Nummer 88. Zondag 7 November 1897. 20e Jaargang Eerste Blad. sr. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Staatkundig overzicht. UITGEVER; Waalwijk. Teneinde tegemoet te komen aan den wensch, ons van verschillende zijden te kennen gegeven, zullen wij de Winkeliers in de gelègen- heid stellen de bijzonderheden hunner ST. Nicolaas-étalage op WEINIG KOSTBARE WIJZE aan het publiek bekend te maken. Daartoe zullen wij vanal ZA TERDAG 13 NOVEMBER tot en met 4 DECEMBER, advertentiën, betreffende de St. Nicolaas-étalage, BIJ GENOEGZAME DEELNAME in de «Echo van hetZuiden» opnemen, tegen de helft van het gewoon tarief, dus tegen4 CENT PER GEWONE REGEL. Teneinde die advertentien zoo veel mogelijk aan het doel te doen beantwoorden, zullen wij in dien tijd, deze courant in Waalwijken naburige gemeenten algemeen ver spreiden, zoodat bedoelde annon ces de grootst mogelijke publici teit genieten. Uit dien hoofde zijn deze num mers dus ook voor andere ad verteerders zeer geschikt om hunne waren aan te bevelen. Spoedige opgave is zeer ge- wenscht DE REDACTIE. De Écho van het Zuiden, Waalwyksche en Langslraalsche Conrant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,I5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegevenworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ill lij OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 24 Nida hield woord. Toen zij met haar broeder alleen was, sprak zij hem over het verzoek, dat de oude man tot haar gericht had. Marcus be loofde haar, zoodra zich eene gunstige gelegen heid voordeed, alles te zullen doen, om den grijs aard met zijne kleindochter de vrijheid weder te geven. Nida, die haar broeder steeds aansprak met Mikaël, den r.aam van den legendarischen held van Walachije, hield zeerveei van hem. Reeds op jeugdigen leeftijd gedrongen met Bacile te trou wen, was dit de man niet om dit zachte gemoed tot zich te trekken. Daarvoor was hij te ruw en ongevoelig. En ook haar vader iiojtwel deze ook van haar hield wees hare verbroken ten va^fle gunste der lijfeigenen in den regel vai^fle hand. Zoo was ten slotte Mikaël de eenige, yoórwien zij van tijd tot tijd haar hart kon uitstorten en wien zij raad en inlichting kon vragen. Op zekeren dag, deelde prins Karpeles mede, dat hij wegens dringende aangelegenheden naar Bucarest moest. Hij voegde er tevens bij, dat zijn reis niet lang zou duren en dat hij gedurende zijne afwezigheid het gezag aan zijn schoonzoon Baclie zou overdragen. Hij verzocht zijn kinderen dezen laatste als hun tijdelijk hoofd te erkennen en door onderwerping en gehoorzaamheid het voorbeeld te geven. Den avond toen de prins vertrokken was, en Bacile op zijn verzoek het gezag in handen had genomen, vond Nida op hare kamer een briefje van haar broeder waarin deze haar ver zocht den volgenden nacht tegen twaalf uur cp het balcon te komen daar hij haar. wenschie te spreken over de bevrijding van den ouden man. Terwijl zij nog met dit briefje in de hand zat, kwam onverwacht haar man de kamer binnen. Wat hebt gij daar? vroeg hij op ruwen Spanje onder Canovas en Sagasta. Al is er bij den moord van den vorigen Spaanschen minister-president veel te zijnen nadeele gezegd, waarvan licht het eene of het andere geene onwaarheid bevatteal luiden de officieele berichten der tegenwoordige liberale regeering guustiger voor de herleving, de beschaving, en wat al niet meer, van het Spaansche koninkrijk en zijne koloniale be zittingen al voorspelt men bijzonder op Cuba een gunstiger morgenrood, nu de schaduwen van den iuwendigen geest van oproer en van het uitwendigen gevaar der Amerikaansche vrijbuiterij en roofzucht voor de zon der zelf- regeering heeten te zullen verdwijnen zoo schijnen ons toch de volgende beschouwingen van de Univers de bizondere opmerkzaamheid waardig. Bedriegen wij ons niet, zoo begint dit voornaamste der kath. Fransche dagbladen zijn betoog, dan zal Spanje dagelijks meer de zwaarte gevoelen van het verlies, dat het revolutionnaire fanatisme het heeft toegebracht door de moord van den heer Canovas del Castillo want niet alleen heeft deze hatelijke misdaad het Spaansche koninkrijk beroofd van een uitstekend staatkundig man, een ervaren en moedig partijhoofd, maar met den heer Canovas schijnt, om zoo te zeggen, ook eene geheele degelijke regeeringsmethode te zijn vergaan en te zijn verdwenen. Naar men weet, moest er een lange loop baan van gevaarlijke avonturen voorafgaan, voordat het constitutioneele en parlementaire toon. Een brief voor mij antwoordde zij terwijl zij het briefje wilde verbergen. Maar nog voor zij er op bedacht was, had Bacile haar het papier uit de handen gerukt en borg het, na van den inhoud keunis genomen te hebben in zijne por tefeuille. Na twee slaven te hebben gelast de kamer van Nida te bewaken, verliet hij zonder een woord te spreken, het vertrek. Op liet bepaalde tijdstip, tegen middernacht sloop Mikaël zijn kamer uit om zich naar het balcon te begeven daar Nida hem niet geant woord had, kon hij niet anders denken, of zij stemde in zijn verzoek toe. Op het ougenblik dat hij den voet op de eerste trede der trap gezet had, deinsde hij eensklaps achteruit en liet een kreet van verrassing hooren. Bacile stond in levenden lijve voor hem Waar moet gij heen vroeg deze op ruwen toon waarom gaat gij niet naar uw bed, ellen deling Spoedig, van hier, of lk zal je als een hond laten afranselen. Er steeg een dof gerochel uit Mikaëls borst het was hem onmogelijk een woord te spreken. Zijn lang-irigfehoi\den toorn, zijn onderdrukte haat waren op' Ifet pirnx tot eene uitbarsting te komen, zijne ooren suisden, zijne oogen schoten vuur. Intusschen ging hij nog steeds achteruit maar Bacile volgde hem, terwijl hij hem op de onbeschaamdste wijze uittartte. Morgen, beet hij hem toe, zult gij uw ver diende loon ontvangen, nu de prins weg is, heb ik.... Bacile hield plotseling op Mikaël was op hem toegeloopen en terwijl hij met een hand zijne lippen dichtkneep, doorstak hij hem met zijn dolk. Het was het werk van een oogenblik... Nadat hij het lijk naar het balcon gesleept had, slingerde hij het in den afgrond, ten prooi aan de vraatzucht der roofvogels. Alhoewel Nida zich bezorgd maakte over het plotseling verdwijnen van haar echtgenoot, had zij toch nooit genoeg van hem gehouden, om lang over hem te treuren. Op het kasteel geloofde men aan een ongeluk, maar daar het lichaam niet ge vonden werd, bleef het bij gissingen. Na eenige dagen, toen aan het gebeurde bijna niet meer ge dacht werd, vertelde Mikaël zijne zuster, dat hij haar man in eene opwelling van toorn vermoord stelsel eindelijk aan gene zijden der Pyreneeën inheerosch kon worden en er tot een' toestand van bestendigheid gerakenlangen tijd scheen Spanje dat moderne juk noch te kunnen missen, noch te kunnen dragen. Nu is het juist het oorspronkelijke werk van den heer Canovas geweest, op dat stelsel, dat uiteraard week en beweeglijk is, eene soort van beheerschende standvastigheid te drukken, die het beter in overeenstemming bracht met het historische karakter van het Spaansche volk. De heer Canovas had alzoo in de staat kundige wereld, zoowel onder de liberalen, als onder de conservatieven, wier hoofd hij was, voet voor voet een buitengewoon over wicht veroverd, in die mate zelfs, dat hij, zonder ooit de regelen der constitutie en der beginselen van den parlementairen regeerings- vorm te overtreden, zich bekleed vond met eene soort van dictatoriale waardigheid, welke zijn persoonlijken invloed nog deed gevóelen, zelfs als de afwisselende grillen der tijdelijke meerderheden hem de teugels van het bewind hadden ontnomen en hem teruggeplaatst in zijne rol van hoofd der conservatieve oppo sitie in die mate dus, dat men niet ten onrechte van hem heeft kunnen zeggen, dat hij niet alleen zijne eigene partijgenooten, maar zelfs zijne tegenstanders had gewoon gemaakt aan de beoefening van de parlemen taire tucht. Dat dit geen ijdel gezegde is, blijkt uit de geschiedenis, want de heer Canovas, het conservatieve partijhoofd, heeft inderdaad de liberalen eerst genoopt, aan hunne revolution naire praktijken vaarwel te zeggen, en hen vervolgens met geduld en overleg allengs gewend, om zelfs in de oppositie eene partij te zijn tot geregeerd worden geschikt, en om, indien de windstroom der publieke opinie eene andere richting aanwees, op hare beurt de regeering ter hand tn nemen. De ontijdige en tragische verdwijning van den heer Canovas del Castilo van het Iberi sche wereldtooneel, is alzoo voor deze land streek in vele opzichten een ware ramp, had en vorderde van haar, dat zij deze misdaad geheim zou houden. Op een avond toen Mikaël met Nida zat te pra ten. kwam er een slaaf mededeelen, dat de schild wachten een teeken hadden gegeven, dat prins Karpeles in aantocht was. Een half uur later was de prins op het kasteel aangekomen. Hij omhelsde zijne dochter, betuigde zijn leed wezen over den vermoedelijken dood van Bacile en sprak zijn voornemen uit een gestreng onder zoek te zulien instellen naar de oorzaak van diens verdwijnen. Den volgenden morgen had er op het kasteel eene geheele verandering plaats. De prins van Bucarest teruggekeerd, was zeer ontstemd jegens de liberalen, die met alle geweld de bevrijding der lijfeigenen wilden doordrijven. Hij voor zich, had beëloten zijne bedreigde macht gestrengcr dan ooit te handhaven. Dë uitwerking van dit besluit deed zich weldra gevoelen eu toen de prins eenige weken na zijne terugkomst vernam, aat Mikaël vau zijne afwe zigheid had gebruik gemaakt om een slaaf de vrijheid te schenken, beval hij dat zijn eigen zoon vijftig stokslagen zouden worden toegediend. Het was lang geleden, dat zulk eene gestrenge straf was toegepast en Mikaël geloofde dan ook, dat het bij eene bedreiging zou blijven. Maar toen Nida voor haar broeder wilde tusschen beiden komen, begreep zij weldra dat het besluit vau haar vader ernstig gemeend wasover deze uit komst ten zeerste ontsteld, ging zij naar haar ka mer terug. Toen verzocht Mikaël zijn vader te mogen spreken, en daar steeds aan het verzoek, om een beschuldigde te hooren voor de straf aan hem voltrokken werd, gevolg werd gegeven, beval de prins ook thans,|dat men zijn zoon bij hem zouden brengen. Gij hebt verzocht mij te spreken, zeide hij op ruwen toon wat wenscht gij Ik wil, antwoordde Mikaël dat gij het bevel, dat gij gegeven hebt, intrekt. Zijt gij dan niet schuldig aan hetgeen u tenlaste is gelegd? Ik spreek van geen schuld, maar alleen van de straf. Zijt gij dan bang Ik ben alleen bang voor u. bizonder iu de vreeselijke crisis, die zij door leeft. De tegenwoordige verwarring der con servatieve partij toont genoeg aan, hoe er door den dood van dat bekwame en resolute opperhoofd eene ledige ruimte is ontstaan, die vooreerst niet is aan te vullenen zelfs de liberale partij zal meer dan eens de gelegenheid hebben, dien wijzen en wel han delenden tegenstander te betreuren. Ook de heer Sa^asta, het liberale partij hoofd, zal voorzeker in die spijt deelen, indien hij ten minste, want men noemt zijne ziekte eene ernstige, zijnen voorganger nog eenigen tijd zal hebben te overleven. Reeds nu begint hij te bekennen, dat hij wel een beetje wild met den blanken degen zwaaide, toen hij voor zijn jongste troonsbestijging in bizondere of openbare redevoeringen zijne verklaringen uitsprak en in de tegenwoordige omstandig heden moet hem de regeeringstaak niet min der gemakkelijk vallen, dan de optimistische toon, die nog onlangs in zijne oppositie heerschte, wel heeft kunnen doen vermoeden. Zoo gaf hij bij voorbeeld toen duidelijk te verstaan, dat hij de spoedige bevrediging van Cuba .in de hand hield en dat de zelf- regeering, die hij het eiland zou bezorgen, de wapenen uit de handen der ontevredenen zou nemen en den stroom der Amerikaansche vrijbuiters tegengaan. Maar ongelukkig ver oorlooft ook de ondervinding der laatste dagen niet, dat men de toestanden zoo roos kleurig inzie. Wij blijven bij een vroeger gezegde: Gelet op den aard der Cubanen, zooals deze door overerving en door de omstandigheden van onzen tijd is gevormdkan het bijna niet anders, of eene werkelijke zelfregeering van Cuba zal het voorspel zijn van eene volledige afscheuring van Spanje. Indien de heer Sagasta zijnen naam niet wil verbinden aan het onherstelbare verlies van die heerlijke koloniale bezitting zal hij gedwongen zijn en zeer spoedig gedwongen zija, de geweldige onderdrukking van den tegenwoordigen op stand weder ter hand te nemen en vooral tot het einde toe door te zetten, ten minste Wat beteekent dat? Dat beteekent, prins Karpele9, dat van af den dag waarop uw hand mij zal treffen, alleen door uw dood een dergelijke beleediging zal kunnen gewroken worden 1 De prins riep een bediende en op Mikaël wij zende, riep hij met een daverende stem Dat men zich van dien onbeschaamde meester make en men hem dadelijk tweehonderd stokslagen toediene, in tegenwoordigheid van al de lijfeigenen van het kasteel 1... Dadelijk 1 Bij deze woorden werd Mikaël door vier krachtige armen aangegrepen en stevig ge bonden. Hij wierp zijn vader een blik vol woesten haat toe. Goedzeide hij het hoofd schuddende. Gij wilt alle menschelijke gevoel in mij ver stikken. Welnu 1 gij zijt er in geslaagd prins Karpeles, maar neem u in acht en vergeet nooit hoe gij heden met Mikaël hebt gehandeld Deze bed:eiging was niet geschikt om den toorn van den edelman te doen bedaren en de vreeselijke straf, werd in al haar gestrengheid aan Mikaël voltrokken. Tengevolge van deze strafoefening, leed de on gelukkige de vreeselijkste pijnen en eerst na een maand kreeg hij langzamerhand zijne krachten terug. Gedurende dien tijd werd hij geheel alleen gelaten en dag en nacht bewaakt, zoodat hij niets vernam van hetgeen er op het kasteel voorviel. Eens op een naclrt, terwijl hij lag na te denken over hetgeen hem in de toekomst te doen zou staan, werd de deur van zijn kamer geopend en trad een vrouw binnen Het was Nida. Gehoor gevende aan een inwendigen drang, had zij er niet over nagedachv, aan welke gevaren zij zich blootstelde, en was tot haar broeder doorge drongen. Mikaël 1 zeide zij, wij hebben slechts eenige seconden tijd ik moet u spreken, luister naar mij. Spreek 1 Spreekzeide Mikaël. Gij kunt niet langer op het kasteel blijven gij zoudt er een ellendig leren hebben en daarom wil ik dat gij zult vertrekken. Wat zegt gij (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1