mmmLAWD^^ Staatlmndig^overzieht BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Rijkspostspaarbank. Bavomarkt te Waalwijk op Don derdag 7 October. Hoe kort geleden nietwaar P 't Schijnt alsof het pas de dag van gisteren is geweest, die oii9 de eerste lentebriesjes bracht. Vooral wanneer wij ouder wordenschijnen die afstanden in te krimpen. Is dat omdat wij er zoo aan gewoon raken, evenals de clage- lijksche bode tusschen twee ver van elkander liggende plaatsen een flauweren indruk van de lengte der baan verkrijgt? Maar, als tusschen komen en gaan de ruimte schijnbaar kleiner wordtdan is het ook omgekeerd tusschen gaan en wederkeeren, en zien we met eenigen schrik op tegen liet barre sei zoen, dat in aantocht is, o, slechts een korte spanne tijds, en we zijn er weer over heen. Of we, individueel, er werkelijk over heen zullen komen, dat is natuurlijk een vraag, die niemaud kan beantwoorden; doch de lachende toekomst is er, misschien ook voor ons. Daar ginds, in het verschiet, wenkt zij onshet afscheid, dat ons nu het gemoed beklemt, is een tot weerziens. Op de plekwaar het vallend blad van den stengel loslaat, om opgenomen te worden in de eeuwige stofwisseling, heeft zich reeds de knop gevormd, die een nieuwen tooi om sluit de winterslaap zal nog voor een korten tijd de windselen geloken houden, maar daa komt ook de hernieuwde wekstem ten leven, die alles weer oproept, ai het oude verjongt, alle leed herstelt. Eu wij, nog groenende bladeren aan "den boom des levens, nog werkende krachten in de gemeenschap der menschheid, hetzij we reeds iets bespeurdeu van den adem, die de sappen zal doen verstijven, hetzij de volle 'ontwikkeling van de lichamelijke krachten nog haar werking in ons doet gevoelen, laten we ons niet verontrusten over het groote raadsel van worden en vergaan. Van de oplossing hangt ons geluk niet af. Een wetenschappelijk vraagstuk is er niet van te makenwelke verborgenheden van het na tuurleven de nasporingen met het microscoop ook aan het licht hebben gebracht, aan de menschelijke waarneming is een grens gesteld. Het eindigen kunnen we bestu- deeren, en de wetten naspeuren, waaraan het met ons is onderworpenvoor het oneindige moet het verstand vau den scherpsten denker zich terugtrekken, om zijn plaats in te ruimen voor het geloof en het vertrouwen. 't Is zoo, dikwijls vragen wij, niet zonder angst, naar het //waartoe IJdel pogen, om dien sluier op te lichten. Ziet, daar hebben miliioenen rozen gebloeid, die de zomer heeft doen uitbotten en tot krachtige, gezicht en reuk verkwikkende vorming heeft gebracht, en waar zijn die alle nu ge bleven Niemand weet het, maar we hebben ze toch zien bloeien, zij hebben aan haar bestemming voldaan. Meer dan alle bloemen der aarde is de mensch, die ook een mandaat te vervullen heeft, wiens plaats hem is aan gewezen, totdat hij wordt opgeroepen, en dan zal hij niet vergeefs zijn korte wande ling op de aarde hebben volbracht. We bouwen allen aan de ontwikkeling van een groot geheel, aan de voltooiing van een ge bouw, waarvan het bestek ons niet getoond wordtgelijk in de diepte van den oceaan de koraaldiertjes hun arbeid verrichten, niet wetende wanneer het rif, aan hetwelk ieder zijn onmerkbaar klein aandeel brengt, zich boven den zeespiegel zal verheffen om, na eeuwen misschien, een mooi begroeide woon plaats te worden, arbeiden ook wij aan een gemeenschappelijke taak, welker omvang ons niet is geopenbaard. Die arbeid maakt ons gelukkig, hij vervult ons leven, dat an ders een drukkende last zou zijn. Na ons zullen anderen komen, om ons werk voort te zetten. En wat wij doen, het is eigenlijk niets meer dan een voorbereiding van de toekomst. Terwijl wé oogsten wat voor ons is gezaaid, strooien wij het zaad voor den volgenden oogst, zorg dragende dat het gewas, welks rijpwording we niet zien zullen, beter zal wezen dan dat, waar mede we thans onze schuren vullen. Past de landbouwer op zijn bedrijf de theorie van de veredeling der soorten toe, wij doen ons best om het ook in den kring van onze werkzaamheden te doen. Zoo is de wet van worden en vergaan die de herfst zoo nadrukkelijk ouder de aandacht brengttevens de wet van den vooruitgang. Hoeveel geslachten elkander zullen moeten opvolgen, eer een ideaal, dat wij nastréven, eenigszins door de werkelijk heid zal genaderd zijn, dat weten we niet maar wel weten we, dat om daartoe te komen, wij werken moeten en gaarne werken willen, zoolang de zon aan den hemel staat. Zelfs zij, die verklaren daar niets van te gevoelen, doen er huns ondanks aan mede. De ver edeling van ons geslacht, dat is onze taak bij uitnemendheid en als we meenen moch ten, dat daaraan nog niet veel gedaan is getuigen de vele ongerechtighedendie nog met taaie kracht zich hebben kunnen hand haven, men trede slechts in een verge lijking over de verschillende tijpperken der wereldgeschiedenis, om tot die overtuiging te komen, dat er toch wel iets is veranderd en verbeterd. Wanneer de herfst-stemming ons overvalt met haar ernstige aansporingen, laten wij die dan ter harte nemen. Niet om ons te doen neerzitten in klachten over het verloren gaan van het verleden, maar om moedig voorwaarts te gaan in de richting van een helderder toekomst. De vallende bladeren hebben niet het laatste woord gezegd zij waren slechts een overgangsvorm, gelijk alle andere het na heri zijn zullen. Ook wij, stofjes door den wind bewogendrukken niet den laatsten stempel op de menschheid en haar werk; ook wij zijn de wegbereiders voor anderen, die op hun beurt zullen komen en verdwijnen, na hun roeping te hebben vervuld. Laten wij de onze met blijmoedigheid aanvatten, als trouwe werklieden de Opperste leiding geloovig volgende. Griekenland heefi een kleinen voorsprong op Spanje genomen: te Athene verheugt men zich reeds weer in 't gelukkig bezit van een volledig kabinet met Alexander Zaïmis als premier eu te Madrid leeft men nog in afwachting van Sagasta's formatie. Zaterdag was onder presidium van Zaïmis, den drager van een der beroemdste namen van het moderne Giiekenland, die onder De- lyannis reeds miuister van justitie was (van 1890 tot 1891) en president der kamer tijdens de laatste combinatie-Delyaunis vóór ruim twee jaartot stand gekomen een nieuw kabinet met deze mannen: vorst Mavrocordato buitenland, generaal Smolensk! oorlog, admi raal Canaris marine, generaal Korpas bin nenland, Toman justitie, Streit financien en Panagiotopoulo onderwijs. Juist meende men victorie te kunnen roepen toen er een kink in den kabel kwam admiraal Canaris wilde de portefeuille van marine niet aanvaarden eu Streit wilde niet aan 't hoofd van financien komen. Lang heeft de nieuwe moeielijkheid evenwel niet geduurd Zaïmis zelf nam bin nenland en Zondag heeft het nieuwe ministerie den eed afgelegd in handen des konings. De menigte rondom het koninklijk paleis begroette het ministerie met sympathie en juichte gene raal Smolenski toe. Het kabinet vindt bij de geheele pers een warme ontvangst, behalve bij de bladen, die tot partij van Delyannis behooren. Dat is het kenmerkende van de nieuwe combinatieDelyannis heeft een verklaring uitvaardigd waarin hij Zaïmis eu de meer derheid désavoueert en het nieuwe ministerie niet erkent. Een formeele breuk dus tusschen de aan hangers van Delyannis: een deel steunt Zaimis, een ander volgt Delyannis door dik eu dun. Hij beeft 't aan pogingen om Zaïmis tegen te houden, niet laten ontbreken; hij heeft den nieuweu bewindvoerdertoen niets mocht batenformeel kond gedaan dat hij hem nimmer zou erkennen Delyannis' getrouwen hebben Zaimis beticht van verraad en zoo verspelen de heereu in onbeduidend cn onwaardig gekakel de aigemeene sympatie: de openbare menigte keert zich tegen Delyannis, die zijn eerzucht niet weet te betooinen iu deze kritieke dagen eu wiens meerderheid in de kamer dwaasheden vreezen doet. Reeds vroeger had Delyannis aan den koning verklaard, dat hij elk ministerie zou bestrijden, waarvan hij zelf (Delyanuis) geen voorzitter is aldus een „opposition quand méme," waaraan hij zich zelf schuldig bekent en een bewijs voor den treurigen toestand in Griekenland, dat zulk een opposant nog talrijke volgers heeft en een tamelijk sterke partij in het parlement vormt. Men heeft Griekenland gefeliciteerd met zijn „1870 zonder Elzas en Lotharingen", het schijnt evenwel of zijn 1870 niet zal alloopen zonder burgeroorlog met den vijand in het landzooals Fraukrijk dien gekend heeft. Meu hooptdat de kamer in deze week nog haar goedkeuring zai hechten aan het voorloopig vredestractaat en dus de ontruiming op korten termijn van Thessalie zal mogelijk maken. Griekenland en het Grieksche volk zijn wèl te beklagen met een meerderheid in de kamer, welke onder den noodlottigen Delyannis uit partijzuchteerzucht en dwaze verblindheid, onrust stookt en allerlei onheilen uitlokt. Er is gelukkig kans dat de scheuring in Delyannis' partij hem tot machteloosheid doemt. Maandag is de kamer bijeen geweest. Mavrocordoto is naar Constantinopel gezon den om te onderhandelen over het definitieve vredesverdrag. Zaterdag in den namiddag eerst, is Sagasta, de leider der liberalen van Spanje, ten paleize geroepen, nadat bij de koningin-regentes de overtuiging gevestigd wasdat er aan een conservatief bewind niet te denken was, dat met een gewijzigde formatie-Azcarraga geen land te bezeilen zou zijn. Pidal's verklaringen, door dezen afgelegd in zijn kwaliteit vau president der kamerhebben den doorslag gegeven de onmogelijkheid om 't tot een aaneensluiting tusschen de conservatieven te doen komen, deed koningin Christina besluiten Sagasta te belasten met de vorming van een nieuwe formatie. Sagasta kwam ten paleize en beloofde een volledig kabinet tegen Zondag. De oude beproefde mannen der liberale partij zooals Montero Rios, Vega de Armijo, Gamazo, Mauret, Puigcerver, Leon Castillo, Capdebon. generaal Correa, admiraal Bermejo. Men ziet; er is te kust en te keur, doch juist in de veelheid der keuze schuilde voor Sagasta mis schien de moeielijkheid. 't Meeste hoofdbreken geven hem evenwel de portefeuilles van koloniën (Mauret misschien) eu van buiten- landsche zaken (Gamazo wellicht): de eene door de relatiën tusschen Spanje en de Ver- eenigde Staten, de andere naar aauleiding vau de den Kubanen toegezegde zelfregeling. En dan Weyler's opvolger! Sagasta wil de regeering vau ICuba toevertrouwen aan een burger en naast dezen een generaal belasten met de leiding van het leger. Aan 't hootd van binnenlandsche zaken moeteen x>homme ft poigne" staan, geschikt om de carlistische en republikeinsche agitatie tegen te houden en de aigemeene verkie zingen te leiden, welke nog voor Maart 189 8 moeten plaats vinden. Misschien volgt maarschalk Blanco generaal Weyler op en neemt Car.alejas het burgerlh'k bestuur van Kuba voor zijn rekening, terwijl een man van gewicht en invloed naar Wash ington zal gaan als gezant en naast home rule op uitgebreide schaal, voor Kubd ook hervorming der koloniale tarieven op 't program staat. De groote moeilijkheid, waarvoor Sagasta zal komen te staan, is de handhaving van zijn program, als minister. Immers het geven van een soort „home rule" aan Cuba, moge een uitmuntende politiek zijn geweest voordat de opstand uitbrak, nu zou het toekennen van autonomie bezwaarlijk anders kunnen zijn dan een zich overwonnen verklaren. Hoe ook het eene Spaansche kabinet in gevoelen verschillen moge van het andere Spaansche kabinet beide zijn en blijven Spaansche kabinetten, d. w. z. vertegenwoordigen hetzelfde land; niet Sagasta geeft volgens zijne beginselen autonomie die wijlen Canovas volgens zijn principes geweigerd heeft, maar Spanje geeft toe aan opstandeliugeu waartegen Spanje langen tijd gestreden heeft. Het zal de vraag zijn of het volk zich niet van Sagasta zal afwenden, wanneer hij die pil niet zoo weet te vergulden, dat niemand meer ziet, dat het een pil is. Aan de andére zijde moet hij zich de Vereenigde Staten van het lijf weten te hou den, want ultimatum of niet, Amerika heeft zijn wil duidelijk te kennen gegeven en kan dien wil kracht bijzetten. De Times bevatte een telegram uit Washington, waarin als de meening van den president mc. Kiüley werd te kennen gegeven, dat het Spaansche minis terie, of het liberaal of conservatief is, steeds dezelfde boodschap van Washington zal ont vangen. Een telegram van 4 Oct. uit Madrid meldt, dat het nieuwe ministerie definitief is saam- gesteld als volgt: president, Sagasla; buiten- landsche zaken Guyou justitie, Romero Giron oorloggeneraal Correa mariue admiraal Bermejo; financiën, Lopez Puigcer ver; binnenlaudsche zaken, Capdebon; open bare werken, graaf Xiguena; koloniën, Moret. De emir van Afghanistan heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij, op poene eener geldboete van 1000 roepijen, zijn on derdanen verbiedt Afghanistan te verlaten om aan den Jehad of heiligen oorlog deel te nemen. Uit fort Cavagnari is het bericht ontvangen, dat de Orakzaïs zich weder in de Khanki-vallei verzamelen en zich gereed maken om den Engelschen troepen weerstand te bieden. De Afridis hebben zich niet met hen vereenigd, doch bevinden zich in den Khyber-pas. Tusschen Thai en Hangu is de telegraaflijn afgesneden. In het binnenland van Kreta wordt de toestand steeds hachlijker. Er heerscht vol slagen regeeringloosheid. Te Antwerpen is veertiendagen geleden het vierjarige kind van zekeren Rolus ver dwenen. Nasporingen waren vruchteloos. Toen echter later bleek dat tegelijk ook Nuyers, de klokkenluider, spoorloos verdwenen was, in wiens gezelschap het knaapje het laatst, was gezien, kreeg men op dezen vermoeden. Zaterdag werd een lijk te Neder-over-Htem- beek opgevischt en als dat van Nuyers herkend. Hij had blijkbaar zelfmoord gepleegd. In zijn zakken vood men twee sleutels, waarvan een van een verlaten magazijn in de Potagiepoort. Men begaf er zich heen en ontdekte nu het lijk van het vierjarige kind, dat door den moordenaar aan een touw was; opgehangen. Het motief van de misdaad is onbekend. Sommigen beweren dat het lijkje zwaar mishandeld wasanderen dat het in staat van ontbinding verkeerde, daar het reeds veertien dagen in het magazijn gehangeu had. De koning van Annam Than Thai is meer derjarig geworden. Met goedvinden van den gouverneur-generaal van Indo-China zijn nu de regenten tot ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog benoemd. De rijksraad bestaat uit zes ministers, voorgezeten door den Franschen resident. Doumer heeft er voor gezorgd, dat Fran schen voortaan in Annam grondeigendom kunnen verwerven. Zondagochtend om 9 uur begaf de 38-jarige abt Ménard zich naar een zieke om dezen de laatste HH. Sacramenten toe te dienen. Op den hoek van de rue Mouffetard en de rue Claude-Bernard kwam een vrouw achter hem aanloopen en stiet hem een mes in den rug, waarna zij de vlucht nam. De abt wist nog naar zijn woning terug te komen, waar hij zelf het mes uit de wond trok. Plij is zeer ernstig gewond, maar men hoopt hem te behouden. De vrouw heet Augustine Pépé en staat niet zeer gunstig bekend. Zij heeft den abt al drie jaar met brieven vervolgdwelke deze onbeantwoord liet. Er werd reeds vroeger een vervolging wegens poging tot chantage tegen haar ingesteld. Men heeft haar niet kunnen vattenin haar woniog is zij niet teruggekomen. BOMBAY, 4 October. Damodar Chapekar Deccani, een Brahmin eu advocaat, 28 jaar oud, die gisteren gearresteerd is, heeft bekend met een medeplichtige den moord op Rand en Ayerst gepleegd te hebben. Ook bekende hij dat hij het standbeeld van de Koningin te Bombay bezoedeld had, en nog andere misdrijven. De Italiaansche Tribuna meldt, dat volgens berichten over Benadir, een Engelsch jachtgezelschap, bestaaude uit twee Europea nen, van wie de eene Cavendish heet, en 90 Askari s door den Abessinischen rooversstam der Abmara's vermoord is Het gezelschap zou 130 kameelen bij zich gehad hebben. Emil Behrend, de kantoorbediende uit Essen die zich bij dn famillie Husmann te A.ken voor een aartshertog van Oostenrijk uitgaf, en er daarop met de dochter dts huizes van door ging, is uit de gevangenis te Luik ontslagen. Men weet dat hij daar gearresteerd was wegens het aannemen van een valschen naam. Behrend is naar Duitsch land teruggekeerd, maar hij moet den 6en dezer voor de gezworen te Luik verschijnen. Te Dambrowa in Polen hebben alle arbei ders van de metaalgieterijen „Huta Bankowa" ten getale van 4500 man het werk gestaakt. Een kapitein der gendarmes en een hoogge plaatst regeeringsambteuaar zijn uit Warschau ter plaatse aangekomen. Donderdag beging de menigte ongeregeldheden zij bombardeer de de troepen met sleenen, waarop de kapitein last gaf te schieten. Twee mannen werden op de plaats gedood, vijf zwaar ge wond, waarvan een intusschen is gestorven. Zes compagnieën soldaten zijn sedert nog aangekomen. Alle arbeiders werden door de directie der fabrieken ontslagen. De gieterijen behooren aan een consortium van Russische en Fransche kapitalisten. De Siameesche decoratie, welke minister Murawiew heeft ontvangen, geeft hem 't recht in Siam tien millioen schuld te maken De gelukkige bezitter van een ander kruis mag in elk Siameesch huis gratis rijst en visch verlangen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 5921,29 terugbetaald f 4086,06. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2531. WAALWIJK 6 Oct. 18977" Prijsuitdecliug teekciischool. Zooals wij iu ons vorig nummer reeds ver meldden, heeft Maandagavond ten 7 ure de prijsuitdeeling plaats gehad over het school jaar 96—97. De plechtigheid, waarbij tegenwoordig waren de heeren leden der teekenschoolcommissie, de wethouder Gragtmans, de gemeentesecre taris en ouders van verschillende jongelui werd geopend door den secretaris der tee kenschoolcommissie den heer J. Timmermans Wz., met nagenoeg de volgende woorden Mijnheer de wethouder, secretaris en hee ren Tot mijn leedwezen is onze geachte burgemeester verhinderd deze plechtigheid bij te wonen. Hij is dus afwezig, maar heeft zich doen vertegenwoordigen door den wet houder, den heer Gragtmans en den heer secretaris, die vertegenwoordigen dus hier de gemeente Waalwijk. Ik heet hen van harte welkom en het is der commissie zeer aangenaam hen hier te zien. 't Geldt hier op de eerste plaats eene prijs uitdeeling na een harden strijd, door jongefui gevoerd in 't teekenvak. De jongelui hebben

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2