Nummer 76. Zondag 26 September 1897. 20e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Geïllustreerd Zondagsblad. Geïllustreerd Zondagsblad Honderd gulden. ANTOON TTELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan onze lezers. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Hè De jEeho van het Zuiden, Waalw(jksche en Langslraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitach- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Velen onzer lezers ontvangen bij hunne Courant het Deze Illustratie verheugt zich in eene toenemende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want eene zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gravures, gezonde humor en on schuldige schertszooals die in den familiekring past, werd nog nimmer voor zulk een lagen prijs (30 cents per 3 maanden) aangeboden. Deze Illustratie is dan ook voor de lezers van ons blad een premie bij uitnemendheid. Maar de uitgevers willen de premie nog schooner maken In het vervolg zullen zij daaraan meerdere malen een Extra Blad kosteloos toevoegen. Dus nog meer lectuur Nog meer gravu res In 't bijzonder meer afbeeldingen van actneele voorvallen en treffende gebeurtenissen. Pennevruchten van schrijvers van beteeke- nis zullen worden opgenomen. De uitgevers stellen voor nieuwe inteeke- naren op het Geïllustreerd Zondagsblad gratis beschikbaar een boeienden roman, getiteld ON SCHULDIG VEROORDEELD. Doch ook zij, die reeds tot de lezers be- hooren, kunnen den roman bekomen, indien ^11 ill OF ^Herinneringen van een Politie-Coramissaris. Kom! kom! hernam de hertog van Palmares, genoeg over dat onderwerp wij zijn hier om onzen tijd aangenaam door te brengen. Wat zul len wij doen? Ik zou wel lust hebben, zeide Raymond, om dien Colonna eens een les te geven, die hem lang zal heugen. Ho 1 hozeide Palmares, dat zou u wel eens veel geld kunnen kosten. Die Colonna is een van de beste spelers, die ik ken. Ik wil het toch wel eens met hein wagen, antwoordde Raymond. En zich naar het tafeltje begevende, waaraan Colonna gezeten was, zeide hij: Zullen wij een partij spelen, mijnheer? Gaarne, antwoordde deze, wat wenscht u te spelen Ecarté, als u het goed vindt. Het is mij goed en vraag eens een spel nieuwe kaarten. Op het oogenbiik, dat Ricordi zich verwijderde, stiet de hertog hem met den arm aan en fluis terde Bij uw leven Geen valsche kaarten dit maal Maar..., wilde deze te gemoet voeren. Zwijg 1 en doe wat ik u beveel Kom zeide Colonna, terwijl mijnheer Ricordi de kaarten haalt, kunnen wij den 'inzet bepalen. Goed! zeide Raymond terwijl hij zijn por tefeuille uit zijn zak haalde. Om hoeveel speelt gij Zooveel als u wilt. Is duizend gulden te veel? Raymond maakte een minachtend gebaar. Duizend gulden riep hij uit, maar dan kan men den geheelen nacht verliezen zonder uitge- Sut te zijn, neen dat is de moeite niet waard.... c speel nooit meer dan drie partijen bij de eerste leg ik tien duizend gulden in, bij de tweede zij zich slechts de moeite willen getroosten om bun vrienden of bekenden op de vele voordeelen te wijzen welke deze Illustratie biedt en minstens één nieuwen intee- kenaar aanwerven. Zulk een boekdeel is die geringe moeite -overwaard. Het is groot 155 bladzijden, in twee kolommen gedrukt en bevat een verhaal, dat den lezer geheel weet mede te sleepen. Men late dus het nevenstaand insclirij— vingsbiljet door den nieuwen inteekenaar invullen en voege er zijn eigen naam en adres aan toe. Den lezer wordt echter nog meer geboden. In het nummer is een ^CERTIFICAAT" afgedrukt waarmede een geheel eigen aardige wedstrijd wordt geopend lu de vijftien eerstvolgende nummers van de Nederlandsche Illustratie en edities als GEILL. ZONDAGSBLAD enz. zal telkens zulk een certificaat voorkomen. Wie deze certificaten uitknipt, verzamelt of tracht meerdere certificaten van andere lezers bijeen te garen,kan mededingen naar den PRIJS van welke wordt uitgeloofd voor dengenedie het grootste aantal van deze certificaten aan den redacteur van de prijsvragenrubriek den heer WILLEMSE, Kromme Nieuwe Gracht No. 64/6(i te Utrecht inzendt, te weten in den loop der week volgende op den ver schijndag van het laatste certificaat. Doch ook hij, die op één na het grootste aantal heeft verzameld, ontvangt een prijs van vijf en twintig gulden en de twee daaropvolgende ieder tien gulden De lezer brenge dus de certificaten te zamen en vereenige zich met zijne medele zers om aldus met te grooter kans naar de prijzen van honderdvijf en twintig ol tien gulden te dingen. Wie deze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verzuiuie niet onderstaand inteckenbjljct in te vullen cn aan ons in te zendeu. De prijs is zoo gering dat het voor niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de geregelde toezending van deze uit muntende premie te verzekeren. De OndergeteeJcende verlangt geregeld te ontvangen het tegen den prijs van 50 ets. per 5 maanden, franco per post 57ets. WOONPLAATSNAAM Bovengenoemden nieuwen inschrijver aangeboden door WOONPLAATS: NAAM: twintig-duizend en eindelijk bij de laatste veer tigduizend gulden. Maar zoodoende kan men zeventig duizend gulden verliezen I zeide Colonna een weinig ver baasd. Men kan ze ook winnen, mijnheer, hernam Raymond. Nu zeide Colonna, zoo hoog heb ik nog nooit gespeelt, maar bij uitzondering wil ik het eens doen. Raymond legde tien biljetten van duizend op tafel, zijn medespeler deed eveneens. Zoo iets had men nog nooit gezien. Er werd in den regel in het café Central niet grof gespeeld de buitengewoon honge som, die thans op spel stond, had in een oogenbiik alle aanwezigen om de twee spelers vereenigd. Het spel begonofschoon Raymond weinig aandacht aan zijn spel besteedde, won hij de partij. Gaan wij nog door? vroeg Raymond na de biljetten van zijn tegenpartij bij de zijne gevoegd te hebben. Als een;g antwoord, haalde Colonna twintig duizend gulden uit zijn zak, die hij op de tafel deponeerde. En het spel begon opnieuw. Te beschrijven, wat er in de omstanders om ging, zou niet doenlijk zijn. De nieuwsgierigheid was ten toppunt gestegengeen woord, geen zuchtje werd gehoord men volgde iedere beweging der twee spelers en trachtte op hun gelaat den indruk te lezen, dien het spel op hen maakte, terwijl men in angstige spanning den uitslag af wachtte. Een kreet onsnaptc aan al de omstanders. Raymond had voor de tweede maal gewonnen, en zonder eenige aandoening te verraden, haalde hij de twintig biljetten van duizend gulden van Colonna naar zich toe. Deze laaatste was doods bleek. Gaan wij riog door zeide Raymond, terwijl hij de kaarten doorschudde. Neen 1 neen! het is genoeg, kwam de hertog van Palmares tusschen beiden, die medelijden met Colonna scheen te hebben. Colonna sloeg een trotschen blik op den hertog en wierp veertig duizend gulden op tafel. Hij sprak geen woord, zijn keel was als toegeschroefd, zijne oogen rolden in hunne kassen heen en Koning George van Griekenland zou door de in het voorloopig vredestractaat vervatte voorwaarden als door den donder getroffen zijn hij zou heel wat minder gestrenge, voor Griekenland minder drukkende bepalingen althans, hebben verwacht en baseerde deze zijn aldus wreedelijk teleurgestelde verwach tingen op zijn eigen vertoogen aan de mo gendheden en op zijn familie-relatiën (de keizerin-weduwe van Rusland is zijn zuster en eveneens de prinses van Wales)! 't Is erg jammer voor koning George de oorlog heeft hem toch reeds weinig pleizier gebracht, doch de verwachting dat de vrede op nog minder ongunstige voorwaarden voor den overwonnene zou gebaseerd worden getuigt vau zijn naïveteit of van zijn onverstan dig optimisme. Turkije eischte oorspronkelijk Thans schenen de kansen te keeren Colonna had reeds vier punten, toen zijn tegenstander er nog geen enkele had aangeteekend. Dit duurde evenwel maar eenige minuten, toen Raymond weder door het geluk begunstigd werd. Plotseling werd de ademlooze stilte verbro ken Raymond wierp zijne kaarten op tafel onder den uitroepik heb de partij gewonnenoordeel zelf, mijnheer! Colonna was als vernietigd Raymond haalde de tachtig biljetten één voor één naar zich toe. Hij wilde ze in zijne portefeuille bergen, toen hij een hand op zijn schouder voelde rusten. Hij keek om en zag Hector Beaulieu achter zich staan. VIII. HET GEHEIM ONTSLUIERD. Op mijn woord, mijnheer, zeide Hector, al hoewel ik niet de eer heb u te kennen, zult u mij toch wel de haDd willen geven Gaarne, antwoordde Raymond, maar mag ik ook weten, waaraan ik die onderscheiding te danken heb. Alleen aan uw uitmuntend spel; gij hebt mij op mijn grootsten tegenstander koninklijk gewroken. Spreek daar niet van, zeide Raymoed. Maar is er nog iets, dat u hier doet blijven? Volstrekt niet. Laat ons dan samen vertrekken. Dan kunnen wij onderweg nog wat praten. Gaarne. Terwijl Raymond afscheid van den hertog wilde gaan ne ren, drong er eensklaps een man door Je menigte, die regelrecht op Palmares afging. Het was Spavento. Zijn gelaat was doodsbleek, zijne haren waren in wanorde; hij kon bijna geen adem halen. Lieve hemelwat is u overkomen mijnheer Spavento, riep de hertogen wat ziet gij er vreemd uit. Mijnheer, mijnheer ik moet u spreken, zeide Spavento met moeite adem halende. Welnu... ik luister. Neen, hier niet, daar in dien hoek, ik heb u zeer ernstige zaken mede te deelen. tien millioen Turksche ponden oorlogschatting en den afstand van gansch Thessalie, Grie- kenlands rijkste provincie; 't is nu terugge bracht tot vier millioen pond en een vrij onbeteekenende grensrectificatie. Over 't geheel genomen schijnt men te Athene wonderlijk naïel en onnoozel te zijn of zich maar zoo te houden. Woensdag, werden in Griekenlands hoofd stad de vredespreliminairen in haar geheel bekend en daar had men 't lieve leventje gaande Vooral het slotartikelwaarin de bepalingen ran kracht worden geheeten zoodra de sultan ze zal hebben goedgekeurd (dat is juist gisteren geschied) en ze ter kennis zullen zijn gebracht van het kabinet te Athene door de gezanten der mogeudhedenheeft de gemoederen aan 't koken gebracht. 'tGaat niet aan Griekenland voor een fait accompli te stellen dus bazelt men 't heelt geen zin zoo maar bepalingen vast te stellen zonder den in de eerste plaats geinteresseerde te hooren en diens goedkeuring te verwerven. 't Zou irrite'erend zijn als 't niet zoozeer getuigde van stupiditeit en onrijpheid Griekenland heeft in 't midden van Mei, toen de Turken zoo aardig op weg waren naar Athene, den mogendheden „plein pouvoir" gegeven, heeft ze met de waarneming van zijn belangen belast en 't is immers een zwijgende conditie dat men zich dan ook neerlegt bij de te treffen overeenkomst, welke in het onderhavige geval waarlijk niet spelend verkregen is Nu wordt den afgevaardigden van Hellas het voornemen toegedicht alle voorwaarden aangaande de vrede ongewijzigd aan te nemen doch bij de mogendheden te protesteeren tegen de contróle over de financiën, als staande die quaestie in 't minst niet in verband met de tusschenkomst. Nu is 't merkwaardig, dat 't een niet gaat zonder het ander: in de ontruiming van Thes salie zou Turkije zeker niet hebben toegestemd wanneer het de correcte afdoening der oor logsschatting niet gegarandeerd had geweten door de Europeesche controle en die ont- Welnu, spreek, zeide de hertog, na zich met Spavento naar een hoek der kamer te hebben begeven. Ik kom van de Nubische, zeide Spavento. En hebt gij haar gezien Neen mijnheer maar wat ik in hare woning aanschouwd heb, is honderdmaal verschrikke lijker dan al wat gij u zoudt kannen voor stellen. Wat is dat dan Een lijk 1 Een lijk, zonder hoofd; verstaat gij mij wel mijnheer, zonder hoofd met dat kleine zwarte vlekje boven de borst dat u wel kent. Onwillekeurig rilde de hertog. Gij hebt slecht gezien 1 hernam hij wat gij mij daar mededeelt, is onmogelijk... Onmogelijk? antwoordde Spavento op hefti- gen toon, dat dacht ik eerst ook ik dacht, dat ik mij vergist had, dat ik de speelbal was van eene belachelijke zinsverbijstering maar ik waa alleen in de kamer, en had tijd genoeg om het lijk te onderzoeken, en ik herhaal daarom, ik bezweer het u, het was juist zulk een vlekje als elke andere boven de borst en nergens anders Die vrouw 1 zeide de hertog woedend, wie is die vrouw Dat weet ik niet. En die Bernhardt? Is ondoorgrondelijk. Het is goed vervolgde de hertog er is daar een onverklaarbaar geheim, waar ik, het moge kosten wat het wil, achter moet komen. Morgen gaan wij samen naar de woning van de Nu bische. Maar mijnheer riep Spavento. ik wil het, maak geen tegenwerpingen en denk er alleen aan om te gehoorzamen. Op dat oogenbiik kwam Raymond naar Spa vento toe en zeide: Ik ben blij u hier te ont moeten, ik heb u een belangrijke mededeeling te doen. Mij zeide Spavento. Ja, gij waart zoo nieuwsgierig om iets te weten omtrent die vrouw, die gij de Nubische noemt. Wèlnu, ik heb mijn intendant eenige inlich tingen gevraagd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1