Geillustreerd Zondagsblad Con/ecUe, MET en ZONDER RIJLEVERING FRANS DE G0RT1E, Geillustreerd Zondagsblad, Honderd gulden. Advertentiën, Heeren-Kleeding, Handelsberichten. Aan onze lezers. „ONSCHULDIG VEROORDEELD." Ne Ondergeteekende verlangt geregeldl te ontvangen het tegen den prijs van 50 ets. per 5 maanden, franco per post 37l/s ets. WOONPLAATS: NAAM: Bovengenoemden nieuwen inschrijver aangeboden door WOONPLAATS: NAAM: ii Inrichting voor het LEVEREN van EN YOOR der daartoe noodige STOFFEN. brandende cigaretten zijn winner. Prijzen 3 kunstvoorwerpen. Ie Vincent Eras uit Tilburg. 2e Jos Retschnick uit 3e Ernile Thieme uit No 3. Eieren race (1 ronde). Prijzen 3 kunstvoorwerpen, geschonken door do heeren Louis Üuzee en Jean Marinus. Ie J. v. d. Tuijn uit 's Plage. 2e Jos, Retschnick uit Tilburg. 3e Emile Thieme uit No. 4 Kampioenschap „Velox" (5 K M.) 3 medailles geschonken door den heer Chr. Duzee. De winner van deu langen afstand ontvangt teveus een lauwerkrans, geschouken door de Tilburgsche dames. Ie J. v. d. Tuijn uit 's Hage. 2e Frans Breekpot uit Tilburg. 3e Vincent Eras uit No. 5. Match tusschen den gentleman rijder Jos. Majoie en den wielrenner Vincent Eras. De eerste legt af 1200 meter; De tweede legt af 1609 meter, moeten binnen denzelfden tijd gereden ziju. Gewonnen door Vincent Eras uit Tilburg, met 120 meter voorsprong. Door het vele publiek, op het midden terrein, was het paard een weinig bang geworden; het gevolg daarvan was, dat heer Majoie zeer moeilijk zijn paard kon besturen; de afstand was evenwel voor een paard wel wat ver genomen. Prijzen zilveren en bronzen medaille. No 6 Handicap (1000 meter.) Prijzen 3 kunstvoorwerpen. Ie J. v. d. Tuijn uit 's Hage (0) 2e Jos. v. d. Schoot uit Tilburg in (140 M.) 3e Jos. Retschnick uit Tilburg in (100 M.) No 7. Match over 25 K. M. (met gangmaking) tusschen de heeren J. v. d. Tuijn 's Hage en Frans Breekpot Tilburg. Ie Fr. Breekpot uit Tilburg. 2e J. v. d. Tuijn uit 's Hage. Verloren met één wiellengte. Breekpot gaf op 't laatst nog een prachtigen spurt te zien. Mond- en klauwzeer. Op de Vrijdag alhier gehouden veemarkt, is eene koe van Janus Timmermans van Capelle aangehouden, als besmet met de ziekte mond- en klauwzeer, en deze door de politie van de markt verwijderd. Onze Afgevaardigden. Bij de Firma Nijgh Van Ditmar ligt ter perse „Onze Afgevaardigden" bevattende por tretten en biographieën der leden vau de eerste en tweede kamer. De omslag zal in de nationale kleuren gelithografeerd worden. Het boekje zal als premie worden aange boden aan de abonués op de Wereldkroniek en ook voor niet abounés verkrijgbaar worden gesteld. De inteekening staat tot 5 October open bij den uitgever dezer Courant tegen f 1.25. Na dezen datum word; de prijs verhoogd tot f 1.40. Dubbele moord in de Schootcrboschstraat te Rotterdam. In de rustige Schooterboschstraat, een der verbindingswegen tusscheu Hofdijk en Zomer hofstraat, is Dinsdagavond een drama afge speeld, zoó afschuwelijk als meu het maar zelden in de annalen der criminaliteit vindt opgeteekend. Zonder dat iemand uit de vrij dicht bevolkte buurt er iets van vermoedde, zijn daar een 22-jarige vrouw, die binnenkort voor de tweede maal moeder zou worden, en haar kiud, een meisje dat den 2en Oc tober 1896 geboren werd, letterlijk geslacht door het hoofd des gezius. Dien avond te tien uur ongeveer, ver voegde zich bij den politieagent, der 3e klasse H. H. Van 't Woudt, dienstdoende voor het Centraal-bureau van politie aan de Kaasmarkt, een man, die later bleek te zijn de 32-jarige horlogemaker Gustaf Carl Friedrich Muller, wonende Schooterboschstraat No. 18. Doodkalm deelde deze man aan bedoelden politieagent mede, dat hij kort te voren zijn vrouw en zijn kind had vermoord. Op het bureau voor- loopig in verhoor genomen, verklaarde hij hetzelfde, waarbij hij, tot staving van zijn bewering, het oor van zijn vrouw v er toonde, dat hij had afgesneden en in een taschje bij zich droeg. De man werd onmiddelijk daarna overge bracht naar het politiebureau aau de Pauwen- steeg, waar hij aan deu commissaris van po litie der le atdeeling, den heer J. W. C. Strang, een gelijk verhaal deed, terwijl hij tevens den sleutel van zijn woning overhandigde. De heer Strang begaf zich daarop, verge zeld van eeuige ondergeschikten, naar de Schooterboschstraat. In de straat was het even kalm als gewoonlijk en blijkbaar had niemand in de buurt een flauw vermoeden van hel somber drama, dat daar was afgespeeld, van 't afschuwelijke misdrijf, waarvan Muller zich zeiven beschuldigd had. De politie verschafte zich toegang tot het benedenhuis van pand No. 18, bij Muller in gebruik, en trad allereerst de voorkamer binnen, waar men bij het licht der lamp een ontzettend schouwspel waarnam. Op den vloer, in een buitengewoon grooten bloedplas, lag het lijk eener gedeeltelijk ont- kleede vrouw. Zij droeg een witten onderrok, zwarte kousen, een wit onderlijfje en heur haar was opgemaakt. Het hoofd lag met de rechterwang op den grond, en door deze omstandigheid merkte de politie onmiddellijk op, dat het linkeroor wasafgesnden. Niet ver van het nog warme lijk stond een kinderwagentje, waarin het lijkje lag van een oogenscnijulijk éénjarig msisje, eveneens onthalsd. Moeder en kind waren op dezeltde wijze vermoord. Beiden vertoonden aan den hals een af zichtelijke, groote wond, ivaarin men een vuist kan steken. De strottenhoofden en de hals spieren waren totaal doorgesneden. Aan den politiegeneesheer dr. Mees, die intusschen ontboden werd, bleef niets over, dan het constateeren van den dood der slacht offers. Bij het omkeeren van het lijk der vrouw bleek het dat zij op een rond, versch brood lag, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat zij verraderlijk werd vermoord, terwijl zij bezig was, brood te snijden. 't Kan zijn dat de moordenaar haar eerst bewusteloos heeft geslagen, daar bij haar voeten een met bloed bevlekt strijkijzer werd gevonden, In de kamer, die er burgerlijk netjes uitzag, zag men bovendien niets, dat er op wees, dat de vrouw des huizes koit te voren gestreken had. Opmerkelijk is het, dat de buren de gewelddaad niet hebben gehoord, te meer, omdat eenige buurvrouwen ons verzekerden, dat het 't in de panden op deze hoogte van de Schooterboschstraat zeer gehoorig is. De buren konden zelfs ieder gerucht in de belendende vertrekken duidelijk waarnemen. Niet minder opmerkelijk is het, dat niemand iets van het feit heeft gezien. De heer Strang deelde ons mede, dat hij van de straat af door de halfgeopende gordijnen het lijk der vrouw op den grond had zien liggen. De justitie, inmiddels van het gebeurde in keunis gesteld, verscheen zeer spoedig ter plaatse, vertegenwoordigd door den substi tuutofficier mr. I. K. H. Enderleio, den rech tercommissaris mr. O. H. Telleggn, en diens waarnemend griffier; op last der justitie werden de lijken per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, waar ze namiddags werden geschouwd. Mtlller was gedurende het on derzoek der justitie aau het politiebuieau Pauwensteeg in bewaring gebleven. Na zijn verhoor werd hij in den volgenden nacht te halfdrie op last van den rechter-commissaris per rijtuig naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Naar men ons van welingelichte zijde meedeelde, moet de man in een vlaag van waanzin hebben gehandeld, zoodat hij niet toerekenbaar zou zijn. Bij zijn verhoor beweer de hij o. m., even kalm alsof hij onder vrien den zat, dat hij reeds veertienmaal gehuwd was geweest en telkens zijn vrouw en zijn kinderen op dezelfde wijze had vermoord. Ook zijn vader en moeder veeklaarde hij om het leven te hebben gebracht, voor alle welke feiten hij volgens zijn zeggen in Duitsch- land in een krankzinnigengesticht zou zijn verpleegd geweest. Het schijot, dat de moordeuaar, alvorens zijn geheele gezin om te brengen, in de achter de voorkamer gelegen keuken mosselen heeft schoongemaakt, waartoe hij een groot broodmes gebruikte, dat vol bloed door de politie op een keukenbank teruggevonden werd. Met dit mes ziju ongetwijfeld de moor den gepleegd. Dat de man beschonken zou zijn geweest, gelijk men hier en daar bij gerucht vernam, is onwaar. Toen hij zich bij de politie aan meldde, was hij volmaakt nuchter. Hij beweerde één glas bier te hebben gebruikt, doch ook dit zelfs wordt door de politie betwijfeld. Dit drama heeft in de omgeving van de plaats des misdrijfs een ontzettenden indruk gemaakt. Muller en zijn vrouw stonden be kend als kalme menschen, die het niet breed haddeD. 1 ij, een Duitscher van geboorte, was als horlogemaker werkzaam bij een firma in den omtrek van den Blaak. De buren zagen hem dikwijls, als een huiselijk man, voor het raam zijner woning zitteu. Een buurman H. P. Verschuuren, die op de eerste verdieping van genoemd pand woont, vertelde ons het volgende Gisteravond om ha'ftien had ik mij te rust begeven, toen ik, te ongeveer kwart over elf op de zoldertrap hoorde loopen. Ofschoon ik niet begreep wat dit wezen kon, hechtte ik er niet te veel waarde aan, omdat ik meende dat het de benedenbuur was, vooral omdat even later de slappen op de trap zich naar beneden verwijderden. Op hetzelfde oogenblik werd er aan de deur geklopt en toen ik opendeed, stonden er vier heeren, die mij begonnen te ondervragen. Zij vroegen hoe laat ik naar bed was gegaan en of ik niets gehoord had. Het laatste moest ik ontkennend beantwoorden. Hoewel het huis zeer „gehoorig" is, had ik van beneden niet het minste leven gehoord. Toen deelden zij me mede dat de man beneden zijn vrouw en zijn eenig kind ver moord had. Ik kou evenwel geen verdere inlichtingen geven. Gedurende de vijf weken, dat zij in de Schooterboschstraat woonden, had men man en vrouw nooit hooreu twisten. Ook in hun vorige woning aan de Nieuwe Veemarkt, een achterkamer boven een café, was de indruk gevestigd, dat zij een gelukkig huiselijk leven leidden. Zij, een Duitsche, was een iief, stil vrouwtje en ging kalm haar weg. Een enkele maal klaagde zij over koude en zwakte. Voor de woning, di'e gisteravond het tooneel was van een bloedbad, zoo akelig, dat de in den dienst geharde politieagenten bij het binnentreden dea kamer bleek van schrik terugdeinsden, verdrong zich hedenmorgen een groote menigte nieuwsgierigen, die tever geefs trachtten, met hun blikken de tulen gordijntjes te doorboren, waarachter twee menschenlevens werden vernietigd op een wijze, die niet licht zal worden vergeten, en waaraan men steeds met huivering zal terug denken. In verband met dit vreeselijk drama wordt ons nog medegedeeld, dat het bed in de kamer waar de dubbele moord werd gepleeegd, reeds beslapen scheen geweest te zijn. Wat het huis, waar de misdaad is bedreven, betreft, dit is een pand waarvan het beneden gedeelte, dat door den misdadiger bewoond werd, bestaat uit eeu voorkamer aan de straat uitkomende met twee ramen. Daarachter is een keuken, terwijl boven een gezin en een oude vrouw ieder afzonderlijk wonen. Alle woningen hebben denzelfden ingang. Wat de drijfveer tot dezen vreeselijken dubbelen moord mag zijn geweest, is tot heden een raadsel. Bij de politie verklaarde de dader den moord gepleegd te hebben zonder dat hij er zelf een reden voor kon opgeven, maar alleen omdat hij door eeu zeker iets wat wist hij zelf niet er toe gedrongen was. Hij wist wel den moord begaan te hebben, maar hoe, zeide hij niet te kunnen zeggen. Zijn kameradeu prijzen hem als een ijverig, oppassend werkman. Wegens eenige quaestie was hij sedert Maandagmiddag niet op zijn werkplaats geweest. De namen der slachtoffers zijn Margaretha Martha Elisabeth Mtlller Hanneman, 22 jaar, en Margaretha Elisabeth Martha Mtlller, 11 maanden. Nader blijkt, dat Mtlller genaturaliseerd was als Nederlander. De lijken der slachtoffers worden heden- raiddag na schouwing in het Ziekenhuis, naar de loods voor drenkelingen op de begraaf plaats te Crooswijk overgebracht. Toen de dader zich aan het Centraalbureau van politie kwam aangeven, waren aan hem geenerlei sporen van de afschuwwekkende misdaad te ontdekken. Zijn handen waren schoongewassen van het bloed zijner slachtoffers. De wonden der slachtofters waren zóó diep, dat de hoofden met doeken aan de rompen moesten worden vastgebonden, toen de lijken later per brancard naar het Ziekenhuis wer den gebracht. (R. N.) Singer Naaimachines. Men schrijft ons uit Arnhem: Op grond van een breedvoerig rapport op verzoek van de jury der helaas door brand ontij dig afgeloopen Geldersche tentoonstelling van Nij verheid en handel uitgebracht door een onzer beste deskundigen op het gebied van mechaniek heeft genoemde jury éénstemmig de hoogste onderscheiding een eerediploma toegekend aan de expositie van de alom bekende «Singer- Maatschappij." Wat deze, in ons land door meer dan 30 eigen magazijnen vertegenwoordigde wereldfirma ten toongesteld had, was echter de ontvangen onder scheiding ook alleszins waard en heeft in bijzon dere mate de belangstelling van de meeste bezoe kers getrokken want er waren niet slechts verschillende naaimachines voor huishoudelijk gebruik, maar ook machines voor de meest uit- eenloopende industrieele doeleinden geëxposeerd, zooals bijv. naaimachines voor het vervaardigen van knoopsgaten, voor het aannaaien van knoopen, voor het stikker, van corsetten met 2 naalden tegelijk, voor het verrichten van borduurwerk voor schoen- en zadelmakerswerk enz. enz. Vijf van deze machines waren op eene enkele lange tafel gemonteerd, zooals men ze wel in fabrieken ziet en werden gezamenlijk door middel van een kleinen electromotor in beweging gebracht. Daarbij was de inrichting van een en ander toch zóó, dat elke machine op zichzelf door een kleine voetbe weging van de persoon, die ze bediende, op den steek af kon worden gestopt. De meeste attentie trok overigens eene prachtige collectie van op de Singermachine geborduurde voorwerpen alsmede eene kleine machine voor huishoudelijk gebruik, die eveneens door electri- citeit in beweging werd gebracht, maar zonder dat men den haar drijvenden electromotor kon zien, omdat deze opgesloten was in het vliegwiel der machine. Bij dames, die huizen bewonen, voorzien van electrisch licht, ïullen deze nieuwste naaimachines der Singer- Maatschappij bepaald veel opgang maken want eene méér aangename en gemakkelijke manier van naaien of borduren dan door middel van deze nieuwe Singer-machine kan men zich wel niet voorstellen. mimami^—mi, mmmmm—HKB WAALWIJK1 Oct. 1897. Beesten flinken aanvoer en handel. Kalfbeesten golden f 130 f 205. Dito vaarzen f 95 f 155 Jonge varkens aangevoerd 47 stuks, ver kocht van f4.75 a f 10.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 391 kg., van f0,86 f 1.14 per kg. Eieren 14 a 5,50 per 100 stuks. Velen onzer lezers ontvangen bij hunne Courant het Deze Illustratie verheugt zich in eene toenemende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want eene zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gravures, gezonde humor en on schuldige schertszooals die in den familiekring past, werd nog nimmer voor zulk een lagen prijs (30 cents per 3 maanden) aangeboden. "*cze I!l"sfrat'c Is dan ook voor de lezers van ons blad een premie bij uitnemendheid. Maar de uitgevers willen de premie nog schooner maken In het vervolg zullen zij daaraan meerdere malen een Extra Blad kosteloos toevoegen. Dus nog meer lectuur Nog meer gravu res In 't bijzonder meer afbeeldingen van actueele voorvallen en treffende gebeurtenissen. Peimevrachten van schrijvers van beteeke- nis zullen worden opgenomen. De uitgevers stellen voor nieuwe inteeke- naren op liet Geïllustreerd Zondagsblad gratis beschikbaar een boeienden roman, getiteld Doch ook zij, die reeds tot de lezers be- hooren, kunnen den roman bekomen, indien zij zich slechts de moeite willen getroosten om hun vrienden of bekenden op de vele voordeden te wijzen welke deze Illustratie biedt en minstens één nieuwen intee- kenaar aanwerven. Zulk een boekdee is die geringe moeite overwaard. Het is groot 155 bladzijden, in twee kolommen gedrukt en bevat een verhaal, dat den lezer geheel weet mede te sleepen. Men late dus het nevenstaand inschrij vingsbiljet door den nieuwen inteekenaar invullen en voege er zijn eigen naam en adres aan toe. Den lezer wordt echter nog meer geboden. In het nummer is een „CERTIFICAAT" afgedrukt waarmede een geheel eigen aardige wedstrijd wordt geopend. lil de vijftien eerstvolgende nummers van de Nederlandsche Illustratie en edities als GEILL. ZONDAGSBLAD enz. zal telkens zulk een certificaat voorkomen. "Wie deze certificaten uitknipt, verzamelt of tracht meerdere certificaten van andere lezers bijeen te garen,kan mededingen naar den PRIJS van ot tien gulden te dingen. Wie cleze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verzuiine niet onderstaand intcekenbiljct in te vullen en aan ons in te zenden. De prijs is zoo gering dat liet voor niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de geregelde toezending van deze uit muntende premie te verzekeren, zamen en vereenige zich met zijne medele zers om aldus met te grooter kans naar de prijzen van honderd, vijf en twintig van vijf en twintig gulden en de twee daaropvolgende ieder tien gulden De lezer brenge dus de certificaten te schijndag van het laatste certificaat. Doch ook hij, die op één na het grootste aantal heeft verzameld, ontvangt een prijs heer WILLEMSE, Kromme Nieuwe Gracht No. 64/66 te Utrecht inzendt, te weten iu den loop der week volgende op den ver- welke wordt uitgeloofd voor dengene die het grootste aantal van deze certificaten aan den redacteur van de prijsvragenrubriek den Dames- Onder minzame aanbeveling UEd, Dienaar

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6