Notaris BINK, A. J. RANT, 93 hectaren LANDERIJEN, Groote Schuur voor Afbraak, ILLUSTRATIE. INHOUD VAiflFL V en VI. Sigaretten goedkoopste FIJNSTE Wed. C.Holtgrefe. St. Nicolaas- Etalage Speelgoederen en Galanteriën, Opening der étalage 22 Nov, St. NICO LA AS- ÉTALAGE Chocolaad- en SuiKerwerken, KOEK. Sint-Nicolaas. W. G. Vaags, lampen en ganglantarens, Schaatsen, Advertentiën, BINK, te Waalwijk, LOEFF, teDrunen, HEESENHUIS TE KOOR Katholieke Groote keuze van af de tot de soorten. Prachtige Jan van Huiten glas, porcsleia en aardewerk. wederom geopend is, G. van Loon-Sars. BOTERLETTERS. W. 6. VAAGS, finaal verkoopen: VERKOOPEN openbaar verkoopen Abonnementsprijs f 3.60. BAULDWHK. beelden; prachtige lampen, De ondergeteekende maakt bekend dat zijne ETALAGE van kleer-, parapluie- en haardstelstandaards Doelmatige nikkelen ar tikelen als meer. Het is niet alleen onze rust, die dreigt verstoord te worden, ook onze ijdelheid raakt in de klein. Alles begrijpen is alles vergeven, men kent dat woord eener Fran- sche vrouw. Maar om te kunnen' vergeven, moeten we niet zelden afdalen van het voet stuk, waarop we onszelf hebben geplaatst, en dat is wel een van de onaangenaamste dingen, tot welke we ooit geroepen kunnen worden. Het is zoo flink, tegenover anderen een hooge borst te zetten, als waren wij ontoegankelijk voor de harstochten, die hen in beroering brengen, gepantserd tegen de verleidingen, voor welke zij zijn bezwe ken. verheven boven de begeerlijkheden, die hen hebben doen zwichten. Indien wij werkelijk begrepen, hen en ons zeiven, indien wij ten volle doorzagen het vermeen de raadsel van hun zwakheid en het inge beelde geheim van onze kracht, we zouden gedwongen worden deze bekentenis af te leggen: Wanneer uw omstandigheden de mijne waren geweest, ook ik zou met oneer bedekt uit het strijdperk zijn getreden, waar in gij de nederlaag hebt ondergaan. Zulk een belijdenis valt zwaar, en daarom is het maur het veiligst niet te willen begrijpen. Als twee menschen met elkander in be trekking komen, moet hun eerste streven zijn elkaar te begrijpen. Het gelukken dier poging, en als men haar onderneemt met ernst en met liefde, is het welslagen altijd verzekerd is een blijvend voorbehoed middel tegen hetgeen wij gewoon zijn „mis verstand* te noemen, en dat zoo onnoeme lijk veel kwaad in het aanzijn roept. Hoe komt het toch, dat zoo menige huwe lijksverbintenis, onder aanvankelijk zoo lachen de vooruitzichten aangegaan, weldra is verduis terd door wolken, uit welke misschien hevige onweersvlagen zich zullen ontlasten, of gedrukt wordt door een ijzige kilheid, die de bloemen des levens belet tot wasdom te komen Och, de //kennismaking", die uit den aard der omstandigheden slechts opper vlakkig kon zijnwerd afgebroken toen zij eigenlijk eerst moest beginnendie jonge man heeft geen moeite gedaan, om haar, die hij tot zijn levensgezellin koos, te be grijpen hij heeft geen studie gemaakt van haar innerlijk wezen, van de behoeften harer ziel, van den grondslag harer gedachten. Slechts voor zichzelven was het hem genoeg een vrouw te hebben, die trouw de plichten vervult, welke haar verhouding tot hem op legthij, de egoïst, achtte het onnoodig de geestelijke gemeenschap aan te kweeken, het één zijn tot werkelijkheid te .naken, of wel, het jeugdige vrouwtje trachtte niet te be grijpen welke idealen haar echtgenoot moed geven om te volharden in den strijd wist niet te bepalen, welk aandeel in zijn arbeid binnen den kring van haar vermogen ligt voelde niet, wat het zeggen wil, elkander aan te vullen zonder er zich eigenlijk reken schap van te geven, trokken beiden zich terug in eigen omgeving, leefden naast en niet in elkander, en er moest wel een ver wijdering komen, van scheiding weinig ver schillende. Wat is de oorzaak dat die vader en zijn volwassen zoon, beiden flinke, degelijke mannen, wier karakter achting afdwingt en die hun plaats in de maatschappij waardig bekleeden, eigenlijk vreemd aan elkander zijn Zij hebben zich niet verder met elkander beziggehouden, dan de onderlinge betrekking van een plichtbetrachtend opvoeder en een gehoorzame zoon vorderde, maar eikaars in nerlijk leven hebben zij niet leeren kennen omdat zij het begrijpen hebben nagelaten. Van de liefde is de kostbare parel, die van het medeleven in elkanders gedachtenkring, verloren geraakt j liet oog des vaders is niet doorgedrongen tot in de diepste schuilhoeken van de ziel zijns kinds het is blijven staan bij de uitwendige handelingen, heeft die be oordeeld met een vluchtig onderzoek maar ze niet gebezigd als bouwstoffflen voor een gron dige karakterstudie. Schijnbaar laat de onder linge verhouding niets te wensrhen over en zelfs bestaat de mogelijkheid dat zijzelven niet gevoelen dat er iets aan ontbreekt. Toch wij nemen niets terug van hetgeen zooeven gezegd is, toch zijn zij aan elkander vreemd, hun zielen hebben elkaar niet ge zocht en dus ook niet gevonden. Niet begrijpen is de bron van allerlei maat schappelijke ongerechtigheden. Wij, werklie den aan een gezamelijke taak, waarvan ieder slechts een klein deel kan verrichten, stellen ons licht tevreden met de kennis en het begrip van ons eigen aandeel. Het geheel te overzien, dat achten we veel te moeielijk en dat wat een. ander doen moet, interesseert ons niet. Wij zijn als de arbeiders in een speldenfabriekde man, die de kopppen moet slaan geeft er niemendal om, hoe de machine werkt, die de punten aanslijpt. Diezelfde eenzijdigheid van opvatting leggen wij aan den dag met betrekking tot onze so ciale verplichtingen. Zoo in het algemeen willen we wel erkennen, dat er veel ellende wordt gevonden in de woningen der minge- goeden, en een enkele maal vinden wij het niet ongepast om onze wijsheid te luchten bij de bespreking van de vermoedelijke oorzaken maar verder gaan we er ook niet op in. Het geheel en al, ten volle begrijpen, dat ook met zich zou brengen een opklimmen tot de hoogte, van waar wij het geheele verschijnsel kunen overzien, en een nederdalen tot het punt, waar wij den broeder de hand kunnen reiken om hem te redden uit de diepte, dat is immers te veel gevergd van iemand, wiens optimisme medebrengt aan te nemen, dat alle wereldsche dingen vanzdf wel terecht zullen komen Maar willen we dan niet be grijpen, dat er beginselen van broedermin zijn, die ons dwingen ons bezig te houden met andarmans leed, ons drijven naar de plek waar geleden wordt en gestreden, en waar de ondeugd haar slachtoffer beloert Kunnen we wellicht niet begrijpen dat, waar iemand naast een afgrond staat, geen andere dan onze hand aangewezen is om hem van daar terug te trekken En zou ook de economische strijd, die in onze dagen op allerlei gebied wordt gevoerd, zulk een dreigend aangezicht vertoonen, als partijen zich meer beijverden, elkander te be grijpen Thans gaat het veeltijds hard tegen hard, omdat bij eiken gestelden eiscli terstond aan onwi! wordt gedacht als niet dadelijk toegeven volgt. Wie de vruchten van ander- maus arbeid geniet, en er is geen enkel mensch, die dat niet doet, moet weten dat de arbeider zijn loon waard is, dat een gepaste rust hem toekomt, dat hij niet alleen voor het brood van den dag van heden heett te zorgen, maar ook eenigen waarborg mag heb ben voor hetgeen in het verschiet ligt. En wie van loonarbeid moet leven, moet ook trachten te begrijpen dat er een grens is aan de fiuancieele kracht van den man, die voor hem het werk verzamelt en ordentdat deze te worstelen heeft met een concurentie, waartegen hij door de medewerking dergenen, die aan zijn onderneming zijn verbonden, het hoofd moet bieden. Er is, tusschen werkge vers en werklieden, een krachtiger band dan een geschreven contract, het is het besef der wederzijdsche verplichtingen, en wie deze goed begrijpt, zal eerst in het alleruiterste geval overgaan tot datgeen waarmede men gewoon is te beginnen, tot de uiterste mid delen. Ochwaren alle mensehen wijs Deze vro me verzuchting van vader Kamphuijzen ver tolken wij in dezen vorm Och, dat wij allen trachtten, alles te begrijpen wat binnen onzen gezichtskring valt We zonden niet slechts een „goede gewoonte" aankweeken, maar bo venal goede daden verrichten en goede toe standen doen geboren worden. Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad. DE NOTARISSEN zullen op 22 November 1887, des avonds 7 ure, bij TOESLAG in het Hotel „DE TWEÈ KOLOMMEN te Waalwijk, Een dubbel buis, uit vier woningen en erf te Waalwijk, groot 2,79 aren, INGEZET op f2800.— te WAALWIJK, zal op 15 November bij INZET en 29 November 1897 bij TOESLAG, telkens des avonds om 7 urein het Kof fiehuis van Ant Gerris, Onder WAALWIJK Een koffiehuis met vergunning „Tramstation,* in de Groote Straat, nabij de Haven, sectie C no 2023, groot 4.60 aren. Onder DRUNEN Een buis en tuin, sectie A nos. 1796 en 1798 groot 4.14 aren, eigendom van G, van Huiten. INFORM ATIENj te bekomen bij voorn. No taris en notaris Bossers te Loonopzand NOTARIS te Waalwijk, zal ten ver zoeke van zijn principalen in het te HEÜSDEN in het h apen van Am sterdambij den lieer SPIERENBURG PROVISIONEEL Dinsdag 23 November 1897, DEFINITIEF Dinsdag 7 December da. v., telkens 's morgens elf uur: Een modern ingericht met grooten Tuin en Boomgaard te Ba bylonien broek en onder Meeuwen, Dussen, Emmik— hoven, Eethen, Drongelen, Cap^l— le, Wijk en "Veen, in 40 koopen en 8 combinatiën in eigendom behoorende aan den lieer Arie Straver Jz. c.s.te BABYLONIEN- BROEK. Zie verder pub'icatiën in de koffiehuizen der onderscheidene gemeenten. De catalogus dezer verkooping, met breed voerige omschrijving der perceelen, de be lending, uit- en overwegen, aanvaarding en kolommen tot het bijhouden der veiling is tegen betaling van 25 cent verkrijgbaar ten kantore van Notaris RANT genoemd. Te bevragen bij den heer M. A. VAN LOON, Waalwijk. 31e Jaargang. Het station te VHertogenbosch, door J. R. v. d. L. Generaal Marceau en aartshertog Karei. Ook een kwestie, door J. W. Petrus, Canisius, door J) R v. d. Lans. Een praatje over Amerikaansche dienstboden. De burgemeester van Scharreldonk. Too- neeltjes uit den „goeden ouden tijd", door J F. Nuijens. (Vervolg). Klatergoud, door J. Vesters Jr. De Vestaalsche maagden. Moederken Helle. Vlaamsche vertelling door E. Rica. De Benedictijner abdij, Maria Laach, door J. R. v. d. L. Boer Tane. Vlaamsche vertelling door E. Rica. De feestrede en de hoed. Humoreske. De Noordpool-expeditie van Andrée. De inbreker. Don Antonio Cauovas del Castillo, eerste minister van Spanje Het paleis Peterhof. Op wilde paden. Avon tuur in de Cordilleras van Peru. Wat een kathedraal verhalen kan, door J. R. v. d. Lans. Het goudland onder de sneeuw. Het nieuwe stationsgebouw te Groningen, door z. Gosschalk. De zeevisscherij in Noord-Duitschland. Allerlei. Bij de platen. Aanbevelend, Voorradig de nieuwste artike len als Eene groote sorteering enz. enz. Aan scherp eoncurreerende P R IJ Z E N. met de fijnste sorteering van de 1ste fabrieken. Tevens groote sorteering Hopendezooals altijd met een druk be zoek vereerd te worden, onder minzame aanbeveling, Dagelijks versche Ie soort speculatie 60 ets. 2de i 40 Zijdie bij gelegenheid van het a.s. feest een degelijk CADEAU wenschen te geve» verzuimen niet een bezoek te brengen aUn de ruim voorziene Waalwijk bij de Haven. Zij bezit op huishoudelijk gebied zoo velerlei artikelen in alle prijzen, dat ieder iets van zijne gading kan vindenals in de nieuwste modellen, kolen- en cokesbakken, tcgelpla- ten, prachtige kolenscheppers, po ken en tangen; beschuit-, koek en presenteertrommels; emmertjes, gietertjes en doozen timmermans gereedschap. koffiekannen, theepotten en kom— fooren, suikermandjes, beschuit- doozen, boterwarmers, theebusjes, taartenschotels,presenteerblaadjes, flesschen bakjes, enz. Emaille in groote keuze, messen, lepels en vorken, koffiemolens, doofpotten, enz. sedert jaren beroemd. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend EN jr

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2