Nummer 61. Zondag 8 Augustas 1897, Tweede Blad, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Turkije. ÏMNNENLA ND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. De werkstaking in de Borinage kan als geëindigd beschouwd worden. Donderdag hebben weder 25 mijnwerkers den arbeid hervat. De gendarmerie detachementen in de liorinage zullen naar Mons terugkeeren. Alles blijft rustig. De Figaro bevat het volgende telegram uit Alexaudrië van prins Henri van Orleans „Ik heb aan de getuigen van luitenant Pini geantwoord dat ik meen, dat elke uit daging moet wijken voor die van generaal Albertone. Ik heb Albertone slechts geant woord uit respect voor zijn persoon; ik ben mij niet bewust de grenzen van het recht eens reizigers overschreden te hebben door bekende feiten te vertellen die door getuigen bewezen kunnen wordeu en door slechts een klein deel te vertellen van wat ik weet. „Als de Italianen zich waarlijk beleedigd achten, zouden zij beter gedaan hebben een enquête vragen, die ik aanvaard zou hebben. „Ik heb tegenover generaal Albertone als getuigen gesteld den heer Leontjèf, Russisch officier, gouverneur van de equatoriale pro vincie van Ethiopië en dus een hoogeu Abessynischen ambtenaar, met wieu ik naar Abessynie moet terugkeeren en mijn reisgezel, den heer Raoul Mourichon. Zij zullen ter beschikking van de getuigen van generaal Albertone zijn, zoodra ik te Parijs terug ben. „De Italianen waarvan er te Alexandrie heel veel zijn, toonen zich opgewonden. Ik heb dreigbrieven gekregen. „Woensdag bexi ik door den Chedive ont vangen. Wij vertrekken den 5 Augustus." Uit Rome verneemt de Figaro dat de ge tuigen van generaal Albertone, generaal Sis- mondi en kolonel Mazitelli buitenlandsch verlof gekregen hebben. De Italiaansche regeering blijft overigens strikt onzijdig. De werkstaking der machinefabrieksarbei ders breidt zich uit. Er zijn thar.s 44500 stakers. De vakvereenigingen willen van het weekloon der nietslakers drie shilling voor de stakenden afhouden. In Londen is alles bij het oude gebleven; de firma Humpheys en Tennants te Deptford heeft Japansche werk lieden in dienst genomen. Uit nadere berichten blijkt dat het garnizoen van Tsjakdara het toch hard te verantwoorden heeft gehad. De bezetting van het fort was in sommige gedeelten daarvan zelfs niet veilig, en de opstandelingen be stormden meer dan eens de versterkingen met ladders. Toen de kolonne van Meiklejohn uit Malakaud oprukte, deed het garnizoen nog een uitval, waarbij de vijand met groot verlies teruggeslagen werd, en de Engelschen slechts 5 dooden en 15 gewonden hadden; onder deze laatste was luitenant Rattray. Generaal sir Bindou Bloot heeft nu pa trouilles door de Swat vallei gezonden. Tot nog toe ontmoetten zij geen verzet. Het geheele verlies der Engelschen in de Swat vallei bedraagt tot heden 42 dooden en 145 gewonden. De Bond van Engelsche machinefabrikan- teu heeft een lang manifest uitgevaardigd, dat betrekking heeft op de werkstaking. Daarin wordt verklaard, dat vermindering van den werktijd van 54 uur per week op 48 uur een aanzienlijk verlies ten gevolge zal hebben. Zes weken zouden daardoor per jaar verloren gaan, hetgeen voor een fabrikant, die nu 1000 pond per week betaalt, zou beteekenen een verlies van 6000 pond per jaar. Verder wordt gewezen op het verschil in loon tusscheu Hamburg en Londen. In de eerste stad wordt betaald 24 shilling voor ölP/s uur, in Londen 38 shilliug voor 54 uur. Overal in Duitschland worden commissiën gevormd om voor de slachtoffers der over stroomingen eenige schadeloosstelling bijeen te biengen. Ook de vorsten en de officieele lichamen blijven niet achter. De Berlijnsche magistraat zal morgen beslissen over hel voorstel, om een half miljoen mark naar de geteisterde plaatsen te zendenhet zal zeker aangenomen, worden. Den ka'holieken geestelijk Hecchman te Mieltschin (Posen), die bleef zitten, toen een »hoch» op den keizer uitgebracht werd, is de bevoegdheid tot het geven van godsdienst onderwijs ontnomen. Ook is een vervolging wegens majesteitsschennis tegeu hem inge steld Veel wordt er gesproken te Rome over de aanstaande reis van koning Humbert naar Hamburg, waar hij de gast van keizer Wilhelm zal zijn. Want de koning heeft tot nog toe den prins van Napels voor zich laten reizen. Slechts tweemaal in de'twintig jaren van zijn regeeriug ging hij buitenlands. Eerst iu 1878 naar Duitschland en daarna in October 188L naar Weenen. waar toen de grondslagen van het Drievoudig Verbond gelegd werdeu. Deze laatste reis heeft veel ergernis opgewektzij geschiedde tegen den zin van graaf Robilant, den Italiaanschen gezant te Weenen, die zelf tegen de Oostenrijkers gestreden had en bij Novara zijn linkerarm had verloren. En nu zal de Koning weer naar Duitschland gaan.... op het oogenblik dat de betrekkingen tusschen zijn rijk en de Fransche Republiek zoo merk baar aan het verbeteren zijn. Dit is voor het ministerie, dat zich van die verbetering voor een groot deel de eer mag toerekenen, een moeilijk geval. Er wordt dus naar gestreefd aan de reis alle politieke be- teekenis te ontzeggen en haar te doen be schouwen als een bloot beleefdheidsbezoek ter beantwoording van de laatste visite van den keizer kort na den slag van Adoea, te Venetië. De officieuse pers maakt veigelijkingen met Rusland, welks vei boud met Frankrijk een zeer goede verstandhouding met Duitsch land niet in den weg heet te staan. Zoo is de prins van Napels ook pas te Parijs geweest. Eu op die manier tracht men met het toch al duidelijker wordende doel van de Itali aansche regeering te .verbloemen op politiek en militair gebied zijn steunpunt te zoeken in Duitschland, op oeconomisch en commercieel gebied in Frankrijk. Toch is het niei geheim kunnen blijven dat de verhouding tusschen den koning en het kabinet di Rudini er door de voorgenomen reis niet beter op geworden is. Er is een half-officieel communiqué verschenen, behel zende „dat geen der ministers deu koning naar Duitschland vergezellen zal." De invloed dien de koniug op de buitenlandsche politiek van het rijk oefent, is evenwel grooter dan die van het ministerie. Humbert heeft dat deel des bestuurs, zoomin als de organisatie van het leger ooit uit handen willen geven. En zoo wordt ook thans weer gezegd dat ondanks alle communiqués desnoods het heele kabinet di Rundini mee naar Hamburg zou gaan, indien keizer Wilhelm dat mocht wen- schen of koning Humbert het mocht bevelen. De waarschijnlijkheid is gering, maar het klinkt aannemelijk dat di Rudini daaraan zijn por tefeuille niet zou ten offer brengeu. De Tribuna maakt een interview met generaal Baratieri openbaar, die verklaart, dat alle aanwezige generaals zich vóór den slag bij Adoea eenstemmig voor den aanval hebben verklaard, terwijl men hem alleen voor den slag verantwoordelijk stelt. In de Ezercito verklaar: generaal Albertone naar aanleiding van deze bewering van generaal Baratieri, dat hij Albertone in den krijgsraad, die den slag voorafging, geeD offensief optreden aangeraden heeft, doch alleen antwoordde op Baratieri's vraag, of men de positie zou op geven of niet. Te Triest heeft de werkstaking een ver keerde wending genomen. Zes duizend stakers hielden een protestbetooging tegen de arre statie van den agitator Camber. De politie werd met steenen geworpen, de sabels werden getrokken en de troepen ontboden. Het stad houderlijke gebouw wordt door militairen bewaakt. Vele personen zijn in hechtenis ge nomen. De werkstaking der bakkersgezellen duurt voortze hebben deputaties naar Görz, Roviguo en Pola gezonden om de werklieden aan te sporen geen brood in Triest te leveren. Ook in Muggia en Capo d' Istria staken de bakkers. De ambassadeurs te Konstantinopel hebben ook beraadslaagd over het vertrek van Turk sche oorlogsschepen uit de Dardenellen. De Turksche bladen zeggen er slechts van, dat de schepen een oefeningstocht gaan houdeu in de Middellandsche Zee. De Europeanen verwachten dat de vreemde vloodvoogdeu in de haven van Kreta de Turksche vloot zullen beletten, het eiland te naderen, daar de mohammedanen op Kreta toch reeds over moedig zijn geworden. De vlootvoogden hebben de telegrammen- censuur opgeheven, behalve voor die welke naar Turkije of Griekenland verzonden wor den. De correspondent van de Times meldt thans dat Dzjewad Pasja's invloed merkbaar wordt in de betere verhouding tusschen de mohammedaansche en christelijke Kretenzen in de steden tengevolge waarvan de opstan delingenpartij aan invloed verliest. <»asE«au!B^-aaa»?»»aaaggc^yxEaB«>^»t5gO!wcaey^CT^-^«AgaEtfMK<> WAALWJK 1 Zondag 8 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Neerlands taal. Stille. 2. Ave Maria. Abt. 3. Landkeunung. Grieg. WAALWIJK, 7 Aug. 1S97. (Jouden bruiloft. Voorwaar een zeer zeldzaam feest en toch komt het den laatsten tijd hier nog al eens voor. Nu gold het de echtlieden H. Kroon en zijn vrouw, die omringd van hunne kin deren en kleinkinderen hunne gouden bruiloft vierden. De buren hadden voor de woning der feest vierenden een heel aardig boogje opgericht, en van vele huizen wapperde de driekleur. Aan belangstelling ontbrak het hun den geheelen dag niet, 's avonds werd hun door onze beide harmonie's een serenade gebracht. Tentoonstellingen. Morgen, zal er volgens achterstaande ad vertentie, weer eene mooie gelegenheid be staan, door de directie van de Hollandsche Buurtspoorwegen aangeboden, oin de tentoon stelling te gaan bezoeken, en er te blijven tot alle feestelijkheden, waaraan het dien dag niet zal ontbreken, afgeloopen zijn. Onze harmonie l'Espérance begeeft zich morgen per stoomboot naar de tentoonstelling te Dordt om aan het groot festival aldaar deel te nemen. Ook veronderstellen we dat er een groot aantal andere personen, niet muzikanten dit pleizierreisje mede zullen maken. Kroningsfeesten. Een nieuw en eigenaardig plan is, naar men wil, gevormd. Men wil trachten te be werken, dat elke gemeente, welke bij de binnenvaart betrokken is', gedurende de feest- week in 1898 een versierd vaartuig naar Amsterdam zei de, waarvan de bemanning zich in plaatselijke kleederdracht tooien moet, en welk scnip aan de illuminatie zou moeten deelnemen. Koninklijk bezoek aan Zutfeu. HH. MM. de Koninginnen, die bij gele- legenheid van een bezoek, te brengen aan Ned. Mettray, Maandag a.s. ook Zutfen met een kort bezoek zullen vereeren, zullen dien dag daar ongeveer 3 uur per extra trein aankomen, in de eerste plaats de St. Wal- burgskerk met de zich daarin bevindende bezienswaardigheden in oogenschouw nemen, vervolgens een rijtoer maken door de stad en zich verder begeven naar het ziekenhuis aan den Coehoornsingel om van daar den tocht voort te zetten naar Eefde en 't aldaar gelegen Mettray. De vorstinnen zullen 'savo ids omstreeks 7 uur te Zutfen terug zijn, om van daar weder per extra trein de thuisreis te vervolgen. Mr. 1) rucker. Uit Den Plaag wordt geschreven Het verluidt nu, wat het kamerlid mr. Drucker in Den Haag heeft gedaan tijdens de ministerieele crisis en de voorbereiding van een nieuw kabinet. Voor den heer Drucker was een portefeuille bestemd. Hij wilde die aanvaarden onder beding, dat als slotnummer op he vierjarig ministerieel programma zou prijken herzie ning der Kieswet. Deze voorwaarde werd niet ingewilligd en de heer Drucker keerde naar Zwitserland terug, dankbaar, maar niet voldaan. Tel. Valsehe advertentie» bij verkiezingen. Juist op het laatste oogenblik voor de stemming verscheen in een te Wiuschoten uitkomend blad een advertentie, onderteekend door den heer P. Dijkhuis, candidaat der antirevolutionnairen, waarin hij voor de can- didatuur bedankte. De advertentie was valsch, en verscheen te laat om tegengesproken te worden. Zij heeft stellig nog sommige kiezers misleid, die van plan waren op den heer Dijkhuis te stemmen en het nu niet deden. Natuurlijk werd een onderzoek ingesteld naar den inzender van deze leugenachtige adver tentie, en het is, naar de N. Pr. Gr. Ci. verneemt den heer Dijkhuis gelukt hem op te sporen, namelijk een onderwijzer aan de openbare school te Woldendorp. Deze voor ganger der jeugd heeft zeker niet bedacht welk een slecht voorbeeld hij daardoor aan zijne discipelen gaf, maar ook niet, dat hij door deze handeling in conflict kwain met de kieswet en het stratwetboek beide. Ifciulrik De Jong! Ieder herinnert zich nog wel de gerucht makende za2k van Hendrik De Jong wiens beide vrouwen miss Sarah Anna Huet uit. Engeland en mej. Maria Sybilla Schmitz uit Amsterdam spoorloos verdwenen die toen hij op het punt stond een derde huwelijk aan te gaan met mej Kramer uit Amsterdam, wegens verduistering eu oplichting van zijn aanstaande schoonvader veroordeeld werd tot 3 jaar gevangenisstraf. Deze Hendrik De Jong wordt 18 Augustus a. s. uit de gevan genis ontslagen. Naar de Echo verneemt viel zijn gedrag in de gevangenis te prijzen en heeft hij een vrij groote uitgaanskas vergaard. Zijn plan moet zijn om onmiddelijk na zijn invrijheidsstelling naar Australië, naar Mel- bourn te vertrekken. En de beide verdwenen vrouwen Zal er dan nooit een tipje worden opgelicht van den dichten sluier, die over deze dubbele tragedie ligt uitgespreid Moordaanslag üsch. De persoon, die Zondag 1 dezer te Osch werd gevangen genomen Joh. v. Es, als beschuldigd zijne vrouw Gerdina van Erp, op dien dag met een hamer zwaar te hebben mishandeld staat daar allesbehalve gunstig bekend. In Deo. jl. werd hij uit de gevan genis te Leeuwarden waar hij wegens het stelen van vee uit de weide voor 6 jaar was gedetineerd„voorwaardelijk" in vrijheid gestelden vóór dien schijnt hij deel te hebben uitgemaakt van de beruchte Ossche bende, waarvan ook de gebroeders De Bie Van Gelder, en Van Berkum, wegens moord op den wachtmeester Hoekman gepleegd, te Leeuwarden opgesloten, deel uitmaakten. De oneenigheid, waarmede Van Es en zijne vrouw schier dagelijks te kampen hadden, wordt mede toegeschreven aan het verblijf van een kostganger in dat gezin en het feit dat de vrouw den nacht van Zaterdag op Zondag buiten de echtelijkewoniDgdoorbracht, moet geenszins op zichzelf staan. De toestand der vrouw is niet levensge vaarlijk. De verdachte is te 's Hertogenbosch iu voorloopige hechtenis. Schrik. De vrouw van K. N. W. te Culemborg schrikte zoo erg van een paar vechtende honden, dat zij op de plaats dood bleef. Daad van ccnc krankzinnige. Donderdagochtenn is te Utrecht eene vrouw, na zich met een mes aan den hals en deu pols te hebben verwond, uit het raam ge sprongen. In deerniswaardigen toestand werd zij opgenomen en per brancard nnar het ziekenhuis overgebracht. Zij was kort geleden uit het krankzinnigengesticht, ontslagen. Brand. Te Venendaal brak een hevige brand uit. Een achttal woningen gingen grootendeels in vlammen op. Was het onroerend goed ver zekerd, van de verschillende inboedels slechts één. Men schrijft het onheil toe aan het slaan van de vlam in een pan, waarin men spek braadde. Zakkenrollers. Evenals het vorige zomerseizoen schijnen de zakkenrollers ook thans weder het Hol landsche spoorwegstation van Den Haag tot aibeidsveld te hebben verkozen, en dat die lieden in vele gevalleu goed hun slag weten te slaan, blijkt uit de klachten, welke bij de politie inkomen. Maandag zijn twee reizigers aangifte aan het politie-commissariaat komen doen dat hun vermoedelijk in genoemd stationsgebouw portefeuilles met geld zijn ontstolen. Een van hende heer E. uit Rotterdam, mist een portefeuille, inhoudende f 400 aan bankpapier en f 3000 aan quitan- liën, terwijl aan den tweede, een Franschman, een portefeuille met 18 bankbiljetten elk van 100 francs en 2 rondreisbewijzeu zijn ontstolen. Brand. Donderdagavond werd te Helmond de kermisvreugde verstoord door het uitbreken van een hevigen brand bij den herbergier J. Verwasch in de Groenstraat. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat alleen uit de ge lagkamer een en ander gered kon worden. Het grootste deel van den inboedel, waaron der een som van f 300, werd een prooi der vlammen. Ook de aangrenzende woning, be woond door twee gezinnen vatte vlam. Door

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5