BUITENLAND. Spanje. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. door den korpscommandant graaf Hexkhtlll en den chef van diens geueralen staf, kolonel Resch. De beleediger wees als zijn getuigen aan de afgevaardigden dr. Lemisch en dr. Sylvester. Als wapen werd het pistool gekozen en bepaald werd dat driemaal zou worden geschotenop vijt-en-twintig pas. Beide strijders vuurden tegelijkertijd. De eerste kogel van Wolff trof graaf Badeni boven den wortel van de rechterhand, drong door laugs den onderarm en een deel van den bovenarm en bleef daar in het vleesch steken. Graaf Badeni had zijn tegenstander niet geraakt. Het duel werd gestaakt en graaf Badeni werd naar zijn paleis gebracht, waar de kogel werd uitgesne den. Uit het onderzoek van de wond bleek dat de beenderen van den arm niet gekwetst waren. Na den afloop van het gevecht reikten beide tegenstanders elkander de hand, de minister gaf de nietgekwetste linker. Wat zullen de politieke gevolgen zijn van dit tweegevecht Men kan van meening zijn dat de belee- digde eer moet gewroken worden en dan dat eerherstel alleen kan geschieden door bloedvergieten, zij 't ook alleen in bijzondere gevallen, doch niet velen zullen er gevonden worden, zelfs onder de verdedigers van de meest verouderde middeleeuwsche begrippen in deze, welke in het onderhavige geval een tweegevecht noodig, onvermijdelijk en navolgenswaardig heeten. Niet de persoon Badeni werd aangevallen door den afgevaar digde, doch de minister-president en als het, in 't bijzonder in het Oostenrijkscbe Parlement, gebruik werd op eiken aanval met woorden, te antwoorden met een formeele uitdaging, zou de oppositie in de toekomst licht werk hebben en de keizer zich onverpoosd moeten bezighouden met de benoeming van nieuwe ministers Hoe 't zij, van een zuiver-mensclielijk stand punt kan men heel wel begrijpen dat Badeni in een oogenblik van onbedachtzaamheid de onbehoorlijkheden van een oppositie man „au sérieux" heeft genomen, doch 't is te hopen dat het bij dit eene geval blijft Verteld wordt, dal Badeni in den nacht bij den keizer te Pest is geweest en zelfs dat deze het duel heeft goedgekeurd en de vraag wordt gesteld wat er nu gebeuren zal. Naar recht en billijkheid moet het openbaar ministerie Badeni er kennis van geven dat een strafvervolging tegen hem is ingesteld, waarop deze een disciplinair onderzoek tegen zichzelven moet instellen en gedurende deze formaliteit ontheven moet worden geacht van zijn post. De keizer heeft het recht nog vóór de veroordeeling èn het gerechtelijke èn liet disciplinaire onderzoek te doen schorsen. Er wordt gesproken van een politieken terugtocht van Badeni niet redding van de eer. De belangstelling in het lot van den mi nisterpresident is algemeen. De keiler betuigde per telegraaf herhaaldelijk zijn innige en vriendschappelijke deelneming, .vroeg twee maal telegrafisch naar den toestand en beval dat men hem op de hoogte zou houden. De voorzitter van de Kamer, dr. Kathrein, kwam in persoon zijn deelneming betuigen. Hetzelfde deden de getuigen van den heer Wolff, en vele afgevaardigden gaven hun kaartjes af aan het departement van biuneulandsche zaken. 't Ware te wenschen dat dit bloedig inci dent de opgewonden gemoederen wat kal meerde Zaterdag gaf de president van de Kamer van Afgevaardigden uitleggiug aan gaande de sluiting der zitting Vrijdag en de verkiezing der Delegatiën vond onder volslagen rust plaats. Donderdag a.s. zal de minister van financiën de begrooting indienen en dan komt aan de orde het voorloopig Ausgleich tusschen Oostenrijk en Hongarije. Generaal Woodford, de gezant der Ver- eenigde Staten bij Spanje, is nu te Madrid, waar hij zonder eenig incident is aangekomen (onderweg van het station naar zijn hotel, werd hij door enkelen gegroet). Volgens de laatste berichten heeft hij in opdracht aan de Spaansche regeering de diensten der Republiek aan te bieden om den oorlog tot een spoedig einde te brengen op grond dat deze der Republiek, die onmo gelijk de vrijbuiter-expedities kan tegenhou den, onberekenbare schade veroorzaakt. De regeering te Washington hoopt dat door hare vriendschappelijke medewerking de opstaud weldra geëindigd zal zijn. Indien Spanje de bemiddeling der Vereenigde Staten weigert, zullen deze niet den oorlog verklaren, maar de Cubanen openlijk begunstigen en tevens de diplomatieke betrekkingen met Spanje afbreken. Het is onjuist dat Spanje een termijn is gesteld om den oorlog te beëindigen. Op grond van inlichtingen uit goede bron kan worden tegengesproken dat generaal Woodford het plan heeft om zijn diplomatieke nota's openbaar te maken, tenzij Spanje de bemid deling van de republiek van de hand wijst. Dat heeft wel iets van „ga je weg of ik pak je weg \u De Unie heeft de beste plannen als Spanje maar ingaat op haar voorstellen Amerika stelt geen ultimatum en 't is tusschen beide rijken bij voortduring alles koek en ei doch dan moet men te Madrid ook de inmenging aanvaarden van de Vereenigde Staten De dwaze agitatie te Athene schijnt gelei delijk weg plaats te maken voor verstandige berusting. Wel wil men nog altijd protesteeren tegen de fiuancieele contróle, doch min of meer in platonischen zin de openbare mee ning adviseert tot aanneming van de vre- despreliminairen omdat men bij voortzetting van den oorlog een min gunstig verloop waarschijnlijk acht wat wel getuigt van een klaren kijk op de dingen Gisteren zijn de gezanten te Athene weer eens vergaderd geweest eu heden wordt het voorloopig vredesverdrag officieel ter keunis gebracht van de regeering. hebben willen bekijken en toen maar over het hek geklommen te zijn, omdat hij geen kaart kon krijgen. Volgens den correspondent van de Frank furter Zeitung te Madrid zal Spanje het uiteteite doen om niet genoodzaakt te zijn aan de eischen der Vereenigde Staten toe te geven, In schijn om luister bij te zetten aan de opening van een dok te Havana, maar in werkelijkheid als antwoord op het zenden van een Amerikaansche flottielje naar de wateren van Florida, wordt een Spaansch eskader naar Cuba gezonden. en er is veel schade aan de veldgewassen toegebracht; bovendien staat er nog veel vee op de Alpen. Uit Thusis wordt gemeld, dat na eindelooze regenbuien, de sneeuw is be ginnen te vallen; bijna de gansche streek is onder de sneeuw en er is veel veevoeder verloren gegaan; ook bederft op vele plaatsen de aardappeloogst. In het Valle Colla is tot op een hoogte van 700 M. sneeuw gevallen. Uit Disentis en Schwyz komen eveneens berichten over hevigen sneeuwval. Zondagmiddag is te Athene weef een groote volksvergadering gehouden, onder leiding van dr. Bells, den aanvoerder van de oorlogspartij, om verzet aan te teekenen tegen de vredes voorwaarden. Tegen een van de redenaars, die den koning en den kroonprins aanviel, wilde de politie optreden, maar de man wist te ontsnappen. Een motie werd aangenomen, waarbij dekoning wordt uitgenoodigd, dadelijk den oorlog te hervatten. Op den dag dat de Kamer geopend wordt, zal opnieuw een volksvergadering plaats hebben. Uit Petersburg wordt melding gemaakt van een ontzettend ongeluk aan boord van de stoomboot Admiraal Gervais. Toen deze boot, met ongeveer 200 passagiers, bij Ufa lag, brak in de machinekamer brand uit. De reizigers en de bemanning werden slapende door het vuur verrast, zoodat er een onbe schrijfelijke paniek ontstond, nog verergerd door de omstandigheid dat men het brandende schip van de aanlegplaats wegsleepte, om de nabijgelegen schepen niet aan te steken. Velen sprongen over boord, maar verschei- denen verdronken; twee passagiers zijn ver brand, verscheidene kregen ernstige brand wonden. Hoeveel personen omgekomen zijn, weet men nog niet. In de buurt van Saratof ziet het er al zeer droevig uit met den dreigenden hongers nood. Vele boeren verkoopen nu reeds hun vee en gevogelte, daar 't hun al aan de eerste levensbehoeften ontbreekt. De hongersnood is hier hoofdzakelijk gevolg van de groote hitte van dezen zomer't was er 48° R. Saratof ligt ook in den zoogenaamden zwarte- aarde-rayon. Bij groote droogte wordt de zwarte aarde, die slechts de bovenste aard korst der steppen vormt, een woestijn van fijn stof, terwijl een paar flinke regenbuien in den zomer dezen bodem tot den vrucht baarsten grond maken. Vandaar dat één goed jaar den landbouwer daar dikwijls door vijf achtereenvolgende slechte iaren heen helpen kan. WAALWIJK, 29 Sept. 1897. Ofiiciecle berichten. Z. D. H. Mgr. v. d. Ven heeft benoemd tot pastoor te Waalwijk den Zeereerw. heer Jud. Sprangers, thans pastoor te Nuland. Bij kon. besluit is benoemd tot heem raad in het bestuur van het waterschap van den Eetenschen en Meeuwenschen Zeedijk, D. van Buuren. Examen Secretaris. Bij het in de vorige week te 's Hage gehouden examen voor candidaat gemeentesecretaris slaagden de heeren H. Boerdonk, L. Elshout en H. Simonis, respectievelijk ambtenaar ter secretarie te Loonopzand, Baardwijk en Raamsdonk. Van harte feliciteeren wij op de eerste plaats de jongelui met hun zoo glansrijk exa men, maar vooral ook op de tweede plaats een woord van lof aan hunnen leermeester, onzen secretaris, den heer F. W. van Liempt. Gevaren van het stoeien. Te Waspik werd bij wijze van stoeien ie mand door zijn twee zoogenaamd kameraden een klap op het hoofd gegeven, met het ge volg dat de persoon in kwestie langzamer hand bedlegerig is geworden en vermoedelijk in gevaar van sterven verkeert. Gouden bruiloft. Wekt, uit den aard der zaak, eene gouden bruiloft steeds veel belangstelling, op meer dan gewone wijze is dit heden hier 't geval, nu 't geldt het 50jarig huwelijksjubilé van het echtpaar Johannes Wilhelmus de Bree en mej. A. S. Lieshout. De reden van die bijzondere belangstelling is gelegen in het feit, dat de heer De Bree gedurende 42 jaren aan 't hoofd stond der openbare school alhier en zijne oudleerlingen dankbaar erkennen wat door hem voor hunne wetenschappelijke vorming gedaan is. Heden ochtend wapperde, den jubitarissen ter eere, van alle huizen ip de buurt de na tionale driekleur; op verzoek hadden de buren zich onthouden van het aanbrengen van versieringen. Ten negen ure begaven de jubilarissen zich, vergezeld van kinderen, behuwd- en kleiu- kineeren kerkwaarts, waar te hunner intentie eene plechtige H. Mis werd opgedragen, waaronder de familie lot H. tafel :naderde. Over den verderen loop der fèestviering berichten wij in ons volgend nummier. Onze beste wenschen aan het goüiden paar! Eeuige werklei aan de hoogovens te Hour- pies bij Thuin die opslag wilden hebben spraken er in de fabriek den directeur Rijcker over aan. Deze gelastte hun weg te gaan, maar zij bleven staan en beleedigden hem zelfsnaar hij zegt. Rijcker vatte daarop een van de werklui, Carpentier genaamd, bij den arm en wilde hem naar builen duwen. Carpentier deed alsof hij een nijptang wilde opnemen, om er den directeur mee te slaan, waarop deze hem met een revolver dreigde. De werkman deinsde terug, maar liet zich door het geroep van zijn makkers aanmoedigen om weer vooruit te gaan. Toen hij vlak bij den directeur was, schoot deze zijn wapen af. Carpentier werd in de zij getroffen en zijn kleeren vatten vlam. Rijcker doofde de vlam en liet den werkman naai" de cantine brengen en verzorgen. Zoo luidt het verhaal van den directeur; dat van de werklui is nog niet bekend. De toestand van den gewonden werkman is ern stig maar niet hopeloos. Behtens, de pseudo-aartshertog, die met mej. Husmann uit Aken gehuwd zou zijn, is te Luik gearresteerd en zijn gezellin is door haar broeder mee naar Duitschland terugge nomen. Mej. Husmann had van de afwezigheid van haar broeder, fabrieksdirecteur bij Krupp te Essen, gebruik gemaakt om op den loop te gaan met Behrens, die zich door liet gaan voor Oostenrijkschen aartshertog en haar zuster zijn portret had laten zien, waar hij op stond in een schitterende uniform vol decoraties. Behrens, die zich te Luik in een hotel had laten inschrijven als Herten zal wegens het voeren van een valschen naam vervolgd worden. Tweehonderd vijftig mijnwerkers der Réunionmijn bij La Louvière hebben, daar hun een loonsverheoging geweigerd is, den arbeid geslaakt. Spoortreinen iu gevaar. Woensdagavond zijn de treinen, die van en uit Brussel reden, aan eeu groot gevaar ontsnapt. Op een afstand van ougeveer negenhonderd meters ligt het sein- en wisselhuis Nieuwmolen, en de wachterdie er te zes uur den dienst begon, werd na een half uur overvallen door een bui van waanzin, veroorzaakt, naar de geneesheeren zeggen, door eene hevige gram schap. Hij voerde de dolste manoeuvres uit mët de licht- en andere seinen eu wissels. Gelukkig werd de toestand nog bijtijds door een tweetal kloeke beambten overzien, die zich van den waanzinnige meester maakten en de orde herstelden zoodat er geen on - gelukken zijn geschied. Terecht merkt men op, dat zulke posten niet aan één persoon mogen worden toevrouwd. Uit de laatst aangekomen post van Ma dagaskar blijktdat de Franschen er nog altijd veel te stellen hebben met de noma denstammen der Sakalawen. Op 250 kilometer ten westen van Tananariwo is een.escoite aangevallenwaarvan de sergeant en de korporaal werden gedood. De Sakalawen hebben nog een koningin, Bibiasso, die zich niet in de overheersching weet te "schikken. De Fransche kapitein de Carzon, die tegen haar is afgezonden, heeft eenige gevechten geleverd en haar een boete van 60U runderen opgelegd. De slaven werden door hem vrij verklaard eu zijn daarop in grooten getale hun Sakalawischen meesters ontvlucht. Rabozaka, het laatste rebelleuhoofd, hebben de Franschen nog niet kunnen vatten. Hij wordt echter door zijn voornaamste aanhan gers verlaten. De resident van Farafangana heeft de Fransche vlag geplant op den bergtop Ikongo, in het Zuidwesten van het gebied der Betsileo's. Dezen hebben de Howa's vroeger nooit kunnen krijgen zoodat de manifestatie een diepen indruk op hen gemaakt heeft. Het personeel van het Palais Bourbon werd Zaterdagnacht in zijn rust opgeschrikt door een luid geroep uit de cour. Een man van dertig jaar met verwarde kleeren liep daar rond, roepende „De republiek is in gevaar! Burgers te wapen! Volksvertegen woordigers, blijft rustig beraadslagen; ik zal over u waken De rust, welke thans in de binnenlandsche politiek heerscht in aanmerking genomen, kon de ontsteltenis der in hun slaap gestoorden niet dan voorbijgaande zijn. Zij liepen naar de cour, waar de man, blijkbaar een krank zinnige, hun tegenriep Hoe, pretoriauen in deze gewijde plaats? De pretorianen echter brachten hem naar het politiebureau, waar hij verklaardehet Paleis Bourbon te De nadere berichten die uit Simla over den strijd in den Badmanaï pas ontvangen zijn, bevestigen dat die bergengte genomen is. Het 20ste Penjab-regiment, gesteund door het 1ste regiment Gocrkha's, dreef eerst den vijand met geweer- en geschutvuur terug. De Engelsche troepen beklommen daarna de hoogten zonder een schot te lossen en ver joegen den vijand uit zijn stellingen. Zoodra de operaties afgeloopen waren, heliografeerde generaal Elles naar generaal Westmacott »Knap gedaan door de ls'.e brigade ma xims; 't was onovertrefbaar." Generaal Jef freys heeft de versterkingen ten westen van de Badmanaï-vallei vernield, de vijand bood slechts zwakken tegenstand. De verliezen der Eugelschen bedroegen één doode en twee geworden. Vrijdag werd Jacobi, het verblijf van Hadda Mullah bezet; de fanatieke pries ter is op de vlucht. Een gezantschap van de hoofden uit de Boven-Swat vallei is te Chad Kara met Martinigeweren aangekomen om hun onderwerping aan te bieden en met de stammen in de Pankjoravallei is een wa penstilstand van twee dagen gesloten om over de vredesvoorwaarden te onderhandelen, In de omgeving van den Khyber-pas moeten de vijandelijkheden hervat zijn. Het districts hoofd is met een deputatie naar den opper bevelhebber der Afghaansche troepen ver trokken om dezen te beduiden, dat het zijn plicht is zijn stamgenooten de Orakzaïs bij te staan. Engeland moet op aandringen van Canada geweigerd hebben deel te nemen aan de conferentie te Washington over de vis- scherij in de Beringzee onder voorwendsel dat Rusland en Japan er aan deelnemen. Betrekkelijk den veldtocht in Soedan wordt uit Merawi gemelddat de Khalief order heeft gegeven om het voortrukken der Egyptische troepen naar Melemneh te beletten. Osman Digna is op weg naar den Blauwen Nijl de Atbara overgetrokken. Tusschen Peshawar en Jamrud, bij Hari Singh, zijn Vrijdagnacht drie officieren iu een rijtuig zittend, door opstandelingen beschoten. Zij werden niet geraakt maar de koetsier werd gedood. Een afdeeling huzaren werd later uitgezonden maar slaagde er niet in, de aanvallers te vinden. Zaterdag is een kleine troep Afridi's aan den ingang van den Khaibarpas waargenomen. Bij het spoorwegongeluk bij Maddur in Mysore zijn 150 personen gedood en 14 ge wond; 70 passagiers bleven ongedeerd. Te Surah, Poona en in andere districten breidt de pest-epidemie zich nog voortdurend uit. Ofschoon reeds Vrijdag de plaa's gevonden is waar de torpedoboot S. 26 verging, moet met her aflaten van duikers en met pogingen tot lichten van het schip nog gewacht worden tot de zee kalmer is. De omstandigheden waaronder, volgeus de verhalen van de gereddende ramp heeft plaats gehad, geven weer een bewijs van de discipline, die bij de Duitsche marine heerscht. Een stortzee;, van achter komend, had den commandant, hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg tusschendeks geworpen. De hertog, een zwaarlijvig man, kon niet uitzijn zeelaarzen komen, en tot een stoker, die zich reeds gereedmaakte om hem te helpen, zeiae hij dat men zich niet met hem bemoeien moesthij was toch verloren. Eerst toen vroeg de stoker verlof om zich te bergen; hij kroop door het luik en werd gered. De andere geredden waren door de stortzee van het dek geslagen. Spoorwegongelukken. De trein van Bingen naar Mainz is Donderdagnacht bij het passeeren van het station Budenheim op een stilstaanden goederentrein geloopen. Een machine en eenige wagens ontspoorden en werden beschadigd; de reizigers kregen geen letsel, de machinist werd licht gekwetst. In het station Capelleu is bij een perso nentrein een ketel ontploft, de schok was zoo hevig dat in de naburige huizen de venster ruiten sprongen, de machinist en de stoker van den trein werden echter slechts licht gewond. Te Mehlem bij Coblentz is de machine van een goederentrein ontspoord. Niemand werd gekwetst. In het kanton Glarus is sneeuw gevallen ook het dal van de Reuss is ingesneeuwd

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2