BUITEN LA N13. Bel&ie. Rusland. Afrika. Frankrijk. Spanje. Engeland. BINNENLAND. Oostenrijk-Hongarije. de belangen der Grieksche onderdanen tijdens den oorlog te behartigen. Artikel IX. Ingeval van geschillen tijdens den loop j der onderhandelingen tusschen Turkije en Griekenland, moeten de punten, waarover oneenigheid bestaat tusschen be langhebbende partijen onderworpen worden aan een scheidsgerecht, dat gevormd wordt door vertegenwoordigers der groote mogend heden- de besluiten dier scheidsrechters zijn bindend. Dit scheidsgerecht zal zijn functiën uitoefenen collectief of door speciale afge vaardigden der belanghebbende staten en wel directof door bemiddeling van speciale atgi;tTefxdenDe Hooge Por.e l,el,oud, zich het recht voor, de groote mogendheden uit te noodigen een voorstel te doen omtrent de regeling der keizerlijke besluiten, uitgaande van de bepalingen der conventie van 24 Me 1881 welke van kracht blijven, zoolang zij niet 'door de tegenwoordige acte gewijzigd Z1^Als 't tusschen de Grieksche en Turksche gevolmachtigden rechtstreeks nu maar wat vlugger gaat dan tusschen de gezanten en de Porte Bij de her stemming inWaremme (Borgworm) is gekozen de clericaal Pitsaert, met 11,52b stemmen, tegen 10,803 op den socialist He- nault. In 1894 kreeg de katholieke candidaat bij de herstemming 11,045, de liberaal 10000 stemmen. Te Doornik heeft men het dwaze denk beeld gehad om een gedenkteeken op te richten ter eere van de Fransche soldaten, die na de omwenteling vóór Antwerpen zijn gesneuveld. Het monument is Zondag ont huld. Het zou begrijpelijker zijn als de Belgen vergaten dat ze in 1831 door de Franschen geholpen moesten worden om zich vrij te kunnen vechten. De Brusselsche politie is een stapje verder gekomen in haar nasporingen naar aanleiding van den moord op den kantoor bediende Lavergne zij heeft den w.nkelier gevonden, bij wien een van de misdadige werktuigen, een breekijzer (het andere was een hamer), was gekocht. De winkelier heeft Paridaens herkend als een van de beide mannen, die het breekijzer bij hem waren komen koopen. Maar de ander waarvan hij een beschrijving gaf, die met het signa lement van den voortvluchtigen Masson over kwam, had het betaald. Generaal Weyler heeft weer eens geseind dat de oostelijke provinciën geheel bevredigd zouden zijn, in Maart. Wel te verstaan de oostelijke provinciën eu in Maart De correspondent van de Independence beige te Madrid verzekert dat generaal Woo^- iord den hertog van Tetuan te verstaan heeft gegeven, dat de regeering der Vereenigde Staten „zich haar vrijheid van handelen voorbehoudt." indien Spanje den opstand op Cuba niet vóór November onderdrukt heett. De minister zou ontwijkend geantwoord heb ben, verklarende dat een bepaald antwoord eerst gegeven kon worden, na de terugkomst van de koningin-regentes te Madrid. Gene raal Woodford moet als beweegreden voor dezen stap van zijn regeering hebben opge geven, dat het voortduren van den opstand op Cuba aan de belangen der Unie groot nadeel toebrengt, eu dat Spanje, op deze wijze voortgaande niet in staat zal zijn de rust op het eiland te herstellen. Te Washington wordt nog druk gespro ken over het geval van Evangelina Cisneros, de schooue Cubaansche, die, naar men zich wellicht herinneren zal, gevangen zit, val- schelijk beschuldigd, beweert men in Amerika, van poging tot het dooden van een Spaansch officier. Evangelina moet zeer streng afge zonderd gehouden worden, zoo vertelt men te Washington sedert de Amerikaansche dames zoo hartelijke belangstelling in haar lot aan den dag legden. Of de wreede straf, die voor haar geëischt heet te zijn, zal wor den voltrokken is niet bekend, maar er is reden het ergste te vreezen als waar is wat de Washingtonsche correspondent der Daily Chronicle bericht: Vijf dames uit Santa Clarabehoorende tot voorname families zouden in de gevangenis geworpen zijn enkel en alleen omdat zij bij generaal Weyler ten behoeve van Evangelina Cisneros beleefdelijk aangedrongen hadden om verzachting van straf Ongetwijfeld zijn er nu van de Wasning- tonsche dames petities en telegrammen aau de koningin van Spanje den Paus euz. te wachten, ten gunste van die vijl dames van Santa Clara. Intusschen ligt de roman van Evangelina, die zoo groote beweging in de vrouwenwereld van Amerika heeft gebracht, nog in geheimzinnig duister. de, ook reeds vroeger gedane medeeling, dat de liefdesbetrekking al twee jaar oud was, merkwaardig. Immers hadden de ver wanten van het jonge meisje ontwikkelde menschen door het portret van den verloofde, in generaalsuniform met de orde van het Gouden Vlies om, met Weener fotografieën enz. te vergelijken, gemakkelijk in dien tijd kunnen uitvinden of er bedrog in het spel was. Het jonge meisje liet dat portret, dat zij van haren verloofde gekregen had, herhaaldelijk aan hare verwanten zien. Als een nieuw romantische bijdrage tot de historie wordt nu verteld, dat aartshertogin Stephanie zelf met Frans Ferdinand had willen trouwen om nog op den troon te komen. De aarts hertog, die in Stephanie geen behagen had, zou toen eerst zijn longziekte als voorwendsel gebruikt Hebben om er af te wezen. Toen nu Stephanie, die van de liefdeshistorie gehoord had, tegen Marie Husmann te Essen heftig te keer was gegaan, zou de aatshertog om alle verdere inmenging af te snijden ijlings getrouwd zijn. WEENEN, 20 September. Een telegram uit Fiume aan het Fremdenblatt bericht het op elkaar stooten te Kaposv&r van een trein met soldaten en een exprestrein. Drie rem mers, een conducteur en zes soldaten moeten er bij gedood en dertig soldaten gekwetst zijn Op de Wolga is in de nabijheid van Astrakan een ontzettend ongeluk gebeurd. De beide stoombooten Maljutka en Czarewitch kwamen met elkaar iu aanvaring. Plotseling werd geroepen «de Czarewitch zinkt'waardoor een zoo groote verwarring ontstond, dat vele opvarenden in de Wolga sprongen om naar den oever te zwemmen. Daarbij verdronken niet minder dan 40 personen. Uit Kaapstad wordt gemelddr. Leyds heeft president Krüger verwittigd, dat Cham berlain in 't oog gehouden moest worden. Hij raadt de benoeming van een Transvaal- schen gezant in Europa aan en verklaart zichzelf bereid dezen post tegen een vergoeding van 4000 pond sterling per jaar tebekleeden Een telegram uit Senegambiëdoor den Franschen minister van marine ontvangen meldt dat de benden vau Samory in het achterland van de Goudkust een afdeeling van een honderdtal tirailleurs heeft overrom peld en uiteengejaagd. Twee officieren en 38 man moeten gesneuveld of vermist zijn. Dreyfus. De „verrader" Dreyfus zal het niet lang meer maken, als men icn minste ven wat de Combat vertelt. Dit blad, dat te Cayenne verschijntmeldt dat met het oog op den spoedig te verwachten dood van den gevangene reeds de noodige toeberei 1- selen zijn gemaakt om zijn lijk na zijn over lijden te photographeereu te balsemen en Daar Parijs te zenden om het te doen iden tificeren. Al deze omslag geschiedt om voorgoed een eind te maken aan de berichten van zijn ontvluchting van het Duivelseiland. Met den dood van Dreyfus zal Franknjk een zijner duurste gevangenen verliezen. Htj kost Guyana per maand 1500 francs aau telegrammen en de regeering te Parijs op zijn minst het dubbele. De kosten van onder houd van de stoomboot die de verbinding met Duivelseiland onderhoudt, bedragen 15UU frs per maand buiten de reparatiekosten, die nog onlangs 45000 frs. hebben beloopen. De bisschop van Majorca, vertoornd over een door den minister van financiën bevolen naasting van kerkelijke goederen, heeft dien bewindsman en de ambtenaren, die zijn bevelen hebben uitgevoerd, in den ban ge daan. Er zal een beroep op den laus gedaan worden om de beslissing van den bisschop in te trekken. Intusschen heeft de overheid te Palmas maar vast de biljetten waarop de banvloek bekend gemaakt wordt en de kranten die den tekst overgenomen hebben, in beslag genomen. Volgens den te Madrid verschijnenden Correo, zijn er thans op de Filippijnen nog drie georganiseerde benden opstandelingen 4000 man onder Aguinaldo 3000 onder Blancra 3000 onder Ponciano Rizal. Er zijn 500 officieren onder hen die hen instrueeren. voor 't grootste deel gedeserteerde soldaten en inlandsche politie. 200 gevangenen zijn te Pampanga opgestaan en hebben hun be wakers weggejaagd. Officieel wordt te Madrid ten stelligste geloochend, dat de Cubanen overwinningen hebben behaald in de provinciën Pinar del- Rio, Havana en Matanzas. De steden Can- delaria eu Plancetas zijn met alleen niet genomen, maar zelfs niet aangevallen. Omtrent de nederlaag, die de Britsch- Indische troepen onder generaal Jeffreys in het land van de Momunds geleden hebben, worden de volgende bijzonderheden vermeld. De Bengaalsche lanciers troffen den vijand op acht mijlen afstands van het kamp Auayat aan. Het 34ste regiment Sikbs kreeg last tot den aanval, ondersteund door vier stukken geschut eu zes compagnieën Buffs (East Kent regimeDt). De Sikhs dreven den vijand in de heuvelen terug, doch moesten voor de over macht wij keu. De vijand deed toeu een krachtigen aanval op den linkervleugel van de brigade, waarna hij door de ter hulp gesnelde Guides werd teruggedreven. De bevelhebber gaf toen bevel tot den terugtocht, die, ondanks de vervolgiug door den vijand, in goede orde geschiedde. Het escorte van generaal Jeffreys raakte daarbij in de duis ternis van de hoofdmacht af en werd in t nauw gebracht, doch later ontzet. Van de Engelschen zijn 6 officierenen 129 manschap pen gedood oi gewond. Generaal Jeffreys is zooals van de Indo-Afgaansche grens wordt gemeld Zaterdag met 15 compagnieën infanterie, een compagnie sappeurs en 4 kanonnen op marsch gegaan om den vijand aan te vallen bij het dorp Damodota. De opstandelingen werden teruggedreven en een groote voorraad werd buitgemaakt, maar op den terugtocht werden de Engelsche troepen nog in het nauw ge bracht door de opstandelingen. De achterhoede kreeg 2 dooden en 6 gewonden. De voorhoede van generaal Westmacott's kolonne is Zaterdag door de heliograaf in verbinding gekomen met de strijdmacht van generaal Bindon Blood, en is gisteren de Nahaki-pas overgetrokken. Het veldtochtplan van Sir Bindon Blood's afdeeling is echter gewijzigd deze zal nu tegen de Mamunds in het gebied van Bayaur opereeren, terwijl Elles' divisie de Mohmands in het bovendeel der vallei zal aanvallen. Die in het onderste gedeelte van de vallei schijnen zich na een onderhoud met den ambtenaar van het bur gerlijk bestuur onderworpen te hebben. Het gerucht, dat 5000 Bonerwal's zich gereed maakten tot vijandelijkheden, is onge grond gebleken. Sir William Lockhart zou heden te Simla aankomen. Dadelijk wordt dan het plan voor den veldtocht beslist vastgesteld. Het tijdstip waarop de troepen tegen de Afridi s zullen oprukken, is nog niet .vastgesteld, daar het athangt van den afloop der krijgsbewegingen in het gebied der Mohmand's en den omtrek. Men verwacht echter geen langdurig uitstel. WAALWIJK, 22 Sept. 1897. Vergadering van de 14de Afdeeling der Maatschappij van Landbouw eH premiemarkt. De vergadering werd door den voorzitter geopend en allen werden welkom geheeten. ZEd. zeide: „Zonder moeite heeft men niets inspanning is niet genoeg, er moet ook volharding bij zijn." Hij bracht een bijzonder woord van dank aan de jury voor hare moeilijk volbrachte taak en verzocht den secretaris rekening te doen over het vorig jaardeze werd gesteld in handen eener commissie, die rapporteerde tot goedkeuring, onder dankzegging aan den secretaris voor zijn richtig gehouden beheer. De rekening bedroeg in ontvangst f 298.42 in uitgaaf u 254.05 alzoo met batig slot van f 44.37 Intusschen werd de begrooting voor 1898 aangebodenbedragende in ontvangst f 304.37 in uitgaaf 237.50 Er zijn weer verscheiden bijzonderheden bekend geworden over het geheime huwelijk van aartshertog Frans Ferdinand. Blijkbaar komen zij van de familie Husmann en moeten zij dienen om de waarheid van de vorige berichten te bevestigen. Zonder in al die kleinigheden, die trouwens voor een groot deel herhalingen zijD, te treden, schijnt toch Vermoedelijk batig slot f 66.87 Ook deze werd bij acclamatie goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot uitreiking der premiën, als volgt Paarden 46 jaar Bij loting le prijs A. van Pas, Waspik; 2e prijs B. Verhoeven Pz., Sprang. l1/sjarig veulens le prijs Aart van Huiten, Waalwijk; 2e W. B. Rijken Capelle. Kalfdragende koeien le prijs M. HeijmansCapelle; 2e D. M. de BruijnCapelle. Vaarzen le prijs niet toegekend; 2e D. VermeulenCapelle. Vette koeien le prijs C. van Loon Waalwijk 2e M. Heijmans, Capelle. Vette vaarzen en schotten le prijs Aart van Huiten, Waalwijk; 2e dezelfde De prijzen vierden onder eene hartelijke toespraak van den voorzitter uitgereikt waarna het bestuur, de jury en enkele bekroonden nog eenigen tijd gezellig samen bleven en menige toost op den bloei der 14 Afdeeling, op de gemeente Waalwijk en de onderlinge vriendschap werd geslagen. De heer Hartog vroeg na afloop het woord en bracht in 't midden of de voorzitter kon inlichtingen geven waarom de leden der N.-Br. Maatschappij van Landbouw op de laatste tentoonstelling te 's-Bosch geen vrijen toegang hadden op den dag der land bouw tentoonstelling, daar hij meende dat zulks in strijd is met bestaande voorschriften. De voorzitter kou de verlangde inlichtin gen niet geven, doch was wel genegen van we ge de afdeeling opheldering te vragen en de klacht over te brengen waar ze 't huis behoort. De heer de Jong van Capelle lichtte de zaak eenigzins toe en meende te weten dat de kaart van het lidmaatschap alleen vrijheid gaf om het terreinzoo dikwijls men het goed vond, te verlaten en zonder nieuwe betaling andermaal binnen te gaan, wat aan anderen niet dan tegen nieuwe be taling geoorloofd was. De heer Hartog dankte, voor de ontvangen inlichtingen waarna de vergadering werd gesloten. Troonrede. De zitting der stateu-generaal is door H. M. de koningin-regentes geopend met de volgende rede Mijne heeren „Bij den aanvang van dit zittingsjaar is het mij aangenaam u ter behartiging van 's lands belangen opnieuw bijeen te zien. Worden mijne dierbaarste wenschen en die van het Nederlandsche volk vervuld, dan zal voor het einde van dit zittingjaar mijne beminde dochter de regeering aanvaarden. l)e algemeene toestandzoowel in het moederland als in de koloniën, is in menig opzicht bevredigend. In handelscheepvaart en nijverheid is uitbreiding merkbaar. Hier te lande was de oogst van onder scheidene gewassen gunstig. Door de heer- schende ziekte onder het vee en de daaruit voortvloeiende belemmering van den vee- uitvopr wordt nochtans groot nadeel geleden. Op Java heeft de suikerindustrie te kam pen met moeilijkheden. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht vervullen hare taak met ijver en opgewektheid. Aan den moed en de volharding van het Nederlandsch-Indische leger, door de vloot krachtdadig gesteund, breng ik warme hulde, de offers diep betreurende, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht u in dit zit tingjaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienst- vervanging -bij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten, hoop ik u eerlang aan te bieden. Vereeniging van de zorg voor de land bouwbelangen bij één departement van al gemeen bestuur wordt u voorgesteld. Wetsontwerpen zullen u worden aangebo den tot betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige personentot regeling van den leerplicht en tot wettelijke verzekering ven werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Weldra bereikt u voor Nederlandsch-Indie een ontwerp mijnwetbenevens een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het militair strafrecht en de krijgstucht worden op nieuw ingediend. Wets voordrachten tot verbetering van maatschappelijke toestanden, met name^ be treffende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwezen, zijn in bewerking. Aan versterking der rijksinkomsten door wijziging van het tarief van invoerrechten met °behoud zijner bestaande grondslagen wijd ik mijne aandacht. Op uwen ijver en uwe toewijding tot volbrenging der veelomvattende taak, die op u rust/blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods zegen strekken tot welzijn van ons dierbaar vaderland! In naam der koningin, verklaar ik de gewone zitting der staten-generaal te zijn geopend." Wielerwedstrijden Tilburg. De wielerwedstrijden van Zondag zijn wegens het slechte weder uitgesteld, tot a.s. Zondag 26 dezerdoch beloven dan niet minder interessaut te zijn. De wedstrijd vangt aan 's namiddags ten 3 ure en zal wel zeker de grootste zijn, die dit jaar op de baan alhier is gegeven. liet vergaan der „Onderneming.» Zaterdagnamiddag stoomde langs Urk de nieuwe, zeer diep geladen stoomboot Onder neming. Door het vele overslaande water achtte men het raadzaam naar de Urkerhaven te stoomen doch even bewesten het eiland sloegen de golven zoo geducht over het schip, dat het plotseling in de diepte wegzonk. Vele nieuwsgierigen waren naar den vuurtoren gesneld, doch ontdekten niets meer dan een gedeelte van den raast met de vlag in top en het boveneind der stoomboot.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2