Notaris RANT, Notaris RANT, Advertentiën, DAMES! DAMES! Burgerlijke stand. publiek verkoopen: publiek verkoopen: A. VERHOEVEN, Zitting kantongerecht Waalwijk. GETROUWD MATHIEU VAN LOON Provisioneel Woensdag 6 October 1897, Definitief: Woensdag 20 October 1897, Definitief Woensdag 27 October d.a.v., Diepenveen. zich wat ijver betreft en ook in alle andere opzichten goed gedragen. Dank hun goed gedrag en hunnen ijver is het der commissie mogelijk en aangenaam belooningen uit te reiken, waarop zij aanspraak mogen maken. Ik herinner me toen ik een groet bracht aan de heeren, vergeten te hebben, dien te brengen aan ouders en familieleden, die ik hier zietrolsch op de overwinningen van hunne zonen, hebben zij van hunne belang stelling doeu blijken. Zooals den heeren en jongelui bekend is, hebben de beoordcelingen op de geschiktste en meest oordeelkundige wijze plaats gehad door de heeren Kroon en Van der: Abeele uit Tilburg. Het verslag opgemaakt naar die bcoordee- ling is als volgt (reeds in ons vorig nummer vermeld.) Na de voorlezing van dit rerdag zegt de heer Timmermans Wz. „Ziedaar, jongelui en heeren, den uitsiag der beoordeeling. Het is der commissie thans eene aangename taak die prijzen uit te reiken. Onder een woord van lof en aanmoediging werden hierna de prijzen door de aanwezige autoriteiten aan de prijswinnenden uitgereikt, die allen deze welverdiende belooning met een woord van dank aan de commissie en hunne leeraren gretig aanvaardden. Een dezer een der jongste, nl. Th. van Delft sprak de commissie volgender wijze toe„Mijneheeren ik bedank u voor den prijs en hoop het volgende jaar een grooteren te krijgen; hetwelk de secretaris der tetkenschool aanleiding gaf om het volgende te zeggen „Uit dat antwoord zie ik, dat de jongelui, die nu een kleinen prijs behaalden en ook alle andere zich zullen beijveren om 't volgend jaar grootere te verdienen. Thans open ik den nieuwen curcus en geet de heeren gelegenheid iets te zeggen, wanneer ze dit verlangen. Zoo niet, clan wil ik er op wijzen, dat wij uit den mond der jongelui hebben kunnen opmaken ten eerste ambitie en liefde tot de kunst van teekenen en ten tweede hoe goed de verstandhouding is tusschen onder wijzers en leerlingen. Elk antwoord gaf er de bewijzen van, wij hoorden hen gaarne zeggen, dat de onder- wijzeis geen moeite spaarden om hen te bekwa men zooals zij dit zijn. Krachtiger en beter dan dit door de jongelui is uitgedrukt kan ik het niet doen, als ik er op terug kom is het om het te bevestigen niet om te verbeteren. De commissie drukt hierbij de hoop uit dat de volgende cursus gedoceerd zal worden met denzelfden en zoo mogelijk met nog groo- ter ijver. U hebt de voldoening te kunnen zeggen, we hebben mededeeling gedaan van onze kunst en hebben bekwame, in het teekenen bekwame mannen gevormd. De heer Van Delft: Hartelijk dank aan de jongeluidie mij gedachtig zijn geweest in hunne toespraken en ik geef de verzekering, dat mijne zwakke krachten geheel aan hen zullen blijven gewijd. De heer Timmermans Wz.De vorige cursus is reeds lang afgeloopen, die behoort dus weer tot het verledene en van avond is er door de prijsuitdeeliug voor goed een eind aan gemaakt. In al het gesprokene is de wensch uitge drukt, dat de volgende cursus een goede voor u zal zijn. Gij hebt dat in de hand. Goed en ijverig teekenen, ordelijk zijn, op tijd komen enz.; dan twijfelt de commissie er niet aan: gesterkt door den uitslag van heden avond, die een prikkel voor de toe komst voor u moet zijn zult ge op den ingeslagen weg voortgaan en de kleine fouten van tot dusver verbetereu. Hiermede verklaar ik den nieuwen curcus geopend. Intrêerede van den Zecrccrw. lieer Spraugers. Verleden Zondag in de Hoogmis, hield de Zeereerw. heer pastoor Sprangers, in tegen woordigheid van eene overtalrijke menigte zijne intrêerede. Het spijt ons zeer, dat we niet in de ge legenheid zijn, die rede in haar geheel op te nemen. Alleen constateeren we met genoegen, dat de algemeene indruk ervan zeer gunstig is en de gerechte verwachting wettigt op een gewenschte, hartelijke verstandhouding tus schen den nieuwen herder en zijne parochi anen. Die goede verwachting wordt nog versterkt, door den lot,Zijn Zeereerw. gebracht uit zijne vorige standplaats Nuland. Zoo schrijft men van daar aan de Til- burgsche Courant. «Nuland, 27 Sept. Zondag werden deNu- landsche ingezetenen verrast met een treurige tijding. Zoodra de ZeerEerw. heer Pastoor onder de Hoogmis met zijn preek begon, kon men reeds bij de inleiding merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Doch geen gedachte was er, dat ZijnZeerEerw. zoude bekend maken, dat hij voor de laatste maal als Pastoor van Nuland tot de geloo- vigen sprak. Geheel de Kerk was er vol van. Menige traan werd afgewischt en menige gesmoorde snik werd gehoord. Allen waren vol treurig gevoel. En geen wonder. Hun geliefde Her der nam afscheid van de zijnen. Men herin nerde zich zijn ijver en toewijdingzijn schoone predication, zijne liefelijke vermanin gen en omgang met zijne parochianen, waarvoor hij een vader, een leider was zijne zorg om het Huis des Heeren zoo goed en schoon mogelijk tot een waardige woonplaats van God te maken. In de vijf jaren, dat ZijnZeerEerw. hier is, heeft de kerk in- en uitwendig groote veran dering ten goede ondergaan zijn schoone gebruiken ingesteld of uitgebreid heeft ZijnZeerEerw. de toegenegenheid van alle ingezetenen ondubbelzinnig verworven. Met een treurig gevoel zien wij dan Zijn ZeerEerw. vertrekken. Wij hadden hem zoo gaarne behouden. Hij was zoo volijverig in den dienst des Heeren. Een waar Priester, Pastoor en Vriend. Wij roepen ZijnZeerEerw. bij zijn vertrek naar Waalwijk toe Het ga U goed in uwe nieuwe standplaats Leef er gelukkig en tevreden God geve U steeds gezondheid en kracht in Uwen toekomstigen arbeid. Ondervind er de liefderijke aanhech ting en genegenheid der parochianen als hier. Waalwijk! Gij zijt gefeliciteerd met. zoo'n waardigen pastoor!" Zondag na de Hoogmis maakten vele in gezetenen gebruik van de gelegenheid om den nieuwen Herder hunne opwachting te maken. Allen waren opgetogen over de minzaamheid waarmede Z.Z.E. de bezoekers ontvangen had. Dat gaat nog zoo kwaad niet In 1850 had Nederland een schuld van 1140 millioen gulden, waarvoor jaarlijks 86 millioen aan rente moest worden betaald. Thans is de Staatsschuld gedaald tot be neden 1000 millioen, in kapitale som vermin derd met bijna 141 millioen, en is de rentepost voor 1898 nog geen 30 millioen. En niettemin heeft de staat in die jaren 332 millioen uitgegeven voor aanleg en aankoop van spoorwegen, is hij dus feitelijk 473 millioen rijker geworden. Dc voornemens der regeering. Mij is verzekerd zoo schrijft de Haagsche correspondent der N. Gr: Ct. dat bijv. op 't gebied van den arbeid twee zeer belangrijke voorstellen zijn te wachten en wel de verze kering aan ieder werkman van een wekelijk- schen rustdag en de wettelijke beperking van den arbeidsduur, ook voor volwassenen. In De Tijd lezen we dat de minister Eland voornemens zou zijn gedurende den a.s. winter een proef te nemen met langdurige wiuterverloven zooals die van den heerSeyffardt verleend werden. Zware ïnishaiulcling in de Zandstraat te Rotterdam. Zondagmorgen omstreeks half zes overleed in het Ziekenhuis de Zaterdagavond op het Roodezand zoo zwaar verwonden Engelsch- man, zonder dat hij tot het bewustzijn was te ruggekeerd. Hij heet Frederic Lewes, 27 jaar, ongehuwd, stoker aan boord van het stoom schip Millfield liggende aan paal 14 in de Rijnhaven, en hij was woonachtig te Newport Mon. De man zelf is tengevolge van zijn toestand natuurlijk niet meer gehoord kunnen worden. Uit de instructie, die gisteren zoowat den geheelen dag is beslag nam, en die door den commissaris van politie den heer J. W. C. Strang gevoerd werd, is het navolgende ge bleken. Io de Zandstraat was, om welke reden weet eigenlijk niemand, maar zoc-als herhaaldelijk voorkomt, een vechtpartij ontstaan tusschen Engelsche zeelieden en Hollandsche jongens. De Engelschen namen de vlucht in het Casino op het Roodezand, doch Fred Newes, die achteraan kwam, kon daar niet vlug genoeg binnengaan. Een der jongens gaf hem toen een stomp waardoor hij op den grond viel, en daarop mishandelde hij hem verder. Een tweede jongen bracht hem vervolgens de zware verwonding toe; deze verdween daarop dadelijk onder het publiek. De hevig bloedende man strompelde nog eenige passen voort tot voorbij het café Stad Moss en zakte daar opnieuw ineen. Hier bond een medelijdende vrouw hem nog een boezelaar om het been om het hevige bloedverlies zoo mogelijk te stelpen. Zooals gemeld is, werd de 19jarige timmer mansjongen S. de R., wonende in de Joseph- straat, reeds Zaterdagavond als de vermoe delijke dader aan het bureau Pauwensteeg in bewaring gestpld. Hij was aan zijn linkerhand verwond en hij was onder den invloed van sterken drank, zijn aanhouding geschiedde op aauwijzing van twee vrouwen. Toen nu gistermorgen de commissaris Strang met spoed het onderzoek naar den dader instelde, bleek hem alras dat deze arrestant wel aan de vechtpartij had deel genomen, doch dat hij de verwonding niet gepleegd had. Men vroeg hem met wie hij uit geweest was, en zoo werden 5 jongens van ongeveer denzelfden leeftijd naar het politiebureau in de Pauwensteeg overgebracht en b'j herhaling gehoord. Verschillende aan wijzingen, uit die verhooren geput, deden den heer Strang last geven tot de arrestatie van den lGjarigen P. Hoefnagel, wonende in de Prins Alexanderstraat te Feijenoord. Deze jongen is knecht bij een groentenboer, daarom droeg hij een schede-mes in zijn zak, dat hij bij het inmaken van groenten gebruikt. Aanvankelijk ontkende hij, doch ten laatste, zwichtende voor de onweerlegbare gegevens, die den heer Strang aanvoerde, stemde hij toe de dader te zijn van deze zware mis handeling, die den dood tengevolge had, voor welk feit hij thans terecht zal staan. De ge arresteerde timmermansjongen is daarop ter stond op vrije voeten gelaten. Heden ochtend vroeg is de dader naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overge bracht. Het mes en de schede zijn in beslag genomen zoo ook de kleediug, die hij Zater dagavond droeg. De dood van den verwonden Fred. Lewes is hoogst waarschijnlijk toe te schrijven aan het vele bloedverlies dat hij leed voor men met hem het Ziekenhuis bereikte. Als 't licht uitgaat. De vermelde kleine brand in de fabriek „Electra", die de aooving van tallooze elec- trische lichten in Amsterdam tengevolge had, heeft eeu reeks min of meer vermakelijke tooneclijes tengevolge gehad, als men de Tel. glooven mag. Gaat maar eens na Op den Niewendijk was een familie uitge gaan en had Kaatje, het fatsoendelijke bui tenmeisje van den P. G.. achtergelaten. Men kwam vroeger thuis dan gewoonlijk.Kaatje van den P. G. in doodsangst, want de ge liefde van haar hart was juist bezig aan een staartje wijn en een ribie karbonade in den salon.... De vrouw des huizes komt binnen., ze gaat dadelijk naar de kamer... nog één schrede en buitenmeisje's heimelijke lieide is ontdekt..daar ontfermt zich godin Electra over de bedrukte dienstmaagd en de vlam van 's meisjes hart maakt van 't duister ge bruik om ongezien weg te wezen Op een atelier aan de Keizersgracht, waar 's avonds altijd met electrisch licht gewerkt wordt, was men druk bezig aan 't garueeren der nieuwe hoedjes voor 't seizoen. Groen is de kleur van dezen groenen herfst groen zal gedrageu wordeu op tokje en capóte en ronde vilt.... daar gaat het licht uit. Er is haast bij het werk.... Men behelpt zich met kaarsen. Zondagmorgen was de directrice verbaasd.... men heeft, gewoon aan de nuan ceeringen van 't electrisch licht, bij 't kaars licht strikjes en lintjes 'en aigrettes van blauw in plaats van groen gekozen Oneindig zijn de verwarringen geweest in een groot modemagazijn, waar 's avonds de dametjes door hare galanten worden afgehaald. In het duister hebben de galanten zich vergist en één der jongelui heeft de oude ongehuwde directrice heel stevig gepakt.... De directrice blijft ondanks de catastrophe voortaan voor altijd bij Electra aangesloten de verwarring had haar zoo goed gedaan Sprang. Op een adres van het bestuur dezer gemeente tot ontheffing van het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek aan de O. L. school alhier, is door Ged. Staten afwijzend beschikt, zoodat deze lessen met 1 October jl. weder zijn aangevangen. BAARDWIJK. GEBORENJohanna Maria, dochter van Johan nes Burmanje en Maria Adriana Lombarts. Wilhelmus Gijsbertus, zoon van Marinus van Rijswijk en Antonetta Theodora van de Leur. Petrus, z. van Petrus van der Heijden en Adriana Leijtens. Petrus Q,uirinu3, z. van Godefridus van Es en E- lisabeth Cornelia Boon. Adrianus, z. van Lambertus de Kloe en Cornelia van Gelder. Theodora, d. van Godeiridus Hesselberth en Helena Voogd. Carolina Hendrika, d. van Adrianus van Mierlo en Francijna Ma ria Kleijberg. Catharina Adriana d. van Cornelis Antonie Baijens en Elisabeth Pel- ders. Lucia, Johanna Maria, d. van A- drianus Johannes Fooij en Wilhelmina Kools. Johannes Adrianus, z. van Cor nelis Johaunes Burmanje en Cornela Pe- tronella Verhoeven. Anna Maria, d. van Jan Baptist Pullens en Johanna Klerks. GEHUWDHendrik Leijtens, 36 jaren en Cornelia Maas, 24 j. Franciscus Verheijden van Gilze 39 j. en Helena Maria Klerx, 39 j.— Johannes Schilders, 32 j. en Johanna Maria van Broekhoven, 24 j. Leonardus Kort hout van Waalwijk, 22 j. en Johanna Ver hoeven 25 j. OVERLEDEN Johanna Maria Laros 3 weken. Hendrika de Bont echtgenoot van Adri anus Pullens, 37 jaren. Petrus Adrianus Schuurmans, 6 w. Lambertus Adrianus Verhoeven, 1 maand. Maria Greve, 21 j. CAPELLE. Over de maand September. GEBOREN Margeretha Catharina, dochter van Maurits Mandemakers en Margeretha Op- horst. Antonie Jacobus,zoon van Willem Martinus Vervoort en Hendrika Ardina Stam Adriaan Gerrit, z. van Cornelis van Tilborgh en Maria van Campen. OVERLEDENAdriana Maria Rijken, 34 jaar, echtgenoote van Adriaan Jacob Verhoeven. GEHUWD: Adriaan de BruijD, 22 jaar en Helena Hendrika Konings, 21 jaar. SPRANG. Van 15—30 September. GEBORENCornelia Bernarda, dochter van Arie Pieter van den Hoven en Johanna Adriana Gouda. HUW.-AANGIFTEN Johannes van Vuuren, jm. oud 20 jaar, met Wilhelmina de Roon, jd. oud 19 j. GEHUWD: Arie van Dam, weduwnaar eerst van Willerake van Willegen, thans van Jannetje van der Schoor, oud 60 j. van Oud-Beijer- land met Neeltje van der Schans, wed. van Johannes van Beek, oud 56 j. OVERLEDEN: Joo3t de Roon, jm. oud 3 weken m.i.ijj ..■■■i.. ,1.1.11.1 .■ij ...LJLl'-JJLJM--JJ!» OP 1 OCTOBER 1897. W. W. zonder bekende woonplaats, pol. over- tred., f 2 boete of 1 d. h. M. T. te Capelle, dron kenschap, f 2 b. of 2 d. h. 1 A. K. 2 F. v. d. W. te Vlijmen, nachtgerucht, ieder f 5 b. of 3 d. h. J. R. H. G. te Waalwijk, alsvoor, f 5 b. of 3 d. h. T. v. B. te Capelle, strooperij, f3 b. of 2 d. h. W. J. v. D. te Sprang, pol. overtr., f 0.50 b. of 1 d. h. G. R. te Waspik, alsvoor, f 1.50 b. of 1 d. h. 1 R. M., 2 G. K. te Sprang, alsvoor, sub. 1 f 1 b, of 1 d. h., sub. 2 f 0.50 b. of d. h. 1 P. v. H., 2 N. v. H. te Baardwijk, overtr. spoorwegwet, ieder f 3 b. 01 2 d. h. ieder. A. v. d. B. te Waal wijk, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. b. J. V. te Was pik, alsvoor, f 1,50 b. of 1 d. h. G. A. T. te Loonopzand overtr. veldp., 2 boete elk van 3 of 3 d. h. voor iedere boete. J. d. LL te Bezooien, dronkenschap f 2 b. of 2 d. h. H. P. V. te Be- zooien, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h. 1 G. J. P. Z., 2 T. li., te Waalwijk, 3 VV. J. it. te Bezooien, pol. overtr., sub. 2 en 3 ieder f 0.50 b. of 1 d. h. ieder, sub. 1 f 1 4). of 1 d. h. J. W. te Tilburg, f 1 b. of 1 d. h. K. V. te Sprang, overtreding spoorwegwet, f 5 b. of 3 d. h. W. J. F. R. te Empel, pol. overtred., vrijgesproken. W. D. v. d. li. te Waspik, alsvoor. f 1,50 b. of 1 d. h. 1 J. M. te Vrijhoeven-Cappel, 2 A. H. te Sprang, straat schenderij, ieder f 0,50 b. of 1 d. h. ieder. A. P. te Kaatsheuvel, jachtdelict, f 40 b. of 8 d. h., met verbeurdverklaring van den afdraaier en vernie ling daarvan. J. V. te Vlijmen, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. G. H. te Waspik, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. P. M. L. te Waalwijk, alsvoor, f 5 b. of 3 d. h. C. M. te Kaatsheuvel, alsvoor. hechtenis- straf van drie dagen. D. V. te Capelle, overtred. veeziekte wet, f 2 b. of 2 d. h.J. ae B. te Sprang, overtred. prov. regl. op springstieren. f 2 b. of 2 d. h. 1 H. C., 2 C. D. te Kaatsheuvel, overtred. veldp., ieder f 8 b. of 2 d. h. ieder. 1 A. v. K., 2 A. S. te Waalwijk, alsvoor, ieder f 0,50 b. ofl d. h. ieder. J. B. v. K. te Waalwijk, alsvoor f3 b. of 2 d. h. 1 C. P. v. B., 2 P. J. v. B. te Waal wijk, alsvoor, ieder f 0,50 b. of 1 d. h. R. H. H. J. v. S. te Waalwijk, alsvoor, f 0,50 b. of 1 d. h. A. v. O. te Capelle, voerwezen, f 1 b. of 1 d. h. M. H. te Capelle, dronkenschap, f2 b. of 2 d. h. C. J. v. L. te Waalwijk, overtr. veeziekte wet, f2 b. of 2 d. h. H. A. te Waalwijk, pol. overtred., f 1 b. of 1 d. h. A. v. G. te Baardwijk, dron kenschap bij herhalingf 10 b. of 3 d. h. 1 J. K., 2 H: K. te Vlijmen, overtred. ja'chtwet, ieder f 3 b. of 2 d. h. met vernietiging van een kuil. J. P. L. te Waalwijk, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. T. P. te Bezooien alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. J. v. B. te Bezooien, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. EN PHILOMÈNE ERAS, die, ook namens wederzij dscl^e familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Tilburg, 6 October '97, Joor de vele bewijzen van deelneming in het verlies, dat ons 3 dezer zoo onver wachts trof door het overlijden van onzen innig geliefden Echtgenoot,Vader en Behuwd- vader in den ouderdom van bijna 84 jaren, betuig ik ook namens mijne kinderen, be huwd- en kleinkinderen hartelijken dank. Waalwijk, 6 October 1897. Wed. J. C. VAN DIJCK geboren Meijskn. te WAALWIJK, zal als behoorende aan ADRIANUS VAN DER HOEVEN Adriaan Peterzoon bouwman te Sprang: GEMEENTE SPRANG, Koop I. Een zes jaren geleden gebouwd Landbouwershuis, met tuin en bouwland, strekkende van de gemeente straat tot de Oude straat, sectie B nos 1836, 1837, 1838, groot 1,07,70 heet. Koop II. Een perceel Weiland, sectie A no 5, groot 75.40 aren. Koop III. Een perceel Bouwland en Moe ras, sectie A nos 385 en 386gren zende aan den Winterdijk, groot samen 1,36,90 hectare. De verkooping zal gehouden worden ter herberge van MATHEUS VAN VUUREN te Sprang, telkens 7 uur des avonds. te Waalwijk, zal in het WAPEN VAN AMSTERDAM" bij den heer Spierenburg, te Heusden, Provisioneel Woensdag 13 October 1897, telkens om elf uur des voormiddags, Een Huis en Erf te Heusden, sectie A no 608, groot 1,&7 are. Behoorende aan den heer FRANCISCUS KOOLEN te Heusden. Een flacon «VANITA" is voldoende om voor altijd het overtollige haar oo armen en aangezicht te doen verdwijnen. "Verkr. per flacon h f 1,50 ua ontv. v. postw. Rerab, 25 ets. hooger.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3