Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. V aas zich zelf ongelukkig maken, vrouw en kinderen aan ontbering en gebrek overgeven en staat en maatschappij tot last, nadeel en schande strekken. Wanneer zult ge toch eens wijzer worden Uit Constautiuopel wordt gemeld, dat in diplomatieke kringen men het er voor houdt, dat in de bijeenkomst der gezanten de vredes- preliminairen zijn goedgekeurd en dat een daarop betrekking hebbende iradé spoedig verschijnen zal. De Bulgaarsche minister Stoïlow heeft de Imtiar-orde gekregenwelke orde slechts verleend kan worden aan regeerende vorsten en Turksche onderdanen. Vorst Bismarck is de eenige, die daarop een uitzondering maakt. Dat Stoïlow deze onderscheiding ook heeft verkregen, karakteriseert de verhouding van Buigarije tot Turkije als een vazalstaat. De bladen te Constantinopel hebben het verbod verkregen, te publiceeren, dat aan den sultan de Bulgaarsche Alexander-orde is verleend. Over den inval van Armeniërs op Turksch gebied wordt uit Constantinopel aan de Tetnps het volgende geschreven 758 Armeniërs moeten onder twee Russische officieren de Perzische grens overgetrokken zijn en in het dorp Metstriki 296 personen, waaronder vrou wen en kinderen na de afschuwelijkste martelingen gedood hebben. Twee Turksche bataljons zijn tegen de Armeniërs opgerukt, hebben er acht en vijftig gedood en de overigen over de Perzische grens gedreven. Er moeten nu ongeveer twaalf Turksche bataljons op de grenzen bijeen zijn. Uit Constantinopel schrijft men nog over dien inval, dat onder de gesneuvelde Arme niërs verscheidene mohamrnedaansche Perzen gevonden zijn. De Turken schatten het aantal Armeniërs op 1500, en bewerendat den Koerden bevel is gegeven zich niet met de militaire operatiën in te latendaar dit uitsluitend de taak was der Turksche troepen. De correspondent van de Frankfurter Zeitung» te Constantinopel schrijft, dat hij vernomen heeft van personen uit de omge ving van Vorst Ferdinand van Bulgarije, dat zijn bezoek noodzakelijk was geworden, om aau den Sultan de intriges van verschillende Balkan-staten tegen Turkije bloot te leggen. De Vorst heeft aan den Sultan de verze kering gegeven, dat de politiek van Bulgarije geen ander doel heeft, dan ten nauwste met Turkije verbondeu te blijven, en dat Bulgarije meer dan ooit overtuigd was van de nood zakelijkheid die banden nauwer aan te halen. Natuurlijk is de quaestie der Macedonische bisdommen ook ter sprake gebrachtde Sultan heeft Vorst Ferdinand plechtig beloofd, die zaken tot zijn tevredenheid te zullen regelen, zoodra de vrede gesloten zou zijn. De Sultan heeft den Vorst uitgenoodigd, om in de lente zijn bezoek te herhalen. De Londensche bladen melden, dat expe ditietroepen in aanmerkelijk getal te Dover gereed liggen, om zich met bestemming naar Egypte in te schepen. Het schijnt, dat de Engelschman spoed achter de zaak wil zetten, wat wordt verklaard door de berichten die door den Italiaanschen majoor Nerazzini van Ethiopië zijn overgebracht. Er bestaat nl. alle reden om te gelooven aan eene nabijzijnde regeling van de grenzen van Erythrea tusschen de Italiaansche auto» riteiten en die van Ethiopë de feiten volgen elkander op in logische orde: het verdrag van Addis-Ababa na den slag van Adoua, de verkoeling van den Italiaanschen kolonisatie ijver in Afrika, het besluit der Italiaansche kamer in Mei tot ontruiming van de hoogvlakte van Erythrea, de grenswijziging door den negus Menelik tusschen Ethiopië, Erythrea en de Italiaansche bezittingen enz. Door die omstandigheden ligt de weg naar Khartoum voor de Engelschen open. Italië zal hun vrij het land van Kassala ontruimen. Kortom, Engeland schijnt haast te hebben, niet alleen om zijne positie in Egypte te bevestigen, maar ook om zijnen invloed in Soedan uit te breiden. Nu schijnen de Onafhankelijke Congo-staat in de richting van Lado, de Fransche colonie in die van Hoog-Oubangui, en vooral Mene lik in die van Sobat en van de geheele Sou- daneesche vlakte machts- en rechtuitbreiding te willen gaan zoeken. Engeland begrijpt, dat het door hen niet als onaantastbaar erfgenaam van het Egypte van Mehemet-Ali wordt erkendmaar het wil hun nu, in overeen stemming met Italië den pas afsnijden en hen door een spoedig en krachtig optreden stellen voor een voldongen feit. In een te Madrid via Key West ontvangen telegram uit Cubawordt gezegddat generaal Weyler niet zal aftreden. Er liggen nu op Cuba meer dan 35000 Spaansche soldaten ziek of gewond in de hospitalen. Bij de laatste gevechten hebben de opstandelingen 202 man verloren, terwijl 700 zich onder wierpen. De Spanjaarden hadden 20 dooden en 150 gewonden. De Oostenrijk—Hongaarsche admiraal heeft in naam van de admiralen der mo gendheden tot de Kretenzische opstandelingen de dringende aansporing gericht met het oog op het lijden der ingesloten Mohammedanen een vergrooting van de internatiqnale zone om Kandia te bewilligen. Op het eiland is een internationale commissie als gerechtshof voor sommaire rechtspraak ingesteld. De „Belgjca« het schip waarmee de Bel gische reiziger Gerlache een Zuidpoolreis zal ondernemen, zal door een Hollandsch pant serschip vergezeld worden van Bath tot Vlissingen. Namens de Nederlandsche re geering is aan den minister van buitenland- sche zaken in Belgie baron de Favereau,kennis gegeven dat een onzer pantserschepen de Belgica" tegemoet zal stoomeu en langs de Nederlandsche kust zal vergezellen. Het pantserschip zal tot dit doel ten Oosten van Batli liggen. Bij nadering van de „Belgica" zal de commandant de Belgische vlag doen heischen, 21 saluutschoten doen lossen en direct achter of naast het door Gerlache gecommandeerde schip mee opstoomen tot aan het vuurschip van Wandelaer. De prins van Orleans heeft Zondanmorgen werkelijk geduelleerd met den graaf van Turijn. Zooals men weet, had de graaf van Turijn, den prins van Orleans reeds te Alexan dre telegrafisch en vervolgens te Marseille schriftelijk om ophelderingen wegens de aan vallen op Italiaansche officierenverzocht. De prins handhaafde de juistheid zijner mede- deelingen. Daarop droeg de graaf van Turijn den kolonel Vicino Palavicino op den prins uit te dagen. Graaf Felice Avogrado is adjudant van koning Humbert. Alvorens deze bei de officieren met die van den prins onderhandelden, trokken de secondanten van generaal Albertone zich terug. Terwijl Za terdagavond te Parijs werd verteld, dat tengevolge van de tusschenkomst van een hooggeplaatst persoon uit Italië het duel afgezegd was, hadden de getuigen van den graaf van Turijn een laatste onderhoud met die van Orleans, graaf Leontiew en den heer Mourichon. Zondagmorgen om vier uur heeft het duel plaats gehad in het zoogenaamde Maarschal kenbosch bij Vaucresson; plaats en tijd waren in tegenstelling met wat gewoonlijk bij Pa- rijsche duels gebeurt, zorgvuldig geheim gehouden; de graaf had verklaard onmiddellijk het duel te staken, indien andere personen dan de getnigen en de dokters er bij tegen woordig waren. Bij het duel dat vijfmaal hervat werd, kreeg de prins van Orleans twee wonden, een aan den rechterschouder en een in den buik, Deze laatste maakte aan hetgevecht een eind. De graaf van Turijn werd aan de rechter hand gekwetst. Na het duel drukten de beide tegenstanders alkaar de hand. De prins is overgebracht naar het hotel vau ziju vader den hertog van Chatres,waar hij verpleegd wordt. De graaf vantTurijn, prins Vittorio Eraa- nuele Giovanni Marina is, naar men weet de tweede zoon van wijlen den hertog van Aosta (koning Amedeus van Spanje) en bijgevolg de neef van koning Humbert van Italë. Hij werd den 24sten November 1870 te Turijn geboren. De graaf is majoor bij het regiment cavalerie „Piemonte Reale" en majoor zt la suite bij het regiment kurassiers van de Pruissiche garde. Zijn broeder, de hertog van Aosta, is gehuwd met prinses Helena van Orleans, dochter van den graaf van Parijs. De getuigen van luitenant Pini hebben Parijs verlaten, doch de quaestie met generaal Albertone is nog niet uitgemaakt. De lauweren van prins Henri beletten den hertog van Orleans te slapen men be weert, dat de „pretendent" voornemens is zich dezen winter in Parijs te vestigen en er groote feesten te geven. Een der politieke medewerkers van de Gaulois betreurt dat het Prinsen-duel op een Zondag, bovendien op Maria-Hemelvaart, heeft plaats gehad. Overigens prijst hij den edelen moed der beide prinsen... om er allen nadruk op te leggen, dat de graai van Turijn het Italiaansche leger gewroken heeft, m. a. w. dat het bij dit eene duel moet blijven. De degen moet 2 cM. in den onderbuik zijn doorgedrongen. De toestand van prins Henri „n'offre aucun caractére de gravité." De Figaro vult met het verslag van het duel de vijf eerste kolommen. De schrijver verze kert dat hij en nog een medewerker van het blad als boschwachter en wegwerker verkleed het heele duel hebben bijgewoond, nadat de getuigen al het mogelijke gedaan hadden om de plaats van de ontmoeting geheim te houden. Onder dit opzicht onderscheidt het Prinsenduel zich dus gunstig van andere duels van gewicht uit den laatsten tijd, die meer op kijkspullen dan op iets anders leken. Bijzonderheden vallen er niet meer van het duel te melden Falguière heeft het model voor een beeld van Kardfuaal Lavigerie voltooid, hem besteld door de stad Bayonne. Generaal de Boisdeffre, chef van den Franschen generalen staf, is naar Petersburg vertrokken, vergezeld door generaal de Sermet en kolonel Thévenet, die ook de wapenschou wing te Krasnoje Selo zullen bijwonen. De Petit Bleu geeft een uittreksel uit het requisitoir betreffende den brand in de fancy fair der rue jean Goujon. Tegen Baron de Mackau, aan de edelheid van wiens bedoelingen wordt hulde gebracht, zijn vijf grieven hij heeft de zaal onvoor zichtig gedecoreerd hij heeft twee deuren laten dichtmaken, hij heeft de deuren aan de straat, die allen van buiten naar binnen draaiden niet laten veranderen in deuren met dubbelen draai, hij heeft het inrichten van een fornuis bij een buffet toegestaan, hij is mede aansprakelijk voor de kynernatograaf. De directe schuld van het onheil ligt bij de twee beambten van de kynernatograaf, Belloc en Bagrafof, die dus met den baron vervolgd worden. De getuigen van generaal Albertone hebben aan die van prins Henri van Orleans doen weten, dat hun cliënt na het duel met een graaf van Turijn aau de Italiaansche eer voldaan achtte. De graaf van Turijn is met geestdrift in zijn land ontvangen; hij zal disciplinair ge straft worden, omdat hij zijn land heeft verlaten zonder verlof. Hij moet ook een telegram van gelukwensch van den Duitschen keizer ontvangen hebben. De begrafenis van den vermoorden minister president Canovas del Castillo, die zeer plechtig en indrukwekkend is geweestwas omstreeks zeven uur afgeloopen. De verte genwoordigers der koningin en der regeering gingen aan het hoofd van den stoet. De leiders van alle oppositie-partijen, alle diplo maten en vele delegaties namen aan de plechtigheid deel. Het geheele garnizoen defileerde voorbij de kist. De teraardebe stelling had plaats op het kerkhof San Isidore in het familiegraf. Toen de kist in den lijkwagen zou worden gedragen verklaarde mevrouw Canovas dat zij den moordenaar vergiffenis schonk, omiat zij wist hoe grootmoedig Canovas was. De luitenant der artillerie Thomas Goiria is met de verdediging van Canovas' moordenaar Angiolillo belast. Uit Manilla wordt gemeld, dat in de gevangenis van Papanga een muiterij heeft plaats gehad. Drie eu zeventig rebellen werden gedood en velen gewond. De Span jaarden hadden twee gewonden. Ook werd de-secretaris van de prefectuur gekwetst. Het parket van het hof van cassatie herinnert de overheidspersonen aan het verbod om aan de pers inlichtingen te verschaften over de laatste oogenblikken van ter dood veroordeelden en de bijzonderheden hunner terechtstelling. Angiolillo is naar den krijgs raad verwezen omdat hij zelf verklaard heeft, den moord gepleegd te hebben om de anar chisten van Barcelona te wreken, die door de militaire rechtbanken ter dood waren ver oordeeld. Het publiek mag bij de uitspraak tegenwoordig zijn maar het vonnis zal a^n Angiolillo eerst worden medegedeeld nai^at de opperste raad van oorlog en de minister het bekrachtigd hebben. i| Nadat de akte vau beschuldiging was ftfc- lezen, waarin de doodstraf werd geëischt in nadat de verdediger ontoerekenbaarhe.q wegens krankzinnigheid had gepleit, heeft d!e krijgsraad met algemeene stemmen het dood vonnis over den moordenaar van Canovas uitgesproken. De voorzitter belette Angiolillo een lofrede op de anarchie te houden. Na goedkeuring door den kapitein-generajjl, zal het vonnis waarschijnlijk door worging binnen de muren der gevangenis uitgevoerd worden. De vertegenwoordigers der Cubaansche opstandelingen te Londen teekenen verzet aan tegen de meening dat zij iets te maken zouden hebben met het anarchisme. Te Barcelona zijn een Italiaansche spre kende Duitscher en nog een ander verdacht persoon in hechtenis genomenmaar ten aanzien van deze arrestatien wordt de diepste geheimhouding in acht genomen. Een twintigtal Spaansche ballingen zen den uit Londen een protest aau de bladen waarbij zij verklaren dat zij slechts tegen de Spaansche regeering, die hen met ongeëve- aarde wreedheid en onbillijkheid behandelde, in verzet zijn gekomen, maar volstrekt niet behooren tot „het uitvaagsel van Spanje", noch tot de „beestachtige ellendelingen tegen wie alle natiën zich behoorden te vereenigen.» Aan de New-York Herald wordt gemeld, dat generaal Weyler zijn ontslag heeft ge nomen als gouverneur van het eiland Cuba. Te Madrid heefl het gerucht geloopendat maarschalk Primo de Rivero te Manilla ver moord was door den broeder van kapitein Clavijo, die in 1895 wegens een aanslag op den maarschalk werd gefusilleerd. Dit laatste bericht is uit de lucht gegrepen. Uit Havanna wordt aan de Madridsche Imparcial bericht, dat de ^Cubanen Santa- Rosalia bij Gibara genomen en verbrand hebben. Een Spaansche kapitein, twee lui tenants en dertig manschappen zijn gedood; ook zijn een groot aantal officieren gevangen genomen. Het is onjuist, dat de Spaansche minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag heeft genomen. Men gelooft, dat generaal Azcar- raga met hei minister-presidentschap belast zal blijven. Het kan van eenig belang zijn te vernemen hoe Don Carlos over den toettand denkt. Hij is te Lucern door iemand van de Daily Telegraph geïntervieuwd. De pretendent betreurde den gewelddadigen dood van Canovas, dien hij. afschilderde als een pessimist, oveituigd dat het met Spanje van kwaad tot erger moest gaan. Zijn plaats is moeilijk te vervullen, meende Don Carlos. Sagasta is te oud en een te hardnekkige republikein Pidal heeft clericale neigingen, die den liberalen even onaangenaam zijn als den conservatieven; Martinez Campos is een man van stopmiddelen en schikkingen een zwak krijgszwaard in een sierlijke diplomatieke scheede." De Carlistische beweging wassinds zij zich binnen de perken der wet hield, zeer toegenomen. Een parlementaire regeerings- vorm deugde niet voor Spanje; het moest een sterk koningschap hebben zonder verantwoor delijke ministers; plaatselijk zelfbestuur met een sterk centraal gezag. De prins was vol hoop voor de toekomst. Maar van onbekookte aanslagen was geen quaestie. Als de volheid der tijden zou gekomen zijn, dan zou ieder Carlist gereed staan om zijn leven te geven- thans zou een staatsgreep onnoodig bloed' vergieten veroorzaken. Vooral op het Noorden verklaarde Don Carlos te rekenen en hij eindigde met de klinkende woorden „Ik kan u stellig verzekeren dat ik besloten ben geen mislukking te wagen door over haastingmaar ik ben evenmin van plan eenige gunstige gelegenheid voorbij te laten gaan om „vi et armis" te bewijzen, dat ik geen ontaarde afstammeling ben van mijn koninklijke voorouders." De werkstaking der machinewerkers en die van aanverwante vakken breidt zich uit. Het aantal der in de staking betrokken arbeiders wordt door de patroons op 30000, door de werklieden op 40000 geschat. In Londen is het getal niet meer dan 4 of 5000, volgens de berekening van den secretaris der Amal gamated Societyen de districten die het sterkst zijn getroffen, zijn de Clyde, de North- East Coast, Leeds, Bradford, Barrow, Leices ter Chelmsford en Slough; daarbij zullen binnen enkele dagen kunnen gevoegd worden Oldham, Keighly en Sheffield, 't Is nu een quaestie van uithouden aan beide zijden. Van de zijde der werklieden wordt beweerd dat 200 patroons in Londen aan den eisch van den werkdag van acht uren hebben toegege ven; van den anderen kant wordt verzekerd dat de meeste dier patroons firma's zijn dié van reparatiewerk bestaan: geen van de firma's die groote zaken met het buitenland doen schijnt te wankelen in haar besluit om aan den eisch der werklieden weerstand te bieden. De heer Barnes meent dat het geschil nog wel een maand zal duren. De Amalgamated gaat voort 15 shilling aan elk stakend lid per week uit te betalen; de vrijtvillige bijdragen die zij ontvangt zijn niet groot. Een openbare demonstratie zal Zondag 29 dezer in Hyde Park gehouden worden. Daar zal o. a. John Burns het woord voeren. Het nieuwe oorlogsschip Caesar; dat te Portsmouth wordt gebouwd, kan tengevolge van de staking vooreerst zijn proeftocht niet doen; evenmin de Illustrious, die te Chatham op stapel scaat. In de valleien aan de Afgaansche grens blijft het onrustig. Nu is weer uit Kohat bericht ontvangen dat de machtige stam der Oerakzai teekenen van oproerigheid vertoont. Deze streek wordt in bedwang gehouden door fort Lockhart, waar zes compagnieën Sikhs in garnizoen liggen versterking is rfaar dat fort gezonden. In de Swat-vallei is de orde niet meer verstoord. Daarentegen is Zaterdagnacht te Tsjerat heftig geweervuur gehoord in de rich ting van het fort Sjabkaderdat onlangs aangevallen is. Te Pisjawar, slechts 17 mijlen van het fort verwijderd, maakt men zich ongerust. Men zegt dat zelfs Afgaansche soldaten deelgenomen hebben aan den aanval on fort Sjabkader. P Officieel is van het gelijktijdig terugroepen der Afgaansche agenten uit Calcutta, Bombay enz. niets bekend. Zaterdagavond te half negen is tusschen Celle en Uelzen een sneltrein ontspoord. Vol gens de tot op dit oogenblik ontvangen be richten zijn er vier dooden, twintig zwaar gekwetsten, en nog veel licht gekwetsen. De wagens schoven in elkaar, bijna allen zijn in stukken geslagen; de locomotief drong nog eenige meters ver in het kreupelhout door en sloeg toen een gat in den grond, Nader meldt men Bij het spoorweg ongeluk bij Celle Zon dagavond zijn drie reizigers gedood, vier zwaar en negen licht gewond. De oorzaak van het ongeluk ligt nog geheel in het duister. Als een zeer gelukkige omstandigheid bij deze ramp moet vermeld worden dat toen de trein ontspoorde, de machinist van de locomotief werd geslingerd, ongedeerd bleef en de tegenwoordigheid van geest had om

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2