Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Italië. Belgie. Turkije. Frankrijk, Spanje. Engeland. Griekenland. Kreta. Afrika. BINNENLAND. Verbeterd Boterbericht. een beweging, als door mevrouw Van Kol wordt bedoeld. Maar het wordt, dunkt ons, boog tijd, dat allen, die zich op de een of andere wijze met de publieke zaak bezig houden, aan de koloniale quaesties en speciaal aan den Atjeli-oorlog een meer dan gewone aandacht schenken niet alleen doch tevens aandringen op het nemen van maatregelen, welke tot betere toestanden kunnen leiden. En wij gelooven dat, wanneer op de pro grams van alle politieke partijen met nadruk de werkelijke pacificatie van Atjeh werd ge vraagd en de natie duidelijk en beslist den wensch te kenuen gat, ook aan de stembus, dat zij zulk een pacificatie hoe eer hoe liever wenscht, het uitzicht op een beëindiging van den krijg veel verbeteren zou. Zoolang alleen de /.specialiteiten/' met hunne, tegenstrijdige stelsels aan 't woord zijn, blijft de hoop gering, dat het binnen een afzienbaar tijdsbestek tot zulk een be ëindiging komen zal, daar de een afbreekt, wat de ander opbouwt en omgekeerd. (Centrum). sen te doen terugkeeren (Griekenland heeft die lastposten waarlijk niet noodig is gisteren naar Larissa vertrokken om voeling te nemen met Edhempacha. Blijft Badeni aan als minister-president van Oostenrijk ondanks de hem door de minder heid bereide moeielijkheden en ondanks de hooge eischen, door de meerderheid gesteld voor haar steun zal 't komen tot verdaging, dan wel tot ontbinding van het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden ziedaar de vragen, welke men in Oostenrijk stelt. Zaterdag heette 't dat Badeni de pauze van drie dagen had te baat genomen om den keizer te Buda Pest voor te dragen ontbinding of verdagingi der Kamer en bij niet-inwilliging hiervan he ontslag van het kabinet. 't Schijnt, dat men er wat al te vlug is bij geweest, dat men den wensch wat al te haastig voor de werkelijkheid geeft genomen: voor het voorloopig compromis tussc.hen Oostenrijk en Hongarije heeft Badeni een genoegzame meerderheid en hij behoeft dus ten aanzien van deze regeling niet eens gebruik te maken van het hem gegeven recht op grond van artikel 14 der Oostenrijksche grondwet. 't Blijft nog maar altijd gissen, raden en profeteeren ten aanzien van het verder ver loop der zaken in het Oosten. Nu heet het weer, dat de regeling der Kretische quaestie zal beproefd worden door de mogendheden met Frankrijks voorstellen tot basis- dan wordt bericht, dat de admi raals besloten hebben, de Turksche gendar merie te ontbinden, als niet beantwoordende aan de naar recht en billijkheid te stellen eischen voorts worden de mogendheden gezegd nog maar immer op den zoek te zijn naar een passend persoon voor het niet zoo gemakkelijke gouverneurbaantje. Hieruit valt dus af te leiden, dat de Euro- peesche cabiuetten voet bij stuk houden en van een Tnrksch onderdaan als gouverneur niets willen hooren en verder heet het, dat niet zal worden aangedrongen op de terug trekking der Turksche troepen, zoolang de orde niet volkomen hersteld is enfin, een reeks nieuwtjes, welker loochening stuk voor stuk, geheel of ten deele, al niet grooter verbazing zou wekken dan hun bevestiging! In afwachting van de openbaarmaking langs officieelen weg van het controleplan, waar mede Griekenland zal begunstigd worden, wordt nu ovèr de hoofdbepalingen het vol gende medegedeeld: Griekenlands regeering zal volgens deze regeling alle recht verliezen om te beschikken over de inkomsten van den staat. Elke der zes mogendheden, aldus wordt gemeld, be noemt een controleur, welke benoeming door den koning van Griekenland binnen een bepaalden termijn moet worden goedgekeurd; wanneer deze termijn verstreken is, zonder dat Griekenland iets van zich heeft laten hooren, wordt aangenomen, dat de Grieksche regeering de benoemingen goedkeurt. De controleurs komeu ten laste der Grieksche regeering, worden benoemd voor den tijd van vijf jaar eti kunnen na afloop dezer periode onmiddellijk worden herbenoemd, Op de kassen dezer commissie mag geen beslag worden gelegd en zij zijn niet onder worpen aan de wetten des koninkrijks. De maatschappij der Grieksche monopolies staat eveneens ónder toezicht en is verplicht al haar kasgeld aan genoemde commissie over te dragen. Elke wettelijke bepaling, welke met deze voorschriften in strijd is, wordt als nietig beschouwd. Het overschot, dat door het tolbestuur en de regie is verkregen, wordt gesteld ter beschikking van den minister van financien, opdat deze in staat zij, de schuld brieven te voldoen, welke nog niet betaald zijn. Wordt deze afbetaling van de zijde des ministers vertraagd, houdt de controle-com missie het geheele overschot. Indien er verschil van meening ontstaat tusschen de controle-commissiedan wordt het geschil onderworpen of aan een door de mogendheden aangewezen rechtsgeleerde, of aan een scheidsgerecht, hetwelk bestaat uit drie door de mogendheden aangewezen leden, die in de hoogste instantie vonnissen. Ver schil van meening tusschen de commissie en de monopolie-maatschappij wordt onderwor pen aan het oordeel vau den koning van België of den president van Zwitserland. Elke beslissing der monopolie-maatschappij moet onderworpen worden aan het oordeel van de commissie van toezicht, welker leden gerechtigd zijn de bestuuisvergaderingen dier maatschappij bij te wonen. Het toezicht blijft bestaan, zoalang de staatsschulden niet zijn afbetaald. Elk verdrag, door de regeering te sluiten met de monopolie-maatschappij of met in- dustrieelen, moet worden onderworpen aan de goedkeuring der controle-commissie. De verschillende betalingen in het buitenland zullen geschieden te Londen, Parijs, Berlijn en Frankfort. Het verkeer met die steden berust geheel bij de commissie van toezicht. De gevolmachtigden, door Griekenlands regeering benoemd voor de onderhandelingen over het definitieve vredestractaat, zijn Za terdag te Athene aangekomen aan boord van de „Jonia" en de Grieksche commisssie, die middelen zal beramen om de naar Griekenland uitgeweken Thessaliërs binnen den kortst mogelijken tijd naar hun woooplaat- Bij de behandeling van de begrooting in het Deensche Folkethiug betoogde de minister van oorlog, dat 't voor Denemarken van 't grootste belang was bij elk conflict zijn neu traliteit te handhaven. De minister voegde er bij, dat Seeland de natuurlijke vesting van Denemarken is. Daarom moeten de havens versterkt en de vestingwerken van Kopenha gen aan den zeekant uitgebreid worden. Maar de studenten waren het wachten op de officieele plechtigheid moe geworden en be sloten de onthulling zonder plechtigheid te laten plaats hebben, 's Avonds, na een bezoek aan den schouwburg, trokken 500 studenten naar de plek, waar het monument opgesteld was; vlak daarvoor vormden zij eene pyramide, en de vlugste klom naar boven en maakte de touwen los die het omhulsel vasthielden. De klok sloeg twaalf en onder oorver- doovend gejuich zakte het doek. Daarop drie cheer's voor hare majesteit en het God save the Queen. Het is waarschijnlijk dat het bestuur van de universiteit de belhamels zal straffen, voegt het bericht er bij. Laten wij maar hopen dat ze niet te vinden ziju. Koningin Margherita had een boerenmeisje, dat een paar handschoenen voor haar gebreid had, een paar teruggestuurd; één handschoen was gevuld met geld, de andere met bonbons. Het kind moest haar schrijven, welke hand schoen haar 't best bevallen was. Antwoord: Lieve koningin Uw geschenk heeft me veel tranen gekost„vader heeft me 't geld afge nomen en mijn broeder de bonbons." Nu de ambtenaren van den fiscus wat handelbaarder zijn geworden, hebben de Ro- meinsche neringdoenden er van afgezien, een tweede protestbetooging te houdeD. De minister-president Di Rudini heeft besloten alle socialistische clubs en vereeni- gingen te ontbinden. Van het bekende {mijnwerkerscoqgres, on langs te Luik gehouden, beginnen zich nu de ernstige gevolgen te vertoonen. Vrijdag werden in al de gemeenten van de Borinage plakkaten aangeplaktwaarbij de arbeiders uitgenoodigd worden hun gevolmachtigden te kiezen om aan de patroons een loonsver- meerdeiing van 15 pet. te vragen, ingaande op 1 November, onder bedreiging van alge- meene werkstaking. Reeds zijn kort geleden in de meeste kolenbeddingen verhoogingen toegestaan en het is dus te voorzien dat de patroons zouden weigeren. Bovendien heeft de werkstaking van dezen zomer de krachten aan beide zijden verzwakt en vooral de arbeiders in schulden gebracht. Een algemeene werkstaking zou dus voor dezen zeer gewaagd spel zijn. Niettemin zijn in het centrum des lands reeds enkele werkstakingen uitgebroken. Zoo te Bascoopwaar men 12 pet. verhooging eischte en waar 5 pet. door de patroons werd aangebodener staken daar nu /00 man. Verder te Trazegnies, waar het werk echter hervat is. Voorts zou in het bekken van Luik te Öaint-Gilles, als het antwoord der patroons niet gunstig luidde, heden gestaakt worden; eveuzoo te Charleroi, waar de volks vertegenwoordiger Callewaert de leiding in handen heeft genomen. Uit Lagos aan de Westkust van Afrika, wordt gemeld, dat een detachement van 84 Haussa's onder bevel van kapitein Humphrey werd aangevalleu door de Bariba's, die het detachement voor een Franschen troep, aan- zagen. De aanval had plaats bij Ilesha ten westen van Schaki in het land Yoruba. De vijand was sterk in getalvele duizenden mannen. De Haussa's streden prachtig, zij trokken in den avond op Schaki terug met een verlies van zes gewonden. De verliezen der Bariba's worden op driehonderd dooden en gewonden geschat. Volgens de Imparcial hebben de onder handelingen van de Spaansche regeering met de leiders der Cubaansche autonomisten niet het gewenschie resultaat gehad. De regee- ringsgezinde bladen blijven vasthouden aan het denkbeeld, dat de opstand eerst met de wapenen onderdrukt moet worden. Uit Simla wordt gemeld, dat de weg naar Changra Kotal voor kameelen geschikt is gemaakt; alzoo staat geen hindernis meer de Tirah-expiditie in den weg. De brigade generaal Hamilton heeft door een val van het paard te Kohat zijn been gebroken. Luitenant-kolonel Yule heeft 't bevel over de lste brigade der eerste divisie van de expe- ditionnaire macht van hem overgenomen. KAI, 18 October. De divisie van generaal Yeatman Bigg heeft eene groote verzameling van inlandsche stammen boven Chagrukotal ten westen van fort Gulistan op den Samana bergketen uiteen gejaagd. Nadat er den geheelen dag hevig geschoten was, trokken de inboorlingen terug, waarop de Gordon Hooglanders en de Ghurka's het Margai plateau bestormden. Daarbij kwamen veel ongevallen voor. Te Montreal in Canada zou een stand beeld van koningin Victoria onthuld worden. Te Konstantinopel is ten bate vau de gewonde Turksche soldaten een bazaar ge organiseerd. Reeds is daarvoor een bedrag van 600000 gulden ingekomen. Keizer Frans Jozef, keizer Wilhelm en president Faure hebben o.a. giften gestuurd. Het gerucht, dat Numa Droz waar schijnlijk tot gouverneur van Kreta zal be noemd worden, maakt onder de Christelijke Kretenzers een goeden indruk. De Akropolis maakt een officieuse lijst openbaar van de Grieksche manschappen die in den oorlog in Thessalie gesneuveld of gewond zijn. Volgens deze opgave bedroeg bij de infanterie het aantal dooden 283, dat van de gewonden .1082, bij de bergtroepen (Euzonoi) 60 en 239; bij de artillerie 19 en 116; bij de cavalerie 15 en 41, bij de pioniers, den trein enz. 11 en 44, bij het vreemden legioen en de Garibaldianen 20 en 81. In 't geheel komt men dus tot het verblijdend geringe cijfer („belachelijk gering", zegt de berichtgever van de Kölnische Ztg.) van 408 dooden en 1604 gewonden. Van de officieren wordt niets gemeld. De verliezen door het Grieksche leger in Thessalie geleden, zijn naar verhouding zwaarder, maar iets zekers kan dienaangaande nog niet gemeld worden. De commissie die den terugkeer van de uitgeweken Thessaliërs naar hun haarsteden moet regelen, is naar Lamia vertrokken, om met Edhem Pasja onderhandelingen aan te knoopen. De mohammedaansche en joodsche koop lieden en de notabelen te Chania hebben aan de vreemde vlootvoogden een verzoekschrift gericht, waarin zij hun verlangen uitdrukken dat het plaatselijk bestuur op Kreta geld zal leenen om hen schadeloos te stellen voorde verliezen, door de troebelen in den laatsteu tijd door hen geleden: anders zouden zij niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, en de belangen vaa de Europeesche schuldei- schers zouden daarbij zeer benadeeld worden. Te Krugersdorp heerscht groote opgewon denheid. Zekere Smith, naar men zegt, een agent van Cecil Rhodesheeft circulaires verspreid, waarin kosteloos hoeven en bespan ningen worden aangeboden aan Boeren, die Transvaal zouden willen verlaten om zich in het gebied van de Chartered Company te vestigen. Een vijftiental Boeren hadden dit aanbod reeds aangenomen, toen een Trans- vaalsche ambtenaar, het kantoor van Smith binnendrongden Boeren hun gebrek aan vaderlandsliefde verweet en Smith aangreep, die met moeite ontkwam. Er is een meeting gehouden, waarop een redenaar het gedrag van Cecil Rhodes hevig laakte, die, nadat zijn poging tot verzoening van den Transvaal mislukt was, tot dergelijke middelen zijn toevlucht nam om het land te verzwakken. eene feestelijke viering van de kroning van koningin Wilhelmina, ook in onze gemeente, was vrij wel bezocht. Ongeveer een vijftigtal ingezetenen gaven door hunne aanwezigheid blijk van ingenomenheid inet hel plan. Omstreeks 8 uur nam de heer Antoon Tielen het woord en verzocht de vergaderiug verlof om de leiding op zich te nemen; hij verklaarde dat hij zoo vrij was dit doen omdat het denkbeeld tot het organiseereu van feestelijkheden het eerst door hem in het openbaar was ter sprake gebracht en niet, dan nadat een paar der medeondertee- kenaars van de oproeping tot deze vergade ring die eer hadden afgewezen. Daar niemand zich er tegen verzette verklaarde de heer Tielen de vergadering geopend. Eene nadere' uiteenzetting van het doel achtte hij onnoodigdit was genoeg bekend uit hetgeen daarover reeds geschreven en gesproken is. Hij stelde dus voor over te gaan tot be noeming eener commissie. Toen de vergadering hiermede had inge stemd, stelde hij de vraag: uit hoeveel leden die commissie zou bestaan Hij voor zich achtte 5 personen voldoende, nl. een president en vice-presidenteen penningmeester, een le en een 2e secretaris. De heer Van Everdingen zou liever een talrijker ledental zien; dan was er gelegenheid om verschillende vereenigingen in de commis sie te doen vertegenwoordigen. Verder meende spreker, dat het in de bedoeling lag dat de commissie geheel vrij zou zijn in de opvatting harer taak en het recht zou hebben zich andere leden te assumeeren. De voorzitter deelde geheel het gevoelen van den heer Van Everdiugen wat betreft de vrijheid van handelen der commissie en haar recht van assumptie. In een grooter aantal leden der commissie zag hij echter weinig heil. Bij vroegere gelegenheden heeft hij de ervaring opgedaan,' dat commissies uit een groot aantal leden bestaande, vaak veel minder uitrichten dan die, welke uit een beperkt getal personen bestonden. Daar ook hij het echter zeer wenschelijk acht, dat de vereenigingen in de commissie vertegenwoordigd zijn, doet hij het volgende voorstel De vergadering kieze thans eene commissie van vijf leden. Deze zal worden aangevuld met personen, door en uit de vereenigingen aan te wijzen, van elke vereenigiDg één. Dit voorstel vond algemeenen bijval en werd dus verklaard te zijn aangenomen. Hierna werd aan de orde gesteld de be noeming van 5 commissieleden. De heeren De Haan en Van Everdingen assisteerden als stemopnemers. Bij de eerste stemming werden gekozen de heeren L. van Everdingen en Antoon Tielen. Bij de tweede stemming behaalde niemand de volstrekte meerderheid. Bij de herstemming tusschen de heeren A. van Schijndel, Ant. Gerris Vz., H. J. A. Zeegers, D. KakebeenP. Verwiel en Al. Verbuntwerden gekozen de heeren Van Schijndel, Kakebeen en Gerris. De heeren Verbunt en Zeegers hadden hun verlangen te kennen gegeven niet in aanmerking te komen. Al de gekozenen namen de benoeming aan. Verder werd bepaald dat de commissie hare eerste bijeenkomst zal houden Woensdag a.s. ten 73/2 ure, op Musjs Sacrum. De aan wezige leden van vereenigingen werden ver zocht de besturen hunner respectieve corpo raties uit te noodigeu voor dien datum de door deze in de commissie af te vaardigen vertegenwoordigers aan te wijzen, opdat deze aan de commissievergadering van Woensdag kunnen deelnemen, waarin de verschillende functies zullen worden verdeeld. Op verzoek van een der aanwezigen nam de voorzitter op zich die uitnoodiging aan de besturen der vereenigingen ook in de Echo van het Zuiden te plaatsen. Op voorstel van den heer L. van Ever dingen werd onder algemeenen bijval besloten, dat het eerevoorzitterschap der commissie zal worden aangeboden aan den vertegen woordiger van H. M. in onze gemeente, den burgemeester Jhr. Aug. van Grotenhuis. Zoo dra de commissie zich definitief heeft gecon stitueerd zal zij uitvoering geven aan dit besluit. Daar niemand meer het woord verlangde, dankte de voorzitter de aanwezigen voor hunne trouwe opkomst, wenschte hen geluk met den verkregen voorloopig goeden uitslag, die de beste verwachtingen voor de toekomst billijkt. De voorzitter sloot hierna de vergadering onder een „Leve Koningin Wilhelmina» waarmede de vergadering geestdriftig instem de. Waahvijk 15 October ,1897. Boter aangevoerd 398 Kg. Prijzen van f 1.09 A f 1.21 per KG. WAALWIJK, 20 Oct. 1897. Kroiiingsdag te Waalwijk. De gisteren avond op Musis Sacrum ge houden vergadering van belangstellenden in Aan de Waalwijksclic Vereenigingen. Overeenkomstig het besluit, genomen op de gisteren avond op Musis Sacrum gehouden vergadering (zie hierboven) worden de be sturen der verschillende corporaties uitgenoo digd, elk een lid aan te wijzen, om, voor zien van mandaten en de noodige instructies, zitting te nemen in de commissie voor het organiseeren van feestelijkheden bij gelegen heid der kroning van H. M. koningin Wil helmina, welke commissie Woensdag 27 October a.s. hare eerste zitting zal houden, waarbij de tegenwoordigheid van bedoelde gedelegeerden hoogst wenschelijk is.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2