Notaris RANT, Advertentiën, Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Handelsberichten. GETROUWD MATHIEU VAN |LOON door Fransche troepen bezet. Daar Engeland op deze plaats aanspraak maakt, zal de grens< quaestie in die streken door een Fransch Engelsche commissie geregeld worden. De bond van machineconstructeurs heb ben tot alle vakvereeuigingen eeu oproep tot het zenden van ondersteuning in geld gericht. Maandag a.s. zal het uitvoerend comité van den bond te Carlisle vergaderen om te beraadslagen over het antwoord van de werkgevers, die de voorstellen betreffende een conferentie verworpen hebben. De strijd heeft aan werklieden en patroons reed 750,000 pd. st. gekost. HAMBURG, 11 October. Stenzei, redacteur vau het socialistische blad de Echo, is wegens beleediging van den koning van België, dien hij in twee artikelen beschuldigd had, uit geldbejag de speelbanken te begunstigen, door het landgerechï veroordeeld tot acht maanden gevangenis. Het openbaar ministerie had zes maanden geëischt. De veroordeelde werd terstond in hechtenis genomen, De Opinione publiceert de vijf circulaires van minister-president Di Rudini over he elericalisme. Daarin wordt de aandacht der prefecten op het doen en laten der clericale partij gevestigd, wordt verklaard dat kerken niet als clublokalen voor politieke intriges mogen dienen, worden politieke vergaderingen in keiken verboden en wordt betoogd, dat de clericale partij den val van den Italiaan schen staat beoogt. Als gevolg van deze circulaires zijn gisteren twee clericale bijeen komsten te Brescia en Florence verboden. Gisteren is te Rome door neringdoenden een vergadering gehouden om te beraadslagen over hun houding ten aanzien van de ver hooging der belasting op roerende eigendom men. Vandaag gaat er een delegatie naar de ministers! In Boven-Italië blijft het erg koud en houdt de regenval aan. In de Abruzzen woe den sneeuwstormenook in de Appenijnen sneeuwt het. ROME, 11 October. Heden begaf zich een deputatie naar den minister van binnen- landsche zaken om over de fiscale maatregelen te spreken. De menigte stond intusschen buiten te schreeuwen en te fluiten. De kara- biniers moesten er zich mee bemoeien. Gedu rende het onderhoud met den minister trachtte het volk op het Navonna-pleiu de straat op te breken. Het gevolg daarvan was een botsing met de politie. Daarin werdeu zes agenten gewond en een uit het volk gedood. Vijf uit het woud huiswaarts keerende arbeiders van een nabij Fiume gelegen plaats zijn bevroren aan den weg gevonden, slechts bij een hunner konden de levensgeesten nog opgewekt worden. Reuter seint uit Denver, dat daar een gerechtelijke dwaling aau het licht is gekomen. In 1891 werden vijf Italianen wegens moord op den Italiaanschen consul lot levenslang veioordeeld. Nadat het geding nu opnieuw geopend was, bleek dat de mannen onschuldig waren. De ware moordenaars hadden in 1891 den tolk bij het gerecht omgekocht en zoo wisten de beschuldigden zich niet te recht vaardigen. De vijf mannen zijn op vrije voeten gesteld. WAALWIJK, 13 Get. 1897. Kroningsfeest. "Wij herinneren bij deze allendie belang stellen in de zaakaan de tegen heden avond om 7l/2 ure belegde vergade ring om maatregelen te beramen tot feeste lijke viering der kroning van koningin Wilhelmina. Uit den aard der zaak is drukke opkomst zeer gewenscht. Aan belanghebbenden bij den botcrhandel op Engeland. De Nederlaudsche kamer van koophandel te Londen schrijft dato 11 October: Zcoals u bekend is heelt onze Kamer zich steeds sterk geïnteresseerd voor deu zuivelhandel en blijft deze bij voortduring een onderwerp harer overwegingen uitmaken. Het is onze overtuiging reeds meermalen uitpesproken dat de wijze waarop deze gedreven wordt, eenigermate geacht kan worden schuld te dragen aan het feit, dat de omzet te Londen zich zoo weinig ontwikkelt, terwijl het product van Denemarken en Australië daar wel voor uitgaat. Nu zijn onlangs in deze Kamer stemmen opgegaan ten gunste van belangrijke verbe teringen in het vervoer naar en den opslag in Londen. Voor zoover wij kunnen nagaan, zijn allen het eens over de noodzakelijkheid vau ver beteringen in het transport. De maatschappij, die den dienst van Harlingen op Londen onderhoudt, is tot het aanbrengen der noo- dige verbeteringen niet alleen bereid, maar heeft de daartoe vereischte maatregelen reeds getroffen. Ook andere stoomboot-maatschap pijen willen dit goede voorbeeld volgen. Het is echter niet genoeg als de stoomboot- Maatschappijen zorgen voor het bewaren der boter in koelkamers, het vervoer over laod moet eveneens beter geregeld worden. Toen wij ons daartoe wendden tot de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, ontvin gen wij een zeer bevredigend antwoord, waaruit ons bleek, dat deze maatschappij tot medewerking gaarne gezind is. Zij verklaart zich zelfs bereid om, indien haar tegen een concurreerend tarief een geregeld vervoer van een of meer wagenladingen boter een of tweemalen per week verzekerd wordt over een afstand, die het stellen van boter-wapeos wettigt, een of meer speciaal voor bedoeld vervoer ingerichte wagens te doen aanmaken. Ook van de zijde der tramweg-maatschap pijen wordt, met name in Friesland, naar wij vernemen, reeds zeer veel goeds gedaan. Doch ook dit is nog niet voldoende het vervoer van de fabriek naar de stations dient eveneens op zulk eene wijze te geschieden, dat de boter op deze reis niet kan lijden. Dit gedeelte van de zaak ligt echter geheel en al buiten ons bereik en kan dus slechts aan de zorgen der betrokken personen zelf aanbevolen worden. Bij aankomst te Londen wordt de boter grootendeels opgeslagen aan de pakhuizen van Brewers' Quay. Deze, hoewel voldoende aan de eischen van vroeger, beantwoorden onzes inziens niet meer aan die van deu tegenwoordigen tijd en wij hebben ons der halve gewend tot de eigenaars met de vraag of zij bereid zijn verbeteringen aan te brengen. De betrokken firma is wel genegen zooveel mogelijk mede te werken doch aarzelt voor de betrekkelijk geringe hoeveelheid boter, die uit Nederland daarheen wordt gebracht, groote kosten te maken gelijk noodig zou zijn indien zij daar koelkamers wilde inrichten. Er bestaan aan de overzijde der Theems echter reeds pakhuizen met koelkamers, waar ruimte is voor circa 1000 ton boter en die gelegen zijn in Tooley Street, waar de pro- visiehandel in de laatste jaren zich voor eeu groot deel geconcentreerd heeft. De meenin gen over eene eventueele verplaatsing zijn echter in den Londenschen handel eenigszins verdeeld en in dezen stand van zaken achten wij het geraden, eer wij verder gaan, de be langhebbenden in Nederland te raadplegen. Wij leggen U daarom deu toestand bloot, zooals die op het oogenblik is en bevelen ons aan voor de mededeeling Uwer meening. Het komt ons voor, dal het nu een gun stige tijd is om dit onderwerp in overweging te nemen. Voor uw antwoord voor het begin des volgenden jaars houden wij ons aanbevolen. De Nederlaudsche Kamer van Koophandel te Londen, A. A. H. BOISSEVAIN, Voorzitter. H. S. J. MAAS, Fungeerend Secretaris. Oprichting van vakbondeu. De commissie tot oprichting van vakbonden benoemd door de R. K. werklieden vereenigin- gen van het aartsbisdom Utrecht, heeft een uitgebreid verslag van haar onderzoek uitge bracht. Hieruit blijkt, dat de meeste gilden kwijnen, alleen eenige te Utrecht, Arnhem, Deventer en vooral de meeste afdeeliugen van deu Twentschen katoenbewerkersbond bloeien. De oorzaak hiervan is dat de Twentsche veree- nigiugen hunne leden verplichteu lid te worden van hunne gilden, reden waarom de commissie voorstelt deze verplichting op meer plaatsen in te voeren. Verder acht zij het raadzaam, dat tusschen de gilden en een hoofdbestuur e'eti band besta; opdat de vereenigingen zich niet oplossen in afgezonderde gioepeu. Geen naar buiten werkende besluiten der gilden moeten worden ten uitvoer gebracht alvorens de goedkeuring van het hoofdbestuur ver worven te hebben; alleen in het nemen van besluiten van zuiver huishoudelijken aard moeten de gilden vrij blijven, b.v. in het al of niet heffen van coutributiën etc. Mede in verband met de reeds bestaande vakvereenigingen stelt de commissie voor de volgende gilden op de richten gilde van het vervoerwezen, houtbewerkersgilde, metaalbe- werkersgildemeubelmakersgildekalk- en steenbewerkersgilde, schildersgilde, katoenbe- werkersgilde, tabakbewerkersgildebakkers- gilde, slagersgilde, typografengilde, steenoven- gastengilcle, hoepelmakers- en houtsnoeiers- gilde, klompenmakersgilde, tapijtweversgilde, grondwerkersgilde en arbeidsgilde. Omtrent de wijze van oprichting vermeldt het verslagdat er daarvoor minstens 10 beoefenaars moeten zijn, die krachtens hun vak tot het op te richten gilde behooren. Waar het getal beoefenaars van verschillende vakkeu te gering is, richte men samengestelde gilden op. Is het daarentegen zeer groot, dan kan men de gilden splitsen naar de verschillende ambachten. Het verslag is geteekend door de heeren G. Rekers en dr. A. G. A. Ariëns te En- sched8, A. J, Overdijk en dr. M. J. Schrödcr te Utrecht, C, J. Vastert, I. L. v. d. Gouw en dr. Schaepman te Zwolle. Dat zal een schitterenden aaublik opleveren! Naar wij vernemen, zullen het volgend jaar geen manoeuvres plaats hebben. Daarentegen moet het voornemen bestaan een groote wa penschouwing door de koningin te doen houden op een der heiden van Gelderland. Daartoe zou ongeveer de geheele legermacht op één punt geconcentreerd worden. (Hbl.) Bijtijds gered Zondag zoo wordt uit Tessel geschreven ontmoeite de blazerschuit T. X. 152, schipper C. Duinker, 4 uren uit den wal, Z. Z.O. van den vuurtoren van Eierland, den Belgischen stoomtrawler O. E. 204, met de noodvlag op. Terstond zeilde schipper Duinker er heen en vernam, dat wegens het breken der machine de bodem van het vaartuig zóo lek was geslagen, dat men het niet kon bij houden met de pompen. Er stond toen drie voet water in het schip. Duinker bleef zoolang op zijde, tot het vaar tuig op t punt van zinken was, nam toen de 10 opvarenden aan boord en zeilde snel weg. Toen verdween eerst het achterschip van den stoomtrawler onder water, waarbij de voor steven eenige voeten uit de zee werd opge heven. Daarna verdween de trawler geheel onder de zeeoppervlakte. Schipper Duinker verzorgde de geredden zoo goed hij kon en bracht hen den volgenden nacht te Nieuwediep binnen. Zonder zijn hulp zou 't er met de Belgische visschers slecht hebben uitgezien, omdat ze geen ander reddingsmiddel tot hun beschikking hadden, dan een zeer lekke roeiboot. Een buitenkansje. Woudrichemsche visschers haddeu Maandag het geluk in het vischwater in de Maas binnen één dag, 2000 pond paling te bemach tigen; één er van woog niet minder dan 5 KG. Een woeste koe. Bij den veehandelaar P. H., te Workum, zou men een koe wegbrengen, nadat men eerst een kalf uit hare nabijheid had verwij derd. De koe werd eensklaps woedend en rende in woeste vaart eerst op het zoontje van H. aan, die gelukkig wist te ontkomen daarna moest een in de buurt grazende geit het ontgelden, en ten slotte werd de bejaarde arbeider H. R. zoodanig door het razende dier mishandeld, dat de man verscheiden ribben brak. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Diefstal. Men schrijft uit Vechel dd. 11 Oct.: Heden nacht had hier een buitengewoon brutale diefstal plaats. Twee personen belden aan, aan de woning van mej. de wed. Bosch, gemeente vroedvrouw alhier. Zij zeiden gezonden te zijn door dr. v. d. Voordt, ge meente-geneesheer, om haar te gaan halen. Mej. B. opende, na eerst licht te hebben ontstoken, zonder eenig kwaad te vermoeden de deur. Daar stonden voor haar twee vei- momde personen het gelaat geheel zwart gemaakt, roode doeken om het gezicht, mis schien om hun baard te verbergen, en gekleed in een blauwen koopraanskiel. Mej. B., die, zooals te begrijpen is, geweldig schrok, riep om hulp, doch één der twee haalde een mes te voorschijn, zette haar dit op de borst en zeide zwijgof ik steek je dood, zeg ons waar uw geld is, hierom is het ons alleeu te doen. Wijl mej. B. echter ontkende geld te bezitten, greep een der bandieten hare armen, bond die met een touw op den rug, legde haar vervolgens op den grond, boeide ook hare beenen, bond haar een rok om het hoofd, bond ook dien met een touw boven haar hoofd dichtzoodat mej. B. zich volstrekt niet meer kon verweren. In dien tijd door snuffelde de andere schurk kast en lade van mej. C-, vond daar haar geld, f 90, hetgeen door de bandieteu is meegenomen. Goud en zilverdat de schurk ook in hauden heeft gehad, heeft hij echter laten liggen. Daarna zijn zij vertrokken. In zulk een ongelukkigen toestand, geboeid en op den kouden vloer, heeft mej. B. moeten blijven liggen van af 2i'3 uur, toen het voorviel, totöYiUur van den morgen toen zij op de plaats van den bakker S. die achter haar huis uitkomt, eenig leven hoorde. Zij spande toen al haar kracht in en riep om hulp. Terstond snelde de zoon van S. toe, klom door het raam en verloste toen de ongelukkige uit haar treurigen toestand. Ofschoon mej. B. zeer weinig omtrent de brutale dieven weet uit te leggen, hoopt men toch door de ijverige nasporiugen der politie de brutale indringers te pakken te krijgen. Tot nog toe is er niets aan het licht gekomen. Heden morgen werd hier nogmaals diefstal gepleegd. De heer G. R„ die op reis meende te gaanhad zijn jas, waarin zich eene portefeuille met veel geld en geldswaardige papieren bevond, in den gang aau een kapstok gehangen. Toen hij de jas een half uur later wilde aantrekken, miste hij de portefeuille. Het vermoeden viel direct op eene bedelares, die even te voren bij den heer R. om een aalmoes was komen vragen en zich zoodoende eenigeu tijd in den gang had opgehouden. Overigens was er geen volk bij den heer R. geweest. De politie werd terstond met het geval in kennis gesteld en naar men zegt, is men de dievegge reeds op het spoor. Ernstig. In Tienraai is Maandagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Eeu zekere Haegeus uit Wel stond niet paard en kar nabij het station voor een gesloten slagboom. Het paard schrikte toen voor een sneltrein, die voorbij reed. De man kwam daardoor te vallen en het wiel ging hem over het hoofd, waardoor de schedel zwaar gekwetst werd. De ongeluk kige gaf spoedig den geest. Op de gisteren te Almkerk gehouden paarden markt waren circa 700 stuks aan de lijn, meest IVrjarige. De handel was levendig en over 't algemeen werden goede prijzen bedongen V/r jarige werden verkocht tusschen f200 en f280, enkele exemplaren brachten zelfs meer op dan f300. Er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden. GORINCHEM 11 Oct. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f8,50 a 8,75, roode dito f7,90 a 8,10 witte dito f8,— k 8,25, inl. rogge f5,25 a 5,40, buitenl. dito f 5,20 a 5,50, gerst f 4,50 a 4,75, haver f3,75 k 3,90, duiveboonen f 6,50 a 6.75, blauw» erwten f0,a alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 307 runderen le qual. Kalfkoeien f180 A 200 Kalf vaarzen f130 a 150 Melkkoeien 1130 k 150 17a jarige ossen f 60 ft 80 Guiste vaarzen f 70 A 80 Pinken f 40 a 50 Graskaiveren f 20 k 30 Nuchtere kalv. f 8a 11 Aangevoerd 4 vette varkens van 19 k 20 ct., per half kilo, 555 biggen van f6,— all.— per stuk. Eieren f 1.30 a 1.40 per 26 stuks. Boter 60 65 ct. per 7a kilo. ROTTERDAM, 11 Oct. Binnenlandsche Granen. De aanvoer was heden iu 't algemeen niet groot. Tarwe. Jarige, waarvan echter het aanbod de vraag overtreft, werd tot vorige prijzen slechts gedeeltelijk verkocht. Per heet. f7.25 a 8,30 en 'n enkel puik partijtje daarboven en per 100 kilo f9,50 a 10 naar deugd. Nieuwe in puike qual. schaarsch, werd in die soort prijshoudend verkocht overigens onveranderd. Per heet. f6.50 a 8,20 extra nog daarboven en per 100 kilo f9,40 a 10, betere soort f 10.15. Pqege. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassch» De beste f 5.— k 5.70. Dito mindere f0,A0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 8,k 8.40 mindere f 0,— a 0,—beste Zomer f7.25 a 7,50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.50 k 3.40. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.A 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 6,75 A 8,— Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f8.k 9.75. Mindere f0.A Blauwe erwten. De beste f6.50 a 7.40 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak# goed f 0.a Zomerzaad f 0,A f 0. Xanariezaad f4.50 tot f6.50 ROTTERDAM, 12 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 67 paarden, 0 veulen, 0 ezels, 620 vette runderen, 1500 magere dito, 678 vette en graskalveren, 44 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 0 varkens, 339 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 3ö a ct. 2e kw. 25 k ct 3e kW. 21 a ct. Kalverenle kw. 39 ct., 2de kw. 33 a ct.3de kw. 28 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. EN PHILOMÈNE ERAS, die, ook namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Tilburg, 6 October '97. te Waalwijk, MAAKT BEKEND: I. Dat de vaste goederen van ADRIA- NUS VAN DER HOEVEN Adriaan Peterzoon, bouwman te Sprang, zijn INGEZET als volgt Koop I. Een zes jaren geleden gebouwd landbouwershuis, met schuur, tuin en bouwland te Sprang, sectie B nos. 1836, 1837, 1838, groot 1.07,70 heet. op slechts f2100. Koop II. Weiland te Sprang, sectie A no 5, groot 75,40 aren, op slechts f 800. Koop III. Bouwland en Moeras te Sprang, sectie A nos. 385 en 386, groot samen 1,36,90 heet., op slechts f 375. TOESLAG ter herberge van MATHEUS VAN VUUREN, te Sprang, op Woensdag 20 October 1897, om 7 uur des avonds. II. Dat de vaste goederen van PETER KLERX Wzn., bouwman te Waalwijk, zijn INGEZET, als volgt Koop I. Hooiland te Baardwijk, Buiten dijks, sectie B no 39, groot 1,17,20 heet. op slechts f 1400. Koop II. Wei- en Bouwland te Drunen yNouland^', sectie A no 186, 187, 1083, groot 50,20 aren, op slechts f 200. TOESLAG ter herberge van WOUTER PULLENS, in 't Vosje te Baardwijk, op Donderdag 21 October 1897, om 7 uur des avonds. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3