invallende huizen bedolven of in de golven omgekomen. Alleen bij Trautenau zijn zeventien lijken uit het water opgehaald; iu Freiheit is een huis weggespoeld, en al de zeventien bewoners zijn verdronken. De schade in die streek wordt op millioenen geschat. In Neder-Oostenrijk bij Weenen zijn de werken tot kaualiseeriog van de Wien bijna geheel vernield. In Opper-Oostenrijk en Salzburg staan Gmunden en Ischl meters onder water. De groote tunnel van den Salzburg-spoorweg is in den nacht van Zater dag op Zondag grootendeels ingezakt. En het regende altijd maar door. Het blijkt dat de mare van het ongeluk aan de Schwarzenberg-brug te Weenen over dreven was: alle in 't water gevallen werklui zijn gered. Vo.gens den Gaulois zou de Nederlandsche consul te Athene de leden van het Philhel- leensche legioen hebben aaugespoord, de reis naar Nederland te aanvaarden om dienst te nemen bij het Oost Indische leger. Een aantal Grieken zou zeer waarschijnlijk aan deze uitnoodiging gehoor geven.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2