Telegrammen. Handelsberichten. MENGELWERK. Zitting kantongerecht Waalwijk. Een mooie jacht. smokkelaar echter laat zich niet gauw af schrikken en staat niet spoedig zijn beestje af. In woeste vaart gaat 't soms door veld en bosch, over sloot en heg, ja meermalen zwemmen de koeien met hare drijvers een breede gracht, een kanaal of een plas over, om zoo den kommiezen te ontkomen- Naar men bewt ert, moet eene koe al zwemmende gemakkeli k 'e besturen zijn en zonder moeite hare diie drijvers twee aan den hals en een aan den staart overbrengen. Daar 'l smokkelen nog al stil in zijn weik dient te gaan, loopen de drijvers barrevoets of op hur.ne kousen en bestrijkt men de tong der koeien, om dezen 't loeien te beletten, met groene zeep. Gevaarlijke kinderen. De machinist van den trein, die om 1,48 van Valkenswaard naar Luik vertrekt,bemerkte dat er tusschen de stations Valkenswaard en Achel keien op de rails lagen. Hij rapporteerde bij zijne aankomst te Achel een en ander aan den stationchef, die per telegram aanstonds de rnaréchaussées te Valkenswaard waar schuwde. De brigadier ging onmiddellijk op onderzoek en vond over een lengte van 24 M. de rails letterlijk met opeengestapelde keien bedekt. Het mocht hem nog denzelfden dag geluk ken, onder de gemeente Horkei een drietal jongens van 9 ot 10 jaar op te sporen, die bekenden het feit gepleegd te hebben. Voor den trein, die om 1.48 van Valkens waard naar Luik vertrekt, hadden zij slechts enkele keien op de rails gelegd en toen langs den spoorweg de gevolgen afgewacht: toen deze hun niet gewichtig genoeg waren, hadden zij voor den volgenden trein die om 4 uur 5 min. te Valkenswaard aankomt, zooveel keien gebruikt, dat zonder de activiteit van den chef te Achel en den brigadier te Val kenswaard, een ontsporing zonder twijfel zou hebben plaats gehad. Fin de siècle. In de kunst van bedriegen en stelen heeft men het tegenwoordig ver gebracht en vaak staat men verbaasd over de stoute stukjes, welke de heeren dieven durven uithalen om zich van eens anders eigendom meester te maken. Maar een veldwachter op klaar lichten dag in zijn eigen huis bestelen, waar hij bij staat,'is toch wel de superlatief vau biutaïiteit en mag met recht fin de siècle genoemd worden. Dit kunststukje heeft een zekere H. te Koewacht uitgehaald Een fietsrijder moest den aldaar gestationneerden rijksveldwachter Cremer eens spreken. De fiets werd in de gang geplaatst en onze politieman stond zijn bezoeker beleefd te woord. Nadat de zaak besproken was.wilde onze bezoeker vertrekken, doch-toevallig moest de veldwachter juist op dienst en zei„Wacht even, ik loop een eindje mee op. Gij kunt langs uw fiets gaan en we zullen de zaak dan nog eens verder bepraten." Met gaat hij naar de plaats waar zijn revolver gewoonlijk ligt; maar tot zijn verwondering bemerkt hij, dat het wapen verdwenen is. Overal gezocht, moeder de vrouw, ja zelfs de kinderen geroepen, niemand had de re volver verlegd, ieder wist, dat hij steeds op zijn vaste plaats lag. Nu, eeu revolver is juist geen speelgoed voor iedereen! De veld wachter krijgt nu vermoedens op zijn bezoeker, doch deze, verontwaaidigd dat de „veldwach ter zoo iets van hem durft denken" pakt aanstonds al zijne zakken uit. En dc ekster zat niet, als in het bekende verhaal van Von Schmid in den zak van Piet. Goede raad was duurDaar bemeikt het geoefend oog van den politieman, dat onze sportman zijn linkerarm wat stijf houdt en heel beleetd verzoekt hij aan zijn gast zijn jas even te willen uittrekken. En jawel, daar komt niet „de aap» maar de revolver uit de mouw. Onze bezoeker wist zich nu haastig uit de voeten te maken en in zijn zenuwachtigheid vergat hij zelfs zijn fiets mee te nemen. (Tel.) Kermis. Bij het sluiten van de kermis te Breda schijnen de cadetten der K. M. Academie tamelijk brooddronken te zijn geweest. Een van hen, een cadet-sergeant, moet een mes steek hebben opgeloopen, die voor zijn leven doet vreezen. (U. D.) In brand geraakt Een dienstmeisje van een kroegje op den Zeedijk te Amsterdam, zat, naar zij vertelt, wat voor de kachel te slapen, toen zij plot seling wakker werd door een verschrikkelijke pijn. Zij bemerkte dat zij aan alle zijden in brand stond. Schreeuwend van schrik vloog zij de deur uit bij den apotheker D. M. Brandts binnen. Men doofde daar de vlammen, en legde een voorloopig verband op de ernstige wonden aan armen, rug en lenden. Daarna werd zij per brancard naar het Binnen Gast huis vervoerd. Volgens anderen zou het meisje in brand zijn geraakt, doordat zij petroleum gebruikte bij het kachel aanmaken of dit brandbare vocht op smeuler^le koleod goot. Gebrek aan politic. Bij gebrek aan politiewordt heWTorjr Milheeze iederen nacht door acht man be waakt. I)e plaatselijke afdeeliug van den Boeren bond aldaar is tot dezen voorzorgsmaatregel besloten wegens de in den laatsten tijd in die omstreken herhaaldelijk voorkomende diefstallen. Versieringen. Voor versiering der kazernen ter gelegenheid van de kroningsfeesten wordt voor iedere kazerne f 100 beschikbaar gesteld. Mishandeling. Te Nederweert is zekere P. H. Verheijen, arbeider aldaar op onmenschelijke wijze toege takeld. Tusschen de drie gebrs. Hompes en genoemden A. ontstond twist, waarbij een hunner hem een slag met een stok toebracht, waarop A. vluchtte. Hij werd achterhaald en toen werden hem toegebracht drie gevaar lijke wonden aan her hoofd, twee in den hals, drie in den rug en nog wel twintig kleinere sneden over an lere deelen van zijn lichaam. W. Hompes werd gisteren door de mare chaussees van Weert naar de gevangenis te Roermond overgebracht, doch zijn andere broeders wisten zich hieraan te onttrekken door de wijk te nemen naar Belgiö. lleusden, door den Heer Districts school opziener in het district Tilburg is de waar' neming van het Directeurschap der Rijksnor maallessen alhier tijdelijk opgedragen aan den Heer de Moor hoofd der school te Drongelen en onderwijzer aan genoemde Normaalschool. Oosterhout16 Nov. De gemeente is heden in feestdos. Uit alle woningen wappert de nationale driekleur ter eere van Monseigneur G. De Nijs, deken en pastoor dezer parochie, die heden 25 jaren geleden de teugel van het kerkelijk bewind in handen nam. Zoowel in de parochiale hoofdkerk St Jan, als in het St. Jozefgesticht, waarvan de hooggeachte jubilaris de stichter is, wordt het feest luisterrijk gevierd. Veldhoven, 17 Nov. Gisteren had alhier een treurig ongeval plaats. Terwijl de tram in volle vaart was, had zekere C. v, B., van Meerveldhoven, het ongeluk vau een der tramwagens te vallen, althans men denkt, dat hij gevallen is. Zwaar gekwetst werd hij door een nabij- wonenden boer naar huis gereden. Meer dood dan levend bracht deze hem bij zijne bedroefde familie. Heden is de ongelukkige na een pijnlijk lijden bezweken. Dit is het tweede ongeval met doodelijkcn afloop, veroorzaakt door de tram, die vanaf 1 Juni door onze Kempeu snort. Dank zij echter het dienstdoend per soneel, dat er reeds niet veel meer ongelukken zijn te betreuren. LONDEN, 19 Nov. Een van de ernstigste branden van de laatste jaren in de City brak hedenmiddag in Aldersgate street en Crip- plegate uit. Een groot blok huizenvan Jewin street tot Nicholas Square, stond in laaien gloed; tal van huizen stortten in. De brand vernielde een blok gebouwen over een uitgestrektheid van twee acres. Ongeveer honderd rijke magazijnen verbrand den. De schade wordt in het groot geschat op drie millioen ponden sterling. De puinhoo- pen branden nogmaar men is het vuur meester. Op 13 November 1897. II. N. en B. de L. te Vlijmen, overtr. veldpï)]., vrijgesproken. VV. D. v. d. R. te Waspik, overtr. prov. reglement, f 1 b. ot 1 d. li. A. P. teLoon- opzarid, ordeverstoring in dronkenschap, f6 b. of 8 d. h. A. D. te Dongen, dronkenschap, f2 b. of 2 d. h. J. M. te Loonopzand, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. A. de R. te Genderen, voerwezen f 0.50 b. of 1 d. li. P. A. v. D. te Waspik, over- tred. pol. verord., f 1.50 b. of 1 d. h. A. B te Vlijmen, visscherij delict, 2 maal 2 gulder b. of 2 d. h. iedere boete. 1. A. M. te Loonopzand, 2 J. A. van Z. te Sprang, straatschenderij, beide vrijgesproken. C. T. v. d. H. te Vrijh. Capelle, overtred. veldp,, f 5 b. ol' 3 d. h. C. M. te Be- zooien, overtr. veld. f 1 b. of 1 d. h. J. v. T. te Kaatsheuvel, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. A. K. te Capelle, visscherij delict, f 3 b. of 2 d. h. M. E. te Vlijmen, overtred drankwet, f 10 b. of 5 d. h. M. N. te Vlijmen, alsvoor, f 5 b of 3 d. h. J. v. d. W. te Vlijmen, alsvoor, f 10 b. of 5 d. h. 1 A. A. v. W. en anderen te Sprang, bu rengerucht, ieder f 1 b. of 1 d. h. ieder. P. v. d. W. en anderen te Vlijmen, pol. overtr., ieder fl b. of 1 d. h. sub. 11 vrijgesproken. J. V. d W. te Vlijmen, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h. 1 J. K., 2 G. P. te Vlijmen, alsvoor' ieder f 2 b. of 2 d. h, ieder. A. v. V. te Vlijmen, overtred. drankwet, f 10 b, of 5 d. h. H. IJ. te Loonopzand, overtred. veldp. 2 maal f 5 b. of 3d. h. iedere boete. J. S. te Nieuwkuik, burengerucht, f 5 b. of 3 d h. H. M. te Baardwijk, dronkenschap, f 2 b. of 2d, h. M. v. P. te Capelle, overtr. stierenregleraent- f 5 b. of 3 d. h. A. N. te Kaatsheuvel, dronken, schap, f 2 b. af 2 d. h. C. van B. te Kaatsheuvel, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. C. P. te Kaatsheuvel alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. H. V. te Kaatsheuvel overtred. veldp., 2 maal f 2 boete of 2 d. h. iedere boete. F. W. D. en andereu te Vlijmen; pol. overtred., ieder f 1 b. of 1 d. h. 1 F. M., 2 A. S. te Kaatsheuvel, overtred, veld pol., sub 1 f 3 b. of 2 d. h., sub 2 f 5 b. of 3 ri. h. A. I. V. te Waalwijk, overtred. drankwet, 2 maal f 2 boete of 2 d. h. iedere boete. L. B. te Waalwijk, over feed. veldp. enz., 3 b. van f 3 of 2 d. h. iedere ^Kte, met vrijspraak van de jachiovertreding. A. B. te Waalwijk, alsvoor, 2 maal f 3 b. of 2d. m. iedere boete, met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. P. J. v. d. H te 's Bosch, voer wezen. f 0.50 boete of 1 d. h. C. T. v. d. H. te Vrijh. Capelle, overtr. veldp., f 5 b. of .3 d. h. J. W. te Sprang, overtr. spoorwegwet, f 1 b. of 1 d. li. C. v. d. B. te Waalwijk, overtr, veldp. f 2 b. of 2 d. h. H. V. te Kaatsheuvel, overtr. veldpol. f 2 maal f 5 b. of 3 d. h. iedere boete. WAALWIJK, 19 Nov. 1897. De handel ter veemarkt was bij redelijken aan voer tamelijk levendig. Voor kalfbeesten en vet vee werden iets betere prijzen besteed dan verleden week. kalfbeesten golden f 135 h f185—. Dito vaarzen f 120 üt f 170 Jonge varkens aangevoerd 135 stuks, ver kocht van l'G.OO a f9.7iJ. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 679 kg. van f 0.78 A 1' 0.92 per kg. Eieren 15a 6,— per 100 stuks. In den huidenhandel is het stil. Slechts nu en dan worden enkele partijen van belang afgedaan op de voornaamste Europeesche huidenmarkten. Te Havre werd een groote partij voor Etigelsche rekening verkocht en te Antwerpen ongeveer 9000 Buenos Ayros Saladeros Ossehuiden van 25/32 K. G ver moedelijk aan fr. 56. Overigeus geschieden er slechts kleine af doeningen voor dadelijke behoefte. Men gelooft niet aan groote prijsverande- ring in welke richting ook in de naaste toekomst. De voorraad is wel overal gering maar de looierij is thans voorzichtig in hare operatie» en de markten zijn genoegzaam voorzien om de maanden Februari en Maart kalm af te wachten met den bestaanden voorraad. De nieuwe campagne brengt dan nieuwen voorraad en nieuw leven aan naar mate dat de slachting zal geproduceerd hebben en het leder zal geprijsd zijn. Voor leder in de goede soorten bestaat intusschen nog al vraag en de prijzen houden zieh goed. In binnen, en buitenlandsche schors zoo mede in Garouille Valonea en alle andere looimiddelen is de handel zooals gewoonlijk in dit seizoen niet zeer levendig. Er wordt alleen gekocht voor onmiddelijk gebruik. Men weet, dat den 14-en April 1865 na de nederlaag van Lee en het leger der Zuidelijken president Abraham Lincoln door den tooneelspeler John Wilkes Booth werd doodgeschooten. Ook weet men, dat Booth, eenige dagen later in een schuur ontdekt zijnde, op zijn beurt werd gedood. Doch de bijzonderheden van zijn ontdekking zijn tot dusver zoo weinig bekend geweest, dat zekere luitenant Doherty onlangs zich alle eer heeft kunnen toeeigenen zonder tegen spraak uit te lokken. In een artikel van het Century Magazine vau 1890 vertelt hij op welke wijze hij met een detachement soldaten het spoor van Lincoln's moordenaar had kunnen volgen tot de schuur van Bowling Green, waar de ellendeling gevlucht was. En zijn artikel was aanstonds geloofd zeven jaar lang heeft niemand eenigen twijfel geopperd. Een mooi voorbeeld van de waarde der getuigenissen, waarvan de geschiedenis gemaakt wordt want van het heele verhaal van luitenant Doherty blijft niets over en ons wordt verteld, dat deze officier, wel verre van de eenige bewerker van Booth's gevangeneming te zijn geweest, in de geheele zaak slechts een lijdelijke rol heeft gespeeld. Hij werd met zijn manschap pen ontboden om luitenant Baker te ver gezellen, die uitgezonden was om Booth te achtervolgen, en hem desnoods bij te staan. Doch hij heeft geen enkele maal behoeven op te treden en luitenant Baker heeft alleen de onderneming tot een goed einde gebiacht. Dit volgt althans uit een artikel, dat door het Mac Clure's Magazine is gepubli ceerd aan de hand der aanteekeningen van luitenant Baker. Voor 't oogenblik is dan ook geen twijfel mogelijk luitenant Baker en niet luitenant Doherty komt de eer toe den moordenaar van president Lincoln ver volgd, opgespoord en ten slotte in zijn hol gevangen te hebben. Hier volgen enkele bijzonderheden over het einde van de jacht, waarbij het wild tegenover de jagers een vrij goed figuur maakt. Laten we eerst in herinnering brengen, dat het een stuk wild van hooge waarde was Honderdduizend dollars waren beloofd aan elke persoon, die Booth levend of dood in handen zou krijgen en die belofte had zooveel begeerlijkheid opgewekt, dat luitenant Baker minstens even groote aandacht moest wijden aan de bewegingen van zijn mede dingers als aan die van Booth zelf en diens metgezellen. Den 24sten April vernam Baker, dat Booth den 22sten in een visschersschuit den Potomac overgestoken was Toen verzocht hij luitenant Doherty hem met twintig man te vergezellen. De kleine troep stak de rivier over en begon onmiddelijk den anderen oever te doorzoeken, de bewoners te onder vragen en hen met allerlei bedreigingen te dwingen te vertellen wat ze wisten. Booth had op de vlucht zijn been gebroken dat was een gemakkelijk te herkennen teeken en luitenant Baker had nog een aantal por tretten in den zak, die hij langs den geheelen weg aan de voorbijgangers liet zien. Eindelijk ontdekte inen den schipper, die den ongelukkigen Booth den stroom over gezet had. Men natn hem gevangen en dwong hem tot praten hij vertelde, dat Booth door officieren van de Zuidelijken opgenomen was eu dat een hunner, kapitein Jeth, hem te Bouwling Green, vijftien mij len verder bij zijn meisje onder dak had gebracht Onderweg gingen Baker en zijn escorte de schuur voorbij, waar de man, dien zij zochten, verborgen washij zag hen voorbijgaan, doch zonder te vermoeden, wat ze gingen doen. Te mi.hlernacht werd voor het huis van Bowling Green het beleg geslagen Men maak te zich meester van kapitein Jeth, die net als de schipper,net als allen gedurende het geheele avontuur zouden doen, zijn vriend bij het eerste dreigement verried. Hij vertelde Bakerdat Booth zich in de woning van een anderen Zuidelijk Garret, bevond, eenige mijlen verder op tenzij hij, den troep voorbij ziende gaan, ontvlucht was. Men begaf zich naar Garett, belegerde het huis en Garett verklapte op zijn beurt de schuilplaats van den man, die zijn gast v rij beid was komen inroepen. Het was de schuur, die men den vorigen dag gepasseerd was. Inderdaad hoorde Baker, nader komende, de krachtige stem van den acteur, die zeide Je hebt me verraden, meneer, ga heen of ik schiet je neer. Baker riep toen Booth toe, dat hij zich over moest geven. Zonder de deur te ope nen antwoordde de tooneespeler Er is hier iemand, die zich graag overg eeft. Kom aan, er uit, laat me alleen zeide hij zacht. Hij sprak tot zijn metgezel en mede plichtige Herold, die bij hem verscholen zat en dien hij op alle manieren wilde redden. Herold riep echter tot de soldaten Laat me er uit, ik ken den man niet, die hier bij me is. Baker riep hem toe, dat hij zijn wapenen zou afgeven. Doch Booth antwoordc, dat zijn metgezel geen wapenen had, daar hij onschuldig washij voegde er bij, dat de wapenen van hem waren en dat hij ze wilde behouden. Herold huilde eu jammerde onderwijl en smeekte, dat men hem er uit zou laten. De deur werd geopend en hij liep weg. Het was beter, dat gij er ook uit— kwaamt, zeide Baker tot Booth, die alleen in de schuur was achtergebleven. Zeg me eens, wie je bent en wat je van me moet hebben. Het doet er niet toe, wie we zijn, imtwoorde Baker We kennen je en moeten je hebben. Er staan vijftig gevvapenden om de schuur. Je kunt ons niet ontsnappen en we zijn niet van plan je te dooden. Er volgde een oogenblik van stilte. Kapitein, zeide eindelijk Booth, dit is mijn voorstelIk heb een wonde aan het been en kan niet loopen. Geef me een kans op uitkomst. Stuur je mannen weg en laten we duelleeren. We zijn hier niet om te duelleeren, maar om je gevangen te nemen riep Baker. En als je er niet uitkomt, voegde de dap pere, (die nog altijd niet wilde binnengaan) er bij, steken we de schuur in brand. Welnu dan, mijn dappere vrienden, zei Booth, doe wat je wiltEen vlek meer op de oude vlag De schuur werd in brand gestoken, de deur stortte in en men zag Booth staan met twee krukken onder den arm. Hij had in de eene hand een karabijn, in de andere een revolver en wachtte, bereid om tot het laatste oogenblik te strijden. Eindelijk vulden de vlammen de geheele schuur en de ongeluk kige was gedwongen er uit te gaan. Hij deed een schrede voorwaarts, hief den arm op om te schieten en viel. Een man van het escorte, sergeant Corbett had hem eeft geweerschot door de slaap gejaagd. De ongelukkige stierf echter niet onmid dellijk. Zeg aan mijn moeder, moeder... mompelde hij nog en even, met een kreet van pijn Och gauw maak me afDaarna zweeg hij en bleef geruimen tijd onbewegelijk. Zeg aan mijn broeder, dat ik voor mijn land gevallen ben zeide hij eindelijk. Ik heb gedaan, wat ik meende, dat 't beste was 1 Dat was het einde. Hij stuiptrekte, zonk ineen en gaf den geest. Zijn lichaam werd naar Washington overgebracht en in een gevangeniscel begraven, opdat zijne vrienden het niet zouden wegnemen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6