Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. deelt, ia met zijn uitspraak spoedig gereed. Maar men behoeft slechts uit eigen oogen te zien, om tot de ontdekking te komen dat dit alles niet meer is dan fictiedat de zieke lijke verslapping, door effectzoekende dichters op muziek gezet, niets anders is dan een spo radisch optredend verschijnsel, hetwelk ook al het aantrekkelijke van de nieuwheid mist. Er is een veel frisscher, leven, dan deze apos telen der geestelijke verweeking ons trachten wijs te maken en terwijl zij, in de natuur rondblikkende, slechts neervallende bladeren zien die de verotting te gemoet gaan, voelen wij tegelijk den versterkenden wind; die kwade dampen verdrijft en een nieuw leven aanblaast. Hoe zou, indien de droefgeestige gelatenheid der noodlots-slaven de heerschen- de stemming ware, zooveel groots worden tot stand gebracht binnen een tijdruimte van wei nige jaren. Het zijn de mannen van krachtigcn wil, wier doorzettingsvermogen al deze dingen wrocht. En de ware profeten van onzen tijd zijn niet de weeklagende ongeluksboden, het zijn de jubelende voorgangers met forsche armen, heldere oogen en gezonde herbenen. Wij vergeten geenszins dat er ook is een slappe, moedelooze, we zouden haast zeggen bloedelooze massa, die door niets is in bewe ging te brengen, en aan wie zelf de gedachté aan" wilskracht vreemd is. Zullen zij iets heb ben, dar. moet het hun worden thuis gestuurd het komt niet bij hen op, zelf de hand uit te strekken. Misschien hebben zij het vroeger weieens een enkelen keer geprobeerd, maar ach het ging niet en dus waarvoor zich moeite gegeven 't Is zoo lastig, als ieder er op uit is, uw plaats te betwisten en u van daar te verdringen vrijwillig wijken spaart veel ongemak uit. Dat dezulken steeds klagen over den slechten tijd, dat behoort er zoo bij. Inderdaad is onze tijd niet gunstig voor kreupelen naar den geest; niet, omdat dezen er niet zouden komen als zij alleen waren, doch er zijn zooveel hardloopers, en die be derven de zaak. Juist dat is het, waaraan wat meer gedacht moest worden niet om dan maar aan den weg te gaan zitten, maar om ook de beenen op te nemen. Gij doet ze onrecht, mijn vriend, door te zeggen dat zij tot niets meer deugen als er wat meer pit zat in uw ziel, de beenen zouden u ook wel verder brengen. Gij moet beginnen met willen best mogelijk, dat gij er te laat mee zijt begonnen en toen den moed maar al te spoedig hebt laten zakken. Het willen, men denke er steeds aan, bevat de kracht. Laten we ten slotte even bespreken, of er ook middelen zijn om dit alles beheerschend element van werkzaamheid in de maatschappij aan tc kweeken dat toch is de weg, om de toekomst steeds helderder te doen worden. Tal van menschen kunnen niet willen, om dat zij het niet geleerd hebben. Dat leeren moet zoo vroeg mogelijk geschieden. Het is een voornam deel van de opvoeding. Nu zijn er deskundigen, die beweren dat men jonge kinderen spoedig moet gewennen, hun eigen wil te volgen en door te zetten. Dan worden zij zelfstandig, leeren gauw op eigen wieken drijven, een eigen richting te volgen. Bevreemden mag het wel, dat men deze we zullen maar zeggen vrijheidsméthode, niet algemeen toepast. Om bijvoorheeld iemand zwemmen te leeren, zou het voldoende zijn hem in het water te smijten en dan te zeggen Komaan, jongmensch, je hebt vier ledematen, maak er nu een verstandig gebruik van. De aspirant-zwemvirtuoosjgaat eerst aan den hengeldaar maakt hij slechts die bewegingen welke zijn meester hem voorschrijft. Vei vol gens verhuist hij naar den kikkerbak, waar hij wat vrijer is, maar toch gezorgd is, dat hij niet verdrinken kan. Om den wil te vormen, om de wilskracht te ontwikkelen, moet ook een vaste leiding worden gegeven. De richting, in welke de wil van het jonge kind wordt gestuurd, is die van zijn ouders geen streep er naast ot er buiten. Dat is het begin, later komt meer vrijheid, met onverminderde controle. De meeste men schen weten niet precies, wat zij willen hun kracht is niet op één doel gevestigd. Dat komt omdat zij geen concentratie hebben geleerd, op elk gebied van het denken zoo noodig. Zij zijn als de jager, die vijf hazen onder het schot krijgt, maar nu den een, dan den ander ver volgt, zoolang totdat zij hem allen in veiligheid zitten uit te lachen. Leer het kind steeds iets bepaalde te willen, en vorder van hem dat hij, natuurlijk zoo gij dat doel kunt goedkeuren, er creheel zijn kracht aan geeft, niet rust voor hij het heeft bereikt. De jonge mensch moet zich trainen, dezelfde manier als de kampi oen-wielrijder: niet eerst een uurtje op de fiets, dan weer een poos op de riemen van een giek, noen, één ding met onafgebroken volharding. En dat is eigenlijk ook de manier die wij- zelven moeten volgen, al zijn we sinds lang onze eigen leermeesters. Wilskracht is een vrucht van zelfbeperking hebben we een doel gekozen, dan het geen minuut uit het oog ver- loren uit vrees dat wij het niet zouden terug vinden. Sterk willen, is juist willen, en dan is er ook maar één lijn die we hebben strak te houden. Tal van mislukkingen hebben het tegendeel tot oorzaak. Wat nu?dus vraagt men zich te Wee- nen af. Keizer Frans Joseph, die gezegd wordt ten zeerste getroffen te zijn door de tumulten in Oostenrijks Huis van afgevaardigden, moest gistermorgen in den Hofburg te rade gaan, met de regeeringgraaf Badeni de premier, die zelf zeer ontmoedigd en ontstemd wordt genoemd, zou bij deze beraadslaging de ver klaring afleggen, dat 't hem en zijn aanhang onmogelijk dunkt het voorloopig compromis tusschen Oostenrijk en Hongarije er door te krijgen in de Kamer en dr. Ebebach wordt de moed toegedicht het presidentschap der Kamer te aanvaarden, welkjgedurfd onderne men van dezen leider der Duitsch clericalen, zou samengaan met een scheuring in de fractie: Dipauli zou met enkele getrouwen alleen blijven na zijn' mislukte pogingen om 't tusschen de regeering en de Duitsche op positie op een accoordje te gooieu. Nu wordt er voor de zooveelste maal gesproken van terugtrediug der formatie- Badenivan verdaging der Kamer en zells van tijdelijke opheffing der grondwet, wat feitelijk geschieden zou wanneer na verdaging der Kamer de kroon het voorloopig vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije afkondigde op eigen gezag. Hoe 't zij de oppositie is bij voortduring op haar „qui vive,' zij blijft niet teren op de zege met de Kamerzitting van 25 uren bevochten, doch bereidt zich voor op nieuwe obstructie-kampen, terwijl de regeering niet heel veel zelfvertrouwen meer heeft. Aangenomen, dat Badeni met inspanning vau alle krachten er in slaagt de eerste lezing van het voorloopig „Ausgleich" er door te krijgen, zou de beraadslaging in de com missie aanleiding geven tot een nieuw machts vertoon der oppositieer zijn voorbereid zevenhonderd amendementen op één enkel artikel, welk een klaar en welsprekend bewijs dus, dat 't een strijd op leven en dood wordt tusschen de liukerzijde en de rechterzijde. De oppositie wil volharden tot het uiterste, de regeeringsmeerderheid wil trachten de oppositie af te matten en te bestrijden met alle denkbare middelen, met onwettige mid delen zelts. Wat nog nader bekend is geworden omtrent de zitting der Kamer, welke onafgebroken heeft geduurd van Donderdagavond ruim zeven uur tot Vrijdagavond acht uur, beves tigt het reeds medegedeelde volkomen. Niet te veel is er verteld van deze histotische beraadslaging, welker rijkdom aan incidenten en schandalen in de parlementaire geschie denis alleen staat. Dr. Lecher, de woordvoerder gedurende bijna twaalt uur, is gehuldigd door zijn partijgenooten in 't binneu en in 't buitenland voor zijn „Ausdauer" en te Brilnn wacht hem een glorieuse ontvangst met fakkellicht, ür. Kathrein, die afgetreden is als president van de Oostenrijksche Kamer (de man was te eerlijk om mee te doen aan de maatregelen van geweld tot welke de regeering en de rechterzijde besloten hadden om het Duitsche obstructionisme den nek te breken) is te Hall in Tirol, waar hij burgemeester is, ge huldigd met een grootsche betooging. Over den nacht van Donderdag op Vrijdag in de Oostenrijksche Kamer, valt nog het volgende te vermelden De leden der rechterzijde hielden zich meest aan de bufetten en in de bijzalen op. De zaalwachters moesten hen op de hoogte hou den van 't geen er in de Kamer gebeurde. Alle stoelen en banken in de couloirs en in de groote receptiezalen waren ingericht tot slaapgelegenhedende Gallicische boeren lagen met hun hooge laarzen op de lange banken, met een doek over het gelaat en snorkten gezond. Hier en daar waren speel tafeltjes neergezet voor de beoefenaars van het edele whistspel, terwijl anderen de cou loirs op en neer wandelden, rookeud en pratend. De galerijen waren tot in den vroe gen morgen bezet door een elegant publiek. De restauratiezalen waren steeds gevuld. Tot Vrijdagmorgen was er 14 hectoliter bier en één hectoliter wijn uitgeschonken, terwijl 's morgens om vijf uur versch kalfsgoulasch werd opgediend S De regeering van Duitschland schijnt der regeering van Oostenrijk volkomen ter wille te zijn uit Berlijn wordt gemeld, dat de openbare vergadering 12 dezer te Berlijn over den toestand in Oostenrijk alleen zal worden toegestaan wanneer geen der Oostenrijksche afgevaardigden Funke, Prade en Wolf het woord neemt een volkomen eigendunke - lijke handelwijze van Pruisen's regeering Terwijl Weyler in afwachting van de komst van zijn opvolger als gouverneur-generaal reeds Vrijdag was scheep gegaan op de „Mortero", bij welke gelegenheid alles kalm zou zij toegegaan volgens de Herald, wordt nu uit Key-West bericht dat te Havana ern stige manifestation hadden plaats gevonden bij het vertrek van generaal Weyler, die zou hebben verklaard aan de manifestanten, dat zijn vervanging geschiedde naar den wensch der opstandelingen en der Vereenigde Staten. 't Zal wel weer geheel of gedeeltelijk gefantaseerd zijn te Madrid weet men ten minstealleen, dat maarsehalk Blanco te Havana is aangekomen, dat er geen incidenten zijn voorgekomen en dat Weyler aan den maar schalk het bewind heeft overgedragen, waarbij 't alles rustig kalm en ordelijk bleef. De Bank van Spanje heeft ter beschikking der regeering gesteld 80 millioen peseta's voor Cuba en 30 millioen voor de Philip- pijnen. Zaterdag hebben de Turksche en de Griek sche gevolgmachtigden te Konstantinopel weer twee en een half uur beraadslaagd over de vredesvoorwaarden, naar 't schijnt zonder veel verder te komen, hoewel sultan Abdul Hamid gezegd wordt zijn gevolgmachtigden te hebben bevolen Woensdag a s. op zijn laats: het definitieve tractaat met Griekenland te onderteekenen Ondertusschen is kolonel Schafer, de als gouverneur-generaal van Kreta door de mo gendheden uitverkorene, te Weenen doorge reisd op weg naar Konstantinopel, waar hij zeker met den sultan moet kennismakeu. Griekenlands regeering schijnt bepaald wijzer te worden de uitgaven voor het administra tiewezen werden vastgesteld op 65 millioen 20 millioen minder dan iu 't vorige jaar en men heeft nog groote bezuinigingsplannen. De hervorming van het militaire strafrecht komt in Duitschlands Rijksdag, conform aan vorst Hohenlohe's beloften. Eeu lang onder houd, dat de keizer voor zijn vertrek met den rijkskanselier vou Hoheulohe heeft gehad in het paleis van den kanselier, heeft dit verblijdende resultaat gegeven. De emir van Afghanistan heeft den Brit- schen agent per brief medegedeeld, dat hij den 17en October te Kaboel een deputatie van Afridi's en Orakzai's heeft ontvangen, die hem verzocht aan de Britsche regeering hun veronschuldigingen aan te bieden en aan haar te vragen op welke voorwaarden zij pardon kunnen krijgen. De emir erkent dat de stammen een tuchtiging verdienen en hernieuwt de verzekeringen van zijn vriend schappelijke gezindheid jegens de Engel- schen. In een anderen brief aan den onderkoning verklaart de emir dat hij den Haddah van Moellah tracht tegen te houden. Generaal Lockhart heeft den Arangha-pas genomen. De Engelschen leden onbeteeke- nende verliezen, de vijand werd door het geconcentreerd artillerie-vuur uit zijn verster kingen verdreven. Generaal Lockhardt daalt nu in de Tirah- vlakte af. In de Nuova Antologia zal een brief van markies Capelli, onderstaatssecretaris onder den Italiaanschen minister Robilant, gepubliceerd worden. Capelli betoogt daarin dat Robilant vast voornemens was in het Drievoudig verbond te blijven, doch dit door eeu overeenkomst tusschen Italië en Engeland wilde verbeteren. Hel pauselijke blad de Osservatore publiceert sensationeele uitlatin gen over het Twee- en Drievoudig Verbond. Het schrijft, dat 'l bij een komenden oorlog niet zal gaan om een locale revanche voor Frankrijk of om de verovering van een paar provincies door Rusland, doch dat veeleer de geheele driehoek tusschen Rome, Parijs en Petersburg er bij betrokken zal zijn. Het Fransche ministerie-Méline opge treden 29 April 1896, is Vrijdag 18 maanden oud geworden. Sinds het bestaan der derde Republiek is alleen het ministerie Ferry ouder geworden 23 maanden. De Italiaansche en Portugeesche nota over de zeerooverijen der Riffbewoners is in krachtige bewoordingen gesteld. Men gelooft, dat de nota slechts drie dagen tijd laat voor een antwoord. Het Braziliaansch Congres zal het arbitrageverdrag met Frankrijk voor de rege ling van het grensgeschil goedkeuren. In de tentoonstelling van Tervueren is in eeu restaurant naast de raachinegalerij brand ontstaan. Het restaurant is geheel iu de asch gelegd, doch de brandweer heeft de machine galerij, waaraan het vuur zich reeds had medegedeeld, kunnen behouden. Alle bladen houden zich bezig met de zaak Dreyfus. Ze zijn overtuigd, dat de senator Scheurer-Kestner, die de herziening van het proces beoogt, door de familie ürevfus op een dwaalspoor is gebracht. De Patrie beweert van een officier, die deel uitmaakte van de jury, welke Dreyfus veroordeeld heeft, verno men te hebben, dat de schuld van Dreyfus met onomstootelijke bewijzen is aangetoond. Het betreft een staatsgeheim, dat als het uitgebracht werd, aanleiding lot oorlog kon geven. Men zegt, dat de minister van oorlog Billot en de minister van justitie een onder houd met senator Scheurer-Kestner hebben gehad. De Belgische Réforme publiceert de haar door Scheurer-Kestner afgestane stukken waaruit de onschuld van Dreyfus moet blijken. Te Parijs zijn een aantal uit Londen gekomen anarchisten gearresteerd. Te Labenne, eene kleine plaats bij Bayonne is een spoorwegongeluk gebeurd waarbij twee personen gedood en een 20tal gewoud zijn. Ook bij Evreux en Lisieux hebben spoorwegongelukken plaats gehad. Voor het hotel van de familie Lebaudy te Parijs is een pak met een brandende lont gevonden. Men meende met een helsche machine te doen te hebben, doch er zaten slechts poppen in, waarop de namen der familieleden stonden. De regeering heeft het rapport der auto riteiten van Barcelona goedgekeurd, waarin de invrijheidstelling van 29 anarchisten wordt voorgesteld. Drie en zeventig andere anarchis ten worden uit het land gezet. Maarschalk Campos en generaal Azcar- raga maken wegens hun militair karakter geen deel uit van de nieuwe bestuurscomité der conservatieve partij. Er is sprake van, dat de hertog van Tetuan, Linarez, Rivo en Romero Robledo zich afscheiden en met generaal Weylei een nieuwe partij vormen. Te Madrid is de werkstaking der bak kers algemeeu geworden. De stakers houden zich kalm, doch de bewoners hebben moeite zich brood te verschaffen. Er zijn soldaten aan 't bakken gezet. Uit Havana wordt van 1 November geseind Generaal Weyler heeft zich aan boord van de Alfonso XIII begeven, waar hij na eene samenspreking aan maarschalk Blanco het opperbevel overdroeg. Vervolgens scheepte hij zich in aan boord van de Montserrat, die hém naar Spanje terug zal brengen. Maarschalk Blanco heeft eene proclamatie afgekondigd, verklarende, dat hij een beleid van edelmoedigheid en vergevingsgezindheid zal volgen en er naar streven, de welvaart te herstellen. Daartoe rekent hij op den steun der bevolking. Beschermen zal hij hen, die de wetten naleven, maar daarentegen met de uiterste gestrengheid de ondankbaren straffen, die in hun verzet volharden en den oorlog willen bestendigen. Tijdens zijne gontscheping hief de me nigte opgewonden juichkreten aan ter eere vau Blanco, Cuba en Spanje. Generaal Weyler was toeschouwer aan boord van de Montserrat; ten gunste van hem of de autonomie weerklonk geen enkele kreet. Maarschalk Blanco ontving ten slotte verschillende delegation en het hoofd der autonomistische partij. Hij sprak de hoop uit, dat de vrede, dank zij krachtdadigen maatregelen en het verleenen van zelfbestuur, spoedig zou worden hersteld. Phanio betuigde hiervoor dank. Tot chef van den generalen staf is Pando benoemd. Bij het vermeesteren van deD Arhangapas, die den toegang vormt tot de Khankivallei, blijken de Engelsch-Indische troepen inder daad slechts onbeteekenend verzet ondervon den te hebben. Het Eugelsche artillerievuur had weer een beslissende uitwerking. Aan de zijde der Engelschen werd kapitein Searle gewond. Generaal Westmacott's brigade had den vijand inahet centrum aangevallen, ter wijl generaal Kempster een demonstratie maakte tegen den rechtervleugel der opstan delingen, en generaal Gasaleeden linkervleugel omtrok. Hel Yorkshire regiment en het 5e Gurkha's waren bij tienen op het hoogste punt van den bergpas. Toen sloeg de vijand op de vlucht. Het terrein was lang zoo moeilijk niet als in den Sempagha-pas. Ook hij het nemen van den laatstgenoemden bergpas, op Vrijdag, blijken de verliezen van de Engelschen intusschen vrij gering geweest te zijn vier dooden en een twintigtal ge- wouden, ofschoon de vijand zijn sterke stel lingen hier veel hardnekkiger verdedigde, en ook nadat de Engelsch-Indische troepen den pas geheel beklommen hadden, weer nieuwe position bezette. Een oogenblik heeft zelfs een compagnie van de Gurkha's gevaar ge- loopen, door den vijand afgesneden te worden. De priester Said Akbar is naar Jalalabad gevlucht. De emir van Afganislan heeft inderdaad aan den onderkoning geschreven dat hij pogingen aanwendt om den Hadda Mullah in handen te krijgen gelukt hem dit, dan zal de opstandeling uitgeleverd worden. Vijf oorlogscorrespondenten zijn uit Berber naar Soeakim vertrokken. Het is de eerste maal dat deze weg door Europeanen wordt afgelegd sedert den opstand van den Mahdi in 1883. Hes Turijnsche militair gerechtshof heeft den vaandrig Bertolini wegens diefstal van plannen van een Alpenfort en poging tot het verkoopen daarvan aan Frankrijk tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het bezoek,dat de Oostenrijksche mi nister graat Goluchowski te Monza aan koning

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2