Nummer 74 Zondag 19 September 1897, Tweede Blad. ^BUITENLAND. Belgie. Engeland, Frankrijk. Spanj Turkije. Oostenrijk-Hongarije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND Vervolg Nieuwsberichten. e. UITVOERINGEN. Dinsdag 21 September markt met premiën te Waal Een makelaar in diamanten uit Antwerpen wien door een handelaar opgedragen was, een aantal diamanten te Parijs te verkoopen, is met den hem toevertrouwden schat ver dwenen. De waarde der diamanten word', op andeihalf millioen mark geschat. Toen Donderdagavond Louise Michel, ver gezeld van mej. Charlotte Faudel en den heer Brossouroux, de Cour de Bruxellis te Brussel binnenkwam, waar ze op een meeting ten bate van de veroordeelde anarchisten van Monjuich zou spreken, werd haar door een officier van politie medegedeeld, dat ze het Belgisch grondgebied niet mocht betreden. Louise Michel ging kalm heen en de meeting werd zonder haar voortgezet. Bij het vertrek van de bekende revolutionnaire dame en bij het uitgaan van de vergadering werd de politie door het volk bemoeilijkt, .zoodat ze de sabel moest trekken om hier en daar ruim baan te maken. Eenige personen werden in hech tenis genomen. Toen een bende onder het roepen van „Leve de Anarchie zich naar het Spaansen gezantschapsgebouw wilde be geven, werd ze door de politie uiteengedreven, die tien manitestauten oppakte. dat zijn plan is eerst de pacificatie van het Westen te voltooien, alvorens de operatieu in het Oosten aan te vangen. De vorige week heeft de politie te Parijs op een nacht gedurende den stroomenden regen jacht gemaakt op de vagebonden, die onder de bruggen hunne nachtrust plegen te zoeken, en nam er een vijftigtal in hechtenis. Daaronder bevond zich een zekere Emile Schwaitz, die ratten en witte muizen langs de oevers tot zich lokte. Maar hij speculeerde niet, zooals zijn veel bezongen collega in Hameln, op ideale aandoeningen in de mui- zenziel, maar op lage materieele beweeg gronden want hij lokte zijne lievelingen met muf brood, korstjes kaas en restjes van aller lei ooft, die hij in zijn zak droeg, en de dieren trokken achter hem aan naar het politiebureau. Eenige waren in zijne zakken gekropen en toen deze geleegd werden, vluchtten ze niet, maar omringden hun wel doener. Gedurende het verhoor in het kabinet van den politiecommissaris verzamelden zij zich achter de deur en wachtten, onrustig heen en weer loopend en snuffelend, tot hij kwam. Geroerd door deze aanhankelijkheid verooi loofden de beambten aan Schwartz zijn ratten en muizen in zijn hechtenis mede te nemen, opdat hij zich daarmee zou ver maken op de wijze van vele beroemde ge vangen, die in de looden kamers van Venetie, de kerkers van de Spaansche Inquisitie eu andere in Sagen gehulde gevangenissen smachtend, detroostelooze verveling verdreven met muizen en ratten te temmen of toch minstens vriendschapsbetrekkingen met een spin aanknoopten. Door de overstroomingen bij Valdepenas zijn meer dan 100 huizeQ beschadigd. Vele vaten met olie, wijn en alcohol zijn door het water weggespoeld. De schade wordt op 5 millioen peseta's geschat. Het aantal slacht offers is nog niet met zekerheid bekend. Tengevolge van de overstroomingen is gisteren bij Madrid een veetrein ontspoord. Een groot aantal schapen en kalveren werden verpletterd en het verkeer is gestremd. De Spaansche bladen berichten uit Havana dat de opstandelingen zich meester gemaakt hebben van de stad Contolaciou del Sur in de provincie Pina del Rio en dat de bezetting sterk 200 man vermoord is. In dezellde provincie hebben de opstandelingen een trein laten derailleeren 7 soldaten werden hierbij gedood en 15 bekwamen kneuzingen. Generaal Lugo, die op weg was deze plaats te proviandeeren, heeft zich op Mazanillo moeten terugtrekken. De Spaansche minister van oorlog heeft zoowel het bericht omtrent de inneming van steden als omtrent het terugtrekken van generaal Lugo laten tegen spreken. MADRID, 16 September. Azcarraga heeft een telegram ontvangen van generaal Weiier, behelzend dat zijne troepenmacht voldoende is voor de ontworpen operation en dat hij dus de regeering moet verzoeken de inscheping van 5142 soldaten uit te stellen totdat het seizoen gunstiger zal zijn voor hunne acclamatie. De generaal zegt voorts Er zijn onderhandelingen aangeknoopt om den Engelsch Egyptischen troepen, die bij Berber staan, te veroorlooven langs de At bara naar Kassala op te rukken, waardoor de Derwisjen van de hoofdmacht zouden afgesneden worden, welke voor Soeakim ligt. De Temps maakt onder voorbehoud melding van het bericht, dat er plannen bestaan tot het sluiten van een Japansch Engelsch verbond, 't welk vooral tegen Rus land gericht zou zijn. Uit Simla wordt bericht, dat de colonne onder generaal Yeatman Biggs er in geslaagd is de door den vijand bedreigde posten in de Samanabergen te ontzetten. De post Saragari, die door de Afridis en Orakzais vermeesterd was, is stormerhand hernomen. Fort Lockhart werd Dinsdagmorgen ontzet en fort Gulistao 's avonds. De vijand werd door geschutvuur uiteengedreven. Een troep Shi- waris, die behoorde tot de bezetting van Landi Kotal. den post, welke in het laatst van Augustus door de Afridis genomen en en verbrand werd, zijn met hun geweren te Jamrud aaugekomeu. Blijkens een telegram uit Kohat heeft de colonne, tot ontzet van fort Lockhart afgezonden, de vijandelijke posities bij Goghan stormerhand ingenomen. De Engelschen hadden één doode en vijf gewonden. Het heet, dat er 59000 man 90 stukken geschut gemobiliseerd zijn. Volgens de berichten die in Peshawar loopen, zijn de mohmands die het dichtst bij de Britsch Indische grens wonen genegen zich te onderwerpen, en hebben den gekken moe- lah gedwongen hun grondgebied te verlaten. Zij beweren dat zij niet hebben meegedaan aan het vechten en plunderen. Maar het grootste deel van dc mohmands is nog altijd strijdlustig. Een kolonne van 900 man heeft eergisteren van Sheranni uit een tocht gedaan naar de Dadamdorpen op de grens en is met rijken buit teruggekeerd gevangenen, vee en wa penen. Een kleine brigade die haar volgde is door een bandjir verrast, eu de artillerie ontsnapte ter nauwernood, terwijl verscheiden manschappen gewond worden. Het verkeer op den noordwesterspoorweg tusschen Menrut en Peshawar is overladen, en er zijn geen locomotieven voorde dieren en goederentransporten. Zondaggingen langs Lahore 97 treinen. Het leger heeft behoefte aan lastdieren, maar al de locomotieven zijn in gebruik voor de treinen, die de troepen vervoeren en andere bijzondere treinen. LONDEN, 15 September. Uit Montevideo wordt aan de Times gemeld dat de bankin stellingen aldaar bereid moeten zijn aan de regeering een voorschot van een half millioen pesos toe te staan ten behoeve van de be taling van dringende schulden en de krijgs- kosten, alsmede het voldoen der den opstan delingen toegekende uitkeering. De regeering neemt aan, dat voorschot vóór Maurt terug te betalen en als onderpandte geven 7000000 pesos in obligation van eene speciale oorlogsleening en 300,000 pesos aandeelen van den Noorder spoorweg. Het leger van de opstandelingen trekt terug in noordelijke richting, naar Sarandi. Er is alsnog geen bevel gegeven de vijandelijkheden te staken, maar de leden van het Congres, die eene private bijeenkomst hebben gehouden ten huize van den president, hebben de vredes voorwaarden goedgekeurd. De president verklaarde dat Borda's bewind een tekort heeft opgeleverd van ruim 6 millioen pesos ongerekend de buitengewone uitgaven wegens den tegenwoordigen opstand. opzienbarend bericht geeft nieuw 77 1 1 voedsel aan een gerucht dat reeds eenige maanden geleden opdook, maar toen sterk bestreden werd, nml. dat aartshertog Frans Ferdinand zoozeer aan de keel lijdt, dat hij gaarne de troonopvolging zou willen overlaten aan zijn jongeren broeder, aatshertog Otto, die reeds eenige malen bij min of meer be langrijke gelegenheden als de vertegenwoor diger van keizer Erans Joset opgetreden is. Otto heeft hier te Berlijn den naam van een beslist vriend der jezuïeten te zijn, en daarbij samen te gaan met de jongste, zeer invloed rijke, dochter van Frans Jozef, aartshertogin Valeria." WEENEN, 10 September. 1 et bericht over een geheim huwelijk, dat kortelings door een voornaam lid van het Oostenrijksche keizers huis, gesloten zou zijn te Londen, welke tijding door eenige Duitsche bladen overge nomen is uit het Aachener Politisches Tage- blatt, wordt door het Correspondentie-Bureau alhier gekenmerkt als een onzinnig ver dichtsel. BERLIJN, 16 September. Van een parti culieren correspondent te Weeuen verneemt de N. Rt. Ct. (Reuter's agentschap)Aarts hertog Frans Ferdinand heeft in de vorige week verscheiden dagen doorgebracht te Lolling in Stiermarken en is Zaterdag te Weenen gekomen, waar hij eene voorstelling bijwoonde in het Volkstheater. Gisteren is hij naar Hongarije vertrokken, waar hij zich nu ophoudt. Deze lynchpartij op groote schaal in een noordelijken staat, waar lynchen een ongewoon iets is, verwekt ontsteltenis. NEW-YORK, 16 September. Een hon derdvijftig buitenlandsche vrouwen, gewapend met knuppels en poken, hebben heden 300 mijnwerkers in de buurt van Hazletort ge noodzaakt het werk te verlaten. Te Hazleton is de werkstaking nu algemeen. Te Pitts burgh daarentegen hebben ruim 15000 ar beiders in de bitumineuze kolenmijnen van daag den arbeid hervat, terwijl men verwacht dal de overige stakers voor het einde dezer week terug zullen keereu. De gele koorts gaat voort zich in het zui delijke deel van den slaat Mississippi uit te breiden, en verspreidt daar grooten schrik. Op de spoorwegen 'in de besmette streken» is de dienst gestaakt of ingekrompen staat Jackson is feitelijk ontvokt tengevolge van de ontsteltenis, veroorzaakt de cv Tichei den gevallen van de ziekte in huurt. 'Ie New-Orleans zijn tot nu toe slechts 19 gevallétfB voorgekomen, waarvan met ze' erheicl vastge-t steld koa worden dat het de gele jo ts was De niet-besmette steden .-haudhaven er; stelsel van strenge quarantaine. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Engelschen gezant formeel verzekerd dat noch de Sultan noch de Porte de handen in' het spel heeft gehad bij de onlusten op de Indische greus. Uit Turksche bron wordt intusschen aan de Berlijnsche Post gemeld dat op de kusten van de Per zische Golf, en met name op die van El Hassa, als „verdachte gasten" zich vertoond hebben twee Engelsche officieren van het Indische leger. Naar het heette, waren zij daar in verband met handelszaken. De Turk sche gouverneurgencraal kon niet tegen hen optreden, omdat zij voorzien waren van bij zondere aanbevelingen van den Engelschen consul-generaal. De Gouverneur van Kreta heeft tegen de oprichting van eene internationale rechterlijke commissie, door de admiralen, verzet aan- geteekend op grond dat zij in strijd is met de wetten en met de rechten van de Porte. WAALWIJK. Zondag 19 dezer, 's middags door de liedertafel „Oelening j van Waalwijk en Bezooien, op Sacrum worden uitgevoerd 1. Lentelied. 2. Vom Rhein. 3. Looft den Heer. Eenige Duitsche bladen verspreiden een aan het Achener Politisches Tageblatt ont leend bericht, volgens hetwelk aartshertog Frans Ferdinand, tot nu toe vermoedelijke troonopvolger in Oostenrijk-Hongarije, te Londen heimelijk getrouwd zou zijn met eene zuster van den lakenhandelaar Hussmann te Aken. Deze dame, zegt het bericht heeft vroeger aan het hoofd gestaan van de huis houding van den kanonnenkoningi Krupp te Essen. Thaus zou het echtpaar reeds op de huwelijksreis zijn uaar Algiers. Ongetwijfeld een opzienbarend bericht. Door het Correspontie-Bureau te Weenen (zie on derstaand bericht) wordt het kort en goed gekenschetst als een onzinnig verzinsel. Hoe dit zij, toch trok het te Berlijn zeer de aandacht. Dit blijkt uit een door de N. R. Ct. ontvangen telegram van hunnen Berlijnschen correspondent. Deze zegt er van ATHENE, 15 September. Er is besloten de blokkade van Kreta niet op te heften voordat de mogendheden de hoofdlijnen van de nieuwe grondwet voor het eiland hebben getrokken. 16 September. De vredesonderhande lingen v/orden nu beschouwd als volkomen afgeloopen. De mogendheden zullen de leening voor de krijgsvergoeding garandeeren. De com missie, belast met het instellen van een on derzoek naar de bronnen van inkomst uit welke de dienst dier leening moet worden bestreden, zal onmiddellijk worden samen gesteld ouder toezicht van alle gezanten der mogendheden te Athene. De kamer is tegen de volgende week bijeengeroepen om haie goedkeuring te hechten aan de wet betreffende de voor de leening verpande middelen. Volgens den correspondent van de Times te Athene hebben de Turksche amb tenaren dertig Grieksche vluchtelingen die naar Tirnavos waren teruggekeerd, weer naar Griekenland gestuurd. Hij noemt dat een „onmensehelijken maatregel", zonder te on derzoeken of er misschien geen deugdelijke reden voor is geweest. De correspondent van de Times te Athene seint het gerucht over, dat de Turken in den nacht van 9 op 10 dezer getracht hebben, te Retimo op Kreta troepen aan land te zetten, maar dat dit voorkomen werd tengevolge van de waakzaamheid van den Russischen vlootvoogd. wij1' Gisteravond reden vierhonderd man te paard Versailles in den Amerikaanschen staat Indiana binnen, overmanden den cipier van de gevangenis sleurden vijf roovers naar buiten en hingen ze op. Sinds jaren wordt onder de Duitsche pachters van het district een schrikbewind geoefend door boeven, die zelfs oude vrouwen hebben gemarteld, om ze te dwingen de ^schuilplaats van hun spaar penningen aan te wijzen. WAALWIJK, Vertrek pastoor. Naar wij vernemen zal, d< Zcert Rijken pastoor onzer parochie, di 28steu onze gemeentewaarin hij jaren als herder optrad, gaan veria Zeker zullen hem zijne parochian zien vertrekken. Gouden Jubklé Binnen kort zullen meente een gouden bruilc.ft 29 Sept. a.s. hopen de h? zijne echtgenoote dit zeldza Ounóodig te zeggen, dat h dien dag niet aan blijken v zal ontbreken. Intrekking van aauhangig De minister van financi' Tweede Kamer medegedt. machtiging van de koning! geude aanhangige wetsoni w worden ingetrokken, te wei lo. dat tot heffing eene 2o. dat tot wijziging van van 26 Mei 1870 (Stbl. de grondbelasting 3o. dat de tot wijziging de begrooting der uitgav n fonds voor weduwen eu we ambtenaren over 1897 4o. dat tot heffing va: recht van overgang van nagelaten door niet-inge: Rijwielbcl; De talrijke Nederland s, sport doen, zullen zeker mt stelling hebben gelezen, L onafgedaan gebleven w< eener rijwielbelasting hèeft Uit dit bericht volgt ech dat de tegenwoordige n heelt afgezien van het heft Nog altijd toch staat personeele belasting onder naar welke deze gehever -.ver „rijwielen". En art. 21 'ie „De belasting naar den wordt nader bij de we: ge De minister van Fin >c in plaats van het inge - 1 ander voorstel voor te dra dus hier nog niet gelijk n de minister Pierson ir« >cht voor iel wet op de personeele beiast ng den grondslag en dan ook art. 3i belasting- we* od de ondsiagea genoemd; i rij ft voor i grondslad onlw Uit? afstel i ouden, T. CCL1 slaat Tenzij ien ui', c •- >pen. Dan kan" hij volstaan i het behoucrefi van een enkel artikel uit het ontwerp van zijn voorganger, die naar wij herinneren de rijwielbelasting afzonderlijk wilde regelen, afgescheiden van de personeele belasting, en

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5