A. J. RANT, Notaris BINK, Koophandel en Fabrieken. J. B. Timmermans Wz. S. Fano. A. J. Y er bunt. HEEEEIHUIS 93 hectaren LANDERIJEN, Advertentiën, Dr. E. F. Romeling, A. J. Bink te Waalwijk Jos. Loeff te Drunen, Verkiezing van drie leden voor de Kamer van op WOENSDAG 10 November a.s., Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. openhaar verTtoopen Om verder uit te strooien praatjes te voorkomen, bericht ik, dat ik te Kaats heuvel blijf gevestigd. De Notarissen VERKOOPEN: VERKOOPEN PROVISIONEEL Dinsclag 23 November 1897, DEFINITIEF Dinsdag 7 December d.a.v., Een modern ingericht met grooten Tuin en Boomgaard te Babylonien broek en onder Meeuwen, Dussen, Emmik- hoven, Eethen, Drongelen, Capel- le, Wijk en Veen, in 40 koopen en 8 combinatiën in eigendom behoorende aan den heer Arie Straver Jz. c.s., te BABYLONIEN- BROEK. Mevrouw Schrijnen-Van Gils. Arts. EN op 8 November bij INZET, in het Hotel Verwiel en 22 November bij TOESLAG, in het Hotel De Twee Kolommen te Bij de verkiezing van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk worden aanbevolen de aftredende leden Men zij herinnerddat de stembus geopend is van des morgens 9 tot 12 ure, als waarna de uitslag onmiddellijk wordt bekend gemaakt. De stemming geschiedt zooals vroeger met briefjes, waarop de namen der te kiezen personen worden geschreven. Waalwijk, 30 October 1897. Humbert gaat brengen., wordt zeer verschillend besproken dezen ontzeggen er elke politieke beteekenis aan, genen achten 't van groot politiek belang. Te Palermo is de hulpkassier bij de Bank Italia wegens verduistering van 54000 lire aangehouden. Zeven gezworenen van de jury te Syrakuse worden beticht tegen betaling van een som gelds een dievenbende vrijge sproken te hebben. Bij beide zaken moeten voorname personen gecompromitteerd zijn Te Oresjowo Sijewo in het gouvernement Wladimir hebben muitende werklieden van een katoenfabriek het huis van den directeur in brand gestoken en de kas geplunderd. WAALWIJK, 3 Nov. 1897. Zij, die verleden Maandag (Allerheiligen) het voorrecht hadden de Hoogmis bij te wonen in de parochiekerk alhier, gevoelden zich bij het binnentreden van het Godshuis ongetwijfeld aangenaam getroffen door het meer dan gewoon feestelijk aanzien, dat het priesterkoor aanbood. Behalve de prachtige bloemenversiering op het hoog- en de zijaltaren en voor het beeld van de H. Maagd Maria, als koningin van den Allerheiligsten Rozen krans, trok vooral de aandacht de schitterende verlichting met waslichtaangebracht op twee groote candelabers, staande op voet stukken aan de rechter- en linkerzijde van de communiebank. De plechtige dienst werd opgedragen door den weleerw. zeer gel. heer Dr. J. Ie Blanc Zondag 24 October teruggekeerd uit het H. Land, waar hij het diploma als Doctor in de Godgeleerdheid verworven had. De jonge doctor, die op zijne terugreis te Rome het onschatbare voorrecht genoot tegenwoor dig te zijn bij eene door Z.H. den Paus opgedragen H. Mis, werd bij zijne aankomst te 's Bosch ontvangen door zijne geachte familie en door den Z.Eerw heer Sprangers, pastoor onzer parochiedie op deze wijze van zijne belangstelling had willen doen blijken. Dr. Ie Blanc werd bij de plechtige Hoogmis geassisteerd door de W.Eerw. heeren kape- lanen Wevers, als diaak, en Kuijpers, als sub- diaak. Na het H. Evangelie beklom de Z.Eerw. heer pastoor den predikstoel orn de gewone bekendmakingen af te lezen voor de aan staande week. Bij die gelegenheid vernamen wij o.a. dat het R.C. Kerkhof op Allerzielen dag voor de geloovigen zou openstaan en dat daar bankjes waren aangebracht om hen in staat te stellen op de graven hunner dier bare overledenen te bidden, zeker een maat* regel, die door allen met ingenomenheid is begroet en waarvan een druk gebruik is ge maakt. Verder hield de Z.Eerw herder een korte toespraakwaaiin o.m. gezegd werd, dat de buitengewone versiering en verlichting der kerk zeker aanleiding vonden iu het feest van den dag. Zij moesten echter ook dienen om hulde te bewijzen aau den celebrant, die het H. officie opdroeg en in zijn per soon aan heel Waalwijk, tot welks beste zonen deze behoorde. Die jeugdige priester toch had zijne geliefde familie en zijn land ver laten om zich te begeven over bergen en zeeën naar het H. Jerusalem om zich daar te wijden aan de studie. Hij had dit niet gedaan uit eigen liefhebberij maar op de roepstem van den Bisschop, die, na eerst eene kweekschool te hebben opgericht voor de vorming van katholieke onderwijzerso. a. den eerw. heer le Blanc had aangezocht zich door verdere studie voor te bereiden en te bekwamen om later op te treden als leeraar bij de opleiding der jonge Levieten, in de overtuiging dat tegenwoordig vooral niet alleen noodig zijn heilige priesters maar ook weten schappelijk ontwikkelde priesters. Gedurende z:jn verblijf in het H. Land had de jeugdige priester het geluk gehad het Gloria in Excelsis" aan te heffen te Bethlehem, op de plaats zelve, waar dat het eerst had weerklonken, en het H. onbloedig sacrificie op te dragen op de plaats zelve, waar eenmaal Christus zijn bloedig offer had voltrokken. De gewijde redenaar feliciteerde ten slotte den jeugdigen doctor met het behaalde succes en met zijn behouden terugkomst evenals zijne geachte familie. Hij sprak den wensch uit dat de opgedane wetenschap zou strekken tot bevordering van den bloei van onzen H. Godsdienst en tot roem van het ons zoo dierbare Waalwijk en dat zijn naam later met eere moge ge noemd worden in verband met die van an dere voorname inboorlingen van Waalwijk als daar zijnPaulus van Waalwijk, geboren omtrent 1528 Alipius van Veengeboren 1627; Giselbertus van Heijst, geboren 1646; de geleerden A. H. Tinnebroek en J. J. Pulsers en anderen. Wij meenen gerust te mogen zeggen dat de hulde, door den Z.Eerw. heer pastoor aan den eerw. heer le Blanc en in hem aan Waal wijk gebrachtalgemeen ten zeerste wordt gewaardeerd. Ook wij bieden den jongen theologize doctor en zijne geachte familie onze beste heilwenschen aan. Bestrijding der flessehentrekkers Sommige leden der tweede kamer, die van de instelling van een handelsregister vermin dering van de flesschentrekkerij verwachtten, spraken de hoop uitdal de minister van justitie zijn aandacht aan dit onderwerp zou wijden. Naar het gevoelen van andere leden zou een handelsregister als wapen tegen de flesschentrekkerij weinig baten. Bestrijding der flesschentrekkerij kan naar deze laatste groep van leden meende, alleen met vrucht geschieden door verscherping van de straf bepalingen omtrent bedrog. Venten van bladen. De hooge raad nam een belangrijke be slissing betrekkelijk het venten van bladen. Een persoon uit Sappemeer was wegens het venten van het weekblad De Arbeider, te Zuid broek, zonder vergunning van B en W. aldaar, door den kantonrechter veroordeeld, maar werd door de rechtbank te Winschoten van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat de toegepaste verbodsbepaling van de poli tieverordening te Zuidbroek in strijd was met art. 7 der grondwet. Hiertegen werd voor den hoogen raad aangevoerd, dal het betrekkelijk artikel der verordening geenszins de strekking had om producten van de drukpers aan de censuur van B. en W. te onderwerpen, maar alleen om vermomde bedelarij tegen te gaan, zooals hieruit zou blijken, dat het verbod niet toe passelijk is op ingezetenen der gemeente zoodat dan ook de vrijheid om het blad te Zuidbroek te doen uitventen geenszins be lemmerd werd, mits hiervoor slechts ingezete nen van die gemeente werden gebruikt. De hooge raad heeft zich evenwel met de uitspraak der rechtbank vereenigd, uit over weging, dat door de woorden van art. 7 der grondwetgeheel in overeenstemming met zijne geschiedenis, niet alleen wordt uitgesloten de censuur noodig ter verkrijging van het verlof om een tot openbaarmaking bestemd geschrift te drukken of te doen drukken maar evenzeer het voorafgaand verlof van het gezag om een gedrukt geschrift, eu bij gevolg wat daarin gedrukt is, op welke wijze dan o&k, openbaar te maken. Ten aanzien van de bewering dat het verbod alleen de strekking had om vermomde bedelarij van niet ingezetenen te keer te gaan, besliste de hooge raad verder dat het bij de toetsing van het verbod aan art. 7 der grondwet aankomt op den inhoud, niet op het motief van het verbod. En al laat de grondwet onaangetast de bevoegdheid van den gemeente-wetgever oiri' de verspreiding van gedrukte geschriften op den openbaren weg te onderwerpen aan voorschriften in het belang der openbare orde, zij laat, volgens den hoogen raad, niet toe het verspreiden, waaronder behoort het venten van gedrukte geschriften in het openbaar onvoorwaardelijk te verbieden of wel afhan kelijk te stellen van een voorafgaand verlof van de overheid, Eiudelijk overwoog de hooge raad nog, dat het verbod van art. 7 der grondwet om de openbaarmaking van gedachten of gevoelens door de drukpers afhankelijk te stellen van een voorafgaand verlof, geldt voor alle mid delen van openbaarmaking, dus ook voor die door middel van het venten, onverschillig of dit geschiedt door een ingezetene, dan wel door een uiet-ingezetene der gemeeute waar zij plaats heeft. Spoorweg ongelukken. Zondagmorgen bemerkte een loopwachter bij Oudeubosch dat een rail was gesprongen. Daar trein 2.55 van Parijs naar Amsterdam in aantocht was. maakte hij door handgebaren het personeel opmerkzaam en bracht den trein tot staan. Door zeer langzaam te rijden ondervond deze eenige vertraging, doch werd tevens een zeer ernstig ongeval voorkomen. Doordat de goederentrein no. 522 te laat was, stond deze Zondag te Oisterwijk, in plaats van te Tilburg. Toen trein 70, komende van Venlo, juist wilde passeeren, werd inen eerst op het laatste oogenblik gewaar, dat er een trein stond; nog juist kon de hootdcon- ducteur de noodrem overwerpen. Daardoor werd een groot onheil voorkomen. Alleen de machine werd beschadigd. Brand. Uit Amsterdam meldt men van 31 Oct.: De brandweer werd hedenavond gealar meerd voor een feilen uitslaanden brand op de Prinsengracht, De heer Tuke, koopman in manufacturen, zat met vrouw en zoon rustig bij de thee en zou straks bij een bloedverwant een kaartje leggen. Men had al eenigen tijd een vreemd geluid waargenomen, iets als het tikken van waterdruppels. Dit tikken bleek bij onderzoek het knetteren van vuur te zijn op de voorkamer der tweede verdieping. Een uur van te voren had de vrouw des huizes mantel en hoed genomen uit eene linnenkast op die kamer en daartoe een lucifer ontstoken. Die lucifer schijnt het onheil te hebben veroorzaakt. De heer Tuke, verbijsterd door den gloed, wierp zich in de vlammen maar vluchtte terug met ernstige brandwonden aan gelaat en hauden. In eene apotheek voorloopig geholpen, werd hij later in het binnengasthuis opgenomen. De tweede verdieping is geheel uitgebrand. Overigens is veel waterschade geleden. De schade is door de assurantie gedekt. Nabij Ossendrecht is de groote hofstede „Koningshoeve" in de ascli gelegd. Het huis, de stallen, de schuren, benevens de geheele inboedel, zijn verbrand. De paarden en koeien werden gered. Te Doorwerth is, op de steenfabriek van den heer De W., de arbeider H. M., uit Renkum, die in den afgeloopen nacht bij een gestookt wordende oven in slaap was gevallen, in brand geraakt. Met vreeselijk,e brandwon den overdekt, is hij naar zijn woning vervoerd, doch kort daarop onder smartelijk lijden overleden. GORINCHEM 1 Nov. De aanvoer van granen was heden gering,met gewonen handel. Men besteedde voor: Ristarwe f8,20 a 8,40, roode dito f8,a 8,25 witte dito f8,a 8,25, inl. rogge f5,30 a 5,50, buitenl. dito f5,15 a 5,60, gerst f 4,75 a 4,85, haver f3,50 a 3,85, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 18 runderen Aangevoerd 0 vette varkens van a ct., per half kilo, 369 biggen van f 5,a 10.per stuk. Eieren f 1.60 a 1.70 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per !/a kilo. ROTTERDAM, 1 Nov. Binnenlandsche granen. De aanvoer was heden wederom niet groot. Tarwe. Jarige kon vorige prijzen opbrengen en bracht derhalve op per heet. van f7,25 a 8,40 en extra puike nog daarboven. Nieuwe was in de beste soort als voren te plaatsen; overigens moest 15 ct. verlaging worden ingewilligd. Per heet. f6,50 a 8,40, extra puike nog daarboven en per 100 kilo f 10 a f 10.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 5.k 5.70. Dito mindere f0,kO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 0,— a 0.mindere f 0,a 0,beste Zomer f4.10 a 4,80 mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.50 3.40. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 0.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 6,50 ii 7,80; ROTTERDAM, 2 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 69 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 650 vette runderen, 1713 magere dito, 643 vette en graskalveren, 52 nuchtere kalveren, 21 schapen of lammeren, 0 varkens, 257 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 act. 2e kw. 26 k ct 3e kw. 21 a ct. Kalverenle kw. 38 ct., 2de kw. 32 a ct.3de kw. 26 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A, HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,p. ton. bruinblanke Bergertraan f27, blanke Bergertraan. f33, t Groenlandsche Robbèntraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in ewone fusten van pl.m. NOTARIS te Waalwijkzal ten ver zoeke van zijn principalen in het te HEUSDEN in het „Wapen van Am sterdambij den heer SPIERENBURG telkens 's morgens elf uur: Zie verder publicatiën in de koffiehuizen der onderscheidene gemeenten. De catalogus dezer verkooping, met breed voerige omschrijving der perceelen, de be lending uit- en overwegenaanvaarding en kolommen tot het bijhouden der veiling is tegen betaling van 25 cent verkrijgbaar ten kantore van Notaris RANT genoemd. 100 L. t Maaslevertraan Nat. Med. levertr t H u (stroogeel) 2e Stoommedicinale levertr. le h t 2e f30.—p. 100 L f p. ton le soort f p. ton. f 39.— p. ton f 44.— p. ton f p. ton Voorspoedig bevallen van een welgescha pen DOCHTER Venlo, Oct. 1897. zullen WAALWIJKtelkens des avonds 7 ure, krachtens art. 1223 2e lid B.W. Een dubbel huis en erf te Waalwijk, sectie C nos. 634, 635, 636 en 637, groot 2.79 aren, gunstig gelegen aan het Markt plein, eigendom van G. Verhemeldonk en W. van de Ven. te WAALWIJK, zal op 15 November bij INZET en 29 November 1897 bij TOESLAG, telkens des avonds om 7 urein het Kof fiehuis van Ant- Gerris Onder WAALWIJK Een koffiehuis met vergunning „Tramstation/' in de Groote Straat, nabij de Havensectie C no 2023 groot 4.60 aren. Onder DRUNEN: Een huis en tuin, sectie A nos. 1796 en 17 98 groot 4.14 aren, eigendom van G, van Huiten. INFORMATIEN te bekomen bij voorn. No taris en notaris Bossers te Loonopzand.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3