Nummer 78. Zondag 3 October 1897, Tweede Blad. buSeSlahr Relgie. Spanje. Engeland. Italië. Turkije. Itusland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. Men zond aan de N. R. Ct. toe een bij de onthulling van de monumenten voor Ro gier en Jenneval te Brussel uitgegeven blaadje zijnde een reproductie van de nummers van 27 en 28 September 1830 van den toen in de Belgische hoofdstad verschijnenden Cour- rier des Pays-Bas. Daarbij is gevoegd een plaat uit dien tijd, waarop men de Hollanders op 23 September uit de rue du Flandre ziet vluchten en de Brusselsche patriotten verheugd hun geweren laden. De blaadjes zelf staan vol met verhalen over de rooverijen, brand stichtingen verkrachtingen moorden, dief stallen, enz., door de Hollandsche soldaten begaan en de heldhaftigheid der Belgen. Dergelijke lasteringen en opvijzelingen zijn in tijden van oproer en beweging een heel gewoon verschijnselwat hebben onze eigen voorouders een hoop van zulke blaadjes vol geschreven. De Noord-Nederlander, die over zoo iets nu nog boos werd, zou zich eenvou dig belachelijk maken. Maar het schijnt toch voor heeren als den schepen Lepage nog wel eens herhaald te mogen worden dat zulke pamfletten een zuiver historisch belang hebben en alieeu al om den toon waarin ze zijn gesteld, niet geschikt zijn om bij een onthulling van na tionale monumenten als „relique patriotique" in de handen der prgelooze burgerij en schooljeugd te worden gebracht. De aan wakkering van deu ouden haat der Belgen tegen Nederland heeft zóó weinig succes de regeering en verdere overheid spreidt bij gelegenheden als de bovengenoemde zooveel goeden takt ten toon, dat het eenige gevolg van die betoogingen gewoonlijk dit goede is, dat de arme schoolkinderen met volle magen en blijde gezichten naar huis gaan. Moge dit, als ze naderhand brave volwassen Belgen geworden zijn, de eenige herinnering wezen, die ze van de „Hollandsche" feesten behou den hebben Spaansche bladen deelen mee, dat reeds in de eerste helft van Augustus de minister van binnenlandsche zaken kennis droeg van een anarchistisch komplot en dat zeven per sonen naar aanleiding van die ontdekking gearresteerd werden. In een huis te Madrid werd toen een werkplaats ontdekt waar bommen gefabriceerd werden. Ook thans nog vinden zeer in het geheim arrestaties van anarchisten plaats. LONDEN 29 September. De torpedo jagers Thrasher, (6000 ton) en Lynx (3600 ton) zijn hedenochtend bij mist op Doelman Point bij Falmouth gestrand. De Thrasher is reeds in tweeën gebroken, de Lynx dreigt hetzelfde te doen. SIMLA, 29 September. De derde brigade, tegen de Mohmands oprukkend, heeft sterkten en versterkte dorpen vernield in de Turan vallei. Met inlandsche troepen en bergge schut werden alle forten genomen, nadat de vijand uit zwaar geschut beschoten was. LONDEN, 30 September. De Times ver neemt uit Simlade emir van Afghanistan heeft de mannen die door de Afridi's en Orakzai voor Kaboel waren afgevaardigd om de hulp van den emir tegen de Engelschen in te roepen te Dzjelalabad laten afwijzen en terugzenden. Ook hun verzoek om munitie werd geweigerd. Men moet echter niet vergeten dat de Afridi's den Khaiber-pas gesloten hebben, waardoor de emir, die nu vandaar geen karavanengeld heffen kan, groote verliezen lijdt. Uit Simla wordt gemeld, dat een stam van de Mohmands met de Engelschen in onderhandeling getreden is en beloofd heeft de wapenen in te leveren en 2000 roepijen boete te betalen. Hadda Mullah, wiens tempel te Jarobi door de Pensjab-intanterie genomen is, is naar het Shinwarilaud gevlucht. Betrekkelijk den afstand van Kassala zijn er tusschen Italië en Engeland nog slechts enkele schikkingen te treffen. De Egyptische regeering onderzoekt de financieele zijde der zaak; waarschijnlijk zullen na de regeling van deze quaestie de Egyptische troepen welke voor Kassala bestemd zijn, onder bevel van Britsche officieren staan, doch door de Egyptische regeering betaald worden. Overste Parson's, de gouverneur van Soeakim, heeft zich van Massowah naar Kassala begeven om met de Italiaansche militaire autoriteiten over de ontruiming van Kassala in overleg te treden. Uit Tit Bits: Koningin Victoria regeert over één vastland 100 schiereilanden, 500 voorgebergten 1000 meren, 2000 rivieren en 10,000 eilanden. Twintig machinefirma's hebben een contract gesloten, waarbij zij zich verbinden hun werklieden den achturigen werkdag niet in te willigen. Daarentegen heeft de secretaris van de „Amalgamated Society of Engineers" verklaard, dat de machineconstructeurs den arbeid niet hervatten alvorens de achturige werkdag is ingevoerd. Men weet, welk een omslachtig werk het meten van afstanden is. Door kanunnik Ce- rebotani is thans een werktuig uitgevonden waarmee de driehoeksmeting en de kaarttee- kening in een oogwenk worden verricht; hij heeft het den onwelluidenden naam van teletopo-meter gegeven. Het instrument kost omstreeks 500 gulden; de uitvinder had met zijne verklarende voordracht te Milaau veel succes. Vooral verwacht men er dienst van voor de microgoniometrie, de architectunr en de strategie. Met de uitvinding van de pantelegraaf (overseinen van handschriften teekeningen enz.) door abbé Caselli, is deze uilvinding eeue, waarop de katholieke wetenschap grootsch mag gaan. Perzie heeft bij Turkije voldoening gevraagd Voor de invallen, door Armeniërs op Perzisch grondgebied gedaan en waarbij negen dorpen geplunderd en een groot aantal menschen vrouwen en kinderen, vermoord zijn. Uit Warschau wordt «van geloofwaardige zijde» het volgende gemeld Bij het iongste bezoek van deu tsaar aan Polen was een aanslag op zijn leven beraamd, die echter nog bijtijds verijdeld kon worden. Reeds een week of wat voor de komst van het keizerlijk echtpaar waren de samenzweer ders, die, r.aar men zegt, tot de Duitsche socialisten behoorden, maar ten deele inge zetenen waren vaD YVarschau, bezig om een mijn te graven onder den weg dien de tsaar langs moest komen. Maar toeu de tunnel bijna gereed was, ontstond er gevaar voor instorting. Hij moest door metselwerk ge scluaagd worden, en de Poolsche metselaars schijnen vermoedens gekregen en die ver moedens aan de overheid medegedeeld te hebben. Weldra waren de samenzweerders, een 120tai waaronder vier Duitsche officieren of reserve-officieren, in handen van de politie. De overheid heeft al het mogelijke gedaan om te beletten dat de zaak uitlekte. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerendc hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 4829.38 terugbetaald f 4331.76 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1382. WAALWIJK. Zondag 3 dezer, 's middags 12 uurzal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Omhoog Heinze. 2. Opwaarts Hol. 3. Die Bethende Diabelli NIEUWKUIK. Matinée te geven door de harmonie »De Eendracht", van Onsenoort en Nieuwkuik. op Maandag 4 October 1897, in het lokaal van den heer L. van den Broek. Aanvang 10 uur. (Zie programma's) Matinée te geveu door de Liedertafel Oe fening baart kunst" van Onsenoort en Nieuw kuik, op Dinsdag 5 October 1897, ten huize van den heer G. de Bout. Aanvang 10 ure precies. (Zie programma's.) WAALWIJK 2 Oct. 1897. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot inspec teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Breda P. H. de Haan thans te Waalwijk. Te Waalwijk, H. van de Ven thans te Gennep. F. W. J. Ligtenberg, adj. inspecteur dier middelen, belast met de waarneming der in spectie te Gorinchem met bepaling dat hij voorloopig met de waarneming dier inspectie zal belast blijven. Dominus De Leeuw te Alforst en Ap- peltern (Geld.) is beroepen bij de Ned. Hew. gemeente aan den Loonschen dijk. Beroepen bij de Ger. Kerken. Te Almkerk ds. W. Bosch, te Vrijhoeven Capelle. Overplaatsing. l)e ambtenaar der belastingen Verreck is overgeplaatst van Waalwijk naar Budel (statiou.) Loting voor de nationale militie. De loting voor de nationale militie heeft plaats te Waalwijk. Baardwijk, Besoijen, Capelle, Waalwijk op Dinsdag 26 Oct. te 11. Intrede van den Z.E. lieer Sprangers, pastoor. Gisteren namiddag wapperde van zeer vele huizen in onze gemeente de nationale drie kleur, den nieuwen pastoor ter eere, wiens aankomst men geestdrift werd tegemoet gezien. Ongeveer vijf ure arriveerde Z.Z.E. ouder gejuich der talrijke aanwezigen aan de pastorie, waar hij ontvangen werd door het kerkbestuur, deW.E. Heeren kapelanen en vele geestelijken uit den omtrek. De liedertafel Oefening en Vermaak en de beide harmonieën brachten Z.Z.E. eene ovatie, die door een zeer talrijk belangstellend publiek werd bijgewoond. De Z.E. heer pastoor betuigde zijnen dank voor de hem bewezen e eer waarna het huldebetoon omstreeks 7 uur een einde nam. Wij roepen den nieuwen herder een goed gemeend „welkom" toe. Moge het hem gegeven zijn den weg te vinden naar het hart zijner parochianen! Gelukt hem dit, wat zeker 't geval zal zijn als hij rekening weet te houden met de eigenaardigheden van het Waal wij ksch volks karakter, dan zal zijn arbeid in den wijngaard des Heeren onder onszeker voor Z.Z.E een aangename en verdienstelijke en voor de parochie een heilzame zijn en rijke vruch ten aiwerpen. Dat dit zoo worde en dat onder die om standigheden pastoor Sprangers eene lange reeks van jaren de parochie besture is onze oprechte wensch. Maatschappij van Landbouw. Naar aanleiding van van het verslag der algemeene vergadering der afrleeling „Lang straat der N. Brabantsche Maatschappij van Landbouw op 21 Sept. in uw blad van 23 September, zijn door het bestuur der afdeeling bij het hoofdbestuur informatïen ingewonnen welke op het volgende neerkomen. Artikel 6 der Statuten bepaalt, dat de leden recht van vrijen toegang hebben tot de tentoonstellingen enz. die uitgaan van de „Maatschappij zelve" of die, onder welken vorm ook, door de «Maatschappij" worden gesteund en bij gelegenheid van eene „Hoofd bestuursvergadering" door een der afdcclin- gen ondernomen en geregeld. Deze bepalingen staan nadrukkelijk vermeld in dorso van de kaart, die ieder lid der Maatschappij, als zoodanig, van de Afdeeling ontvangt. Nu zijn het feiten: dat de tentoonstelling te 's-Bosch niet uit ging van de „Maatschappij", door deze in geen enkel opzicht werd gesteund en ook niet gehouden werd bij gelegenheid van eene „Hoofdbestuursvergadering". Dat door de Maatschappij bij her haling moeite is gedaan om voor hare leden vrijen toegang te verkrijgen, dat de afdeeling 's Hertogenbosch niet ongenegen scheen hier aan te voldoen, doch dat deze ook weder afhankelijk was van het hoofdcomité der ten toonstelling, aan hetwelk de exploitatie der terreinen behoorde en dat tot geen concessies te bewegen was, met het oog op de vele kosten van verschillenden aard. Vorenstaande zal wel voldoende zijn, om de leden der afdeeling te overtuigen, dat hun geen onrecht is aangedaan. Prijsuitdceling tcckenscliool Waalwijk. Aanstaanden Maandag ten 7 ure, bij ge legenheid van de opening van den nieuwen cursus, zal plaats hebben de plechtige prijs- uitdeeling aan de overwinnaars in den tee kenwedstrijd gehouden door de leerlingen ▼an den cursus 1896/97a De beoordeeling der [.rijsteekeningen heeft plaats gehad door de heeren P. A. Craanen en Van den Abeele, uit Tilburg. Het maximum der per teekening te behalen punten was bepaald op 50. De uitslag van den prijskamp is als volgt: Handteekenen. lste klas (plaatteekenen) lste prijs. Egidius Madiol, Bezooien, met 2 teekeningen, 96 punten. Zilveren medaille. H. Trimbach, Waalwijk, eervolle vermelding, 87 punten. Jac. Kemperman, Waalwijk, eervolle vermel ding, 82 punten. 2de klas (gips ornament en stilleven), lste prijs. Jan van Iersel, 2 teekeningen, 79 punten, zilveren medaille. A. Berkelmans Waalwijkeervolle ver melding, 76 punten. Th. van Delft, Waalwijk, eervolle vermelding, 69 punten. 3de klas (gipsornament en stilleven), lste prijs. Antoon van Delft, Bezooien, 98 punten, zilvere medaille. M. van RoermondKaatsheuvel eervolle vermelding, 84 punten. A. van Iersel, Drunen, eervolle vermelding, 84 punten. 4de klas (stilleven, gipsornament, natuurvorm en gipsornament-gestyleerd). lste prijs. G. 't Hooft, Waalwijk, 137 punten, verguld zilveren medaille. J. van Delft, Waalwijk, 't zelfde. II. Rechtlijnig-teekeneu. lste klas (kozijn met raam en detailteekening). lste prijs. H. Jehoel, Drunen, zilveren me daille, 84 puuteD. 2e klas (kapconstructie, detailkap, trap en délailtrap). lste prijs. Karei van Huiten, Waalwijk, 4 teekeningen, zilveren medaille,191 punten. 3de klas (gevel ontwerpen, lste prijs J. Schipper, verguld zilveren me daille, 49 punten. Wintcrdicnst S. S. De gisteren ingetreden winterdienslregeling tier S. S., brengt voor de lijn Zwaluwe 's Bosch niet veel verandering. De eerste trein uit 's Bosch vertrekt 5.43; dus 4 minuten vroeger dan bij den zomer dienst. Vertrek van Waalwijk 6.9 in plaats van 6.11. De tweede (sneltrein) vertrekt uit 's Bosch om 8.17 in plaats van 8.20. Van Waalwijk om 8.42 in plaats van 8.45. De laatste trein uit 's Bosch om 7.58 in plaats van 8 uur. Van Waalwijk om 8 22 in plaats van 8.24. De eerste trein uit Zwaluwe vertrekt om 6.11 in plaats van 6.13. Van Waalwijk om 7.2. De tweede uit Zwaluwe om 6.31 in plaats van 633. Van Waalwijk om 7.44 in plaats van 7.47. De derde uit Zwaluwe om 8.21 in plaats van 8 28. Van Waalwijk om 9.9 in plaats van 9.12 Gouden Bruiloft. - Zooals te verwachten was, was de belang stelling in het gouden huwelijks jubilé van het echtpaar de Bree buitengewoon groot Tot diep in den namiddag wisselden de bezoekers zich ten huize van de feestvieren den af om hen te complimenteeien en velen gaven ook kostbare bewijzen van hunne waardeering in den vorm van soms prachtige geschenken. De leden van het R. C. Zangerskoor, waarvan de heer de Bree commissaris is en nog steeds een der meest onvermoeide zangers, brachten hun medelid eene ovatie, later volgden ook beide barioonieëu. Deze jubeldag zal zeker den heer de Bree lang in aangename herinnering blijven, omdat hij hem ten duidelijkste heeft bewezen hoezeer zijne verdiensten alhier gewaardeerd worden. Nog eene lange reeks van jaren zij 't hem vergund met zijne echtgenoote in gezondheid, geluk en voorspoed door te brengen. 't Ga hun steeds wel 1 Verslag der Wielerwedstrijden der W. V. „Vclox" te Tilburg, op Zondag 26 September 1897. Dit maal mooi weer; wat wonder op Til- burgsche races mooi weer te treffen. De rangen waren dan ook tamelijk wel bezet, hoe kon het ook anders, want de met een ieder bevriende en gezellige club „Velox", deed het kampioenschap verrijden. In het kampioenschap over de Engelsche Mijl (1609 M.) waarvoor 3 medailles waren uitgeloofd door den heer Joh. Hamers alhier startten behalve onze Tilburgsche Clubleden ook de voornaamste Hollandsche wielrenners, lste aankomende was Breekpot uit Tilburg, in 2 min. 253/5 sec. 2de J. G. v. d. Tuijn uit 's Hage 2 min. 258/5 sec. 3de Vincent Eras uit Tilburg, 2 miu. 26 sec. No. 2. Cigaretten Race. 800 meters. Na een ronde gereden te hebben stapt men af, steekt eeu cigarette aan eu rijdt nog een ronde; de 3 eerst aankomenden met

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5