Nummer 86. Zondag 31 October 1897. Tweede BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Kreta. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. h' a r'r prov- staten» tot lid, E. Onder de vele wielrijders, die naar het bois de la Carabre bij Brussel reden, behoorde ook de Nederlandsche consul, de heer Ph. P. Everts. Zich ongesteld gevoelend hield deze op, stapte van zijn machine al en ging op een bank zitten; hij zakte toen plotseling, door een beroerte getroffen, ineeD. Na eerst in deu post aan deti ingang van 's Bosch verzorgd te zijn, werd de heer Everts naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Driedubbele moord. Te Bois de Villers, in de provincie Namen, woonden in eene vrij afgelegen herberg- boerderij, de 86jarige Francois Piot, met zijne 50jarige dochter, de weduwe Biet en eene 24iarige kleindochter. Zondagmorgen zagen de buren, dat de deur gesloten bleef. Na die geopend te hebben, stonden zij voor een vreeselijk schouwspel. In de herbergzaal, die tevens voor keuken dient, hing, aan de deur van den stal, die hierin uitkomt, het lijk der weduwe Biet. Daar naast lag op den grond het lijk van den ouden man en in de eetkamer zag men, aan de trapleuning vastgebonden, het lijk van het jonge meisje/ Allen waren gewurgd. De weduwe had eene wonde of kneuzing op het voorhoofd, blijkbaar voortkomende van eenen slag, dien men toegebracht had om haar te bedwelmen. Heel het huis verkeerde jiu de grootste wanorde. De kasten waren geopend, kleer- goed en papieren dooreen geworpen, en over den grond verspreid. Uit alles bleek, dat de driedubbele moord gepleegd was om te stelen. Men had vreemd volk in de buurt gezien; dit is al wat men van de vermoedelijke daders weet. Het bevestigt zich, dat de laatste tijdingen van de Afrikaansche kust ernstige verwikke lingen in Borgoe en de streek van Nikki voorspellen. De Engelsche Nigercompany zendt overal officieren heen, die den inboor lingen wapenen laten uitreiken en de bevolking tot opstand aanzetten. De thans in Senegal vertoevende Fransche minister van koloniën heeft hel spoedig zenden van een compagnie tirailleurs uit Senegal naar Dahomey bevolen. Ook wordt opgemerktdat de Engelsche onderhandelaars, die met de Fransche onder handelaars de twistvragen moeten bespreken, sinds meer dan een week le Parijs zijn. Er bestaat reden om te gelooven, dat de Engel sche regeering de zaak op de lange baan wil schuiven. Uit Berber wordt gemeld, dat de op verkenning uitgezonden kanonneerbooten be vonden hebben, dat de stellingender Derwisjen zeer sterk zijn. Een van hun kampen ligt vrij ver ten zuiden achter de bergketens. De Derwisjen hebben met de kanonneerbooten schoten gewisseld. Een colonne van het Engelsch—Egyptische leger is op Osman- Digna afgezonden, die, naar men meent, zich nog steeds aan de Atbara bevindt. Aan een lid van het ministerie worden de volgende verklaringen toegeschreveu De algemeene lijnen voor de hervormingen op Cuba werden door de liberale partij getrokken alvorens zij aan het bewind kwam. Het tegenwoordige ministerie heeft niets te doen dan de bijzonderheden er van uit te werken en vast te stellen. De Cubaansche kamer zal bestaan uit 60 leden. Er zal 1 afgevaardigde zijn op 40000 inwoners. De gouvern.-generaal» zal uit die kamerleden 5 kiezen, die het uitvoerend bewind zullen vormen. Een van deze vijf zal president zijn; de 4 andere zullen de portefeuilles aanvaarden van binnenland* sche zakenfinancien, justitie en openbare werken. De gouverneur-generaal zal het recht van veto hebben. De machinefabrikanten hebben te Man chester vergaderd om het voorstel tot het houden van een conferentie te bespreken. Naar bei. heet, zullen de patroons het voorstel aanneme.i, raits van den achturigen werkdag word'c afgezien. Anderzijds wordt gemeld, dat de werklieden geneigd moeten zijn den eisch tot invoering van den achturigen werkdag in te trekken. De positie der werklieden wordt ongunstig genoemdvan het bedrag van 300000 pond in baar geld, waarmede de staking begonnen is, moet 250000 pond op gebruikt zijn. Het werkstakerscomité der machine bouwers heeft van den maire van Calais een schrijven ontvangen met de mededeeling, dat de kantwerkers het per week 500 francs zullen sturen zoolang de werkstaking duurt. Dinsdag is voor de werkstakers meer dan 1400 pond sterling ontvangen. De mijnwerkers in Wales zullen ten getale van 130000 per man 6 pence voor de stakers afstaan. De locomotiefboa- wers hebben 4000 pond sterling als renteloos voorschot afgestaan. De gouverneui van Bengalen deelt mede, dat een geduchte wervels'orm op den avond van den 25sten de havenplaats Chittagong geteisterd heeft. De heltt van de huizen der stad zijn ingestort, doch de regeeringsgebou- wen zijn ongedeerd gebleven. In den geheelen omtrek zijn de wegen door omgevallen boomen versperd. Vele zeilschepen zijn omgeslagen en drie personen werden gedood. De schade aan particuliere eigendommen is aanzienlijk. Eeu toelit op een buffer. Een merkwaardigen tocht legde een jong Londenaar af, die van een vroolijk gezelschap naar huis keerde. Toen een nachtelijke goe derentrein het station Anerley, bij Londen naderde, zag de baanwachter een eigenaardig donker iets tusscheu twee waggons-heen en weer schommelen. Men deed den trein stil houden en vond een jongen, fijn gekleeden heer, met een hoogen cylinderhoed op, die op een buffer zat. Nadat men hem inet veel moeite van zijn gevaarlijke plaats had gelokt, verklaarde hij aan den stationschef, dat hij uit de City kwam en op het station New- Gross een trein naar Brockley had afgewacht. Dit was de eerste geweest en aangezien hij daarin geen plaats binnen in kon krijgen had hij er een buiten aangenomen. De gevaarlijke en vooral luchtige tocht was den ietwat aangeschoten heer volstrekt niet kwaad bekomen. De Engelsche spoorweg beambten verwonderen zich ten zeerste, dat hem geen ongeluk is overkomen. Modedicren. Voor honden en katten is een booze tijd aangebroken, althans in Engeland. Een jonk, vrouw, die alleen haar mops heeft, een dame die er slechts een schootkeffertje of een lap jeskat op na houdt, ze worden met medelij dende blikken uitgelachen omdat ze niet met haar tijd zijn meegegaan. De mode eischt thans heel wat anders op dit gebied. Sedert enkele toongevers der „high life", lord Rothschild, lord Melville en de hertog van Devonshire respectievelijk met een ze bravierspan, een span herten en een koppel dschiggetais wilde Arabische ezels rondrijden, kunnen de heeren der schepping met goed fatsoen niet meer met paarden voor den dag komen en thans is ook de liefhebberij, om er allerlei rare beesten op na te houden, op de dames overgeslagen. Van Sarah Bernhardt ging de mode uit slaugen als schoot- en huisdiertjes te vertroe telen. De schooue ladv Dudley draagt nu leveude slangen om haar hals en haar armen en de aanraking met de koude, geschubde huid der geliefkoosde reptielen is haar grootste genoegen. De hertogin van Marlborough had onlangs allerliefste kleine alligators aan zilveren kettingen bij zich; lady Doile houdt prachtige, groole, groene Amerikaansche hagedissen en zelfs de koningin schept behagen in dergelijke rariteiten. Dat de dierenwereld ook cijns- plichtig is aan den zucht tot opschik der dames, is bekend. Iets nieuws op dit gebied werd echter door de hertogin van Blesheim bij gelegenheid van haar laatste bal uitgedacht. Haar echtgenoot ontving de gasten: zij zelf was niet te zien. Plotseling, toen het geheele gezelschap in de van goud eu licht tintelende 2aal b'jeen was, gingen alle lichten uit. In de deuropening echter verscheen een prachtig lichtverschijnsel: de jonge hertogin, omstraald door een zeldzaam, groen glinsterend licht. Een kreet van bewondering ging uit de zaal op. Toen liet de schoone vrouw haar mautel valleu het lichtschijnsel verdween en de electrische lampen in de zaal gingen opnieuw aan. De hertogin had dit lichteffect teweeg gebracht door middel van honderdduizend Amerikaansche glimwormpjesdie 2ijde dochter van Vanderbilt, op haar kleed had laten vasthechten. baron Marschall von Bieberstein, ontslagen is uit zijne tegenwoordige betrekking, ten einde tot een anderen post te worden geroepen; en dat Von Bulow ontslagen is als gezant te Rome, en benoemd tot staatssecretaris van buiteolandsche zaken. Barou Marschall von Biebersteiu is tegelijkertijd, met behoud van titel en rang van staatsminister, ontslagen als lid van het staatsministerie, en Von Bulow benoemd tot staatsminister en lid van het staatsministerie. Overstroolningcn. De overstroomingen in de Italiaansche provincie Aucona zijn van zeer grooten om vang geweest, grooter dan de bekende over stroomingen van het jaar 1842. Te Chiravalle zijn veel woonhuizen en magazijnen weggespoeld. De brug over de Musone bij Ancoua is ingestort. De gemeen schap van Loreto met de buitenwereld is geheel verbroken. De Montone heeft de velden om Morli overstroomd en de boomen omge rukt. Nabij Medola is een huis ingestort. Negen personen vonden hun dood onder het puin. In de provincie Ravenna is iu den dijk langs de Lamona een gat van tachtig meter geslagen. In de provincie Terano zijn drie bruggen verwoest. De Salinella eu de Tordino hebben een strook land van tachtig kilometer breedte verwoest. De Tronlo heeft het land aanhaar beneden loop tot de haven van Ascoli over stroomd. In de geteisterde streken zijn de spoor dijken weggespoeld, de wegen onbegaanbaar. Het verkeer is overal gestaakt. Het aantal slachtoffers en de aangerichte schade zijn nog niet te bepalen. Dc witte dood. La morte bianca, den witten dood, noemt .prof. Spatuzzi uit Napels de ziekte, waaraan zoovele Napolitanen sterven, de ziekte van gebrek en ontbering, en een zijner ambtge- nooreD, prof. Colajanni, heeft daaromtreut onlangs in een redevoering treurige bizonder- heden meêgedeeld. Londen heeft 196 inwoners op deu bunder, Napels daarentegen 939 en in het armenkwartier 1254. «Het is geen overdrijviug als men zegt, dat de bevolking daar zonder licht en lucht leeft als wilde dieren in hun hol De kinderen die van daar ter school gaan, komen in lokalen „menschenmoordend, een beleediging voor alle beschaving en menschelijkheid." Tijdens de cholera-epideraie in 84 was daar een sterfte van 644 per duizend per jaar. De jaarlijksche sterfte aan voedingsstoornissen eu tuberculose neemt er geregeld toe. Het zou een betere hulde aan de groote mannen van Italië zijn, meende de spreker, dan de mo numenten die nu ten koste van schatten gelds voor hen worden opgericht, indien men deze ellendige toestanden verbeterde. l)e gevangenen van Creta. De Porte heeft den gouverneur bevel ge geven de personen, die te Canea worden gevangen gehouden, naar Rhodos te zenden om daar gevonuisd te worden. Uit Chania wordt gemeld De Cretasche nationale vergadering zal een stuk opstellen, waarin zij de mogendheden haar dankbaarheid betuigt en gehoorzaamheid aan hun besluiten belcolt, maar tevens verklaart, dat elke schikking waarbij Turksche garnizoenen op het eiland werden gelaten, het zelfbestuur denkbeeldig zou maken en nieuwe onlusten zou verwekken. De vergadering legt, met alle aan de mogendheden verschuldigden eerbied, nadiuk op de noodzakelijkheid dat de mo gendheden de plechtige beloften vervullen, die de vlootvoogden hebben gedaan. De Reichs-Anzeiger behelst het bericht dat de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, In het dorp Khenelew, district Kozlow, weerklonk tijdens den namiddagdienst in de kerk het geroep van «brand". Er onstond een paniek, waarbij 54 personen dood bleven en 80 verwond werden. WAALWIJK. Zondag 81 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Op het Kerkhof. De Vliegh 2. Bede. Heinze. 3. De Martelaars. Rille. WAALWIJK, 30 Oct. 1897? Tram-aangelegenheden. Gisterenavond hebben de leden van onzen drheteenavledenevbespreking gouden met de heeren van de Vicinaux-Hollandais. Vreugdcudal. KaarvWIJ 3,ern?men zal de tooneelvereeni- ging Vreugdendal" op Zondag 14 November hare 1ste wmteruitvoeriug geven in dp 7o0i b,j den heer A. N. Besie?. Opgevoerd zu fen worden het beroemd drama [ohn AlminS drama m 4 bedrijven met voö/spe; dé k?n- derroof een onrustige nacht, blijspd in een bedrijf/ Avondlied» van Abt, YLr ét "n voor Waalwijks ingezetenen. Wij^veifschen den Vreugdendalers het beste succes. Benoemingen. By kon.besluit zijn tot voorzitters en burgerlijke leden van de onderscheidene militieraden en tot hunne plaatsvervangers 1898 benoemd? nlti°DaIe mi!itie vaa Provincie Noordbrabant: in het le militie- district, tot voorzitter, J. W. R. van Gulick, T vin SI°wStaÏÏ; t0t Z1Jn Plaatsvervanger, L. van de Westelaken, lid der prov. staten- Ysselt lid hy' A' F' Van Sasse va° ïsselt, lid van den gemeenteraad van 's Her togenbosch tot zijn plaatsvervanger, A. 3. van der Steen hd van den gemeenteraad van s Hertogenbosch; in het 2e militiedistrict, tot voorzitter, Mr. M. P. M. van Dam, lid der prov. staten; tot zijn plaatsvervanger, Mr. A. Gul je, lid vau den gemeenteraad van Breda; tot zijn plaatsvervanger, Mr. W. Ingeo- Housz lid vau den gemeenteraad van Breda- A t p M milltie^tr1ict' voorzitter, Mr! A J. B M. van Rijckevorsel, lid der prov. staten tot zijn plaatsvervanger, J. F. Boex lid der prov staten; tot lid, A. F. van Moor se lid vau den gemeenteraad van Eindhoven, tot zijn plaatsvervanger, E. H. van Gennip, lid van deD gemeenteraad van Gestel. Persoonlijke dienstplicht. Naa.r men meedeelt, is het wetsontwerp tot invoering van persoonlijkeu dienstplicht thans bij den raad van state ingekomen. (Vad.) Militieplicbtigen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat ifiQ7mi!!tlef Pn V00r de lichting van 1397, bij de onderscheidene korpsen van het leger in te lijven behoudens de uitzonde ringen voor de vesting-telegrafisten en voor hen, die kunnen voldoen aan de vereischten, vojgens een daartoe door den minister vast gesteld programma, - tot eerste oefening gedurende het geheele eerste jaar van hunnen diensttijd onder de wapenen zullen worden gehouden. Oranjeblocd in den Ambonees Het Indische blad Soerja Soemirat geeft een verhaal van de wijze waarop te Magalane de verjaardag van onze Koningin was gevierd. Wat ons daarin trof, was het woord door den Amboneeschen godsdienstleeraar temid den van een aantal Europeesche soldaten gesproken. Hij bracht hulde aan de vorstin en sprak daarbij den wensch uit dat, waar het ooit noodig mocht zijn, op te komen voor haar eer, „die ons aller eer is", het blijken zou dat, gelijk reeds bij zoovele gelegenheden gebleken was, Hollandsche en Amboneesche soldaten om strijd naar den voorrang zouden dingen om de eersten te zijn in de gelederen om goed en bloed voor Haar ten offer te brengen-. Opmerkelijk voorbeeld hoe de christen inlander zich aan Nederland verbonden ge voelt 6 Kapitein Boomgaard. Een onzer kennissen, zegt de Limb. Koer. bezocht dezer dagen Groniugen, en had toen het genoegen keunis te maken met den oud zeekapitein Boomgaard, een man van 109 jaren. Omtrent die kennismaking deelt onze vriend ons 't volgende mede: Boomgaard bewoont sedert 1858, dus sinds 44 jaar, als lijfrenteuier het gasthuis aan de Laan te Groningen, dat daar ter plaatse alge meen bekend is als „het lekkerbeetjes gast huis." Hij heeft het daar uitstekend en is er zeer tevreden. Toch knort hij wel eens op zijne oppassers, b. v. als hij niet op tijd bediend wordt. Het uiterlijk vau dezen aarts vader is volstrekt dat niet van een zeer oud man, integendeel zijn gezicht is vol rond en ziet er vrij trisch uit. Het gezicht en het geheugen van den man zijn verwonderlijk goed en helder, wanneer hij geld uitgeeft om iets te koopeo, dan weet hij precies wat

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5