Nummer 74. Zondag 19 September 1897. 20e Jaargang. Toegewijd aan Harsdel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. Geil ustreerd Zondagsblad, Geïllustreerd Zondagsblad WjÊÊËS^* zic^ voor Bekendmaking. Honderd gulden. ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan onze lezers. FEUILLETON. V rouw De Wraak eener Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordbrabant, brengt ter kennis van belanghebbendendat tengevolge van het inhangen van nieuwe sluisdeuren in de llijks schutsluis te Werkendam de vaart door die sluis van 20 tot en met 27 September aanstaande zal gestremd zijn. 's-Hertogenbosch, 16 September 1S97. De Commissaris der Koningin voorn. A. YAN VOORST TOT VOORST. Velen onzer lezers ontvangen bij hunne Courant het Deze Illustratie verheugt zich ia eene toenemende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want een zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gravures, gezonde humor en on schuldige scherts, zooals die in den familiekring pastwerd nog nimmer voor zulk een lagen prigs (30 cents per 3 maanden) aangeboden. ®ezc Illustratie is dan ook voor dc lezers van ons blad een premie bij uitnemendheid. Maar de uitgevers willen de premie nog schooner maken In het vervolg zullen zij daaraan meerdere malen een Extra Blad kosteloos toevoegen. Dus nog meer lectuurNog meer gravu res In 't bijzonder meer afbeeldingen van actueele voorvallen en treffende gebeurtenissen. Pennevruchten van schrijvers van beteeke- nis zullen worden opgenomen. De uitgevers stellen voor nieuwe inteeke- naren op het Geïllustreerd Zondagsblad gratis beschikbaar een boeiende roman, getiteld „ONSCHULDIG VEROORDEELD." Doch ook zij, die reeds tot de lezers be lmoren, kunnen den roman bekomen, indien zij zich slechts de moeite willen getroosten om hun vrienden of bekenden op de vele voordeden te wijzen welke deze Illustratie biedt en minstens één nieuwen intee- kenaar aanwerven. Zulk een boekdeel is die geringe moeite overwaard. Het is groot 155 bladzijden, in twee kolommen gedrukt en bevat een verhaal, dat den lezer geheel weet mede te sleepen. Men late dus het nevenstaand inschrij- vingsbiljet door den nieuwen inteekenaar invullen en voege er zijn eigen naam en adres aan toe. Den lezer wordt echter nog meer geboden. In liet nummer is een „CERTIFICAAT" afgedrukt waarmede een geheel eigen aardige wedstrijd wordt geopend In de vijftien eerstvolgende nummers van de Nederlandsche Illustratie en edities als GEILL. ZONDAGSBLAD enz. zal telkens zulk een certificaat voorkomen. Wie deze certificaten, uitknipt verzameld of tracht meerdere certificaten van andere lezers bijeen te garen,kan mededingen naar den PRIJS van welke wordt uitgeloofd, voor dengenedie liet grootste aantal van deze certificaten aan den redacteur van de prijsvragenrubriek den heer WILLEMSE, Kromme Nieuwe Gracht No. 64/66 te Utrecht inzendt, te weten in den loop der week volgende op den ver schijndag van het laatste certificaat. Doch ook hij, die op één na het grootste aantal heeft verzameld, ontvangt een prijs van vijf en twintig gulden en de twee daaropvolgende ieder tien gulden De lezer brenge dus de certificaten te samen en vereenige zich met zijne medele zers om aldus met te grooter leans naar de prijzen van honderdvijf en twintig ot tien gulden te dingen. Wie deze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verzuime niet onderstaand inteekenbiijet in te vullen en aan ons in te zenden. De prijs is zoo gering dat het voor niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zicb de geregelde toezending* van deze uit muntende premie te verzekeren. De Ondergetcehende verlangt geregelc te ontvangen het tegen den prijs van 50 ets. per maanden, franco per post 57l/n ets. WOONPLAATSNAAM Bovengenoemden nieuwen inschrijver aangeboden door WOONPLAATS: NAAM: Terwijl de overeenstemming der mogend heden inzake de vredespreleminairen verkre gen heet te zijn over de artikelen 2 en 6 van liet tractaat en wel in de samenkomst der gezanten van Maandag 11. met handhaving van de oorlogsschatting van vier millioen pond sterling: terwijl de gezanten en de Porte nog eens nadrukkelijk worden geheeten één van zin in streven en er gezegd wordt dat alleen nog geen regeling is getroffen ten aanzien van de terugtrekking der troepen uit Thessalie; terwijl als uiterste termijn voorde onderteekening van depreleminairen heden Za terdag wordt genoemd terwijl deze en vele andere tnededeelingen de berichten aangaande een plotselinge wending ten goede, juist in de laatste dagen, dus volkomeu bevestigen woidt der algemeene vreugde een domper opgezet door de volgende publicatie te Lon den „Het bericht dat dc mogendheden tot overeenstemming zijn gekomen op den grond slag van lord Salisbury's voorstellen, wordt officieel voorbarig genoemd. De regeering is niet in staat een meer besliste verzekering te geven dan dat de onderhandelingen voort duren en men tevreden is over haar voort- gangY Wat beteekent dat nu Gaat 't den heeren te Londen nu te gauw, meenen zij te welwillend en te handelbaar te zijn geweest of is 't werkelijk waar dat koning Humbert van Italië bemiddelend is opgetreden tusschen Berlijn en Londen en zou men aan de Theems nu reeds spijt hebben over de gedane concessien Hoe 't zij, eeu bepaalde weerlegging van de gunstiger luidende berichten der laatste dagen is het communiqué uit Londen niet en de veronderstelling dat 't dus „alweer mis zou wezen» is niet gewettigd integendeel duidt alles op een einde van het heillooze diplomatieke gekibbel. Reeds moet de Grieksche regeering 40000 pond sterling in gereedheid houden voor de October-coupon en koning George zou plan De jGcho van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsdie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentien 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. JM OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 10 Spavento dacht bij zichzelven dat ia nu een schelm, dien ik goedkoop in mijn macht heb. Welnu? vroeg hij na een oogenblik wachtens. Welnu antwoordde Bernhardt, volg zoodra de voorstelling is afgeloopen, het rijtuig van mijne meesteres, maar zorg er voordat uw koet sier op vijftig pas afstand van ons huis blijft staan. Na een kwartier of een half uur, zal 'er een man naar u toe ko r en. Die man zal zeggen Spavento. Gij moet antwoorden Bernhardt'; hij zal u verzoeken uit het rijtuig te komen, en gij gaat met hem mede Dat is in orde. Hebt gij mij begrepen Natuurlijk een kind zou dat begrijpen. Toen de intendant weder in de loge kwam, wenkte de Nubische hem om bij haar te komen. Was dat Spavento, waar gij zooeven mee sprak vroeg zij öp een toon, waarin ontroering was op te merken. Ja, mevrouw, antwoordde Bernhardt. Wat wil hij van u Hij wenscht mij te spreken. En hebt gij er in toegestemd Ja vannacht zou hij aan huis komen. De Nubische scheen met zich zelve te rade te gaan. Nu, zeide zij eindelijk, het is goed, gij kunt hem ontvangen, maar doe vooral hetgeen ik u heb aanbevolen. Bernhardt boog zonder te antwoorden. Des avonds geschiedde alles volgens afspraak; toen Spavento een kwartier gewacht had, kwam er een man aan het portier van zijn rijtuig en zeide: Spavento. Spavento antwoordde:'Bernhardt sprong uit zijn rijtuig en ging met zijn gids mede. Deze ging door een zijdeur het huis binnen, begaf zich naar den tuin en bereikte ten slotte een tuinhuis, dat geheel in het groen verscholen lag. Hier werd een deur geopend en Spavento bevond zich in een alleiliefst klein salon'; Bern hardt, die hier reeds vertoefde, bood Spavento een stoel aan en verzocht hem een sigaar op te steken. Dit is ongetwijfeld het beste uur van den geheelen dag, zeide de intendant. De meesteres is naar bed, meiden en knechts slapen, en men kan alzoo doen wat men wil. Ik moet zeggen, zeide Spavento, dat gij meer te benijden, dan te beklagen zijt. Gij moet'dunkt mij, wel gelukkig zijn. Nu dat gaa^wel zeide de intendant Is uwe meesteres nog jong? Dat is te zeggen, voor' haar land is ze oud, maar in Frankrijk kan ze nog wel voor een jonge vrouw doorgaan, zij is tusschen de dertigen vijf endertig jaar. Zij is zeker wel edelmoedig Daar kan ik geen neen op zeggen, dit komt er nu wel evenwel minder op aan, maar als gij eens wist, mijnheer Spavento, wat hier op zekere uren gebeurt. Wat is dat dan Ja, dat is moeielijk te zeggen. Maar kom, laat mij niet angstvallig zijn ik weet wel, dat ik verkeerd handel, met u die zaken te vertellen, maar gij zijt zoo edelmoedig jegens mij geweest' dat ik wel eenige verplichting aan u heb. Betreft het een geheim Ja I Misschien.... ook een misdaad Wie weet! zeide de intendant huiverende. En zich naar Spavento vooroverbuigende, voedde hij er bij: ziet gij die deur? Ja. Welnu in die kamer is er iets, dat ik nooit kan zien, zonder dat het bloed in mijne anderen van afgrijzen stolt. Wat is dat dan? vroeg Spavento. De intendant hield een vinger voor den mond. Stl zeide hij geheimzinnig; over die zaken moet men fluisterend spreken, siraks wanneer ik er zeker van ben, dat de prinses mij niet meer noodig heelt en zij ons niet meer kan verrassen, zal ik u in die kamer brengen. En wat zal ik er dan zien De onthoofde Spavento stond verschrikt op. Maar op dat oogenblik, werd door een wonder lijken samenloop driemaal op de deur getikt, die Bernhardt zooeven had aangewezen. De twee mannen keken elkander verschrikt aan. Hebt gij dat gehoord zeide Spavento ont roerd. Zeker antwoordde Bernhardt. Wat kan dat zijn Beweeg u niet... houd u doodstil... spoedig zullen wij er meer van weten. Vijf minuten was het doodstil. Daarop hoorde men het geluid van voetstappen op het zand in den tuin. De twee mannen, die opgestaan waren, zagen een witte gedaante achter de boomen verdwijnen. Wie kan dat zijn zeide Spavento. Het is de prinses, antwoordde Bernhardt. Wat komt zij hier doen? Dat zal ik u vertellen. En gaan wij dan in die kamer Straks. Waarom niet dadelijk? Omdat de prinses terug zou kunnen komen en het beter is te wachten, uit vrees voor veras- sing. Wilt gij wel gelooven, mijn waarde heer Bernhardt, zeide Spavento, nadat het gesprek een oogenblik gehaperd had, dat al wat ik hier van avond zie en hoor, het onderwerp zou kunnen zijn voor een roman, boeiender dan er sedert lang geschreven is? De intendant glimlachte. Daar hebt u waarlijk geen ongelijk in, zei de hij meteen geleerd gezicht. Ik ben dan ook al lang van plan geweest, om al, wat ik in de acht jaren jaren dat ik in dienst der prinses ben, ondervonden heb te boek te stellen en ik verze il dat het een der meest spannende romans zal zijn van den tegen woordi gen tijd. Spavento kon een spottende glimlach niet weer houden lieve hemel riep hij uit, zijt gij dan bij geval een letterkundige? Nog niet, maar is hoop het te worden. En schrijft ge dan een boek Ik ben er al aan bezig. En zult ge in dat boek de geschiedenis der prinses verhalen Juist. „im En welken titel geeft gij dat boek De roode lantaarn I Spavento keek den intendant verwonderd ann. Maar 'Jat begrijp ik niet, zeide hij, ik zou wel eens willen weten, waar een dergelijke titel betrekking op kon hebben. Dat zal ik u eens uitleggen antwoordde Ber- hardt; voor dat ik bij de prinsesin dienst kwam heb ik het ambt bekleed van geheim agent van politie en ik ben er van overtuigd, dat ik in die betrekking eenige gewichtige diensten heb be wezen. Spavento antwoordde niet, maar het was of zijne oogen vuur schoten, toen hij Bernhardt aankeek. Maar dat gelaat zag er zoo vreedzaam uit, dat Spavento onwillekeurig dacht,dat de eenige ver standige daad, welke die arme man ooit in zijn leven verricht kon hebben was, toen hij zijn ontslag als politieagent nam. Wellicht had hij nog op meer inlichtingen aangedrongen, zoo Bernhardt niet juist op dat oogehblik geroepen werd, om bij zijne meesteres te komen. Ziet gij wel, zeide Bernhardt, men kan geen half uur praten zonder gestoord te worden. Wat moet gij nu doen Weet ik het?.... Brieven schrijven ofaantee- keningen maken.... die vrouw is onvermoeid. Moet ik u opwachten Ongetwijfeld. En als gij niet terugkomt? Hier is een sleutel. Als ik binnen een uur niet terug ben, ga dan door den tuin. De meest linksche laan, daar komt gij aan een deur, waar gij uit kunt. Maar wanneer kan ik u dnn weder spreken Overmorgenavond in de opera. Toen de intandant vertrokken was, trachtte Spavento in zijn stoel wat te zitten rooken. Maar spoedig stond hij op en liep met groote schreden het vertrek op en neer. Hij werd gekweld door allerlei verontrustende onderstellingen. Waarom is die Bernhardt agent van politie ge weest? Wat kan dat voor een geschiedenis zijn, die hij zooeven vertelde. Hoe zou hij ten slotte achter al die geheimen kunnen komen? Daar viel zijn blik op de deur die toegang gaf, tot de kamer van den doode. Door een on- wederstaanbaar verlangen werd hij gedrongen daar binnen te gaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1