Advertentiën. DAMES! DAMES! Abessinie. Rijkspostspaarbank. MNNENLAND^^ Handelsberichten. Burgerlijke stand. Jaarmarkt WaalwijkDonderdag 5 Augustus. Provinciale Tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid. A. VERHOEVEN Diepenveen. 't Is de groote vraag of het bericht juist is, de Gaulois heeft bij zijn eerste onjuistheid het leven niet verloren. Daarenboven: onze mannetjes kunnen het in Atjeh wel zonder vreemde hulp klaar spelen De Italiaansche Tri buna verneemt uit Harrar dat Ras Makonnen, die gaarne vecht, een nieuwe expeditie heeft ondernomen in het gebied tusschen Harrar en Benadir, Webi en Ogaden. Hij moet in de eerste dagen van Juli met 20,000 man, gewapend met de vroeger per Doelwijk aangevoerde geweren, op weg gegaan zijn. Negen maanden geleden ondernam de Ras een dergelijke expeditie met 7000 man, waar van er maar 2000 teugkwamen. De overigen verdwaalden in de woest'in en werden dooi de Somali gedood. Deze tocht dient om wraak te nemen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 9613,37 terugbetaald f 6544,51. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2497. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 3464 65 terugbetaald f 2690.50 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1360. WAALWIJK, 4 Aug. 1897. De verjaardag van H. M. de koningin regentes is in onze gemeente gevierd door 't uitsteken der vlaggen van de openbare en eenige particuliere gebouwen; 's namiddags parade der schutterij in groot tenue en des avonds gaf onze harmonie l'Espérance op het balcon der harmoniezaal HM. ter eere, eenige stukken teD beste. Had men bij deze gelegenheid een beter stuk kunnen kiezen dan het volkslied van het geboorteland onzer kcningin, Waldeck-Pyr- mont. Zeker niet, en het werd dan ook met een uitbundig hoera toegejuicht. Deze uitvoering werd besloten met het Wien Neerlands bloed. Hoewel kort, maakte ze toch een goede indruk op 't volk en was een blijk dat we hier de feesten van 't vorstelijk huisook zoo goed mogelijk medevieren. Vallende sterren. Den 9 Augustus, en misschien reeds eenige dagen te voren, begint de periode, waarin de bekende Augustus-meteoren (de Perseïden) zichtbaar zijn. Zulk een „sterrenregen" be hoort tot meest interessante verschijnselen, die zonder eenige hulpmiddelen kunnen gezien worden. Reeds in den vooravond zullen er talrijke vallende sterren zichtbaar zijn, doch de stroom bereikt zijn maximum eerst na middernacht. De nachten van 9 op 10, 10 op 11 en 11 op 12 Augustus zijn de belangrijkste, doch ook gedurende de drie volgende nachten zal de stroom voortduren. Echter zal ditmaal de volle maan aan het verschijnsel nogal afbreuk doen. Treurige ongelukken. Op de Vughtsche kermis heeft Zondag namiddag een treurig ongeluk plaats gehad. De eigenaar vau zoo'n krachtmeetmachiüe, in den volksmond „de kop van Jut" genaamd, wilde een paar boomtakken, die hem in den weg hingen, verwijdereD, doch had het onge luk uit den boom te vallen, met het noodlot tig gevolg, dat hij weldra overleed. Nog een tweede ongeluk had te Vught plaats. Een 1 ljarig jongetje uit Den Bosch, vermaakte zich eergisterenavond ongeveer 8 uur met op- en af de tramwagens te springen, die voor de fabriekf des heeren Grasso moeten wisselen, met den noodlottigen uitslag, dat het kwam te vallen en een der rijtuigen hem over het lichaam ging. Ook hij was bijna terstond een lijk. De Vughtsche politie constateerde dat het ongeval geheel de schuld van de roekeloosheid van het jongetje was. (P.N.C.) Poging tot moord. Te Oss is Zondagmiddag gevankelijk bin nengebracht zekere J. van Esch, die reeds verscheiden jaren in de gevangenis had door gebracht wegens diefstal van runderen uit de weide en mishandeling. Nadat hij eenige maanden geleden voorwaardelijk was vrijge laten, heeft hij te zijnent voortdurend twist gehad met zijn vrouw, welke zco ver ging, dat zij in den afgeloopen nacht van Zaterdag op Zondag bij de buren ging slapen. Van daar *s ochtends half zes ure naar huis terug gekeerd werd zij door den man opgewacht en met een mes levensgevaarlijk verwond. Naar het ziekenhuis overgebracht is zij dooi dr. Wakkers en Stoltz verbonden. De man heeft terstond na het plegen de misdaad de vlucht genomen over de Maas, maar is door de marechaussee en politie van Oss te Baten burg opgespoord en in hechtenis genomen. De justitie te 's Heitogenbosch, van het feit in kennis gesteld, zal een onderzoek instellen naar het gebeurde. Een Held. Tot het detachementdat Maandag per stoomschip Prinses Amalia aan de Handels kade te Amsterdam arriveerde en op de gewone wijze door den commissaris van afmonstering, den heer G. P. Wijnmalen, te IJmuiden was verwelkomd, behoorde o m. een der kranigste heldenfiguren uit den Atjehslrijd na Toekoe Oemar's verraad, nl. de fuselier -Wollenberg, R. M. W. O. 4e kl. Wollenberg is een jonge man, slechts 22 jaren oud tenger maar gespierd, en wiens oogen tintelen van vuur als hij over zijne compagnie, de compagnie van kapitein Di ijber, spreekt. Den 23en Mei 1896 werd de dekking der ambulance voor Lamtenga zwaar beschoten. Om 7 uur des morgens had het 12e bataljon reeds 58 dooden en gewonden. De luitenant Thomson wilde attaqueeren, hetgeen niet toe- gcs'aan werd. Eindelijk zag kapitein Drijber dat de Atjehers zich gereed maakten tot een klewangaanval; op eigen gezag stormde hij toen met zijn compagnie tegen de vijandelijke benting opverdreef er den vijand uit en vervolgde hem tot in den sawah. De luitenant Thomson en onze fuselier Wollenberg waren het eerst in de benting en handgemeen met den vijand. Den 25en Mei daaraanvolgende bij de bestorming van de kampong Beradin door de compagnie ürijberkreeg deze chef twee schoten, een in den arm en een in het been. Met woede zagen de soldaten hun kapitein wegdragen. Bij de bestorming was Wollenberg weer het eerst in de kampong. Luitenant Thomson riep hem nog terug, maar hij kon niet gehoorzamen wijl hij omringd was door Atjehers. Door zijne kameraden werd hij nog juist bijtijds ontzet. Eenmaal in kampong Beradin genesteld kreeg de sectie Thomson, waartoe Wollenberg behoordevan 3 kanten heftig lilla- en geweervuur. De toestand werd onhoudbaar. „Is er iemand onder jullie, die 'u mondeling rapport durft te gaan overbrengen en hulp halen „Present, luitenantzei onze jonge held kalm. Hij verliet gewapend met zijn geweer en eenige patronen de kampongal dadelijk werd door den vijand een geweldig vuur op hem geopend. Als door een wonder werd hij niet getroffen en ontkwam naar Lampisang, waar hij het rapport uitbracht en onmiddellijk terugkeerde naar zijn in nood verkeerenden. Nog kwam er geen ontzet opdagen, en ten tweeden male moest Wollenberg het waagstuk ondernemen alleen en nu dringend, hulp te gaan halen. Bij den dijk gekomen, kreeg hij een schot in de hiel van den rechtervoet. Hij ging een oogeDblik zitten, strompelde toen verder. Bij den geueraal gekomen, die men ingelicht had omtrent het kranige gedrag van dezen eenvoudigen Hollaudschen jongen, vroeg de generaal „Wel, Wollenberg, ben je niet moe?" „Neen, generaal, maar ik kom om hulp voor de kameraden." „Heb je geen dorst »Ja, generaal, dat wel," en de generaal gaf hem een flink glas wijn, en zeide «Jongen, je hebt je "vandaag flink gehouden, hoor! Hoe steik was de vijand?" „Wel 400 a 500 man en ze maken zich gereed tot den klewang-aanval." „'t Is goed, ga naar je sectie terugwe zullen ze helpen." „Generaal, nog een woordje als je blieft. De kameraden hebben me opgedragen te vragen hoe het toch met onzen kapitein is." „Nu», zei de generaal, »slel hen maar gerust. Hij is wel gewond, maar zoo even lag hij in zijn tandoe zijn sigaartje te rooken." Toen Wollenberg bij zijne sectie terugkwam, werd hij met gejuich ontvangen. De uitgeputte soldaten kregen nieuwen moed en bij de bestorming van Boekit Seboen waren ze lang niet de laatsten. Dertig dagen later werd Wollenberg door zijn chef geroepen om met dezen naar den Kraton te gaan. In de woning van generaal Vetter gekomen, waren daar alle ridders v. d. Militaire Willemsorde tegenwoordig, bene vens alle officieren van het garnizoen. Generaal Vetter trad naar voren en sprak den jongen held, die zeer bewogen was, hartelijk toe, als de uitverkorene van zijn bataljon. Door al zijn chefs voorgedragen tot ridder, had de geueraal niet willen wachten tot de officieele belooningen afkwamen. Neen, telegraphisch was het besluit uit het Moeder land gekomen, dat Wollenberg, onze brave fuselier, benoemd was tot ridder. Voorwaar een nooit te vergeten oogenblik voor onzen jongen held. toen generaal Vetter hem het eerekruis op de borst spelde. Wollenberg, die tot de koloniale reserve te Nijmegen behoort, is gerepatrieerd, om te herstellen van eene ziekte, die hij reeds lang onder de leden had. Op de vraag van kapitein Wijnmalen »Wel Wollenberg, je blijft toch niet voor het Indische leger verloren Je gaat toch nog wel terug, als je beter wordt antwoordde hij„Wel zeker, kapitein, hoe eer hoe liever, ik ga zeker terug." Dat Wollenberg en zijn kameraden niet met eenige feestelijkheid, met muziek, het welkom toegeroepen is op vaderlandschen bodem, lag niet aan de mindere waardeering, maar wel aan de omstandigheid, dat de te rugkomst geschiedde op den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, en de muziek bij de parade euz. tegenwoordig moest zijn. Hij is den/elfden dag op de reconvalescenten- compagnie te Zutfen gedirigeerd, en men zal het den jongen held daar niet aan belangstel ling laten ontbreken. Capellc, 31 Juli. Gisteren maakten de leer lingen van de hoogste klasse der openbare school in de kom dezer gemeente onder geleide van het hoofd der school en een onderwijzer een uitstapje naar de Dordtsche tentoonstelling. De ouders van ieder dier leerlingen hadden daartoe bijgedragen de ruimer bevoorrechten stelden de minder met aardsche goederen gezegendeu in staat dien dag nuttig en aan genaam samen uit te gaan en te profiteered Nu! de luidjes hebben dan ook wel ge profileerd Met den trein ten 11 uur te Dordrecht aangekomen werd eerst eene wandeling door 't schoone park gemaakt. Nadat de herten vooral daar de aandacht der jeugd hadden bezig gehouden, begaf men zich naar de groote kerk, die zeer de bezichtiging waard is. Daarop uaar het tentoonstellingsterrein Dat was het glanspunt van den dag en geen wonderDaar zou niet alleen veel moois te zien zijn, maar daar zouden de krachten ge restaureerd worden. Door de zorg van liet hoofd der school en een oudleerling, thans te D. woonachtig wachtte daar den kinderen een lekker warm maal. Dat liet zich dan ook goed smaken, na zoo'n wandeling. De melkinrichting op het terrein weet zoo iets smakelijk en voor civielen prijs te bezorgen. liet hoofdgebouw Oud-Dordrecht het raad huis aldaarde doolhof, de caroussel, alles werd bezocht en nu en dan ook eene ver snapering genoten. Omtrent 5 uren werd eene wandeling on dernomen naar het hoofd. Daar konden de luidjes op hun gemak uitrusten en zich ververschen. Groot was de verrassing, toen eene open tram werd aangevraagd en verkregen om hen na eenigen tijd naar 't station te vervoeren. Opgeruimd zingende kwamen zij ten ruim half 9 weder aan 't station alhier aan. Bczooien, 1 Aug. Heden had het koning- schieten plaats bij de handboogschutterij „De Hoop;" waaraan bijna alle leden|deenamen en de heer J. van de Noordt als overwinnaar uit het strijdperk kwam met 84 punten in 30 schoten. De vice president, de heer H. van Delft, omhing den sire onder kernachtige felicitatie met de koningsmedaille en wijdde een dronk op den |groei en bloei van den Doele. Verder werd de avond onder het drinken van een glas, en menig luimig mopje in gepaste vroolijkheid doorgebracht en keerden allen voldaan huiswaarts. Waspik, 2 Aug. Uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad Uitgebracht 234 stemmen, van onwaarde 16 briefjes. Herstemming tusschen de heeren P. van der Plas, die 63 en J. J. Kamp, die 61 stemmen bekwamen. Nog vereenigden zich op de heeren J. W. Teunen 49, W. Zijlmans 21, F. Kamp Wz. 19 en G. Akkermans 5 stemmen. (Pr. Ct.) Sprang, 3 Aug. Heden morgen half zeven werd de woning van den veldarbeider Arn. van Ham, op het Oosteind alhier, een prooi der vlammen. Het voornaamste van den inboedel is gered. Alles is laag verzekerd. De oorzaak ligt in het duister. De Luchtballon. Hierover ontlenen wij aan de Prov. 's B. Ct. Dat het voornemen tot opstijging van een luchtballon altijd veel volk trekt, behqeft niet meer te worden bewezen anders was hier gisteren 't bewijs geleverd. Duizenden waren bijeen op en om onze tentoonstelling, Ten 4 uur het uur Voor de opstijging bepaald heette het, dat de ballon zoowat voor een derde gevuld was en langzaam zag men hem zwellen, terwijl men naar de schoone mati- née zat te laisteren, die de Vuchtsche fanfare „Kunst en Vriendschap" in de inuziekkiosk ten beste gaf. Het werd vijf uur, half zes, cn toen ge beurde er iets, dat een groote teleurstelling was voor groot en klein, zeker wel het meest voor de vele vreemdelingen, die gisteren hoofdzakelijk om dien luchtballen naar onze tentoonstelling waren gekomen. Als een loo pend vuurtje verspreidde zich de tijding over het met duizenden menschen en menschjes bezaaide terrein de ballon is gescheurd, en vóór allen zich van de treurige waarheid hadden overtuigd, was de ballon geen ballon meer, maar lag hij platzak op den grond. In drommen zag men het publiek zich verwijderen trouwens men had teeds waar voor zijn geld gehad, door tijdens de vulling de ten toonstelling zelve te bezichtigen Toch was het voor allen een grooten tegenvaller. IntusscheD, hoevelen ook waren weggegaan, toen ten 8 uur het schutterij-muziek onder leiding des heeren Ogier de muziektent bezette, blekeu er nog al aardig wat menschen te zijn overgebleven en de teleurstelling was reeds vergeten, want overal heerschte een vroolijke stemming, die haar toppunt bereikte bij het laatste nommer van het met zorg gekozen pogram De slag van Waterloo Wij kunnen meedeelen, dal thans is bepaald, dat de ballon aanstaanden Zondag-namiddag ten 5 uur zal opstijgen. De luchtschipper heeft beloofd alsdan precies op tijd gereed te zullen zijn. Voor Vinckens stoommolen, die heden op breekt, was de laatste dag zeker niet de slechtste. Het was er stampvol, doch ook hier nog een tegenvallerije. Omstreeks 9 uur zoowat, weigerde de vei lichting haar dienst en was hij genoodzaakt te sluiten jammer voor 't publiek en voorVincken CAPELLE. Over de maand Juli. GEBORENPeter, zoon van Govert Pieter van der Schans en Johanna Pieternella de Rooij. Cornelis, z. van Jacob Leendert Waarts en Adrian:» BardAnna, doGhter van Jan van Peer cn Adriana de Rooij. Marijnus, z. van Teunis van Oaropen en Hendrika Maria Verheijden. Adriaan Jan, z. van Johannes Marijnus de Jong en Amerentia Huijsman. OVERLEDEN: Johannes van Peer, 78 jaar, we duwnaar van Cornelia Holster. Herma- nus Hoefnagel, 63 j., echtgenoot van Adri ana de Ruoij. Catharina Verhagen, 5 maanden. Marijnus van Campen, 3 dagen. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Willem Jacobus de Leeuw 34 j., te Utrecht en Anna Maria Ruijs, '29 j. Hendrikus van den Hoek, 23 j. en Margaretha de Jong, 22 j. SPRANG. Van 15—31 Juli. GEBORENJolian, zoon van Jan Johannes de Roon en Jozijna van der Hammen. GEHUWD: Cornelis Stephanus Beenakkers, jm., 34 jaar, van Breda met Clasina Speeken brink, jd., 21 j. Pieter Hendrikus Rueb, jm., 31 j., van Vrijhoeven Gapeli met Me- chelina Johanna Goedhart, jd., 20 j. OVERLEDEN: (te Waalwijk) Cornelia van Ooster hout, echtgenoote van Joost Molegraaf, 34 j., wonende te Sprang. GORINCHEM 2 Aug. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f6,90 a 7,20, roode dito f6,50 a 6,75 witte dito f6,75 7,10, inl. rogge f4,25 a 4,50, buitenl. dito f4,20 a 4,60, gerst f 4,50 a 4,75, haver f3,75 a 4,duiveboonen f 6,50 a 6.70, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 82 runderen le qual. Kalfkoeien f150 160 Kalf vaarzen f110 a 130 Melkkoeien 1130 140 l1/3 jarige ossen f 80 90 Guiste vaarzen f 70 a 80 Pinken f 40 i 50 Graskalveren f 20 30 Nuchtere kalv. f 6i 8 Aangevoerd 4 vette varkens van 18 a 19 ct., per half kilo, 435 biggen van f7,a 12.— per stuk. Eieren f 0.75 a 0.85 per 26 stuks. Boter 55 a 65 ct. per l/s kilo. ROTTERDAM, 2 Aug. Binnenlandsche granen. Tarwe was heden weder zeer ruim ter markt en werd 10 a 20 ct. hooger gehouden wat door benoodigden aanvankelijk voor de beste qualiteit werd ingewilligd; het overige van den aanvoer bleef echter meerendeels onverkocht omdat houders niet tot lagere prijzen genegen waren af te (geven. Per heet. f 6.40 a 7.35, extra puike nog daarboven en per 100 kilo f 8,40 a 9. Canada werd verkocht van f 6.30 tot 6.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.40 4.75. Dito mindere f 0,it 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f6,a 6.50; mindere f0,a 0,beste Zomer f 0,a 0.mindere f0,0. Haver. De beste f 3.it 4. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.it 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 0,0, Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f0.it 0. Mindere f0.èt 0. Blauwe erwten. De beste f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f 10.40 af 10,80; Zomerzaad f0,— af 0.—. Xanariezaad f4.tot f6.50 ROTTERDAM, 3 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 84 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 650 vette runderen, 1054 magere dito, 282 vette en graskalveren, 107 nuchtere kalveren, 6 schapen of lammeren, 4 varkens, 162 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 act. 2e kw. 25 i ct 3e kw. 21 a ct. Kalverenle kw. 33 ct., 2de kw. 27 a ct.3de kw. 22 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. et. Een flacon „VANITA" is voldoende om voor altijd het overtollige haar op armen en aangezicht te doen verdwijnen. Verkr. per flacon f 150. na ontv. v. postw. remb. 25 ets hooger.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3