Nummer 88. Zondag 7 November 1897. Tweede Blad. "l^ÏTBWLAmr- Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. s&'J± *»■-' L-!™»J"!L'11 "ill!_iL«JJ' De nationale mijnvverkersbond beeft op de vergadering van Charleroi het voorstel tot het afkondigen van een algemeene werkstaking verworpen en besloten de onderhandelingen met de patroons over loonsverhooging voort te zetten. De meeste slagersknechts in de Parijsche slachthuizen hebben het wetk gestaakt: zij verlangen een betere verdeeliug van den arbeid en afschaffing van het marchandeeren. De vrederechter in het 1ste arrondissement is tot scheidsrechter verkozen. Het aantal personen, dat Allerzielendag, de Parijsche kerkhoven bezocht heeft, wordt op j482.923 geschat. De kosten der tentoonstelling van 1900 ziju geraamd op 100 millioen francs. Daarvan zijn 73 bestemd voor de verschillende ge bouwen en werken. In de Champs Elysées waar het paleis van 1855 thans is verdwenen, komen twee groote gebouwen die 211/a mil lioen kosten die op het Champs de Mars zijn op 18, die op plein voor het Hotel des Invalides op 5, die langs de kaden der Seine op 1.6 miilioen geraamd. De bruggen: waarvan die ter eere van Czaar Alexander III blijft zullen 5 millioen kosten de inrichting der oevers van de -Seine 3, de beweegkracht en electrische inrichtingen millioen. Een ringspoorweg is ontworpen voor P/s millioen; de verlichting enz. is op 800.000 frs. begroot; de fonteinen eu tuin aanleg op 1.2 millioen. Voor feestelijkheden en wedstrijden is 5 millioen uitgetrokken; voor „retrospectieve> tentoonstellingen P/a, voor congressen en muziekuitvoeringen 1 voor de jury en de belooningen ook 1 millioen. Boven de 73 millioen voor gebouwen enz., is gerekend op 12 millioen voor de exploitatie en 8 millioen voor het beheer, waarvan o.a. 4 millioeü aan salarissen, P/s millioen voor politiebrandweer en douane, 600.000 frs. voor het aanmaken van toegangsbilletteu. Voor onvoorzien is dan nog 7 millioen uitgetrokken. De senator Scheurer-Kestner heeft een onderhoud gehad met generaal Billot, den minister van oorlog. Hij heeft dezen de stukken, in zijn bezit, welke op Dreylus be trekking hebben, medegedeeld. Hiermee is dus de zaak het officieele stadium ingetreden. In de pers overigens slechts gissingen, nergens eenige zekerheid. Behalve Clémenceau in de Aurore, dringt nu ook de Paul de Cassagnac in de Autorité op revisie van het proces aan, ditmaal niet met gesloten deuren. Mevrouw Dreyfus heeft een brief aan de Agence Nationale geschreven, waarin zij naar aanleiding van artikelen in sommige bladen, stellig verzekert dat geen der mondelinge getuigenissen a charge van Officieren op feiten berust, maar enkel op persoonlijke indrukken. Men weet hoe dapper deze vrouw steeds voor de onschuld van haar veroordeelden echtgenoot heeft gepleit. Overigens wordt herhaalddat de familie tot den senator Scheurer-Kestner in geenerlei betrekking staat. Ook Dreyfus's verdediger mr. Demange ver klaart dit wat zijn persoon betreft! Hij voegt erbij dat hij in het proces slechts van één stuk kennis heeft gekregen, nl. dat waarom trent men de meeningen van deskundigen in handschriften heeft ingewonnen. De nota, waarmede de Spaansche regeering de nota van den Amerikaanschen gezant beantwoord heeft, bestaat uit drie deelca, en is 28 foliobladzijden groot. In het eerste gedeelte wordt het betoog van de Ameri- kaaDSche regeering punt voor punt gevolgd. Het tweede gedeelte handelt over de vrij - buitersexpeditiön uit de Vereenigde Staten. De Spaansche regeering bespreekt uitvoerig de verschillende gevallen en uit de hoop dat de toestand in dit opzicht zal verbetereu en dat cie Vereenigde Staten zullen trachten, nieuwe schending van het volkenrecht te voorkomen. Op het aanbod der regeering te Washington, om tusscheubeide te komen tot herstel van de orde op Cuba, geeft de Spaansche re geering geen rechtstreeksch antwoord, maar z*j f rs rn-vo^pn dat Amprikaansche regeering op loyale en correcte wijze Spanje's pogingen om den opstand te dempen zal oudersteunery vooral nu Cuba zelfregeering krijgt in vrijzinnigen geest. Dit laatste punt wordt dan nog uitgewerkt. MADRID, 4 November. De ministerraad heeft besloten een kort antwoord te geven op Woodford's bericht van ontvangst van de Spaansche nota, omdat Spanje in de eerste nota de autonomie niet uitdrukkelijk heeft beloofdterwijl Woodford volhield dat de belofte in de woorden der nota besloten lag. Spanje zal in bezadigde termen te kennen geven, dat het doen zal wat het geschikt acht te doen. Volgens een telegram uit Havana zuIIcd de autonomisteu Bruzon en Vasallo waarschijnlijk benoemd worden tot prefecten van Havana en Puerto Principe; Blanco seinde dat zijn gunstige indruk van den toestand op Cuba aldoor bevestigd werd. 3 November. Volgens een telegram uit Havana aan de Imparcial zijn er in de pro vincie Pinar del Rio duizend opstandelingen, gewapend met Remington-geweren maar hevig geteisterd door ziekte. Op de vragen van Amerikaansche dag bladschrijvers heeft Blanco geantwoord dat Spanje de nieuwe staatkunde eerlijk toe zal passen, zoodra de volkstelling is afgeloopen. Blanco hoopt dat de rust volledig en voorgoed hersteld zal worden. Wordt hij echter in die verwachting teleurgesteld, dau zal hij oorlog met oorlog keereu, maar degenen, die vrede willen, in genade aannemen. Hij ontkende dat hij Weyler's plan had afgekeurd, en ver zekerde dat er geen afspraak bestond tnsschen de Vereenigde Staten en Spanje, en dat dc nieuwe politiek niet aan Spanje is opgedrongen. VolgeDS een telegram uit Key-West zou het stoomschip Dauntless twee expedition op Cuba aan land gezet hebben uit den schoener Silver Heels, de eeue bij de Comaguey-eilan- den, de andere in de provincie Santa Clara. De vrijbuiters zijn reeds het land ingetrokken. De ondernemers in het machinevak hebben een plan wan een ondersteuningskas uitge werkt, welke den werklieden dezelfde voor- deeleu zou aanbieden als die der „Amalga mated Societyc aan haar leden. Wederom hebben een 17tal firma's haar werkliedeu een lock-out aangekondigd, l'et aantal firma's, dat zich tegen de eischen der werklieden verzet, bedraagt thans 635. De boomwolspinnerijen hebben haar werklieden een loonsverlaging van 4 percent aangekondigd. De werklieden komen hiertegen in verzet, zoodat een werkstaking van omtrent 140.0c0 arbeiders kan verwacht worden. Het Engelsche kamp in de Tirah-vallei is Zondag- en Maandagnacht aangevallen, en de opstandelingen zijn er in geslaagd, veel bagage weg te nemen. Zij doodden of wondden veel ezeldrijvers, en ook werden vier soldaten gedood en vier gewond. De officieren moesten gebruik maken van hun revolvers. Een luitenant ie ernstig gekwetst bij het fourageeren. De officieren hebben de moskee te Bagh bezocht, die beschouwd wordt als de plek waar de opstand is voorbereid. De moskee wordt gespaard, maar de Engelschen hebben de boomen, die op de heilige plek stonden omgehakt, deels als straf, deels om aan te duiden dat zij uit vrijen wil zouden kunnen doen wat zij wilden. Wij vernemen, dat, zoodra het bekend is geworden dat een Fransche expeditie de grens van Dahomey en Lagos had overschre den en Saki bezet, een Engelsche strijdmacht door den gouverneur uit Lagos is gezonden Op de komst der Engelschen zouden de Franschen zich hebben teruggetrokken, maar nog is er een Fransche strijdmacht te Kiski. BERLIJN, 4 November. Het gisteren hier verongelukte stuurbare luchtschip van allu- miniura woog 55 centenaars, had dr e millioen mark gekost aan vervaardiging en schijnt erg vernield te ziju. De beruchte struikroover Cardoni heeft aan de Corriere de Sicilia een schrijven gericht, waarin hij 't gerucht tegenspreekt, dat zekere Galleo nog tot zijn bende zou behooren. »Ik ben nog maar alleen met Ferrara en Forra- vello,» schrijft hij. „Hierbij 5 lire voor plaatsing." In de buurt van Grosseto in de Ro- meinsrbe Campagna is de beruchte bandiet Menichetti in handen der gendarmes gevallen. Zij verrasten hem met twee zijner kornuiten, welke laatsten door de politiemannen werden neergeschoten. Menichetti kregen zij, ofschoon gewond, levend in handen. Sedert jaren was hij de schrik der Campagna. Hij gold na den dood van Tiburzi voor den laatsten „grooten" brigant uit de, ook in dit opzichi, classieke Campagna. Uit Caracas ontvangt de N. Y Herald bericht dat de revolutionaire beweging in dc staten Lara en Bolivar s uitgebroken. Drie compagnieën infanterie ziin naar Trinidad (Bolivar) gezonden. In Venezuela zijn ver scheiden honderden personen iu hechtenis genomen. Het Drama te Carroll, Onder deze titel vinden wij in een Ameri- kaansch blad de volgende bijzonderheden over een familiemoord, door den landbouwer. Baker te Carroll nabij Breda in den staat Iowa gepleegd. Baker zoude des morgens een buurman helpen dorschen, maar om 9 uur nog niet op het werk zijnde, begaf zijn broeder Henry, die bij de ouders inwoont, op korten afstand van John's woning, zich naar zijn huis om de reden te vernemen van zijn lang wegblijven. Hij vond de deuren gesloten, en gèen teeken van leven in of om zijne woning vernemende, trapte hij ten laatste een deur uit het slot en bevond zich voor een tooneel dat hem het bloed in de aderen deed stollen. Baker met zijn vrouw en jongste kind sliepen in een achtervertrek en de drie lagen in één bed. De vrouw was in den nek geschoten met een geweer, dat in een hoek stond. Het kind was in het hoofd geschoten en de sche del ingeslagen met den kolf van een re volver. De man ademde nog en had een kogel hoog in het voorhoofd, terwijl neven hem een revolver lag met twee ledige kamers. Boven lagen Henry, 8 jaar oud, en Lizzie, 6 jaar, op een bed met kogelwonden in het voorhoofd. Lizzie was dood, de knaap haalde Dog adem en in den tegenovergestelden hoek van dezelfde kamer lagen Corolina, 14, Chris tine, 9, en John, 3 jaar, dood, ieder met een kogel in het voorhoofd. Caroline had èr twee. Uit alle aanwijzingen blijkt, dat Baker eerst zijne vrouw heeft afgemaakt met het geweér en daarna de revolver heeft gebruikt op de baby en de overige kinderen. Allen waren in het voorhoofd geschoten en oogenblikkelijk gedood, behalve Henry, die nog lag te ziel togen. De overigen lagen met zulke kalme trekken op het gelaat, alsof ze in een rustigën slaap verzonken waren. De moordenaar had het wapen opnieuw geladen, terwijl hij zich nog boven bevond en blijkbaar den tweeden kogel in hoofd van hét oudste meisje geschoten, juist voordat hij de kamer weder verlaten had. Beneden gekomen had hij zich neven het lijk zijner vrouw uit gestrekt en zichzelf een kogel in hoofd ge jaagd. Baker was 34 jaren oud en had over twintig jaren op dezelfde boerderij gewoond. Hij werd in de omgeving beschouwd als een welvarend landbouwer en had nog kortgeleden een 200 acre-farm gekocht, enkele mijlen van de oude homestead verwijderd. Zondag te voren had hij met zijne vrouw en sommige van de kinderen den dienst bijgewoond in de kerk in het naburige plaatsje Breda. Later op den dag kreeg hij bezoek van een buurman, die zegt, dat toen hij dien avond Baker's woning verlaten had, het huisgezin in de beste stemming was en er geen wrevel of tweedracht bij hem of de overige huisgenooten was te bespeuren. Wat derhalve de aanleiding tot de vreese- lijke daad is geweest ligt geheel in het duister. De Baker's waren Duitschers en genoten de algemeene achting. Een later bericht van Caroll, Iowa, van 28 Sept. meldt John Baker de moordenaar van zijne vrouw en kinderen, leeft nog, maar zijn herstel is hopeloos. De zoon, Henry, geeft blijkeu van terugkeerende krachten en zijne kansen op herstel zijn beter. De lijken van de moeder en vijf kinderen zullen morgen te Breda begraven worden. Het is nu bekend dafc Baker verleden week eene hoeveelheid chloroform had gekocht te Breda, onder voor wendsel om de varkens te dokteren tegen cholera. Met dit vocht had hij zijn huisgezin in een vasten slaap gebracht en kon hij zijn helsch plan zonder eenigen tegenstand vol voeren. Zij, die Baker van nabij kenden, weten dat hij reeds sedert eenigen tijd aan verstandsverbijstering had geledeu, echter niet van dien aard dat zijne afzondering in een asyl noodzakelijk werd geoordeeld, Een vreeselijk lot heeft een Duitsch Amerikaansche familie in Jeffersonville, In diana, getroffen. Voor eenige maanden geraak te een zekere John Rosenbaurn in de netten van een mevr. Lizzi Hardiug, wier echtgenoot haar had verlaten wegens haar liederlijk gedrag; en die nu met haar beide kinderen een afzonderlijke woning had betrokken. Vergeefsch waren de vermaningen der ouders van Rosenbaurn, vergeefsch de smeekingen zijner zusters, en eerst toen mevrouw Harding met hem ruzie begon te maken, verliet hij haar. De verlaten vrouw schoof de schuld van het conflict vooral op John's zuster Marie, en zocht deze op in den winkel des vaders om wraak te nemen. Het meisje zat met haar moeder en zuster voor de deur, toen mevrouw Harding naderde er werden sléchts weinige woorden gewisseld, toen haalde mevr. Harding een revolver te voorschijn en joeg Marie Rosenbaurn een kogel door het hoofd. De doodehjk gekwetste stierf spoedig. Mevrouw Rosenbaurn viel aan het sterrbed harer dochter flauvv en was, toen zij weer bijkwam, krank zinnig. Een paar uur later viel zij weer in onmacht, waaruit zij niet weer ontwaakte zij was haar dochter in den dood gevolgd. Toen John Rozenbaum vernam, dat zijn zuster doodelijk gewond was, deed hij een poging tot zelfmoord men verhinderde die nog wel, maar hij moet bewaakt worden, wijl hij tee kenen van krankzinnigheid gaf. Mevrouw Harding is in de gevangenis en gedraagt zich zeer brutaal. In de stad heerscht groote opgewondenheidalleen haar sexe beschermt de vrouw voor de uitvoering der Lynchwet. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd 1 6758,04 terugbetaald f5036,20. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2547. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 2455.11 terugbetaald f3945.18 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1390. WAALWIJK. Eerste Winterconcert door de liedertafe „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum, op Maandag 8 Nov. 1897. Aanvang 7 uur. Zie progrogramma's. WAALWIJK6 Nov. 1897. Benoemingen. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Hertogenbosch heeft den Weleerw. Zeergel heer Dr. J. P. Le Blanc benoemd tot professor aan het Seminarie te flaaren. Kamer van Koophandel. Zooals onzen lezers uit de in ons blad voorkomende advertentie zal bekend zijn zal eene verkiezing plaats hebben ten raad- huize alhier, op Woensdag 10 November a.s., voor drie leden der kamer van koop handel en fabrieken. Voor zoover ons bekend is, bestaat er niet de minste oppositie tegen de herkiezing der drie aftredende leden, de lieeren J. B Tim mermans Wz., S. Fano en A J. Verbunt. Dit raag, o.i. echter voor geen kiesge rechtigde eene reden zijn om zich van stem ming te onthouden; want, behalve dat eene verrassing altijd mogelijk is, zou het een blijk zijn van geringe waardeering, als ge noemde heeren met een slechts geringe meer derheid herkozen werden. En werkelijk, bij al hetgeen de kamer van koophandel doet tot bevordering van den bloei van handel en nijverheid in onze gemeente, mogen de leden wel aanspraak er op maken dat de kiesgerechtigden zich de moeite getroosten van een gang naar het raadhuis. Wij vertrouwen dus dat allen, die tot medestemmen bevoegd zijn, van hun recht zullen gebruik maken, opdat de aftredende heeren glansrijk herkozen worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Dc winteruitvocringen. Dc winter is ingetreden en daarmede het seizoen van concerten en andere uitvoeringen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5