Nummer 90. Zondag 14 November 1897. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. Spanje. Engeland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. Over de redevoering welke Engeland's minister-presideutlord Salisbury, overeenkom stig het gebruik, bij het banket in Guildhall ter gelegenheid van de aantreding van den nieuwen lord-mayor van Londen,Dinsdag heeft gehouden, is vooraf heel wat gezegd en geschreven. De leidende organen, zooals de Standard, de Daily Craphic, de Daily News, waren er reeds vooraf over aan 't kijven, de een meende dit, den ander dat in één woord aller oog was Dinsdag gevestigd op lord Salisbury of liever elk oor begeerig zijn woorden op te vangen. Of aan de verwachtingen in 't algemeen genomen zal beantwoord zijn Sprekende over Afrika, verklaarde Salisbury dat de onderhandelingen met Frankrijk, Italië en Portugal nog steeds op vrieuschappelijke wijze voortduren. Misschien zullen deze onderhandelingen nog lang duren. Engeland wil geleid worden door de strikte eischen des rechts en de belangen des rijks. Het verlangt geen onrechtvaardig verkregen bezittingen. Het is zijn wensch, dat de handel ziju ge wonen loop neemt aan dc Niger, den Nijl en de Zambesi. Wij wenschen goede buren te zijn, maar zijn gedwongen te zeggen, dat, terwijl wij in het verleden tegemoetkomingen hebben bewezen, het uitoefenen van deze bijzondere eigenschappen ook zijn grenzen heeft en wij onze rechten niet kunnen laten miskennen. Het meest beteekenend'was wel het slot der groote redevoering Het Europeesche concert is een lichaam, dat alleen met vrucht werk zaam kan zijn, wanneer alle leden eensgezind zijn. Dikwijls is het moeielijk om een derge lijke eenstemmigheid te verkrijgen en gij kunt op een enkele regeering de verantwoorde lijkheid werpen van hetgeen door het Euro- peesch concert niet gedaan is. De geschiedenis van het loopende jaar bewijst, dat wij Grie kenland niet hebben kunnen beletten een oorlog aan te gaan, maar behoudens deze ongelukkige uitzondering zijn wij er in geslaagd den Europeeschen vrede te handhaven. Hel is de glorie van het Europeesch concert, dat het de ramp heeft weten te voorkomen, welke het gevolg zou zijn geweest van een heropening der Oostersche quaestie, waardoor een alge- meene brand had kunnen ontstoken worden. Als gij het gevaar in aanmerking neemt, dat er bestond voor het zich mengen der Slavische bevolking in dezen oorlog, en als gij nagaat hoe correct zij opgetreden is, dan zult gij moeten op prijs stellen datgene, wat de groote mogendheden voor den vrede hebben gedaan. Indien het Europeesche concert niet had bestaan; zou iets dergelijks niet verkregen zijn. Wanneer de eene of andere mogendheid had getracht met miskenning van een andere mogendheid op te treden, dan zou ook daarvan het gevolg zijn geweest een Europeesche oorlog. Het voorkomen van den ouderlingen wed strijd in het bewapenen tusschen de Euro peesche mogendheden, welke wedijver moet leiden tot wederzijdsche vernietiging, steunt op de hoop, dat langzamerhand de mogendheden gezamelijk in vriendschapelijken geest zullen optreden in alle quaesties, welke opgeworpen kunnen worden, totdat zij eindelijk vereenigd zullen zijn in een zelfden internationalen bond, die definitief aan de wereld een lang tijdperk van vrede zal geven en van vooispoedig verkeer. voorzitterschap met een korte toespraak waarin hij erop wees, dat in de vorige zitting veel tijd was verloren gegaan met langdurige beschouwingen en talrijke interpellaties. Daar door was de afdoening van belangrijke quaes ties veitraagd; hij hoopte dat dit nu anders zou worden. Onmiddellijk kwam echter weer een inter pellatie aan de orde en wel van den socialist Berloz, die den minister van binnenl. zaken Scheltrera er een grief van maakte twee on derwijzeressen van Gent te hebben geschorst, omdat zij hare leerlingen ouder haar geleide hadden doen deelnemen aan de burgerlijke begrafenis van een vijftienjarig kind. bij welke begrafenis de roode vlag was ontplooid. Berloz meende, dat de onderwijzeressen een voudig haar plicht gedaan hadden en dat zij onkundig waren van het socialistisch karakter der demonstratie. De minister toonde het tegenovergestelde aan en betreurde daarbij tevens het feit, dat een vijftienjarig schoolkind zonder de troost middelen der Kerk was gestorven en burgerlijk begraven. Dc schorsing der beide onder wijzeressen was geschied op voorstel van inspecteurs, die niet tot de politieke richting der regeering behooren. Anseele en eenige andere socialisten meng den zich in het debar en daarbij werd ge sproken over het karakter eener burgerlijke begrafenis. De katholieke werkmau-afge- vaardigde De Guchtenare riep uit, dat wie burgerlijk begraven wordt, als een hond begraven wordt. „Gij zijt een ellendeling" riepen de socialisten hem toe. Een groot tumult ontstond en de president kon daaraan slechts een einde maken door de zitting op te heften. de strengofficieele herhaling van de juiste stelling, reeds vroeger officieus door de re geering verkondigd. Het woord is thans aan den senator Scheurer-Kestner. De Figaro meldtDe heer Scheurer- Kestner zal den minister van justitie in de gelegenheid stellen, van de zaak Dreyfus kennis te nemen. Zoowel Dinsdag als Maandag zijn de ge volmachtigden van Griekenland en Turkije vergaderd geweest te Konstanlinopel en 12 artikelen van het vredesverdrag zijn definitief vastgesteld en geteekend. Over de vraag omtrent de schadeloosstelling is bijna over eenstemming en over de privileges der Grie ken in Turkije. De eigendunkelijke handelwijze der Kre tensers te Akrotiri, die doodleuk een eigen vlag instelden en ontplooiden, heeft de viag- genquaestie op den voorgrond gebracht. Kreta zal onder het autonome regime een eigen vlag hebben dat staat rast. Welke dat zijn zal Blauw en wit zijn de natio nale kleuren evenals in Griekenland, doch 't gaat niet wel aan de Grieksche vlag aan te nemen daar zou de sultan bepaald op tegen hebben MADRID, 11 November. Een telegram uit Gibara behelst dat terwijl de Montserrat (het schip waarop Weyler zich bevindt) daar lag voor reparatie van averij, Weyler aan wal gegaan is en zich eer liet bewijzen als ware hij nog gouverneur. Maarschalk Blanco heeft de overheidsper sonen uit hun ambt ontzet. De Spaansche miuisterraad heeft be sloten tot het bouwen van twee oorlogschepen. Het voorstel van den minister van koloniën, om aan de gouverneurs van Cuba en de Filippijnsche eilanden een ruime volmacht te geven lot het schenken van vergiffenis aan opstandelingen, is goedgekeurd. Op een vergadering der diamantbewerkers te Antwerpeu zijn de namen der patroons, die de door de werklieden gestelde voorwaar den aangenomen hebben, met gejuich begroet. Men denkt, dat de overige patroons wel spoedig zulllen volgen. De werklieden die den arbeid hervat hebben, staan tien percent van hun loon aan de stakers af. 't Is op 't oogenblik alles rozeugeur en ma neschijn tusschen Spanje en de Vereenigde Staten Onder den gunstigen indruk van de nota van autwoord op Woodford's schriftelijke verklaring, is de regeering te Washington nu weer met een repliek van haar kant bezig, waarin zij verklaart dat zij haar uiterste best heeft gedaan om vrijbuiters-expedities te belet ten te vertrekken. Blanco, Kuba's nieuwe gouverneur-generaal heeft den allerwege op het eiland verspreiden bevelhebbers aangeschreven, dat zij de bevol king zooveel mogelijk moeten beschermen in t belang van de oogst en fevens heeft hij voor geschreven dat de berichten over ontmoetingen met de insurge.iten kort en duidelijk moeten zijn waarlijk geen overbodige wenk na al de opgeschroefde mededeelingen van wijlen Weyler In de Dinsdag door de Belgische Kamer gehouden zitting werd de heer Beernaert als president herkozen. Hij aanvaardde het Dreyfus. De volgende ofïïcieele nota is na afloop van den ministerraad aan de pers gezonden „De voorzitter van den ministerraad en de minister van oorlog Hebben den raad in kennis ges eld van de plannen van de heeren afgevaardigden Castelin en Mirman om een vraag tot hen te richten betrekkelijk de perspolemiek, begonnen naar aanleiding van de zaak Dreyfus. De heer Méline en generaal Billot hebben den raad het door hen gege ven antwoord medegedeeld. De kapitein Drey fus is volgens regel en recht (régulièrement et justemenl) door den krijgsraad veroordeeld. De veroordeeling blijft met vol effect. Zij zou slechts teniet gedaan kunnen worden door een arrest van revisie, gewezen overeenkom stig de voorschriften van art. 443 van het wetboek van strafvordering, gelijk het is gewijzigd door de wet van 8 Juni 1895. Volgens de woorden van deze wet, komt het recht om revisie aan te vragen aan den minister van justitie toe, „wanneer, na een veroordeeling, een feit voorvalt of ontdekt wordt of wanneer stukken die tijdens het proces onbekend waren, worden overgelegd, welke van zoodanigen aard zijn dat zij de onschuld van den veroordeelde vaststellen." Aangezien de minister van justitie noch van een nieuw feit, noch van een onbekend stuk kennis heeft bekomen, is het slechts de taak van de regeering de uitvoering der ver oordeeling te (blijven) verzekeren." Gelijk men ziet, bevat deze nota slechts Het gerucht dat een piket bij de verkenning in de Kuram-vallei op 7 dezer door de op standelingen afgesneden en neergesabeld was, wordt bevestigd. De afdeeling, uit een In disch officier en 35 man bestaande en be hoorende tot het infanterie-regiment uil Kapurthala, wilde van een bergtop in de vlakte afdalen langs een kortereu weg die die door een ravijn leidde. Toen dit ravijn bereikt werd, bleek echter dat het gras en het kreupelhout in brand stond, en de vlam men verspreidden zich zoo snel, dat de afdeeling zich niet meer bij de hoofdmacht kon voegen. Toevallig kwam een troep Chamkanni's daar langs, en ziende in welk een hachelijken toestand de Engelsch-Indische soldaten zich bevonden, begonnen zij rots blokken op deze neer te wentelen langs de berghelling. Vervolgens werd het piket geheel omsingeld en tot den laatsten mao afgemaakt. De Sikhs moeten dapper gevochten hebben, tot 't laatst toe en men zegt dat hun be velhebber, Divi Singh, eigenhandig twee vijandelijke aanvallers doodde, voor hij viel. In de Tirah-vallei wordt aan alle kanten nog gevochten.. Over het gevecht bij Saran-Sar, in de bergen in het westelijk gedeelte van de Tarah- vallei, worden de volgende bijzonderheden geseind Generaal Westmacott had het Northamp tonshire regiment vooruit gezonden, het 15e Sikhs aangewezen om de twee batterijen te dekken, en het Dorsetshire reg. en het 36e Sinkhs om de flanken te beschermen. Deze aanzienlijke troepenmacht rukte eergisteren, ouder leiding van generaal Sir William Lock- hart persoonlijk, tegen de stelling te Saran Sar op. De vijandelijke scherpschutters be zorgden de Engelsche veel last door hun welgericht vuur, maar de opstandelingen boden geen ernstigen tegenstand, hoewel de stelling goed te verdedigen geweest zou zijn door een handvol manuen. Generaal Lockhart hoopte van het hooggelegen punt uit dat thans bezet werd, in heliografische gemeenschap te kunnen komen met de kolonne te Fort Bara, Glak ten zuidwesten van Peshawar) maar de ge steldheid van het terrein belette dit. De terugtocht begon kort na den middag, maar duurde tot de duisternis inviel. De opstandelingen hadden den tijd gehad zich te verzamelen en volkomen gedekte position in te nemen in de ravijnen, die langs de uiterst steile en moeielijk begaanbare bergpa- de i liepen, waarlangs de troepen slechts bij groepjes konden afdalen. Zoo werden vele Engelschen neergeschoten, en de noodzake lijkheid om de gewonden over dit terrein meé te voeren, belemmerde den terugtocht nog meer. Het Northamptonshire regiment moest zelfs bijstand ontvangen van de Sinkshs. Generaal Westmacott zelf zorgde dat alle gewonden in veiligheid gebracht werden. De vijand vocht met ware doodsverachting. Aan de zijde der Engelschen werden een officier gedood, 3 gewond, 6 minderen gedood en 42 gewond daarenboven worden een luitenant en 12 man van het Northamptonshire regiment vermist. Intusschen hebben de Gurkha's op een ander punt van de vallei, bij de Arhanja-pas de opstandelingen zware verliezen toege bracht. BOMBAY, 11 November. Naar men ver neemt, trekken een of twee colonnes van het leger van generaal Blood onmiddelijk tegen de Uiman Khels uit. De stam der Bonerwalls (in het Swat-dal) heeft tot a. s. Maandag verlenging van tijd gekregen om de voor waarden, hun door de Engelschen voor hunne onderwerping gesteld aan te nemen. LONDEN, 11 November. (Part.) De Daily Chronicle geeft lange uittreksels uit het nieuwe vlugschrift van Bernard Lazare over het geval Dreyfus, en in een krachtig hoofdartikel be toogt het blad, dat Dreyfus recht heeft op een nieuwe behandeling van zijn zaak onver schillig of hij schuldig of onschuldig is, want het ware een schande Dreyfus in zijn gevan genschap te laten smachten op een vonnis van den krijgsraad, zoo onbevredigend en geheimzinnig verkregen. In het café Marschall te Weenen zijn stu denten slaags geraakt met officieren, die door genen beleedigd werden. Twee studenten liepen sabelhouwen op en een kelluer, die tusschen beiden kwam, werd een vinger af gehouwen. De politie maakte aan de kloppartij een einde. Een illustratie tot het leven in Klondyke, het besneeuwde goudland, levert het volgende reglement dat in een der logementen is aan geplakt. „Kostgeld vooruit betalen met boonen 25 dollars per weekzonder boonen 12 dollars zout vrij. Het in den zak steken van aard appelen of andere levensmiddelen is niet veroorloofd. De heeren worden verzocht zich buiten te wasschen en hun eigen waschwater te smelten. Er wordt niets berekend voor ijs. Extra prijs voor stoelen die binnen vijf voet van de kachel staan. De logés moeten hnn eigen stioo meebrengen; de beddeu op den zol.ler zijn gereserveerd voor de gere gelde bezoekers. Men wordt verzocht zijn schoenen niet uit te trekken, daar de loge menthouder er niet verantwoordelijk voor kan zijn. Slaan en schieten is aan tafel niet geoorloofd. Overtreders van deze regels worden doodgeschoten." WAALWIJK. Eerste Winteruitvoering door de Tooneel- vereeniging „Volhardiug in den Strijd", op Zondag 14 November 1897, iu de zaal van den heer A. J. Gerris, Markt, aanvang 7 uur s avonds. (Zie programma's). Eerste Winterconcerr op Maandag 15 No vember, Aanvang juist 7V2 uur, te geven door de Harmonie „l'Espérance". WAALWIJK, 13 Nov. 1897 Train - Vieinaux. Naar de N. R, Ct. uit Capelle verneemt, zijn door het gemeentebestuur aldaar onder handelingen aangeknoopt met de Société aüonyme Vieinaux Hollondais te Brussel, voor den aanleg van een stoomtramweg van de haven dier gemeente over Kaatsheuvel naar Dongen. Waar bereids omtrent den aanleg een onderzoek is ingesteld, bestaat gegrond vooruitzicht tot het tot stand komen der lijn. Vervoegde inlijving van lotelingcn. Men deelt mede In de pers doet dezer dagen de ronde een aan het Nedrl. Dagblad ontleend bericht, dat bij het legerbestuur het plan bestaat, om met 'net oog op de inhuldingsfeesten, ne inlijving der miliciens van de lichting 1898, in plaats van in de Maand Maart, reeds in Januari te doeu plaats hebben en in verband hiermede, de miliciens der vorige lichting reeds na 10 of 12 maanden met verlof te zendeu, naarmate zij tot 12 of 16 maanden dienst verplicht waren. Tot het laatste is de regeering zeker be voegd. Tot het eerste evenwel niet, tenzij alsnog zeer spoedig eene wijziging der miliewet tot stand k mie. Art. 112 dier wet luidt aldus: „Behoudens de uitzonderingen bij de wet geschiedt jaarlijks tasschen 1 en 15 Maart de aflevering van de tot den dienst aange wezen en in de lichting van het jaar begrepen lotelingen, van hunne plaatsvervangers of nummerverwisselaars en van de vrijwilligers voor de lichting van dat jaar." Het is moeielijk aan te nemen dat eene eventueele wijziging der miliiiewet zoo spoedig van kracht wordt, dat eene inlijving iu Januari 1898 mogelijk zouden zijn. Daartoe zou het o. a. ook noodig zijn, de eerste en de tweede zitting van den militieraad, thans aanvangende resp. den tweeden Maandag in December 1897 en den tweeden Maandag in Januari 1898, te vervroegen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5