Italië. Griekenland. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Provinciale Tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid. weer op zijn machine te klimmen en den stoom te laten ontsnappen; ware dat niet gebeurd dan zou wellicht een ketelontploffing het ongeluk veel verschrikkelijker gemaakt hebben. Het scheelde maar weinig of de nakomeude trein uit Hamburg was op de stukken van den verongelukten trein geloopen, die den weg geheel versperden. Een ernstig ongeluk heeft op de Elbe bij Dresden plaats gehad. Een schroefbootje, waarop zich een veertigtal personen bevonden, werd door een groote boot, de Pillnitz aangevaren het gevolg was dat de kleine boot, de Undine, zonk en vermoedelijk ecnige personen verdronken. Een kinderlijk werd spoedig opgehaald, nog vijf kinderen en een volwassen persoon worden vermist. De kapi tein van de Pillnitz is in hechtenis genomen. De minister van justitie Gosta is te Ovada overleden. Vóór zijn dood heeft hij den koning een telegram gezonden met de woorden: „Stervende richt ik tot uwe Ma jesteit mijn laatsten groet en de betuiging van toewijding, die eerst met mijn leven ophoudt. Volgens de Politische Correspondenz heeft de Grieksche regeering krachtige pogingen gedaan om den eersten termijn van de oor logsschatting, 25 millioen drachmen, van rijke, in het buitenland gevestigde Grieken te krijgen. Zij heeft echter nog schechts toezeggingen tot een bedrag van 15 miljoen. Drieduizend personen hebben te Athene een meeting gehouden en een motie aange nomen tot voortzetting van den oorlog. l ll !Wgg WAALWIJK, 14 Aug. 1897. Langstraatsclie administratieve verceniging. Op den 14 dezer is alhier op Musis Sacrum eene vergadering gehouden van de Lang- straatsche administratieve rereeniging, welke gepresideerd werd door den heer J. van Dijk, burgemeester van Sprang. Aan de orde was lo. Hoe de hoofdelijke omslag billijk te egelen zonder progressie. Dit punt werd besproken door den voor zitter der vereeniging. Omreden nu volgens de gewijzigde gemeen tewet geen progressie meer mag bestaan en de aanslag der belasting percentsgewijze ge lijkelijk moet worden berekend, gaf spreker in overweging om den aanslag voor de laagste klassen met een zeker gedeelte te verminderen bijv. de le klasse met de helft, de. tweede met 4/10, de volgende met 6/ig enz* terwijl dan de vermindering met de 8e klasse op houdt. De heer Van Liempt, secretaris van Waal wijk, stelde voor om eene commissie te benoemen om een ontwerp-verordening samen te stellen in voornoemden geest en dat ont werp in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. Tot commissieleden werden benoemd de heeren van Dort, Verhoeven en Van Santen, secretarissen der gemeenten Waspik, Capelle en Sprang. 2o. Hoe te regelen de heffing van meer dan 50 opcenten op de personeele belasting. Na eenige besprekingen bracht de heer Van Heijst, burgemeester van Baardwijk ter tafel een door hem ontworpen concept besluik dat de algemeeue goedkeuring der vergadering wegdroeg. Spreker stelde zich voor in eene volgende bijeenkomst de uitkomsten daarvan te leverenberekend naar den toestand in zijne gemeente. 3o. Politieverordering op de honden. De voorzitter vond het zeer wenschelijk dat in alle gemeenten uit den omtrek een gelijkluidend verbod werd opgenomen in de politieverordening, waarin het verboden werd dat in de kom der gemeente niet harder met hondenkarren werd gereden dan een mensch stapvoets gaat. De in sommige gemeenten bestaande be palingen, dat het verboden is op- of in hondenkarren te zitten, tenzij de honden door een geleider te voet worden in bedwang gehouden, zou dan kunnen vervallen. Alle aanwezige burgemeesters verklaarden zich bereid aan de gemeenteraden een des betreffend voorstel te doen terwijl de afwezige burgemeesters (leden der vereeniging) daartoe zouden worden uitgenoodigd. Mond en klauwzeer Het mond- en klauwzeer breid zich in onze gemeente meer en meer uit. Bij zes weiden aan den Overik zijn borden van besmet aan gebracht, terwijl er voorts nog meer aangiften van verdacht inkomen. Ook zijn in onze gemeente bij een gezin de mazelen geconstateerd. Mishandeling. Te Vrijhoeven Cappel hadden eenige onverlaten de aardigheid iemand uit Tilburg te achtervolgen en na achterhaling hem te mishandelen, door trappen en slaan, maar vooral door hem eene (niet gevaarlijke) mes- snede over den rug toe te brengen. Zondagavond werd ouder Sprang eeu kastelein in zijn herberg op stokslagen ont haald waardoor hij een paar wonden aan het hoofd bekwam. Daders van een en ander zijn bekend. Nederlandsch Indic. De correspondent 'der N. R. Ct. te Batavia seint ons onder dagteekening van Dinsdag Er heerscht ontevredenheid onder de be volking der Pandangsche Bovenlanden over de nieuwe belasting. Dertig onruststokers zijn gevangen genomen. De justitie verzoekt de aanhouding van Clemens Boon, die voortvluchtig is. Vijandige Aijehers hebben een iuval# in Singkel gedaan, op de kampong Kajoemenang gevuurd en veertig huizen in brand geschoten. Bij het bovenstaande* telegram van haren correspondent teekent de N. R. Ct. aan De toestand van onrust onder de inland- sche bevolking van Sumatra's Westkunst duurt reeds eenigen tijd. In Maart schreef Sum. Ct, „De geruchten betreffende een in te voeren hoofdelijke belasting en de onverstandige, immers ontijdige, reorganisatie van het besuur ter Sumatra's Westkust hebben bevolking tot allerlei dwaze streken opgezweept hetgeen wij daaromtrent vernamen geeft ons voor heden enkel aanleiding, het gewestelijk be stuur tot waakzaamheid aan te sporen, zoowel in de Beneden als in de Bovenlanden." In Mei richtte hetzelfde blad tot de regeering het verzoek de belastingplannen op te schorten: „zij blijven niet zonder uitwerking op de algemeene stemming. De ambtenaren gelieven te bedenken dat de bevolking, afgezien van de Palaqat-pandjang, belasting opbrengen wil als zij daartoe de middelen heeft. Maar die middelen heeft zij nu niet." Te Padang is het handelshuis C. Boon en H. Schlüter gevestigd, waarvan de heer C. J. Boon chef is. Of deze de in het telegram genoemde heer Clemens Boon is, kunnen wij niet uitmaken. De heer J. Boon Jr., lid der firma Boon, In 't Veld en Co. te Padang, bevindt zich, naar men weet te Batavia in hechtenis. Singkel is een onderaldeeling van de resi dentie Tapanoeli, grenst ten noorden aan Atjeh en was vóór 1840 een rijkje welks radja onafhankelijk van den Sultan van Atjeh was. In dat jaar werd het door ons vermeesterd. Bij het Departement van Koloniën is ont vangen het volgende, van 17 dezer gedagtee- kende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie „Gisteren controleur R. O. van der Hout vermoord en controleur P. de Roo de la Faille niet gevaarlijk gewond door amokmakers in de Sasaksche dessa Sesela in West-Lombok. Boosdoeners zich niet willende overgeven, werd de kampong vermeesterd, waarbij on geveer 25 Sasaks gedood werden. Kapitein J. H. Hartmann licht gewond een fuselier sneuvelde en drie licht gewond, allen inlanders. Juiste oorzaak nog onbekendschijnt van localen aard. Omliggende Sasaksche dessa's en Balische bevolking betoonde goede gezind heid." (Stct.) trouv zoovele maatregelen in de goede richting... in welke richting moet worden voortgegaan We kunnen ons dan ook geheel vereenigeu met het denkbeeld van den overste Hoijer (Indische Gids 1896, bladz. 1822) om het garnizoen van Indrapoeri over eenigen tijd nog meer vooruit te schuiven naar Selimoen en later naar Reng-Reng, natuurlijk in verband met andere maatregelen (het aanleggen van wegen, van een trambaan, enz.) Bij het Departement van Koloniën is ont vangen het volgende, van 17 deze gedag- teekende, telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Iudie „In Segli zijn sedert den tienden dezer geene vijandelijkheden voorgevallen. Expeditie ontbonden. Vier compagnieën blijven voor schoonkappen van het terrein en wegaanleg zij bezetten twee punten. (Stct.) Mishandeling. Uit Den Haag wordt gemeld Zaterdag avond zou, naar het verhaal van de buren eeu vogelkoopmau in het Korten- bosch alhier, zijne vrouw die in „omstau- igheden" verkeerde ernstig hebben mis handeld, hetgeen de woede opwekte van de buurvrouwen. Een harer bemoeide zich er meer direct mede en zou toen van den vogelkoopman een slag met een zaag gekregen hebben. Daarop ging de echtgenoot van die vrouw den koopman te lijf en bracht hem een messteek toe onder den arm. Het mes drong diep in en veroorzaakte een hevig bloedverlies. Per brandcard werd de man naar het zieken huis vervoerd en bij aankomst aldaar had hij reeds het bewustzijn verloren. Gisteren was zijn toestand zeer zorgelijk. De dader werd in arrest genomen en procesverbaal tegen hem opgemaakt. Een nieuwe zwendelarij Er stond in een der bladen een advertentie, waarin een jongmensch een winstgevende positie werd aangeboden in Zuid Afrika. Belanghebbende moest voor driejaar teekenen en de helft van 't reisgeld betalen. De jonge mau schreef er op en had een onderhoud met den „chef», die hem uit Amsterdam wel nader zou berichten. Werkelijk kwam er een brief uit Amsterdam waarin gevraagd werd 9 (f 108) zijnde de helft der reiskosten over te zenden. Dit deed hij en sedert werd door hem niets meer van de /geachte firma» vernomen en bleek dat hij met oplichters te doeu gehad had Een inilliociienvangst. Door een visscher moet in de Zuiderzee bij Harderwijk een kist gevonden zijn vol goudstukken, meerendeels afkomstig uit de 13e eeuw. De zaak die met veel geheimzinnigheid behandeld wordt, moet zich ongeveer aldus hebben toegedragen Onlangs is een zwaar stuk steen op onge veer dezelfde hoogte waar de kist gevonden is, uit de Zuiderzee verwijderd. Nabij die plek nuwaar het water niet hoog staat scheurden in den laatsten tijd vele visschers hun netten. Het net echter van bedoelden visscher scheen sterker dan de andere, bleef wel haken, maar scheurde niet. Onze visscher nu, met zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zee een groote houten kist, die bij nader inzien het omhulsel bleek te zijn van een looden kist. Zij besloten de zaak geheim te houden en begaven zich des nachts met hun vondst naar huis. Bij onderzoek bleek nu, dat de kist gevuld was met goudstukken uit de 13de eeuw. Zulk een millioenenvangst is beter dan een millioenenerfenis die.... in de lucht hangt Door hitte bevangen. Te Eindhoven is een stadsweiker onder het dragen van een ijzeren rooster zoodanig door de hitte bevangen, dat hij op de plaats dood bleef. Opstootjes in (le gevangenis. In de vorige week is melding gemaakt van wanordelijkheden die hadden plaats gehad onder de gevangenen van de cellulaire gevan- ig te Ara- Zaterdag maakten ,t behalve detache- te hulp andelend bepaalde weg, ten aan te gericht in wauorde- e deuren lakte zulk andelaars open, om Zondag le vorige, e voeten- er cellen, r buiten, en allerlei kroote me- |n was op en hunner onen was. Sprang. De collecte voor het huldeblijk aan H. M. de koningin-regentes aan te bieden, heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 63.82Y2. Het Bloemencorso. Men schrijft aan Pr. N. Ct.: Nog enkele dagen en op de terreinen van onze tentoonstelling zal van wege het uit voerend comité der tentoonstelling met medewerking van verschillende officials van den B. N. W. B. een groot bloemen-corso georganiseerd worden. Deze feestendie in navolging van de groote bloemen en maskaradefeesten in de zuidelijke streken ook in ons vaderland een zeker burgerrecht en niet weinig sym pathie verkregen hebben, zullen voorzeker met belangstelling worden tegemoet gezien, niet alleen door de velen, die van een zoo aangenaam en genotvol schouwspel profitee- reudoch tevens door hen, die dagen te voren bezig geweest zijn, een plan te schep pen en ter uitvoering te brengen en nu de resultaten van hun smaak en behendigheid tegemoet zien. Wij wenschen hieraan nog een paar op merkingen toe te voegen. 13ij velen bestaat de meening, dat het versieren van een rij wiel enz. en het uitkomen op zoo'n corso- wedstrijd afhankelijk is aan de hoeveelheid gelddie er aan besteed wordt. Dit is echter geenszins het geval. Het is volstrekt niet noodig en zelfs niet eens de bedoeling, deze voorwerpen door anderen (hetzij bloemisten e. a.) te doen versieren men moet zelf een idee vormen en kan dan, zoo men fijnere bloemen niet zelf heeft, niet van vrienden of kennissen bekomen kan en liet geld er niet voor over heeft deze aan te koopen, bijv. koren-, boter bloemen e. a. gebruiken, die niets dan het plukken kosten. Ook kan een groote ver siering van papier gemaakt worden en sleckts hier en daar bloemen gebruikt worden. De hoofdzaak is heeft de deelnemer smaak en tijd om zijne idee's uit te voeren Zoo ja, dan kost het slechts weinig, zeer weinig en heeft het daarbij nog de bijzondere bekoring, een uiting van persoonlijk kunstgevoel te zijn, terwijl het anders niet meer is dan een handelsartikel. Heeft men echter geen smaak of geen tijd en wil men toch meedoen, dan is men natuurlijk verplichtgedachtig aan het spreekwoord dat ^voor geld alles te koop is'7 dikwijls veel te besteden, daar een andere zijn kunst natuurlijk duur laat betalen. Wij hebben echter te veel vertrouwen in onze Noordbrabantsche vrienden en wij twij felen niet, waar hun een en ander ontbreken, zij wel in den vorm van tuinbazen enz. enz. hulp zullen vinden. Met het aankoopen van enkele bloemetjesmet een vriendelijk woord en een fooitje, met een beetje goeden wil, kan met weinig geld veel gedaan worden. SPRANG. Van 1 15 Augustus. GEBORENHendrika, dochter van Gerrit Pol en Clasina van der Hammen Goverdina, d. van Hendrik de Bie en Maria Bogers. HUW.-AANGIFTEN Dingeman Groeneveld, jm. oud 27 jaar van Hiliigersberg met Geertrui Adriana Uitten bogaard jd, 24 jaar Mat- thijs Johannes van Dongen jm. 29 jaren met Johanna Dingena Klootwijk, jd. 21 jaar. GORINCHEM 16 Aug. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f7,75 a 7,85, roode dito f7,— a 7,25 witte dito f7,25 a 7,75, inl. rogge f4,40 a 4,60, buitenl. dito f4,25 a 4,50, gerst t 4,25 a 4,50, haver f3,75 a 4,50, duiveboonen f6,25 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 150 runaeren le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien P/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f160 k 180 f120 a 140 1140 k 150 f 70 k 80 f 70 ik 80 f 50 k 60 f 20 k 80 f 8a 10 Aangevoerd 9 vette varkens van 18 a 19 ct., per half kilo, 393 biggen van 15,all.per stuk. Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 75 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 16 Aug. Binnenlaadsche Granen. Tarwe (jarige) voDd heden tot onveranderde prijzen plaatsing. Per heet. f 6.25 a 7.35extra puike nog daarboven per 1C0 kilo f8.30 a 9.en, voor extra puike qual. f9,10 a 9,20. Nieuwe waarvan heden eenige aanvoer was ruimde op van f6 tot f7.25 per heet. en extra puike nog daarboven, per 200 kilo van f8.25 tot 9.Canada f6 a 6.40, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.k 4.60. Dito mindere f0,kO. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 6,70 a 7.mindere f 0,a 0,beste Zomer f 6,50 a 6.80 mindere f 0,k 0. Haver. De beste f 2.75 k 3.50. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 0,a 0, Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f0.k 0. Mindere f0.k 0. Blauwe erwten. De beste f6.75 a 7.25 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed fafZomerzaad f0,af 0. Xanariezaad f4.tot f6.25 ROTTERDAM, 17 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 73 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 630 vette runderen, 772 magere dito, 300 vette en graskalveren, 58 nuchtere kalveren, - schapen of lammeren, - varkens, 176 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 32 a ct. 2e kw. 25 k ct 3e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 37 ct., 2de kw. 30 a ct.3de kw. 23 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3