Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. nachtarbeid alléén langs wettelijben weg mogelijk is. Staatsbemoeiing in deze zal dan ook wel blijken onvermijdelijk te zijn. Zij geeft de zekerste en meest volledige oplossing. Zij maakt het onmogelijk, dat een goed-gezind patroon benadeeld worde door een minder scrupuleuzen concurrent. En zij voorkomt onaangenaamheden, als waarvan nu de resi dentie getuige is, onaangenaamheden en conflicten, waarbij de patroon zich somwijlen intransigent toont, omdat hij zijn prestige bedreigd acht door toe te geven aan ecu kras geformuleerden eisch. Hoe eer dus de zaak van den nachtarbeid op legislatieve wijze in 't reine wordt gebracht, hoe beter. De verhouding der patroons onderling en van de patroons tot de werk lieden is, helaas, nog niet van dien aard, dat men zijne hoop op de goede gevolgen eener vrije regeling kan stellen. Het gemis aan we- derzijdsch vertrouwen in de arbeidswereld maakt de inmenging der overheid niet slechts gcwenscht, maar beslist noodzakelijk. Dit heeft ons de Haagsche bakkersoorlog maar al tc duidelijk geleerd (Centrum Te Weenen verkeeit meu geheel onder den indruk van Badeni's zoet vogelaarsge- kweel uit de laatste zitting van Oostenrijks Huis van afgevaardigden en te grooter is de belangstelling voor het verder verloop der dingen nu men weet, dat de minister-president de van verzoenigsgezindheid getuigende re devoering gehouden heeft op des kiezers uitdrukkelijk verlangen. Verder heet 't dat graat Badeni een wetsvoorstel over de nati onaliteiten en de taal-quaestie gereed heeft en zelfs beweert men dat deze nieuwe regeling reeds zou worden onderworpen aan de provinciale Landdagen, nog vóór het eind van het loopende jaar. Geconstateerd wordt, dat de Kamer wel met aandacht en belangstelling de redevoe ring van Badeni gedurende eenig uren heeft gevolgd; gewezen wordt teveus op het feit, dat er geen interrupties zijn voorgekomen, doch over het vermoedelijk resultaat der tegemoetkoming aan de billijke eischen der minderheid, valt weinig te zeggen, tenzij men vrede neemt met enkele verschijnselen. De commissie der rechterzijde in het Par lement heeft Badeni hartelijk gelukwenschl met zijn verklaring, doch wat der regeering heel wat meer zou lijken (een aanduiding vau ingeuomenheid van de oppositie) blijft uit geen schijn van een toenadering zelfs valt er te constateeren. De bladen der Duit- sche fracties blijven koel en gereserveerd van toon, zonder evenwel de door Badeni be pleite toenadering rondweg af te wijzen, wat wel een gevolg is van het volkomen gebrek aan vertrouwen in de beloften en toezeg gingen. Niet voor beloften alleen zullen de Duit- schers de wapenen nederleggen er moet zekerheid zijn, vertrouwbare borgstelling en onder de fracties is 't tot dusver alleen de Duitsche volkspartij, die een compromis aan nerr.elijk acht. Om te beginuén zou zij de taalverordening voor Bohemen opgeheven willen zien ten aanzien van de Duitsche districten. De Tsjecheu zoowel als de Polen blijven kalm, in afwachting van nadere aanduidingen. Wel leek 't eerst alsof de Tsjechen Badeni zouden loslaten wegens de tegemoetkoming aan de wenschen der Duitschers. doch de regeering heeft de opgewonden heeren weer wat weten te kalmeeren. Zoo is er afwachting bij alle fractiesbe paalde voorstellen wachten de Duitschers, bepaalde voorstellen verbeiden ook de Tsje chen en Polen. Mochten die komen en den eersten naar den zin zijn, dan is dit alleem reeds voldoende om de andere in opstand te brengen en blijken de Tsjechen en Polen geen reden te hebben tot ontstemdheid, dan fs er voor de Duitschers zeker geen reden tot frontverandering Met groote ges.rengheid zal worden opge treden tegen de studenten, die hebben deel genomen aan de betoogingen te Weenen. Ondertusschen is 't aan de universiteit nog lang niet rustig tusscheu de leden der ver schillends corporaties; Zaterdag moesten weer acht arreslaties plaats vinden en nieuwe demonstraties worden gevreesd. In de begrootingscommissie, welke Vrijdag door de langdurige beraadslagingen in de Kamer weder niet kon samenkomen, was Zaterdag van een gunstigen invloed van Badeni's tegemoetkoming heel weinig te bemerken de obslruclie-taktiek werd weer ijverig beoefend. Zondag is 't ook voor de afgevaardigden van Griekenland en Turkije rustdag geweest er vond te Konstantinopel geen zitting plaats van de gedelegeerden tot de sameestelling van een definitief vredestractaat, doch Zater dag waren de heeren voor de zeventiende maal broederlijk bijeen. Veel afgedaan is er nietde Grieksche gevolmachtigden leven in afwachting van instruction uit Athene over de volgende punten. De Turken willen den tekst van artikel 9, rakende de capitulatiën, eerst vastgesteld zien na de onderteekening van den vrede en wel in verband met de consulaire conventie, waar door ook artikel 3 van het vqorloopig verdrag eerst later zou kunnen worden vastgesteld. Nu heeft Griekenlands regeering aan haar gevolmachtigden opgedragen de para- pheering van twaalt artikelen van het vre desverdrag. Ondertusschen schijnt de Porte tegen Schafer's benoeming tot gouverneur-generaal van Kreta in overeenstemming met de wil der mogendheden, gekant te blijven, welke oppositie wordt toegeschreven aan des kolonels min gunstige antecedenten. Mogelijk is de benoeming van eeu tijdelijke of voorloopige gouverneur niet noodig de gezanten te Konstantinopel gaan aan discussieeren over de autonomie, komt men te dezen aanzien tot een vergelijk, dan zou een voorloopige benoeming overbodig worden De Grieken zijn thans bezig de vraag te behandelen, aan wie de schuld ligt, dat zij zoo geducht door de Turken zijn geklopt Men is reeds tot de ontdekking gekomen dat de torped'os niet in orde waren, doch deze ontdekking heeeft weinig kunnen bijdragen tot het vinden van een excuus voor de ge leden nederlagen, omdat de vloot de torpedo's niet noodig heeft gehad. De defecte torpedo's moeten hoofdzakelijk dienen als wapen tegen een lid der koninklijke familie, prins George, den bevelhebber der vloot. Natuurlijk is er onder het volk groote ont steltenis ontstaan, toen het hoorde met welke torpedo's de schepen in zee waren gegaan. En nog was men niet tot kalmte geraakt, als men reeds met nieuwe onthulliugeo te voor schijn kwam. Er wordt namelijk beweerd de bewering is van het blad Neologos dat een deel van het staande leger voorzien is geweest van onbruikbare patronen Tot kort voor den oorlog waren de soldaten voorzien van patronen, die in het jaar 1880 waren aangeschaft. Een der jongere officieren, die proeven nam met deze patronen, ontdekte nu, dat het kruit van slechte qualiteit was of door de jaren veel in hoedanigheid verloren had. Op zijn raad gaf de overheid bevel, nieuwe patronen aan te schaffen doch zoodra de vijandelijkheden waren uitgebroken, bleek, dat de hoeveelheid nieuwe patronen niet voldoende was en dientengevolge werden de troepen voorzien van patrouen. waarmee niet te schieten viel De minister van koloniën van Spanje, Moiet, heeft nu eeu onderhoud gehad met den gezant der Vereenigde Staten generaal VVood- foid en deze heeft bij die gelegenheid ver klaard, dat zijn regeering volkomen tevreden gesteld is door de maatregelen van maarschalk Blanco. Uit Corunna wordt bericht dat de aan hangers van generaal YVeyler hebben besloten het plan te laten varen om hem bij zijn aankomst een ovatie brengen. De Ooslenrijksche gezant te Konstantinopel baron von Galice heeft de Porte een nota overhandigd, waarin binnen een bepaalden tijd genoegdoening wordt geeischt voor het incident te Mersina. Het geval betreft den Lloydagent Brazzafolli, die eerst uit Mersina verbannen is en na met toestemming van de Porte teruggekeerd te zijn, door de Turksche autoriteiten werd bemoeielijkt. Het schijnt, dat deze autoriteiten de door Oostenrijk geöischte voldoening niet willen geven. Blijven ze dit weigeren, dan zal wellicht gezant Galice Konstantinopel verlaten. Naar aanleiding der vermooiding van acht Italianen in Brazilië, is de Italiaansche regeering voornemens krachtdadig op te treden en ze rekent daarbij op den steun van Duitschland. De Braziliaansche Senaat heeft met 33 tegen 19 stemmen het voorstel tot uitvaardi ging van den staat van beleg aangenomen in tweede lezing. Volgens den Figaro zal de senator Scheu rer-Kestner eerst over 14 dagen zijn dossier aan den minister van justitie ter hand stellen. Volgens Scheurer-Kerstner heeft een ander het verraad gepleegdwaarvoor Dreyfus gestrait is. De Liberté meent, dat hiermede een gepensionneerd officier van de cavalerie bedoeld wordt. Andere bladen blijven wei geren te gelooven aan het bestaan van be wijzen voor Dreyfus' onschuld. Uit een boek van Maurice Leudel «Guillaume II In time», dat gisteren te Parijs is verschenen Op zekeren dag 'twas in den tijd, dat de tegenwoordige keizer nog prins was kreeg prins Wilhelm plotseling een neusbloe ding. Toen de officieren van zijn staf zich vol hovelingenbelangstelling om hem ver- drongeu, stelde hij hen gerust met de woordeu «Mijne heeren, 't is niets; 't is alleen de laatste droppel Engelsch bloed, die uit mijne aderen wegvloeit.» De ministerieele pers hecht veel gewicht aan de nieuwe betuigingen van Sympathie van den pa is jegens Alphouse XIII en de regentes op 't oogenblik, dat de Carlistische partij zich op nieuwe avonturen en rustver storingen voorbereidtvoor 't geval dat de zaken op Cuba verkeerd loopen. De liberale bladen in de steden van Noord-Spanje be klagen zich ten zeerste over de houding der lage geestelijkheid eu der geestelijk i orden die de zaak der carlisten openlijk steunen. Verschillende bladen dringen onemwon- den aan op de arrestatie van den ex-gou verneur-generaal van Cuba op grond van ongehoorzaamheid oneerlijkheid, plichtsver zuim enz. Maarschalk Blanco heeft den soldaten het kampeeren in de open lucht gedurende den nacht verboden heeft hun het dragen van ondoordringbare regenjassen aanbevolen en ontzegde het recht van inmenging aan de New-York Herald, welk blad een inschrijving wilde openen te Havana voor de in de Cu- baansche steden gevluchte boeren de Spaansche regeeriug kan zelf wel zorgen voor de bewoners van Cuba, dus heette het In een bericht uit Havana wordt ver meld, dat de opstandelingen bij Nuevitas in de provincie Puerto Principe met dynamiet een trein in de lucht hebben laten springen. Er zijn 12 dooden en 27 gewonden. Te Barcelona zijn zes kisten met geweren in beslag genomen, die uit Antwerpen kwamen en voor den Kongo bestemd heetten. De zaak wekt veel opzien en men houdt het er voor dat de wapens voorde Carlisten bestemd waren. In de Spaansche province Valencia hebben de overstroomingen groote schade aangericht; 15 menschen zijn omgekomen. Van de Indo-Afgaausche grens werd Zon dag gemeld De verkenning naar Saransar gemaakt heeft ook in dit opzicht succes gehaddat de troepen verder zijn gekomen dan het punt dat op den 9en bereikt was, dat een ruimer gebied in kaart gebracht kon worden, en de residentie van het opperhoofd der Zakka Khels, Chikkan, verwoest werd. De verliezen der Engelschen waren onbelangrijk, die van de opstandelingen worden op 30 geraamd. Bij den terugtocht naar het kamp werd de vijand zonder moeite in bedwang gehouden. De gezanteu van alle clans der Orakzais zijn gisteren door generaal S r William Lock- hart in zijn kamp ontvangen. Sir R. Udney, staatkundig hoofdadviseur, trad als tolk op de bijeenkomst werd door alle Engelsche hoofdofficieren bijgewoond en de Gordon Highlanders vormden de eerewacht. Generaal Lockhart zeide dat hij binnen 14 dagen volledige aanneming van zijn voorwaarden verwachtte en dat de Britsche commandant in elk geval alle deelen van het grondgebied zou bezoeken, hetzij als vriend, of als vijand. Vervolgens vertolkte sir Richard Udney deze voorwaarden aan de gezanten der Orakzais Geheele teruggave van alle wapenen en eigen dommen, in den Khaibar Pas of waar ook geroofd; overgave van 500 achterladers; een boete van 35,000 ropijen het vervallen van alle vroegere toelagen; plechtigeonderwerping. De hoofden zeiden dat zij de voorwaarden goed begrepen hadden, en gingen heen. De fourugeerende troepen zijn telkens nog slaags met de Afridi's. Van de verschrikkingen, die aan een tocht naar de goudvelden van Klondyke vast zitten en vooral niet voor de menschen alleen, geeft een brief van een van de leden der regeerings expeditiedie onder leiding van den Canadeeschen minister van biuuenland- sche zaken Sifton van de Westkust naar de Yukon vertrokken is, iets te voelen. Hij schreef den I6u October van Skaguay aan het Lynn-kanaal «De verhalen van de doode paarden in den Witten Pas (bij Skaguay) zijn niet overdreven. Van de 3200 paarden die aan deze zijde vau den pas den overtocht begonnen, zijn er slechts 200 overgebleven. De andere zijn bezweken tengevolge van verkeerde behan deling, ruwheid van het padhet harde klimaat, overbelasting, overmatigen arbeid en ontbering. Men kan zich geen droeviger aanblik denken. Laatst volgde ik onze pak ossen een paar mijlen het pad op, en zag de arme beesten verstrooid liggen tusschen het geboomte, in de Skaguay rivier, in spleten of op het pad diep in den modder gezakt. Gij kunt u geen voorstelling vormen hoe moeilijk het is met pakdieren den Witten Pas te beklimmen. Ik volgde onze ossen een steil en ruw pad op. Zij hadden zich door een nauwe spleet in de rots op le hijschen, terwijl zij met een last van driehonderd pond op hun rug door stroomend water gingen. Het optornen van de beesten in een houding van een hoek van 35 graden tegen de rots op, terwijl hun last op hun flanken slingerde en zij alle spieren moesteu spannen om hun houvast te bewaren en vooruit te komen, was pijnlijk om te zien. Spoedig viel een van die zware kerels de rots af, in een holte. Hij verroerde zich niet meer tot hem de last was afgeuomen.... Den volgenden dag kwam het bericht dat een der ossen zich in een spleet den hoel had afgerukt. Hij moest doodgeschoten worden en zijn vleesch werd tot voedsel van de honden gebruikt. Twee andere konden niet meer en de overige moesten opnieuw beslageu worden.... Te Skaguay vond de schrijver onder de gelukzoekers volslagen anarchie heerschen. Eu het klimaat was er ellendig. Het Berliner Tageblatt ontving van goed- ingelichte zijde het bericht, dat de gezond heidstoestand van vorst Bismarck achteruitging en dat de geheele vorstelijke familie aan 't ziekbed ontboden was Van verschillende zijden is daarop het bericht gekomen, dat de ongunstige geruchten over den gezondheids toestand van Bismarck ongegrond zijn Ook is het niet juist' dat een ongewoon groot aantal familieleden zich op Friedrichsruhe bevindt. De vorst lijdt echter aan rheumatiek en aangezichtspijn, welke hem de slaap rooven. KEULEN, 15 November. De Kölnische Zeitung verneemt uit Berlijn, dat een klein eskader Duitsche kruisers in de Bocht van Kiantsjang troepen aan wal heeft gezet, om pressie te oefenen bij de Chineesche regeering, dat spoedig op voldoende wijze worde toege geven aan de eischen, van Duitsche zijde naar aanleiding van het verwonden van twee Duitsche zendelingen en het vernielen van een Duitschen zendingspost, gesteld. De Zwitsersche bladen laten zich heftig uit tegen de militaire autoriteiten in Than, naar aanleiding van het volgende voorval. Eenige dagen geieden heeft de artillerie daar les gehad in het schieten op een levende schijf. Het doel was namelijk een heel oud paard, dat het land jaren lang in het leger gediend had. Het beest was opgesloten in een om heining van een vijftieu vierkante meter daar kon het zich vrij bewegen. De artillerie vuurde nu herhaaldelijk op dat dier, en niet met kogels, die, goed gericht, dadelijk den dood tengevelge hebben, maar met granaat kartetsen, kogels, die kort voor het doel uit- een8pringcn, waarvan het arme dier verschil lende ir.ctaalsplinters met groote hevigheid in het lichaam kreeg en die he n de stukken vleesch uitrukten. Toch stierf het paard niet; dol van angst draafde het in zijn perk rond. Toen er na verloop van een half uur zes schoten waren gelost, waarvan men telkens de uitwerking ging opnemen, was het beest nog in leven maar over het geheele lichaam bloedige wonden; en ook de kop zwaar ge kwetst. Toen was de bevelvoerende officier wel zoo goed door een revolverschot aan het vreeselijk lijden een eiode|te maken. De bladen eischen eene voorbeeldige straf. De vertrekkende Duitsche gezant Von Bülov is door den Paus in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde drie kwartier. Bij het afscheid schonk de Paus Von Billows gemalin eeu kostbaar mozaïekbeeld. Üe staatssecre taris kardinaal Rampolla bracht den Duitschen minister eeu tegenbezoek. De ontdekking van drie lijken in een put in de Arenella bij Palermo moet tot de ontdekking van een misdadigersbende geleid hebben, waaraan ongeveer 48 misdaden toe te schrijven zijn. Er zal jacht op gemaakt worden. Een merkwaardig geval van lethargie heeft zich onlangs in de Russische provincie Koursk, tenhüize van een rentenier voorgedaan. Een jong meisje was tengevolge van de hevige hoofdpijn in zwijm gevallen. Haar bewuste loosheid wa^gn dien aard, dat haar pols niet merkftfflBras Drie dagen later meende men, da overleden was. tengevolge van een hersen-aderbreuk, waarom men een priestef uit een naburig dotp ontbood om de begra fenisplechtigheid voor te bereiden. Toen deze priester arriveerde was hij ten hoogste ver baasd, de pseudo overledene geheel gekleed en zelfs gekapt door de kamer te zien rond wandelen. Des avonds van denzelfden dag vei viel het meisje opnieuw in een lethargi- schen toestand en de dokter slaagde er eerst na een week in, de schijndoode tot het leven op te wekken. Zij vertelde toen gedurende haar slaap, alles wat in haar nabijheid ge sproken, zelfs gefluisterd werd, duidelijk te verstaan. Ze had echter geen macht gehad zich te bewegen of eenig ander teeken van leven te geven. De ongelukkige is thans ernstig ziek. De New-York Herald meldt, dat 61 senatoren voor ne inlijving van Havvai zijn. Dat zou meer zijn dan de meerderheid vau twee derden, die voor de resolutie noodig is. WAALWIJK, 17 Nov. 1897. Sollicitanten onderwijzers. Voor de betrekking van onderwijzer, met acte teekenen, op eeu jaarwedde van f 700, aan de openbare school alhierheeft zich slechts eén sollicitant aangemeld, nl. de heer A. Froklage, thans onderwijzer te Rozeudaal. l'Espéranee. Voor een stampvolle zaal gaf de harmonie l'Espéranee Maandag jl. het eerste winter- concert in dit seizoen. De directeur, de heer Frie van Iersel, had een uilgelezen programma

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2