Nummer 92. Zondag 21 November 1897. Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. Azie. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. De Brusselsche tentoonstelling, nu gesloten, is er eene geweest, die haar geld heeft op gebracht, die vooral in financieel opzicht schitterend geslaagd mag heeten. Niet alleen is den aandeelhouders het garantie-kapitaal terugbetaald kunnen worden, maar zij kregen nog een mooie s-om op den koop toe. En het land en het volk hebben er zijde bij gespon nen. De posterij alleen beurde ll1/* millioen meer in dan andere jaren, de spoorwegen 15 millioen. Als een blijvende herinnering aan de expositie blijft het koloniaal museum te Tervueren staan. De broeder van den veroordeelden kapitein Dreyfus, Mathieu Dreyfus, heeft in een schrij ven aan den minister van oorlog als den schrijver van het stuk, waarop de beschuldi ging tegen zijn broeder steunde, aangewezen graaf Walzin Esterhazy een majoor van de infanterie cp non-activiteit. De commandant Walzin Esterhazy heeft daarop in een schrij ven aan deu minister van oorlog dezen uit- genoodigd een onderzoek in te stellen, en verklaart zich bereid op alle beschuldigingen te antwoorden. De Jour publiceert een interview met eommandaut Esterhazy, waarin deze verklaart, dat hij reeds 14 dagen gele den den minister van oorlog kennis heeft gegeven van de kuiperijen die tegen hem gesmeed werden. Ook heeft hij den minister van oorlog de photografie van een document overhandigd, waaruit de schuld van Dreyfus duidelijk blijkt. Zaak-Dreyfus In een gesprek met een redacteur van de Patrie heeft Rochefort verklaard, dat de minister vau oorlog het onweerlegbaar bewijs bezat, dat commandant Esterhazy, die door Mathieu Dreyfus als de ware schuldige is aangewezen, het slachtoffer is van een complot. De Libre parole vertelt, dat kolonel Picard, een Israëliet, de officier is die de stukken gefabriceerd heeft, welke in het bezit van Scheurer-Kestner zijn. Picard werd daarbij geholpen door Isfte Levaillant, oud-dirccteur van den veiligheidsdienst. In deze stukken is het schrift van Esterhazy nagemaakt en er zijn stukken, waaruit zijn schuld zou moeten blijken. In 1898 kreeg Esterhazy van een onbekend persoon een brief, waarin hem aanteekeningen werden verzocht over de rol der cavalerie in den Krimoorlog. Toen het facsimilé van Dreyfus' borderel werd gepubliceerd, herkende Esterhazy zijn schrift. Hij leidde daaruit af, dat de maker van het borderel zijn schrift had nagemaakt Esterhazy vroeg zijn aanteekeningen terug, doch ontving geen antwoord en kwam zoo op het spoor van het tegen hem gesmede complot. Graaf Esterhazy erkent dat hij in zijn wisselvallig leven veel bij Israëlieten geborgd heeft, zoodat deze vele staaltjes van zijn schrift bezitten. Daarom meent hij door de vrienden van Dreyfus uitgekozen te zijn en ook wegens den omgang van zijn familie met den Duiischen militairen attaché Schwarzkoppen, die in verband met deze feiten teruggeroepen is. Een blad voorziet een onverwachte ont knooping door vrouwelijke tusschenkomst die reeds in dit geharrewar merkbaar is. De Jour deelt mede, dat de procureur van de republiek, Atthaliu, op het ministerie van justitie is outboden, waar hij een langdurig onderhoud met minister Darlan heeft gehad, en dat een bevel tot inhechtenisneming zal worden uitgevaardigd tegen Mathieu Dreyfus. Gisteren heeft commandant Waslin Estei- hazy twee brieven van het ministerie van oorlog ontvangen, in den eenen wordt hem de ontvangst bericht van het stuk (bewijzende Dieyfus schuld), dat door Esterhazy van een gesluierde dame is ontvangen, in den andere wordt graaf Esterhazy verwittigd, dat de minister van oorlog den aanklagers den eisch gesteld heeft hun bewering met bewijzen te staven. Anderzijds is generaal Périlleux aan gewezen om iozake Esterhazy een enquête te doen. Gisteren heeft de afgevaardigde Basille, de raadsman van Esterhazy, een onderhoud gehad met den minister van oorlog Billot, die acte heeft genomen van Esterhazy's voor nemen om Mathieu Dreyius voor het Hof van Assises te vervolgen. In een interview heeft Demange, de verdediger van Dreyfus, verklaard, dat hij nog steeds van diens on schuld overtuigd is. De echlgenoote van graaf Esterhazy is ten gevolge vau den schrik over de tegen haar man uitgebrachte beschuldiging ziek geworden. MADRID, 17 Nov. De ontbinding van de Cortes zal afhangen van de houding der Amerikaansche Kamers tegenover Spanje. Blijft de verstandhouding ongewijzigd, dan zal Sagasta van de regentes een ontbinaings- besluit vragen ten einde in Maart de nieuwe kamers te kunnen bijeenroepen. CORUNA, 18 November. Het stoomschip Montserrat, met Weyler aan boord, is hier aangekomen. Groote toebereidselen voor zijn ontvangst zijn gemaakt, maar men weet niet of hij hier wel landen zal. Misschien gaat hij langs een anderen weg dadelijk naar Madrid door. Weyler is hier niet aan wal gegaan Hij denkt dat te Barcelona te doen. Ver scheiden delegatiên hebben zich aan boord begeven. MADRID, 18 November. De regeering heeft van den gouverneur-generaal der Filip pijnen telegrafisch bericht ontvangen, dat de vrede weldra een voldongen feit zal zijn. SIMLA. 17 November. Bij den terugkeer van generaal Kempster's brigade uit het Auran-dal op den 15en viel de vijand de Engelsche troepen Hevig en in grooten getale aan, op vier mijlen van het kamp van Maidan. Een detachement van het Dorsetshire regiment werd in de duisternis afgesneden, en twee luitenants en negen man sneuvelden. Ook twee andere E igelsche officieren sneuvelden, en drie werden gekwetst. De Sikhs legden groote dapperheid aan den dag in het dek keu van de achteihoede en sloegen den vijand met zwaar verlies terug. De Sikhs hadden twaalf dooden en vijf-en-twintig gekwetsten. Omtrent de plaats, waar de Duitsche mis- sionnarissen in China vermoord werden, zijn de volgende bizonderheden te vermelden Yen Tschu, waar deze moorden hebben plaats gehad, is een stad, welke eenige mijlen ver wijderd is van het zoogenaamde graf van Confucius, de heiligste" en door de Chinee st he pelgrims de meest bezochte plek van China. In geen enkele buurt is het fanatisme sterker ontwikkeld dan juist daAr Jarenlang hebben de missionarissen alle krachten in gespannen om daar vasten voet te krijgen, en na zware inspanning is het eindelijk den bisschop, mgr. Anzer, gelukt, toestemming te krijgen tot het toelaten van missionarissen, die in hun arbeid evenwel door de manda rijnen op allerlei wijze werden tegengewerkt de bevolking werd opgestookt en opgehitst en het volg van die ophitsing is nu geweest het vermoorden der beide Duitsche priesters. De Duitsche regeering treedt intusschen met kracht op en eischt met den meesten nadruk voldoening. Uit Sianghai wordt aan de Frankfurter Ztg. nog hierover gemeld dat na het in bezit nemen van de Kiaotsjou-baai door het Duitsche eskader, 100 man aan wal gezet werden. Ten aanzien van den moord op de Duitsche zendelingen verzekert men nu, dat die niet het werk geweest is van bandieten, maar door Li-pinghing, den gouverneur, die tot onder koning van Seetsjoe-an benoemd was, vóór zijn vertrek was bevolen. De Duitsche troepen hebben hun winterkwartieren betrokken. Pro viand en uitrustingsstukkeu worden hun uit Sjanghai toegezonden. Te Kovno is de dierentemmer Kolberg na afloop van een voorstelling door leeuwen en tijgers verslonden. Er ontstond onder het publiek een paniek waarbij acht personen dood gedrukt en verscheidene andere gewond weiden. Een hevige zeestorm heeft in de buurt van St. Petersburg kanalen en zelfs de Newa buiten bun oevers doen treden. In de laag gelegen wijken van -St. Petersburg en om liggende eilanden zijn de benedenverdiepingen en kelders nndergeloopen en in verschillende openbare gebouwen is de electrische verlich ting gestoord. Ongeveer 1800 personen, die door den vloed dakloos zijn geworden, heeft de politie van huisvesting voorzien. Ook te Reval heeft een hevige storm gewoed. „Uit authentieke Russische bron" meldt de Petersburgsche correspondent van (1 Frankfurter Ztg. aan zijn blad, dat Sch&fter's candidatuur voor het ambt van gouverneur - generaal van Kreta voor goed opgegeven is, wegens Rusland's bezwaren. Daarentegen heeft de Russische regeering aan de andere regeeringen voorgesteld, in beginsel te bepalen dat de gouverneur generaal denzelfden gods dienst zal moeten belijden als de meerderheid der Kretenzen. Graaf Moerawjof meent een geschikten candidaat te kunnen aanwijzen maar hij wenscht dat eerst het beginsel, dat de gouverneur generaal Grieksch-orthodox moet zijn, aangenomen wordt. Te Chelsea, op Indisch grondgebied, heeft men een zekeren Walka gefusilleerdeen inboorling, die ter dood veroordeeld was, wijl hij een anderen Indiër Jonas Deer van denzelfden stam had gedood. De beide jonge mannen dongen naar de hand van hetzelfde meisje en aangezien dit laatste geen voorkeur wilde geven; vochten de mannen om haar. Deer werd daarbij gedood door een revolverkogel van Watka. Korten tijd daarna trouwde Watka met het jonge meisje. Deze wijze om zich van een ongewenschten medeminnaar te ontdoen is meer in gebruik in Indie, maar de Engelsche regeering doet zooveel mogelijk haar best om de kwade gewoonte uit te roeien. Daarom werd Watka ook ter dood veroordeeld. Intusschen werd Watka niet in de gevan genis gezet; hem werd de dag der executie aangekondigd en men liet hem in vrijheid rondloopen, ervan verzekerd, dat hij op het vastgestelde oogenblik er zou wezen. Inder daad heeft de jonge man volstrekt niet ge poogd zich te onttrekken aan de straf. Dezen zomer is hij met verscheidene Indische bal spelers naar een nog al verwijderde stad geweest, om daar verscheidene overwinningen te behalen in het balspel. Hij had heel gemakkelijk kunnen ontvluchten ais h'j had gewild. Óp den vastgestelden dag, precies op het bepaalde uur, na zijn zaken geregeld te hebben, ten einde zijn jonge vrouw niet in verlegenheid te laten, verscheen hij op de plaats der terechtstelling. Watka kwam er alleen aan, met bedaarden stap. Hij ging uit eigen beweging op de knieën liggen. Vervolgens werden hem de handen op den rug en een doek voor de oogen gebonden, terwijl men ter hoogte van het hart, boven op zijn kleeren een vierkant stukje wit papier plakte dat als mikpunt moest dienen. Op eenige passen afstands van den Indiër, ver borgen in een hut, stond een oud beproefd schutter, gewapend met een karabijn. Op een gegeven teeken weerklonk een schot Walka viel voorover op den grond; het stukje papier was rood van bloed. WAALWIJK. Zondag '21 dezer, 's rr.iddags 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Sakrische bas. Jilngst. 2. Neerlands taal. Stille. 3. Hulde aan den Arbeid. Dierckx. Zondag 21 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espéiance", op de zaal van de erven Van Riel worden uitgevoerd 1. Fleur de Printemps, marsch. Canoves. 2 Dichter und Bauer, ouverture. Suppe. 8. Intermesso aus Cavaleria. Mascagni. 4. Tclnschen auf grllner Wiese. Eilenberg. BAARDWIJK. Concert te geven door de Liedertafel »Tot bloei der Toonkunst" Baardwijk, op Zondag 21 November, ten huize van den heer L. van Cromvoirt. Aanvang 7 uur. (Zie programma's). DRUNEN. Concert te geven door dë harmonie „De Eendracht" van Drunen, op Maandag 22 November a. s. ten huize van den heer C. G. van Huiten. Aanvang 6 uur* (Zie programma's) BEZOOIEN. Optreden der Liefhebberij Tooneelclub „Vondelonder de zinspreuk „Nut en Ge noegen te Bezooien, op Zondag 21 Novembeï a. s. in de zaal van den heer P. C. Passier. Aanvang ten 7 ure precies. (Zie programma's.) Eerste winteruitvoering door het mannen koor „Vooruitgaug zij ons DoeL van Waal wijk en Bezooien, op Dinsdag 23 November 1897, in de zaal van den heer Ant. van der Zaken, te Bezooien. Aanvang teu 71/a uur. (Zie programma's) CAPELLE. Concert te geven door de Liedertafel „Oefening kweekt Kunst" van Capelle(Heij- straat), op Donderdag 25 November a. s. in het lokaal van deu heer van Dongen. Aan vang 6l/z uur. (Zie programma's) WAALWIJK, 20 Nov. 1897. Installatie Pastoor. Naar we van vertrouwbare zijde vernemen, zal aaustaauden Woensdag de plechtige paro chiale installatie plaats hebben van den Zeer Eerw. Heer pastoor J. Sprangers. Soirées. Wij vestigen de aandacht van alle liefhebbers van een vroolijken avond op de hier en in de naburige gemeenten eerdaags plaats hebbende soirées, welke vermeld zijn onder rubriek „uitvoeringen" en die alle zeker de belangstelling zullen blijken te verdienen, welke men er aan zal gelieven te schenken. Prijzen van ridderorden De versierselen komen den Staat op de volgende uitgaven te staan Nederiandsche Leeuw Ridder-grootkruis f 181.40, commandeur f 140.75, ridder f 36, broeder f 12. Oranje Nassau-orde: Ridder-grootkruis, mi litair f 446, civiel t 142; groot officier, militair f 135, civiel f 133; commandeur, civiel f93, militair f 91; officier, civiel f 54.50, militair f 53; ridder f 11.75, gouden medaille t 42, zilveren medaille f 4.75, bronzen medaille f 3. Portret van H. M. de koningin. Mejuffrouw Thérèsse Schwartze heeft het portret voltooid, waarvoor het H. M. de Ko ningin behaagde, dezen nazomer herhaaldelijk voor de schilderes te poseeren en dat H. M. voorstelt, ten voeten uit, in volledig kro- ningsornaat. Men mag zich er in verheugen, dat een onzer beste portretschilders deze opdracht ontving, want de photographie schijnt niet in staat te zijn. zoo volmaakt, als iu dit doek is geschied, de zeer karakteristieke mengeling terug te geven van waardigheid en allerinne mendste jeugdige bevalligheid, onze Koningin eigen. Het portret mocht dan ook ten zeerste de goedkeuring verwerven van H.H. M.M. en Haar intiemen kring. De uitgeversfirma Allerl De Lange te Am sterdam zal van dit portret eene reproductie doen vervaardigen in photochro.no lithogra phic. Deze zal worden uitgegeven in betrek kelijk groot formaat en kosten noch moeite zullen worden gespaard, om haar zoo artistiek mogelijk te maken en geheel getrouw aan het orgir.eel. Met voorkennis van H. M. is de uilvoering opgedragen aan de firma L. van Leer Co. Binnen kort worden nadere mededeeliugen gedaan, omtrent formaat en prijs. De bedoeling is niet alleen, de wenschen te bevredigen der velen, die een artistieke en blijvende herinnering aan de kroningsfeesten zullen verlangen, maar tevens te zorgen, dat rijks- en gemeenteinstellingen in het bezit kunnen komen eener wezenlijk goede afbeel ding onzer geliefde Koningin. Stroopcrij. Men schrijft aan de Vliss. Ct. uit Hulst Nu er met tabaksmokkelen niets meer te verdienen valt, wordt 't rundvee des te meer over de grenzen gebracht. Weinige dagen gaan voorbij, dat er van Hulst uit geen rundvee Belgie binnengesmok keld wordt. Zelden brengt men maar enkele runderen tegelijk over, meestal troepen van 20 A 50 s»uks, ja soms tot 100. Bij iedere koe behooren 3 geleiders, die naar gelang van gemakkelijk of moeilijk overbrengen (of men al of niet met de komiezen in aanraking komt) 8 of 10 franken per hoofd ontvangen. Dat deze mannen, gewapend met dikke knup pels, ja soms met vuurwapens, er alles behalve voorkomend uitzien, is licht te begrijpen. Wie dan ook een „stouw" koeien, gedreven door driemaal zooveel drijvers, ontmoet, mag blij zijn, wanneer hij rustig kan passeeren. Niet tegenstaande de smokkelaars de kommiezen weinig vreezen, zouden toch meer runderen in handen der douanen vallen, indien hun 'niet dooR spionnen, die den geheelen dag de ganggn der kommiezen nagaande ve lige wegen werden aangewezen. Meermalen zijn Pj, die berichteu naar den hoofdtroep over brengen, van een rijwiel voorzien.... In hoogen nood gebeurt het wel eens dat de smokkelaars den kommiezen een beestje, als voorlooper, in handen sturen. Onderwijl dat dezen dan met het aangeslagen rund naar 't kantoor trekken, schuift de geheele troep Belgie binnen. Gaat 't overbrengen dikwijls gemakkelijk en heel rustig, meermalen heeft men ook met groote bezwaren te kampen. Een echte

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5